close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 49- صفحه 6/ آقای احمدی، شما خودتان هم مقصر بوده‌اید!!!
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

محمد محمودی نورآبادی نامه‌ی دردمندانه‌ی دکتر احمدی نماینده‌ی مردم ممسنی و رستم در دور هفتم مجلس شورای اسلامی، حاوی نکاتی بود که نگارنده را واداشت تا مواردی را از باب یادآوری و البته نه از جایگاه یک سیاستمدار بومی- طایفه‌ای که از منظر یک روزنامه‌نگار، یاد آور شود. برایم…

محمد محمودی نورآبادی
نامه‌ی دردمندانه‌ی دکتر احمدی نماینده‌ی مردم ممسنی و رستم در دور هفتم مجلس شورای اسلامی، حاوی نکاتی بود که نگارنده را واداشت تا مواردی را از باب یادآوری و البته نه از جایگاه یک سیاستمدار بومی- طایفه‌ای که از منظر یک روزنامه‌نگار، یاد آور شود.
برایم جای بسی خوشحالی‎ست که به واسطه‌ی حرفه‌ی کاری، در هیچ دوره‎ای از نمایندگان و مسؤلین محترم شهرستان زادگاه، مسؤلیت اجرایی- اداری و سیاسی نداشته‎ام و لذا وامدار هیچ جریان، باند، قبیله و طایفه‎ای نبوده، نیستم و از کسی حب و بغض شخصی ندارم. اگر خداوند اندک آبرویی به این قلم عنایت کرده و توانسته‌ام در عرصه‌ی داستان نویسی، قدم‌هایی را بردارم، صرفاً از جهت الطاف بی‌پایان شهدای عزیزی بوده که کریمانه و بزرگوارانه، ستاره‌ی راه شدند و کاستی‌هایم را جبران کردند.
جای بسی شکر دارد که در این اوضاع و احوال کمبود رسانه در شهرستانی چون ممسنی، "نورباران" سبب خیری شد تا هم کسی مثل نماینده‌ی مردم در دور هفتم مجلس مواضع و نقطه نظرات خود را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دهد و هم نگارنده‌ی این سطور بتواند بغضی را که از حیث عملکرد نمایندگان این دیار از دور ششم تاکنون در سینه داشته، بر لوح سفید کاغذ بشکند و هرچند کوتاه و مقطعی، نفسی تازه کند و به این امر نیز واقفیم که نفس کشیدن برای یک نشریه‌ی بومی چقدر سخت و شکننده می‏باشد مخصوصاً وقتی که بناست منتقد و ناظر بر اعمال و رفتار نماینده‎ای باشد که نشریه‌ی خود نیز با پشتوانه‌ی فکری و مالی آدم‎های همان طایفه‌ی نماینده هدایت و طبع و نشر شود. در این صورت است که نشریه، باید هجمه‎های دیگری را نیز به جان بخرد و زخم زبان‎های دیگری را نیز تحمل کرده و هزینه‎های آن را بپذیرد.
جناب آقای احمدی! شاید بنده یکی از معدود کسانی باشم که به روحیات و خلقیات شما آگاهی بیشتری نسبت به سایرین دارم و چون روزگاری نه چندان دور از حیث وظیفه و تکلیف، در نشریه‌ی "سرو" شما قلم فرسایی‌ها کرده‎ام، با روح و محتوای قلمتان نیز آشنایی کامل دارم. فراموش نکرده‎ام که همه برای پیشرفت و توسعه‌ی این خاک زر خیز، خواب‌ها دیده بودیم و رؤیاها در سر داشتیم. یادمان نرفته که در شرایطی برای جامه‌ی عمل پوشیدن به آن رؤیاها کمر همت بستیم که عنوان‌ها و واژگانی چون- اصولگرایی، ارزشی نگری، شهید و شهادت، رزمنده بودن و جانبازی، نه تنها غریب و نامأنوس شده بود که زیر چکمه‌ی واداده‎های غرب پرست و ساده اندیشان خوش‎باور، لگدمال هم می‎شد.
 

فراموش نمی‌کنم که برای امر کوچکی به اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان رفته بودم و برای حل مشکل تحصیلی فرزندم، دست به دامن یکی از آشنایان که به سبب خوش خدمتی‎هایش به نماینده‌ی وقت، عنوان "متصدی" را در یکی از معاونت‏های اداره تصاحب کرده بود، مراجعه کردم. ایشان قول صد در صد داد که مشکل را حل و رفع نگرانی نماید و در ادامه هم انگشت شاهد را بالا گرفت و گفت: البته حواست باشد "سید" نفهمد پاسدار و رزمنده و فلان و چنان بوده‎ای!
و من که در آن روزگار، از این دست تحقیرها فراوان شنیده بودم، پرسیدم: سید کیست که ناراحت می‌شود؟
خیلی راحت گفت: ایشان مسؤل همان قسمتی هستند که قرار است مشکل فرزند شما را حل کنند!و من از خیر حل آن مشکل گذشتم.
اما در همان روزگار مظلومیت و غربت که مظلوم‎تر از روزها و شب‎های جنگ بودیم و دل شکسته‎تر از صبح روز چهارم دیماه 65 و ناکامی عملیات کربلای چهار، یا علی گفتیم و برای برچیدن سفره‎ای که به نام اصلاحات و در پوشش الفاظ و اصطلاحات زیبایی چون قانون در عرصه‌ی عمل و آزادی، در عرصه‌ی اندیشه و منطق، در عرصه‌ی گفتگو و دیگر الفاظ شکیل و زیبا گسترده شده بود و در مقام عمل، استبداد، ولنگاری و چماق را به خورد مردم می‌دادند ... کمر همت بستیم. و دیدی و دیدیم که خداوند هم در آن شرایط تنهایمان نگذاشت...
آقای احمدی! مردم ممسنی که سخنرانی‎های غرّا و نطق‎های گرم و حماسی شما را در ایام انتخابات شنیده بودند، چنین گمان می‌کردند که به مراد خود رسیده‎اند و با بر سر زبان افتادن طرح‎هایی چون پتروشیمی- کارخانه سیمان و سیلو و راه اصلی نورآباد به دالین، گاهی از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدند و گاهی در محافل و مجالس بحث‌ها در می‌گرفت و گاهی وقوع چنین اتفاق‎هایی را محال و دور از ذهن می‌دانستند.
فراموش نمی‌کنم که در روز کلنگ زنی پتروشیمی- همان لحظه‌ها که شما و آقای معاون وزیر، در حلقه‌ی خواص متملق و چرب زبان بودید، کمی آن سوتر، پیرمرد ساده دل جونگانی، دست‌ها را تا جای ممکن بالا گرفته بود و خداوند را به خاطر آنچه که داشت اتفاق می‌افتاد، به خاطر کلنگ‎هایی که هر چند بی‎رمق بر زمین سخت و سفت جونگان زده می‎شد، شکر می‌گفت. انگار می‏دید که صبح دولتش دمیده و صنعتی به گستردگی یک شهر، همسایه دیوار به دیوار دیارش شده است. می‏دید جوان‎هایی را که صبح زود با احترام بر سرکار حاضر می‎شدند و شب را با سر بلندی در کنار پدر و مادر و خانواده‌ی خود بودند...
و دیدی و دیدیم که همان مردمی که با پنجاه و چند هزار رأی، شما را راهی مجلس کرده بودند، در وقت خرید سهام نیز اعتماد کردند و با خرید سهام، به شما و آن‌ها که بنا بود از فقر و محرومیت و بی‏کاری نجاتشان دهید، پشت گرمی دادند.
آقای احمدی! مردم شما را دوست داشتند و شما نیز چنین به نظر می‌رسید که دوستشان دارید اما چه اتفاقی افتاد که آرام آرام همه چیز رنگ باخت و یأس و نامیدی جای آن همه شور و دلدادگی را گرفت؟
آیا جز این بود که شما هم مثل اسلافتان بنا را بر تضمین چهار سال بعد‎تر گذاشتید و در همین راستا، تلاش کردید که مهره چینی‎های ادارات را با همان هدف دنبال کرده و تسلیم هوای نفس از یک سو و خواص متملق، عقده‎ای و فرصت طلب از دیگر سو بشوید؟
آیا اگر به جای متوسل شدن به مرد محترم پاپونی برای هدایت سکان مدیریت اجرایی شهرستان، از بین این همه تحصیل کرده‌ی طایفه‌ی محترم رقیب، یکی را فرماندار می‌گذاشتید، مرتکب گناه کبیره می‌شدید؟
بگذریم که این دخالت نمایندگان در کار اجرایی حوزه‌ی انتخابیه، خود بیماری دیگریست ولی آیا گناه کبیره بود که شما به جای استفاده نمایشی، ویترینی و بعضاً ابزاری از افراد طایفه‌ی رقیب، (کاری که دو نماینده‌ی بعد از شما نیز در حد اعلی انجام دادند) دست به یک انقلاب می‌زدید و  در یک رفتار عقلانی و با هدف زدودن بی‎مهری‌ها و التیام زخم‌هایی که اسلافتان بر پیکر این دیار وارد کرده بود، به همان راهی نمی‌رفتید که باعث تنفر طایفه‌ی جنابعالی نسبت به رفتار نماینده‌ی پیش از شما شده بود؟
اصلاً چرا باید نماینده‌های این دیار، به جای مهره چینی به نفع مردم، به مهره چینی برای تضمین چهار سال بعد و بعدتر بیندیشند؟ مگر شرکت سهامی است که پست‏های اجرایی این شهرستان، بین عمو و پسر عمو و داماد و پسر خاله و ... تقسیم می شود؟
آیا عقلانی و منطقی است که نمایندگان این دیار، مکرر اشتباهات اسلاف خود را تکرار می‌کنند؟
آیا شما ندیدید که مهره‎چینی‎های نماینده‌ی قبل از خودتان حتی اگر رد صلاحیت هم نمی‌شد و در عرصه‌ی رقابت می‌ماند، کار ساز نمی‎شد و باز هم ناچار بود عرصه را به نفع رقیب واگذار کند؟
آیا ندیدی که از فرماندار تا مدیران ادارات، وقتی کاندیدایشان رد صلاحیت شد، چطور رقیب دیگرتان را همراهی کردند و تمام داشته‎های خود را به میدان آوردند و باز در عین حال، مردم راه خودشان را رفتند؟
و آیا نماینده‌ی بعد از شما ندید که مهره‌چینی‎های باندی و طایفه‎ای جنابعالی، ره به جایی نبرد  و مثمر ثمر واقع نشد که شمشیر را از رو بست و برای تحقیر طایفه‎ای که رقیب خوانده می‎شد، و چه‎ها که نکرد؟
و آیا نماینده‌ی فعلی نمی‌داند که مردم خود صاحب فهم و شعور هستند و به خاطر عرض ارادت به چند مدیر اداره، رأی نخواهند داد؟
شگفتا که شماها عصاره‎های فضایل ما هستید و این حداقل‌ها را نمی‌دانید و یا می‌دانید و خود را به آن راه زده‎اید تا همچنان از سهل والوصول‎ترین راه یعنی همان نردبان احساسات مردم و طایفه به مراد و مقصود برسید... خدا به داد ما مردم برسد.   
بگذریم که اگر بخواهیم به قول پیرزن‌ها بسته‌ها را باز و ناگفته‌ها را بازگو کنیم، خودش رمانی خواهد شد. پس فعلاً به همین میزان بسنده می‌کنیم که شما یکی از معدود نمایندگان این دیار بودید که در مجلس و در مرکز خوب عمل کردید و برای زدودن فقر و بیکاری از این دیار، زحمت‎های فراوانی را متحمل شدید ولی چه حیف و صد افسوس که خیلی زود تسلیم خواسته‎های خواصی شدید که اقلاً دو بار در حضور صاحب همین قلم، آن‌ها را خطری ویرانگر برای این دیار قلمداد کرده بودید!
آقای احمدی! به نظرم آنچه که از قلم شما در نوربارن منعکس شد، بسیار خوب و به موقع بود اما آن نوشتار چیزی از اشتباهات شما را جبران نکرد. زمانی میز نمایندگی را واگذار کردید که پتروشیمی هنوز نهالی نو شکفته بود. کودکی تازه متولد شده که نیاز به مراقبت ویژه داشت و شما که این نهال را به گِل نشانده بودید، به نظرم باید به هدفی والاتر از منافع شخصی و دلخوری با نماینده‌ی بعد از خود می‌اندیشیدید و در همین راستا، داشته‌ها و تجربه‎های خود را در اختیار منتخب بعد از خود می‌گذاشتید. مشورت می‎دادید و گره‎گشایی می‎کردید. حتی اگر آن فرد بنایش بر این بود که طرحی به نام شما و نهالی به نام شما به بار ننشیند ... و یا به قول خودتان بنا داشت خطوطی را که شما کشیده بودید، پاک کند!، حداقل در آن صورت دیگر لازم نبود که امروز "کم تجربگی" نمایندگان بعد از خودت را نیز به علل بر زمین ماندن آن طرح عظیم اضافه کنید. اقلاً می‏توانستی دست‎ها را بالا بگیری و به مردم مظلوم این دیار بگویی که من این مشورت‏ها را دادم، این گره‏ها را گشودم و نماینده خودش نخواست کار به نتیجه برسد ...
بله آقای احمدی! بگذار واضح‎تر بگویم؛ عیب بزرگ نمایندگان دور ششم تا کنون این دیار، عدم آشتی با یکدیگر است. و این چیزی جز بی‏تقوایی و دور شدن از ارزش‎هایی که شما در نوشتارتان از آن دم زده‎اید، نبوده و نیست. اگر شما کم رنگ شدن ارزش‎های اول انقلاب را دلیلی بر ناکامی‌ها می‌دانید، این در مورد خودتان نیز صادق است. شما چند بار خواستید که با نماینده‎های پیش و پس از خودتان نشست داشته باشید؟
چقدر تلاش کردی که با در اختیار گذاشتن داشته‌ها و تجربه‎های خود، نماینده بعد از خودتان را یاری کنید؟ اصلاً خدا وکیلی- شما‌ها که مثلاً عصاره‌ی فضایل این مردم بوده‎اید، چند بار در این چند سال دور هم جمع شده‎اید؟
چه مقدار از کدورت‎های فردی و شخصی را از آینه‌ی دلهاتان زدوده‎اید؟
مگر بنا نبود که شماها فقط به خدا و خلق خدا فکر کنید و جز رضایت آنها، هدف و انگیزه دیگری نداشته باشید؟
آقای احمدی! الآن دیگر مردم فهمیده‌اند که تکرار برخی واژه‎های به ظاهر دل ربا، کلاه گشادیست که برای سرشان دوخته شده‌است. فهمیده‎اند که شما آقایان سیاسی، بین گفتار تا کردارتان زمین تا آسمان فاصله است. آنها دم خروس را نه یک بار که بارها با چشم سر دیده‎اند!!
می‌دانند که مشاوران نماینده‌ی پیروز در این شهرستان، عاملان و بانیان شکست نمایندگان قبل بوده و هستند.
می‌دانند که جمعیت قلیلی کمتر از صد نفر، دو طایفه‌ی جاوید و بکش را به جان هم انداخته‎اند تا با گل آلود کردن رودخانه‌ی زلال و مواج زندگی‎شان، ماهی مراد و امید خود را صید می‌کنند.
می‌دانند که مرگ یک جوان بی‎گناه در روز انتخابات- روز تعیین سرنوشت چهار ساله‎شان، روزی که باید به خاطر نعمت بزرگ حق انتخاب، غرق در شادی و هلهله باشند و در عوض به سوگ می‎نشینند- کمترین بهایی بوده که باید برای رسیدن یک نفر به بهارستان و چند نفر به میز و دفترهای کوچه- پس کوچه‏های بهشت دنیا، بپردازند...
می‎دانند که این روزها نخبگان و مدیران لایق فقط در یک روستا یافت می‌شوند و لاغیر...  می‌دانند که از نظر وکلایشان، فرماندار غیر بومی، ممکن است به نماینده خیانت کند و نتواند چهار سال بعدِ میز ارجمند نمایندگی را تضمین کند؛ پس باید فرماندار و معاون فرماندار و بخشدار و همه و همه از نخبگان تراز اول یک یا چند جزیره و شبه جزیره باشند.!!!!  با این حال آقای احمدی! خدا وکیلی اگر دلتان برای این مردم می‌سوزد، اگر هنوز هم فکر می‌کنی که کاشت آن نهال با هدف و نیّت خدمت به این مردم بود، بیا خودت پیش قدم و عامل این وحدت باش؛ نماینده‌ی فعلی و گذشته را زیر یک سقف جمع کن و داشته‌ها و اندوخته‎های خود را در طبق اخلاص بگذارید و نماینده‌ی فعلی را برای نیل به اهدافی که داشت و حالا کمتر دارد، یاری دهید.
می‌دانید که نماینده محترم فعلی، با خوش خیالی تمام، با این نیت آمده بود که ظرف همان یک سال اول، بساط باند و طایفه را از این دیار جمع کند ولی حالا که در زیر فشار خواص اطراف (همان جماعتی که شما و دو نماینده‎ی دیگر را به زمین زدند) دست تنها شده و نمی‌تواند، همان مسیر تلخ اما کوتاهی را برگزیده که شماها رفته و طعمش را نیز چشیده‎اید اما ظاهراً ایشان اصرار دارند که یک بار دیگر هم این راه شکست خورده را بیازمایند. پس بر ما و شماست که در این فرصت باقی مانده، مانع شده و ایشان را به همان راهی که بنا بود برود و ظاهراً دست تنها ماند، باز گردانیم.
بیایید دوباره و البته این بار صادقانه از وحدت و یک پارچگی در این دیار بگویید شاید، شاید، شاید- مردم دوباره حرف‎های شما چند نفر را باور کردند! به خدا به امتحانش می‌ارزد...
و راستی چقدر مشتاقم که یک بار دیگر آن پیرمرد جونگانی را ببینم که چه حالی دارد و در خصوص پتروشیمی چه می‎گوید؟...
 

درباره مقاله ,
نورباران بازدید : 278 دوشنبه 08 دي 1393 زمان : 21:0 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط طایفه جاوید در تاریخ 1393/10/9 و 8:10 دقیقه ارسال شده است

سلام ..چه زیبا و منطقی نوشتید ..احسنت
اما دوست عزیز متاسفانه تا همین امروز چوب سنگین طایفه گرایی که بانی اصلی آن نماینده فعلی می باشد بر سر جوانان لایق ..تحصیل کرده و بومی این شهرستان آنچنان کوبیده شده که جای هیچ جبرانی وجود ندارد ... اشاره زیبایی کردید به جزیره و شبه جزیره >>>> الان رازیانه کاری شده مرکز انتصابات و مابقی شهرستان شده نقطه کور

این نظر توسط هر روز آخرین خبر استخدامی را برات اس ام اس میفرستیم در تاریخ 1393/10/9 و 4:10 دقیقه ارسال شده است

سلام وقت بخیر

اگه تمایل داری هر روز آخرین اخبار استخدامی شرکت ، سازمان های دولتی را دریافت کنی

می تونی به لینک زیر جهت فعال سازی بری

http://sms.mida-co.ir/newsletter/6/estekhtam


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 81
 • آی پی دیروز : 95
 • بازدید امروز : 413
 • باردید دیروز : 746
 • گوگل امروز : 14
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 413
 • بازدید ماه : 10,986
 • بازدید سال : 34,073
 • بازدید کلی : 715,806