close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 47/ صفحه 8 / گزارش رسید در تاریخ دوم مهر ماه در عملیات خاکبرداری شهرداری پشت هتل لیدوما ظاهراً گنجی پیدا شده‌است
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

اندکی دغدغه های رسانه ای و پیگیری بعضی از مسائل شهرستان که مردم عزیز از طریق سامانه پیامکی نورباران از ما خواسته بودند عاملی شد تا گفتمانی را مهمان مهندس رهام پیکری فرماندار شهرستان ممسنی باشیم. با هم می خوانیم. نورباران: ارتباط رسانه ها با ادارات و بالعکس و تاثیر آن را بر پیشرفت…

اندکی دغدغه های رسانه ای و پیگیری بعضی از مسائل شهرستان که مردم عزیز از طریق سامانه پیامکی نورباران از ما خواسته بودند عاملی شد تا گفتمانی را مهمان مهندس رهام پیکری فرماندار شهرستان ممسنی باشیم. با هم می خوانیم.


نورباران: ارتباط رسانه ها با ادارات و بالعکس و تاثیر آن را بر پیشرفت شهرستان چگونه ارزیابی می کنید؟
 پیکری: ما از روز اول گفته ایم که رسانه باید باشد و فعال تر عمل نماید تا مردم وجود و تاثیرگذاری آن را مشاهده کنند و مسئولان نیز جایی که صحبت از رسانه می‌شود خود را پشت کوله‌بار سوالات پاسخ داده‌نشده، پنهان نکنند. اما اینکه چرا بعضی از ادارت پاسخگو نیستند من این نظر را دارم که بعضی از ادارت ما سیستم مدیریتی آنها جای تامل دارد که چرا به این سبک عمل می‌کنند ... در شهر نورآباد به عنوان مرکز شهرستان ممسنی در زمینه‌ی مدیریت شهری متاسفانه ضعف عمده وجوددارد و این از الآن نیست و از سال‌های قبل به ارث رسیده‌است. در بحث ساخت و ساز درصد بالایی از آنها غیرمجاز است و ما هم بعضاً شنیده‌ایم این راهنمایی و هدایت از سوی بعضی کارمندان شهرداری صورت می‌گیرد. برای جلوگیری از این موارد تخلف چندین باز از شهرداری تقاضای برخورد داشته‌ایم و حتی خواسته‌ایم این موضوع در کمیسیون ماده 100 مطرح شود تا دستور تخریب آن را صادر کنیم اما به شکل دیگری تعاملات در جهت خلاف انجام می‌گیرد. یک جای این بحث سیاست‌های بیمه‌ای ضعیف کلان در کشور است و بخش دیگر اینکه ما عادت به تخلف کرده‌ایم. متاسفانه در سطح شهر یک مدیریت معماری و شهرسازی یک پارچه نداریم و این تغییر هم به علت نداشتن حس تعامل و همکاری بین مردم و ادارات است. اگر یک نهاد و یا یک مجموعه پاسخگو و عملگرا باشند مردم نیز به طبع همین روال را دنبال می‌کنند. ما به صورت غیرمجاز خانه می‌سازیم و بعد به صورت ارتباطی از طرق مختلف، امکانات می‌گیریم.
عمده ادارت خدماتی و شبکه‌ی بهداشت باید پاسخگویی بهتر داشته‌باشند و کمتر افرادی هستند که بگویند ما به فلان اداره مراجعه کردیم و پاسخگو بودند. مانع ایجادکردن و مچ‌گیری خیلی راحت است اما در انجام کارها باید تسهیل ایجادکنیم. در این میان بعضی از مردم هم مقصر هستند چرا که در بسیاری از موارد تخلفات ادارت را اعلام نمی‌کنند و احساس می‌کنم مردم به قانع بودن عادت کرده‌اند.
نورباران: بحثی دیگر مطرح می‌شود این است که ارباب رجوع از ترس اینکه مبادا با گزارش تخلف فلان کارمند، در ادامه ی کارش تعلل و کارشکنی ایجاد شود، از این حق قانونی خود می‌گذرد.
پیکری: این بحث هم وجوددارد اما بعضی مواقع هم مردم به دلیل آگاهی نداشتن برای انجام کارها، مستقیم به فرمانداری مراجعه می‌کنند به عنوان مثال وقتی برق خانه قطع می‌شود تلفن فرمانداری به صدا درمی‌آید در صورتی که این وظیفه اداره برق است و در صورت پاسخگو نبودن، فرمانداری باید در جریان این کوتاهی و اهمال قرارگیرد.
 

نورباران: باید جایی جلوی این روند را گرفت و مهمترین موضوع آن آگاهی دادن مردم و حتی ادارت به روند انجام کارهاست و متاسفانه در بعضی از ادارت نیز مدیریت در مدیریت مطرح است ...
پیکری: سلسله مراتب در هیچ یک از ادارت شهرستان رعایت نمی‌شود. مثلاً دهیار یا شورا به جای اینکه با بخشدار در ارتباط باشد برای انجام امور مستقیم با فرماندار تماس می‌گیرد و حتی بسیاری از مراجعه‌ها به فرمانداری اشتباه است به همین خاطر دستور داده‌ام در ورودی ادارت یک میز راهنمایی مراجعان باشد تا مردم برای انجام کارهایشان و محل مراجعه‌شان راهنمایی شوند چرا که بر حسب سیاست‌های نمایندگان، خیلی‌ها هستند که دفتر زیر بغل گرفته‌اند و الکی پرسه می‌زنند.
نورباران: بحث ارائه گزارش عملکرد ادارات شهرستان و ارتباط آنها با رسانه ها به نظر می آید کمرنگ است. چرا؟
پیکری: ما در اوایل حضورمان از ادارت خواهان گزارش عملکرد شدیم برخی گزارش دادند و برخی هم گزارش ندادند و بسیاری از آنها از چگونگی گزارش دهی، اطلاعات صحیح و کافی ندارند و این قضیه را در جلسات شورای اداری مطرح نمودیم چون بهترین اهرم مدیریت داشتن اطلاعات آماری جامع و کامل است اما در مورد ارائه گزارش به رسانه‌ها و آگاهی دادن به مردم، اعتقاد دارم که این ارتباط باید باشد و در جلسات شورای اداری این مورد را تذکر می‌دهم تا فضای تعاملی بیشتر بین مسئولان و نورباران برقرارباشد.
نورباران: هدف ما فقط نشریه نورباران نیست، ما در این شهرستان چندین سایت و نشریه داریم که دارند فعالیت می‌کنند.
پیکری: اگر من اسم نورباران را آوردم به این دلیل است که فعال‌ترین نشریه شهرستان است و دیگران آنگونه که باید فعالیت ندارند. من اگر بخواهم عملکردم را با یک تیزر تبلیغاتی و یا یک خبر را اطلاع رسانی کنم باید با کلی هزینه این کار را انجام دهم اما اینکه شما می‌آیید و اخبار و گزارش‌های ما را منتشر می‌کنید باید ممنون شما هم باشیم.
نورباران: اهمیت سد پارسیان در پیشرفت و توسعه ی ممسنی چیست؟
پیکری: امروزه سدسازی در دنیا منسوخ است و حتی سدها در کشورهای فرانسه و آمریکا در حال تخریب هستند چون سدسازی سیستم طبیعت را به هم می‌زند. امروزه‌ سدهای زیرخاکی و زیرسطحی کاربرد خوبی دارند. سد گورک یا پارسیان چون آب ورودی به دریای آزاد را مهار می‌کند، ایرادی ندارد اما اگر این سد در یک استان مرکزی ساخته می‌شد بزرگترین آسیب محسوب می‌شد. این سد حدود 700 میلیون متر مکعب دخیره آب دارد که از این میزان حدود 150 میلیون مترمکعب برای پتروشیمی و صنایع نفت است و 7 هزار هکتار از اراضی ممسنی و رستم را تحت پوشش قرار می‌دهد و مهمترین خدمتش به کشاورزی ممسنی و رستم تغییر الگوی کشت است و به بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی کمک می‌کند.استان فارس سالانه 14 میلیارد مترمکعب آب استخراج می‌کند و با توجه به میزان آبیاری و هزینه‌های امروزه برای دولت و کشاورزان و هزینه‌های آتی، واردات ذرت و گندم از لحاظ اقتصادی به نفع دولت است اما دولت برای هدایت و مدیریت کشاورزی از کشاورزی حمایت می‌کند. ما طی 10 الی 15 سال آینده با مشکل جدی آب مواجه خواهیم شد و کمااینکه در استان فارس چاه‌هایی با عمق بالاتر از 500 متر خشک شده‌اند. در شهرستان ممسنی هم به عنوان فرماندار و رئیس شورای آب به اداره آب بخشنامه کرده‌ایم که حق دادن مجوز هیچ گونه چاه مگر برای مصارف صنعتی را ندارید و متاسفانه بعضا مشاهده شده درحوزه‌های آهکی که ذخیره آینده محسوب می‌شوند مجوزهایی واگذار شده که با آنها به صورت جدی برخورد خواهیم نمود.
نورباران: این روزها در ممسنی بحث‌هایی مبنی بر پیدا شدن گنج در محوطه‌ی باستانی پشت هتل لیدوما مطرح است و در بین اذهان عمومی صحبت از پیداشدن کوزه طلا، سکه های طلا و جام طلا با ارزش بالغ بر 150 میلیارد تومان مطرح است.
پیکری: گزارش رسید در تاریخ دوم مهر ماه شهرداری عملیات خاکبرداری در پشت هتل لیدوما انجام داده و ظاهراً گنجی پیدا شده‌است. عوامل دستگیر و آنچه موجود بوده ضبط و در حال رسیدگی هستند.
نورباران: سوال ما این است که چرا شهرداری شهرداری با توجه به اینکه می دانسته  آن محوطه جز آثار باستانی است و قدمت تاریخی دارد اقدام به حفاری نموده و خاکبرداری نموده‌است؟
پیکری: ما اعتقاد داریم که شهرداری به علت انجام عملیات خاکبرداری این منطقه نزدیک ترین مکانی بوده که می‌توانسته اقدام به خاکبرداری نماید و پاسخ صحیح و دقیق تر بعد از انجام مراحل قضایی اعلام خواهدشد.
نورباران: زمین چمن کنار هتل لیدوما هم آیا جز مناطق باستانی محسوب می‌شود؟
پیکری: ما حتی راجع به این زمین چمن کاری شده از دادستان محترم خواسته‌ایم در مورد کارکردن در آن به علت احتمال وجود آثار تاریخی و باستانی برخورد جدی و قانونی صورت گیرید.
نورباران: صحبت‌های دیگری در همین زمینه در سایر نقاط ممسنی هم مطرح است؟
پیکری: چند هفته پیش یک مورد حفاری در ناحیه سورون داشتیم که با همکاری نیروی انتظامی و دادستان تعدادی از عوامل دستگیر و تجهیزات آنها ضبط گردید.
یک مورد هم در ماهور داشتیم که یک تیم با تجهیزات کامل و پیش بینی ماندن برای مدت های طولانی با امکاناتی از قبیل موتوربرق، یخچال و ... مستقر بودند که تجهیزات آنها ضبط و افراد شناسایی شدند و یک مورد هم دستگیری و کشف تجهیزات گنج یاب در دشمن‌زیاری داشتیم.
نورباران: برای برخورد جدی و اساسی تر  با مشکلات چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟
پیکری: ما به دنبال این هستیم که نمایندگی میراث فرهنگی ممسنی را به اداره ارتقای دهیم و موزه ممسنی را تکمیل نماییم و قول می‌دهم از بودجه دو درصد نفت و گاز سال 94 مبلغ قابل توجهی به تکمیل موزه اختصاص دهیم اما لازمه‌ی تسریع در انجام کار، همکاری مدیرکل میراث فرهنگی است تا با انجام این موراد بتوانیم آثار تاریخی و باستانی شهرستان ممسنی را در موزه گردآوری نموده و در حفظ سایر آثار برجسته و موجود بر روی خاک با برنامه ریزی بهتر عمل نماییم در ثانی با همکاری عمومی و فرهنگ سازی، مردم را متوجه ارزش و جایگاه آثار باستانی و مفاخر گدشته‌گان نماییم.
نورباران: به مردم اشاره کردید، مردم چه نقشی می‌توانند در این موضوع ایفا کنند؟
پیکری: ما اعتقاد داریم که همکاری و پشتوانه‌ی مردمی مهمترین پتانسیل موفقیت در اجرای کارها و برنامه‌های مسئولان است. آقای امیران -رئیس منابع طبیعی ممسنی-درصدد ایجاد یک NGO به عنوان حامیان طبیعت است تا بهتر بتوان در حفظ منابع طبیعی و جنگل‌ها فعالیت کند و این رویه را در اداره میراث فرهنگی نیز باید طی و یک تشکل مردمی با عنوان حامیان میراث فرهنگی و آثار تاریخی تشکیل داد.
نورباران: چرا برای شناسایی این آثار باستانی و فنس کشی و محافظت بهتر از آن اقدام‌هایی انجام نمی‌گیرد؟
پیکری: لازمه‌ی انجام این کارها استقرار اداره میراث فرهنگی در ممسنی است. چندی پیش ما طرحی ارائه دادیم که حاضریم با همکاری فرمانداری ممسنی لیدوما حفاری شود و آنجا یک پست محافظت زده شود ولی همکاری خاصی صورت نگرفت.
در مورد فنس‌کشی این آثار باید به عرض برسانم که شهر نورآباد در کالبد طرح تفصیلی لکه‌گیری‌های ان رعایت نشده‌است و مثلاً کاربری درمانی و تفریحی شهر به مسکونی اختصاص یافته غافل از این موضوع که شهر طرح تفصیلی داشته و از آن خبر نداشته اند. آخرین طرح تفصیلی نورآباد مربوط به سال 89 بود که آن هم رعایت نشده‌است.
در بازنگری و تصویت طرح تفصیلی جدید نماینده میراث فرهنگی باید نسبت به مکان‌های تاریخی حساسیت به خرج دهد و دفاع لازم را به عمل آورد تا بتوانیم با استقرار اداره میراث فرهنگی محافظت بهتری از آن به عمل آوریم ضمن اینکه به عنوان پتانسیل توریستی و گردشگری شهرستان، می‌تواند در توسعه و اشتغال‌زایی شهر هم موثر باشد.
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 317 پنجشنبه 13 آذر 1393 زمان : 9:59 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 97
 • آی پی دیروز : 104
 • بازدید امروز : 769
 • باردید دیروز : 1,024
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 2,918
 • بازدید ماه : 17,726
 • بازدید سال : 59,546
 • بازدید کلی : 784,747