close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 47 / صفحه 5 / پتروشیمی ممسنی دوباره خبرساز شد
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

 نامه دکتر علی احمدی نماینده دور هفتم مجلس به دکتر نوذر شفیعی نماینده ممسنی و رستم در خصوص پتروشیمی دکتر علی احمدی نماینده‌ی دور هفتم مجلس شورای اسلامی در ممسنی و رستم در پاسخ به اظهارات و مصاحبه‌ی دکتر نودر شفیعی نماینده‌ی فعلی مجلس شورای اسلامی مطالبی را به وسیله‌ی رایانما برای دو هفته‌ی "نورباران" ارسال نموده‌است. نورباران با توجه به اینکه اگر جناب آقای دکتر شفیعی (مخاطب اصلی) و یا دوستان دیگری بخواهند توضیح و یا جوابیه‌ای دهند، آمادگی چاپ آن…

 نامه دکتر علی احمدی نماینده دور هفتم مجلس به دکتر نوذر شفیعی نماینده ممسنی و رستم در خصوص پتروشیمی

دکتر علی احمدی نماینده‌ی دور هفتم مجلس شورای اسلامی در ممسنی و رستم در پاسخ به اظهارات و مصاحبه‌ی دکتر نودر شفیعی نماینده‌ی فعلی مجلس شورای اسلامی مطالبی را به وسیله‌ی رایانما برای دو هفته‌ی "نورباران" ارسال نموده‌است.
نورباران با توجه به اینکه اگر جناب آقای دکتر شفیعی (مخاطب اصلی) و یا دوستان دیگری بخواهند توضیح و یا جوابیه‌ای دهند، آمادگی چاپ آن را داريم و امیدواریم در ادامه مردم فهیم ممسنی و رستم بتوانند تصویر روشنی از "چه بود و چه شد" پتروشیمی ممسنی به دست آورند و خدایی ناکرده یک طرفه به قاضی نروند.


جناب آقای دکتر شفیعی نماینده محترم مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم
 آه، کی این خفته یاران را توانم دید بیداران؟
با دم غمناک سردت،
ای نسیم صبح بیداری!
چشم مستان مرا بیدارکن،
رفتند هوشیاران
با عرض سلام و تحیت
احتراماً، گفتگوی جنابعالی با نشریه لیدوما شماره (14)و(15) در مورد پتروشیمی ممسنی را مطالعه کردم، گفته بودید که:
 "پتروشیمی‌ها در جایی مقرون به صرفه است که هم آب باشد و هم خوراک، در مورد خوراک دچار مشکل هستیم، اما اگر خوراک هم بیاید درمورد آب دچار مشکل می‌شویم، واقعاً این یک معماست".
هر چند نقش و سهم جنابعالی در ایجاد وضعیت به وجود آمده کنونی کمتر از برخی افراد دیگر است و از آنجا که علاقه ندارم شما ناخواسته سخنگوی مخالفین توسعه شهرستان و بعضاً شرکت‌هایی که نفع خود را در اعمال فشار بر مسئولین می‌دانند، شوید، علی رغم میل خود، به اصرار دوستان و در پاسخ به سوالات مکررمردم چند نکته را جهت اطلاع جنابعالی و مردم فهیم ممسنی و رستم بیان می‌کنم:


 

 الف: چـه بــود!
1- ابتدا مستندات مجتمع پتروشیمی ممسنی که دربرگیرنده سیر پیگیری موضوع تا تصویب هیات دولت در شهریور 1384 است و تحت عنوان " برگی از دفتر خدمت نماینده مردم ممسنی در اولین سال نمایندگی" در 20 صفحه و در پنج هزار نسخه در مهر ماه 1384در سطح شهرستان توزیع شده است، جهت اطلاع بیشتر جنابعالی تقدیم می‌نمایم.
2- مبنای طرح‌هایی چون پتروشیمی ممسنی بیش از آنکه توجیه اقتصادی باشد، رفع عقب ماندگی از مناطق توسعه نیافته بود. بر اساس طرح الزام دولت به رفع عقب ماندگی از مناطق توسعه نیافته، تصویب نامه مورخ 11/8/1381 احداث خط لوله اتیلن غرب (عسلویه-مهاباد) برای احداث چهار واحد پتروشیمی در مناطق محروم "گچساران (اتان)، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و مهاباد" با ظرفیت دو میلیون تن در دستور کار دولت قرارگرفت و عملیات اجرایی آن آغاز شد.
3- با توجه به وجود مناطق محروم زیادی در استان فارس و عبور خط لوله اصلی در کنار آن، در شهریور 1383 مجمع نمایندگان استان از فرصت سفر رئیس جمهور وقت برای بزرگداشت حافظ استفاده کرده و درخواست انشعابی از خط لوله اصلی اتیلن عسلویه-مهاباد و احداث یک واحد صنعتی متناسب با آن را در استان فارس نمودند.
رئیس جمهور پیشنهاد را در خور توجه و اهتمام ویژه دانسته و دستور بررسی دادند. وزیر وقت نفت در پاسخ به دستور رئیس جمهور با عملی دانستن احداث یک واحد پتروشیمی در حدود غرب استان فارس با احداث انشعابی از خط لوله اصلی اتیلن عسلویه-بندر امام را قابل انجام دانست و متذکر شد که در انتخاب محل کارخانه باید نکات زیر مورد توجه قرار گیرد:
الف) میزان هزینه احداث خط لوله اتیلن انشعابی از خط لوله اصلی تا نقطه احداث کارخانه پتروشیمی
ب‌) امکان دسترسی به آب و خط لوله گاز طبیعی
ج‌) امکان دسترسی مناسب به راه‌های اصلی برای انتقال محصولات تولیدی به سایر نقاط استان فارس و استان‌های همجوار آن
د‌) امکان حمل ارزان مازاد محصولات تولیدی به بنادر جنوبی برای صادرات
ه‌) مناسب بودن محصولات تولیدی برای احداث صنایع پایین دستی در حوزه نفوذ آن
و در نهایت اعلام داشتند در صورت موافقت رئیس جمهور با کلیات آن دستور دهند سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و مقامات استانی، همکاری لازم را با این وزارتخانه جهت تامین محل مناسب احداث کارخانه مبذول دارند و سازمان یاد شده پیش نویس مصوبه دولت را پس از برآورد هزینه‌ها (بند الف) و احتمالاً تامین هزینه بخشی از هزینه‌های زیربنایی مورد نیاز (از محل اعتبارات توازن منطقه‌ای) تهیه و جهت تصویب به هیات محترم وزیران ارسال نماید.
4- براساس نامه وزیر محترم نفت چهار کار اساسی می‌بایست صورت می‌گرفت:
 الف) انتخاب شهرستان (مکان یابی):
جمع نمایندگان (18نماینده) استان که جهت گرفتن یک انشعاب از خط لوله اصلی با هم متحد بودند، اینک با موافقت رئیس جمهور و وزیر نفت هر یک برای احداث کارخانه در شهرستان حوزه انتخابی رقیب و بعضاً خصم دیگری شدند که خود حدیث مفصّل دارد. ولی با تلاش فراوان، استاندار وقت استان در پاسخ نامه وزیر در مورخ 9/12/1383 نوشت: با توجه به قید تامین هزینه از محل اعتبارات توازن منطقه ای اولویت استان در صنعت مذکور، شهرستان ممسنی است.
ب) تامین هزینه خط لوله انشعابی :
سازمان مدیریت نیز ضمن اعلام آمادگی جهت تامین هزینه خط لوله انشعابی در مورخ 4/3/1384 اعلام داشت، با توجه به اعلام نظر استاندار محترم فارس و با توجه به مشمول بودن شهرستان ممسنی در قانون الزام دولت به جبران عقب ماندگی‌های برخی از مناطق کشور (توازن منطقه ای) این سازمان آمادگی لازم جهت تامین هزینه خط انشعاب برای شهرستان فوق الذکر را دارد.
ج)تصویب هیات دولت :
از سوی سازمان مدیریت کشور پیشنهاد اصلاح تصویب نامه مورخ 1381 دولت داده شد که خود این موضوع نیز با توجه به انتخابات جدید ریاست جمهوری و تغییر مسئولین خود مثنوی هفتاد من کاغذ است. و نهایتاً بر اساس تصویب نامه مورخ 3/6/1384 هیات دولت احداث پتروشیمی ممسنی به نقاط واحدهای قبلی اضافه شد و در تصویب نامه قید شد نقاط احداث پتروشیمی ناشی از تصویب نامه مذکور صرفاً در نقاط توسعه نیافته مشمول طرح الزام دولت به رفع عقب ماندگی از مناطق توسعه نیافته است، خواهد بود.
د) تهیه طرح توجیه اقتصادی و فنی:
طرح توجیه اقتصادی وفنی توسط شرکت ملی پتروشیمی شامل مکان یابی (جونگان ممسنی)، چگونگی تامین خوراک از خط لوله اصلی (عسلویه-مهاباد) از طریق روستای مظفری بوشهر تا کارخانه وهزینه آن، میزان خوراک 300 هزار تن، نوع محصول و صنایع پایین دستی، مسائل زیست محیطی، چگونگی تامین آب از طریق سد چم شیر یا منطقه هرایرز و غیره (مثل فهلیان).
سهم سهامداران:
20 درصد شرکت ملی پتروشیمی، 30 درصد پذیره نویسی مردمی، 50 درصد شرکت‌های عمومی غیر دولتی (و نه خصوصی) چگونگی تامین گاز طبیعی از خط لوله 56 اینچ وایستگاه وحدت نورآباد،  نحوه دست رسی به بنادر جنوبی برای صادرات ازطریق احداث راه اصلی خومه زار- گناوه وراه‌های موجود، دست رسی به سایر نقاط استان واستان‌های همجوار از طریق بزرگ راه‌های قائمیه – نورآباد – بابامیدان و بزرگ راه دالین – نورآباد وراه‌های موجود و...تهیه شد و در اختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور قرار گرفت.
بر اساس طرح توجیه اقتصادی و فنی طرح، برای تامین هزینه خط لوله انشعابی از خط لوله اصلی، سازمان مدیریت ردیف مشخصی در بودجه سال 1386 پیش بینی کرد و در قانون بودجه همان سال تصویب شد. این ردیف در بودجه سال 1387 نیز استمرار پیدا کرد. در بهار 1386 در سفر هیات دولت اجرای عملیات احداث پتروشیمی ممسنی(نه خود پتروشیمی که قبلاً تصویب شده بود) تصویب شد. در همان سال لیسانس طرح از شرکت "بازل آلمان" خریداری شد. پس از تملک زمین که خود نیز حدیث مفصل دارد، کلنگ عملیات اجرایی در دی ماه 1386 توسط معاون وزیر و رئیس شرکت ملی پتروشیمی به زمین زده شد. با اعلام وی مقرر شد یک مجتمع بزرگ با ظرفیت 300 هزار تن پلی اتیلن با سرمایه گذاری 350 میلیون دلار و ظرف چهار سال ساخته شود.که با توجه به پی گیری‌های مکرر و فراهم شدن مقدمات آن عملی وقابل تحقق بود.
بهر حال اگر چه به اختصار گفته شد ولی هفت خوان رستم طی شد تا یک واحد پتروشیمی و سه بزرگ راه در ممسنی مستقر واجرایی شود. در این چهار سال بخشی عمده ای از وقت نماینده مردم صرف آن شد که اگر این چنین صرف نمی‌شد، می‌توانست در سفرهای داخلی وخارجی، تدریس در دانشگاه وتربیت چند دانشجو یا در کنار خانواده وفرزندان(نه اینکه وقتی به خانه می‌آیی انها خوابیده وصبح زود نیز خواب باشند که بروی) و...بگذرد. اما از همه اینها صرف نظر شد به امید اینکه خدمتی به کشور ومردم حوزه انتخابی خود کرده باشد.
 ب: چه شد!
پهلوان هفت خوان اکنون طعمه دام و دهان خوان هشتم بود و می‌اندیشید که نباید بگوید هیچ! بس که بی شرمانه و پست است این تزویر، چشم را باید ببندد تا نبیند هیچ، بس که زشت و نفرت انگیز است این تصویر، نمی‌گردد زبانم تا بگویم ماجرا چون بود، دریغ و درد!
1). مخالفین توسعه و پیشرفت این مردم که در سنگ اندازی و ایجاد مانع برای تحقق این طرح‌ها از هیچ چیزی کم نگذاشتند،ترفندهای گذشته را در زرورق جدید پیچیدند.
کم تجربگی وسهل انگاری در شرایط جدید چاشنی آن شد. ابتدا ارتباط پتروشیمی ممسنی با خط لوله اصلی عسلویه – مهاباد (تامین کننده خوراک واحد ممسنی) که پالایشگاه آن (کاویان و مروارید) ایجاد و اتیلن تولید می‌کرد وخط لوله انشعابی آن در شرف اجرا بود را در اواخر سال 1387قطع و وعده تامین خوراک از طریق خط لوله جدید به نام دنا را دادند.
خط لوله ای که نه پالایشگاه آن در بید بلند و نه کارخانه الفین آن درگچساران و نه حتی یک متر خط لوله اصلی ان احداث شده بود). با این کار نه تنها زمان بلکه همه تلاش‌های صورت گرفته را بر باد دادند.یعنی همه تلاش‌های مردم و نماینده آنها و هفده نماینده دیگر استان فارس، مثل گرد و غبار، برتخته سنگی در برابر بادی تند ماند و با یک تصمیم غلط یا سهل انگاری نه چهار سال بلکه بخشی از عمر را از دست دادیم و عاقبت آن هنوز معلوم نیست.
آقای نماینده محترم اگر آن فعالیت‌ها را خدمت بنامیم این سهل انگاری و بی‌مسئولیتی‌ها را چه بنامیم؟
2)سهام دار اصلی پتروشیمی ممسنی شرکت ملی پتروشیمی ایران بود و به اعتبار آن مردم در پذیره نویسی شرکت کرده و سهام خریدند. چون یک شرکت دولتی بود، نماینده و مسئولین با ابزار نظارتی حق سوال و پی گیری داشتند. اما در سال 88 این میزان سهام به بخش خصوصی واگذار شد و سهامداران بومی نیز سرگردان شدند. و دست نماینده و مسئولین نیز برای پیگیری تا حد زیادی بسته شد.
آقای نماینده اگر آن تلاش‌ها را خدمت بنامیم این سهل انگاری در حق مردم را چه بنامیم؟
 3)بخش خصوصی و شرکتی که سهام دولت را خریده است به دنبال حداکثر نفع خود است. انگیزه او با انگیزه بانیان و موسسین پتروشیمی ممسنی متفاوت است. با هر شیوه ای از جمله اعمال فشار بر مسولین، تحریک مطالبات مردمی، استفاده از تسهیلات و... که یکی از شیوه‌ها نیز تجمیع واحدهای پتروشیمی خود در یک مکان و به تبع آن کاهش هزینه‌ها و افزایش نفع خود است که قطعاً آن مکان ممسنی نیست. برای تحقق هدف خود مسایلی چون خوراک و آب و... را مطرح می‌سازد و متاسفانه شما و نشریه لیدوما هم ناخواسته با مصاحبه‌های خود مبین و مروج خواسته‌های آن شرکت در بین مردم شده اید.
 ج: درنهایت هر شکستی قصه ای دارد صدایی نیز، ماجراها گونه گون و رنگ وارنگ است، راه‌ها بن بست، عرصه‌ها تنگ است.گفته‌ام آری و می‌گویم. این دگر نقل و حکایت نیست. حسب حال است این شکایت نیست.هر حکایت دارد آغازی و انجامی، جز حدیث رنج این مردم، غربت آنان، گویی هرگز این غمگین-حکایت را هرچه‌ها باشد نهایت نیست.
جناب آقای دکتر شفیعی!
1) با وصفی که در بخش ب (چه شد؟ ) عرض کردم پتروشیمی ممسنی چون محتضری در بستر مرگ است دوست ندارم با این مصاحبه‌ها شما تیر خلاص به این محتضر بزنید.
2) من افسوس این مردم را می‌خورم که زندگی آنها به دوره‌های چهار ساله تقسیم شده است و هر چهار سال به بهانه و دلیلی بی حاصل می‌گذرد.
روزگار ما مثل بازی پنجه پنجه شده است ( افراد به دو گروه تقسیم شده، هر گروه دور از چشم دیگری با انگشتان دست روی زمین خط می‌کشند. در مرحله بعد هر گروه خط‌های انگشت گروه دیگر را پاک می‌کند.) وضعیت نمایندگی و انتخابات برای مردم ممسنی و رستم چنین شده است، به گونه ای که نه تنها خیری از انتخابات و نمایندگان خود ندیده‌اند بلکه دود تند انتخابات به چشم همه این مردم رفته است و نمونه برجسته آن سرنوشت این طرح‌ها و همین طور انتخابات گذشته شهرستان است.
3) به ما یاد داده بودند که مسئولیتی که بر عهده شما گذاشته شده است «امانت» است و نه «لقمه» که آنرا بربایی، اما وقتی موضوع امانت به لقمه تبدیل می‌شود هیچ سنگ بنایی نخواهد بود که معیار و محک ارزیابی گردد، خدمت گم و خیانت، لباس خدمت به تن می‌پوشد. وقتی مسئولیت امانت است یک ریال بیت المال حساب و کتاب دارد. اما اینک در شهرستان‌های حوزه انتخابی ما و شما اگر بپرسید بیت المال چیست؟ بسیاری به ویژه در برخی دستگاه‌های دولتی و اجرایی آن را مال بی صاحب می‌دانند که هرکس به قدر بضاعت و زرنگی باید از آن بردارد.
4) وقتی مسئولیت امانت بود نماد ارزش‌ها و ایثار یعنی ایثارگران و خانواده شهدا محترم بودند و اگر کار کسی در اداره‌ای گیر می‌کرد به آن‌ها متوسل می‌شدند تا به حرمت آنان گره از کار فرو بسته آنان گشوده شود اما وقتی مسئولیت لقمه شد به گفته نیما یوشیج :«شنیدیم و دیدیم شیک پوشی تازه وارد، دزد آقایی،که می‌گفتند، هفده کامیون تریاک را یک قلم خورده است اما بازهم زنده است، دزد آقا حضرتش بسیار والا بود،با پز عالی،جای او در بزم از ما بهتران خالی»میدان دار می‌شوند و آن درختان عقیمی که ریشه‌هاشان در خاک هرزگی مستور، و یک جوانه ارجمند از هیچ جایشان نتوان رست، میدان دار و مدعی گره گشایی نه تنها از کار مردم بلکه همان ایثار گران و خانواده شهدا می‌شوند.
در این شرایط، هوا دلگیر، درها بسته، سرها در گریبان، دست‌ها پنهان، نفس‌ها ابر، دل‌ها خسته و غمگین، زمین دل‌مرده، سقف آسمان کوتاه، غبار آلود مهر و ماه، زمستان است ای کاش می‌شد بدانیم، ناگه غروب کدامین ستاره، ژرفای شب را چنین پیش کرده، هشدار ای دوست ره تیره‌تر شد.
سرانجام: اینک که کِشتم، اسیر بی مروت زرده گردیده است، شکرها هست و شکایت‌ها، راز‌ها هست و تامل هست، با همه سنگین بودن، و سبک بالی بخشودن، چند و چون‌ها در دلم مردند، شکر با اشکم نثارت باد، خانه ات آباد ای ویرانی سبز عزیز من، ای زبرجد گون، نگین خاتمت بازیچه هر باد.
 برادر شما علی احمدی/نماینده دوره هفتم مجلس شورای اسلامی
 

درباره مقاله ,
نورباران بازدید : 399 جمعه 07 آذر 1393 زمان : 8:35 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط izadi در تاریخ 1395/5/17 و 19:21 دقیقه ارسال شده است

لا عَدلَ اَفضَلُ مِن رَدِّ المَظالِمِ؛
) هیچ عدالتى بهتر از بازگرداندن حقوق پایمال شده نیست(غررالحکم، ج6، ص 415، ح 10841.
سوره نحل آیه 116 : برخورداری کمی است در دنیا دروغ گویان را و برای ایشان عذابی دردناک است در آخرت.
مدیر عامل محترم شرکت پتروشیمی ممسنی
با سلام
احتراماً اینجانب یکی از سهامدارانی که در سال 1386 با امید به اینکه با پذیره نویسی سهام درشرکت پتروشیمی ممسنی این شرکت طبق مطالبی که در روزنامه های تبلیغی در مورد پذیره نوسی سهام نوشته بود ظرف مدت سه سال به بهربرداری میرسد با پولی که با زحمت بسیار زیاد بدست آورده بودم نسبت به پذیره نویسی سهام اقدام نمودم در حالی که نمی دانستیم مطالب نوشته شده در روزنامه دروغی بیش نیست و پول خود را به افراد بی مسئولیتی می دهم که دلشان برای هیچ کس نمی سوزد. و با تبلیغ این مطلب که شرکت ظرف مدت سه سال ساخته می شود مردم را فریب داده و با نیرنگ و فریبکاری و با استفاده از تمامی رسانها از جمله صدا و سیما، در روز روشن نسبت به از بین بردن اموال مردم اقدام نمودند. لازم به ذکراست جزئیات مربوط به پروژه در بند ۵ گزارش حسابرس نسبت به صورتهای مالی سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ اینگونه بیان شده است که علیرغم گذشت بیش از پنج سال از شروع فعالیت شرکت، به دلیل عدم تامین منابع مالی مورد نیاز، پیشرفت فیزیکی پروژه تا تاریخ ترازنامه حدود شش درصد (در مقابل ۱۰۰ درصد برنامه اولیه) بوده است اینجانب سه سال پیش با شما تلفنی صحبت داشتم و شما گفتید بروید فرابورس و سهامتان را بفروشید و من اقدام نمودم متاسفانه بعد گذشت پنج سال از تاریخ واگذاری پول کسی حاضر نشد به همان قیمت اولیه سهام را بخرد. آقای مدیر عامل لطفاً جواب دهید چه کسی جوابگوی ضرر و زیان وارد شده به افرادی مال باخته ای مثل من می باشد. به امید روزی که در حکومت اسلامی مثل آب خوردن کلاه سر دیگران نگذارند.
با سپاس- ایزدی
09131366993

این نظر توسط دریافت پنل رایگان به همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 در تاریخ 1393/9/7 و 2:15 دقیقه ارسال شده است

باسلام خدمت شما مدیر عزیز

جهت ثبت نام پنل اس ام اس رایگان با همراه خط اختصاصی با پیش شماره 50005 می توانید به آدرس

http://50005.mida-co.ir

مراجعه نمائید.

منتظر حضور گرمتون هستیم

mida-co.ir


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 249
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,171
 • بازدید ماه : 10,927
 • بازدید سال : 88,202
 • بازدید کلی : 769,935