close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 47 / صفحه 3/ ممسنی به رنگ محرم و بیرق های حسینی درآمد
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

 معرفی چند هیئت و بیان مشکلات و بایدها و نبایدهای هیئت های عزاداری هدف ما در این گزارش معرفی تعدادی از هیئت‌های مستقر در شهر بود که از سایر هیئت‌ها که در مراسم‌های محرم تلاش دارند پوزش طلبیده و امیدواریم در فرصت‌های آینده با مطالعه بیشتر به معرفی سایر هیئت‌ها بپردازیم. به گزارش نورباران مردم ممسنی با آماده کردن دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری و سیاه پوش نمودن معابر، خیابان ها مهیا انجام مراسم عزاداری سیدالشهدا شده‌اند. در این میان بازار، خانه، اداره و همه…

 معرفی چند هیئت و بیان مشکلات و بایدها و نبایدهای هیئت های عزاداری


هدف ما در این گزارش معرفی تعدادی از هیئت‌های مستقر در شهر بود که از سایر هیئت‌ها که در مراسم‌های محرم تلاش دارند پوزش طلبیده و امیدواریم در فرصت‌های آینده با مطالعه بیشتر به معرفی سایر هیئت‌ها بپردازیم.

به گزارش نورباران مردم ممسنی با آماده کردن دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری و سیاه پوش نمودن معابر، خیابان ها مهیا انجام مراسم عزاداری سیدالشهدا شده‌اند.
در این میان بازار، خانه، اداره و همه جای ایران بوی محرم گرفته است اما در ایم میان ما چقدر هیئت‌های مذهبی شهرستان را می‌شناسیم و راجع به عزاداری ایام محرم چه کارهایی باید انجام دهیم.
حجت السلام سید درویش زاهدی راد سرپرست تبلیغات اسلامی ممسنی به خبرنگار نورباران گفت: آنچه نیاز و راهنمایی‌های لازم بود در جلساتی با هیئت‌های مذهبی در میان گذاشته‌ایم که برای انجام بهتر امور لازم است این گروه‌ها با نیروهای نظامی و انتظامی همکاری مستمری داشته‌باشند البته وضعیت ظاهر و پوشش مسئولین هیئت‌ها نیز خیلی مهم است.
وی ضمن بیان اینکه باید نذورات مردمی مدیریت شود و مردم می‌توانند به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که همه‌ی نذورات در روز تاسوعا و عاشورا نباشد، ادامه داد: هیئت‌های مذهبی از ساعت 9 شب الی 11 شب باید به مراسم عزاداری بپردازند و ادامه این روند منوط به اجازه و رضایت مردم است و اگر هیئتی از این موارد تخلف کرد، مردم می‌توانند به سازمان تبلیغات اسلامی گزارش دهند.
 

به سراغ تعدادی از هیئت‌های شهر رفتیم و مسئولان هیئت در این گزارش ضمن معرفی مختصر هیئت خود به چگونگی اجرای برنامه‌هایشان پرداختند.
حاج اسفندیار عرب‌زاده از مسئولان هیئت سیدالشهدا ممسنی گفت: این هیئت اولین هیئت شهرستان ممسنی است که در سال 1317 تاسیس شد و پیرغلامان ممسنی در آن سال‌ها عزاداری را بیشتر در دهه‌ی اول محرم برگزار می‌نمودند.
حاج اسفندیار عرب‌زاده  افزود: به جز زنجیرزنی در شب‌های پنجم، ششم و هفتم عاشورا برنامه تعزیه داریم و روز تاسوعا و عاشورا به صورت کاروان و به احترام ولایت از محل هیئت تا امامزاده درب آهنی حرکت می‌کنیم و برنامه شام غریبان را به صورت مشترک با هیئت فاطمه الزهرا برگزار می‌کنیم. وی ادامه داد: تشکر ويژه‌ای دارم از امام جمعه محترم، فرماندار و فرماندهان نیروی انتظامی و سپاه و سازمان تبلیغات اسلامی که هماهنگی هیئت ها را بر عهده دارند ولی انتظار داریم با دعوت از مداحان مطرح کشوری، بتوانند زمینه را برای حضور آنها در هیئت‌ها فراهم سازند.
عبدالحمید ناصرپور مسئول هیئت قاسم ابن حسن(ع) گفت: این هیئت از سال 1371 با هدف جذب جوانان و نوجوان به مراسم‌های مذهبی تشکیل شد و دلیل اصلی آن بود که در شهرستان هیئتی که مخصوص جوانان باشد وجودنداشت و با پیشنهاد تعدادی از جوانان و همکاری مسئولان سازمان تبلیغات وقت این هیئت به وجودآمد.

برنامه‌های اولیه هیئت در ماه محرم با سخنرانی، زنجیرزنی، سینه زنی و برگزاری نمازجماعت شروع شد و بعدها به عنوان یکی از اولین هیئت‌های شهرستان در سایر برنامه‌های مذهبی  نیز حضور داشتیم. وی توضیح داد: امسال از شب پنجم تا دهم محرم از ساعت هفت و نیم تا نه شب برنامه سخنرانی با حضور شیخ سجاد چوبینه داریم و بعد از آن نیز برنامه زنجیرزنی را دادامه می‌دهیم و خوشحال هستیم که بچه‌های این هیئت در نهادهای و ارگان‌های مختلف مشغول خدمت هستند به عنوان مثال رئیس تربیت بدنی شهرستان از اعضای این هیئت بودند.
عبدالحمید ناصرپور ضمن بیان اینکه در سال‌های اولیه همه‌ی هیئت‌های ممسنی در یک مکان به عزاداری می‌پرداختند اما چند سالی است این برنامه اجرا نمی‌شود که می‌توان به اجرای دوباره این برنامه اندیشید، ادامه داد: ما به علت اینکه فضای باز کنار تربیت بدنی را به مدت 10 روز در اختیار داریم و بیشتر اعضای هیئت خارج از شهرستان هستند در طی این شبها برنامه داریم و روز تاسوعا به سخنرانی شیخ سجاد چوبینه یا حجت الاسلام سیدعبدالرسول موسوی در محل هیئت برنامه داریم و روز عاشورا هم عازم امامزاده درب آهنی هستیم.
حاج عباس خسروی مسئول هیئت اباالفضل العباس (ع) ممسنی گفت: این هیئت در سال 1360 تاسیس شد و برنامه‌های محرم را به صورت سنتی ادامه می‌دهد و امسال هر شب سفره نذری در محل تکیه‌گاه هیئت به نام حسینه اباالفضل العباس (ع) داریم و قبل از نذری جلسه روضه و مداحی داریم که پس از یک ساعت استراحت در محل هیئت در خیابان مسجد امام امام سجاد از ساعت 9 شب به عزاداری می‌پرداریم.
مسئول هیئت اباالفضل العباس (ع) ممسنی  ضمن بیان اینکه در برنامه استقبال از رهبری این هیئت مسئولیت سیستم صوتی مراسم را داشت، ادامه داد: روز عاشورا در سطح شهر هستیم و چند سالی است به خاطر حجم ترافیک ورودی به امامزاده درب آهنی تا دوراهی همراه سایر هیئت‌ها هستیم و از دوراهی به سمت امامزاده شاه داوود حرکت می‌کنیم. وی افزود: به علت ترافیک سنگین کاری در روزهای محرم برنامه‌ی سوگواره تعزیه را اجرا می کنیم که این سوگواره به مدت 5 شب با حضور تعزیه های سایر شهرستان ها در محل حسینیه در حال ساخت هیئت برگزار می شود. این سوگواره در سال 90 با همکاری اداره آموزش و پرورش شروع شد و سال بعد با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه یافت و در سال‌های بعد خود هیئت این سوگواره را برگزار می کند.
میثم دارابی مسئول هیئت متوسلین به حضرت رقیه (س) در اسکان عشایر گفت: این هیئت سال 1392 تاسیس شد و ما با برپانمودن خیمه و تکیه و حضور براداران به سینه‌زنی و عزاداری می‌پردازیم و برنامه‌های هیئت در طول سال است. وی با تشکر از حمایت‌های امام جمعه و سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: تا 4 شب بعد از عاشورا برپا هستیم و سه روز قبل از اربعین و سه روز بعد از اربعین نیز برنامه داریم و روز تاسوعا و عاشورا را در هیئت ساکن و به عزاداری می‌پردازیم و  در شب دوازدهم تعزیه حضرت رقیه را به صورت بازار شام اجرا می‌کنیم.
مسلم فرجیان مسئول هیئت سینه زنی هاشمیون اظهارکرد: هیئت سینه‌زنی هاشمیون حدود یک سال است که فعالیت دارد و برنامه‌هایش در طول سال است که در ماه محرم امسال هیئت هاشمیون با همکاری گروه تعزیه ثاراله به مدت 10 شب برنامه تعزیه اصحاب کربلا را در محل چهارراه استادیوم به طرف تل نورآباد داریم و در اربعین نیز به مدت چهار شب اجرا خواهیم داشت. وی ادامه داد: طبق هماهنگی و جلسه با گروه‌های تعزیه مقرر شد گروه‌های تعزیه در این هیئت به اجرای برنامه‌ی خود بپردازند و در روز اربعین نیز برنامه حرکت به سمت امامزاده درب آهنی را داریم.
قاسم قهرمانی مسئول گروه عاشقان نینوا در خیابان استادیوم گفت: این هیئت از سال 85 شروه به کار نمود و برنامه زنجیرزنی و سینه زنی داریم و در روز عاشورا نیز به سمت امامزاده درب آهنی حرکت می‌کنیم. وی ادامه داد: بهتر است در هسته‌های مرکزی هیئت‌ها بازنگری صورت بگیرد و عرصه را برای حضور جوانان مقیم ممسنی در این تشکل‌ها فراهم آوریم.
روح‌اله رحمانی مسئول هیئت جوانان بنی‌هاشم در خیابان حمام شهرداری بیان کرد: سال 85 شروع به کار کرد و اول هیئت ما تعزیه بود و بعدها برنامه زنجیر زنی را اضافه نمودیم و روز تاسوعا در سطح شهر فعالیت داریم و روز عاشورا بعد از حضور در امازاده درب آهنی به طرف قبر ذاکر اهل بیت مرحوم مجید احمدی می‌رویم که در عاشورای سال 90 به رحمت ایزدی پیوست. در روز اربعین چون هیئت به صورت گروهی به کربلا می‌روند اگر این توفیق میسر نشد به صورت کاروان در سطح شهر هستیم ضمن اینکه برنامه تعزیه را در عصر عاشورا به صورت کاروان حضرت رقیه داریم.
پیلتن دارابی مسئول هیئت منتظران مهدی بوان گفت: این هیئت در سال 1370 تاسیس شد و امسال برنامه زنجیرزنی و سینه زنی را پشت مسجد اسکان عشایر داریم ضمن اینکه برنامه‌های مذهبی ما در طول سال ادامه‌دارد و روز تاسوعا را به طرف امامزاده زاهد بوان حرکت می‌کنیم.
محسن داوودی مسئول هیئت فاطمیون ممسنی گفت: این هیئت در سال 80 در مرکز حوزه علمیه تشکیل شد تا اینکه پس از فراز و فرودهایی در سال 89 با نام هیئت فاطمیون شناخته شدیم. وی ادامه داد: ابتدا برنامه عزاداری سیدالشهدا را داشتیم که بعدها به کارهای فرهنگی با برپایی نمایشگاه کتاب و اجرای برنامه دهه‌ی فاطمبه گسترش دادیم و در مسجد امام سجاد (ع) نیز هفته‌ای یک بار برنامه داریم. مسئول هیئت فاطمیون ممسنی اظهارداشت: امسال در سالن مدرسه شهید ایزدی برنامه برگزار می کنیم و در مراسم های سینه زنی خود از روحانیون شهر به عنوان سخنران دعوت می‌کنیم و عاشورا و تاسوعا را در سالن مستقر هستیم  و از روز پنجم محرم صبح و شب به عزاداری می‌پردازیم.
علی افراسیابی مسئول هیئت متوسلین به فاطمه‌الزهرا (س) گفت: این هیئت در سال 61 در خیابان بانک ملی شعبه بلوار شروع به اجرای برنامه کرد که به دلیل ترافیک شهری در سال 65 به خیابان حوزه علمیه منتقل شدیم. وی ادامه داد: برنامه های مذهبی را در طول سال به صورت دعا و روزه خوانی در منازل اعضای هیئت اجرا می‌کنیم و در ماه محرم نیز به صورت زنجیرزنی و سینه زنی به اجرای مراسم می‌پردازیم.
خانم‌ها نیز با تشکیل هیئت به عزاداری در خانه‌ها و اجرای برنامه‌ها در طول سال می‌پردازند.
گلنار فرهادی مسول هیئت حضرت رقیه (س) خواهران اسکان عشایر گفت: این هیئت در سال 1391 در محله اسکان عشایر تاسیس شد و به صورت خودگردان در دهه‌ی محرم و سایر اعیاد و وفیات اسلامی اجرای برنامه داریم. وی ادامه‌داد: بیشتر این برنامه‌ها در منازل انجام می‌شود که با سخنرانی و دعا و سینه زنی همراه است.
مریم رنجبر مسئول هیئت حضرت زینب (س) محله جهاد گفت: هیئت ما در سال 88 تاسیس شد و در طول سال برنامه‌های دعا و جشن میلاد و گرامیداشت ائمه را داریم و بیشتر برنامه‌هایمان نیز در مسجد امام علی (ع) محله جهاد ادامه می‌یابد. وی ادامه داد: مهمتریم مشکل هیئت‌های بانوان نداشتن جا و مکان است ضمن اینکه مسجد محله جهاد فقط در ماه رمضان روحانی ثابت دارد و بهتر است مراسم‌های بانوان در حسینیه برگزار شود تا همه‌ی بانوان بتوانند حضور یابند.
خدیجه شمس‌الدینی مسئول هیئت حضرت زینب (س) در خیابان نانوایی سپاه گفت: این هیئت در سال 86 تاسیس شد و به مراسم دهه‌ی محرم در ماه رمضان ختم قرآن و احیا را داریم ضمن اینکه در طول هفته در روزهای شنبه و چهارشنبه برنامه روخوانی و تفسیر قرآن و اخلاق و احکام برای بانوان را داریم. وی ادامه داد: برنامه‌های ما بیشتر در منازل برگزار می‌شود اما برای برنامه‌های گسترده احتیاج به جا و مکان داریم که ابتدا در ساختمان بنیاد شهید سابق مستقر بودیم و الان در مدرسه مستقر هستیم که با مشکلاتی مواجه می‌شویم که اگر مسئولان بنیاد شهید لطف نموده و مکانی در محل بنیاد شهید سابق به ما بدهند، ممنون آنها می‌شویم.
نورباران امیدوار است در آینده شاهد گسترش فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی باشیم و بتوانیم نسبت به شهر و دیارمان  و همچنین اعتقادتمان با اجرای برنامه‌های فرهنگی و مذهبی، ادای دین نماییم.
 

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 657 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 20:54 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 61
 • بازدید امروز : 172
 • باردید دیروز : 397
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 14
 • بازدید هفته : 3,683
 • بازدید ماه : 10,439
 • بازدید سال : 87,714
 • بازدید کلی : 769,447