close
تبلیغات در اینترنت
نورباران45/ صفحه 10 / سلامتی فرزندان جامعه را با حساسیت های مادرانه توجیه نکنیم!
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

نورباران: در ماه‌های اخیر طرح تحول سلامت در کشور اجرا شده و به طور نسبی باعث رضایت‌مندی مردم شده‌است و در زمینه هزینه‌های پزشکی دغدغه‌های زیادی را برطرف نموده‌است که جای تقدیر و تشکر از مسئولان اجرای این طرح وجوددارد. به گفته‌ی مسئولان در طرح تحول سلامت، پوشش جامع و همگانی مردم و پوشش عادلانه خدمات سلامت در اولویت قرار دارد و در طرح جامع بهداشتی که در قالب طرح تحول نظام سلامت در کشور اجرایی می شود، مشارکت مردمی و مشارکت دستگاه‌های بین‌بخشی بسیار پررنگ…

نورباران: در ماه‌های اخیر طرح تحول سلامت در کشور اجرا شده و به طور نسبی باعث رضایت‌مندی مردم شده‌است و در زمینه هزینه‌های پزشکی دغدغه‌های زیادی را برطرف نموده‌است که جای تقدیر و تشکر از مسئولان اجرای این طرح وجوددارد.
به گفته‌ی مسئولان در طرح تحول سلامت، پوشش جامع و همگانی مردم و پوشش عادلانه خدمات سلامت در اولویت قرار دارد و در طرح جامع بهداشتی که در قالب طرح تحول نظام سلامت در کشور اجرایی می شود، مشارکت مردمی و مشارکت دستگاه‌های بین‌بخشی بسیار پررنگ دیده شده‌است هم چنین ارایه خدمات جامع بهداشتی به اقشار محروم جامعه، حاشیه شهرها و اقشار کم درآمد در اولویت این طرح است اما از سوی دیگر به نظر می‌رسد یک طرح در طول اجرای خود با چالش‌ها و مشکلاتی که هم برای مسئولان طرح و هم برای مردم ایجاد می‌کند موجب آشکار شدن زوایای مبهم و نادیده گرفته شده در اجرای طرح است و هدف اصلی طرح سلامت تنها نباید پایین آوردن هزینه‌های پزشکی باشد بلکه دادن خدمات بهتر بهداشتی می‌تواند در کم کردن هزینه‌های پزشکی و بار مالی بر دوش خانواده‌ها و دولت‌ها موثر باشد چرا که یک تشخیص نامناسب و یا یک کوتاهی در کنار صدمات جسمی و روحی به شخص و اطرافیان، باعث چند برابرشدن هزینه‌های پزشکی در کنار ایجاد مشکلات جانبی برای خانواده‌ها می‌شود.
در این نوشته هدف ما نادیده گرفتن زحمات و تلاش‌های پزشکان و دست اندرکاران سلامت جامعه‌ی ممسنی نیست بلکه بیان گوشه‌هایی است که گاهی نادیده گرفته می‌شود و گاهی هم در پیچ و خم‌هایی خاص گم می‌شوند.
در طی چند سال اخیر، چندین مورد گلایه‌های پزشکی در شهرستان وجودداشت که چند مورد آن رسانه‌ای و البته بیشتر موارد آن در چارچوب‌های اداری و دغدغه‌های مردمی به فراموشی سپرده‌شد به گونه‌ای ما کمتر شاهد برخورد با تخلفات پزشکی در شهرستان بودیم. مواردی نیز از مشکلات پزشکی و مراکز بهداشتی شهرستان بیان شده‌است که تاکنون شاهد اقدام‌هایی از سوی مسئولان نبوده‌ایم.
در این مجال بنا بر اهمیت بحث ازدیاد نسل و حتی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در این موضوع، صحبت‌های مادری را می‌خوانیم که شاید هم مثل گلایه‌های مادر صبا-کودکی از دیار دشمن‌زیاری که به علت رسیدگی نامناسب پزشکی جان خود را از دست داد- و دیگران به چشم مسئولین نیاید اما می‌شود به عنوان درد دل و گلایه‌ی یک مادر شنید.

سلام. شاید شرح این درد آزاردهنده برای هر مادری سخت و دردناک باشد اما وقتی که بدانی جگرگوشه و دلبندت در نتیجه‌ی کم‌تجربگی و یا سهل‌انگاری افرادی برای مدتی روی تخت بیمارستان باشد، سخت باورت می‌شود، که حتی آدمی جایزالخطاست چرا که این خطا به قیمت جان انسان‌ها و صدمات روحی و روانی شدید تمام می‌شود.
برای واکسن چهارماهگی –سه گانه‌- دلبندم به مرکز بهداری ... مراجعه نمودم و بعد از تزریق واکسن هیچ گونه اطلاعاتی از عوارض و اثرات واکسن برایم بیان نشد. با خود گفتم لابد و باید عوارضی داشته باشد و به محل بهداری مراجعه کردم. شرم و حیا جایز نبود و باید می‌پرسیدم. به سراغ یکی از آنها رفتم و از او عوارضش را پرسیدم و وی نیز به بیان اینکه یک شربت استامینوفن تهیه کن و در ساعات خاص مصرف به او بده، بسنده کرد!
به خانه برگشتیم و خودم در تب و تاب استرس‌های مادرانه عوارض واکسن بودم و فرزندم هم در تب احتمالی آن. ساعاتی گذشت. شرایط به خوبی پیش می‌رفت که ناگهان فرزندم تب شدیدی نمود و شروع به بالاآوردن کرد. نگران شدم. نگران سلامتی فرزندی که قراراست فردا یکی از مادران آینده‌ی این سرزمین باشد و اگر کوتاهی من و یا نداشتن اطلاعات دارویی پزشکی، در ادامه روند زندگی‌اش خللی ایجاد می‌کرد، گناهم نابخشودنی بود. تصمیم گرفتم به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنم.
فضای اتاق انتظار دکتر پر از تابلوهایی بود که برای سلامتی فرزندانشان از ایشان تقدیر و تشکر نموده‌بودند و این تابلوها اطمینانی کاذب در آدمی به وجود می‌آورد که آرامش داشته‌باشد. در نوبت مقرر داخل شدم و همه‌ی داروهای فرزندم و اینکه آمپول چهارماهگی‌اش را زده‌ام برایش شرح دادم. با وزن کودک شربتی برایم نوشت به نام " متوکلوپرامید" - Metoclopramide- و در دستورش نوشت: روزی 3 بار و هر بار 2 سی‌سی قبل از شیردادن و بدون اینکه بیان کند آیا این دارو عوارضی دارد یا نه؟ و یا در مقابل عوارضش باید چه اقدامی انجام داد!
اصولاً بعد از روند تکامل اجتماعی شدن بشر و تقسیم کارها، انسان‌ها به این علت که خود نمی‌توانند همه‌ی حرف را یادبگیرند از متخصصان رشته‌های مختلف برای آگاهی استفاده می‌کنند و این توقع اول انسانی و بعد حرفه‌ای و قانونی است که متخصصان افراد را با آگاهی کامل در زمینه‌ای مشاوره نمایند.
به هر صورت به خانه برگشتیم و در نوبت اول دارو را طبق دستور دکتر ... به نوزاد خوراندیم اما هنوز مدت یک ساعتی نگذشته‌بود که چشمان دلبندمان به یک گوشه‌ای خیره و گردن و دست‌ها و پاها در یک حالت غیرعادی و بدون حرکت ایستادند به گونه‌ای که حتی لب‌هایش هم توان نگهداشتن سینه برای شیرخوردن را نداشت. با دستپاچگی با مطب دکتر تماس گرفتم که یادم آمد ایشان بعدازظهر آن روز تشریف ندارند. لحظات بسیار سختی بود، صدای گریه‌هایی که جگر آدمی را کباب می‌کرد و نگاه‌های مظلومانه‌ای که به جای زبان، درد را فریاد می‌زدند و خانواده‌ای که اسیر یک اتفاق ناخواسته شده و در یک بن بست عجیب فقط خدا را صدا می‌کند و ...
در تماس با متخصص دیگر که در مطبش حضور داشت و با راهنمایی او نوزاد را در بیمارستان بستری نمودیم. در بیمارستان با شرح حال قضیه و اینکه کودک واکسن چهارماهگی‌اش را زده و در مراجعه به یک متخصص و دستور ایشان این نوع شربت را خورده‌است سریعاً پرستاران بخش با هماهنگی کادر پزشکی با تجویز مناسب دارو موجب به حالت طبیعی برگشتن نوزاد شدند اما به خاطر کنترل وضعیت تب و عواقب احتمالی آن باید مدتی در بیمارستان می‌ماند.
خنده‌های کودک برگشته‌بود و لبخندهایش بر روی لب‌های قفل شده، دوباره حک می‌شد. بعد از 6 ساعت تحمل گرسنگی و سوزن و سُرُم و کشیدن نمونه خون با حرص و ولعی خاص و شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کودکانه‌، شروع به خوردن شیرنمود و با شادی‌هایش امیدی دیگر به زندگی بخشید.
فردای روز بستری بعد از ویزیت پزشک دوم و اجازه مرخصی از بیمارستان و اطمینان از سلامت دلبندمان، پزشک اول به اتاق آمد. گویا در اتاق بیمارانی برای ویزیت داشت. در مقابل اعتراض من، گفت: فرزند شما به این دارو حساسیت داشته و جای نگرانی نداشته که شما را تا این حد نگران کند. تعجب کردم و با خود اندیشیدم، درست است فرزند من حساسیت داشته و این حساسیت ممکن است نه تنها فرزندان من بلکه فرزندان دیگری نیز داشته باشند و آیا وظیفه پزشکی و حرفه‌ای شما نیز نباید حساسیت به خرج می‌داد و با بیان عوارض دارو از ایجاد این مشکل جلوگیری می‌نمودید؟
از متخصصان دیگر نیز پرسیدم که به خاطر اینکه این نوع دارو احتمال عوارض برای کودکان دارد اول اینکه کمتر تجویز می‌شود و در صورت تجویز نیز همراه با داروهایی مصرف می‌شود که باعث ایجاد حساسیت نشود! پس حساسیت شما به عنوان پزشک و مسئول سلامت بخشی از جامعه که فردا باید آینده‌ی این سرزمین را بسازند کجا رفته‌بود که با قیافه‌ای حق به جانب و توجیهی که می‌دانید غیرمنطقی است، سعی در رفو کردن ماجرا داشتید و دارید؟
آیا اگر این طفل محل سکونتش در یکی از روستاهای دورافتاده شهرستان مثل روستاهی دشمن‌زیاری، ماهور و یا مناطق تنگ‌لـله بود -که تا دکتر و بیمارستان باید چندین ساعت فاصله را طی کنند چه پیش می آمد و چه توجیه دیگری برای کوتاهی و اهمال خود داشتید؟
می‌دانم که شاید با خواندن این مطلب به گونه‌ای بیان کنید موضوع خاصی نبود و شاید ادامه دهید که حساسیت مادرانه است و ما در حرفه‌مان از این موضوعات بسیار داریم اما اگر این موضوع نه چندان خاص از نظر شما، موجب اتفاقات ناگوار و حتی ایجاد تشنج در طفل و عوارض بعدی آن می‌شد، باز هم حساسیت مادرانه بهانه‌ی خوبی برای شما بود؟
امیدوارم که همه‌ی شما فعالان عرصه‌ی سلامت در کنار توجه به سلامت روحی و روانی و جسمی به حساسیت‌های مادرانه نیز توجه کنید و حداقل مسئولان سلامت شهرستان با رصد کردن این موضوعات در کنترل بعضی نابسامانی‌های درمانی در شهرستان کوشا باشند.
ما با قلب مادرانه خود همه‌ی این حساسیت‌های خوب و یا بد و همه خوبی‌ها و خدایی ناکرده کوتاهی‌های مسئولان سلامت را به خدا می‌سپاریم چرا که هر چند که دیگرانی که داغدیده‌ی رسیدگی نامناسب به وضعیت سلامت هستند از پیگیری‌هایشان به نتیجه‌ای رسیدند، ما هم از پیگیری خود به نتیجه خواهیم رسید!!!
بنابراین همه چیز را به خدای قادر و متعال می‌سپاریم و از پرستاران بخش اطفال بیمارستان و تشخیص مناسب و راهنمایی‌های پدرانه دیگر فعالان سلامت شهرستان صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم و باز هم می‌گویم این گلایه به منظور بی‌بها نمودن تلاش‌های این عزیزان نیست بلکه بیان نکاتی است که لازم است به اطلاع جامعه رسانده‌شود و شاید مسئولان شهرستان در کنار سایر مشکلات سلامت به این موضوعات نیز توجه کنند.

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 324 دوشنبه 05 آبان 1393 زمان : 10:47 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 47
 • بازدید امروز : 64
 • باردید دیروز : 2,076
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,178
 • بازدید ماه : 9,934
 • بازدید سال : 87,209
 • بازدید کلی : 768,942