close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 45/ صفحه 5 / شهر آرمانی باید توسعه ی پایدار در همه‌ی زمینه ها داشته باشد و مردم خودشان وارد قضایای شهری شوند
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

عوامل موثر در موفقیت هر انسانی فراوان است: پدر، مادر، جامعه و فرهنگ عمومی و ... اما شاید مهمتر از همه تراوش خواستن‌ها و اراده‌های شخصی هر انسان و توانایی‌ها و پتانسیل‌های نهفته‌ی اوست که می‌تواند سوق دهنده‌اش در رسیدن به مسیر تکامل انسانی و شخصیتی باشد. به یقین اگر فرزندان‌مان به این خودباوری و فهمش واقعی از درون مایه‌های خود آگاه باشند و برسند، می‌توانند به والاترین درجات و ارزش‌های مادی و معنوی جامعه دسترسی پیدا کنند. در این شماره به معرفی…

عوامل موثر در موفقیت هر انسانی فراوان است: پدر، مادر، جامعه و فرهنگ عمومی و ... اما شاید مهمتر از همه تراوش خواستن‌ها و اراده‌های شخصی هر انسان و توانایی‌ها و پتانسیل‌های نهفته‌ی اوست که می‌تواند سوق دهنده‌اش در رسیدن به مسیر تکامل انسانی و شخصیتی باشد. به یقین اگر فرزندان‌مان به این خودباوری و فهمش واقعی از درون مایه‌های خود آگاه باشند و برسند، می‌توانند به والاترین درجات و ارزش‌های مادی و معنوی جامعه دسترسی پیدا کنند.
در این شماره به معرفی و ارائه‌ی نظرات کوتاه دو تن از جوانان خوش قریحه و باهوش کشورمان می‌پردازیم. دکتر رضا اکبری، ترک‌زبانی از دیار آذربایجان، استاد دانشگاه در رشته‌ی معماری و شهرسازی و دیگری همسر ایشان نفر اول دکترای شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تهران از دختران خوب و فرهیخته‌ی ممسنی، دکتر سمانه خسروانی که در یکی از روزهای پایانی شهریور ماه 93 در دفتر نشریه نورباران مهمان ما بودند.
با هم گوشه‌هایی از صحبت‌های خوب این زوج جوان را می‌شنویم.
با سپاس از سرکار خانم سکینه انصاری
 

لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
سمانه خسروانی هستم، متولد سال 1366. اول و دوم ابتدایی را در قم، سوم ابتدایی را در ممسنی و دیگر مراحل تحصیل اولیه را در شیراز گذراندم. در سال 84 کارشناسی شهرسازی از یزد و کارشناسی ارشد گرایش برنامه ریزی شهری-منطقه‌ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران اخذ کردم. بعد از یک وقفه‌ای از مهر 92 برای قبولی دکترا برنامه‌ریزی کردم که خدا را شکر با سعی، تلاش و اراده‌ی خودم و دعای خیر پدر و مادر و کمک همسرم موفق به اخذ رتبه‌ی یک دکترا در رشته شهرسازی شدم و توقع این موفقیت را داشتم چون می‌خواستم به خواسته‌ی مرحوم مادرم جامه‌ی عمل بپوشانم.
تاثیر خانواده و برنامه‌ریزی شما در روند موفقیت‌تان چگونه بود؟
پدر و مادر من هر دو فرهنگی بودند و در مدرسه فرهنگیان هم درس خواندم. خانواده های فرهنگی عشق و علاقه شان تحصیل است و من خودم در کنار این فضا علم را بیش از حد دوست داشتم و هدفم از تحصیل علم به دست اوردن مادیات نبود. البته در مقطع تحصیلی کارشناسی اشتباهاتی داشتم اما این اشتباهات را در سایر مقاطع جبران کردم و با رتبه 13 کارشناسی ارشد قبول شدم. در همه‌ی مراحل تحصیل کلاس کنکور و تقویتی نرفتم و فقط تست کار می‌کردم و از خودم آزمون می‌گرفتم. اطلاعات خوب عمومی من راجع به رشته‌ام از عوامل موفقیت من بود. در برنامه‌ریزی برای مقطع دکترا باید دقیق و حساب شده عمل نمود و همه‌ی احتمالات را باید در نظر گرفت. مثلاً مرتب بخشنامه ها و تصویب نامه ها عوض می‌شود و باید روند مطالعه را تغییر داد. من در مقطع دکترا تمام تلاش خودم را به روی زبان خارجه گذاشته بودم اما میزان ضریب زبان پایین آمد.
ما معلم و معلم زاده هستیم و هدفم شغل معلمی است و هدف اصلی از تحصیل در مقطع دکتر نایل آمدن به این افتخار است. من مطمئنم مادرم همیشه من را دعا می‌کند و حامی من هستند و انگیزه تحصیل دکترا را مادرم در من ایجادکرد و از من خواست که معلم شوم و پدرم هم همیشه ما را تشویق می‌کرد که علم را به خاطر علم به دست آوریم البته همسرم هم از همه نظر کمک شایانی در موفقیتم داشت و امیدوارم بتوانم زحمات و محبت‌های آنها را جبران کنم.
خانواده‌ی پدری شما در ممسنی است. تا چه اندازه علاقه خدمت در ممسنی دارید؟
من هدفم شهرستان و آمدن به شهرستان است اما باید توجه کنیم که زمینه های این حضور را مسئولان فراهم کنند. مسلماً اگر شرایط فراهم شود برای خدمت برخواهم گشت.
در دانشگاه تدریس داشتم و در کارهای فوق برنامه دانشگاه هم شرکت می‌کردم. دبیر انجمن علمی و سردبیر نشریه بودم و در سازمان نظام مهندسی و بسیج دانشجویی هم فعالیت داشتم. دوره های کارورزی را در سازمان  فناوری اطلاعات گذاراندم تا در کنار علم، شیوه تجربی به کار بردن علم را هم یادبگیرم.
تا تیر ماه امسال درگیر مصاحبه دکترا بودم و بعد از آن از طرف دانشگاه طرح پژوهشی "توسعه شرق اصفهان" به من معرفی شد که امکان زنده‌سازی زاینده‌رود را بررسی می‌کند و این طرح ملی است که با همکاری وزارت راه و شهرسازی اجرا می‌شود و در حال حاضر درگیر آن هستم.
قبل از قبولی در دکترا در چندین همایش بین‌المللی خارج از کشور حضور یافتم و در چند کنفرانس خارجی نیز مقالاتم مطرح شد. یک مقاله‌ی isi من هم چاپ شد و این رزومه کاری در موفقیتم در مصاحبه دوره دکترا خیلی موثربود.
آیا مسائل حاشیه‌ای و عوامل محیطی بر روند موفقیت شما نیز تاثیر منفی داشته‌است؟
معمولاً محیط همیشه سالم نیست و عوامل منفی هم وجود دارد اما اگر آدم اصل خودش را فراموش نکند دچار سردرگمی و تاثیرپذیری این عوامل قرارنمی‌گیرد. من در خانواده این مسائل را خوب یاد گرفته‌بودم و می‌توانستم مستقل زندگی کنم و این مسائل به شخصیت فردی و خانوادگی برمی‌گردد که انسان نباید دچار خودباختگی شود.
چه عواملی در توسعه و پیشرفت شهر نورآباد می‌تواند موثر باشد؟
طرح توسعه و پیشرفت شهر نورآباد وجوددارد اما مردم خواهان آن نیستند چون هیچ کس در این شهر برای ساختن آن نمی‌ماند و مسئولان نیز حاضر نیستند بدون غرض ورزی و تفسیر به رای از کارشناسان مدیریت شهری استفاده کنند و به دنبال کارهای تبلیغاتی و آنی هستند و این معظل در بیشتر شهرهای ایران وجوددارد.
شهر ایده‌آل از نظر شما چگونه شهری است؟
از علمای اسلامی تا فلاسفه غرب و شرق از ابن‌خلدون تا فارابی و افلاطون در مورد مدینه فاضله و شهر آرمانی و اتوپیای خودشان صحبت کرده‌اند اما به نظر من شهر آرمانی باید توسعه‌ی پایدار در همه‌ی زمینه‌ها داشته باشد و مردم خودشان وارد قضایای شهری شوند و کارشناسان شهری به عنوان مشاور نه تصمیم گیرنده و تصمیم ساز در کنار مردم و مسئولان حرکت کنند. باید شرایطی باشد که متخصصان به مردم آموزش دهند که خودشان شهرشان را بسازند نه اینکه متخصص، خودش را عقل کل بداند و برای مردمش تصمیم بگیرد. در توسعه‌ی شهری اول باید مسئولان بتوانند مردم را آگاه کنند و بعد مردم را در امر توسعه دخیل کنند. شوراهای شهر، محلات و شورایارها را فعال کنند. همه‌ی صحبت ما در شهرسازی این است که مردم باید بخواهند  و در نهایت با کمک نیروهای اجرایی و مدیران شهری، شهر توسعه یابد. به نظر من اولین و موثرترین اقدان بالابردن سطح آگاهی و بینش مردم یک شهر است و ممسنی چون شهر نوپا، بکر و دست نخورده‌ای است و بهتر می‌توان در آن کار کرد و علی‌رغم نبودن امکانات بهتر می‌توان آن را به سمت یک شهر ایده‌آل حرکت داد.
برای درآمدزایی شهرداری در شهرها چه گام هایی می‌شود برداشت؟
در ممسنی روی درآمدهای مالیاتی نمی‌توان تکیه کرد. شهر بناب در شمال غربی کشور در عرض 15 سال با تکیه به مردم توانست رویکردی جدید داشته باشد. اگر من در صحبت هایم بیشتر روی مردم تاکید می‌کنم به این دلیل است که ما شاهد کمک های مالی و انجام وظیفه شهروندی خواهیم بود و مردم شهرداری را از خودشان می‌دانند. در نورآباد ما شاهد پمپاژ پول به سایر نقاط هستیم و شهرداری برای کسب درآمد مجبور به کارهای جزئی می‌شود. مثلاً مجوز ساخت و ساز می‌دهد و یا مردم را تشویق به ساختن می‌کند و سپس در طی مراحل اداری از آنها جریمه می‌گیرد یا نظارتی صورت نمی‌گیرد و پارکینگ ها تبدیل وضعیت داده می‌شوند و از این قِبَل مقداری جریمه به حساب شهرداری واریز می‌شود غافل از اینکه عوارض این کارها برای آینده شهر از نداشتن درآمد شهری بدتر است.
چگونه می‌توانیم شورایی خوب داشته باشیم؟
برای داشتن شورایی خوب مردم باید بتوانند خوب انتخاب کنند و اگر اعضای شورا کارشناس و متخصص باشند نقش بهتری در توسعه شهر ایفا می‌کنند. مردم همیشه با شهرداری مشکل دارند و شورا می‌تواند با انتخاب صحیح شهردار و وضع قوانین مناسب بسیاری از مشکلات را حل کند.
افکار عمومی دست نشریات و رسانه‌هاست و باید شما آنها را متوجه شرایط جامعه کنید. فرهنگ مقوله‌ی سختی است و در طول زمان شکل می‌گیرد و اگر ارتباط و اطمینان بین مردم و رسانه برای بیان مشکلات و راهکارهای رفع آن ایجادشود و مسئولان نیز آگاهانه از رسانه‌ها استقبال کنند، زودتر به ایده‌آل‌های جامعه می‌رسیم و امیدواریم نورباران با کمک متفکران شهری در توسعه و پیشرفت شهرستان های ممسنی و رستم گام های جدی بردارد.
در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمائید.
از شما تشکر می‌کنیم که این وقت را در اختیار من گذاشتید. از همه‌ی مردم ممسنی و رستم نیز تشکر فراوان دارم. از پدر و مادر و همسرم که واقعاً به من کمک کردند و حقیقتاً خودم را و پیشرفتم را مدیون این عزیزان می‌دانم نیز تشکر و قدردانی می‌نمایم.

-----------------------------

دکتر رضا اکبری: در نورآباد ممسنی برای درآمد پایدار باید از موقعیت بین شهری آن استفاده کرد و

به سمت درآمدهای توریستی و گردشگری رفت

دکتر رضا اکبری همسر خانم دکتر سمانه خسروانی که استاد دانشگاه در رشته‌ی معماری و شهرسازی است در تکمیل سخنان همسرش با بیانی لطیف و شیرین نقطه‌نظرات و دیدگاه‌های علمی خود را در مورد شهرسازی، توسعه‌ی پایدار  و نقش شوراها و بسیاری از مسائل دیگر عمرانی و شهرسازی اظهارنمودند.


خودتان را معرفی نمایید، نحوه‌ی آشنایی و ارتباط شما با همسرتان به چه صورت بود؟
رضا اکبری هستم از شهرستان سراب آذربایجان شرقی. ابتدا فکر می‌کردم که باید دغدغه و کارهایم را انجام دهم و بعد ازدواج کنم. اما برخلاف بقیه‌ی آقایان من اعتقاددارم بعد از ازدواج راحت‌تر و سبک بال‌تر شده ام. موضوع ما از بحث قومیت جدا بود و حتی یکی از اقوام ایشان به من گفت: "ترک‌ها خیلی متعصب هستند و ایشان دختری مستقل می‌باشد و ممکن است در ازدواج با شما طی مسیر پیشرفت برایش مشکل می‌شود!". من نمی‌گویم که تعصب ندارم! چرا دارم و هنوز هم در ماشینم دستمال کاغذی تراکتورسازی را می‌گذارم و خانمم هم می‌گوید: "من نمی‌توانم از شما ترکی یاد بگیرم چون خیلی غلیظ صحبت می‌کنید" اما من از شرایط قومی و قبیله‌ای فاصله گرفته‌ام. ما پذیرفته بودیم که اختلافات زیاد ساختاری و رسوماتی داریم و هر دو تفاوت‌های فرهنگی را قبول داشتیم اما سعی می‌کردیم همه را راضی کنیم. به علت فوت مادرخانمم و به خواست آقای خسروانی –پدر سمانه- و هم اینکه در منطقه ما مراسم جشن و مجلس زنانه و مردانه جداست، مراسم را در شهرستان سراب گرفتیم.
با شهرستان ممسنی –زادگاه همسرتان- تا چه اندازه آشنایی و شناخت دارید؟
من سال 83 یک بار، سال 90 یکبار و سال 93 هم یک بار نورآباد را دیدم و در این سه نگاه، سه تصویر متفاوت از شهر و توسعه‌ی آن در ذهنم نقش بسته‌است. در طی این مدت ساخت و سازها با روندی عجیب شکل گرفته و تغییر و تحولات فرهنگی با شتاب زیاد آغاز شده‌است اما به نظر می‌آید اگر این ثروت و ساخت و سازها جهت‌دهی مناسب شود به جای تک خانه‌های شیک، شهری شیک خواهیم‌داشت. معضل عمده‌ی نورآباد تراکم پایین در بیشتر موضوعات است و شاید یک پنجم این تراکم برای سکونت همه مردم کافی است. نگاه شهرداری به نظر من باید توسعه متمرکز باشد اما اگر برعکس این باشد ما تک بناهای فاخر خواهیم‌داشت و چون درآمد شهرداری جوابگوی عمران و آبادانی نیست شهری خواهیم داشت که خیابان‌هایش آسفالت نیست و فاضلاب و امکانات شهری ندارد و ...
شهرداری نورآباد چگونه می‌تواند به درآمد پایدار شهری برسد؟
به جز تهران و چند کلان شهر دیگر، تقریباً همه‌ی شهرها توسعه‌ی پایدار منابع مالی ندارند. مدیریت شهری برای درامدزایی اشتباه بزرگتری انجام دهد و شهر فروشی می‌نماید. پروانه ساخت می‌دهد و گاهاً مالکین را هدایت می‌کند که تخلف انجام دهند و جریمه شوند در صورتی که هزینه‌ی جریمه از میزان هزینه مجوز کمتر است. در شهرهای بزرگ تراکم فروشی نیست و از فضا برای ایجاد مجتمع‌های بزرگ استفاده می‌شود. در نورآباد ممسنی برای درآمد پایدار باید از موقعیت بین شهری آن استفاده کرد و به سمت درآمدهای توریستی و گردشگری رفت و به منابع انسانی توجه نمود. مثلاً همان طور که ما منابع انسانی کشور را به خاطر شرایط مناسب و امکانات خارج از کشور، از دست می‌دهیم، ممسنی نیز نیروهایش را برای توسعه‌ی سایر شهرها از دست می‌دهد. من در خیابان حرکت می‌کنم و بنرهای متفاوتی از راهیابی به دانشگاه‌های معتبر می‌بینم، سؤال من این است که کدام یک از این افراد به نورآباد برگشته و یا برمی‌گردند؟ یک شهر برای توسعه باید به منابع انسانی و جغرافیایی‌اش بیندیشد نه به درآمدهای مقطعی. در گام دیگر باید به مالیات به عنوان بهترین پتانسیل توسعه توجه کنیم. ممکن است ما چند سال دیگر نفت نداشته باشیم اما همیشه مالیات وجوددارد.
یک دور باطل و بیمار در بسیاری از شهرها نه فقط نورآباد نیز هست. نباید خدمات‌رسانی به شهرداری‌ها تحمیل شود. سیاست‌های کوتاه مدت و مقطعی و متفاوت دولت‌های وقت نیز در ایجاد مسکن یکی از معظلات مهم شهرداری‌هاست و با عوض شدن دولت‌ها و مسئولین متاسفانه تاوان این اشتباهات مدیریتی را مردم می‌دهند.
نقش شوراها در کمک به شهرداری چیست؟
من اطلاعاتی از اعضای شورای شهر نورآباد ندارم و ممکن است بخش‌های منفی صحبت من مصداق پیدانکند. اگر افراد شورا متخصص شهرسازی و عمران باشد خوب است اما نبودشان در شورا هم معضل نیست و پیش فرض ما این که در شورا باید افراد متخصص باشد درست نیست چون شورا بیشتر از آنکه تخصصی باشد مردمی است و اگر بحث متخصص مطرح باشد باید معاونت فنی داشته‌باشد و از وجود مشاوران استفاده کند. در گام بعدی در کنار شوراها باید شورایارها را داشته‌باشیم تا به عنوان واسطه‌ی بین اعضای شورا و مسئولان عمل کنند.
در کنار این مسائل هیچ مورد و اشکالی ندارد که اعضای شورا دوره‌ی آموزش تخصصی را ببینند و با دیدگاه‌های توسعه‌ی شهری آشنا شوند و اعضای شورا خود را بی‌نیاز از فکر تخصصی ندانند و در جلسات شورا افراد متخصص بدون حق رأی شرکت داشته‌باشند و در انتخاب شهردار بحث سیاسی بازی و قوم گرایی نداشته باشیم.
در پایان اگر صحبت خاصی دارید بیان کنید.
صحبت‌های من ناقض زحمات و تلاش‌های هموطنانم در شهرستان ممسنی نیست بلکه به عنوان یک فرد خارج از شهرستان، با یک آشنایی نسبی نظرات خود را در مورد شهرستان و شهر ارائه دادم و ممکن است طبق صحبت‌های قبلی‌ام در بعضی موارد مصداق نداشته‌باشد. خوشحالم که فرصتی دست داد تا از طریق نورباران با مردم شریف ممسنی صحبت کنم. شما رسانه‌ها یکی از عوامل مهم در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی‌ها هستید و می‌توانید در آگاهی مردمی  و توسعه‌ی بنیادین شهری نقشی اساسی داشته‌باشید. از فرصتی که در اختیار من قرارداید کمال تقدیر و تشکر را دارم.

 


 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 554 پنجشنبه 01 آبان 1393 زمان : 10:36 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 19
 • آی پی دیروز : 61
 • بازدید امروز : 88
 • باردید دیروز : 397
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 14
 • بازدید هفته : 3,599
 • بازدید ماه : 10,355
 • بازدید سال : 87,630
 • بازدید کلی : 769,363