close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 44-صفحه 4-وبلاگ باران
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

در پی انتشار مقاله دکتر پرویز غلامی با عنوان " در اجرای سد پارسیان آیا به دغدغه‌های زیست-محیطی توجه خواهدشد؟ " در شماره 39 نورباران و باز نشر آن در تارنمای نشریه نورباران ( noorbaran90.ir)، این مقاله با نقدها و حاشیه هایی همراه بود و از سوی دوستان و شخص نویسنده تحلیل هایی بر آن نوشته شد. در این مجال با احترام به همه اندیشه ها، این نقدها و تحلیل ها را با اندکی اختصار درج می کنیم. با هم می‌خوانیم. منتظر حضور شما  noorbaran90.ir هستيم. وبلاگ ماهنامه نورباران در راستاي اطلاع‌رساني…

در پی انتشار مقاله دکتر پرویز غلامی با عنوان " در اجرای سد پارسیان آیا به دغدغه‌های زیست-محیطی توجه خواهدشد؟ " در شماره 39 نورباران و باز نشر آن در تارنمای نشریه نورباران ( noorbaran90.ir)، این مقاله با نقدها و حاشیه هایی همراه بود و از سوی دوستان و شخص نویسنده تحلیل هایی بر آن نوشته شد. در این مجال با احترام به همه اندیشه ها، این نقدها و تحلیل ها را با اندکی اختصار درج می کنیم. با هم می‌خوانیم. منتظر حضور شما  noorbaran90.ir هستيم. وبلاگ ماهنامه نورباران در راستاي اطلاع‌رساني و  بيان مسائل و  مشكلات از سوي همشهريان گرامي آماده انعكاس هر آنچه از بايد و نبايد شهرستان‌هاي ممسني و رستم مي‌باشد كه به قلم و ذهن شما مي‌آيد.

کهسار بزرگی 1393/4/26 - 6:30
سلام و درود بر کارکنان زحمت کش مجله و سلام به جناب آقای پرویز غلامی. دوست عزیز شما که داشجو هستید بایستی در مورد موقعیت و مکان انتخاب سد پارسیان و اراضی پائین دست آن و اینکه خروجی رودخانه فهلیان به کجا می‌ریزد، مطالعه داشته باشی آنگاه انتقاد خود را متوجه ساخت سد بارسیان بنمائی که سی سال دورتر ساخت آن شروع شده است. بد نیست بدانی که سد پارسیان بروی یک شاخه از رودخانه فهلیان ساخته می شود و شاخه دیگر رودخانه در بستر خود جریان دارد و هیچ مکانی که آب رودخان فهلیان درآن جمع شود در مسیر آن وجود ندارد در ثانی یکی از اصول حفظ سدها کاشت بوته‌های جنگلی و درخت در مکان‌های آبخیز سدها می‌باشد که متآسفانه کمتر به آن توجه شده است... از طرفی مردم جلوتر از سازمان های مسئول نحوه آبیاری خود را تغیر داده اند درست است که روش قطره ای صیفی جات همه گیر نشده است اما شروع شده و در مناطق پائین دست سد که برنج کاری کشت بومی آنها است روشی است که آب به داخل سفره های زیر زمینی نفوذ کرده و در مصب رودانه که خط القعر منطقه است به صورت چشمه روان می شود منطقه زیر سد پارسیان دارای طول زیاد وعرض کم است وکانال های آب رسانی که به موازات رودخانه کشیده می شود خود منبع تغذیه چشمه سارات مصب رودخانه خواهد بود. امیدوارم هر چه زودتر سد تمام شود و مزارع رستم و جنجان و فهلیان و جاوید سر سبز و خرم سفره های اهالی را رنگین نماید و شور وشوق زندگی را در مردم ان دیار افزون نماید.
پرویز غلامی 1393/4/31 - 13:13
با سلام. جناب کهسار بزرگی. اول آنکه مشتاقم دلیل منطقی را راجع به سی سال تاخیر در ساخت سد پارسیان بدانم. در ضمن خروجی رودخانه فهلیان هر کجا که باشد چون رودخانه باید جریان داشته باشد تا حوزه های آبخیز پایین دست با مشکل مواجه نگردند و گرنه همان بر سر پایین دستان خواهد آمد که در هامون سیستان در طی ساخت سدهای کجکی بر روی رودخانه هیرمند بر سرمان آمده است.
در مطلبی دیگر ایشان عنوان داشتند که یکی دیگر از اصول حفظ سدها کاشت بوته های جنگلی و درخت است!!! از لحاظ علمی خدمت ایشان عرض نمایم که ما بوته جنگلی نداریم و آنچه هست بوته های مرتعی است و همچنین در بالا دست سدها از کارهای بیولوِژیکی جهت جلوگیری از فرسایش و همچنین کاهش رسوب پشت سدها استفاده می نمایند و نه صرفاً درختکاری و البته آن هم درخت و درختچه های بومی و سازگار با منطقه!
در جای دیگر عنوان داشتید " واز طرفی مردم جلوتر از سازمان های مسئول نحوه آبیاری خود را تغیر داده اند درست است که روش قطره ای صیفی جات همگیر نشده است اما شروع شده ودر مناطق بائین دست سد که برنج کاری کشت بومی آنها است روشی است که آب به داخل سفره های زیر زمینی نفوذ کرده و در مصب رودانه که خط القعر منطقه است به صورت چشمه روان می شود " که برای بنده جای سوال است آیا خود کشت گونه برنج متناسب با منطقه ای است که بارندگی کم و دارای مصرف آب بااست!؟ طبق کدام منبع علمی کشت برنج باعث نفوذ آب به داخل سفره های زیر زمینی می شود و در پایین دست به صورت چشمه جای می گردد؟!
در جای دیگر هم اشاره داشتید که "منطقه زیر سد بارسیان دارای طول زیاد و عرض کم است و کانال های آب رسانی که به موازات رودخان کشیده می شود خود منبع تغذیه چشمه سارات مصب رودخانه خواهد بود" خواستم دلایل علمی شما را در این مورد بدانم. کدام کانال های آب رسانی؟
جناب کهسار بزرگی کافی است یه جستجوی کوچک در سایت های مرتبط داشته باشند و معظلات سد سازی را مشاهده بفرمایند.

کهسار بزرگی 1393/5/22 - 8:07
سلام ودرود. لازم است به عرض مبارک برسانم اولا مرتع به جائی کفته میشود که فاقد درختان جنگلی باشد وقتی اسم از جنگل برده می شود به خصوص در منطقه زاگرس درختان کوچک و بزرگ مثل بنه و بادام کوهی و بلوط و کلک درختانی هستند که دارای عمر طولانی و بعضاً تنه بزرگ و در همین منطقه درختانی با عمر طولانی و قد و قواره کوچک به ارتفاع حدود یک الی 1.5 متر مثل در ختچه شن ووخش و کهکم در ارتفاعات برفگیر می روید و نوعی کون که به کون دار معروف است ودر مراتع پائین دست بیشتر علوفه وگون کاوی است که به بوته های مرتعی معروف است واین نمی تواند دلیل درست و مستندی برای ضرورت ویا عدم ضرورت احداث سد پارسیان باشد. من یکی از فارغ التحصیلان اموزشکاه کشاورزی ایران-آلمان هستم شما گفتید که آلمان تمام سدهای خود را تخریب کرده است حتی نگفتید فلان سد بر روی فلان رودخانه باشد اما در مورد دریاچه بختکان در بالا دست این دریاچه سه سد احداث شده، سد بلاغی بر روی رودخانه سیوند که نیاز مبرم آب اشامیدنی ارسنجان و حومه است و سد ملاصدرا در تنگ براق و سد درود زن که این دو سد همدیگر را بشتیبانی می کنند آب اشامیدنی شیراز مرودشت و بلوک ابرج و کلوار و قسمتی از بلوک بیضا را تامین می نماید که نیازحیاتی مردم است و از این سدها خیلی کم برای کشاورزی استفاده می شود. در منطقه ممسنی آب آشامیدنی مردم از چاه است که بد نیست بدانی هر ساله سطح آب زیر زمینی پائین میرود و شهرستان رستم ممسنی جهت شرب آب شهر و روستا نیازمند آب سد پارسیان خواهند بود و از طرفی بد نیست بدانی احداث کارخانه قند ممسنی از این جهت بود که نوع کشت در منطقه تغییر کند و از پشتیبانی مالی دولت برخوردار بود نتوانست در عزم مردم و انصراف آنها از کشت برنج خللی وارد نماید. دعا کن که خشکسالی پایان پذیرد دولت مجبور نشود بر روی شاخه دیگر رودخانه فهلیان سد ایجاد نماید.
پرویز غلامی 1393/5/27 - 21:20
با سلام و احترام خدمت جناب آقای کهسار بزرگی. در مورد سدهای تخریب شده اگر نیاز هست منبع بدهم تا ببینید که صحبت هایم مستند است. همان گونه که سدهای کارون و سدهای اطراف دریاچه ارومیه ما را به فلاکت کنونی رسانده اند. شکی نیست دریاچه بختگان و خشک شدن همین سدها در آینده ای نه چندان دور محتمل است. اندکی صبر خشکیدگی نزدیک است. شکی نیست که سطح آب زیر زمینی هر سال پایین و پایین تر می رود. آیا تاکنون به دلیل این معضل اندیشیده ایم؟ آیا بهره برداری بی رویه از آبها زیرزمینی و حفر چاه های غیر مجاز و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه نمی تواند تاثیر گذار باشند؟ سد پارسیان فقط و فقط یک مسکن هست و اثرات آن ان شااله در آینده ای نه چندان دور مشخص خواهد شد.
در ضمن تعریف شما از مرتع مبنی بر اینکه مرتع جایی است که درختان جنگلی نباشد کاملاً اشتباه است. طبق ماده یک قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع، دو نوع مرتع داریم. مرتع مشجر و مرتع غیر مشجر. مرتع مشجر- اگر مرتع دارای درختان جنگلی خودرو باشد مرتع مشجر نامیده می شود مشروط برآن که حجم درختان موجود در هکتار در شمال از حوزه آستارا تا حوزه گلیداغی بیش از پنجاه متر مکعب و در سایر مناطق ایران بیش از بیست مترمکعب باشد. مرتع غیرمشجر- زمینی است اعم از کوه و دامنه یا زمین مسطح که در فصل چرا دارای پوششی از نباتات علوفه ای خودرو بوده و با توجه به سابقه چرا عرفاً مرتع شناخته می شود اراضی که آیش زراعتند ولو آن که دارای پوشش نباتات علوفه ای خودرو باشند مشمول تعریف مرتع نیستند. پس در نتیجه مراتع ما مشجر هستند. در ضمن درخت و درختچه هم با هم تفاوت دارند و شما جای این دو را نیز یا هم اشتباه گرفته اید و هر کدام از آن گونه هایی که شما نام بردید دارای اسم علمی هستند و شما فقط نام محلی را عنوان داشتتید نه نام فارسی و علمی.

کهسار بزرگی 1393/5/30 - 6:58
سلام و درود برسر دبیر محترم وکارکنان زحمت کش و جناب پرویز غلامی. دوست من، آموزشکاه کشاورزی ایران و آلمان در سال 1339 زیر پوشش وزارت کشاورزی توسط آلمان ها در علی اباد کمین در مزرعه ای به مساحت 1000 هکتار تاسیس و مروجین کشاورزی در رشته کاربردی منابع طبیعی و زراعت و دامپروری و دامپزشکی تربیت می نمود و در سال 1346 مدیریت و کلیه موسسات وابسته را به وزارت کشاورزی وقت تحویل و در حال حاضر آموزشکده و دانشکده کشاورزی می باشد زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی اداره می شود.
اگر ممکن باشد آن قسمت که راجع به مسیر رودخانه فهلیان تحقیق نموده اید با مختصات جغرافیائی در سایت بگذارید تا بیشتر آشنا شویم و یقیناً مسئولین خواهند دید و آنچه را که ضروری باشد مورد توجه قرار خواهند داد. درست است که سد باعث می شود که تالابی بخشکد ویا ضایعاتی بوجود آید اما مردم نمی توانند آب شرب مصرفی را قطع نمایند تا تالاب ها زنده باشند ولی می شود مدیریت کرد و هرکدام سهم خود را استفاده نمایند. مناطق زیر سد پارسیان شهرستان های جنوبی است از ممسنی ورستم گرفته تا کازرون و گناوه و دیلم که تماما با بحران آب شرب دست و پنجه نرم می کنند و همه احتیاجات مردم منطقه به آب شرب نیاز به احداث سد را دو چندان می کند صرفنظر از آب کشاورزی، بهتر نیست به جای مخالفت با احداث سد پارسیان انتقاد خود را متوجه کسانی بنمائی که با نفوذ اراضی ملی به آنها واگذار می شود وبا احداث چاهای عمیق هم خارج از ظابطه آب های زیر زمینی را برداشت و اراضی مرتعی و جنگلی را تخریب و به باغات و زمین های زراعی تبدیل می نمایند که در مناطق آبخیز همین سد به صورت باغشهر چشم نواز است. افرادی مثل من خوشحال می شود که جوانان حساسیت به خرج دهند و تحقیقات علمی مفید و موثر ارائه نمایندتا جامعه از آن بهرمند شود و زندگی انسان ها پر از خطا است با کم کردن خطا وتلاش در بهتر شدن است که جامه ای مترقی می شود. امید است جوانانی که این مطلب را می خوانند و می نویسند نیز به میدان آیند به له ویا علیه نظرات هر کدام از ما دو نفر نظرات خود را اعلام فرمایند.
پرویز غلامی در تاریخ : 1393/6/1 - - گفته است:
با سلام مجدد. از بحث و اظهار نظر شما بسیار سپاسگزارم. بنده همان طور که با سد سازی مخالفم با واگذاری اراضی ملی و حفر چاه های عمیق- با احداث پتروشیمی ممسنی (با ذکر دلایل علمی و ملاحظات زیست محیطی)- با احداث باغشهرها توسط آقایان- با کارخانه سیمان در ممسنی مخالفم و دلایل زیادی دارم
کهسار بزرگی در تاریخ : 1393/6/3 - - گفته است:
سلام ودرود بر سردبیر محترم وکارکنان زحمتکش مجله و سلام به جناب غلامی ومردم غیور و باهوش رستم و ممسنی بزرگ. من امید داشتم در این بحثی که جناب غلامی باز کردند و مرا به چالش کشیدند صاحب نظران دخالت نمیایند در رد و یا تائید نظر ات ما دو نفر مطالبی بفرمایند ولی متاسفانه مثل اینکه پروژه های زیر بنائی که هم ساخت سد و هم حفظ محیط زیست می باشد برای مردم فرهنگ دوست آن دیار جاذبه ای ندارد که جای بسی تآسف است مردمی که از تغیرات اساسی دیار خود حساسیت نداشته باشند مایه تعجب است زیرا هر دو موضوع مطرح شده به طور مستقیم بر زندگی مردم آن دیار اثر گذار خواهد بود. امیدوارم جوانان و مسئولین وکارشناسان شاغل وبازنشسته نظرات خود را در این مورد ابراز فرمایند.
ناصر عزیزی در تاریخ : 1393/6/3 - - گفته است :
سلام. صفحه خوب و جالبی بود و مدت ها بود که به چنین صفحات در وبلاگ ها و سایت های ممسنی و رستم نرسیده بودم. خوشحالم که نشریه ای و وبلاگی و نویسنده ای و خواننده ای به وجودآورنده این صفحه بودند. خواندم و لذت بردم. هر چند از دلایل علمی هیچ کدامش چیزی ندانستم. تعریف علمی و خوب دکتر غلامی از مرتع را قانونی و مدون پسنیدیم اما لازم هم می دانم حرف هایی بزنم.
به انتهای رودخانه ی فهلیان نگاه کنیم. رودخانه فهلیان با پیچ و خم هایی به خلیج فاری می ریزد و یا در کشت های بی رویه و آبیاری های بی رویه و سیلاب های گوناگون به هدر می رود. در مورد معایب سد سازی هیچ کسی نمی تواند منکر حقیقت شود و حتی حدود یک سال پیش در مستندی راجع به رودخانه نیل در مصر کشاورزی داشت می گفت ما در سال های اولیه ساخت سد و قبل از آن محصولات بهتر داشتیم اما کم کم از میزان کیفیت محصولاتمان کاسته شد و حتی کارشناسانی اعلام نمودند که میزان رسوبات ته نشین در پشت سدها همین مواد عالی و غنی خاک های کشاورزی هستند و مهمتر از همه در جغرافیای دوران ابتدایی خوانده ایم که جلگه از رسوبات و آبرفت های رودخانه ها و سیلاب ها به وجود می آید و جلگه ها مناطق حاصل خیزی می باشند این از معایب سد است که به گونه ای باعث تغییر رویه کشت و تغییر سیستم کشاورزی می شود اما در خصوص مزایای آن به جز اشتغال زایی مقطعی و تنظیمات سیستم آبیاری و تهیه آب شرب و کشاورزی نمی توان به موضوع دیگری اشاره داشت. با نظر آقای غلامی موافقم که ما می توانیم با بهینه مصرف کردن و تغییر روش مصرف و حتی با طرح های آبخیزداری به منابع زیرزمینی آب کمک کنیم. در ثانی رودخانه در مسیر خود باعث غنی شدن سفره های زیرزمینی می شود در صورتی که با سدسازی نه تنها ما موجب تغییر و انحراف اکولوژی و جغرافیایی زیستی مسیر رودخانه می شویم بلکه بهره مندی نقاط و سفره های مختلف زیرزمینی مسیر رودخانه را کمتر می کنیم اما در این میان اگر دوستی بخواهد به تولید انرژی برق آبی اشاره داشته باشد باید کمی به نظر درست و علمی وی شک کرد زیرا که امروزه که استفاده از انرژی های پاک خورشیدی و حتی استفاده از انرژی نیروگاه های اتمی بهتر و ارزان تر از انرژی تولید برق سدها می باشد.

پرویز غلامی در تاریخ : 1393/6/4 - - گفته است :
با سلام و احترام فراوان خدمت آقایان عزیزی و بزرگی و دست اندکاران ماهنامه نورباران . از نظرات و بحث های بسیار مفید با این عزیزان بسیار خوشحال و خرسندم و در اینجا اگر تندی در بیان و کلام داشتم از جناب آقای بزرگی عذر می خواهم. یک کشور با توسعه پایدار کشوری است که علاوه بر مردم مسوولین نیز دغدغه محیط زیستی داشته باشند و محیط زیست و منابع طبیعی برایشان اولویت باشد. متاسفانه در ایران منابع طبیعی را در ایران به عنوان بنگاه های تولید و فروش زمین می پندارند غافل از آنکه فجایعی که امروز یکی پس از دیگری نمود پیدا کرده و آشکار می شوند به دلیل این تفکرات قرون وسطایی است. به امید روزی که نمایندگان مردم به جای عوام فریبی و قول در احداث سد و پتروشیمی و کارخانه سیمان در شهرستان به فکر احداث کارخانه های آرد و فرآورده های آن- احداث سیلو- سردخانه های بزرگ و صنایع فرآوری محصولات کشاورزی باشند که واقعا نیاز شهرستان می باشد. چر که پتانسیل شهرستان کشاورزی و منابع طبیعی است نه صنعت. باید به نمایندگان ادوار مختلف گفت ما قطب کشاورزی و دامداری هستیم و می خواهیم بمانیم و صنعت نمی خواهیم و به قول حافظ:
از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم/مرحمت فرموده ما را مس کنید

کهسار بزرگی در تاریخ : 1393/6/4 - - گفته است:
سلام و درود بر سر دبیر محترم وکارکنان زحمت کش مجله و همچنین آقایان دکتر غلامی و عزیزی. جناب دکتر غلامی قصد من از نوشتن مطالب در سایت نورباران کشاندن مردم به صحنه های ومباحثات اقتصادی در یک مجله پرطرفدار است که در دیار ممسنی منتشر می شود نه بحث خصوصی بین من وشما. ما که هر روز در کوچه و بازار و محافل خصوصی این بحث هارا می نمائیم و نتیجه ای حاصل نشده است. شما جوان وفعال وعلاقه مند به دیار خود می باشیدگر چه ما در بعضی مسائل با هم اختلاف نظر داریم اما مطالبی را که نوشته اید کاملا مورد تائید است. امید است کارشناسان باتجربه بومی به هر شکل و صورتی که می توانند نظرات خود را در مجله مطرح نمایند و نمایندگان ادوار سابق نیز در این خصوص اظهار نظر نمایند، غیر از بحث زیست محیطی که امروز جزء چالش های اجتمائی جهان صنعتی است در آن دیار مسائلی همچون مواد مخدر که منشآ بدبختی خانواده هاست و عدم توجه به حقوق دیکران در بی جا افتادن طایفه کرائی در ان دیار و حتی نقض حقوق قانونی مردم عامی توسط مسئولین ادارات مطالبی است که در این مجله می توان روی ان بحث کرد در گذشته کسانی به مجلس فرستاده شده اند که روشن وصریح حقوق مردم وبیت المال را نقص نموده اند و با تعصب قوم و خویش بودن و طایفه گرائی به مقصد رسیده اند و نه تنها گره ای از کار مردم باز نکرده اند بلکه مشکلات مردم را دو چندان نموده اند. دوست من دست اندر کاران مجله فرصتی را برای جامه ومردم ممسنی ورستم به وجود آورده اند تا صاحب نظران متخصص که در ادارات خود توجهی به حرف آنها نمی شود در این مجله حرف خود را بزنند که یقیناً نتیجه بخش خواهدبود.
 

درباره وبلاگ باران ,
نورباران بازدید : 290 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 2:10 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 222
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,144
 • بازدید ماه : 10,900
 • بازدید سال : 88,175
 • بازدید کلی : 769,908