close
تبلیغات در اینترنت
نوراباران 43-صفحه 3-راننده تاکسی-حالا جمعیت زنده‌ها بیشتر هستند
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی تاکسی د‌‌‌‌‌‌‌ر گذر از هیاهوی زند‌‌‌‌‌‌‌گی، هر بار و یا د‌‌‌‌‌‌‌ر هر مسیر، برگی از زند‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌یگران را می‌خواند‌‌‌‌‌‌‌ و همراه آنها ورق…

رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی تاکسی د‌‌‌‌‌‌‌ر گذر از هیاهوی زند‌‌‌‌‌‌‌گی، هر بار و یا د‌‌‌‌‌‌‌ر هر مسیر، برگی از زند‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌یگران را می‌خواند‌‌‌‌‌‌‌ و همراه آنها ورق می‌زند‌‌‌‌‌‌‌. رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی ما گاهی محرم اسرار د‌‌‌‌‌‌‌یگران می‌شود‌‌‌‌‌‌‌ و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود‌‌‌‌‌‌‌ هیچ نقشی د‌‌‌‌‌‌‌ر آن ند‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌. ... او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اند‌‌‌‌‌‌‌یشه هایمان می شود‌‌‌‌‌‌‌. این شماره رانند‌‌‌‌‌‌ه ما، سری به منزلگاه همیشه ما زده است! آنجا که دیر یا زود همگی رهسپار آنجا هستیم. باید که به دیده ی عبرت نگریست ... با هم می‌خوانیم:

سکوت شهر مردگان با آمدن چند نفر بیل و کلنگ به دست می‌شکند. کجا؟ ... اینجا ...! ... نه،. ..، کمی پایین‌تر بهتر است. اینجا....؟ نه...، کمی پایین‌تر. سعی کن با قبرهای دیگر در یک تراز و یکسو باشد. قبرکن قرولندکنان، که، اگر تراز نباشد چه می‌شود؟ معلوم است که کارشان را بلد هستند.
 محلی انتخاب و اولین کلنگ بر زمین زده می‌شود ...
قبرکن بار دیگر به صدا درآمده و قرولند کنان که عجب زمین محکم و سفتی دارد!. صاحب قبر باید پول بیشتری بدهد. زمین اینجا را بایستی با دستگاه بکنند نه با دست!. دیگری که بیلی به دست دارد و منتظر کندن همکارش با کلنگ می‌باشد می‌گوید: بکن، کلنگ بزن، زود باش دیر شده و باید به کارهای دیگرمان هم برسیم.
سکوت شهر مردگان با صدای بیل و کلنگ قبرکن می‌شکند و ساکنان باورمی‌کنند که یکی دیگر به جمعیت شهرشان اضافه می‌شود. گویی، همه در سکوتی وهم انگیز، گوش خوابانیده‌اند تا از کلام و گفتار گورکنان بشنوند و بدانند که این تازه وفات یافته کیست؟ او چه کسی بوده که اکنون مردن و مرگ را باور کرده و الان مرده است؟ شاید تاکنون سری به اینجا نزده و یا چون همگان او هم بعد از تشییع مرده‌ها، فراموش کرده که روزی مرگ او هم خواهد رسید!
 پس چرا خودش سری به اینجا نزده‌است؟ چرا نیامده تا از این منزلگاه جدیدش دیداری به عمل آورده تا از تنگی، بزرگی و یا کوچکی منزل جدیدش خبری بگیرد و نظری بدهد و دستوری در مورد چگونگی‌اش ...
 جز صدای برخورد کلنگ و بیل با زمین و سنگریزه‌ها و نفس‌های تند و گرم قبرکنان صدایی شنیده نمی‌شود. قبر هر لحظه بیشتر و بیشتر فرو می‌رود و آماده‌ترمی‌شود.
صبح آن روزکم‌کم با آمدن اولین گروه از تشییع کنندگان که خبر فوت فلان را شنیده‌اند گروه‌های بعدی نیز می‌آیند، هنوز از صاحب مرده خبری نیست، گروه‌هایی که آمده‌اند به گروه‌های قبلی پیوسته بعد از احوال‌پرسی از همدیگر و تسلیت و همدردی بر سرمزار آشنایان و خویشانشان رفته و ازاحوال آنان با خواندن فاتحه‌ای جویا می‌شوند.
هرکسی، کسی را دارد که بر سر مزار آن مرحوم برود و فاتحه‌ای بخواند.
کم کم جمعیت زیاد شده و زن‌ها و مردها با فاصله از همدیگرمحلی را که انتخاب شده را می‌نگرند، گویی منزل جدید را می‌جویند. منزل جدید آن مرحوم که آماده بهره‌برداری است، جمعیت بیشتری را به خود جلب کرده و دور منزلگاه ابدی آن مرحوم جمع می‌شوند. کسی چیزی نمی‌گوید. چیزی را چون فاتحه زیر لب زمزمه می‌کنند. همه چیز در این منزل، به نظرآماده است.
جمعیت هر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شوند. حالا جمعیت زنده‌ها بیشتر هستند!
هرکسی در وصف آن مرحوم چیزی می‌گوید: خدا رحمت کند چه آدمی بود! دوست داشتنی و مردم دار، خوش اخلاق و یا ... البته پشت سر مرده بدگویی جایز نیست. حالا هرکسی هر چیزی می‌تواند بگوید!
همهمه‌ها زیاد است و هرکسی بر سر مزار خویشِ خویش مرثیه‌ای می‌خواند در وصف خوبی‌های او و یا سختی‌های بعد از نبودن او. شیون و فغان در سوگ از دست رفتگان همین‌طور ادامه دارد ...
 پس چرا مرده را نیاوردند؟ چقدر دیر شده اصلا کسی مرده است؟ هرکسی مشغول به کارخویش است. ولی نه، حتماً کسی مرده است. پس قبری که کنده‌اند از آن کیست؟ عده‌ای فاتحه می‌خوانند. آری فاتحه به قولی آرامشی است که به مرده می‌رسد کسی که می‌گویند دستش ازدنیا کوتاه است و دستش به هیچ جایی بند نیست.
 نفس در سینه سنگین است. چه حس بدی است. گویی مرده‌ای و هیچ چاره‌ای نداری. زمزمه فاتحه زیر لب کسانی که می‌خوانند نسیم خوش خنکی است که در گرمای عطش آور صحرای تفدیده، می‌نماید.
 خواندن فاتحه چه حس خوبی دارد. به نام خداوندی که نه می‌زاید و نه زاده می‌شود، تنها و بی همتاست.
ناله سوزناک زنی وجود متزلزلم را در هم می‌ریزد. چه سوزی دارد این ناله چه جگرسوز است. در مرگ چه کسی ناله می‌کند؟ کلماتی مقطع و بریده بریده به گوشم می‌رسد. این وای و وای ناله جانسوز، از سینه مادری داغدیده است یا ... با ناله او گویی که دیگران نیز فرصتی برای خالی کردن عقده‌های مانده در سینه خویش دارند و ناله‌ها گویی از جگرهای سوخته‌ای می‌آید که سال‌هاست ناله در سینه خفه کرده‌اند. هرکسی برای مرده و زنده خویش می‌خواند و می‌گرید...
هنوز جنازه نیامده است. کمی دیر شده. چشمان خسته و نگران به جاده ایست که بایستی از آن مسیر بیاید.
آنها که زودترآمده‌بودند بیشتر نا آرامند، گویی، کارهای نکرده زیادی دارند که هم اکنون به فکر و اندیشه انجام آن افتاده‌اند. بعضی هنوز از دنیا نجات نیافته و در این مکان به خرید و فروش و معامله و نمی‌دانم چه بگویم، چه می‌کنند. فقط می‌شنوم که همهمه‌ای است و سخنانی از گرفتاری‌ها و بندهایی که از دنیا به پای خود بسته‌اند می‌گویند. از دنیایی می‌گویند که در آن گرفتارند.
 به آنان می‌خندم. خنده‌ای بس بلند. کسی خنده‌ام را نشنود؟! این چه کاریست که من انجام دادم! اینجا جای خنده نیست! اینجا همه گریه می‌کنند! چه غوغایی است!
جمعیت بیشتر و بیشترمی‌شود گویی، از زیر زمین سر در آورده و می‌آیند. گویی، اکنون وقت ملاقات زندگان با مردگان است. همه در کنار قبر عزیزان از دست رفته و دست از دنیا کوتاه شده نشسته مویه و شیون می‌کنند. اینان را می‌شناسم چه چهره‌های آشنایی ... به طرف آن آشنایان قدم برمی‌دارم و با پا‌هایی که هیچ قدم برنمی‌دارند می‌خواهم به آن سو بروم. گویی به زمین چسبیده‌ام، ناله جانسوز هنوز در وجودم پیچیده و دررگ و پوستم، در جانم مرا می‌سوزاند.
نعش‌کش از دور با صدایی که چون جیغ و ناله پیدایش می‌شود ... حواس همه به نعش‌کش است. زنان مویه کنان بدان سو می‌روند. کسی خاک بر سر می‌کند. کسی فریاد می‌زند. چه محشری است. کودکی در این بین بیشتر از همه بی تاب است! این کودک اینجا چه می‌کند؟ کودکان را چرا به چنین جاهایی راه می‌دهند؟ چه آشنا می‌نماید! او را دیدام؟!
دست از نوشتن برمی‌دارم و با پاهایی که هیچ قدم نمی‌دانند خود را به آن سوی کشانده و اشک‌های کودک را پاک می‌کنم. و آرام می‌گویم" گریه نکن عزیزم گریه نکن". و درحالی که او را در بغل گرفته و سعی در آرامش او دارم می‌بینم که او آرام شده به من می‌خندد با دست زنی را نشان می‌دهد که آن ناله جانسوز از سینه‌اش بیرون می‌آید. هم او که "بَبَم بَبَم" می‌کند و مرثیه‌ای در مرگ فرزندش می‌سراید.
همه به سمت آمبولانس نعش‌کش رفته و او را که مرده است بیرون آورده و با هزاران آه و فغان بر زمین می‌گذارند. چه رسم خوبی! غلغله است! چه مراسم باشکوهی!
چه تقلایی برای اینکه دستی بر زیر تابوت ببرند و در بردن میت به سمت جایگاهش سهیم باشند. شاید تداعی اینکه نباید جنازه‌ای برزمین بماند. باید زودتر خاکش کنیم. بماند خوبیت ندارد اوکه دستش از دنیا کوتاه است.
ای دست کوتاه، آن زمان که دستی بلند بر دنیا داشتی چه کردی و دستگیر که بوده‌ای؟ با دستانت نان داده‌ای یا نان گرفته‌ای؟ چه کرده‌ای که اکنون تو را دست کوتاه می‌خوانند. ؟
همه به نماز ایستاده‌اند و ملای محله یا روحانی می‌خواند: "به نام خداوند بخشنده و مهربان..." و وای من هیچ بخشنده و مهربان بوده‌ام!؟ چون خدایم، صفات نیک خداوند سبحان را تداعی بزرگی و عظمت او نموده‌ام. جز نان بریدن و یا بقول دوستی صبح که از خواب برمی‌خیزیم از شبهه‌ی مرگی برخواسته‌ایم بی آنکه شکر خداوندی را به جا آوریم که فرصتی دوباره به بیداریمان داده‌است. از همان صبح هرکسی چاقوی خویش تیز می‌کند که به جان همنوع خود افتاده و ازگوشت تن او برای ارتزاق زن و فرزند ... وای خدایا من چنین بوده‌ام؟! هیچ گاه به ...
شرمنده اعمال خویشم. فرصتی بود و من جز به نامردی و نامردمی نزیستم. با خود چه کردم!؟ اکنون بر مزار دیگری و بر نعش و جسد دیگری نماز می‌خوانم!
دعای نماز می‌رسد و از خداوند برای آن تازه وفات یافته طلب مغفرت می‌نماییم و همه آمین گویان باز بر زیر تابوت رفته تا مزار مشایعت می‌نماینم و وای همیشه از این صحنه به درون رفتن و... می‌ترسم، گویی می‌ترسم خفه شوم وای برمن با خود چه کردم؟ این روح چگونه آرامش خواهد یافت زمانی که آرامش از خلق خدا گرفته است. نان نداده و نان ستانده است. راستی پیشه نکرده و به راستی و صداقت سخن نگفته، برای لقمه نانی هزاران دروغ سر هم کرده و نان بر سر سفره زن فرزند گذاشته. صورت میت پوشانده و در ملحفه‌ای سفید پیچیده‌اند بر خاک قرار گرفته و مراسم خاکسپاری انجام می‌شود و صورت میت را رو به قبله می‌کنند.
 میت صورت ندارد، نباید داشته باشد، آن میت هر کدام از ما می‌توانیم باشیم. آن مرثیه خوانان هرکدام از خویشان ما، می‌توانند باشند. به این اندیشیده‌اید که با خلق خدا چه می‌کنید؟ چه نانی بر سر سفره زن فرزند می‌برید؟ همه قصه را می‌دانیم، همه حفظ می‌دانیم ولی خوابمان نمی‌برد، این چه توهمی از جاودانگی است که می‌اندیشیم، خواهیم داشت.
یعنی لحظه‌ای در اندیشه مرگ قرار نمی‌گیریم که درآن لحظه کوتاه، چاقوی گوش بریمان ویا ترفندهای دیگر و زرنگی هایمان دیگر کارگر نباشد و به آخر کار بیندیشیم و سرعت کم کرده در دروغ و نیرنگ از هم پیشی نگیریم.
 آری زرنگ، همان تو! بزرگ، همان تو، همه خصایص، که برایش دنیا و آخرتت را داده‌ای همان تو و برای تو ...
 می‌دانی با جگر گوشه‌ات چه کرده‌ای؟ می‌دانی با عزیزی که دوستش داری چه کرده‌ای؟ به آخرت ایمان نداری به تعادل دنیا و طبیعت چه؟ ایمان بیاور و به تنهایی که دیر یا زود به آن خواهی رسید، ایمان بیاور!
تو تنها خواهی ماند با دروغت، با دغل بازی‌هایت. تنها، در قبر و همه، می‌روند. می‌روند و تو می‌مانی. کم کم در منزل جدیدت که نمی‌دانم برایت تنگ است یا گشاد، سرداست یا گرم، تنها خواهی ماند. همه آنها که دوستشان داری و برای دوست داشتن آنان، چه‌ها که نکرده‌ای! می‌روند و تو، می‌مانی!
جمعیت زودتر ازآنکه جمع شده بودند متفرق می‌شوند، گویی می‌ترسند، بمانند و میهمان مردگان شوند. قبرستان کم کم خلوت و خلوت ترمی‌شود. صدای اذان از گلدسته‌های مسجد روستا بلند می‌شود. الله‌اکبر، هیچ خدایی نیست جز الله.
آخرین ناله‌های پر سوز و گداز بستگان در بلندای صدای مؤذن گم می‌شود، الله اکبر.
 

درباره راننده تاکسی ,
نورباران بازدید : 269 یکشنبه 13 مهر 1393 زمان : 9:9 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 47
 • آی پی دیروز : 95
 • بازدید امروز : 222
 • باردید دیروز : 746
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 222
 • بازدید ماه : 10,795
 • بازدید سال : 33,882
 • بازدید کلی : 715,615