close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 40-صفحه 4-«مدیریت جهادی» حلقۀ گمشده در جهاد کشاورزی ممسنی و رستم
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

شهرستان‌های ممسنی و رستم از قطب‌های اصلی تولیدات کشاورزی در استان فارس می‌باشد. منطقه‌ای با زمین‌های حاصلخیز و منابع آبی نسبتاً خوب و مردم پر تلاش و زحمتکش. از کشت برنج گرفته تا کشت گندم و ذرت و انواع صیفی‌جات در شهرستان‌های ممسنی و رستم تولید می‌شود. اما متأسفانه فقط تولید می‌شود و نفع چندانی از این همه تلاش و کوشش به جیب کشاورزان نمی‌رود و کشاورزان هر سال نسبت به سال‌های گذشته متضررتر می‌شوند و رنجور و ناامید از زمین‌های کشاورزی…

شهرستان‌های ممسنی و رستم از قطب‌های اصلی تولیدات کشاورزی در استان فارس می‌باشد. منطقه‌ای با زمین‌های حاصلخیز و منابع آبی نسبتاً خوب و مردم پر تلاش و زحمتکش. از کشت برنج گرفته تا کشت گندم و ذرت و انواع صیفی‌جات در شهرستان‌های ممسنی و رستم تولید می‌شود. اما متأسفانه فقط تولید می‌شود و نفع چندانی از این همه تلاش و کوشش به جیب کشاورزان نمی‌رود و کشاورزان هر سال نسبت به سال‌های گذشته متضررتر می‌شوند و رنجور و ناامید از زمین‌های کشاورزی برمی‌گردند. آخر معلوم  نیست چه کسی باید کشاورزان را به آینده امیدوار کند؟! هنوز کشاورزان در تکاپوی فروش برنج خود بودند که یک باره دولت تدبیر و امید که خود تا دیروز از منتقدان طرح  پرداخت یارانه نقدی احمدی‌نژاد به مردم بود اوضاع را برای کشاورزان بدتر کرد و با ارائه طرح سبد کالا به مردم برنج کشاورزان را در کُما برد. این طرح دولت تدبیر و امید در حالی در کشور راه افتاد که دولت ابتدا می‌بایست به خرید تضمینی برنج‌کاران زحمت‌کش اقدام می‌کرد بعد برای واردات برنج برای تأمین برنج سبد کالای وعده داده‌شده به مردم اقدام می‌نمود.

 

  متأسفانه برنج وارداتی و فقط شکم پُرکن و بی طعم کشورهای مرزی بر برنج خوش‌طعم و سالم کشاورزان برنج‌کار کشورمان ترجیح داده‌شد و دقیقاً این مسأله نشان‌داد که مسئولین ما هنوز چقدر نسبت به قشر کشاورز بی‌اهمیت‌اند و حمایت از بخش کشاورزی و کشاورزان در حد شعارهای انتخاباتی باقی می‌ماند و همچون دوره‌های گذشته بخش کشاورزی در سرفصل راهبردی سیاست‌ دولت‌ها نیست و کشاورزان مثل همیشه به حاشیه رانده شده‌اند و اگر هم حرفی زده می‌شود در خصوص حمایت از بخش کشاورزی، جنبه عملی به خود نمی‌گیرد.

دولت تدبیر و امید در روزهای اولیه شکل گیری خود قرار بود کشاورزی را سنگ بنای توسعه کشور بداند و بیشتر از دولت‌های گذشته به اوضاع نامناسب بخش کشاورزی یاری رساند و کشاورزان را زیر چتر حمایتی خود قرار دهد تا «اقتصاد مقاومتی» و «سیاست‌های توسعه‌ای کشور» به نحو شایسته‌ای اجرا شود. اما هر چه پیش می‌رویم متأسفانه بخش کشاورزی فلج‌تر و مظلوم‌تر واقع می‌شود و آه و ناله‌ی کشاورزان بیشتر ...
افزایش چشمگیر کشت محصولات صیفی نه تنها در شهرستان ممسنی و رستم بلکه در بیشتر استان‌های جنوبی گرچه دلایل و عوامل اجتماعی مردم‌شناسی دارد اما در این اوضاع ضرر و زیان کشاورزان، مسئولان ملی و محلی بی‌تقصیر نیستند و بخش عمده‌ای از این مصایب کشاورزان نتیجه کم‌کاری و سوء مدیریتی مسئولان ملی و محلی  مربوطه به خصوص جهاد کشاورزی است.
یکی از نهادهای مسئول و پاسخگو در حوزه‌ی کشاوررزی همان‌طور که از نامش معلوم است سازمان جهاد کشاورزی است. این یک قانون مسلم و طبیعی برای هر سازمان و نهادی است که نسبت به انجام وظایف و تکالیف قانونی و اخلاقی خود مسئولیت‌شناسی کند و باید با مسئولیت‌شناسی هر چه تمام‌تر و حس تکلیف نسبت به حوزه‌ی کاری خود به موقع و هدفدار انجام وظیفه کند تا بخش‌های زیر نظرش نه تنها متضرر و شکست نخورند بلکه به رشد و بالندگی برسند و به چرخه‌ی توسعه اقتصادی کشور یاری رسانند. نقدهای زیادی می‌توان از دریچه‌های مختلف بر عملکرد ضعیف و نامناسب مدیران جهاد کشاورزی از وزیر جهاد کشاورزی تا مسئولان محلی شهرستان ممسنی و رستم در طی این چند سال وارد نمود که امسال متأسفانه اوضاع کشاورزان ناخوش تر شده است که نمی‌توان به راحتی از آن عبور کرد.
 در این مقاله فقط به چند مورد بسنده می‌کنیم و امید است مسئولان با همفکری و تعاملات بیشتر و دغدغه‌شناسی نسبت به اوضاع نامساعد زندگی کشاورزان و بخش کشاورزی تدابیری اتخاذ کنند تا مشکلات و چالش‌های پیش روی کشاورزی منطقه کاهش یابد:
1-وظایف و رسالت‌های جهادکشاورزی در شهرستان و منطقه چیست؟
2-جهاد کشاورزی تا چه اندازه به کشاورزان منطقه در مورد کشت‌های سالانه و پیش‌بینی‌های آینده‌نگرانه به کشاورزان در مورد سود و ضررهای احتمالی اطلاع‌رسانی و خبررسانی می‌کند؟
3-علی‌رغم اینکه نسبت به متضرر شدن نه تنها گروه هندوانه‌کاران شهرستان ممسنی و رستم بلکه نسبت به عمده صیفی‌کاران ضرر دیده منطقه، ناراحتیم اما آیا مسئولان جهاد کشاورزی بر این مسئله واقف‌اند که امسال هندوانه و صیفی‌ها با چه طعمی تولید و روانه بازار شدند؟
4-کشاورزی منطقه با شیب تند به سمت کشاورزی شیمیایی و بیماری‌زا که آسیب‌های فراوانی برای سلامتی انسان‌ها دارد و در حال افزایش است می رود و هنوز هیچ طرح و برنامه‌ای از طرف مسئولان جهاد کشاورزی برای کنترل این معضل خطرناک اتخاذ نشده‌است.
5-مشاهدات میدانی و اظهارنظرهای بیشتر مردم منطقه بر این مسئله صحت می‌گذارد که امسال هندوانه‌ها و محصولات صیفی کشاورزان با طعم تلخ مواد شیمیایی زیان‌آور تولید شدند محصولاتی که تلخی آن برای مصرف‌کنندگان بیشتر از تلخی تولیدکنندگان ضرر دیده‌بود. محصولاتی که خیلی‌ها را به واسطه‌ی مصرف آن به بیماری‌های گوارشی و سردرد و سرگیجه مبتلا کرد و چه بسا در آینده نه چندان دور علائم بیمارهای احتمالی دیگر از عواقب مصرف این محصولات تماماً شیمیایی در جامعه خود را نشان دهد. در این راستا آیا نباید طرحی اندیشیده‌شود که مسئولان جهاد کشاورزی با آموزش، اطلاع‌رسانی و ترویج روش‌های کشاورزی سالم، کشاورزان و مردم را نسبت به اصلاح شیوه‌های مناسب کشت محصولات آشنا نمایند؟!
6-از یک طرف کشاورزان مجبور هستند برای اینکه محصولات آنها درآمد بیشتری داشته‌باشد به مصرف این مواد شیمیایی روی آورند و از طرف دیگر مردم هم باید با خوردن این محصولات به استقبال برخی بیماری‌ها بروند و در ضلع سوم مسئولان جهاد کشاورزی که در نیمه‌ی پنهان این اوضاع قرار دارند، مشخص نیست دارند چکار می‌کنند؟ معلوم نیست موافق یا مخالف کدام جریان‌اند؟ کشاورزان یا مصرف کنندگان....؟! شاید هم فعلاً اوضاع دستشان نیامده که اعلام وجود کنند ... فعلاً در حد ارائه‌ی یک آمار کلیشه‌ای و خبرهای جزئی بسنده می‌کنند تا روزگار مثل سابق  به چرخ!؟!؟
7-به نظر مسئولین محترم جهاد کشاورزی، کشاورزان باید چه محصولی کشت کنند تا متضرر نشوند؟ اون از قضیه برنج تولیدی مردم که هنوز در انبارها و خانه‌ها روی دست مردم باد کرده‌است؟! این از جریان هندوانه‌ها و کشت‌های متعدد صیفی‌جات که بدون قیمت مناسب رها شدند و کشاورزان آسیب‌تر شدند!!؟ این از گرانی و افزایش بی امان نهاده‌های کشاورزی و هزینه‌های سوخت، برق، کارگر و غیرو که فشارهای زیادی را بر اقتصاد شکننده کشاورزان و روستاییان وارد می‌کند؟ و این هم از سبدهای کالایی که روانه بازار شده‌اند با کیسه‌های برنج شکم پُرکن پاکستانی و تایلندی ...
8-متأسفیم که باید با صراحت بگوییم علی رغم اینکه رهبر معظم انقلاب در طی این چند سال به مدیران، مسئولان و سازمان‌های دولتی توصیه و تأکید اساسی دارند که با «سبک جهادی» و «مدیریت جهادی» کار و فعالیت کنند و حتی همیشه بیان می‌دارند که :« با حرکت آرام و کند نمی‌توان کشور را آباد کرد و به پیشرفت رساند بلکه باید حرکت حرکتی جهادگونه و حماسی باشد همچون دوران 8 سال دفاع مقدس» اما سازمان جهاد کشاورزی منطقه ممسنی و رستم که با نام زیبا و مقدس« جهاد» مزین شده‌است، در خور و شأن این اسم  تاکنون ظاهر نشده‌است و نتوانسته‌است با روحیه و سبک جهادی به کشاورزان و مجموعه زیر حوزه‌ی خود خدمت‌رسانی کند.
9-ای کاش مسئولین جهادکشاورزی شهرستان ممسنی و رستم  به جای دادن آمار و ارقام در زمینه مقدار زیر کشت برنج یا گندم در منطقه و یا مقدار خسارت دیدگان کشاورزان و خلاصه ارائه آمار و ارقام کلیشه‌ای از وضع کشاورزی منطقه طرحی، فکری، ایده‌ای بیندیشند تا کشاورزان ما از این به بعد یا کمتر خسارت و ضرر ببینند و یا با ارائه امکانات و تسهیلات مناسب و از همه مهمتر با آموزش و اطلاع‌رسانی به موقع و مناسب به کشاورزان و مردم نگذارند بیش از این کشاورزان ضرر ببینند؟! چرا مسئولان متوجه نیستید که کشاورزان منطقه دیگر پس‌انداز و امیدی برای آینده کشاورزی خود ندارند و فقط و فقط از روی ناچاری و مجبوری و اینکه محتاج نان شب نشوند کشاورزی می‌کنند و گرنه همه‌ی آنها خوب می‌دانند در این کشاورزی چیزی به آنان نخواهدرسید و ضرر پشت ضرر ...
10- مسئولین جهاد کشاورزی موظف‌اند این اوضاع اسفناک کشاورزان و آینده‌ی وخیم بخش کشاورزی منطقه را به گوش مسئولین بالاتر و یا نماینده محترم شهرستان برسانند و از او بخواهند تا با استفاده از جایگاه و اختیارات نمایندگی‌اش صدای کشاورزان شهرستان ممسنی و رستم را به گوش وزیر جهاد کشاورزی و دولت  تدبیر و امید برساند. این کوچکترین و کمترین کاری است که مسئولین جهاد کشاورزی باید در حق کشاورزان انجام دهند و از عهده آن بر آیند ...
11- ای کاش جناب آقای دکتر شفیعی همچون نمایندگان گذشته مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی به جای اینکه در این چندسال هر وقت فرصتی پیدا می‌کنند در نطق‌های خود ندای پتروشیمی را سر می‌دهند این صحبت‌ها و حرف‌ها را خرج بخش کشاورزی و کشاورزان می‌کردند. مردم منطقه دارند به واسطه کم‌کاری و غفلت مسئولین محلی و ملی، نان روی سفره  خودشان از آنها گرفته می‌شود و لقمه‌ای که در دست دارند دارد به راحتی از آنها پس گرفته می‌شود و کسی به داد آنها نمی‌رسد، اما دلخوشیم به اینکه پتروشیمی ممسنی یکباره راه اندازی شود و مردم منطقه به برکات راه‌اندازی این پروژه‌ی چندین هزارساله، نان و کباب روی سفره خود ببینند!!؟
به فرض که پتروشیمی ممسنی هم راه‌اندازی شود و این آرزوی چندین هزارساله تحقق یابد اما به نظر شما چند درصد جوانان شهرستان و منطقه مشغول به کار می‌شوند و آیا می‌تواند آن‌قدر این پتروشیمی گسترش یابد که نسبت به بخش کشاورزی سودآورتر و به صرفه‌تر باشد و ما را از نان کشاورزی بی نیاز کند؟!؟!
امیدوارم ولی بعید به نظر می‌رسد پتروشیمی ممسنی بتواند همچون کشاورزی، دارای ابعاد وسیع کارکردی، خدماتی، اشتغال‌زایی و درآمدزایی داشته باشد؟! ای کاش نمایندگان ادوار گذشته و نماینده امروز مردم بیشتر از آنکه به فکر پتروشیمی بودند به فکر کشاورزی باشند و سوء مدیریت‌ها را برطرف کنند تا مردم طعم خوش کشاورزی را بچشند؟!!
 اما دو پیشنهاد به مسئولان جهاد کشاورزی شهرستان ممسنی و رستم:
1-پیشنهاد می‌کنم مسئولین جهادکشاورزی، نماینده محترم در مجلس شورای اسلامی و همه مسئولین شهرستان ممسنی و رستم و اگر امکان دارد وزیر جهاد کشاورزی را هم دعوت کنیم همه با هم یک روز با زبان روزه با کشاورزان به قول زبان لری خودمون:« کُرت و کرو و کَلک کنیم» تا متوجه شویم چقدر شغل کشاورزی سخت و طاقت‌فرسا است!!!
یقین دارم اگه یک روز بیایید کشاورزی کنند تا زنده هستند این یک روز را در خاطرات زندگی خود فراموش نمی‌کنند و متوجه می‌شوند کشاورزان چه زجری دارند می‌کَشَند و متوجه می‌شوند کشاورزی یعنی چه و از این روز به بعد بیشتر متوجه حال و روز کشاورزان می‌شوند؟!»......
 2-همایش یا هم‌اندیشی با موضوع بررسی مشکلات و آسیب‌های بخش کشاورزی شهرستان‌های ممسنی و رستم برگزار شود تا حداقل در این همایش صاحب‌نظران، دلسوزان و از همه مهمتر خود مردم و کشاورزان بیایند با حضور مسئولین حرف‌ها و درد دل‌هایشان را مطرح کنند و رو در رو حرف‌های خود را بیان کنند.
امید است آینده‌ی کشاورزی شهرستان ممسنی و رستم روزهای بهتر و فردای امیدوارکننده‌تری داشته‌باشد و کشاورزان امیدوار باشند به آینده‌ی زندگی خود و روحیه‌ی جهادی در ادارات جهاد کشاورزی بیدار شود. به امید خدا.
 

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 168 پنجشنبه 09 مرداد 1393 زمان : 11:3 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 26
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,868
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,906
 • بازدید ماه : 9,662
 • بازدید سال : 86,937
 • بازدید کلی : 768,670