close
تبلیغات در اینترنت
نورباران39-صفحه 12-در اجرای سد پارسیان آیا به دغدغه‌های زیست-محیطی توجه خواهدشد؟
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

پرویز غلامی، دانشجوی دکتری منابع طبیعی-علوم مرتع بحث راجع به سد پارسیان و فواید و منافع حاصل از آن در شهرستان ممسنی در حالی مطرح است که کشورمان با بحران‌های زیست محیطی حاصل از سدسازی مانند خشک شدن دریاچه‌های ارومیه، هامون و مهارلو و همچنین از بین رفتن تالاب‌های مهمی مانند پریشان، گاوخونی، جازموریان و حورالعظیم دست و پنجه نرم می‌کند. به نظر می‌رسد، علیرغم این همه هشدارها شواهد نشان می‌دهد که سد پارسیان هم می‌تواند در آینده‌ای نزدیک هزینه‌های مادی و معنوی…

پرویز غلامی، دانشجوی دکتری منابع طبیعی-علوم مرتع

بحث راجع به سد پارسیان و فواید و منافع حاصل از آن در شهرستان ممسنی در حالی مطرح است که کشورمان با بحران‌های زیست محیطی حاصل از سدسازی مانند خشک شدن دریاچه‌های ارومیه، هامون و مهارلو و همچنین از بین رفتن تالاب‌های مهمی مانند پریشان، گاوخونی، جازموریان و حورالعظیم دست و پنجه نرم می‌کند. به نظر می‌رسد، علیرغم این همه هشدارها شواهد نشان می‌دهد که سد پارسیان هم می‌تواند در آینده‌ای نزدیک هزینه‌های مادی و معنوی بسیاری را بر دوش مردم و محیط زیست منطقه تحمیل نماید، نکته مهم اینجاست که با روند افزایش تخریب محیط زیست دوران سدسازی در دنیا سپری شده است ولی کشور ما ظاهراً در آغاز راه قرار دارد!
به عنوان نمونه کشور آلمان تمام سد‌هاي بزرگ خود را جمع نموده و کشور آمريكا در طول ۱۳ سال حدود ۴۳۰  سد خود را تخريب نموده‌است زیرا آنها اعتقاد دارند ساخت این سدها منجر به نابودي محیط زیست به خصوص منابع آب و تالاب‌ها می‌گردد.

امروزه كشورهای توسعه یافته يا سد نمي‌سازند يا اگر مجبور شوند، در نهايت ارتفاع تاج آن را بیشتر از ۱۵ متر در نظر مي‌گيرند، نه مثل سد پارسیان كه تاج آن ۱5۰ متر ارتفاع دارد. باید گفت که ایران سومین کشور دنیا بعد از چین و ترکیه از نظر ساختن سد است و بسیاری از مسئولین چنین رتبه‌ای را دال بر توسعه کشور می‌دانند.
 به راستی آیا سد سازی می‌تواند ملاک توسعه یک شهرستان یا یک کشور باشد؟ آیا کسانی که طرفدار طرح‌های سدسازی هستند و آن را نماد توسعه و راه‌حلی برای مقابله با خشکسالی می‌دانند، می‌توانند به این سئوال اساسی پاسخ دهند که چرا حجم آب موجود در بیشتر سد‌های کشور تا 30 درصد در این سال‌ها کاهش پیدا کرده‌است؟ اگر سدها مفیدند چرا اکثر دریاچه‌ها و تالاب‌های پایین دست سدهای کشور با بحران خشکی و کم آبی مواجه شده‌اند؟ اگر این سد‌ها برای مدیریت منابع آب و کنترل سیلاب‌ها ساخته می‌شوند چرا آمار سیل‌های کشور رو به فزونی است؟ بسیاری از کارشناسان همواره در توجیه برنامه‌های سد سازی مسأله بحران آب را عنوان می‌کنند این در حالی است که به طور کلی در ایران 92 درصد از آب صرف کشاورزی، 6 یا 7 درصد صرف شرب و بقیه مصارف صنعتی دارد. مسأله این است که حدود 70 درصد آبی که صرف کشاورزی می‌شود، هدر می‌ورد.
از آنجا که مسئولین هدف از ساخت سد پارسیان ممسنی را تأمین آب موردنیاز بخشی از زمین‌های کشاورزی پایین دست و کاهش سیلاب عنوان کردند، چرا تغییر شیوه‌ی کشت و اصلاح الگوی مصرف منابع آب در اراضی پایین دست و اصلاح و احیای پوشش گیاهی بالا دست به جای سد سازی‌ در اولویت قرار نمی‌گیرد تا در آینده منافع اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی  بیشتری در راستای توسعه پایدار عاید مردم منطقه گردد؟!
 به طور کلی باید گفت سد‌سازی نمی‌تواند شاخصی برای توسعه یک منطقه باشد و همه کارشناسان و متخصصان وظیفه دارند که عنوان نمایند که منابع طبیعی و محیط زیست تنها متعلق به نسل کنونی نیست و مسئولین هم باید متعهد شوند تا با هر سلیقه حزبی و سیاسی همواره حافظ منابع ملی و آتی منطقه باشند.
 

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 2526 جمعه 20 تير 1393 زمان : 23:8 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط معصومه ندری، دانشجوی مهندسی منابع طبیعی بوشهر در تاریخ 1393/7/20 و 11:31 دقیقه ارسال شده است


سلام بر همه همشهریان گرامی و عزیز. از بحث جدی، موثر و علمی همشهریانم در خصوص مسائل و پتانسیل های دیارمان که به حق زمینه ساز و توسعه و تعالی و پویایی این کهن دیار می گردد کمال تشکر و قدردانی را دارم.
در مطالب عنوان شده ضرورت توجه جدی به اقیلم و آب و خاک این سرزمین غنی امری قطعی است و اثرات مثبت ایجاد سد واضح و روشن است و نمود آن در توسعه و ترویج گردشگری، تغیرات آب و هوا و اقلیم منطقه و تقویت آب های زیرسطحی را می توان در آینده مشاهده کرد. البته باید توجه داشت که هر گونه تصرف و ساخت و ساز در طبیعت باید بر اساس داده ها و آمارهای معین و مستدل صورت گیرد تا اثر بخشی آن در جامعه‌ی انسانی بیشتر و کمترین اثر را در منابع طبیعی از لحاظ آسیب ایجاد کند. نگاهی به وضعیت آب در منطقه به وضوح نشانگر اثرات مخرب آن کمبود آب و به دنبال آن در تنگای معیشتی و اقتصادی مردم خواهد بود که به گمان حقیر چالشی جدی در اشتغال مردم در بخش کشاورزی تنها پتانسیل شهرستان ایجاد می نماید، در این راستا پرداختن به مسائلی که بتواند به استفاده بهینه از آب های سطحی و زیرسطحی منجر شود و زمینه ساز تسری و اشتغال عامه و بیشتری را ایجاد کند یکی از سیاست های مسئولان باید باشد. در شهرستان ممسنی نیز با وضعیت اقلیمی نیمه خشک، ایجاد سد و ذخیره آب می تواند نقش چشمگیری در ایجاد و توسعه ی زیرساخت های مورد نیاز داشته باشد البته واضح و مبرهن است که ایجاد سد می بایست بر اساس مطالعات جامع زیست محیطی صورت گیرد.

این نظر توسط معصومه ندری، دانشجوی مهندسی منابع طبیعی بوشهر در تاریخ 1393/7/19 و 15:13 دقیقه ارسال شده است

سلام بر همه همشهریان گرامی و عزیز. از بحث جدی، موثر و علمی همشهریانم در خصوص مسائل و پتانسیل های دیارمان که به حق زمینه ساز و توسعه و تعالی و پویایی این کهن دیار می گردد کمال تشکر و قدردانی را دارم.
در مطالب عنوان شده ضرورت توجه جدی به اقیلم و آب و خاک این سرزمین غنی امری قطعی است و اثرات مثبت ایجاد سد واضح و روشن است و نمود آن در توسعه و ترویج گردشگری، تغیرات آب و هوا و اقلیم منطقه و تقویت آب های زیرسطحی را می توان در آینده مشاهده کرد. البته باید توجه داشت که هر گونه تصرف و ساخت و ساز در طبیعت باید بر اساس داده ها و آمارهای معین و مستدل صورت گیرد تا اثر بخشی آن در جامعه‌ی انسانی بیشتر و کمترین اثر را در منابع طبیعی از لحاظ آسیب ایجاد کند. نگاهی به وضعیت آب در منطقه به وضوح نشانگر اثرات مخرب آن کمبود آب و به دنبال آن در تنگای معیشتی و اقتصادی مردم خواهد بود که به گمان حقیر چالشی جدی در اشتغال مردم در بخش کشاورزی تنها پتانسیل شهرستان ایجاد می نماید، در این راستا پرداختن به مسائلی که بتواند به استفاده بهینه از آب های سطحی و زیرسطحی منجر شود و زمینه ساز تسری و اشتغال عامه و بیشتری را ایجاد کند یکی از سیاست های مسئولان باید باشد. در شهرستان ممسنی نیز با وضعیت اقلیمی نیمه خشک، ایجاد سد و ذخیره آب می تواند نقش چشمگیری در ایجاد و توسعه ی زیرساخت های مورد نیاز داشته باشد البته واضح و مبرهن است که ایجاد سد می بایست بر اساس مطالعات جامع زیست محیطی صورت گیرد.این نظر توسط محمد رضایی در تاریخ 1393/7/19 و 15:02 دقیقه ارسال شده است

سلام و خسته نباشید میگم به نورباران و تشکر دارم که باعث ایجاد بحثی خوب و جالب در وبگاه و نشریه‌تان شده‌اید. از جناب دوستانی هم که در بحث سد پارسیان شرکت کردند هم جای تشکر هست و امیدواریم موثر و مفید باشد.
مطالبی هست که در مورد این بحث سد و سایر موضوعات نورباران خدمتتان ارسال می‌کنم، امیدوارم که مورد قبول باشه.
- آقای بزرگی در کامنت‌هایش از دیگران هم خواسته‌اند که در تبادل نظرها شرکت کنند اما این یک بحث علمی است و باید افرادی صاحب علم در آن شرکت کنند نه اینکه اشخاص از روی احساسات و آگاهی کم مطالبی بنویسند و یا بیان کنند البته امیدوارم این بحث و جدل علمی نتیجه‌ی مثبت هم داشته‌باشد و عموم مردم و حتی مسئولان از عواقب اجرای این سد و یا سدهای دیگر و حتی اجرانشدنش اطلاعات درستی به دست بیاورند.
لازم می‌دانم این حرف‌ها و نتیجه‌ی آن به گونه‌ای به اطلاع مسئولین و نمایندگان ادوار گذشته رسانده‌شود تا شاید فایده کند.
الآن اگر نظرسنجی در این دو شهرستان صورت بگیرد مخالفتی جدی با ساختن این سد نمی‌شود و این به دلیل ذهنیتی است که مردم دارند و فکر می‌کنند با ساخت آن وضعیت کشاورزی، اقتصادی و آب‌های منطقه دگرگون می‌شود. باید تصویری صحیح و روشن از دورنمای سد پارسیان به مردم ارائه شود.
در این قسمت دوست دارم مطالبی را نسبت به نورباران بنویسم.
- بحث‌های اساسی و اینکه چرا تاکنون به پتانسیل‌های منطقه، سیلو و کارخانه‌های تبدیل مواد کشاورزی و باغی در شهرستان وجودندارد و یا نیمه کاره رها شده را به صئرت علمی واکاوی نمایید.
- بحث نشست با نمایندگان ادوار گذشته خوب بود و جای تشکر دارد اما نیاز به ادامه و بحث‌های ریز و کاربردی دارد و نتیجه‌ای از آن حاصل شود نه اینکه در حد حرف و کلیات چیزهایی بیان شود. با هر کدام از نماینده‌ها به تنهایی و صریح و علمی و کارشناسانه حرف بزنید تا مردم بدانند اینها چه کاشته‌اند و چه چیزی را مردم درو کرده‌اند!
البته این انتقاد نسبت به نورباران است چرا که حاصل دو نشست وی با نماینده‌ها و نامزدهای انتخابی خروجی‌ای جز تازه کردن داغ دل مردم نداشته و باید آنها هم از یکجانبه‌نگری و تمایل خفیف به سمتی دوری کنند و واقعیات نماینده فعلی و ادواری را به عرض مردم برسانند و ...
این طرح را برای اداره‌ها و نهادهای ممسنی هم دنبال کنید. مثلاً چندین فرماندار گذشته ممسنی را دور هم جمع کنید و از آنها دقیق بپرسید که اول چگونه فرماندار شدند؟ لیاقت داشتند یا نماینده داشتند؟ آیا از امکانات در اختیارشان به درستی استفاده کردند و یا فقط هدفشان حفظ میز و برنامه‌ریزی برای رأی آوردن کاندیدای حامی‌شان بوده؟
- نورباران نیاز به پوست‌اندازی دارد و شما فقط به خاطر چند تک نویسنده‌تان بزرگ شده‌اید و بسیاری از عوامل شما یا نمی‌نویسید و یا اسم‌های مستعار دارید. مسائل سطحی و دست دوم را کنار بگذارید و به درد مردم برسید.
- هدفم فقط نوشتن و ایجاد درچه‌ای جدید برای نورباران و خوانندگان این نشریه و سایت نورباران بود و امیدوارم مسئولان این نشریه همه نظرها و مطالب و مقاله‌ها را حتی اگر به ضرر خود و یا گروه سیاسی‌شان باشد.
خدواند همه‌ی ما را به راه راست هداست کند.

این نظر توسط کهسار بزرگی در تاریخ 1393/6/4 و 8:22 دقیقه ارسال شده است

سلام ودرود برسر دبیر محترم وکارکنان زحمت کش مجله وهمچنین اقایان دکتر غلامی واقای عزیزی جناب دکتر غلامی قصد من از نوشتن مطالب در مجله نور باران کشاندن مردم به صحنه های ومباحثات اقتصادی در یک مجله بر طرفدار است که در دیار ممسنی منتشر میشود نه بحث خصوصی بین من وشما ماکه هرروز در کوچه وبازار ومحافل خصوصی این بحث هارا مینمائیم ونتیجه ای حاصل نشده است شما جوان وفعال وعلاقه مند به دیار خود میباشیدگرچه ما در بعضی مسائل با هم اختلاف نظر داریم اما مطالبی را که نوشته اید کاملا مورد تائید است امید است کارشناسان باتجربه بومی به هر شکل وصورتی که میتوانند نظرات خودرا در مجله مطرح نمایندونمایندکان ادوار سابق نیز در این خصوص اظهار نظر نمایند غیر از بحث زیست محیطی که امروز جزءچالش های اجتمائی جهان صنعتی است در ان دیار مسائلی همچون مواد مخدر که منشآ بد بختی خانواده هاست وعدم توجه به حقوق دیکران در بی جا افتادن طایفه کرائی در ان دیاروحتی نقض حقوق قانونی مردم عامی توسط مسئولین ادارات مطالبی است که در این مجله میتوان روی ان بحث کرد در کذشته کسانی به مجلس فرستاده شده اند که روشن وصریح حقوق مردم وبیت المال را نقص نمودهاند وبا تعصب قوم وخویش بودن وطایفه کرائی به مقصد رسیده اند ونتنها کره ای از کار مردم باز نکردهاند بلکه مشکلات مردم را دو چندان نموده اند دوست من دست اندر کاران مجله فرصتی را برای جامه ومردم ممسنی ورستم بوجود اورده اند تا صاحب نظران متخصص که در ادارات خود توجهی به حرف انها نمیشود در این مجله حرف خودرا بزنند که یقینا نتیجه بخش خواهد بود

این نظر توسط پرویز غلامی در تاریخ 1393/6/4 و 0:23 دقیقه ارسال شده است

با سلام و احترام فراوان خدمت آقایان عزیزی و بزرگی و دست اندکاران ماهنامه نورباران
از نظرات و بحث های بسیار مفید با این عزیزان بسیار خوشحال و خرسندم و در اینجا اگر تندی در بیان و کلام داشتم از جناب آقای بزرگی عذر می خواهم.
یه کشور با توسعه پایدار کشوری است که علاوه بر مردم مسوولین نیز دغدغه محیط زیستی داشته باشند و محیط زیست و منابع طبیعی برایشان اولویت باشد. متاسفانه در ایران منابع طبیعی را در ایران به عنوان بنگاههای تولید و فروش زمین می پندارند غافل از آنکه فجایعی که امروز یکی پس از دیگری نمود پیدا کرده و آشکار می شوند به دلیل این تفکرات قرون وسطایی است.
به امید روزی که نمایندگان مردم به جای عوامفریبی و قول در احداث سد و پتروشیمی و کارخانه سیمان در شهرستان به فکر احداث کارخانه های آرد و فرآورده های آن- احداث سیلو- سردخانه های بزرگ و صنایع فرآوری محصولات کشاورزی باشند که واقعا نیاز شهرستان می باشد. چر که پتانسیل شهرستان کشاورزی و منابع طبیعی است نه صنعت.
باید به نمایندگان ادوار مختلف گفت ما قطب کشاورزی و دامداری هستیم و می خواهیم بمانیم و صنعت نمی خواهیم و به قول حافظ:
از طلا بودن پشیمان گشته‌ایم/مرحمت فرموده ما را مس کنید
به امید پیروزی و بهروزی

این نظر توسط ناصر عزیزی در تاریخ 1393/6/3 و 15:41 دقیقه ارسال شده است

سلام. صفحه خوب و جالبی بود و مدت ها بود که به چنین صفحات در وبلاگ ها و سایت های ممسنی و رستم نرسیده بودم. خوشحالم که نشریه ای و وبلاگی و نویسنده ای و خواننده ای به وجودآورنده این صفحه بودند. خواندم و لذت بردم. هر چند از دلایل علمی هیچ کدامش چیزی ندانستم. تعریف علمی و خوب دکتر غلامی از مرتع را قانونی و مدون پسنیدیم اما لازم هم می دانم حرف هایی بزنم.
به انتهای رودخانه ی فهلیان نگاه کنیم. رودخانه فهلیان با پیچ و خم هایی به خلیج فاری می ریزد و یا در کشت های بی رویه و آبیاری های بی رویه و سیلاب های گوناگون به هدر می رود. در مورد معایب سد سازی هیچ کسی نمی تواند منکر حقیقت شود و حتی حدود یک سال پیش در شبکه بی بی سی پرشین در مستندی راجع به رودخانه نیل در مصر کشاورزی داشت می گفت ما در سال های اولیه ساخت سد و قبل از آن محصولات بهتر داشتیم اما کم کم از میزان کیفیت محصولاتمان کاسته شد و حتی کارشناسانی اعلام نمودند که میزان رسوبات ته نشین در پشت سدها همین مواد عالی و غنی خاک های کشاورزی هستند و مهمتر از همه در جغرافیای دوران ابتدایی خوانده ایم که جلگه از رسوبات و آبرفت های رودخانه ها و سیلاب ها به وجود می آید و جلگه ها مناطق حاصل خیزی می باشند این از معایب سد است که به گونه ای باعث تغییر رویه کشت و تغییر سیستم کشاورزی می شود اما در خصوص مزایای آن به جز اشتغال زایی مقطعی و تنظیمات سیستم آبیاری و تهیه آب شرب و کشاورزی نمی توان به موضوع دیگری اشاره داشت. با نظر آقای غلامی موافقم که ما می توانیم با بهینه مصرف کردن و تغییر روش مصرف و حتی با طرح های آبخیزداری به منابع زیرزمینی آب کمک کنیم. در ثانی رودخانه در مسیر خود باعث غنی شدن سفره های زیرزمینب می شود در صورتی که با سدسازی نه تنها ما موجب تغییر و انحراف اکولوژی و جغرافیایی زیستی مسیر رودخانه می شویم بلکه بهره مندی نقاط و سفره های مختلف زیرزمینی مسیر رودخانه را کمتر می کنیم اما در این میان اگر دوستی بخاهد به تولید انرژی برق آبی اشاره داشته باشد باید کمی به نظر درست و علمی وی شک کرد زیرا که امروزه که استفاده از انرژی های پاک خورشیدی و حتی استفاده از انرژی نیروگاه های اتمی بهتر و ارزان تر از انرژی تولید برق سدها می باشد.
امیدوارم این صفحات اینچنین را زیادتر ببینیم و البته نباید از دوستان به خاطر شرکت نکردن در چنین بحث هایی گلایه داشت چون ما آنقدر سرگرم زندگی شده ایم که حتی خودمان را هم فراموش کرده ایم.این نظر توسط کهسار بزرگی در تاریخ 1393/6/3 و 7:41 دقیقه ارسال شده است

سلام ودرود برسر دبیر محترم وکارکنان زحمتکش مجله وسلام به جناب غلامی ومردم غیور وباهوش رستم وممسنی بزرگ من امید داشتم در این بحثی که جناب غلامی باز کردند ومرا به چالش کشیدند صاحب نظران دخالت نمیایند در رد ویا تائیدنظر ات مادو نفر مطالبی بفرمایند ولی متاسفانه مثل اینکه بروزه هایزیر بنائی که هم ساخت سد وهم حفظ محیط زیست میباشد برای مردم فرهنک دوست ان دیار جاذبه ای ندارد که جای بسی تآسف است مردمی که از تغیرات اساسی دیار خود حساسیت نداشته باشندمایه تعجب است زیرا هردو موضوع مطرح شده بطور مستقیم بر زندگی مردم ان ذیار اثر گذار خواهد بودامیدوارم جوانان ومسئولین وکارشناسان شاغل وباز نشته نظرات خودرا در این مورد ابراز فرمایند.

این نظر توسط پرویز غلامی در تاریخ 1393/6/1 و 21:10 دقیقه ارسال شده است

با سلام مجدد
از بحث و اظهار نظر شما بسیار سپاسگزارم
بنده همان طور که با سد سازی مخالفم با واگذاری اراضی ملی و حفر چاههای عمیق- با احداث پتروشیمی ممسنی (با ذکر دلایل علمی و ملاحظات زیست محیطی)- با احداث باغشهرها توسط آقایان- با کارخانه سیمان در ممسنی مخالفم و دلایل زیادی دارم
بنده خوشحال می شوم که حضوری در جایی همدیگر را ملاقات نماییم و به بحث وتبادل نظر بپردازیم
رایانامه بنده ormuzd86@gmail.com است که اگر پیغام خصوصی بگذارید ممنون می شوم
با احترام
پاسخ : سلام دوستان خوب ما. ما در نظر داریم نتیجه این تبادل افکار را در صفحه ای ویژه در نورباران چاپ نماییم. خوشحال می شویم این قسمت را محلی برای ابراز نظرهایتان بماند.پایدار باشید. همچنین دفتر نورباران آمادگی دارد میزبان شما برای ادامه بحث و تبادل نظر در این میان باشد و حتی در صورت صلاحدید می توان از چندین کارشناس دیگر در این بحث استفاده کرد و نتیجه این نشست را در نورباران چاپ نمود.
یا علی

این نظر توسط کهسار بزرگی در تاریخ 1393/5/30 و 6:58 دقیقه ارسال شده است

سلام ودرود برسر دبیر محترم وکارکنان زحمت کش وجناب برویز غلامی عزیز دوست من اموزشکاه کشاورزی ایران والمان در سال 1339 زیر بوشش وزارت کشاورزی توسط المانها در علی اباد کمین در مزرعه ای به مساحت 1000 هکتار تاسیس مروجین کشاورزی در رشته کاربردی منابع طبیعی وزراعت ودامبروری ودامبزشکی تربیت مینمود ودرسال 1346 مدیریت وکلیه موسسات وابسته را به وزارت کشاورزی وقت تحویل ودر حال حاضر اموزشکده ودانشکده کشاورزی میباشد زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی اداره میشود ولی نگفتید در کدام دانشکاه تحصیل میکنید وعنوان تز شما چی بوده بهتر است اگر ممکن باشد ان قسمت که راجع به مسیر رودخانه فهلیان تحقیق نموده اید بامختصات جغرافیائی در سایت بگدارید تا بیشتر اشنا شویم ویقیننا مسئولین خواهند دید وانچه را که ضروری باشد مورد توجه قرار خواهند داددرست است که سد باعث میشود که تالابی بخشکد ویا ضایعاتی بوجود اید اما مردم نمیتوانند اب شرب مصرفی راقطع نمایند تا تالاب ها زنده باشند ولی میشود مدیریت کرد وهرکدام سهم خودرا استفاده نمایند مناطق زیر سد باسیان شهرستانهای جنوبی است از ممسنی ورستم کرفته تاکازرون وکناوه ودیلم که تماما با بحران اب شرب دست وبنجه نرم میکنند وهمه احتیاجات مردم منطقه به اب شرب نیاز به احداث سد را دوچندان میکند صرفنظر از اب کشاورزی دوست من بهتر نیست بجای مخالفت با احداث سد بارسیان انتقاد خودرا متوجه کسانی بنمائی که بانفوذ اراضی ملی بانها واکذار میشود وبا احداث چاها ی عمیق هم خارج از ظابطه اب های زیر زمینی رابرداشت واراضی مرتعی وجنگلی را تخریب وبه باغات وزمینهای زراعی تبدیل مینما یند که در مناطق ابخیز همین سد بصورت باغشهر چشم نواز است
افرادی مثل من خوشحال میشود که جوانان حساسیت بخرج دهند وتحقیقات علمی مفید وموثر ارائه نمایندتاجامه از ان بهرمند شود وزندگی انسانها بر از خطا است با کم کردن خطا وتلاش در بهتر شدن است که جامه ای مترقی میشود امید است جوانانی که این مطلب را میخوانند ومینویسند نیز به میدان ایند به له ویا علیه نظرات هر کدام از ما دونفر نظرات خودرا اعلام فرمایند

این نظر توسط پرویز غلامی در تاریخ 1393/5/27 و 21:20 دقیقه ارسال شده است

با سلام و احترام خدمت جناب آقای کهسار بزرگی
در صورت اینکه شما با نام واقعی خود مطلب می نویسید پس بیایید قراری بگذاریم و بیشتر از حضور شما و نظراتتان بهره بیرم و واقعا خوشحال می شوم. در مورد سدهای تخریب شده اگر نیاز هست منبع بدهم تا ببینید که صحبتهایم مستند است. ای کاش هم شما می گفتید کدام آموزشگاه کشاورزی و چه رشته ای؟؟؟؟چون ما چنین چیزی را تاکنون سراغ نداریم!!!!! در بیشتر بودن سن شما شکی نیست اما دلیل نمی شود که شما در هر زمینه و تخصصی اشراف کامل داشته باشید. همان گونه که سدهای کارون و سدهای اطراف دریاچه ارومیه ما را به فلاکت کنونی رسانده اند شکی نیست دریاچه بختگان و خشک شدن همین سدها در آیینده ای نه چندان دور محتمل است. اندکی صبر خشکیدگی نزدیک است. شکی نیست که سطح آب زیر زمینی هر سال پایین و پایین تر میرود. آیا تاکنون به دلیل این معضل اندیشیده ایم؟آیا بهره برداری بی رویه از آبها زیر زمینی و حفر چاههای غیر مجاز و از بین رفتن پوشش گیاهی منطقه نمی تواند تاثیر گذار باشند؟ سد پارسیان فقط و فقط یک مسکن هست و اثرات آن ان شا اله در آینده ای نه چندان دور مشخص خواهد شد.
در ضمن تعریف شما از مرتع مبنی بر اینکه مرتع جایی است که درختان جنگلی نباشد کاملا اشتباه است. طبق ماده یک قانون حفاظت و بهره برداری از جنگلها و مراتع: دو نوع مرتع داریم. مرتع مشجر و مرتع غیر مشجر. مرتع مشجر- اگر مرتع دارای درختان جنگلی خودرو باشد مرتع مشجر نامیده می شود مشروط برآن که حجم درختان موجود در هکتار در شمال ازحوزه آستاراتاحوزه گلیداغی بیش از پنجاه متر مکعب و در سایر مناطق ایران بیش از بیست مترمکعب باشد. مرتع غیرمشجر- زمینی است اعم از کوه و دامنه یا زمین مسطح که در فصل چرا دارای پوششی از نباتات علوفه ای خودرو بوده و با توجه به سابقه چرا عرفا مرتع شناخته می شود اراضی که آیش زراعتند ولو آن که دارای پوشش نباتات علوفه ای خودرو باشند مشمول تعریف مرتع نیستند. پس در نتیجه مراتع ما مشجر هستند. در ضمن درخت و درختچه هم با هم تفاوت دارند و شما جای این دو را نیز یا هم اشتباه گرفته اید و هر کدام از آن گونه هایی که شما نام بردید دارای اسم علمی هستند و شما فقط نام محلی را عنوان داشتتید نه نام فارسی و علمی.
در آخر باید عرض نمایم شما دلیل علمی و یا پاسخی برای سوالاتم در کامنت قبلی نداشتید. خوشحال می شوم بشنوم
با احترام


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 27
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,874
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,912
 • بازدید ماه : 9,668
 • بازدید سال : 86,943
 • بازدید کلی : 768,676