close
تبلیغات در اینترنت
نورباران39-صفحه 2-ما در لابلای شعارهایمان سردرگم شده ایم!
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

سیدمحمدرضا رستمی بوی رمضان، بوی عطر دل انگیز سحرهایش، رایحه‌ی روح بخش نیایش‌ها و دعاهایش در این اواخر شعبان هر مشام خو نکرده به خدا و پیر و پیغمبر و قرآنی را نیز جلا می‌دهد. باید یاران و هم نشینان خوب و قدیمی را به استقبالشان رفت، تکریم‌شان نمود و به اصرار به کوی و محله و خانه و کاشانه‌ی خود کشانید. باید از همنشینی‌هایشان کمال محبت و بهره را برد و رمضان بهترین همنشین قدیمی و دلنشین همه‌ی ما و پدران و اجدادمان بوده و هست. رمضان، به رنج و زحمت و مشقت درآوردن جسم…

سیدمحمدرضا رستمی

بوی رمضان، بوی عطر دل انگیز سحرهایش، رایحه‌ی روح بخش نیایش‌ها و دعاهایش در این اواخر شعبان هر مشام خو نکرده به خدا و پیر و پیغمبر و قرآنی را نیز جلا می‌دهد.
باید یاران و هم نشینان خوب و قدیمی را به استقبالشان رفت، تکریم‌شان نمود و به اصرار به کوی و محله و خانه و کاشانه‌ی خود کشانید. باید از همنشینی‌هایشان کمال محبت و بهره را برد و رمضان بهترین همنشین قدیمی و دلنشین همه‌ی ما و پدران و اجدادمان بوده و هست. رمضان، به رنج و زحمت و مشقت درآوردن جسم و روح است برای رسیدن به کمال و پختگی و نورانی شدن ... تا روح و جسم از این یکنواختی و روزمرّگی اندکی آسوده شود. تا روح و جسم با نور و صفای دعا و راز و نیاز و نیایش، زنگار از وجود خود بزدایند و صاف و صیقلی و منور شوند. عطر خاک پای قدم‌های رمضان را سرمه‌ی چشمانمان می‌کنیم ...
حلول این ماه مبارک را به همه‌ی مسلمانان جهان و مردم عزیزمان و خوبمان تبریک می‌گوییم.
***
مردم خوب ما از همه طرف در تنگنا و فشارند: فشارهای سیاسی بیش از حد بیرون از طرف سردمداران زورمدار امپریالیستی، فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های غیرمنصفانه، فشارهای روحی- روانی و اقتصادی ناعادلانه بسیاری از همنوعان داخل کشور با زیاده‌روی‌هایشان و ده‌ها مخمصه و تنگناهای دیگری که ظاهرشان و شعارشان زیباست اما محتوایشان مشقت‌بار است و دردآور ...
 

مردم خوب ما در کنار این مشقت‌ها، مردمی با روحیه، رنج‌دیده و صبور و رمضانی هستند. نباید به صِرف داشتن این روحیات خوب و این آستانه‌های تحمل بالا، این مردم تحت فشار باشند. مسئولان محترم شهری و کشوری ما و دست اندرکاران بزرگوار باید بیشتر از اینها به فکر پیشرفت و سربلندی این مردم باشند و بسیاری از ضعف برنامه‌های موجود خود را برطرف نمایند. باید بیشتر از آنچه که به فکر پیشرفت خودشان هستند به فکر مردم باشند.
این که سمینار و همایش و میزگردهایی با هزینه‌های این ملت برپا کنند و در بایگانی‌ها و بیلان‌های عملکردهایشان ثبت و ضبط نمایند تا سال‌ها بعد مقطع مدیریتی‌شان خالی از عریضه و طرح و برنامه دیده‌نشود، سودی به حال عموم مردم نخواهدداشت. سلیقه‌های وحشی مردم مدون و متمرکز شده و کم کم به جاهایی رسیده‌اند که می‌توانند دیگر مو را از ماست بیرون بکشند.
این مردم، مردمی انقلابی و جبهه و جنگ دیده و زجر کشیده هستند نگذاریم حرمت‌هایشان شکسته شود. توزیع و ارائه‌ی خدمان عادلانه و نظارت بزرگترین خدمت به این ملت در مقطع حساس کنونی است. نظارت بر همه چیز، بر همه‌ی خوب و بدهایی که تاب و توان مردم را گرفته است و می‌گیرد. نظارت بر بازار و مغازه‌هایی که با سود 150-200 درصد و با قیمت‌های گزاف و "دو لا پهنا" به خورد مردم می‌دهند. بر سوپرمارکت‌هایی که با کم‌فروشی در اغذیه‌ی روز مردم پنیرهای نصفه-نیمه را با قیمتی بالاتر به خورد مردم می‌دهند. بر مواد افیونی و الکلی که ارزان تر از این لبنیات و نوشابه‌ها عرضه می‌شود، بر کارخانه‌هایی که با پایین آوردن بیش از حد کیفیت محصولات جنس‌های بُنجِل به خورد مردم می‌دهند. نظارت بر اداره‌هایی که صبح‌ها را دیرتر و ظهرها را زودتر از حد معمول بدون ارائه خدمات قابل توجهی به مردم آغاز می‌کنند و پایان می‌دهند. نظارت بر آن عده از مسئولانی که پا بر گرده‌های مردم، تمام فکر و ذکرشان منافع شخصی خودشان است. آنچنان که مشهود است حتی ردّپایی از مسئولان نظارتی هم در این آشفته بازارهای اقتصادی دیده نمی‌شود. کدام مغازه‌ها، کدام شرکت‌ها در میان این همه 150-200 درصد سودخوردها، در میان این رانت‌خوارها و مفسدان اقتصادی تنبیه شده‌اند. نظارت بر تعلیم و تربیت که دیگر جای خود دارد آن هم از مسیر پویایی و خلّاقی به دره‌ها و دشت‌های سردرگمی فضاهای مجازی، ماهواره‌ها، فیس‌بوک‌ها و ... گرفتار آمده و گوشه‌نشین شده‌اند. و همه بدون نیم نگاهی توجه به راحتی از کنارش عبور می‌کنند. وقتی مسئولین از دیدگاه علمای دینی و اخلاقی ما باید همچون راعیان و چوپان‌هایی مواظب و مراقبت بکنند از گروه‌های تحت فرمان‌هایشان و این وظیفه به درستی انجام نمی‌گیرد، وقتی احساس مسئولیت‌ها کمرنگ می‌شوند و هر کسی دست به کلاه خود گرفته تا باد آن را نبرد، دیگر چگونه می‌توان توقع داشت که پویایی و خلّاقی تداوم داشته‌باشد و تعلیم و تربیت در فضاهای سردرگمی غوطه‌ور نگردد و اسیر و دست و پا بسته‌ی عفریته‌ها و اختاپوس‌های هزار دست و پای امپریالیستی نگردند.
باید نظارت در اَشکال گسترده‌تر با پهنه‌های باندی وسیع‌تری ادامه پیداکند، باید به فکر طبقات و لایه‌های فقیر و سردرگم بود تا دچار از هم فروپاشیدگی و نابودی نشوند. باید مراقبت کرد تا مهاجمان و دشمنان فرهنگی این ملت که از رخنه‌ها و روزنه‌های تهاجم فرهنگی به این ملت ورود پیدا کرده‌اند مستأصل و درمانده شوند و نتوانند در ادامه‌ی جنگ نرمشان ملت ما را مضمحل و شکسته پر و بال نمایند.
مهمترین وظیفه‌ی ما در این برهه‌های حساس، خوب عمل کردن است. ما در لابلای شعارهایمان سردرگم شده‌ایم. باید از این فضاهای مجازی و سردرگمی کناره بگیریم. باید برای این مردم با آینده‌نگری‌های خوب برنامه‌ریزی بکنیم و البته که نباید مطالب و تلنگرهای اینچنینی روزنامه‌ها و مجلات را بهتان و دروغ و توهم و داستان به حساب آورده و همه جا و همه چیز را عالی و آرمانی تصور کنیم.
ممسنی و رستم ما گریبان‌گیر مشکلات و نقصان‌های فراوانی‌است. شهرستان‌های ما تقریباً از تمام جنبه‌ها نسبت به شهرهای هم استانی خود عقب‌تر هستند. فرمانداران، شهرداران و شوراهای شهرهای ما باید برای توسعه‌های پایداری -که در طول این سال‌های اخیر بیشتر شعارش را شنیده‌ایم– بیشتر از آنچه که به دنبال درآمد پایدار باشند به دنبال تقویت انگیزه‌ و همت پایدار باشند تا ریخت و سر و سامان بهتر و زیباتر از وضعیت موجود به زندگی مردم و شهرهایمان داده شود.
به نظر می‌رسد شاخصه‌های امید به زندگی در ممسنی و رستم تا اندازه‌ای کمرنگ شده و مردم ما و مغزهای متفکر ما و متخصصان ما و حتی سرمایه‌گذارهای ما به شهرها و استان‌های همجوار روی آورده‌اند. شاید بهتر باشد برای آسیب‌شناسی و علت‌یابی این مسئله عملکردهای مسئولین یکی-دو دهه‌ی اخیرمان زیر چشمان تیزبین کارشناسان قراربگیرند و اگر عیب از اینجا بود نگذاریم که این روند ادامه پیداکند و البته که می‌توانیم. این که هر روز و هر ماه این یکی بیاید و آن یکی برود، این مسئول برداشته شود و آن دیگری انتصاب شود تا حالا کدام درد این شهرستان‌ها را دوا  نموده‌است. انتصاب‌های آزمایشی-خطایی دیگر برای مردم ما بس است. یک تیم خوشفکر، برنامه‌ریز و باسلیقه باید برای نظارت این کارها انتخاب شود. این که مردم ما نادانسته و موج گونه هر روزی دنبال یک نفر بیفتند و با وعده گرفتن تأمین منافع خود و با انگیزه‌ی به چنگ آوردن سرمایه‌های بیشتر، شهری و منطقه‌ای را به جای سوق‌دادن به دروازه‌های پیشرفت و تمدن به لبه‌های پرتگاه ببرند اصلاً شایسته و پسندیده نیست. این که هنوز کار یک نماینده نیمه تمام باشد و سی-چهل نفر دیگر خانه خانه گردی و روستاگردی را شروع کنند تا دلهره‌ی نماینده‌ی موجود برای تصمیم‌گیری‌ها چندین برابر شود، هم کاری پسندیده و شایسته نیست!
چگونه خودمان را دلسوز این مردم می‌دانیم و می‌نامیم اما قدم‌هایی استوارانه برای ارتقای شهرهایمان برنمی‌داریم. قبلی‌ها که نتوانستند آنچنان که شایسته و بایسته‌ و در شان منطقه‌هایمان باشد توسعه‌های پایداری را پایه‌ریزی و تثبیت کنند و کنونی‌ها هم مانده‌اند!! اگر اینهایی که تازه شروع کرده‌اند راهکارهای بهتری می‌دانند با تزویج و تلفیق فکرها و برنامه‌هایشان با تجربه‌های نماینده‌های قبلی، قدمی بردارند نماینده‌ی فعلی را یاری بدهند و با تشکیل کمیته‌های کاردان و خلاق عملی نه شعارگونه‌ای، خط مشی روشن و آینده‌داری را برای این مردم ترسیم کنند تا بعداً خودشان نیز بتوانند ادامه دهنده‌ی این خط مشی باشند نه اینکه هر کس به فکر خودش باشد و شهرت خودش. نماینده‌ی محترم هم با جمع‌آوری و تضارب آرای این گروه‌ها سر و سامان دادن به خانه و کاشانه‌ی خود را در اولویت قبل از همسایه‌ها قراردهد.
اما در بحث نظارت بر کشاورزی که آن هم می‌لنگد. چه کسی باید مجری طرح‌ها و برنامه‌های مطرح شده در همایش‌ها باشد تا به مرحله‌ی اجرا درآورده‌شود ... از میان ده‌ها طرح مطرح شده در همایش منطقه‌ای چالش‌ها و راهکارهای توسعه‌ی پایدار ممسنی و رستم در اردیبهشت امسال اگر تنها طرح "امکان سنجی رویش و اسقرار گیاهان مثمر در مناطق نیمه خشک با استفاده از روش‌های نوین آبخیزداری" که توسط دکتر بیژن کاووسی و دکتر عبدال شهریور –که از نخبگان خوب ممسنی در استان کهگیلویه و بویراحمد هستند- ارائه شد در شهرستان ما اجرا شود قطعاً کشاورزی ما متحول خواهدشد و از پرتو آن شهرستان‌های ما نیز سر و سامان خواهندگرفت اما ما احتمال می‌دهیم که ممکن است اجرای این طرح با سهل‌انگاری‌هایی همراه شده و فقط در قالب سخنرانی و کتابچه‌ای در ویترین شهرستان ممسنی خاک‌آلوده شده و از یاد برود.
در پایان کشاورزان هندوانه‌کار ما و هم مسئولان عزیز ما بازهم مخاطب ما هستند: درست است که گاهی آنچنان طمع بر مردم غالب می‌شوند که می‌خواهند "یک شبه ره صد ساله بروند". پزشک و مهندس و دکترش رو به هندوانه‌کاری می‌آورند، و درست است که عده‌ای با هزار و یک فوت و فن و روش‌های غلط برای به دست آوردن سرمایه‌های بیشتر محصولات ناسالمی وارد بازار می‌کنند که نتیجه‌اش به قول مسئولان محترم بهداشت کشور "شیوع و رشد بی حد و اندازه‌ی سرطان و امراض مُسری و خطرناک در کشور" است اما باید دید که آیا دولت و مسئولین محترم با یک برنامه‌ریزی دقیق و ارائه‌ی نظرات مدوّن بر تمام تولیدات این کشور اعم از کشاورزی و باغی و لبنی و گوشتی گرفته تا محصولات فلزی و ماشینی و رفاهی و حتی وارداتی به خوبی نظارت داشته‌است و نظارت خواهندکرد؟
جواب هر چه باشد باید این مردم خوب و ارزشمند و همیشه همراه و همیشه در صحنه برای حمایت درازمدت از این داشته‌های با خون دل به دست آمده نگهداری شود.
باید به خودمان بیائیم ... ما در لابلای شعارهایمان داریم سردرگم می‌شویم.

درباره سرمقاله ,
نورباران بازدید : 417 یکشنبه 15 تير 1393 زمان : 8:30 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط amar در تاریخ 1393/4/16 و 1:37 دقیقه ارسال شده است

در جامعه ای که کارها برحسب استعداد تقسیم نشود، در حقیقت همه بیکارند...!
با تشکر از حسن نیت آقای رستمی باید عرض کنم ما قبل از اینکه شعار بدهیم یا ندهیم سردرگم هستیم.
الگوهای نادرست،سیاستهای نادرست و به طبع آنها گزینش های نادرستی که در کشور نهادینه شده، دلیل سردرگمی اهالی این کشور و شهرستان ما شده است. واینکه ما بتوانیم از این سردرگمی خلاص شویم، نیازمند آگاهی جمعی هستیم وعزم همگانی می طلبد.
عموم مردم بوضوح در خانه هایشان، تفکراتشان، اداراتشان، وبطور کلی در هرجا که پا میگذارند نشانه های مردودی و رد تفکر و الگوی حاکم را مشاهده میکنند!!! (نظیر استفاده از ماهواره، فیسبوک، باندبازی و پارتی بازی در ادارات،و...)
اما عکس العملشان فقط سکوت است !؟ چرا؟
زیرا تفکر حاکم برخلاف شعارهای مردم سالاری و غیره، دیکتاتوری و خود سالارانه عمل کرده و با حاکم کردن فضای رعب و وحشت عملا زمینه ای برای ابراز نظرات مردم فراهم نکرده است.
با این احوال ما میتوانیم با استفاده از خرد، درس گرفتن ازتاریخ، افزایش آگاهی، استقلال وآزادی رای، وهمبستگی ملی و جمعی، به مبارزه با الگوها و تفکرات نادرست برخاسته و ازین سردرگمی رهایی یابیم.
در میان نمایندگان شهرستان میتوان از نماینده مجلس ششم آقای امینی نام برد و درس گرفت! که به این امکانات مجهز بود ، و فقط عزم ملی وهمبستگی ملی وجود نداشت، تاریخ درباره ما حکم خواهد کرد...


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 189
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,111
 • بازدید ماه : 10,867
 • بازدید سال : 88,142
 • بازدید کلی : 769,875