close
تبلیغات در اینترنت
نورباران3-به جای چادر از ما خانه بخواهید!
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

‌زلزله بلای خانمان‌ سوزی است که گاه‌گاهی اتفاق می‌افتد، در این اتفاق نابهنگام، آوارگی، بی‌خانمانی و در به دری مزید بر مصیبت از دست رفتن عزیزانی است که مظلومانه به دیار خاک می‌شتابند و چه شیرین است سرپناهی ساختن برای دردمندانی که تا مرگ فاصله‌ای نداشته‌اند ... استان فارس و شهرستان ممسنی که بر روی کمربند زلزله‌خیز واقع شده است هرچند گاهی با این فاجعه‌ی دردناک روبرو می‌شود. در زلزله‌ی سال گذشته‌ی ممسنی روستاهای تنگ‌لله با خسارات…

‌زلزله بلای خانمان‌ سوزی است که گاه‌گاهی اتفاق می‌افتد، در این اتفاق نابهنگام، آوارگی، بی‌خانمانی و در به دری مزید بر مصیبت از دست رفتن عزیزانی است که مظلومانه به دیار خاک می‌شتابند و چه شیرین است سرپناهی ساختن برای دردمندانی که تا مرگ فاصله‌ای نداشته‌اند ...
استان فارس و شهرستان ممسنی که بر روی کمربند زلزله‌خیز واقع شده است هرچند گاهی با این فاجعه‌ی دردناک روبرو می‌شود. در زلزله‌ی سال گذشته‌ی ممسنی روستاهای تنگ‌لله با خسارات جبران‌ناپذیری مواجه شدند. در راستای سامان‌دهی به وضعیت زلزله‌زدگان تلاش مسئولان استانی و شهرستانی بسیار ارزنده بود. در همین زمینه نشریه‌ی نورباران جهت بررسی وضعیت این مناطق با سفر به آنجا گزارش کوتاهی را ارائه می‌نماید.
جذب اعتبار برای رسیدگی به وضعیت زلزله‌زدگان با تلاش و پیگیری نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، حضور استاندار فارس، فرماندار ممسنی، مسئولان بازسازی ستاد زلزله و رئیس بنیاد مسکن ممسنی و نیروهای امدادی هلال‌احمر در روند تسریع طرح بسیار موثر بوده‌است.
فردی از روستای زلزله‌زده می‌گفت: در زمان حضور نماینده مردم در منطقه از وی تقاضای چادر نمودیم که با سعه‌ی صدر دلسوزانه جواب داد: «چادر که چیزی نیست، شما باید از ما تقاضای خانه داشته‌باشید» و بحمدالله این اتفاق هم‌اکنون در حال شکل گرفتن است. روند اجرایی ساخت منازل مسکونی برای اقشار محتلف روستاهای زلزله‌زده، رضایت مسئولان محلی و مردم روستا، جدیت مسئولان ستاد بازسازی مستقر در منطقه و توجه مسئولان ذیصلاح، همه و همه نشان از انجام کارهای ارزشمندی است که در این مدت به نتیجه رسیده‌است.
مهندس سی‌سختی مسئول ستادبازسازی درباره‌ی آغاز روند طرح می‌گوید: کارشناسان بنیاد مسکن بعد از وقوع زلزله به مناطق حادثه دیده می‌روند و تعداد خانه های آسیب دیده را مشخص نموده و به مسئولان اطلاع می‌دهند. مسولان نیز چند بانک عامل را برای اعطای تسهیلات معین می کنند و مبلغ وام هایی که تاکنون پرداخت شده 10 میلیون تومان وام کم بهره و یک و نیم میلیون تومان وام بلا عوض می‌باشد که شامل حال تمام کسانی است که در منطقه حادثه دیده خانه دارند و خانه ی آنها خراب شده  و به خانواده‌ی پدر و پسری که با هم زندگی می کرده‌اند نیز به صورت جداگانه پرداخت شده‌است.
ایشان افزود: چون بازسازی و اجرای مراحل آن به خاطر کمبود نیرو و تجهیزات، در توان بنیاد مسکن شهرستان نبود، ستاد بازسازی مناطق زلزله زده، با تعدادی نیرو از اداره کل در منطقه مستقر می‌شود. ستاد بازسازی ابتدا شروع به تشکیل پرونده می‌نمایند اگر اسامی افراد آسیب دیده مشخص باشد، طبق آن و اگر هم اسامی نباشد با هماهنگی شورای اسلامی و دهیاری دوباره کار کارشناسی صورت می گیرد و پس از طی مراحل اداری، وام به نام افراد به حساب ستاد بازسازی زلزله واریز می‌شود و ما نیز به عنوان نماینده ی مردم از نظر قانونی، وظیفه ی نظارت بر نحوه‌ی بازسازی از لحاظ فنی، ساختمانی و چگونگی خرج کردن وام را داریم.
وقتی پیمانکار شروع به کار نماید از نظر فنی و سرعت فیزیکی پیشرفت، کار را نظارت می‌کنیم و در ضمن، آوار برداری از محل ساخت نیز تسهیلاتی است که از محل وام کم نمی شود.
تسهیلات بلاعوضی که دولت در ساخت خانه در مناطق آسیب دیده ارائه می‌دهد عبارتند از:
تسطیح و آوار برداری و ...، اخذ مجوز پروانه ساخت رایگان، تهیه‌ی نقشه‌ی ساختمانی رایگان، که تعداد واحدهای ساختمانی1833 واحد و در 41 روستا اجرا خواهد شد.
مهندس سی سخت ادامه داد: باز سازی مشکل است و تقریباً مشکلات همه بازسازی‌ها مشابه هم است. ما برای بازسازی به جاهایی می رویم که مشکل دارند و دولت نتوانسته امکاناتی که در شهرهای بزرگ و روستاهای نزدیک شهر، خدمات رسانی کرده‌است به آنها ارائه دهد. خانه و منازل مسکونی از نظر ساخت غیر فنی بوده در یک زلزله خراب شده است و خرابی خانه‌ها با وضعیت جوی و هوای سرد، از عواملی است که  به مردم فشار می‌آورد.
توقف کوتاه دوران بازسازی در سه ماه تابستان  و به دلیل عدم ارائه تسهیلات بانکی بود
مهندس سی سختی با اشاره به این که در تاریخ02/11/89 در منطقه مستقر شده‌اند، ادامه داد: هرجا که زلزله یا سیلی می‌آمد، استقرار ستاد حدود 2 ماه طول می‌کشید امّا با پیگیری نماینده ی مردم، فرماندار و رئیس بنیاد مسکن ممسنی، از 15 الی 16 روز بعد از زلزله مستقر شدیم.
روز های اول استقرار، مردم باور نمی کردند که در این وسعت می خواهد کار شود و خیلی ها مراجعه نمی کردند
ما مرتب با کمک بزرگان روستا در مسجد با مردم صحبت می‌کردیم و به تشریح نقشه‌های ساختمانی و چگونگی کار می‌پرداختیم و بعضی مواقع جلسات ما برای اقناع مردم حدود 6 الی 7 ساعت به طول می‌انجامید.
در جریان بازسازی مناطق، قیمت تمام شده متفاوت بود و این امر به خاطر مسافت مسیر و حمل مصالح است و حدود 60 درصد کارها اسکلت فلزی و بقیه اسکلت بنایی است.
زلزله در مناطق تنگ‌لله، در کنار نوسازی و ساخت و سازهای فنی، باعث شده بود بیشتر نیروهای بومی منطقه و ماشین آلات آنها به کارگرفته شوند. مصالح ساختمانی مردم روستا، از طریق چند کارگاه که در نزدیکی آنها احداث شده بود، تامین می گردید و با صدور حواله، مبلغ آن از میزان وام کسر می‌شد.
عالی‌شاهی روستای توریستی و گردشگری با نمای سنگی
برای نمونه دو روستای "عالی‌شاهی" و "میدان" را برای مشاهده‌ی روند کار انتخاب کردیم. روستای عالی‌شاهی به علت نداشتن مکان جابجایی و وجود آبشاری طبیعی، در بالای روستا به صورت یک روستای توریستی و گردشگری با نمای سنگی به صورت در‌جا‌سازی-یعنی در همان مکان- بازسازی می‌شود.
 اگر مسئولان بتوانند بعد از بازسازی اولیه، زمینه‌ی توسعه‌ی بیشتر آن را فراهم کنند، ما در طی چند ماه آینده، شاهد یکی از روستاهای بی بدیل استان فارس و کشور خواهیم بود.
مهندس امیر حسین خزایی پیمانکار روستای عالی‌شاهی در این بازدید با اشاره به سوابق کار خود در بم‌، زرند کرمان،  استان لرستان،چابهار، سمنان و لامرد می‌گوید: ما در دهم اردیبهشت 90 در منطقه مستقر شدیم. در روستای "عالی‌شاهی" روز اول که ما آمدیم امکان رفت و آمد با وسایل نقلیه وجود نداشت. با همکاری مهندس حسینی رئیس بنیاد مسکن ممسنی و مهندس سی‌سختی مسئول ستاد بازسازی، به خاطر ریزش کوه، ابتدا دیواری حائل بین کوه و روستا کشیدیم و توانستیم ضمن معبرسازی، کوچه‌ها و خیابان‌های اصلی را ترسیم نماییم.
ایشان ادامه داد: در انتقال مصالح ساختمانی، مردم کمک های خوبی می‌کردند و بنای ما در این بود که در کارها از مردم بومی استفاده کنیم و آنهایی را که توان داشتند، به کار بگیریم و در کارهای تخصصی باز از متخصصان شهرستان استفاده کنیم. ایشان ادامه داد: در این روستا 77 واحد ساختمانی برای بازسازی داریم که با توجه به آبشاری که در بالای روستا قرار دارد، این روستا به عنوان روستای نمونه‌ی گردشگری محسوب شده و طبق برنامه‌ای که مهندس تابش در بازدید ارائه دادند، قرار است که روستا "درجاسازی" شود به گونه‌ای که بافت سنتی آن حفظ شود.
مهندس خزائی ادامه داد: ما در استفاده از وسایل نقلیه، به امکانات و پتانسیل روستا توجه نمودیم، سنگ روستا قراربود از گچساران تامین شود که با صحبت‌های انجام شده، سنگ‌های مورد نیاز را از بخش اشکان ممسنی به دست آوردیم.
ایشان ادامه داد: ما در بازسازی روستاها به خاطر ارتباط جمعی هیچ مشکلی با مردم نداشتیم و من شنیده بودم که لرها غریب پسند و مهمان‌نواز هستند و تا به امروز احترام ما  را نگه‌داشته‌اند و ما ممنون آنها هستیم.
با همراهی دوستان در روستای "عالی‌شاهی" سراغ مردم می‌رویم. هنوز چند قدمی دور نشده بودیم که مهندس سی‌سختی با صدای یکی از اهالی روستا ایستاد. مرد میانسال جلو آمد و مهندس صمیمانه با او صحبت کرد و شرایط کار و بهبود وضعیت را برای او توضیح داد.
عزت‌الله محمدی رئیس شورای "عالی‌شاهی" گفت: موقع زلزله کمک‌های خوبی شد و ما از مسئولان شهرستان و ستاد بازسازی زلزله رضایت کامل داریم. در ساخت و ساز کوچه‌ها و ایجاد معابر، مهندس احمدی و پناهی زحمات بسیاری می‌کشند و در مدت زلزله و بازسازی، شاهد حضور مستمر مهندس حسینی رئیس بنیاد مسکن ممسنی و سایر مسئولان از جمله استاندار فارس، نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و سایر مدیران استانی در مناطق بودیم، تلاش‌های مهندس سی‌سختی را برای بازسازی روستا ارج می‌نهیم و هیچ زمان فراموش نمی‌کنیم.
روستای "عالی‌شاهی" را به امید پیگیری مسئولین در ادامه‌ی بازسازی و تبدیل آن به روستای نمونه‌ی گردشگری استان ترک می‌کنیم و امیدواریم که فرماندار ممسنی با همکاری بنیاد مسکن و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بتوانند گام‌های موثری در این زمینه بردارند.
روستای میدان به علت احتمال ریزش کوه، امکان درجاسازی آن وجود نداشت
مهندس سی‌سختی در مسیر روستای "میدان" گفت: قبلاً در زلزله لرستان در سال‌های 85 و 86  شهرستان درود، حادثه طوفان "گُونو" در شهرستان نیک‌شهر سیستان و بلوچستان حضور داشتم. نحوه‌ی همکاری مسئولان تاکنون خوب بوده است و مسئولان در حل مشکلات و ادامه‌ی بازسازی تلاش و همکاری فوق‌العاده‌ای داشته‌اند، تلاش فرماندار ممسنی و نماینده مردم در مجلس در جذب اعتبارهای لازم و حضور استاندار و مدیران استانی در روند بازسازی، بسیار موثر بوده است.
به محل جدید روستای "میدان" می‌رسیم. مهندس سی‌سختی توضیح داد که روستای میدان به علت احتمال ریزش کوه، امکان درجاسازی آن وجود نداشت که با جلسات متعدد و همکاری‌های فراوان، مشکل زمین محل جدید حل شد و ساخت 47 خانه‌ی جدید شروع شده است.
ایشان افزود: به خاطر مشکل زمین، کار ساخت خانه های این روستا کمی دیر شروع شد.
به کمپ ستاد بازسازی برگشتیم. مهندس سی‌سختی برای یکی از دوستان توضیح می‌داد که نقشه های ساختمانی ثابت هستند و راجع به چگونگی اتاق‌ها با مردم مشورت می‌کنیم. مردم این منطقه دوست دارند که پذیرایی آنها بزرگ باشد و ما سعی می‌کنیم با آنها همکاری نماییم امّا از نظر فنی چیزهایی ثابت و آیین‌نامه‌ای است که باید رعایت شوند.
مهندس سی‌سختی افزود: منطقه‌ی پراشکفت 394 واحد، تنگ‌لله 1204، آب‌پخشان 235 واحد و به صورت مجموع در 38 روستای منطقه 1833 واحد مسکونی ساخته می‌شود و برای دریافت تسهیلات با همکاری بانک عامل در یک روز خاص کارگزار بانک به منطقه می‌آمد و پرونده وام در روستا تشکیل می‌شد و افراد به صورت زنجیره‌ای، ضامن هم می‌شدند و در این بین لازم نبود مردم منطقه برای دریافت تسهیلات به شهر و بانک ها مراجعه نمایند.
ایشان در پایان ضمن تشکر از حضور گروه خبری در منطقه گفت: خوشایند کار ما فقط جایی است که بدانیم و ببینیم مردم همکاری می‌کنند و برای خودم شخصاً هیچ چیزی بهتر از زمانی نیست که مردم همراه ما باشند و تجربه ثابت کرده همکاری مردم در تسریع کارها فوق‌العاده موثر است.
 
درباره ممسنی , گزارش ,
نورباران بازدید : 310 یکشنبه 23 بهمن 1390 زمان : 17:45 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 27
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,887
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,925
 • بازدید ماه : 9,681
 • بازدید سال : 86,956
 • بازدید کلی : 768,689