close
تبلیغات در اینترنت
پای صحبت های دو تن از تعزیه گردانان شهرستان ممسنی
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

نمایش تعزیه آمیزه‌ای از محزون‌ترین آواها و سوزناک‌ترین ابیات است. ابیاتی که عطشناکی آلام و اندوه را در دل می‌نشاند و سرایش مرثیه‌هایی که قطرات آتشین اشک از چهره فرو می‌غلتاند. در این سوز و گداز و ولوله، مویه‌های غمین سُرنا و کَرَّنا و همراهی کوبش‌های طبل تمام وجود آدمی را پر از رعشه و حرارت می‌گرداند. طنین آواز شبیه‌خوان‌ها با نعره‌های وحشتناک شمر و عبیداله و اشعث، تار و پود اساس خانواده‌هایی را در دل بیابان‌ها در نوردیدند تا…

نمایش تعزیه آمیزه‌ای از محزون‌ترین آواها و سوزناک‌ترین ابیات است. ابیاتی که عطشناکی آلام و اندوه را در دل می‌نشاند و سرایش مرثیه‌هایی که قطرات آتشین اشک از چهره فرو می‌غلتاند. در این سوز و گداز و ولوله، مویه‌های غمین سُرنا و کَرَّنا و همراهی کوبش‌های طبل تمام وجود آدمی را پر از رعشه و حرارت می‌گرداند. طنین آواز شبیه‌خوان‌ها با نعره‌های وحشتناک شمر و عبیداله و اشعث، تار و پود اساس خانواده‌هایی را در دل بیابان‌ها در نوردیدند تا تقابل ظلم و حق‌طلبی را نه فقط در لابلای کوچه پس کوچه‌های کوفه که در تمام خاک سرزمین تحت پوشش اسلام به همهمه و شورش وادارد و هدف و مسیر تعزیه نیز چیزی به غیر از این نیست.
پای صحبت‌های "ضرغام نوذری و الیاس رشیدی" دو تن از تعزیه‌گردانان هیئت امام حسین (ع) محله‌ی توتستان ممسنی می‌نشینیم.

 

 

ضمن معرفی خودتان، مختصری از سابقه و وضعیت تعزیه‌خوانی در شهرستان را  برای خوانندگان نورباران بیان کنید.
تقدیر و تشکر دارم از شما و دست‌اندرکاران نشریه نورباران. "ضرغام نوذری"، متولد 1345 هستم اهل محله توتستان، بازنشسته نظامی و در تعزیه نقش عمربن‌سعد را بازی می‌کنم.
تعزیه در "توتستان" قدمتی 70 ساله دارد. البته در نقاط دیگر شهرستان نیز تعزیه وجودداشته ولی به صورت شبیه‌خوانی بوده‌است. بنیانگذار تعزیه در توتستان پدرم مرحوم "شیخ علی‌ناز نوذری" بودند که با تمام وجود خود برای این کار مایه گذاشته‌بود. ما به صورت خانوادگی تعزیه را انجام می‌دادیم و خودم از سن سه سالگی وارد این عرصه شدم و تا اول انقلاب نقش مثبت داشتم و بعد از انقلاب نقش منفی تعزیه را انتخاب کردم.
پدرم فردی مؤمن و متدین بود و زمانی هم که تعزیه را شروع کرد، سواد قرآنی داشت. تعزیه ما در اوایل خیلی گسترده نبود و تنها در حد نقش‌های امام حسین (ع)، حضرت زینب (س)، حضرت عباس (ع) و حضرت علی‌اکبر (ع) اجرا می‌شد. در آن موقع از شعر کمتر استفاده می‌شد و بیشتر روایت بیان می‌شد ولی مردم نسبت به آن شور و شوق بیشتری داشتند و راضی بودند.
الیاس رشیدی هستم. متولد 1350 و از سال 67 به پیشنهاد آقای نوذری که پیشکسوت ما در تعزیه بودند، وارد عرصه‌ی تعزیه شدم و در تعزیه نقش شمر بن ذی‌الجوشن را اجرا می‌کنم.
سال 64 کار تئاتر را در سن 14 سالگی شروع کردم و افتخار این را داشتم که در حضور بزرگانی مثل آقایان سیدیونس آبسالان، نصیب‌اله حیاتی، کوروش کرمی، عبدالخالق طاهری، محسن عبدالهی باشم و بعدها نیز دوستانی مثل شهرام زنگنه، اسماعیل سعیدیان و حسن مهدی نیز با ما همراه شدند.
هنر ذات بشر است اما در بعضی‌ها احتمال بروز شرایط دارد و در بعضی‌ها ندارد. در اولین نقشم در تعزیه نقش "حرمله" را داشتم و در اجرای این نقش سیداصغر موسوی و دیگر دوستان با من همکاری داشتند.
چند سالی است که مسئول اجرا و برگزاری تعزیه توتستان هستم. هر ساله قبل از اجرای جدید، نقاط ضعف تعزیه سال قبل را مرور می‌کنیم و با کمک دوستان و کارشناسان درصدد رفع آن برمی‌آییم.
در هنر تعزیه نقش منفی و مثبت تفاوتی ندارد و شور و علاقه‌ی خاصی دارد و همه روایتگر یک حماسه‌ی عظیم دینی و تزاژدی بزرگی به نام عاشورا هستیم و این عنوان یک بحث جهانی و فرا ملی است و آموزه‌هایی در این نقش‌ها وجود دارد که با ایفای نقش سعی در انتقال و بازگویی آن داریم.
من نقش "شمر" را با توجه به شناخت نسبی که از این شخصیت داشتم، انتخاب کردم و همیشه نیز بعد از اجرا با استقبال پرشور مردم مواجه می‌شویم. نقش منفی تنفر و انزجار خاصی در شخص ایجاد می‌کند که همان "همزادپنداری" است. معمولاً در پایان کار، مردم با انداختن عکس در کنار بازیگران نقش‌ها، پرسیدن در مورد شمشیر و نوع لباس ارتباط برقرار می‌کنند. نمایش تعزیه یک هنر ملی و اجتماعی است و بین مردم با همه‌ی هنرها تفاوت دارد و این تفاوت به دلیل ارتباط تنگاتنگی است که بین مخاطب و بازیگر به خاطر بعد مذهبی و اعتقادی جریان عاشورا وجود دارد. متاسفانه مسائل حاشیه‌ای زیادی در ادبیات تعزیه وارد شده‌است که باعث می‌شود این جریان از هدف اصلی‌اش یعنی تبیین قیام عاشورا دورشود و این آفت تعزیه است و در این زمینه کارشناسان دلسوزی هستند که در کار تصحیح اشعار تعزیه ما را مشاوره می‌دهند. تعزیه روایت عاشورا و هدف قیام و عزاداری برای اهل بیت پیامبر (ص) است. امروزه در بعضی از تعزیه‌ها اشعاری در وصف کلاه‌خود، شمشیر و زره وارد شده‌است که چندان ضروری به نظر نمی‌رسند. نه اینکه ما می‌گوییم رجزخوانی نباشد بلکه این است به جای پرداختن به حاشیه‌ها، در اشعار تعزیه، هدف قیام عاشورا را تبیین کنیم چون وقتی مدح و رجز زیاد شود باعث سردرگمی مطلب می‌شود.
نظر شما در مورد استفاده از موسیقی در تعزیه چسیت؟
نوذری: بودن موسیقی در تعزیه به غنای آن می‌افزاید. اصولاً موسیقی با روح آدمی در بیان شادی‌ها، غم‌ها و ایجاد شور و هیجان عجین است بخصوص اینکه در مناطق بومی خودمان این موسیقی محلی همراه گردانندگان تعزیه است. جا دارد در این مجال از استاد مرحوم "سیف‌اله وطن‌خواه" از هنرمندان موسیقی محلی که همیشه در تعزیه توتستان نقش فعال داشتند، یادی کرده‌باشم که موسیقی تعزیه را با ساز محلی اجرا می‌کرد. -خدایش بیامرزاد-
بهترین قسمت کار تعزیه شما در کدام بخش است و گوشه‌ای از خاطرات خود را نیز بیان کنید.
نوذری: سال‌ها قبل در شهر قائمیه –چنارشاهیجان- در محله‌ی "اولادمیرزایی" تعزیه اجرا می‌کردیم و من نقش "عبیداله ابن‌زیاد" را داشتم بازی می‌کردم که ناگهان باران سنگ به سویم باریدن گرفت و من متعجب شدم. چند نفر احساساتی شده‌بودند شاید واقعاً آنها تا به حال تعزیه ندیده‌بودند و آنجا را با صحرای کربلا اشتباه گرفته و مرا واقعاً "ابن‌زیاد" دیده و اطرافیان را خاندان امام (ع). با آنها صحبت کردیم  گفتیم: ما خودمان شیفته‌ی امام حسین (ع) هستیم و داریم نقش بازی می‌کنیم.
همه‌ی صحنه‌های تعزیه و عاشورا برای من قابل احترام و ارزش است اما لحظه‌ای را که عمرسعد اولین تیر را به نشانه‌ی آغاز جنگ به سوی لشکر امام (ع) می‌اندازد برایم سنگین و دردناک است و احساس خاصی نسبت به این لحظه دارم.
در طول نقشم گفتگوی "عمر سعد" با "ازرق شامی"  برایم قابل توجه است. آنجا که عمر سعد برای به شهادت رساندن حضرت قاسم (ع)، ارزق شامی خبیث را به سوی میدان روانه می‌کند:
ایا ازرق شامی ای مرد جنگ
که گیری به دریا نهنگ و به خشکی پلنگ
به حقا که در دهر نام آوری
به شمشیر شیران، تو از هم دری
قدم سوی میدان بنه این زمان
بیاور به نزدیک من این جوان
ازرق شامی به میدان می‌رود وقتی می‌بیند هماوردش کم سن و سال است، خنده‌اش می‌گیرد و به عمرسعد اعتراض می‌کند که: چرامرا به جنگ یک بچه فرستاده‌ای؟ عمر سعد پاسخ می‌دهد:
ایا ازرق! نگو طفل، کاین قوم نام آورند
هنرپیشه چون حیدرِ صفدرند
عجب! غُرّه بر خویش گردیده‌ای؟
عجب دارم از این که نشنیده‌ای:
بنی‌هاشمی از صغیر و کبیر
شجاع‌اند و مرد افکن و شیر گیر
علی جد این نوجوان دلیر
به گهوارگی اژدر از هم درید
به دات صفات الهی قسم
به روح رسالت پناهی قسم
نباشند اگر تشنه در کارزار
از این قوم یک تن، ز ما صدهزار
رشیدی: بهترین نقطه‌ی در تعزیه‌ی توتستان به نظر من آنجایی است که شمر امان‌نامه را برای حضرت عباس (ع) می‌برد و به او می‌گوید:
ای تیغ تو اَبطال را به سینه هراس
نهنگ صولت دریای پردلی، عباس!
فتادن قد سرو تو بر زمین حیف است
به خون تپیدن این جسم نازنین حیف است
و عباس (ع) در جوابش می‌گوید:
مرا منصب فراوان است نزد خسرو خوبان
دلم شادست از این منصب که سقایی حسین دارم
مران سخن ز بی‌وفاییّ عباس
ز گفته لال شو ای کافر خدانشناس
مده فریب که عباس صید هر کس نیست
زبان ببند که شاهین، شکار کرکس نیست
در یک مقایسه و آسیب‌شناسی تفاوت تعزیه‌های امروزی با تعزیه‌های گذشته را در چه می‌بینید؟
نوذری: مطالب امروزی تعزیه با بررسی کتاب‌ها و منابع مختلف متنوع و معتبر گرفته شده‌است و گستردگی و تنوع مطالب امروزی خوب است. در زمان قبل تعزیه خیلی ساده برگزار می‌شد و به دل می‌نشست و استقبال خوبی هم انجام می‌گرفت. متاسفانه بیشتر افرادی که امروزه به تعزیه می‌آیند به قصد تفریح و سرگرمی می‌آیند و شناخت دقیقی از تعزیه و فلسفه‌ی قیام عاشورا ندارند و فقط به عنوان نمایش یا یک کار هنری به آن نگاه می‌کنند. مردم تعزیه را یک تئاتر می‌دانند که باید اجرا شود و به عنوان مثال به عباس به عنوان شخصیتی نگاه می‌کنند که کلاهی دارد و اسبی و شمشیری و باید در جنگ با لشکر یزید کشته‌شود اما چرا باید کشته‌شود و از آرمانش و برای چه کشته‌شدنش اطلاعات کمتری دارند که لازم است یک فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه با همکاری متولیان فرهنگ جامعه بخصوص خانواده‌ها و مدارس صورت پذیرد. گلایه‌ای دارم. در چند شماره‌ی قبل "نورباران" خبری راجع به انتخاب هیئت تعزیه شهرستان خواندم که متاسفانه از هیئت تعزیه توتستان با قدمت 70 ساله کسی در این تعزیه حضورندارد و از همین جا تقاضای تجدیدنظر دارم.
رشیدی: هنر نمایش تعزیه با توجه به نیاز امروز جامعه بدون دستکاری تاریخی و ورود انحرافات باید به روز شود. کار فرهنگی و هنری و هدایت تعزیه احتیاج به کارشناسی‌های فرهنگی، حرکت و برنامه‌ریزی برای حصول بهتر به نتیجه را دارد و انتظار داریم سازمان‌های مربوط وارد این کار شوند تا تعزیه از مسیر و هدف اصلی خود خارج نشود. تغییر در تعزیه، تغییر در متن و منابع تعزیه نیست. ما باید بتوانیم با کمک تکنیک‌های هنری جدید، تعزیه را اجرا کنیم و بر تأثیر و غنای آن بیفزاییم. در شهرستان نیز لازم است در کنار اصلاح متون و گزینش نقش‌پردازان تعزیه تدابیری اتخاذشود که تعزیه محدود به ایام محرم و عاشورا نباشد و در طول سال و مناسبت‌های لازم اجراشود.
در پایان ضمن تقدیر از حضور شما در دفتر "نورباران" اگر صحبت خاصی دارید بیان کنید.
نوذری-رشیدی: از دست‌اندرکاران نشریه "نورباران" تقدیر و تشکر فراوان داریم که در زمینه‌ی ترویج فرهنگ و اعتلای آن و مخصوصاً فرهنگ عاشورایی و تعزیه، فعالیت‌های خوبی داشته‌اند. امیدواریم دیگر متولیان و مسئولان شهر نیز در این زمینه فعالیت و همکاری‌های خود را دو چندان و بیش از پیش داشته‌باشند.


 

درباره ممسنی , مصاحبه ,
نورباران بازدید : 652 یکشنبه 01 دي 1392 زمان : 12:34 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط ذذ در تاریخ 1392/10/6 و 23:22 دقیقه ارسال شده است

سلام بر نورباران .حرکت بسیار جالب و زیبایی انجام داده اید .خسته نباشید

این نظر توسط نگين در تاریخ 1392/10/1 و 15:20 دقیقه ارسال شده است

سلام.وبلاگ زيبايي داري.
دوست داري وبلاگتو به سايت تبديل کني؟
به سايت زير بيا و وبلاگتو به سايت به صورت کاملا رايگان تبديل کن!
تازه هر سايتي ک دوست داشته باشي ميتوني به صورت رايگان از طريق تماس با ما برات ايجاد کنن و هيچ هزينه اي ندي!!
اگه باور نداري به سايت زير بيا.
www.shahhost.ir
در صورت درخواست ميتوني پنل پيام کوتاه هم داشته باشي حتي نمايندگي هم ميدن قيمتهاشم بسيار مناسبه.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 66
 • آی پی دیروز : 48
 • بازدید امروز : 261
 • باردید دیروز : 291
 • گوگل امروز : 19
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 4,368
 • بازدید ماه : 11,850
 • بازدید سال : 71,413
 • بازدید کلی : 753,146