close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 29 صفحه 8: آذر کاویانی: مشکلات اقتصادی مثل تیغ برنده‌ای وجدان کاری را از بین می‌برد
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

مدت‌ها بود از درد می‌گفتیم و می‌نوشتیم دردهای اجتماعی، سیاسی، دردهای اقتصادی و ... دنبال مداویشان بودیم، گفتیم: زیاده نگفتن از درد شاید خود مسکّنی باشد ... اما چه کنیم؟ ... نتوانستیم سکوت کنیم. گفتیم: سری به مجموعه‌ی وزارت بهداشت و درمان بزنیم و یکی از کارآزموده‌هایش را بیابیم که آلام و دردهایمان را تسکین بدهد ... غافل و بی‌خبر از اینکه آنها خود دردمندتر از همه بودند و دنبال کسان و جایی تا ... "آذر کاویانی" از مسئولین بازنسشته‌ی بهداری ممسنی است که سال‌های…

مدت‌ها بود از درد می‌گفتیم و می‌نوشتیم دردهای اجتماعی، سیاسی، دردهای اقتصادی و ... دنبال مداویشان بودیم، گفتیم: زیاده نگفتن از درد شاید خود مسکّنی باشد ...
اما چه کنیم؟ ... نتوانستیم سکوت کنیم. گفتیم: سری به مجموعه‌ی وزارت بهداشت و درمان بزنیم و یکی از کارآزموده‌هایش را بیابیم که آلام و دردهایمان را تسکین بدهد ...
غافل و بی‌خبر از اینکه آنها خود دردمندتر از همه بودند و دنبال کسان و جایی تا ...
"آذر کاویانی" از مسئولین بازنسشته‌ی بهداری ممسنی است که سال‌های سال در شهر و روستاهای ممسنی و رستم برای رفع غم از چهره‌ غمناک کرده‌ها،  فعالیت داشته و در دفتر "نورباران" پای صحبت‌هایش نشستیم و برایمان از سابقه‌ی شصت-هفتاد ساله وضعیت بهداشت و درمان و دغدغه‌های مسئولین بهداشتی ممسنی گفت، از دانشکده پزشکی ممسنی که در سال 56 افتتاح و سال 57 تعطیل‌شده و تا این زمان هم کسی سراغش را نگرفته‌است و ...
به همراه شما مختصری از صحبت‌های دلنشین ایشان، از تاریخچه‌ی بهداشت و درمان گرفته تا بیان گوشه‌ای از مشکلات اجتماعی را می‌خوانیم.

 

ضمن تقدیر و تشکر از حضور شما در دفتر "نورباران" لطفاً خودتان را معرفی کنید
آذر کاویانی هستم متولد 1333 و در سال 53 موفق به اخذ دیپلم شدم و در همین سال نیز به استخدام "جمعیت شیر و خورشید" (هلال‌احمر) درآمدم. در آن زمان جمعیت شیر و خورشید یک ساختمان اجاره‌ای در محله‌ی قلعه‌انجیری داشت و بعدها ساختمان فعلی هلال‌احمر افتتاح‌شد. در همین سال مسئولین وقت کار احداث بیمارستان 75 تختخوابی نورآباد را شروع‌کردند و مدیرعامل آن زمان "مرحوم نصیر هاشمی" کارها و مسئولت انجام آن را بر عهده‌داشت.


از سابقه‌ی بهداشت و درمان در ممسنی چه اطلاعاتی دارید؟
در سال‌های پیش از 1275 ممسنی دارای هیچ‌گونه مرکز بهداشتی و درمانی نبود، در آن سال‌ها بیماری واگیر "وبا" و یا به قول محلی‌ها "اَبا" در منطقه شیوع پیداکرد و مردم صبح که از خواب بیدار می‌شدند با انبوهی از کشته‌ها مواجه می‌شدند که در حقیقت سال‌های سیاه و مرگ‌باری برای ما بود و گورهای دسته‌جمعی و مرگ و میر فراوان داشتیم.
در این سال‌ها طبیب و پزشک به صورت خاص نداشتیم تا اینکه در سال‌های 25-1323 یک دکتر به نام "قاضی‌زاده" در باغ بوشهری کنار حوزه‌ی علمیه به طبابت مشغول می‌شود و بعد از ایشان نیز یک نفر آلمانی‌تبار به نام دکتر "آلمانی" به ممسنی می‌آید، بعد از آلمانی دکتر "خسرو جمشیدی" از طرف سازمان خیریه‌ی "خدمات اجتماعی" که زیر نظر "شمس پهلوی" اداره می‌شد، به ممسنی می آید و در  ممسنی شعبه‌ای ایجادمی کند.
در سال 41 که "سرهنگ تژده" به ممسنی آمد و شهرستان ممسنی در همین سال تشکیل‌ و بهداری هم تأسیس‌شد و دکتر "محمد برازجانی" همزمان با احداث منازل سازمانی و ادارت در ممسنی 5 سال به عنوان اولین رئیس مرکز بهداشت در ممسنی خدمت‌کرد. در این سال‌ها در مصیری و بابامنیر از دکترهای هندی و بنگالی برای معالجه‌ی مردم استفاده می‌کردیم. بعد از دکتر برازجانی تا سال 55 دکتر "پاک‌باز" و تا سال 56 دکتر "رقت" و سپس دکتر "سید محمدعلی ابطحی" رئیس بهداری ممسنی شدند.
در سال‌های 48-38 بخش مبارزه با بیماری‌های واگیر ممسنی زیر نظر شهرستان کازرون فعالیت ویژه‌ای در ریشه‌کنی مالاریا داشت و با جدیت تمام در تمام مناطق ممسنی از "ماهور" تا "روستای دشت میدجان" تا "سپیدان -اردکان- و دشمن‌زیاری" را تحت پوشش خدماتی قراردادند و محل سکونت مردم، برکه‌ها، گودال‌های آبی و راکد و حتی طویله‌ها را سم‌پاشی می‌نمودند و تا سال 57 مالاریا با اقدامات موثر در شهرستان ممسنی ریشه‌کن شد.
از سال 57 تا 60 در بیمارستان ممسنی مسئول کارگزینی بودم و در این سال‌ها با مطالعه‌ی پرونده‌های کارگزینی و ادغام بهداشت و شیر و خورشید اطلاعات خوبی راجع به اقدام‌ها و تلاش‌ها در رابطه با ریشه‌کنی مالاریا به دست‌آوردم.
در سال 71 که دکتر "دهقان‌زاده" مسئول شبکه‌ی بهداشت ممسنی شد، من نیز به عنوان معاون مالی و اداری خدمت و تا سال 83 که بازنشسته شدم در این پست انجام وظیفه کردم.
در مرداد 57 بیمارستان شیر و خورشید ممسنی افتتاح‌شد البته در سال‌های 56 تا 57 تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان‌های "شیر و خورشید، بهداری و وزارت فرهنگ و علوم" منعقد گردید که با توجه به شرایط منطقه یک "دانشکده پزشکی"در ممسنی ایجادگردد و برای انجام این تفاهم نامه در سال 57 یک تیم قوی پزشکی اعم از متخصص و عمومی از شیراز به ممسنی آمد و اولین دوره‌ی دانشجوها نیز پذیرفته‌شدند و تیمی به سرپرستی دکتر "محسن معلوجی" از اعضای حزب "جاما" به نورآباد آمدند که سردار "امیرحسن رشیدی" در رشته‌ی علوم آزمایشگاهی و دکتر "بهمن شریفی" به همراه 28 دانشجوی دیگر از اولین دانشجوهای دانشکده پزشکی ممسنی در آن زمان بودند و با شروع جرقه‌های انقلاب این پزشکان که بیشتر عقاید چپ و توده‌ای داشتند از شهرستان رفتند و عملاً دانشکده پزشکی ممسنی به دلیل عدم حضور مسئولین و اساتید تعطیل شد.
در سال 58 طی مصوبه‌ی شورای انقلاب، تمامی مراکز درمانی در وزارت بهداری ادغام گردید. در اوایل انقلاب یک مرحله‌ی سازندگی در بخش بهداشت و درمان ممسنی ایجادشد که خانه‌های بهداشت شامل یک "بهورز" زن و یک "بهورز" مرد در بیشتر مناطق تشکیل گردید و پزشکان عمومی و متخصص خارجی زیادی به ممسنی آمدند. در سال 58 حدود 120 نفر از جوانان ممسنی در دوره‌ی بهورزی قبول شدند که پس از طی آموزش به منطقه برگشتند و ما حتی خانه‌های بهداشت در روستاهای "راشک، امیرایوب، دشت، پهون، خیکنده، میدگان، دشت‌رزم، مصیری، تیره سادات، انجیره، زیردو، منگودرز، حسین‌آباد، جعفرآباد، کارخانه قند، جنجان، فهلیان، خومه‌زار، راجونه‌کاری، گچگران، شیراسپاری، تل‌سیاه، عالیوند، آهنگری، بردنگان، میشان، دشمن‌زیاری و مناطق جاوید، بکش و رستم" داشتیم.در سال 51-52 یک عده مامای عشایری توسط بهمن‌بیگی تربیت شدند که 6 دختر ممسنی نیز در بین آنها بود. این ماماها طی قراردادهای 6 ماهه کار می‌کردند و بعد از انقلاب و آمدن بهورزان اینها عملاً بیکار شدند و بعدها هم به سبب گسترش بهداشت و امکانات بهداشتی از چارت سازمان حذف شدند.در همین سال‌ها نیز درمانگاه‌های روستایی با چارت یک پزشک و یک بهورز در "مهرنجان، جویجان، آب‌پخشان، ده‌گپ، کلاه‌سیاه، دولت‌آباد حسنی، راشک، میشان، بابامنیر، میدگان، دهنو، کوپن، منگودرز، مصیری، پرین، گچگران، بردنگان" تاسیس شدند و تا هم‌اکنون فعال هستند و از سال 72 این مراکز کاملاً با پزشکان ایرانی اداره ‌شدند و حتی در طی این سال‌ها در بعضی از این مراکز دندانپزشک، مامای لیسانس، کاردان و کارشناس در زمینه‌ی بهداشت عمومی مستقرشدند. در آن زمان بهورزها می‌گفتند: "ما مثل تراکتور هستیم که اجازه‌ی ورود به جاده و شهر را نداریم."در زمان انقلاب علی‌رغم کم بودن امکانات و تجهیزات، وجدان کاری افراد در سطح بسیار بالایی بود. کارمندان امروزی بیشتر دغدغه‌ی اقتصادی دارند و باید به فعالان عرصه‌ی بهداشت و درمان نگاه ویژه‌ای شود تا آنها با فراغ بال و آسودگی خیال به امر بهداشت و درمان و سلامتی مردم مشغول شوند. البته در زمینه‌ی خدمت‌رسانی در امر سلامت بخصوص در ممسنی مسائل، مشکلات و حرف و حدیث‌هایی هست و من منکر آنها نیستم اما امیدوارم روزی برسد که ما شاهد این مسائل نباشیم.ارتباط و رفت و آمد زیادی با مراکز بهداشتی و درمانی در شهرهای دیگر داشته‌ام. در شیراز اگر در بیمارستان، وقت ملاقات و سایر مقررات را به ما تذکر ‌دهند می‌پذیریم و اعتراضی نداریم اما در نورآباد بارها و بارها شاهد شکستن شیشه‌ها و درب‌های مراکز بهداشتی و درمانی بوده‌ایم. یک بیمار که می‌آورند پنجاه نفر همراه دارد و این موضوع باعث ایجاد مشکلات و بی‌حرمتی‌هایی می‌شود. ما شهروندان و مراجعه‌کنندگان باید مقررات و ضوابط را رعایت کنیم البته بعضی مواقع هم رفتارهای خارج از وظایف، قانون و مقررات پرسنل نیز باعت واکنش‌هایی می‌باشد.


در مورد یارانه بهداشت که این روزها حرف‌هایش هست، چه نظری دارید؟
موافقت با این طرح، همگانی است ولی دارو در ایران شرایط خاصی دارد و بیماران خاص، دارای داروهای گران‌قیمتی هستند. اگر وزارت بهداشت و درمان منظورش کل داروهاست طرح خوبی است اما نکته ای در این میان است و آن اینکه اگر مثلاً نسخه‌ی پزشک خانواده باشد که بعضی از داروهای ارزان قیمت رایگان و داروهای گران و با هزینه بالا با بیمار باشد، مشکلاتی به وجود می‌آورد. ضمن اینکه عدم نظارت صحیح در این مورد منجر به ایجاد بازار سیاه و قاچاق دارو هم می‌شود.


آیا مطب‌ها باید دارای شرایط و ضوابط خاصی باشند و نظارتی بر کار آنها صورت ‌گیرد؟
نطارت بر کار مطب‌ها وجود دارد و بهتر است این سوال را از ریاست شبکه بهداشت بپرسید اما آنچه لازم می‌دانم توضیح دهم این است که: یکی از وظایف بهداشت و درمان نظارت بر مطب‌هاست و یک کارشناس مسئول دارد و حتی بر امور ساختمان‌های پزشکان مثل ظاهر آن نیز باید نظارت شود. این نطارت حتی شامل تابلوهای پزشکان هم می‌شود که اندازه‌ی خاصی دارد و عنوان‌های مرتبط و دارای مدرک باید در آن نوشته‌شود. ما متاسفانه امروز در بعضی از ساختمان‌های پزشکان با وضعیت نامطلوبی مواجه هستیم و مثلاً مطب متخصص زنان و زایمان ما دارای محیط غیراستاندارد و حتی پله هستند که بالارفتن از پله برای خانم های باردار خطرناک است.

چه سالی بازنشسته شدید و چه کاری را پیش گرفتید؟
سال 87 در انتخابات هیئت مدیره کانون بازنشتگان بهداری انتخاب شدم و در همان سال نیز از طرف عبدالرضا مرادی نماینده‌ی وقت، به عنوان مسئول دفتر مشغول گردیدم. کارهای سنگین دفتر نماینده، کانون بازنشستگان و مشکلات خانوادگی باعث شد که احساس کنم نمی‌توانم در چند سمت موفق عمل کنم و فقط به کانون بازنشستگان پرداختم و به عنوان خزانه‌دار کانون مشغول ادامه‌ی خدمت‌شدم و کار مسئول دفتری نماینده را تحویل دادم.
در زمان مسئولیت دفتر نماینده در حدود 8 ماه بیشتر از 7هزار نامه و درخواست را از مناطق مختلف ممسنی و رستم بررسی کردیم که عمده‌ی آنها تقاضای وام و کمک‌های مالی و اشتغال بود.


عمده اقدامات کانون بازنشستگان چیست؟
کانون بازنشستگان بهداری شامل بازنشستگان بیمارستان، شبکه بهداشت و درمان و مراکز بهداشت می‌باشد که 480 نفر عضو دارد. در کانون بازنشستگان طبق قرارداد با بیمه، مقداری از هزینه‌ی اعمال جراحی، سونوگرافی، اندوسکوپی، پاتولوژی، عینک و ...طبق مدارک پزشکی پرداخت می‌شود که مسئول پیگیری این امور از سوی بازنشستگان و طی مراحل اداری آن هستیم.


اگر روزی به کار برگردید چه نیازی را احساس می‌کنید؟
اگر الآن به کار برگردم تنها نیازی که درصدد رفع آن برمی‌آیم جذب کردن روحیه‌ی وجدان‌کاری است چون در زمان ما علی‌رغم نداشتن امکانات کارها به خوبی پیش می‌رفت و کارمندان به اجرای وظیفه و احترام بالادست خیلی خیلی مقید بودند ولی امروزه این احساس برای من وجوددارد که مشکلات اقتصادی مثل تیغ برنده‌ای وجدان کاری را از بین می‌برد.


در ممسنی و رستم متاسفانه این روزها بحث‌های طایفه‌گرایی و ... مطرح است. نظر شما چیست؟
هر جای ایران که بروی یکی از فرزندان ممسنی آنجا سمت و حضور دارد و ممسنی تبارها در هیچ جای ایران غریبه نیستند و فرزندان ممسنی در سایر شهرها پذیرای همشهریان شان بدون توجه به رنگ و شکل و طایفه هستند و مثل برادر احترام همدیگر را دارند اما متاسفانه در خود ممسنی در زمان انتخابات این رنگ‌ها و خط‌ها نمود عمیقی برای فاصله ایجاد می‌کنند.
بخش نخبه‌ی جامعه‌ی ما و مخصوصاً بخش دانشگاهی ما باید فرهنگ‌سازی نماید که برای ساختن شهر و دیارمان باید همیشه و همه جا با هم برادر باشیم.


بعضی مواقع مردم اشاره می‌کنند که ممسنی فقط خیابانی است که سرهنگ تژده آن  را بنانهاد. دلیل عدم پیشرفت نورآباد چیست؟
ما مردم و شهروندان همه مسئول هستیم و همه‌ی تقصیر متوجه مسئولان کشوری و دولتی شهرستان نیست. سؤال من این است: آیا آوردن صنعت و کارخانه در شهرستان لازمه‌اش همکاری مردم با سرمایه‌گذاران نیست؟ بخشی از آن فرار سرمایه و مغزها و بحث طایفه‌گرایی مربوط به مسئولان است و بخشی هم مربوط به خود ما مردم است.


یک خاطره‌ی از دوران خدمت خود بیان کنید.
باید در "امیرایوب" خانه می‌ساختیم و بردن مصالح ساختمانی به خاطر شرایط جغرافیایی سخت بود و کارها به کندی پیش می‌رفت. برای رسیدگی به امور طی مأموریتی به امیرایوب رفتم. در مأموریت‌ها همیشه با خودم ناهار و غذا می‌بردم تا مزاحم کسی نباشم.
در مسیر برگشت برنامه‌مان این بود که در تنگ‌گجستان بمانیم و ناهار را آنجا بخوریم، وقتی آنجا پیاده‌شدم و به طرف محل اتراق رفتم ناگهان زیر درخت چناری یک شبح تنومند، ژولیده، با ریش و موهای بلند دیدم که یک چوب به دست داشت و مرتب می‌گفت: "تو کی ای". ابتدا مقداری ترسیدم و بعد از چند لحظه گفتم: می‌خواهم اینجا بنشینم و استراحتی کنم.
آن شخص تا فهمید مسافر هستم، سریع رفت و زیرانداز برایم آورد و بساط کباب درست کردن را برایم فراهم نمود. ترس اولیه‌ی من، از طرف او با محبت صادقانه و عشایری جواب داده‌شد. با او دوست شدم. پیرمردی 94 ساله بود که از 50 سال قبلش در آنجا باغ اناری کاشته‌بود و الان داشت از آن مراقبت می‌کرد، اهل بویراحمد بود و 11 فرزند داشت که 7 نفر آنها معلم عشایری و بقیه نظامی بودند. سپس از جنگ گجستان و علایق و خاطرات خودش برایم تعریف کرد. این ترس اولیه‌ی من و محبت صادقانه پیرمرد یکی از بهترین خاطرات من است که هیچ وقت آن را فراموش نمی کنم.


راجع به امامزاده "درب‌آهنی" چه اطلاعاتی دارید؟
در باور عامیانه در مورد درهای امامزاده درب‌آهنی حرف و حدیث زیاد است. عده‌ای می‌گویند درهای امامزاده را "کاوه آهنگر" ساخته و عده‌ای نیز می‌گویند درهای "قلعه سفید" بوده. اما صحبت نیز هست که طی یک کاوش باستانی توسط کارشناسان در سال‌های 49-48 مشخص شد که ساختمان اولیه‌ی این امامزاده توسط "تیمور گورکانی" ساخته شده‌است.
بعد از انقلاب سلسه عملیات‌هایی برای بازسازی و بهسازی آن صورت گرفت و در همین حین یکی از درهای امامزاده به سرقت رفت و لنگه‌ی دیگر برای محافظت بیشتر به اداره اوقاف و امور خیریه ممسنی منتقل شد. نقشه‌ی بهسازی امازاده بالغ بر 1200 مترمربع به همراه یک حسینیه بزرگ و دو گنبد است که در زمان "آقای مرادی" اعتبار خوبی برای مساجد و بقاع متبرکه تخصیص یافت و قسط اول آن را برای امامزاده دریافت کردیم اما بعد از اتمام خدمت آقای مرادی خبری از اقساط بعدی آن نشد.


مهمترین مشکل جامعه‌ی امروزی ممسنی را چه می‌دانید؟
یکی از مشکلات مهم ما بحث اشتغال است. طی دو دهه‌ی اخیر تعداد فارغ‌التحصیل در تمام رشته‌ها بالارفت و مشکل اشتغال به صورت جدی ایجادشده‌است. با حل شدن مشکل اشتغال سایر مشکلات اعم از ازدواج و مسکن و مسائل اجتماعی و ... به خودی خود حل می‌شود که لازم است مسئولان شهرستان برای جذب سرمایه‌گذار و حل مشکل اشتغال تلاش مضاعفی داشته‌باشند و ما مردم ممسنی نیز در اجرای طرح‌ها و پروژه‌ها همکاری‌های لازم در خصوص دادن زمین و عدم ایجاد مزاحمت‌های اجتماعی، همکاری لازم را داشته‌باشیم تا به امید خدا تسهیلات و شرایطی فراهم شود که مشکل اشتغال جوانان کم رنگ‌تر شود.


به نظر شما آینده‌ی بهداشت و سلامت ممسنی چگونه‌است؟
آینده‌ی بهداشت و سلامت ممسنی با توجه به ایجاد مجتمع‌های پزشکی  و آمدن امکانات و متخصصان لازم و خوب است و تنها مسئله بحث هزینه‌های پزشکی است که برای مردم سخت و طاقت‌فرساست و بعضی مواقع من خودم دیده‌ و شاهد بوده‌ام برای اشخاصی به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های پزشکی نقص عضو ایجاد شده‌است.


ارتباط شما با نشریات و جراید در چه حدی است؟
در بین نشریات محلی "نورباران" و سایر نشریات "خبرجنوب" را مطالعه می‌کنم.
مردم دوست دارند در کنار حوادث روزمره و اتفاقات و رخدادها و اخبار، خاطرات گذشتگان و روایت‌های آنها از ممسنی و رستم را بشنوند به عنوان مثال من خودم از بیان و صحبت‌های که شما از زبان "ملاسردیار پیکری، ملافلامرز سلیمانی، ملامحمدحسن انصاری، ملا گرگ‌علی صادقی و ..." در مورد ممسنی و رستم داشتید، لذت بردم و آنها را با شوق خواندم.


نورباران: با تشکر از وقتی که در اختیار ما و خوانندگان نورباران قرارداید. برایتان آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 673 سه شنبه 15 بهمن 1392 زمان : 9:30 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط dd در تاریخ 1392/11/24 و 20:29 دقیقه ارسال شده است

سلام ببخشید میخواستم بدونم واسه اینکه مقاله هامون بدستتون برسه واسه چاپ در نشریتون چیکار باید بکنیم
پاسخ : سلام دوست عزیز. آدرس ایمیل ما :
noorbaran99@yahoo.com
که در سایت نیز درج است و روزهای حضور در دفتر شنبه،2شنبه،4شنبه از ساعت 3 الی 6 .
در خدمت شما هستیم.


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 25
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,807
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,845
 • بازدید ماه : 9,601
 • بازدید سال : 86,876
 • بازدید کلی : 768,609