close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 28 صفحه 5:سیاست زدگی بزرگترین درد جامعه‌ی ماست!
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

شاعران وارث آب و خرد و روشنی‌اند. فرهنگ و ادبیات غنی لر ممسنی پرورشگاه اندیشه‌های نوظهوری‌است که هر کدام از آنها به تنهایی برای  کمال و اعتلای این فرهنگ حامل کوله‌باری غنیو پرمحتوا از خردورزی‌هایند. زادگاه بخشی از این اندیشه‌های نوظهور در دو دهه‌ی اخیر انجمن ادبی شهرستان‌های ممسنی و رستم بوده‌است. بهنام کشاورز یکی از شاعران روشن‌بین و حقیقت‌نگری است که در کنار کار وکالت و زندگی روزمره‌ی خود نیم نگاهی به شکوفایی ارزش‌ها و اندیشه‌های…


شاعران وارث آب و خرد و روشنی‌اند.
فرهنگ و ادبیات غنی لر ممسنی پرورشگاه اندیشه‌های نوظهوری‌است که هر کدام از آنها به تنهایی برای  کمال و اعتلای این فرهنگ حامل کوله‌باری غنیو پرمحتوا از خردورزی‌هایند.
زادگاه بخشی از این اندیشه‌های نوظهور در دو دهه‌ی اخیر انجمن ادبی شهرستان‌های ممسنی و رستم بوده‌است. بهنام کشاورز یکی از شاعران روشن‌بین و حقیقت‌نگری است که در کنار کار وکالت و زندگی روزمره‌ی خود نیم نگاهی به شکوفایی ارزش‌ها و اندیشه‌های نوپای ادبی منطقه داشته‌است و با سرودن اشعار غنایی و مذهبی خود تأثیر بسزایی در روند رشد ادبی قوم لر ممسنی بجاگذاشته‌است.مخصوصاً خوانش اشعار مذهبی وی با گویش لری در دهه‌ی محرم در نوحه های مداحان شهرستان ممسنی شور و غوغایی خاص به عزاداری امام حسین (ع) داده‌بود. پای صحبت‌های این عشایرزاده‌ی خوش‌ذوق دشمن‌زیاری می‌نشینیم.
 


 

با عرض سلام و خوش‌آمدگویی. لطفاً خودتان را برای خوانندگان "نورباران" معرفی کنید.
تقدیر و تشکر دارم از "نورباران" که ما را قابل دانستند و به جمع‌شان پذیرفتند. بهنام کشاورز هستم، متولد 20 شهریور 56 از بخش دشمن‌زیاری و روستای "پربنار". دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد حقوق کیفری و جرم‌شناسی  و وکیل پایه یک دادگستری می‌باشم.


با ادبیات و شعر چگونه آشنا شدید؟
در خانواده‌ی ما بخصوص در خانواده‌ی مادری علاقه به ادبیات و شاهنامه‌خوانی رواج داشته و من هم از دوران کودکی با شعر و شاعری آشناشدم و از 10 سالگی شعر گفتن را با تک بیتی و دوبیتی شروع‌کردم تا اینکه وارد وادی غزل با زبان کلاسیک‌شدم و با توجه به اینکه عشایرزاده بوده‌ام، به شعر لری علاقه داشتم تا اینکه کتاب "داراب افسر بختیاری" را خواندم و در شعر لری گفتنم تأثیرگذاشت و بعدها با "حاج فریدون داوری" و "احمد انصاری‌فهلیانی" آشناشدم.
در حقیقت شعر لری را می‌توانیم به چهار دسته‌ی لری "ممسنی، چهارمحال و بختیاری، بویراحمدی و خرم‌آبادی" تقسیم‌کنیم که هر یک دارای خصایص خاص خود است. در ممسنی جرقه‌های شعر لری در یکی-دو دهه‌ی گذشته توسط احمد انصاری‌فهلیانی و مجید نگین‌تاجی زده‌شد –البته قبل از آن شعر لری وجودداشت اما کلیشه‌ای بود و سر و سامان درست و حسابی نداشت- و همچنین بنده و دوستان شاعر دیگری نیز در این وادی واردشدیم.
دوره‌ی اول شعر من عاشقانه-غنایی و اجتماعی به زبان لری و فارسی بود و در دوره‌ی دوم شعری دچار تحولی عمیق و بنیادین در نگرش و بینش شدم و از عشق مجازی تا اندازه‌ای به عشق حقیقی رسیدم تا زمانی که از طریق هیئت ابوالفضل‌العباس (ع) شهرستان با "حاج عباس خسروی" آشناشدم و با همکاری ایشان و هیئت وارد مرحله‌ی جدید شعری و گرایش به مدح و ثنای امامان و بزرگان دینی و مذهبی شدم و اشعاری در مدح امام حسین (ع) و سایر ائمه به زبان لری سرودم و دوست‌داشتم اردات و محبت به اولاد پیامبر را در گویش لری اظهارکنم و نوحه‌سرایی با اشعار من و نوحه‌خوانی حاج عباس خسروی در ممسنی جرقه زده‌شد و بیش از 40 شعر من توسط این دوست عزیز اجرا و مورد پسند عموم واقع‌شد و این مداحی‌ها توسط شبکه‌های "فارس، شما، دنا و شبکه3" پخش‌شد.
سعی و تلاشم در سرودن اشعارم، معرفی شخصیت واقعی امام حسین (ع) است.
در مدح حضرت ابوالفضل‌العباس (ع) گفته‌ام:
مشک تا لو تونَ دی تَش وَ دِلِش راس ابی
نینوا باغ گل و مخمل و ریواس آبی
عشق جوشی وَ بیابون و ثمردا قرآن
تا علمدار حسین، حضرت عباس آبی
و نیز شعری که در مدح مولای متقیان علی (ع) سروده‌ام:
علی مثل شَبَق بی، کوفه مث شو
علی ناله ایز و کُه نَ ایگرو تَو
الهی تش بنه من جون ملجم
که کشته، ای سهی شو تشک افتو
و در مدح امام حسین (ع) عرض‌کرده‌ام:
عاشقی دیدُم که بی خین تی مزارش اینوشت
بی گِلِ مُردَم بسازن قصر و بارگاهی و خشت
گُل بوندن ری ستونش تا بخونن کُر دُوَر
هر ک وابی عاشق تو ریشَ دادن سی بهشت


در زمینه نثر ادبی چه کارهایی انجام داده‌اید؟
یک کتاب با مضمون نثر ادبی و با عنوان "اشک و قلم" نوشته‌ام و دو مجموعه‌ی دیگر آماده چاپ‌دارم و به اتفاق یکی از دوستان هنرمندم به نام "ستار روهنده" که از غزل‌سرایان و ردیف‌سازان بنام شعر فارسی است، داریم روی یک سبک شعری جدید به نام "نئوکلاسیک" کار می‌کنیم که در محافل و دنیای مجازی مورد استقبال قرارگرفته.


از تاریخچه‌ی انجمن ادبی شهرستان برایمان بگویید.
سال 78 به اتفاق چند نفر از دوستان به فکر تشکیل انجمن ادبی شهرستان افتادیم و به همراه "اله‌بخش خسروانی، منوچهر شریفی، ستار روهنده، مرحوم قاسم کیانی، ایرج قاسمی، فیروز چوبینه، بمان‌علی محمدی" و سایر دوستانی که اگر از قلم افتاده‌اند از آنها عذر می‌خواهم، انجمن ادبی شعر ممسنی را با دو هدف شناسایی اهل قلم و نویسندگان و از انحراف و ابتذال بیرون آوردن موسیقی آوایی و شعری ممسنی و جهت دادن به آن، تشکیل شد که بعدها اشعار لری آقایان نگین‌تاجی و انصاری‌فهلیانی توسط خوانندگان مشهوری از جمله "کورش اسدپور، حبیب‌اله بازیار، افشین یوسفی و رضوانی‌فر" خوانده‌شد و این آثار از شبکه‌های ملی و استانی در برنامه‌های مختلف پخش‌گردید و همچنین رویکرد شعر مذهبی در ادبیات امروز ممسنی را نیز از تأثیرات این انجمن می‌دانم که دوستان دیگر نیز وارد این وادی شده‌اند و این یک گام بزرگ در فرهنگ و تمدن مذهبی قوم لر و ممسنی است که ادامه‌ی این روند نیازمند حمایت مسئولین است.
در روز اربعین که اشعارم توسط مداح اهل بیت حاج عباس خسروی خوانده‌می‌شد خودم نیز در جمع عزادارن حضورداشتم و لحظاتی که مردم با شعر و احساس من و هنرمندی مداح اهل‌بیت عزاداری می‌کردند یک شور و نشاط خاص معنوی به من دست می‌داد و تماس‌های زیادی بعد از پخش این برنامه از طریق شبکه‌ی استانی فارس با بنده گرفته‌شد و تحسین کرده و این را مایه‌ی مباهات قوم لر و ممسنی دانستند.  بیشتر اشعاری که در مدح امام حسین (ع) سرودم به خاطر اینکه با شناخت و از ته دل جوشش کرده، مورد استقبال مردم واقع‌شده‌است.


آیا کسانی هستند که از بطن این انجمن ادبی توانسته‌باشند آثار خود را چاپ و منتشر نمایند؟
انجمن ادبی شهرستان هدف اصلی‌اش رشد و شکوفایی استعدادهای شهرستان ممسنی بوده و هست که شاعران و نویسندگان خوبی مثل "عبدالحسین انصاری، مرتضی خادمی، محمد محمودی‌نورآبادی، حسن حبیبی‌فهلیانی، ستار روهنده، ابوالفتح کشاورز، گودرز شفیعیان و ..." آثارشان به چاپ رسیده و با استقبال عمومی مواجه‌بوده‌است.


دورنمای شعر لری را چگونه می‌بینید؟
زبان لری ریشه در تاریخ ایران زمین دارد و قوم لر دارای پیشینه‌ی تاریخی عظیمی می‌باشد و چالش‌های گوناگونی در گذر زمان آن را دستخوش تغییرات نموده‌است. من یقین دارم که انسان هنرمند و شاعر که زندگی خودش را وقف هنر و شعر می‌کند، زیاد اسیر دنیای مادی نمی‌شود. به نظر من نباید اسیر بازی‌های سیاسی مسئولین‌شود و  سیاست‌زدگی بزرگترین دردی‌است که جامعه و نخبگان ما اسیر آن هستند و البته آنطوری که باید و شاید به لحاظ تفکرات حاکم بر ممسنی از هنرمندان حمایت لازم انجام نمی‌شود و این به دلیل عدم شناخت است. خود برتر بینی و کمتر دیدن دیگران باعث می‌شود که هنرمندان اسیر حاشیه‌شوند و حتی در زمینه‌ی انتشار آثار کمتر با آنها همکاری شود و بیشتر آثاری که چاپ شدند، به همت صاحبان اثر بوده‌است.


شما دوست دارید منتقد باشید یا وابسته، مخالف‌خوان باشید یا مدیحه‌سرا؟
شعر شاعر بیان درد اجتماع است و معمولاً مسئولان بعد از انتقاد نسبت به منتقد بدبین می‌شوند و اگر شاعر درد را بیان نکند مورد پسند عام واقع نمی‌شود و اگر مدیحه‌سرایی و تعریف کند در بین مردم جایگاهی نخواهدداشت. معتقدم شاعر زبان گویای زمان خودش هست و برای مردم و آیندگان چیزی شیرین‌تر از حقیقت نیست و تا الآن خدا را شکر، سعی کرده‌ام حقیقت را بیان کنم. ما در حکومتی اسلامی و دینی زندگی می‌کنیم و البته عشق به ائمه و ولایت فقیه را افتخار می‌دانم و این مسئله با وابسته بودن به مسئولان تفاوت دارد و سعی کرده‌ام شاعری مستقل و حقیقت‌گو و زبان گویای مردم خویش باشم و دیدگاه انسان‌دوستی را فراموش نکنم و در این مورد حق و تشخیص با مردم است.


نسبت به مسائل سیاسی و گروهی چه دیدگاهی دارید؟
متاسفانه در شهرستان ممسنی فضای مسمومی وجوددارد و اگر شخصی در یک انتخابات و یا یک برهه‌ی سیاسی از یک کاندیدای خاصی حمایت کند ممکن است مورد غضب دیگران واقع‌شود و بنده به هیچ فرد و گروه و جناحی وابسته نیستم و همیشه به عنوان شخصی مستقل و با تمسک به قرآن که می گوید: "چپ و راست مایه‌ی گمراهی است و ر اه درست راه وسط است" حرکت می‌کنم و اگر نگرشی در این مورد بین بعضی‌ها وجود داشته‌باشد، برداشت شخصی خود آنهاست. ما در مملکتی زندگی می‌کنیم که اعتقاد به سرپرستی امور مسلمین در زمان غیبت توسط ولی‌مطلق‌فقیه از لوازم و اعتقادات اصلی ماست و خط و جریان و گروه همه‌ی ما همان خط ولایت فقیه است و ما هم تابع این امر هستیم.


برای اعتلای فرهنگ و ادبیات لری در ممسنی چه پیشنهادهایی دارید؟
در خصوص پیشرفت ادبیات لری در ممسنی با توجه به وجود اساتید بزرگ شعر لری و علاقه‌ی شاعران احساس می‌شود تشکیل "فرهنگستان زبان و ادبیات لری" برای همه‌ی لر زبانان در ممسنی، مفیدباشد که بارها تشکیل این نهاد را به اعضای ادوار گذشته و فعلی شورای اسلامی پیشنهاد داده‌ام تا بتوانیم در یک مجموعه‌ی منظم و منسجم و نهادینه در زمینه‌ی معرفی و اعتلای فرهنگ و ادبیات لر گام برداریم و همچنین پیشنهاد دارم که کتاب "دستور و ادبیات لری" تدوین شود و این کتاب به عنوان یک درس اختیاری به مراکز آموزش عالی معرفی گردد. البته در این زمینه بنده و مرحوم قاسم کیانی تا اندازه‌ای کارهایی انجام دادیم که با فوت ایشان کارها ناتمام ماند.
البته برگزاری "همایش‌ها و سمینارهای سراسری شعر لری" در این زمینه کمک شایانی می‌کند. امسال بعد از چندین سال در دفتر امام جمعه‌ی محترم ممسنی عصر شعر عاشورا برگزارشد که امیدوارم این حرکت به همایش‌های بزرگ در این زمینه و حضور شعرا و نویسندگان بزرگ قوم لر منجر شود. دو پیشنهاد دیگر دارم: یکی آموزش زبان لری به فرزندان خودمان برای ابقا و پایداری واژه‌ها و فراموش‌نشدن این زبان مادری و دوم تخصیص بخشی از بودجه‌های فرهنگی شورای شهر جهت اجرای پبشنهادات یادشده که امیدواریم این کارها عملی شود.


در پایان اگر صحبت خاصی دارید بیان نمایید.
در پایان از توجه "نورباران" و "نوربارانی‌ها" به ارزش هنر و ادبیات و هنرمندان ممسنی تشکر می‌کنم و امید است در راستای تلاش‌های "نورباران" مسئولان نیز به فکر کارهای عظیم فرهنگی باشند و تا می‌توانند برای هنرمندان سنگ‌تمام بگذارند چون وقتی می‌میریم دیگران برای ما یک سنگ تمام می‌گذارند و ما را رها می‌کنند.
این یادگاری را ببر وقتی که مُردم
آن را بده دست پدر وقتی که مُردم
در گوش بابایم بخوان یک بار دیگر
شعری ز دیوان پسر وقتی که مُردم
همراه من باش ای غزل ای شعر تازه
با نی‌لبک با شعر تر وقتی که مُردم
هر پنج‌شنبه می‌کشم من انتظارت
چشمم به پای رهگذر وقتی که مُردم
یک شاخه گل یک سنگ یک تابوت خالی
سهم من است ای همسفر وقتی که مُردم
سهم شما هم از تمام بودن من
یک عکس رنگی روی در وقتی که مُردم
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 638 جمعه 27 دي 1392 زمان : 4:32 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط agood girl در تاریخ 1393/12/10 و 7:48 دقیقه ارسال شده است

شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 195
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,117
 • بازدید ماه : 10,873
 • بازدید سال : 88,148
 • بازدید کلی : 769,881