close
تبلیغات در اینترنت
سجاد ایمانی: دلم می‌خواهد بتوانم فرهنگ قوی و آداب دوست‌داشتنی قوم لر را به همه معرفی کنم
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

گفته‌بودیم که بچه‌های خوش‌ذوق و خلاق ممسنی اگر بخواهند می‌توانند در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی و مدیریتی و ... سرآمدباشند. سجاد ایمانی یکی از همین فرزندان ارزشمند و مستعد ممسنی در زمینه‌ی کارگردانی سینماست که با همکاری یک گروه جوان و با ساختن ده ها فیلم کوتاه و فاخر و دریافت هدایا و لو حای تقدیر از مراکز معتبر کشوری و جهانی نشان داده که پتانسیل و نیروی جوانی را می توان در راه های درست و ارزشمند به کار گرفت. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از صحبت های این…

گفته‌بودیم که بچه‌های خوش‌ذوق و خلاق ممسنی اگر بخواهند می‌توانند در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی و مدیریتی و ... سرآمدباشند. سجاد ایمانی یکی از همین فرزندان ارزشمند و مستعد ممسنی در زمینه‌ی کارگردانی سینماست که با همکاری یک گروه جوان و با ساختن ده ها فیلم کوتاه و فاخر و دریافت هدایا و لو حای تقدیر از مراکز معتبر کشوری و جهانی نشان داده که پتانسیل و نیروی جوانی را می توان در راه های درست و ارزشمند به کار گرفت. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از صحبت های این کارگردان جوان پر کار سینمایی ممسنی است که با حضور در دفتر نشریه نورباران با همکاران ما بیان کرده است.

در سال 1365 در روستای "مال‌محمود" از شهرستان نورآباد متولدشدم. تا چهارم ابتدایی در روستا زندگی و از آن به بعد به همراه خانواده به نورآباد نقل‌مکان کردیم.
بيشتر طرح ها، ايده ها، شيطنت‌ها و شوخي‌هايي که در فيلم‌هايم از آنها استفاده مي‌کنم به زمان کودکي و زندگي ده ساله‌ام در روستاي "مال‌محمود" برمي‌گردد و در اکثر فيلم‌هايم فضاي بومي و روستايي حاکم است که به دلیل تأثیر دوران کودکی‌ام در روستاست.

از پنجم ابتدايي که به همراه خانواده در نورآباد زندگي کرديم دوگانگي فضاي روستايي و شهري باعث پايداري خاطرات روستا در ذهنم شد.
پدرم فرهنگي بود. تا سوم راهنمایی در مدرسه‌ی سیدکاظم موسوی و دوره‌ی متوسطه را در دبیرستان شهید صدر به پایان رساندم.
پس از آن در سال 84 رشته حقوق دانشگاه پیام‌نور قبول شدم اما بخاطر علاقه‌ام به هنر تئاتر و فيلم‌سازي بعد از سه ترم حقوق خواندن، بدون هماهنگي با خانواده تحصيل را در رشته کارگرداني در دانشگاه بوشهر شروع کردم و يک سال بعد جريان را به خانواده گفتم که با مخالفت و سرزنش‌هاي اطرافيانم مواجه‌شدم اما وقتي در اين رشته و در جشنواره‌هاي مختلف مقام آورده و خانواده‌ام پس از پي بردن به موفقيت‌ها و علاقه‌هایم، بزرگترين پشتوانه براي من شدند. 

پدرم وقتی فهمید من در رشته‌ی هنر تحصیل می‌کنم شش ماه با من حرف نمی‌زد، دایی‌ام که سرسخت‌ترین مخالفم بود بعد از کسب موفقیت‌ها، با من از در دوستی وارد شد و حتی برایم دوربین فیلمبرداری هم خرید.
با توکل به خدا و کمک خانواده و کسب تجربيات دوران دانشگاهي و همکاري دوستانم در نورآباد توانستم جايگاه خوبي در فيلم کوتاه به دست آوردم. از نطر منتقدان و نويسندگان، جز پنج فيلم‌ساز کوتاه و برتر کشور شده‌ام.
سال 90 فارغ‌التحصيل سينما شدم و الآن مقطع کارشناسي ارشد رشته ي ادبيات نمايشي را در حال گذراندن پايان‌نامه هستم.
در دانشگاه عاليشهر بوشهر در ديداری که با "مجيد مجيدي" کارگردان مشهور داشتم، شرايط خودم را براي او تشريح کردم و از او راهنمايي خواستم. او گفت: از الآن ساختن فيلم را شروع‌کن و تا مي‌تواني فيلم بساز و بعد سعي کن در این مسير، سختي‌هايي که براي رسيدن به هدفت، وجوددارد، برايت لذت‌بخش باشد.
و اين صحبت هميشه مدنظرم هست و حتي زماني ميشد که در ساختن فيلم در 48 ساعت فقط 8 ساعت خواب داشتم و الان نيز از ديدگاه منتقدان و نويسندگان از پرکارترين فيلم‌سازان فيلم کوتاه هستم.
در حال حاضر بر روی پایان نامه ام کار می‌کنم که موضوع آن "عناصر تئاتری در سینمای بیضایی" است و امیدوارم بتوانم آن را به چاپ برسانم.
کار مستند "فيل" را دارم که راجع به درها و هلال‌هاي قديمي بوشهر است و اين فيلم در جشنواره تحقيقي و پژوهشي دانشگاه بوشهر و جشنواره ملي جوان ايراني، جايزه‌ی بهترین تحقیق و پژوهش را گرفت و من هم به عنوان بهترين استعداد منطقه 2 کشور  برگزیده‌شدم.
بعد از اين کار، فيلم "دوما" را کار کردم و در جشنواره‌هاي بين‌المللي فيلم کيش، جشنواره فيلم کوتاه تهران، جشنواره منطقه‌اي بوشهر، جشنواره دانشگاه بوشهر، جشنواره استاني "کل‌گراش" فارس جایزه‌های بهترین فیلم‌نامه و بهترین پژوهش را به دست‌آورد  و این فیلم حتی در جشنواره‌های ایتالیا و "زوم" لهستان و اسپانیا مقام‌های خوب و دیپلم افتخارگرفت و به عنوان پنج فیلم کوتاه برتر سال ایران انتخاب شد.
فيلم مستندي به نام "زيرزرد" داشتم و مسئله‌ي آب و مشکلات روستای زیرزرد جاوید ممسنی را در آن به تصویرکشیدم.
از ديگر فيلم‌هايم "وقتي مرد مي‌شويم" و "بيطال" که راجع به آیین و سنت‌های روستایی است و "يک فيلم راجع به زندگي آيت‌اله علم‌الهدي اهرمی" و فيلمي راجع به زلزله‌زدگان مناطق جاويد ممسني نیز برای بنیاد مسکن ساختم.
هدف من در زندگي اين است که در سطح بين‌المللي به عنوان يک فيلم‌ساز صاحب سبک کارکنم و بتوانم اداي ديني به مردم شهرم، لر زبانان و ايرانيان داشته‌باشم و بتوانم فرهنگ قوي و آداب دوست‌داشتني قوم لر را به همه معرفي کنم.
براي ساختن فيلم و سريال در زمينه‌ي فرهنگ قوم لر، بايد داراي يک داستان قوي باشيم و در گذر داستان به اين فرهنگ اصيل پرداخت. در کنار داستان بايد اسپانسرهاي قوي مالي اعم از خصوصي و مسئولان بايد پشتيبان کارباشند.
شرکت فيلم‌سازي "دنيا فيلم ممسني" را با مسئوليت خودم تأسيس کردم و اين شرکت در زمينه‌ي ساخت فيلم مستند، تيزر تبليغاتي و برگزاري کلاس هاي آموزشي فيلم و هنر فعاليت خواهدداشت و اميدوارم اين مکان پايگاهي براي علاقه‌مندان به سينما باشد. سجاد دارابی، فرزاد رضایی با فیلم "بلوط و دوره‌گرد" و لیلا سادات با فیلم "مَینا" از دوستان خوب فیلم‌ساز هستند.
از بين فيلم‌سازان شهرستان بيشتر از همه با آقاي عبدالخالق طاهري در ارتباط هستم و با آقاي خسرو حيدري نيز ديدار داشته‌ام. آقاي "يونس آبسالان" را فقط از طريق کتاب‌ها و فيلم‌هايش مي‌شناسم. الحق و الانصاف فيلم‌هاي آقايان "حيدري و طاهري" داراي ارزش هستند و چندين جايزه در جشنواره هاي مختلف گرفته‌اند. اولین جرقه‌ی فیلم‌سازی را "فرزاد رضایی" با فیلم "عزرائیل زمان" در ذهنم ایجادکرد. استاد "حسین روشن‌کار و مهتاب ابراهیم‌زاده" دو استاد خوب و بزرگواری که زن و شوهر و تحصیل‌کرده‌ی آلمان بودند نیز تأثیر زیادی در موفقیتم داشتند.
آقای "سلیمی‌راد" که هم دانشگاهی‌ام بود بیشتر در ترکیب‌بندی، نورپردازی و کارهای اولیه‌ام کمکم می‌کرد اما در حال حاضر عمده‌ی این کارها و حتی کارهای رافکات و جلوه‌های ویژه و ... را بچه‌های بومی شهرستان مثل "فرزاد احمدی، فرزاد رضایی، سجاد دارابی و احسان موسوی" انجام می‌دهند و خودم نیز بیشتر کارهای تدوین و فاین‌کات را انجام می‌دهم.
خوشبختانه تا حالا فیلم‌هایی که ساخته‌ام توانسته‌اند هزینه‌های اجرایی آن را برایم برگشت دهند که تا اندازه‌ای جلوی همکاران و دوستانم شرمنده نباشم.
در حال حاضر عضو کانون کارگردانان کشور و عضو خانه‌ی سینما هستم و در انجمن سینمای جوان بوشهر و اهرم تنگستان به عنوان مدرس کارگردانی و تصویربرداری و تدوین تدریس می‌کنم.
همه‌ی فیلم‌هایم را دوست دارم اما مستند "رحیم‌آقا" بهترین و کامل‌ترین فیلم من است.
در تهیه‌ی فیلم‌های اولیه‌ام انتظار کمک از طرف مسئولان را داشتم که بیشتر با بی‌مهری روبرو می‌شدم ولی الآن اعتقاددارم که نباید انتظار داشته‌باشم چون یا سوادشان در آن حد نیست که کارهای مرا بشناسند یا هم بودجه ندارند و اغلب به نقش عظیم رسانه‌ها و تأثیرگذاری آن کم‌توجه هستند اما همکاری بعضی ها مثل حاج‌آقا رحمانی امام‌جمعه شهرمان را نمی‌توان نادیده‌گرفت. او با پیگیری‌هایش کمک‌های فراوانی به من کرد و حتی خودش در جاهایی نیز جلوی دوربین آمد و در فیلم مستند رحیم‌آقا نیز در یک صحنه میانجی‌گری کرد. البته اداره‌ی ارشاد و دادگستری شهرستان نیز همکاری‌ خوبی داشتند.  امسال قرار است به عنوان داور يا هيئت انتخاب در جشنواره "کل‌کراش" شرکت داشته‌باشم.
اين روزها درگير بازرگاني فيلم "رحيم‌آقا" هستم که با زيرنويس انگليسي براي جشنواره فيلم فجر آماده‌شود که اميدوارم در اين جشنواره بين 11 فيلم برگزيده و پذيرفته‌شده باشد که در اين صورت موفقيت و افتخار بزرگي براي شهرستان ممسني است.
زاويه‌ي ديدِ اول شخص است و سعي کرده‌ام اتفاقات زندگي رحيم آقا را از ديد خودش بيان‌کنم و از پيش‌گويي خودداري کرده‌ام تا مخاطب فيلم را تا آخر دنبال کند. خود رحيم آقا هم فيلم را ديده و حتي ديدن فيلم توسط خودش، بخش‌هایی از فيلم است. در اين فيلم صحنه‌هايي از مخالفت خانواده و اطرافيان با ساختن فيلم وجوددارد و با راضي کردن مخالفان، اين صحنه‌هاي واقعي به جزئي از فيلم تبديل شده است.
يکي از خاطرات خوب ما از ساختن اين فيلم آرشيو شخصي و پربار رحيم‌آقا بود. او از کليه مدراک شخصي و زندگي خود آرشيو و بايگاني داشت از جمله کارنامه، مدراک، اسناد استعفايش از ارتش و ... آرشيو خوبي هم از روزنامه‌های کشور در سالهاي 57، 58 و 59 دارد و اين آرشيو کمک مناسبي به جريان فيلم کرد.
اگر ما بتوانيم بين چهره‌هاي هنري و رسانه‌اي شهرستان به صورت مرتب و پي در پي جلسات هم‌انديشي  و آشنايي داشته‌باشيم؛ براي توسعه و تعالي فرهنگ شهرستان مفيد است.
به نظر من "نورباران" ممسني و رستم رسالت خود را انجام‌داده و توانسته بي‌واسطه مسائل و مشکلات مردم را بيان‌کند و اين که در اين نشريه به مفاخر و بزرگان ممسني و رستم پرداخته‌مي‌شود، جاي تقدير و تشکر از دست‌اندرکاران را دارد. البته بهتر است سطح کمي و کيفي نشريه کمي بهتر باشد و اين که مي‌تواند براي مسئولان جهت رسيدگي به مشکلات مردم تلنگري باشد، جاي ستايش دارد.
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 826 یکشنبه 15 دي 1392 زمان : 16:51 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط سلیمانی در تاریخ 1394/3/9 و 15:01 دقیقه ارسال شده است

اقای ایمانی ایا مستندی که از فرهنگ رسوم لر های ممسنی بود رو ساختی

این نظر توسط امین در تاریخ 1394/2/10 و 11:29 دقیقه ارسال شده است

سلام
من یکی از دانشجویان دانشگاه تهران هستم و یک دوست لری دارم که همشهری ما هست به اسم آقای فرید صادقی که در ضمینه نویسندگی و گارگردانی تیاتر مشغول هستش چرا آقای ایمانی از ایشون استفاده نمیکنه؟ چرا ازشون مصاحبه نمی کنید؟ ایشون 2 نمایشتانه پر مخاطبو سال93و 94 به روی سن برده که نمایشنامه سیاسی اجتماعی اون سر. صدای عجیبی تهران به پا کرد و شنیدم الان داره یه متن لزی مینویسه.
شماره آقای صادقی هستش 09380294042

این نظر توسط سجاد ایمانی در تاریخ 1393/6/27 و 10:14 دقیقه ارسال شده است

سلام مهندس نقشه بردارهستمم------ همین

این نظر توسط علی عظیمانی در تاریخ 1393/1/23 و 11:12 دقیقه ارسال شده است

سلام اقایان اگر از سجاد ایمانی شماره دارید یا میتوانید ان را به من وصل کنید خواهشمندم این کار را بکنید من محقق هستم و در مورد قوم لر تحقیق میکنم اقا سجاد من در مورد عشایر کوچرو تحقیق مینویسم به کمک شما نیاز دارم 09139744471 علی عظیمانی ارشد جامعه شناسی

این نظر توسط هم شهري در تاریخ 1392/11/5 و 18:54 دقیقه ارسال شده است

سلام.از ديگر هنرمندان شهرستان ممسني ميتوان خانم پروشات سليماني كه اصالتا از كوپن رستم ولي بزرگ شده تهران است را نام برد كه رشته كارگرداني خونده ولي فيلم و تئاتر هاي زيادي در پرونده خود دارد.در تله فيلم آنسوي آرزوها كه براي شبكه آذر بايجان ساخته شد و در شبكه نمايش و سهند و ... نمايش داده شد نقش اصلي را بازي كرد و الان در فرانسه مشغول ادامه تحصيل است.در اينترنت (تله فيلم آن سوي آرزوها)را سرچ كنيد صحنه هايي از آن را ميبينيد.

این نظر توسط زارع خفری در تاریخ 1392/10/16 و 22:20 دقیقه ارسال شده است

دوستت دارم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 215
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,137
 • بازدید ماه : 10,893
 • بازدید سال : 88,168
 • بازدید کلی : 769,901