close
تبلیغات در اینترنت
ملت ما، واقعیت‌ها را حتی اگر یک پاراگراف باشد، دوست دارد
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

    روزها و شب‌ها پس پشت آدمیان می‌آیند و می‌روند و آدمیان نیز پس پشت روزها ... زمانه و زمین و روزگار از تمامی دریچه‌ها با تمام بضاعت به رویاها و افسانه‌های بزرگ زندگی می‌نگرند تا تمام قصه‌ها و رنج و اندوه و درد زندگی خود را در تموّج غصه‌ها به تماشا بنشینند. شهرزادهای قصه‌گوی ممسنی کم نیستند و قصه‌های غصه‌های مردم ممسنی نیز کم نیست اما کمتر هستند افراد بزرگ و اندیشمندی که دلسوزانه، عالمانه و در عین حال متعصبانه تاریخ و فرهنگ و ادبیات،…

 

 

روزها و شب‌ها پس پشت آدمیان می‌آیند و می‌روند و آدمیان نیز پس پشت روزها ... زمانه و زمین و روزگار از تمامی دریچه‌ها با تمام بضاعت به رویاها و افسانه‌های بزرگ زندگی می‌نگرند تا تمام قصه‌ها و رنج و اندوه و درد زندگی خود را در تموّج غصه‌ها به تماشا بنشینند. شهرزادهای قصه‌گوی ممسنی کم نیستند و قصه‌های غصه‌های مردم ممسنی نیز کم نیست اما کمتر هستند افراد بزرگ و اندیشمندی که دلسوزانه، عالمانه و در عین حال متعصبانه تاریخ و فرهنگ و ادبیات، این میراث‌های گران‌بهای ایل و تبار خود را به قلم بنگارند و با زبان محبت دل به تصویر بکشانند. استاد بزرگ حسن ‌حبیبی فهلیانی قدم‌های بزرگ و ارزشمندی در این مسیر برداشته‌است.
شایسته می‌دانیم قلم به دستان ما نیز دنباله‌روی این فرزانه‌ی فرهیخته، معرّف ارزش‌های بزرگ و ماندنی‌ترین میراث‌های این قوم باشند.
با ما همراه باشید.
 

نورباران: مختصری از شرح حال و زندگی خود را برای خوانندگان بیان کنید؟
حبیبی‌فهلیانی: حسن حبیبی‌فهلیانی متولد 1323 از فهلیان هستم. تحصیلات را از "کُتُوخانه"ی فهلیان شروع کردم و سپس در مدرسه شش کلاسه ادامه دادم. بعد از مدتی دبیرستان وکیل فهلیان در سال‌های 35-34 به وجودآمد. تا کلاس هفتم درس خواندم اما به خاطر مسائل اقتصادی به کشاورزی پرداختم و بعدها در سال 46 به دبیرستان عشایری راه‌یافتم و بعد از طی دوره‌ی آموزگاری به روستای "پیردان" بردنگان رفتم و در حین تدریس ادامه تحصیل دادم و فوق دیپلمم را گرفتم. در خرداد سال 50 ازدواج نمودم و 4 پسر و دو دختر دارم و همسرم نیز بانویی عابد و پارسا و یار و مددکار من در کار، زندگی و نویسندگی است. تاکنون هیچ‌گونه گلایه‌ای از من نداشته و مرا برای نویسندگی و تحقیق تشویق می‌کند حتی در نوشتن کتاب موسیقی با همکاری خانم‌های همسایه برای نمایش و ثبت آهنگ‌های سنتی و محلی همکاری ویژه داشت. او بیسواد است اما همیشه یک کتاب دعا در دست دارد و به آن نگاه می‌کند و اعتقاد دارد که حتی نگاه کردن به دعا و خطّ قرآن برای انسان برکت دارد. به دلیل علاقه‌ام به نویسندگی و این که می‌دیدم در کتاب‌های تاریخی از منطقه‌ی ممسنی و رستم –با این غنای تاریخی و فرهنگی- نامی برده‌نشده‌است، بر آن شدم کتاب "ممسنی در گذرگاه تاریخ" را بنویسم. بعد از این کتاب به عنوان مسئول اداره میراث فرهنگی ممسنی معرفی شدم و در بررسی‌هایم متوجه شدم در ممسنی آثار منحصر به فرد تاریخی وجود دارد که حتی در بین‌النهرین نظیرش دیده‌نشده که این آثار به سه بخش دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی تقسیم می‌شود. همه‌ی این آثار را شناسایی و عکسبرداری نمودم و کتاب دومم را با عنوان "اثرهای پیش از تاریخ و دوران تاریخی و مشاهیر ممسنی" منتشر کردم که این کتاب منبع خوبی برای تحقیق درباره‌ی ممسنی و رستم است.
نورباران: شما کتابی در مورد موسیقی و تاریخچه‌ی موسیقی ممسنی دارید، کمی توضیح دهید؟
حبیبی‌فهلیانی: آقای سیدسادات حسینی کتابی در مورد موسیقی بویراحمد نوشته بود و در صفحه‌ی 54 کتابش برای موسیقی ممسنی تعابیر نامناسب و دور از شأنی به کاربرده بوده و من نقدی بر این کتاب نوشتم و در جراید آن روزها به چاپ رسید و از طرف دکتر قائدی شهردار وقت ممسنی مورد تمجید و تقدیر قرارگرفتم. این موضوع مرا برآن داشت تا کتابی در مورد موسیقی و ادبیات شفاهی ممسنی از بدو تا زمان حال بنویسم.
در کتاب موسیقی در کنار تاریخچه‌ی موسیقی و اشعار آن به جایگاه و پایگاه موسیقی توجه داشته‌ام و موسیقی را به دو بخش "شادمانه و غمگنانه" تقسیم نموده‌ام. ترانه‌های رو به نابودی را گردآوری‌کردم. مثلاً موسیقی نشازدن برنج که به آن "هوی‌کو" و به برنج‌کوبی "همی هلی های" می‌گویند و دلیل به کار بردن موسیقی در کارها آسان‌کردن سختی کار و ایجاد شور و نشاط است. همچنین به آهنگ‌ها و موسیقی‌ها "هَـ گی کُل"، یَرَلی یار یَرَالله‌ی"، ، "آری محمد" و رسم‌هایی مانند ""هُم‌بهری"، "عروس‌کِشان"، "پارنجون" و ... اشاره داشته‌ام.
نورباران: به نظر شما، تاریخ چگونه می‌تواند روایتگر خوبی برای فرداها باشد؟
حبیبی‌فهلیانی: یکی از بدبختی‌های ما که حاکمیت مطلق بر ما دارد، تعریف از خودمان و تعصب است. می‌خواهم بگویم که اگر حقیقت‌ها نوشته و گفته‌نشوند، ایجاد مشکل می‌کند.
درفصلنامه فراسو مقاله‌ای در مورد نقش ایلات و عشایر نوشتم. آنجا نوشتم که واقعاً ایلات و عشایر جنبه‌ی منفی‌شان بیشتر از جنبه‌ی مثبت‌شان بوده. ما باید به عمق ماجرای امامقلی‌خان، جنگ دورگ‌مدو، تامرادی و ... نگاه کنیم. زمانی که رضاشاه روی کار آمد تقریباً همه جا ناامن بود. مثلاً در جریان غارت فهلیان، 23 نفر از اهالی توسط افراد میرغلام و کی‌لهراس کشته‌شدند.! باید گفت که چه کسی این کارهای شاق را انجام می‌داد و ما الآن کمتر به حقیقت توجه داریم و صحبت‌های دیگری می‌کنیم.! نظر من این است که حقیقت‌ها را باید در هر برهه‌ای از زمان آشکارکرد. ما برای بیان و درک واقعیت‌ها آمده‌ایم که واقعیت‌ها را بگوئیم. ملت ما، واقعیت‌ها را حتی اگر یک پاراگراف باشد، دوست دارد. زمانی که متصدی میراث فرهنگی بودم با همکاری آقای جلیلی مسئول سازمان زمین‌شهری 2400متر زمین برای موزه گرفتم. با همکاری دوستان از جمله مهندس برزگر مدیرکل وقت سازمان میراث فرهنگی فارس، علی احمدی نماینده دوره هفتم مجلس، علی‌رضا انصاری فرماندار وقت ممسنی و ... مبالغی تهیه نمودیم و با مشکلات زیاد بخش‌هایی از کار ساختمان را انجام دادیم که نیاز به پیگیری و ادامه‌ی کار دارد.
نورباران: از مستشرقین و باستان‌شناسان معروف، چه تحقیقاتی در مورد ممسنی وجوددارد؟
حبیبی‌فهلیانی: در سال 1303 پرفسور ارنست هرتسفلد آلمانی در ممسنی به کاووش پرداخت و نقوش "کورنگون" را شناسایی و کاوش نمود. بعد از وی "سراول استیل" باستان‌شناس انگلیسی، قلعه‌سفید، راه شاهون، تنگ‌خاص، فهلیان و ممسنی را بررسی نمود و کتابی به نام "راه‌ها و پایتخت‌های قدیمی غرب ایران" نوشت. "گریشمن" فرانسوی نیز تحقیقاتی در مورد میل‌اژدها انجام داد و آن را برابر با "کعبه‌ی زرتشت" دانست. از سال 1336 تا 38 هیأتی از دانشگاه توکیو آثار مربوط به دوران هخامنشی در ممسنی را بررسی و مطالعه کردند. آقای "‌کی‌کیو آتارشی" و "کیو هاوارشی" از اساتید مرکز مطالعه مشرق زمین توکیو بودند و این هیئت کتابی به نام "فهلیان، حفاری در سروان" را به زبان ژاپنی و به اختصار به انگلیسی نوشتند که این کتاب ترجمه شده و آماده‌ی چاپ‌است. پس از مدتی وقفه در سال 82 هیأتی از دانشگاه سیدنی استرالیا با حضور "پرفسور دانیل پاتس"، "خانم برنارد مک‌کارد"، "دکتر کمبرون"، "دکتر پیزا" و حضور هیئت ایرانی به همراهی "کوروش روستایی" تپه‌های باستانی "تل‌اسپید" و "نورآباد" را حفاری نمودند که در تپه‌های "ملّاشمشیری و دهنو" سفال‌های نوسنگی مربوط به 7500 سال پیش از میلاد شناسایی شد. بعد از این در سال‌های 85 تا 87 آنها راغب شدند که شهر باستانی سروان را نیز کاوش نمایند که سنگ‌ها، پلکان‌ها و ته‌ستون‌ها و چند نقطه‌ی دیگر از قبیل تُل‌چغا-چکاد-چغاد را بررسی و کاوش نمودند اما چیزی نیافتند اما طبق شواهد این شهر (لیدوما) استراحت‌گاه پادشاهان هخامنشی بوده‌است.
نورباران: راجع به واژه‌ی فهلیان و تاریخجه‌ی آن برایمان بگوئید؟
حبیبی‌فهلیانی: واژه‌ی فهلیان از واژه‌ی "پهره"، "پهلیان" و "فهرج" می‌آید و در  دوران ایلامیان، مادها، هخامنشایان، حمله‌ی اسکندر، اشکانیان، ساسانیان و دوران پس از اسلام در متن تاریخ قرارداشته‌است و حتی واژه‌ی فهلیان در اشعار فردوسی ذکر شده‌است:
دژی بود کش خواندندی سپید
بدان دژ بد ایرانیان را امید
ز فهلو به پهلو کشیده طناب
سراپرده‌ی شاه افراسیاب
در فهلیان ما جدولی داشتیم به نام جدول ساروجی "گَرکهک" که آب را از پائین روستای گوسنگان به داخل شهر فهلیان (خوبذان) می‌آوردند. در زمان خوانین و کدخداها، آنها مردم را هنگام شالی‌کاری و کشاورزی جمع می‌نمودند تا با کمک هم در رسمی به نام "سراُیی" تمام جداول را لایروبی کنند و قبل از حاکمیت قانون، خوانین و کدخداها نقش مهمی در حل و فصل اختلافات محلی داشتند. به عنوان مثال اگر قاتلی دستگیر می‌شد با میانجیگری خوانین و کدخداها با دادن یک دختر به عنوان "خون‌بس" همه چیز تمام می‌شد و در غیر این‌صورت قاتل را همان جا اعدام می‌کردند. یادم هست پدر میرزا عطا خسروانی در نزدیکی "قلعه‌بجی" کشته‌شد و قاتل آن را دستگیر کردند و با عدم رضایت خانواده خسروانی قاتل همان جا با "پیشتو" قصاص شد. همچنین در سال 1318 یک باب مدرسه 4 کلاسه در فهلیان تاسیس شد که دانش‌آموزان از رستم، ماهور و ممسنی و جاهای دیگر  در آن جمع می‌شدند و درس می‌خواندند.
نورباران: تاثیر شاهنامه را بر مردم منطقه چگونه می‌دانید؟
حبیبی‌فهلیانی: شاهنامه بخشی از اساطیر ایران است که البته از دوران هخامنشیان صحبتی در آن نشده‌است. یکی از رموز شاهنامه این است که مکان درگیری‌ها نامشخص است و نام‌بردن از مکان‌ها و انطباق آن با اسامی امروزی به دلیل علاقه‌ی مردم و سلحشوری‌شان می‌باشد. ما مردمی سلحشور هستیم و به همین دلیل است که داستان‌های حماسی شاهنامه را حفظ کرده‌ایم و با خواندن شاهنامه روحیه‌ی تهییج و سلحشوری و شور و هیجان، دوچندان می‌گردد. افراد در مناطق لرنشین اسامی انسان‌ها و مکان‌ها را از شاهنامه ‌گرفته‌اند مثل دشت‌رزم، دژ سپید، منگودرز، گودرز، کیخسرو، قباد، اسفندیار و ... حتی مراسم‌هایی مانند سوگ سیاوشان و خاک بر سر ریختن نیز ریشه در شاهنامه دارد و این تجانس‌ها نشانگر تاثیر عمیق فرهنگ شاهنامه بر مردم این دیار است.
نورباران: به نظر شما گذشته و امروز جامعه‌ی ما چه تفاوت‌هایی دارند؟
حبیبی‌فهلیانی: در زمان گذشته حجب و حیا خیلی مطرح بود. من تا زمان عروسی و آوردن همسرم به خانه حتی دو بار او را ندیدم و حتی در کتابم اشاره کرده‌ام برای نگاه‌کردن داماد به صورت عروس مراسم "ری‌گشان" داشتیم اما امروزه عروس‌ها و دخترها را آنقدر با لوازم آرایشی گریم می‌کنند که با چهره‌ی اصلی‌شان صد در صد تفاوت دارد. در آن زمان موقع عروسی همکاری و تعاون وجودداشت و اگر کسی توانایی نداشت او را کمک می‌کردند و این همیاری در ساختن خانه، کارهای کشاورزی و ... نیز وجود داشت. گذشته چراغ راه آینده است. جوانان ما باید پشت سرشان را نگاه کنند و سختی‌ها و مشقات‌ پدرانشان را ببینند. جوانان ما از لحاظ کتاب‌خوانی و نگرش به گذشته ، روحیه‌ی عصیانگری دارند. در زمان گذشته ما با نور چراغ موشی و آتش درس می‌خواندیم و صبح که بلند می‌شدیم دهان و دماغ‌مان پر ازدوده و سیاهی بود اما با این سختی‌ها می‌ساختیم و درس می‌خواندیم. مردم به علم و سواد راغب بودند تا اینکه در زمان مرحوم بهمن‌بیگی کار علم و سواد در سطح کیفی خودش بالارفت. باید جوانان به علم و مطالعه و دانش اهمیت بدهند و معلم‌ها نیز باید ابتدا ساختار خودشان را درست کنند تا دانش‌آموز که حاصل تربیت آنهاست، دارای رسالت و پیام‌آور باشد و هر کدام برای جامعه‌شان الگوی مناسبی باشند.  متاسفانه امروزه دانش‌آموزان در مقایسه با گذشته از توانایی‌های کمتری برخوردارند. دانش‌آموز، امروزه نمی‌تواند یک نامه بنویسد! چرا؟ چون راغب نیستند و زندگی و تموّل و نعمت زیاد شده‌است و ما هم درگیر زندگی شده‌ایم. متاسفانه امروزه ناامنی اجتماعی رواج دارد و ما نمی‌توانیم به فرزندانمان اجازه دهیم به صورت گسترده وارد اجتماع شوند.
نورباران: شرایط امروزی ممسنی را چگونه می‌شود، هدایت نمود؟
حبیبی‌فهلیانی: باید استعدادها و خلاقیت‌های نهفته در ممسنی و رستم معرفی شوند و کار به افراد کاردان سپرده شود. در سطری به آقای دکتر شفیعی نوشتم: افرادی را انتخاب کن که مردمی باشند نه افرادی پشت میزنشین و امضاکن. به تمام نمایندگان قبلی هم گفته‌ام، که شما بعد از نمایندگی هم باید به فکر ممسنی باشید و در تهران دایره‌ای تشکیل دهید و به فکر حل مشکلات ممسنی و رستم باشید. هفده سال است که برای فهلیان می‌خواهند یک بند انحرافی کشاورزی بزنند اما کاری از پیش نمی‌برند و در فواصل بین بودجه‌ها، قسمت های به اتمام‌رسیده نیاز به مرمت پیدا می‌کند! باید کشور ما یک جامعه‌ی رسایی شود. چه دلیلی دارد که ما با همکاری نمایندگان ادوار گذشته نتوانیم سد پارسیان را به اتمام برسانیم و  از هدررفتن آب سرزمین‌مان جلوگیری کنیم؟ محبت‌هایی که ما قبلاً نسبت به هم داشتیم رخت بربسته‌اند و جای آن را کارهای کاسب‌کارانه گرفته‌است. باید روح تعاون، برادری، برابری، ایستادگی و گذشت در ما باشد. همه‌ی عصیان‌هایی که در ماست بیشتر زائده‌های اقتصادی‌است. در شهرستان ممسنی مشکل آنچنانی وجود نداشت اما امروزه بالاتر از آمارها و فراتر از باورها خرابی وجود دارد. ما محقق هستیم و تحقیق می‌کنیم و این صحبت‌ها از روی مشاهدات عینی ماست. ما جامعه‌ای افسارگسیخته شده‌ایم و متاسفانه قانون هم نواقصاتی دارد. جامعه باید نقد شود و رسالت مطبوعاتی نوعی رسالت پیغمبری است. این صحبت‌ها منطقه‌ای نیست و در سطح کلان نیز مطرح می‌شود.
نورباران: در حال حاضر به چه کاری مشغول هستید؟
حبیبی‌فهلیانی: در حال حاضر به شعر و نویسندگی مشغولم و آثار و نوشته‌هایم را برای چاپ آماده‌می‌کنم. بهترین تفریحم کوهنوردی است و علی‌رغم داشتن اسلحه‌ی شکاری مخالف جدی شکار هستم. یک سال هم به عنوان مراقب افتخاری برتر جنگل‌ها و مراتع فارس انتخاب‌شدم.
در چاپ کتاب‌هایم کوروش کمالی‌سروستانی مسئول بنیاد فارس‌شناسی، مهندس قائدی رئیس میراث فرهنگی فارس، آقای عبدی‌پور، دکتر انصاری‌لاری، سردار بیگی و سردار امیر پوردستان خیلی محبت داشته‌‌اند و در کتاب جدیدم که هنوز به چاپ نرسیده‌است تمام آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی شهرستان را به صورت عکس رنگی، سنن و فرهنگ ممسنی و رستم را به دو زبان فارسی و انگلیسی جمع‌آوری نموده‌ام.
نورباران: در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمائید.
حبیبی‌فهلیانی: هر گاه نارسایی‌های جامعه در مطبوعات بیان شود، افراد به سمت آن گرایش پیدا می‌کنند، باید کاری کنید که آن چیزی که در شهرستان‌های ممسنی و رستم است منعکس شود. ما روزنامه‌هایی داشتیم و داریم از قبیل "آوای‌نور، سرو، دلگشا و فصلنامه فراسو" اما باید کاری شود که "نورباران" آئینه‌ی تمام نمای شهرستان بشود و از همه‌ی عقیده‌ها و نظرات مختلف استفاده شود.   روزنامه باید جایگاهی باشد برای بیان مشکلات مردم و شما وظیفه دارید مسائل بحرانی و بغرنج شهرستان و منطقه را نمایان بسازید و حل کنید و مسیر خوبی را انتخاب کرده‌اید. باید انتقادات سازنده داشته‌باشیم و سازندگی. واقعیت‌ها نباید مسخ شود، باید با دیده‌ی بصیرت مشکلات حل و کارها ادامه یابد به همین دلیل به کار نورباران امیدوار و برایتان آرزوی موفقیت می نمایم.

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 475 جمعه 12 آبان 1391 زمان : 17:58 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 38
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 240
 • باردید دیروز : 643
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 10
 • بازدید هفته : 240
 • بازدید ماه : 12,993
 • بازدید سال : 72,556
 • بازدید کلی : 754,289