close
تبلیغات در اینترنت
صداقت داشتن با مردم باعث سوق دادن آنها به همکاری با دولتمردان می‌شود
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

    عزیز ندری، متولد سال 52 روستای "مال‌محمود" نورآباد ممسنی، نفر اول قبولی کارشناسی ارشد در رشته "نقش اقلیم و برنامه‌ریزی محیطی" دانشگاه آزاد اهواز، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد با معدل 75/19، شهردار شبانکاره و از جمله شهرداران موفق استان بوشهر در سال 90 می‌باشد.…

 

 

عزیز ندری، متولد سال 52 روستای "مال‌محمود" نورآباد ممسنی، نفر اول قبولی کارشناسی ارشد در رشته "نقش اقلیم و برنامه‌ریزی محیطی" دانشگاه آزاد اهواز، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد با معدل 75/19، شهردار شبانکاره و از جمله شهرداران موفق استان بوشهر در سال 90 می‌باشد. به نظر وی وظیفه‌ی اصلی شهرداری تسری روحیه نشاط و شادابی در جامعه و ایجاد محیطی مناسب برای زیستن در شهر است و از دیدگاه وی  شورا باید همراه و همگام با شهرداری باشد و با یک کلان‌نگری چشم‌انداز روشنی را برای شهر ترسیم کنند. برای آشنایی بیشتر با وی لحظاتی مهمان اندیشه‌هایش می شویم.

نورباران: لطفاً خودتان را معرفی کنید؟
متولد ممسنی هستم و در سمت‌های معلم حق‌التدریسی در یاسوج، کارمند سازمان ایرانگردی و جهانگردی بوشهر، کارشناس استانداری بوشهر مشغول بودم و الان نیز حدود یک سال است به عنوان شهردار شبانکاره ادامه خدمت دارم.
نورباران: وظیفه اصلی شهرداری را چه می‌دانید؟
وظیفه اصلی شهرداری تسرّی روحیه‌ی نشاط و شادابی در جامعه و ایجاد محیطی مناسب برای زیستن در شهر است. شهر چون مأمن و ماوای مردم است و انسان نیز به حکم انسان بودن خواسته‌ها و ایده‌های مختلف دارد، شهرداری نیز باید پتانسیل‌ها و استعدادهای یک شهر را خوب بسنجد و اقدام نماید. به کمک دوستان اولین اقدام ما در شهرداری شبانکاره اولویت قرار دادن کارهای فرهنگی شد و زیباسازی بصری شهر را تغییر و تحول بصری دادیم. در بحث شهری آسفالت و عمران شهری مهم است اما ما با توجه به زیرساخت‌های لازم اولویت‌های دیگری را انتخاب نمودیم. در بحث فضای سبز نیز به جای توسعه‌ی فضای سبز نگهداری بهینه و مکانیزه‌ی فضاهای موجود را انتخاب نمودیم و همچنین یکی از عمده کارهای خوب فرهنگی تاسیس دانشگاه جامع علمی و کاربردی با همکاری نهاد شهرداری بود.
نورباران: چگونه می توانیم شهری خوب داشته باشیم؟
در شهرداری، ما دارای یک سیستم مدیریت شهری هستیم. یعنی شهرداری با همکاری سایر اداره‌ها و نهادها باید به وظایفش عمل نماید. در این سیستم یکپارچه شهری، شورای شهر و شهرداری ارکان این مدیریت هستند و رکن سوم دیگر مردم است. اگر این سه رکن بتوانند با چالش‌ها و اندیشمندانه به سوی توسعه و رونق بروند و پتانسیل‌های درونی و نهفته را بیابند، موفق می‌شوند.
نورباران: به بحث شورا اشاره کردید. ارتباط بین شورای شهر و شهرداری چگونه تعریف می‌شود؟
شورا نمود حاکمیت محلی مردم است. اول باید ظرفیت شوراها را قبول کنیم و سپس برنامه‌ای جامع و راهبردی کارشناسانه و بدون هر گونه حبّ و بغض و احساسات و عواطف، تنظیم شود و پلان رسیدن به یک استراتژی را مشخص نماییم. شورا باید تسهیل‌کننده امور شهرداری باشد و با این دید به آن نگاه کنیم نه اینکه شورا چوب لای چرخ شهرداری باشد.
نورباران: در نقشه جامع و هدفمند شهری که اشاره کردید چه نکاتی باید در نظر گرفته باشد؟
همین‌هایی که امروز داریم یکی از قابلیت‌های ماست. برنامه 5 ساله‌ی یک برنامه میان مدت است. باید شهرمان را هدف‌گذاری نماییم، آیا شهرمان پتانسیل گردشگری دارد، صنعتی است یا ... و این برنامه میان‌مدت 5 ساله را به آن سمت و سو حرکت دهیم. بعد از این هدف‌گذاری به سوی برنامه‌ریزی و اجرا گام برداریم. به عنوان مثال اگر شهر گردشگری است شهرداری موظف است به سمت و سویی خدمات گردشگری گام بردارد و طرح‌ها و پروژه‌هایش به این سمت و سو داشته‌باشد.
نورباران: شهرداری نهادی‌است که باید درآمدزایی داشته‌باشد، چگونه مردم را به سمت و سوی همکاری با شهرداری در پرداخت عوارض سوق دهیم؟
ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای کسب درآمد پایدار  از مهم‌ترین اولویت‌های اصلی درآمدی و مالی شهرداری است. بحث کسب عوارض باید بر اساس قانون و در نظرگرفتن شرایط باشد یعنی اگر مردم توانمد باشند شهرداری می‌تواند با قدرت و پشتوانه بیشتری عمل کند. صداقت داشتن با مردم باعث سوق دادن آنها به همکاری با دولتمردان می‌شود. ما در شهرداری شبانکاره در تعیین سیاست‌ها و هدف‌گزاری طرح‌ها از نظرات مردم استفاده می‌کنیم و هدف ما خدمت به مردم بر اساس ایده و طرح‌های مورد نظر آنهاست و مردم هر چه از ما می‌خواهند در در کارگروه‌ها مطرح می‌شود و این نظرات به صورت طرح‌ و برنامه تعریف می‌شود.
نورباران: بحثی که امروزه مطرح است استفاده بهینه از زباله‌های شهری و توجه به درآمدزا بودن آن است.
سیستم شهرداری یک سیستم میان بخش است و برای انجام خدمات با همه ‌ادارات و سازمان‌ها در ارتباط است. در سال 83 قانون "پس‌ماند زباله" تصویب شد و آیین‌نامه‌ی اجرایی آن ابلاغ گردید و بر اساس این قانون باید تمام شهرداری‌ها تا سال 92 طرح تفکیک زباله را داشته باشند. این قانون می‌خواهد که ما در سطح شهر از به وجودآمدن نقاط آلوده جلوگیری کنیم. باید با تصویب طرحی جامع در شهرداری، چگونگی استفاده از زباله‌ها به صورت بهینه مشخص کنیم. در حلقه‌ی مدیریت پس‌ماند یکی از شاخصه‌های اصلی موفقیت، مردم و شهروندان آگاه است و در این موضوع سه حلقه تعریف می‌شود: جمع‌آوری، حمل و نقل و دفع. الان حلقه‌ی تولید نیز به این طرح اضافه شده‌است و در آن مباحثی نظیر طرح‌ها و شیوه‌هایی برای کمتر نمودن تولید زباله به کار گرفته‌ می‌شود. الان اروپا به سمت استفاده کمتر از ظروف پلاستیکی نوشابه می‌رود و به جای آن از بطری‌های شیشه‌ای پاک استفاده می‌نمایند. امروزه در دنیا سرانه تولید زباله 300 گرم است اما در ایران این موضوع به یک کیلوگرم می‌رسد. اگر شهرداری با توجه به مردمان آگاه و مسئولینی که تعلق خاطر به محیط‌‌زیست دارند وارد عمل شود، موفق می‌شود. باید به این موضوع توجه داشته باشیم که زباله طلای کثیف است و باید استفاده‌ی مناسب از آن انجام گیرد.
نورباران: چرا بیشتر آنهایی که از شهرستان می‌روند چندان میل و رغبت به حضور در شهرستان را ندارند؟
هیچ وقت انسان از پیشینه‌اش نمی‌تواند فاصله بگیرد و اگر این موضوع وجود دارد باید آن را ریشه‌یابی نمود. فضای سنگین قبل و بعد از انتخابات و کشته شدن جوان عزیزمان را همه دیدند و شنیدند. آیا فکر کرده‌اید بعد از این حوادث، نگرش دیگران به شهرستان ما چگونه شده‌است. در این میان بزرگ‌اندیشی و آزادگی حاج جمال انصاری باعث کمرنگ‌تر شدن تلخی‌اش گردید. شما تصور کنید اگر تدبیر ایشان در آرام کردن موضوع نبود چه فجایعی در این حرکت تلخ نهفته بود و این حرکت انسانی و بزرگوارانه علی‌رغم آن حادثه‌ی تلخ، باعث عزت ممسنی و رستم گردید.
متاسفانه خارج از شهرستان به ممسنی به عنوان نقطه‌ای بدون امنییت، بدون تمدن، بدون فرهنگ و ... نگاه می‌کنند و فرزندان ممسنی مقیم در سایر شهرها را با انگشت به عنوان نماد این مسائل به هم نشان می‌دهند. بعد از انتخابات ما هر جا که می‌رفتیم به ما می‌گفتند: فلانی همشهریانت همدیگر را کشتند.!!! ما باید بپرسیم و بدانیم ریشه این مسائل کجاست. سیاسیونی که از این تعصبات کور قومی و قبیله‌ای ما سوءاستفاده کرده‌اند باید شناسایی و به مردم معرفی شوند. باید جواب داد چرا بعضی از کاندیداها اجازه‌ی حضور در بعضی از نقاط شهرستان را برای تبلیغ ندارند! خودانتقادی بهترین گزینه برای توسعه و پیشرفت شهرستان است.
نورباران: با همه‌ی این تفاسیر برای پیشرفت و توسعه‌ی اقتصادی ممسنی باید به چه سمت و سویی گام برداریم؟
باید نگرشی سیستمی و برنامه‌محور در کارمان باشد و پتانسیل‌های شهرستان را به خوبی بشناسیم. مثلاً آیا احداث پتروشیمی در شهرستان با توجه به اهداف و برنامه‌های بلندمدت شهرستان سازگار است و آیا پتروشیمی اشتغالی مولد و سازنده در پی دارد؟
ما در چند محور می‌توانیم در دنیا حرف اول را بزنیم. کشت داروهای گیاهی که در شهرستان محیط مناسب برای آن وجود دارد. ما باید داروهای گیاهی و بومی خود را به جهانیان بشناسانیم. در گذر این موضوع شهرستان ما چهار فصل است و می‌توانیم با یک برنامه‌ریزی مناسب از نظر کشاورزی به یک قطب بزرگ تبدیل شویم. باید از پتانسیل‌های گردشگری باستانی و طبیعی خود به خوبی استفاده‌کنیم. باید از طبیعت الهام گرفت. مثالی بزنم. درخت بن و بادام کوهی با هم زندگی مسالمت‌آمیز دارند. چگونه؟ درخت بن را اگر بکاریم گوسفندان آن را می‌خورد اما اگر در کنارش بادام داشته‌باشیم، بادام تلخ است و اجازه نزدیکی گوسفند به بن را نمی‌دهد. ما اگر بن و بادام را با هم در اراضی طبیعی بکاریم بادام از بن محافظت می‌کند و در سال‌های آتی سایه‌ی بن از بادام محافظت می‌کند. بن –چات‌لان‌قوش- از خانواده اصلی پسته است. در کرمان پیوند پسته را به بن می‌زنند. اینها الگوها و درس‌های بزرگی است. در کنار مسائل کشاورزی به سمت زیرساخت‌های آن برویم.
مثلاً کارخانه کمپوت سازی، سردخانه، سیلو و ... داشته باشیم و در گام بعدی کشاورزی هدفمند داشته باشیم. به عنوان مثال اگر کشت یک کیلو برنج حدود 40 لیتر آب مصرف کند یعنی ما با صادر کردن یک کیلو برنج میزان 40 لیتر آب را نیز صادر می‌کنیم بدون اینکه قیمت این آب را نیز بسنجیم. بعضی از کشورها دیگر برنج تولید نمی‌کنند و در این موضوع تدبیری خاص نهفته است. چرا ما به سوی کشت چغندرقند که اشتغال‌زایی بیشتری دارد، نرویم. نکته دیگر استفاده از منابع طبیعی است. کشور آلمان بهترین برند تولید مداد را دارد اما این برند را به کشور هند اختصاص داده‌است یعنی از امکانات اولیه کشور هند استفاده می‌کند و بدن آلودگی محیط زیست، بدون استفاده از چوب و کارگر کشور آلمان، نیازش را تامین می‌کند. همین تدبیر را نیز شرکت نوکیا و مایکروسافت اجرا می‌کنند. یعنی استفاده از امکانات سایر کشورها برای تامین نیازهای خود.
نورباران: مردم چگونه می‌توانند در توسعه و پیشرفت شهرستان نقش داشته‌باشند؟
مشکل اصلی مردم نوع نگرش آنها به همدیگر است. نوع نگرش با محبت و باصمیمیت نیست. باید مردم را از غیرمنطقی بودن نجات بدهیم و از قشری نگری و تعصبات کور بپرهیزیم. زندگی واقعاً خیلی قشنگ است. ما تا قبول نکنیم در جامعه دچار مشکل هستیم نمی‌توانیم به سوی حل آن گام برداریم. فضای شهرستان از گذشته تا به امروز خیلی تفاوت کرده‌است. در گذشته خبری از حرف‌ و حدیث‌های مطرح در جامعه‌ی امروز نبود. مشکل دیگر ما، مسئولان هستند که نمی‌توانند در معرفی شهرستان به درستی عمل کنند.  مثالی بزنم. ما همگی بارها نام "شرم‌الشیخ" را شنیده‌ایم. در این مکان مذاکرات صلح اعراب و اسرائیل انجام می‌شد اما یکی از دلایل برگزاری این کنفرانس در این منطقه، معرفی شرم‌الشیخ برای جذب سرمایه‌گذار و توسعه‌ی پایدار بود. سیاسیون مسائل سیاسی را در قالب جا و مکان قراردادند و به جا و مکان اعتبار بخشیدند. آیا ما توانسته‌ایم به جا و مکان اعتبار ببخشیم و بتوانیم سرمایه‌گذاران را برای توسعه شهرستان جذب کنیم. به نظر شما وقایع انتخابات و حوادث تلخ آن تا چه میزان در پیشرفت شهرستان می‌توانتد موثر باشد؟! ما متاسفانه با این حرکات شناخت نادرستی از ممسنی و رستم به همه داده‌ایم و تا زمانی که اشتباهات خود را قبول نکنیم نمی‌توانیم حرکتی جدّی را انجام دهیم.
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 2075 سه شنبه 20 تير 1391 زمان : 15:25 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 87
 • بازدید امروز : 205
 • باردید دیروز : 805
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 1,489
 • بازدید ماه : 12,062
 • بازدید سال : 35,149
 • بازدید کلی : 716,882