close
تبلیغات در اینترنت
به بهانه‌ی سالگرد درگذشت
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

نوای ماندگار زنده‌یاد استادشنبه نوایی، حدود نیم قرن شادی بخش و رونق دهنده‌ی محافل و مجالس ممسنی و  فارس و ایلیاتی‌ها بوده است. نوای خوش آهنگ غریبی که ریشه در اصیل‌ترین الحان موسیقی سنتی ایرانی دارد. نوای کرّنایی که به قول آن مرحوم از زمان "تهمورث زیناوند" مرسوم بوده و نسل به نسل و سینه به سینه پس از باربدها و نکیساها به او و دیگر نوازندگان و موسیقی‌دان‌ها رسیده‌است. نوازنده‌ی زبردست، روح و جان کلام زیبا و نغمه‌های دل‌نشین بر گلوی گشاده‌ی…

نوای ماندگار زنده‌یاد استادشنبه نوایی، حدود نیم قرن شادی بخش و رونق دهنده‌ی محافل و مجالس ممسنی و  فارس و ایلیاتی‌ها بوده است. نوای خوش آهنگ غریبی که ریشه در اصیل‌ترین الحان موسیقی سنتی ایرانی دارد. نوای کرّنایی که به قول آن مرحوم از زمان "تهمورث زیناوند" مرسوم بوده و نسل به نسل و سینه به سینه پس از باربدها و نکیساها به او و دیگر نوازندگان و موسیقی‌دان‌ها رسیده‌است.
نوازنده‌ی زبردست، روح و جان کلام زیبا و نغمه‌های دل‌نشین بر گلوی گشاده‌ی کرّنا می‌ریزد و با لحنی بسیار دل‌انگیز گوش شنونده را  به نوازش وامی‌دارد. مرحوم استاد شنبه نوایی با اَبرانگشتان سحر‌آمیزش هم نوازنده‌ی مویه‌های غمین ایام محرم بود  و هم شادی‌آور مراسم جشن و شادمانی، هم رونق بخش وصلت‌های عروسی بود و ختنه‌سوران‌ها و هم نوازنده‌ی آهنگ‌های فصل برداشت، او زیباترین نغمات تراژدی‌ها و غمنامه‌ها را با هنرنمایی تمام به اجرا می‌گذاشت و با آهنگ حاجومه(Hajomah)  و تول‌چپ (towle chap)  به همراه شروه های غمین، دل جمعیتی را به آتش  می‌کشانید. زیباترین و دل‌نشین‌ترین قطعات موسیقی ساز سحر را در سپیده دمان اجرا  می‌کرد. در لایه‌لایه‌ی ساز سحرش سوز و نوایی خاص نهفته‌بود که تاثیرش بر عموم کمتر از تاثیر دعای سحری برای روزه داران و سحرخیزان نبود. هم نشینی با او لذت‌بخش بود و شورآفرین. علاوه برنوازندگی ویالون و کرّنا و سُرنا، درخواندن تک بیتی‌های شفاهی لری و شاهنامه نیز دستی تمام داشت و همراه ترنّم-آواهایِ متین و خردورزانه و روح بخشش با انگشتانی ماهر و دستانی ساحر با زخمه بر ویالون خوش‌دستش، غوغا و شور و هیجان  می‌آفرید.
 


استاد، هنرمندی فروتن، متین و بزرگوار بود، شخصیّت اجتماعی وی مقبولیّت عام‌ داشت و همیشه مورد ستایش و تکریم عوام و خواص بویژه هنرمندان بود. این استاد فرهیخته و هنرمند در تابستان سال 90 در سن 80 سالگی با موسیقی، هنر و زندگی وداع‌کرد و نوایِ ساز و ویالونش را برای همیشه برای دوستداران فرهنگ و هنر این دیار به یادگار گذاشت.
سطور زیر برای پاسداشت و اهمیت موسیقی ایلیاتی لر نگاشته‌شده و تاثیر هم‌نشینی آن زنده‌یاد درجملات و از فحوای کلام این حقیر در آنها نیز مشهوداست.
                                  ***
یقیناً مهم‌ترين ركن براي نفوذ و توسعه هر فرهنگ وجود ذخيره‌هاي فراواني است كه با داشتنشان بسط و گسترش امكان پذير است و اين مهم در موسيقي غني ممسني تا اندازه‌اي از قوه‌ به فعل درآمده و در سده‌ي اخير توانسته ايلات و همسايگان مجاور را تحت تاثير شيوايي و رواني و غناي خود قراردهد.
 ادعا نداريم كه همه‌ي آهنگ‌ها و موسيقي‌هاي لري از ممسني برخاسته‌است ولي قسمت عمده‌اي از آن را برخاسته از اين ديار مي‌دانيم. ممسني جزئي جدانشدني از پيكره‌ي بزرگ و توانمند لر بزرگ مي‌باشد و مطمئناً موسيقي و ترانه و تك بيتي و مثل‌هايش نيز با فرهنگ اين قوم پيوندي ناگسستني دارد.
موسيقي سازسحر نيز ميان همه ايلات و طوايف به زيبايي تمام و وصف ناشدني بر زبان «مهتران» و از دهان «سُرنا sorna  و كرّنا karranā» هايشان جاري مي‌گردد.
استاد شنبه نوایی  می‌فرمودندکه :"ساز سحر با يك « وَردار vardār » يا مقدمه آغاز مي‌شود. "نواي غريبي در متن آن نهفته است كه بطن را متلاطم و از حظ و لذت، موي بر اندام راست مي‌گرداند ، شخص را سراپا گوش، از همه چيز بريده و به نواي خود دلبسته مي‌كند. " اين نوا از «مثنوي» سرچشمه گرفته‌است. " ازدیدگاه وی‹‹مختارخاني›› لحني ديگر از الحان اين ويرانگر آبادكننده مي‌باشد. و نوای «حاجيوني» همان آهنگي كه بيشتر در ني نواخته مي‌شود، توسط هنرمند نوازنده به «كرّنا» فرو برده مي‌شود تا از دهان گشاد و گوش و چشمان هميشه بازش، چونان موجي به لايه‌لايه‌ی گوشت و پوست و سلول‌هاي مرد ايلياتي رسوخ كند.      این نوازنده‌ی برتر موسيقي لر ممسني، قدمت نواختن آهنگ "شهرآشوب" یا "تولِ‌چپ" را به زمانه‌هاي دور مي‌داند. اعتقاد وي براين است كه : ‹‹ هرگاه قرار بوده كه حاكم و پادشاه به منطقه‌اي حمله كند يا از منطقه‌اي احتمال حمله به شهر و ديار خود را حدس مي‌زده است. مهتر و نوازنده‌ را بالاي مناره مي‌فرستاده‌اند تا اين آهنگ را اجرا كنند كه احتمال جنگ و درگيري است، مردم و لشكريان بايد آماده شويد و آشوب و ولوله، در شهر برپا مي شده و اين آشوب نه از نوع منفي آن كه تحرك براي آمادگي و دفاع از حريم به حساب مي آيد. ›› استاد شنبه، آهنگ حسيني كه در ايام محرم نواخته مي‌شود و آهنگ تك بيتي‌ها (شروه‌ها) را نيز نوعي شهرآشوب مي‌داند. "وي با استناد به شاهنامه فردوسي، قدمت كوس و كرّنا را از زمان تهمورث ديوبند مي‌داند."  امروزه شهرآشوب در ايام عاشورا، تشييع جنازه‌ها ، سوگواري‌ها و تعزيه‌ها با «سُرنا» اجرا مي‌شود. وي (استاد شنبه) از ماهرترين و برجسته‌ترين نوازندگان در اين زمينه بوده و بيش از چهل سال در حرفه‌ی نوازندگي كرّنا و سُرنا به موسیقی ممسنی خدمت نمود. از ديگر نوازندگان موسيقي هاي ساز سحر، چوپي و تركه‌بازي، رقص‌هاي زنانه، تول‌چپ (شهرآشوب) مي‌توان به مرحوم بلال اميدنژاد، مرحوم سيف‌اله وطن‌خواه، محمدقلي و رضاقلي شعباني، خداكرم چنگي، مظفر نوایی و امراله ...  اشاره‌كرد. نسل جديد نوازندگان جوان نيز به نسبت سن و سالشان نوازندگان شايسته‌اي مي‌باشند كه حافظان موسيقي‌هاي محلي ممسني مي‌باشند. "مجتبی وطن‌خواه" نوه‌ی دختری مرحوم استاد می‌تواند جانشین خلفی برای آن مرحوم به حساب آید.
                                        ***
عروسی‌ها بهترین آوردگاه‌های تقابل و تبادل فرهنگی و هم بهترین صحنه‌ی رفاقت و رقابت و به ندرت مبارزه برای ایلات و طوایف مختلف هر منطقه می‌باشد و میادین عروسی در میان ایلات و ظوایف ممسنی نیز به همین گونه‌است. صحنه‌های همه چیز را به رخ حریف و بیگانه و آشنا کشیدن. رقابت برای همه چیز، خوردن، پوشیدن و رقصیدن. میدان رقص یکی از مهمترین این آوردگاه‌هاست و به ميدان رقص نيز آنکه بيشتر مي‌چرخد و هم بيشتر –ميدان‌داري مي‌كند، پيروزتر است. بايد قطرات عرق پيشاني را با آب باران بشويد، اگر هوا باراني باشد ...!     

و در ميدان مردها، نيز آن پيروزتر كه بهتر و بيشتر از همه پاهاي رقيب را با تركه‌ي "چوب ارزني" نقش اندازد، ورم‌كرده كند يا خون از پا و زانوان جاري كند و نهايت آرزوي هر حريف، شكستن پايي با چوبي! تا ضربه‌اش ماندگار و توصيفش به ساليان بر سر زبان‌ها جاي شود. پاپيج پوشيدگان ترسوانند و مورد تمسخر! بازيگران خوب و چابك با هلهله و شادي و «كِل kel» تشويق مي‌گردند. نوازنده ساز و كوبنده نقاره نيز به انحاء مختلف، كيفيت اين وجد و شادي را دو چندان مي‌كند.
چه زيباست رقص و پايكوبي و هلهله! چه زيباست كِل و گالَه و شور و غوغا، اگر جشن عروسي بر چمنزار بهاري سرسبز باشد، ميان دو كوهه، جلگه يا بر تپه‌اي ، خرمن جايي و يا گستره‌ی ميداني كه بتوان بر فراخناي آن خوب دايره‌هاي رقص زنانه و مستطيل‌هاي رقص مردانه را سامان داد. و هم چه خوب جولانگاهي خواهد بود براي سواركاران ماهر تا با قيقاچ‌هاي زيبا، تبّحر مردان سوار هر طايفه به رخ طوايف ديگرِ به عروسي دعوت شده كشيده شود. اما دريغ كه تكنولوژي و پيشرفت انسان دوپاي، ايلياتي لُر را نيز به سالن‌هاي مجلل و كاغذ رنگي پوشانده شده، پشت ميزهاي سِرو غذا و ظروف يكبار مصرف كشانده‌است.
 لذت بردن از رقاصه‌هاي نيم لخت، قاشق و چنگال‌هاي پلاستيكي و ران مرغ‌هاي سفيد چهل روزه كجا مي‌تواند جايگزين ديگ‌هاي بزرگ پلويي باشد كه بر دامن سرسبز صحرا بر اجاق‌هاي هيزم بلوطي طباخي مي‌گردد؟ كجا خواهد توانست از ياد بَرَد سيني هاي روييِ پر از پلو با گوشت شيركَن هاي يكي دو ساله؟ و نخواهدتوانست از ياد و خاطره بزدايد اُرگ و رقاصه‌ها ، رقص‌هاي چوپيِ دايره وار زنان ايلياتي لر با لباس‌هاي قِر و چين‌دار و چارقد و كُهنه‌هاي پولكي و هم دستمال‌هاي سرخ و بنفش بالاي سرشان را؟
دايره هاي تكامل يافته‌اي كه به همراه صداي دلنشين موسيقي كرّنا و آهنگ‌ها و مُقُوم‌هايش، تسخير كننده قلب مردان خشنِ ايلياتي است و هم غناي اشعار شفاهي مرد و زني كه گاهي سرمستانه به ميانه ميدان ، دست زير گوش، تك‌بيتي و يا سرودي را ترنّم مي‌كند ، آبـي است بر آتـش خستـگي و كوفتـگي ناشـي از « تركَه بازي "tarkabāzi" و خنثي كننده‌ی درگيري‌هاي احتمالي بعد از اين رقص خشن مردانه! و اين جا همان صحنه رقابت بزرگ دختران و زنان سرخ و سفيد پوش طايفه است. صحنه هنرنمايي دختران دَم بخت و "رخت به بُقچه" ... و کورسوی وسوسه‌هاي چند همسري مرد لر، بيشتر از همين نقطه مي‌باشد.
  فرزندان بسياري از زنان و مردان جسور اين صحنه‌ها، امروزه چه نابخردانه به تقليد از موسيقي و رقاصه‌هاي غربي و زنان لخت و نيم لخت در سالن‌هاي رقص و محصور شده جاهاي تنگ، دست بر سينه، اداي آن رقاصه‌ها را در مي‌آورند. به جاي ‹‹چِقّه و زُنّاره›› ، شلوارهاي ليِ تنگ و چسبان مي‌پوشند و جاي مسابقات تيراندازي را ترقه و فشفشه‌‌ها، چه بد پر كرده‌است! و چه زجرآور و نابجاست اين افسار گسيختگي و بي غيرتي. «‌آنجا كه بود آن دلستان، با دوستان در بوستان/ شد گرگ و روبه را مكان، شد كوف و كركس را وطن ...»‌
سیدمحمدرضا رستمی

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 697 سه شنبه 18 مهر 1391 زمان : 15:4 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط حمید رزمجویی در تاریخ 1393/12/3 و 20:32 دقیقه ارسال شده است

بسیار عالی بود ممنون واقعا


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 69
 • آی پی دیروز : 48
 • بازدید امروز : 356
 • باردید دیروز : 291
 • گوگل امروز : 24
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 4,463
 • بازدید ماه : 11,945
 • بازدید سال : 71,508
 • بازدید کلی : 753,241