close
تبلیغات در اینترنت
فقط فالوده و بستنی لکی!
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ما بسته‌ی تو هستیم لازم به بستنی نیست عهدي که با تو بستیم هرگز گسستني نيست فالوده و بستنی لکی زبانزد همه‌ی عام و خاص مردم ممسنی است. اسم و رسم مغازه‌اش برای دادن نشانی، بالاتر از نام هر میدان و خیابانی است و پایین‌تر یا بالاتر از بستنی لکی برای هر نورآبادی آدرسی سر به راه‌تر از هر خیابان این شهر است. کریم لکی را مردم ممسنی با فالوده و بستنی‌اش بیشتر می‌شناسند. او نزدیک به چهل سال است که در همین مغازه‌ی دوست‌داشتنی‌اش دل مردم را خنک می‌کند ...…

ما بسته‌ی تو هستیم لازم به بستنی نیست
عهدي که با تو بستیم هرگز گسستني نيست

فالوده و بستنی لکی زبانزد همه‌ی عام و خاص مردم ممسنی است. اسم و رسم مغازه‌اش برای دادن نشانی، بالاتر از نام هر میدان و خیابانی است و پایین‌تر یا بالاتر از بستنی لکی برای هر نورآبادی آدرسی سر به راه‌تر از هر خیابان این شهر است.
کریم لکی را مردم ممسنی با فالوده و بستنی‌اش بیشتر می‌شناسند. او نزدیک به چهل سال است که در همین مغازه‌ی دوست‌داشتنی‌اش دل مردم را خنک می‌کند ... اما کریم لکی ورزشکار را مردم ممسنی شاید کمتر بشناسند. او با تیم بسکتبال ممسنی در سال 56 و 57 نایب‌قهرمان فارس شده و بیشتر از هفت-هشت قهرمانی شهرستان و غیرشهرستان، مقام ورزشی و مدال در کارنامه‌ی ورزشی خود دارد. کریم لکی از خیِران بزرگ ممسنی است که علاوه بر کارهای فرهنگی و مذهبی در کنار هئیت ابولفضل‌العباس شهرستان ممسنی، فعالیت چشمگیر دارد و از بانیان خیر حسینیه و ... ممسنی می‌باشد. پای صحبت‌های شیرین این استادکار بستنی‌بند و ورزشکار پیشکسوت ممسنی می‌نشینیم.
 

نوربارن: لطفاً خودتان را برای خوانندگان نورباران معرفی کنید.
کریم لکی هستم ساکن ممسنی و از بدو تولد در  نورآباد ممسنی بودم. از قبل از انقلاب در منزل برادران "اُتونی" کرایه‌نشین بودم تا در سال 42 یا 43 زمینی از مرحوم "بی‌بی‌آسیه" همسر مرحوم ولی خان کیانی به پدرم فروخته شد و بعد از آن توانستیم منزلی بسازیم.
نورباران: به چه شغلی و از چه سالی مشغول هستید؟
کریم لکی: در حال حاضر شغل بستنی‌فروشی دارم اما از ابتدا و سال 47 از یخ‌فروشی و نوشابه‌فروشی شروع کردم و آن زمان خانواده‌های مرفه می‌آمدند و یخ می‌گرفتند، تا سال 51 که مغازه‌ی بستنی و فالوده فروشی را شروع کردیم. البته شغل پدرم ملکی‌دوزی بود که بعد از اینکه کار ملکی‌دوزی از رونق افتاد تصمیم گرفتیم وارد رسته‌ی بستنی‌فروشی شویم و از همان ابتدا در نبش مسجد امام سجاد (ع) به صورت خانوادگی شروع به کار نمودیم.
نورباران: کمی از گذشته و سابقه ورزشی خود برایمان بگویید؟
کریم لکی: تا نیمه‌ی اول سال 56 فوتبال بازی می‌کردم و از نیمه‌ی دوم همان سال بسکتبال کار کردم و همان سال نیز به تیم شهرستان دعوت شده و به همراه عبدالرضا مرحمتی، مرحوم جهانشاه کیانی، محمود نیکزاد، عباس رازقی، محسن تسلیمی، حسن غفاری، اکبر شریفی، اسکندر شریفی، حسین توکلی، شهید اله‌حسین لشکری و حمید نیاکان در مسابقات استانی شرکت نموده و مقام دوم استان را به دست‌آوردیم. حدود 7 حکم قهرمانی و نایب قهرمانی و سومی استان و یک مدال نقره دارم.
نورباران: امروزه وضعیت بسکتبال را در شهرستان چگونه می‌بینید؟
کریم لکی: الحمدلله الآن وضعیت بسکتبال شهرستان خوب است و در مسابقاتی که چندی پیش در شهرستان برگزار گردید ما پیشکسوتان نیز دعوت شده‌بودیم، جوانان ممسنی به خوبی از سد حریفان خود گذشتند. در این دوره از مسابقات به همت حاج یوسفی رئیس "اداره ورزش و جوانان" از ما به همراه آقایان غضنفرمرادی و حاج علی‌اکبر بازیار به عنوان پیشکسوت ورزش، تجلیل به عمل آمد و جا دارد که ما هم بابت رونقی که در ورزش شهرستان ایجاد شده از وی تشکر کنیم.
نورباران: در خصوص این ورزش چه ناگفته‌هایی وجود دارد؟
کریم لکی: در وهله‌ی اول باید بگویم که بسکتبال بازی فکری است و کمک زیادی به هوش و استعداد دانش‌آموزان می‌کند و من این ورزش را به جوانان پیشنهاد می‌کنم چون یک بازی است که حتی موقعی که بزرگان شطرنج مثل "بابی فیشر و اسپاسکی" از شطرنج خسته می‌شوند به این بازی روی می‌آورند. الآن امکانات خیلی خوب است آن موقع که ما بازی می‌کردیم امکانات مناسب نبود و به خاطر همین هم دچار مصدومیت و عوارض می‌شدیم.
نورباران: چرا در ممسنی بستنی و فالوده لکی را بیشتر می‌پسندند؟
کریم لکی: باید از مردم پرسید اما اگر وجدان کاری خوب باشد مردم از کار انسان استقبال می‌کنند و ما برای این که می‌خواهیم نان حلال به خانه ببریم نهایت تلاش خود را در تولید باکیفیت بستی و فالوده لکی انجام می‌دهیم و بیشتر مشتری‌های ما ثابت هستند و کمتر مشتری عبوری داریم. ما مشتری‌هایی داریم که فالوده و بستنی را از ما می‌خرند و فریز کرده و به جاهای دیگر می‌فرستند نمونه‌اش حاج‌ سهراب است که برای فرزندانش در تهران می‌فرستد و زمانی هم که فرودگاه هلی‌کوپتر در ممسنی فعال بود بستنی و فالوده پستی زیاد داشتیم.
در تولید فالوده و بستنی مواد اولیه همه جا یکی است و همه جا از شیر، شکر، نشاسته و ... استفاده می‌کنند و ما در تولیدات خودمان از بهترین و باکیفیت‌ترین مواد اولیه استفاده می‌کنیم و این رمز استقبال مشتریان از کار ماست. در کنار این موضوع اخلاق حسنه و معاشرت با مردم که از سفارشات پیغمبر است را وظیفه‌ی خود دانسته و رعایت می‌کنیم.
نورباران: کمی از خانواده خود برایمان بگویید؟
کریم لکی: پسر اولم در سال 66 به دنیا آمد و در سال 85 در حالی که در دانشگاه قبول شده‌بود برای مقدمات حضورش در دانشگاه به کازرون می‌رفت که در راه با زبان روزه دچار سانحه‌ی تصادف شد و فوت کرد. پسر دومم از سن 14 سالگی تومور استخوانی داشت و بعد از 9 سال این بیماری باعث مرگ وی شد و این اتفاقات برایم سخت و سنگین بود چون فقط این دو پسر را داشتم اما دوستان و همشهریانم صمیمانه کنارم بوده و هستند و این اتفاق را خواست خدا می‌دانم و به رضای او راضی‌ام.برادرم هدایت‌اله قبل از من کار بستنی و فالوده را شروع کرد و بعد از مرگ پدرم ما کنار هم و با هم هستیم و از همدیگر رضایت کامل داریم و اعتقاد دارم انسان اگر در شراکت گذشت داشته‌باشد و طالب مال دیگری نباشد می‌تواند سال‌های سال کنار هم باشد و به خوبی و خوشی با هم شراکت نماید.
نورباران: با توجه به اینکه اجداد و بیشتر اقوام شما ساکن کازرون هستند، راجع به مردم ممسنی چه نظری دارید؟
کریم لکی: من خودم را از ممسنی جدا نمی‌دانم و متولد این شهر و بومی اینجا هستم. مردم ممسنی، مردمی باشرافت، خوب و مهمان‌نواز هستند و به طور کلی لُر قوم بسیار بزرگی است و همه جا خوب و بد هست اما به جر نیکی چیز دیگری از مردم این شهرستان ندیدم.    

نورباران: در راستای کارهای فرهنگی چه علاقه‌مندی‌هایی دارید؟
کریم لکی: اگر خداوند قبول کند چند سالی‌است که در کنار حاج عباس خسروی در هیئت ابوالفضل‌العباس (ع) کار می‌کنم و هر کاری از دستم بر‌آید انجام می‌دهم البته سال‌ها قبل با هیئت سیدالشهدا (ع) همکاری داشتم اما به علت اینکه بیشتر دوستانم در هیئت ابولفضل‌العباس (ع) بودند در این هیئت فعالیت دارم. در برنامه‌های تعزیه نیز دستی بر آتش دارم و خوشحالم که به عنوان یکی از خادمان سیدالشهدا (ع) در این راستا فعالیت می‌کنم.
نورباران: اگر شخصی از شما برای کار بستنی‌بندی کمک بخواهد، آیا او را یاری خواهید نمود؟
کریم لکی: با رضایت کامل و کمال افتخار اگر کسی بخواهد به حرفه‌ی ما روی بیاورد با وی همکاری می‌کنم، آقای خلفی روبروی ما بستنی‌فروشی دارد، شهرداری از او خواسته بود بخاطر حفظ حریم از ما رضایت‌نامه بگیرد و با کمال میل با انجام فعالیت وی روبروی مغازه‌ی خودم موافقت کردم و چند نفر دیگر نیز از دهنو، فهلیان و ... از من کمک خواستند و با آنها همکاری کردم.
نورباران: از شغل خود رضایت دارید؟
کریم لکی: خدا را شکر می‌کنیم. شغل سخت و جوان‌پسندی است. سختی آن به دلیل چگونگی تهیه و عرصه بستنی و فالوده است... در این کار اگر امکانات مکانی از خودت نباشد از نظر اقتصادی به صرفه نیست و در طی این مدت و با بالا رفتن قیمت سایر اجناس قیمت بستنی و فالوده تغییر زیادی نکرده در حالی که با مقایسه با سایر شهرها در ممسنی خیلی ارزان ارائه می‌شود. آقای خاکیان مسئول صنف ما قول داده‌اند که اقدامی انجام دهند تا ببینیم چه می‌شود. لازم به ذکر است صنف ما به دلیل نرسیدن به حد نصاب با صنف قصابان و ساندیویچ‌فروشان یکی است.
نورباران: به جز این شغل آیا به حرفه‌ی دیگری مشغول هستید؟
کریم لکی: به دلیل اینکه شغل ما فصلی است و مدت 6 ماه از سال فعالیت نداریم در خط کازرون به تهران و در حمل و نقل عمومی با اتوبوس فعالیت دارم.
نورباران: گفتید که از سال‌های قبل از انقلاب مغازه داشتید. از روزهای انقلاب در ممسنی برایمان بگویید.
کریم لکی: مغازه‌ی ما از قدیم کنار مسجد بود و شاهد اکثر اجتماعات و راهپیمایی‌ها بودیم و می‌دیدیم که مردم با شور و نشاط فعالیت دارند. نورآباد خیلی زود توانست در خط انقلاب قرار گیرد و جایگاه خود را در کشور پیدا کند. آن سال‌ها شهید مدنی در ممسنی بود و در اکثر نمازهای جماعت ایشان، شرکت داشتم و برادرم نیز راننده‌ی شخصی ایشان بود. شهید حاج موسی رضازاده، حاج احمد رضازاده، حاج اکبر جمشیدی، سیدمحمد موسوی، مرحوم حاج کرم یوسفی، حاج جعفر اسدی، حاج سیدعبدالرسول موسوی، حاج میرزا هاشمی و ... از انقلابیون آن زمان بودند.
 نورباران: شما پس‌اندازهای خود را در بانک‌های کازرون سرمایه‌گذاری می‌کنید یا ممسنی؟
کریم لکی: من همه‌ی درآمدم را در بانک‌های شهرستان ممسنی پس‌انداز می‌کنم و حسابی در شهر دیگر ندارم. ما از ابتدا در ممسنی بودیم و محل تولدمان ممسنی است و در کازرون غریبه هستیم و کسی ما را نمی‌شناسد.
نورباران: چند نفر در مغازه کار می‌کنند و کارگرهای شما چند سال است که با شما هستند؟
کریم لکی: خودم، برادرم، براردزاده‌ام به همراه 3 کارگر دیگر در مغازه کار می‌کنیم. کارگر قدیمی‌ام حسن رضایی و سیدرضا حسینی بودند که حدود 15 سال پیش ما کار می‌کرد و الان نیز بهرام جاویدی، نوید شمس‌‌الدینی و پیمان شجاعی از کارگرهای قدیمی‌ام هستند و قبلاً خودم تنها کار می‌کردم.
نورباران: اتفاق افتاده است که کسی از شما انتقاد کند؟
کریم لکی: انتقاد باید در کار باشد و اگر انتقاد نباشد پیشرفتی صورت نمی‌گیرد اما مشتریانی وجود دارند که از قیمت بستنی و فالوده اظهار نگرانی می‌کنند.
نورباران: چه خاطره‌ی زیبایی از شغل خود دارید؟
کریم لکی: از خاطرات خوب ما مشتری‌هایی بودند که بعد از 20 سال می‌آمدند و از من بخاطر ندادن پول بستنی حلالیت می‌طلبیدند و مشتری‌هایی هم داریم که یک کیلو بستنی یک‌جا می‌خورند!
نورباران: در پایان اگر صحبت خاصی دارید بیان کنید؟
کریم لکی: ما اگر راضی به رضای خدا باشیم همین کفایت می‌کند و در پایان از دست‌اندرکاران ماهنامه نورباران تشکر می‌کنم.
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 800 چهارشنبه 19 مهر 1391 زمان : 14:44 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 17
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,351
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,389
 • بازدید ماه : 9,145
 • بازدید سال : 86,420
 • بازدید کلی : 768,153