close
تبلیغات در اینترنت
مردم هیئت ابوالفضل‌العباس را دوست دارند و این دوست‌داشتن آنها ناشی از روحیه‌ی دینی و اعتقادی آنهاست
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

هیئت ابوالفضل‌العباس در سال 1360 تاسیس شد و از آن سال تاکنون توانسته به عنوان یکی از منظم‌ترین و منسجم‌ترین هیئت‌های شهرستان مطرح شود و در کنار برنامه‌های مذهبی محرم و عاشورا، این هیئت در طول سال برنامه‌های مختلف دارد. برای آشنایی بیشتر پای صحبت‌های حاج عباس خسروی مسئول این هیئت می‌نشینیم. با ما همراه باشید. با سلام و خوش آمدید. کمی از خودتان و سوابقتان برایمان بگویید. عباس خسروی بچه‌ی نورآباد، متولد سوم خرداد 1342 هستم و سه فرزند دارم. دو دختر و یک پسر…


هیئت ابوالفضل‌العباس در سال 1360 تاسیس شد و از آن سال تاکنون توانسته به عنوان یکی از منظم‌ترین و منسجم‌ترین هیئت‌های شهرستان مطرح شود و در کنار برنامه‌های مذهبی محرم و عاشورا، این هیئت در طول سال برنامه‌های مختلف دارد. برای آشنایی بیشتر پای صحبت‌های حاج عباس خسروی مسئول این هیئت می‌نشینیم. با ما همراه باشید.


با سلام و خوش آمدید. کمی از خودتان و سوابقتان برایمان بگویید.
عباس خسروی بچه‌ی نورآباد، متولد سوم خرداد 1342 هستم و سه فرزند دارم. دو دختر و یک پسر که یکی از دخترها ازدواج کرده و دیگری سوم راهنمایی است و در درسش موفق است و سومین فرزندم نیز پسر است و حدود 30 ماه سابقه‌ی حضور در جبهه دارم.
 

در چه زمینه‌هایی فعالیت می‌کنید؟
بیشتر فرهنگی-مذهبی.
بیشتر توضیح دهید.
از ابتدا که شروع کردیم. 14-15 ساله بودم به سن بلوغ که رسیدیم و انقلاب شد درتمامی راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌ها که علیه نظام شاهنشاهی در کنار بزرگترها و شهدایی چون محمد شریعتی، علی گودرزی مشغول فعالیت بودیم و کارهای آنها را با چند نفر از دوستانمان انجام می‌دادیم و در تمامی تظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت فعال داشتیم. بعد از انقلاب به همین صورت در تمامی گردهمایی‌ها که مربوط به انقلاب، شهدا و جنگ بود حضور فعال داشتیم و هنوز که هنوز است بر همان محور و بر همان اراده نسبت به انقلاب و شهدا ایستاده‌ایم و تا جایی که از دستمان ساخته‌باشد همان خدمت اولیه را با شور و شوق انجام می‌دهیم. نه یک قدم بیشتر و نه یک قدم کمتر.
در زمینه‌های ورزشی هم فعالیت می‌کنید؟
در هیئت برنامه‌های ورزشی زیادی داریم و در شهرستان هم مسئول هیئت فوتبال هستیم.

خودتان در چه زمینه‌هایی فعالیت داشتید؟
از همان زمان ابتدایی فوتبال بازی می‌کردم و در مدرسه‌ی راهنمایی ابن‌سینا جز تیم فوتبال بودم و این رویه در دوران دبیرستان نیز ادامه داشت. در زمان جنگ نیز در یگان دریایی لشکر المهدی تیم تشکیل داده‌بودیم و با سرپرستی سرهنگ حمید رضازاده مشغول فوتبال بودیم و در کنار آن و همیشه در تیم‌های برتر شهرستان مثل تیم هلال‌احمر بازی می‌کردم و خودم و آقای علی محمد مدبر تیم مرکز پرورشی هلال‌احمر را تشکیل دادیم و بعد از آن تیم استقلال زیر نظر هلال‌احمر آمد و با ادغام این دو تیم، تیم استقلال هلال‌احمر به وجودآمد و بعد از مدتی دوباره از هم جداشدند و تیم ما به لیگ استان صعود کرد.
الآن به چه کاری مشغول هستید؟
در حال حاضر مسئولیت هیئت فوتبال ممسنی را دارم ولی از بابت هزینه چیزی عایدمان نمی‌شود. قبلاً بازاری بودم و طلافروشی داشتم اما به خاطر شرایطی مغازه‌ام را کرایه دادم و شغل بازاری را ترک کردم، خدا روزی رسان است.
چگونه و چرا به مداحی روی آوردید؟
از ابتدا در خانواده‌ای مذهبی و علاقمند به اهل بیت بزرگ شدم و با خانواده آن زمان به هیئت سیدالشهدا می‌رفتیم اما خجالت می‌کشیدم مداحی کنم تا اینکه در جریان انقلاب در گروه‌های مقاومت شروع به نوحه‌خوانی کردم و تا به امروز که اینجا رسیده‌ام همه‌اش ناشی از عشق به امام حسین (ع) است.
فعالیت‌های هیئت به چه صورت است؟
هیئت را طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که مختص ایام محرم و صفر نباشد. ما در طول سال هر هفته زیارات عاشورا در خانه‌های اعضای هیئت داریم و در کنار آن در کلیه‌ی مناسبت‌های مذهبی برنامه‌ی خاص داریم.
ظاهراً در حال ساخت حسینه برای هیئت هستید؟
یک خانه‌ای قدیمی در محله‌ی خودمان داشتم که آن را وقف هیئت کردم و بعد از مدتی با کمک و همیاری مردم شروع به ساخت یک حسینیه بزرگ در دو طبقه کردیم و در مراحل بعدی حاج کریم لکی 20 میلیون تومان پول دیه‌ی یکی از فرزندانش را به هیئت داد و در کنار این مبلغ 100 میلیون تومان دیگر با کمک اعضاء هزینه نموده‌ایم و الان حدود 65 درصد کارها انجام شده که با لطف خدا و همراهی مردم به زودی آن‌را به اتمام می‌رسانیم.
هزینه‌های ساخت حسینیه و هیئت را چگونه به دست می‌آورید؟
حدود 150 نفر از اعضای هیئت، ماهانه مبلغ قابل توجهی را کمک می‌کنند و در کنار آن بقیه‌ی اعضا بین 5 تا 100 هزارتومان کمک می‌کنند که حدوداً ماهیانه دو میلیون تومان می‌شود و از این مبلغ در تهیه ملزومات هیئت استفاده می‌کنیم. البته حدود 60 میلیون تومان وام روی پروانه‌ی مغازه‌ی اعضا برای خرید زمین نیز گرفتیم که به شکر خدا تسویه شده‌است.
تصمیمات هیئت چگونه اتخاذ می‌شود؟
خسروی: تصمیم وقف خانه یک تصمیم شخصی بود که من گرفتم اما ما هیئت امنا داریم و در سایر موارد با تصمیم هیئت امنا کار می‌کنیم.
در زمینه فرهنگی چه اقدامی انجام می‌دهید؟
ما برنامه‌ی تعزیه را هر سال داریم و گروه تعزیه هیئت در شهرهایی مثل سپیدان، جم، بوشهر، اقلید، استهبان، مرودشت، شیراز و ... اجرا داشته و در سوگواره‌های مختلف اداره ارشاد تعزیه امام حسین (ع)  و ابولفضل‌العباس (ع) را اجرا کردیم و مردم این نقاط همیشه خواهان اجرای تعزیه ممسنی در شهرهایشان هستند.
هیئت اباالفضل‌العباس در سال گذشته سوگواره‌ای برگزار نمود؟
خسروی: برای سال اول، با همکاری اداره آموزش و پرورش و مدیر سابقش که در  هیئت اباالفضل‌العباس عضو هستند این سوگواره را برگزار کردیم و حتی گروه‌هایی از اقلید و شهرهای دیگر شرکت کردند. استقبال و تشویق آقای حیاتی و نماینده وقت آقای مرادی از این سوگواره باعث شد ما در برنامه‌ای از پیرغلامان امام حسین (ع) برای اولین بار در ممسنی تشکر و قدردانی کنیم.
آیا برنامه‌های فرهنگی دیگر نظیر اردو هم برگزار می‌کنید؟
خسروی: بله؛ ما هر سال برای تشویق جوانان و ایجاد انگیزه‌ی مذهبی، اعضای فعال هیئت را به اردو می‌بریم که هزینه‌ی آن خارج از هزینه‌های هیئت و بر عهده خود دوستان است و دوستان از این اقدام مشتاقانه استقبال می‌کنند. در این اردو سعی می‌کنیم برنامه‌های متنوعی داشته‌باشیم. در روزهای میلاد ائمه هم مسابقه‌ی پرسش و پاسخ در مورد دین اسلام و زندگی ائمه برای کودکان و نوجوانان داریم و در کنار آن به کسانی که همنام امام باشند و به افراد برگزیده ی مسابقه جایزه می‌دهیم.
مداحان هیئت اباالفضل‌العباس را چگونه انتخاب می‌کنید و اگر کسی خواست با شما همکاری نماید باید چه کار کند؟
سفره‌ی آقا امام حسین (ع) گسترده و پهن است و هر کس می‌تواند آزادانه در هیئت به عزاداری و حضور بپردازد و اما کسانی که بخواهند در هیئت مسئولیت بگیرند باید اول نشان بدهند که عشق و علاقه به هیئت و عزاداری سالار شهیدان و یارانش را دارند و مداح‌ها هم باید در کارهای هیئت همکاری لازم را داشته‌باشند و تنها عشق به امام حسین (ع) آنها را به سوی ما هدایت‌کرده‌باشد و آنها را فقط بر اساس صدا انتخاب نمی‌کنیم و بعضی مواقع نیز خود تحقیق می‌کنیم و از مداحی برای حضور در هیئت دعوت می‌کنیم.
آیا پیش‌بینی برنامه‌ی جدیدی برای هیئت دارید؟
بعد از ساخت حسینیه تصمیم داریم زمین کنار آن را بخریم و یک مجتمع فرهنگی بسازیم و از آن برای برگزاری تعزیه، سفره‌خانه کارهای خیر مردم و ... استفاده کنیم. ما در ایام دهه‌ی محرم به صورت مرتب نذری داریم و در ایام عاشورا و تاسوعا هر وعده پذیرای حدود 1000 نفر هستیم و اگر زمین خریداری شود و مجتمع فرهنگی را بسازیم بسیاری از مشکلات ما حل می‌شود و شهروندان عزیز می‌توانند از آن برای کارهای خیر خود استفاده نمایند.
از سیستم صوتی هیئت به عنوان مجهزترین سیستم صوتی در سطح شهرستان و استان یاد می‌شود و مثل اینکه در سفر مقام معظم رهبری به شهرستان هم از این سیستم استفاده شده‌بود. توضیح دهید.
ما ابتدا تجربه نداشتیم و سیستم‌های صوتی که تهیه می‌کردیم جوابگوی هیئت نبود تا اینکه در جلسه‌ای با هیئت امنا و تهیه هزینه‌ی مورد نیاز تصمیم گرفتیم سیستمی تهیه نماییم که ماندگار باشد و این سیستم را تهیه کردیم و الآن بیست سال است جوابگوی هیئت است و در سفر مقام معظم رهبری به شهرستان به پیشنهاد فرماندار وقت و تایید هیئت استقبال از رهبری، مسئولیت کمیته‌ی صوتی به هیئت اباالفضل‌العباس داده شد و خود مسئولان اذعان داشتند که این سیستم حتی در شهرهایی مثل کازرون و شیراز هم بی‌نظیر است. البته به واسطه‌ی تلاش شبانه‌روزی در سفر مقام معظم رهبری، مسئولان قول کمک 10 میلیون تومان به هیئت را دادند که بعد از یک سال مبلغ 8 میلیون تومان داده‌شد اما خوشحالیم از این که توانستیم کاری آبرومند برای شهرستان انجام دهیم و بعد از مدتی به خاطر مشکلاتی که این سیستم داشت با همکاری اعضا، حدود 40 میلیون تومان جمع‌آوری نمودیم و با تحقیق از دوستان اهل فن یک سیستم خوب با بهترین برند و مارک موجود در دنیا را خریدیم که جز بهترین‌های دنیاست و به حول و قوه‌ی الهی و عشق مردم به اهل بیت، کمبود پول دستگاه را هم کم‌کم تهیه کرده و این سیستم حدود 70 میلیون تومان پای ما درآمد که در حال حاضر حدود 250 میلیون تومان ارزش آن است و سرمایه‌ی هیئت می‌باشد.
اگر شخص جدیدی بخواهد در برنامه‌های شما شرکت کند، این امر چگونه صورت می‌پذیرد؟
ما هر سال در ماه محرم اعلام می‌کنیم هر کسی می‌خواهد زیارت عاشورا و سایر برنامه‌های مذهبی در خانه‌اش برگزار شود اعلام آمادگی کند و دوستان جدید از این طریق می‌توانند عضو شوند و در برنامه‌های ما مشارکت کنند و بعد از طریق پیام کوتاه هر هفته اطلاع‌رسانی می‌شود. البته ما سایت داریم و حدود 8 سال است که فعالیت دارد و برنامه‌هایمان نیز در سایت اطلاع‌رسانی می‌شود و روزانه تعداد زیادی از داخل و خارج کشور از این طریق با ما در تماس هستند. همه‌ی لر زبان‌ها و بختیاری‌ها و ... پیام‌ها و نظرات خود را از این طریق با ما در میان می‌گذارند و خوشحال هستیم که توانسته‌ایم گام کوچکی در معرفی فرهنگ مذهبی ممسنی برداریم.
در نوحه‌خوانی‌هایتان با لهجه‌ی لری هم نوحه می‌خوانید؟
افتخار ما این است که لر هستیم با گویش لری و کمتر از دیگر اقلیت‌ها و گویش‌های کشور نیستیم که فرهنگ و زبان خود را ترویج می‌کنند. الآن حدود ده سال است که لری می‌خوانم و از شاعران لر زبان هم تشکر می‌کنم برادرانی چون احمد محمودی، بهنام کشاورز و مجید نگین‌تاجی و ... اشعار زیبایی دارند که روی سایت هیئت می‌باشد.
در بعضی کارها هیئت اباالفضل‌العباس دست به نوآوری زده. مثلاً هیئت شما در روز عاشورا به طرف امامزاده شاه‌داوود (ع) می‌رود، چرا؟
امامزاده‌ها همه واجب التکریم و برای ما مسلمانان عزیز هستند و فرقی هم ندارند. در طول این چند سال چون همه‌ی هیئت‌ها به طرف امامزاده درب‌آهنی حرکت می‌کردند ترافیک سنگینی به وجود می‌آمد و به علت مسیر حرکت و ترافیک هیئت ما آخرین هیئتی بود که به امامزاده درب‌آهنی می‌رسید و مردم بسیاری به خاطر هیئت ما می‌ایستادند و در ثانی امامزاده شاه‌داوود (ع) هم در مسیر بود و مظلوم واقع می‌شد و به همین دلایل مسیر هیئت اباالفضل‌العباس را به امامزاده شاه‌داوود (ع) تغییر دادیم. بعد از اجرای این تصمیم آقای خدارحمی تماس گرفت و گفت: از جنابعالی و هیئت گله‌مند هستیم، چرا امسال هیئت شما به امامزاده درب‌آهنی نیامد، ما هر سال حدود 7 میلیون نذورات در امامزاده درب‌آهنی جمع‌آوری می‌کردیم اما این رقم امسال به 3 میلیون تومان رسیده‌. خودم ابتدا خیلی ناراحت شدم البته ما نیت بدی نداشتیم و تنها بنا بر دلایل ذکرشده تصمیم به این کار گرفته‌بودیم. بعد از تماس آقای خدارحمی، آقای رنجبر مسئول امامزاده شاه‌داوود (ع) در تماسی گفت: آقای خسروی ممنون، امامزاده شاداوود را از انزوا درآوردید. ما هر سال 500 تا 600 تومان نذورات داشتیم اما این میزان امسال به بیش از 3 میلیون تومان رسیده‌است.
در نتیجه این اقدام ما به دو نکته‌ی خوب رسیدیم:
1 – به امامزاده شاه‌داوود هم سهمی از نذورات مردمی می‌رسد.
2 – به این موضوع رسیدیم که مردم هیئت ابوالفضل‌العباس را دوست دارند و این دوست‌داشتن آنها ناشی از روحیه‌ی دینی و اعتقادی آنهاست که با ما همراهی می‌کنند.
بحث‌هایی مطرح است که ممنوعیت استفاده از اسب و شتر در مراسم تعزیه‌های ممسنی با دخالت شما و هیئت اباالفضل‌العباس ایجادشده‌است؟
بنده به عنوان یکی از غلامان هیئت اباالفضل‌العباس اعلام می‌کنم که هیچ گونه دخالتی در این موضوع نداشتم. اسب و شتر را از نمادهای عاشورا می‌دانیم و اعتقاد دارم وجود اسب و شتر لازم است به شرطی که از آن صحیح استفاده‌شود و باعث مردم‌آزاری و خطرآفرینی نباشد اما عقیده‌ی شخصی من این است که از اسب و شتر باید زمانی استفاده‌شود که سوارکار قدر و منزلت خود و تعزیه و مردم را در نظر داشته‌باشد. البته این موضوع با نظر شورای تامین شهرستان اتخاذشده و ما هم مطیع قانونیم و اگر این قانون هم ملغی شود ما هم از اسب و شتر در تعزیه‌هایمان استفاده‌می‌کنیم.
شما در قبال مداحی‌ها و نوحه‌خوانی‌ها و مراسم‌های مذهبی وجهی دریافت نمی‌کنید، چرا؟
از ابتدا پولی را که هدیه می‌دادند چون توأم با نام امام حسین (ع) بود دلم نمی‌زد که دریافت کنم. از خدا خواستم تا درآمدم را جور دیگری قراردهد و خوشحالم که از روز اول هزینه‌ای در این راه نگرفته‌ام و خدا هم روزی‌ام را رسانده‌است.
تاثیر فعالیت‌های مذهبی در زندگی شما و سایر اعضای هیئت را چگونه می‌دانید؟
انسان اگر از ابتدا با تفکر مذهبی و تربیت دینی بزرگ شود و یاد امام حسین (ع) به عنوان اسوه‌ی ایثار و مقاومت در دل انسان باشد سعی می‌کند در اعمال و رفتار خود اندیشه‌های این بزرگان را بکار ببرد. خروجی هیئت این است که انسان با باور دینی و اعتقادی رشد می‌کنند و شما در نظر بگیرید بزرگان دین در احترام به پدر و مادر و بزرگان، اخلاق و انجام فرائض دینی نمونه بودند و افرادی که با نام این بزرگان در این گردهمایی‌ها شرکت می‌کنند قطعاً اندیشه‌های آنها را در زندگی خود پیاده می‌کند. هر کسی لله کار کند و در اصل کار و هدف خود رضایت خدا و تعالیم بزرگان دین را مدنظر بگیرد موفق خواهد شد.
در آخر اگر صحبت خاصی دارید بیان کنید.
ما هیچ زمان از نظام جدا نبوده‌ایم و با همه‌ی فراز و نشیب‌ها، مسیر ما خط انقلاب و امام حسین (ع) بوده و هست. امام حسین (ع) همیشه یار و مددکار ما بوده و از همه هم می‌خواهم به در این خانه بروند و مطمئن باشند که پشیمان نخواهندشد. از ماهنامه نورباران و دست‌اندرکاران آن که لطف زیادی به هیئت اباالفضل‌العباس دارند صمیمانه سپاسگزارم و امیدوارم این حرکت نورباران که در راستای کارهای فرهنگی و دینی و برای رشد و توسعه‌ی شهرستان است، تداوم داشته‌باشد.


 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 518 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 9:20 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 47
 • بازدید امروز : 56
 • باردید دیروز : 2,076
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,170
 • بازدید ماه : 9,926
 • بازدید سال : 87,201
 • بازدید کلی : 768,934