close
تبلیغات در اینترنت
عبدالخالق طاهری: انتخابات مجلس در ممسنی، جذاب‌ترین موضوع برای مستندسازی است
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

عبدالخالق طاهری دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد سینماست. امّا بیش و پیش از مدرک تحصیلی‌اش سال‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری چون نمایش، عکاسی، ادبیات و فیلمسازی فعالیت‌های چشمگیر و در خور توجهی داشته و سال‌ها در کنار کارهای فرهنگی و هنری به تدریس در دانشگاه‌های…


عبدالخالق طاهری دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد سینماست. امّا بیش و پیش از مدرک تحصیلی‌اش سال‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری چون نمایش، عکاسی، ادبیات و فیلمسازی فعالیت‌های چشمگیر و در خور توجهی داشته و سال‌ها در کنار کارهای فرهنگی و هنری به تدریس در دانشگاه‌های هنری پرداخته‌است و اکنون به همراه برادرش "حجت طاهری" مشغول فعالیت فیلمسازی است و آخرین کارهایشان که بهانه‌ای برای این گفتگو بود، برای مردم ممسنی و خودشان افتخاراتی کسب نموده‌است. سه فیلم "بایاری‌ها، مسافر دریا، و سیمای پنهان دنا" کار برادران عبدالخالق و حجت طاهری به بخش مسابقه ششمین جشنواره فیلم حقیقت راه پیدا کرد و همراه با دیگر فیلم‌های جشنواره از 13 تا 20 آبان ماه امسال در سالن‌های سینماهای عصر جدید و فلسطین در تهران و همزمان در چندین دانشگاه سراسر کشور به نمایش درآمد. فیلم "بایاری‌ها" در بخش قوم شناسی و فیلم "مسافر دریا" در بخش نگین درخشان، کاندید دریافت جایزه بهترین فیلم شدند و سرانجام در روز پایانی "حجت طاهری" بخاطر کارگردانی فیلم "بایاری‌ها" موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی این جشنواره شد و پس از فیلم "کوچ زود هنگام" در جایگاه دوم قرار گرفت.

حجت طاهری بدلیل تصادف رانندگی، نتوانستند با ما گفتگویی داشته باشند و تهیه کننده کار، عبدالخالق طاهری بجای برادرشان، پرسش های ما را، پاسخ دادند.

 


نورباران: فیلم "بایاری‌ها" که موفق به دریافت جایزه شد، کار شماست؟
نه کار برادرم بود. نویسنده، کارگردان و تصویربردار فیلم "بایاری‌ها" حجت طاهری است، اما تهیه‌کننده‌ی آن خودم هستم. آن دو فیلم دیگر "مسافر دریا و سیمای پنهان دنا" را خودم تهیه و کارگردانی کرده‌ام.
نورباران: موضوع فیلم "بایاری‌ها" چیست؟
"بایاری‌ها" یکی از بزرگترین طوایف و عشایر شهرستان چرام هستند و کارگردان (حجت طاهری) در این فیلم نگاهی به زندگی این جامعه‌ی عشایری دارد و زندگی پر از تلاش و کوشش آنها را طی یک سال، از گرمسیر تا سردسیر به تصویر کشیده‌است. مردم ما خوب می‌دانند که عشایر نسبت به هزینه‌هایی که صرف آنها می‌شود، تولید بیشتری دارند.  
نورباران: چقدر وقت و زمان صرف تولید این فیلم شده‌است؟
تصویربرداری این فیلم 70 دقیقه‌ای، بیش از 18 ماه به درازا کشید و طی چندین سفر در مناطق روستایی نزدیک شهر چرام که گرمسیر بایاری‌هاست و مناطق کوهستانی "چاسه‌خوار" که سردسیر آنهاست، به انجام رسیده‌است.
نورباران: ارتباط گروه تولید با آنها چگونه بود؟ آیا راحت شما را پذیرفتند؟
خوب در آغاز چندان آسان نبود اما بدلیل همزبانی و نزدیکی فرهنگی و در طی چندین سفر، گروه تولید ارتباط بسیار خوبی با عشایر برقرار کردند و رابطه دوستانه گروه، حتی پس از پایان تصویربرداری نیز ادامه‌دارد.
نورباران: ما که فیلم را ندیده‌ایم، نظر خود شما و دیگران که فیلم را دیده‌اند، چیست؟
چون فیلم هنوز از هیچ یک از شبکه‌های سیما پخش نشده (و شما هم آن را ندیده‌اید) من نه به عنوان تهیه‌کننده و یا برادر کارگردان، بلکه به عنوان یک واسطه، آنچه کارشناسان ارزیابی و داوری صدا و سیما در تهران درباره فیلم گفته‌اند را بازگو می‌‌کنم: این فیلم دارای دو ویژگی ممتازاست. یکی راحت بودن مردم در برابر دوربین، بگونه‌ای که حضور دوربین (و گروه تولید) به عنوان یک واسطه حس نمی‌شود. مورد دیگر هم می‌توان به گفتار متن آن اشاره‌کرد. این متن علاوه بر دادن آگاهی و اطلاعات مفید درباره زندگی عشایر و جغرافیای محیط، گاه با زبان ظریف طنز، لبخندی بر لب بیننده‌ها می‌نشاند. کارگردان فیلم در روزهای نخست جشنواره  که در دو نوبت این فیلم به نمایش گذاشته شده‌بود، حضور نداشت. من در سالن کوچک سینمای عصر جدید واکنش مثبت تماشاچیان را می‌دیدم. هیچکس در طول 70 دقیقه نمایش فیلم، سالن را ترک نکرد. نشاندن تماشاگر برای دیدن 70دقیقه فیلم مستند کار آسانی نیست.
نورباران: درباره دو فیلم خودتان بگویید؟ کدام یک کاندید جایزه شده‌بودند؟
فیلم "مسافر دریا" در بخش "نگین درخشان" کاندید بهترین فیلم شده‌بود. این فیلم درباره زادآوری و تخم گذاری لاک‌پشت‌های دریایی در جزیره قشم است. این کار در واقع تجربه سال‌های نسبتاً دوری است. سال 1379 یا 1380 این کار ساخته‌شد ولی در سال 1386 به سفارش صدا و سیمای مرکز خلیج فارس کامل‌تر شد. فیلم سیمای پنهان دنا نیز که نوشته و کار خودم است، در سال های 1389 و 1390 به سفارش شبکه استانی دنا تولید شده‌است.  این دو فیلم چندین بار از شبکه‌های استانی، شبکه‌ی مستند و شبکه‌ی شما پخش شده‌اند.
نورباران: در مورد آن فیلم دیگر، "سیمای پنهان دنا" هم توضیحی بدهید؟
 فیلم "سیمای پنهان دنا" همانگونه که از نامش پیداست، به سراغ جاهایی از رشته کوه کشیده و بلند دنا رفته، که براحتی دیده نمی‌شوند. موضوع اصلی این فیلم 64 دقیقه‌ای "غارهای دنا" است. خوشبختانه این غارها به چند دلیل براحتی در دسترس همه مردم نبوده‌اند و نسبت به پدیده‌های طبیعی دیگر دنا (و ایران) کمتر آسیب دیده‌اند. یکی اینکه از یافته‌شدن و کشف این غارها سال‌های زیادی نمی‌گذرد. دیگر اینکه دسترسی به آن ها نسبتاً دشوار است تنها "غار نول" که در تنگ نول (پایان تنگ کوه گل) واقع شده، بدلیل قرارگرفتن در نزدیکی یک منطقه‌ی گردشگری و دسترسی آسان تر، طی ده- پانزده سال گذشته آسیب بسیاری دیده‌است. "غار یخ" در بلندی‌های نزدیک به چهار هزار متر و در نزدیکی یخچال‌های کوه دنا واقع شده و تنها در دو سه ماه از سال دیدنی و یا قابل دسترس است. "غار پاتاوه" هم، که بسیار زیبا و دیدنی است، تنها دو سال است که کشف شده است. "غار آبی دنگزلو" شناخته شده‌ترین غار دناست که کم و بیش به دیگر غارهای آبی زاگرس ماننداست. دهانه‌ی ورودی بسیار تنگ غار و دریاچه‌های مسیر آن از مهمترین دلایل سالم ماندن این غاراست چرا که برای رسیدن به تالار اصلی باید دو دریاچه با آبی بسیار سرد را پشت سرگذاشت.
نورباران: تصویربرداری این کار با چه مشکلاتی مواجه بود؟
بدلیل قرار گرفتن در جاهای نسبتاً دور از دسترس و تاریک بودن محل، تصویربرداری این فیلم دشواری‌های ویژه‌ی خود را داشت. تامین نور داخل یک غار که در بلندی‌های چهار هزارمتری قراردارد، کار آسانی نیست. ما برای تدارک و رسیدن به غار یخ، دو روز در راه بودیم و بخت بزرگ ما، همراهی و رهنمایی گروه غارنوردی و کوهنوردی حرفه‌ای بود. آقایان "حق بین و رهسپار" که از کوهنوردان و دوستداران دنا هستند و دیگر دوستان در انجام این مهم، سهم بزرگی دارند.
نورباران: چرا شما با توجه به اینکه بومی شهرستان ممسنی هستید کارهای هنری را در سطح شهرستان انجام نمی‌دهید؟ آیا شهرستان پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مناسب را ندارد یا مسائلی دیگر وجود دارد؟
اصولاً هرجایی که حتی از حضور موجودات زنده و آدمی هم در آن خبری نباشد، دست کم دارای ویژگی‌های جغرافیایی خاصی است که می‌‌تواند موضوع یک مستندساز باشد چه رسد به جایی که درآن گروه‌های انسانی نیز حضور دارند. در شهرستان ما موضوعات و سوژه‌های بسیاری برای مستندسازی وجود دارد. چرا که شهرستان‌های رستم و ممسنی دارای پیشینه‌ی کهنی از روزگار ایلامی‌‌ها (عیلام) است و در دوره هخامنشی در مسیر جاده مهم شاهی، میان خوزستان (شوش) و فارس (تخت جمشید) قرارداشته و خلاصه اینکه به گواه آثار بجا مانده از دوره‌های مختلف این سه هزار و چند صد سال، در این منطقه همواره رنگی از رونق و آبادی (با فراز و فرود) دیده می‌‌شود. بنابراین در حوزه تاریخی و باستانی و آثار فرهنگی جای کار دارد. از نظر جغرافیای طبیعی هم دارای تنوع اقلیمی کم نظیری‌است از بلندی‌های برفگیر و سرد، تا سرزمین های گرم و پست. این تنوع اقلیمی با خود گوناگونی پوشش گیاهی و جانوری را به همراه دارد. بنابراین کارهای بسیاری هم می‌‌توان دراین زمینه انجام داد. همانگونه که گفتم حضور آدمی در هرجا، سوژه زاست. مردم ما دارای گویش، پوشش، و بطور کلی آداب و رسوم و فرهنگ ویژه خود هستند که در جزئیات، با همسایه‌های نزدیک خود هم تفاوت‌هایی دارند. ما در این دو شهرستان دارای چند منطقه و چند طایفه هستیم که هرکدام دارای شیوه‌های زندگی متفاوتی هستند. برای نمونه شما زندگی آن بخش از مردم رستم که در مناطق هموار دشت و جلگه هستند را با گروهی دیگر که در مناطق کوهستانی هم مرز با استان کهگیلویه و بویراحمد زندگی می‌‌کنند را با هم مقایسه کنید. این تفاوت‌ها تا چند سال پیش بسیار چشمگیرتر بود. حالا به ماهور بروید، چیز دیگری می‌‌بینید. به دشمن زیاری و انگورستان های آن سری بزنید، دنیای دیگری است. جاوید از کنار رود فهلیان، تا مرزهای سپیدان دارای دیدنی ها و شنیدنی های بسیاری است. در میان عشایر لُرزبان این دو شهرستان، در جاوید ما هنوز زندگی عشایری را با کوچ میان سردسیر و گرمسیر می‌‌بینیم. در حوزه های دیگر مانند گردشگری و... نیز ما موضوعات بسیاری داریم. در پرانتز این را هم اضافه کنم که انتخابات مجلس در ممسنی، جذاب‌ترین موضوع برای مستندسازی است. هرچند در همه شهرستان‌های عشایری که دارای تقسیمات تیره ای و طایفه‌ای هستند چنین است، اما شهرستان ما منحصر بفرد است.
نورباران: خُب همه ی اینها که گفتید درست، اما پرسش ما همین است که چرا سراغ موضوعات بومی در شهرستان نمی‌‌روید؟
همانگونه که در پایان پرسش بالا، فرمودید که: "...یا مسایل دیگری وجود دارد؟" بله مسائل دیگری وجود دارد. فیلمسازی کار پر هزینه‌ای است. فیلم باید سرمایه‌گذار و یا سفارش دهنده‌ای داشته‌باشد. اما عکاسی را با سرمایه و هزینه کمتری می‌‌شود انجام داد. بنابراین در روزگاری که جوان بودم و عاشق ایرانگردی، تقریباً در هشت نه سال دانشجویی و سربازی، همه‌ی استان‌های ایران را گشتم و از آثار معماری و فرهنگی و طبیعت ایران (و کم و بیش شهرستان) عکاسی کردم. برای نمونه در سال 71 گزارشی از منطقه تفریحی بوان (به همراه عکس) در مجله رشد نوجوان آماده کردم که در سال 72 چاپ شد. در سال 73 در مجله SILK ROAD و چند سال بعد در روزنامه تازه تأسیس ایران و نشریات وابسته به آن چند عکس از نورآباد (به همراه دیگر عکس‌هایم از سراسر ایران) به چاپ رساندم. در سال های 71 تا 73 دو فیلمنامه داستانی و مستند داستانی و طرح مبسوط یک مستند را به سینمای تجربی دادم و داستان یا موضوع هرسه آنها به شهرستان ممسنی مربوط بود، ولی هیچکدام پذیرفته نشدند. در آن سال‌ها فیلم‌سازی چه مستند و چه داستانی بی حمایت دولت و گرفتن امکانات دولتی، ممکن نبود. (الآن دوربین تصویربرداری یک وسیله نسبتاً ارزان و فراگیر شده است.) پس از آن نیازهای مادی، ما را مجبور کرد که دیگر به دنبال کار و درآمد از راه تخصص خود یعنی فیلم‌سازی باشیم. بنابراین، باید سراغ جایی می‌‌رفتیم که طرح و موضوع ما را بخواهند. برای شبکه سه در سال 73 مستندی درباره تعزیه کار کردم. پس از مدتی با واسطه‌ای، برای سازمان منطقه آزاد قشم چند مستند گزارشی ساختم. بخت با ما یار بود که سفارش این برنامه‌ها از دفتر مدیر فرهنگی سازمان که اتفاقاً شخصی فرهنگی بود و هدفی جز کار فرهنگی نداشت. بنابراین فرصتی پیش آمد که در کنار کارهای سفارشی و گزارشی، چند کار با ذوق و سلیقه شخصی هم انجام دهم. با راه اندازی شبکه های استانی و فعال شدن آن‌ها، به سراغ این شبکه‌ها آمدم. مجموعه‌ای درباره جزیره قشم برای صدا و سیمای مرکز خلیج فارس کار کردم و چندین تک برنامه و مجموعه درباره موضوعات مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد، از طبیعت گرفته تا فرهنگ و تاریخ و ورزش و قوم نگاری و ... برای شبکه دنا کار کردم. من از همه‌ی شهرستان‌های آن استان تصویر گرفته و مستندی ساخته‌ام و خوشبختانه همه هم نمره‌های خوب، و خیلی خوب گرفته‌اند. (یکی دو مورد متوسط هم داشته‌ام.) از کار ما (من و برادرم) راضی هستند و کار پشت کار سفارش دادند و یا من طرح‌هایی داده‌ام. لابلای آن کارها، هرجا که ارتباطی بوده، به مناطقی از رستم و ممسنی هم اشاره‌ای کرده‌ایم.
نورباران: چرا کاری برای شبکه استانی فارس انجام نداده‌اید؟
بالأخره سفارش دهنده‌ی ما شبکه استانی کهگیلویه و بویراحمد است، نه فارس. مشکل اصلی اینجاست که ما در شبکه استانی فارس بیگانه‌ایم. من تاکنون نتوانسته‌ام طرحی در آن مرکز تصویب کنم. بخشی از آن ممکن است به کم کاری و سماجت نکردن من برگردد، اما همه‌اش کوتاهی از من نیست. ما 12 برنامه مستند فاخر (با نمره ارزیابی بالا) برای شبکه دنا درباره‌ی عشایر قشقایی انجام داده‌ایم. (نویسنده و کارگردان آن برادرم است) تقریباً 70درصد این کار 260 دقیقه ای در استان فارس بود که بخش بزرگی از آن در ماهور، بخش مرکزی تا فهلیان، و منطقه جاوید می‌‌گذرد. 20درصد زمان این مجموعه هم در کهگیلویه و بویراحمد و 10درصد هم در استان اصفهان سپری شد. بخت با ما یار است که ما را در استان کهگیلویه و بویراحمد خودی می‌‌دانند و هیچگاه ما را به چشم غیر استانی نمی‌‌بینند. (ما را هم مانند گچسارانی‌ها و دهدشتی‌ها  گرمسیری می‌‌خوانند.) چند سال پیش هم طرحی برای ساخت یک فیلم مستند پیشنهاد کردم که قرار بود با همکاری همه ادارات و دانشگاه‌های دو شهرستان انجام شود، ولی به همان دلیل اصلی (مادی) به نتیجه نرسید.
نورباران: اوضاع فرهنگی شهرستان را در مقایسه با گذشته به عنوان یک فرهنگی چگونه تشریح می‌کنید؟
در همه‌ی دنیا و همیشه، دولت ها، حکومت‌ها و زمامداران (کشوری و محلی) بانی یا حامی فرهنگ و هنر بوده‌اند. آنچه از فرهنگ و هنر کشورهای مختلف در دوره‌های مختلف سراغ داریم، نسبتی مستقیم با خواست، توان و دارایی حکومت مرکزی، و یا زمامداران محلی آنها در آن دوره دارد. نمی‌‌خواهم پاسخ به درازا بکشد منظورم اینست که هیچگاه بی حمایت مادی و معنوی حکومت‌ها و دولت‌ها، فرهنگ و هنر رشد و پرورش نمی‌‌یابد. در کشور و شهرستان ما نیز چنین است. ما باید هم خواهان گسترش و رشد فرهنگ و هنر باشیم و هم بودجه‌ای برای آن در نظر بگیریم. در ایران بیشترین بودجه فرهنگی در پایتخت و سپس مراکز استان‌ها هزینه می‌‌شود. شما نگاهی به بودجه و اعتبارات فرهنگی و هنری شهرستان بیندازید، ببینید اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان در مقایسه با هر اداره دیگر درهمین شهرستان، چه بودجه‌ی بسیار ناچیزی برای انجام امورات فرهنگی دارد. بخش بزرگی از این بودجه و هزینه‌های در نظر گرفته شده‌ی ناچیز، صرف حقوق کارکنان، پول آب، برق، گاز، تلفن، نگهداری ساختمان، خودروها، بنزین، خرید کاغذ و لوازم اداری و...... می‌‌شود و با این پول کم تنها ایجاد اشتغال کرده‌اند. چند کارمند برای رتق و فتق امور فرهنگی و هنری، در ساختمانی گرد هم آمده‌اند، اما بدون پول و اعتبار کاری از دست ایشان ساخته نیست. نمی‌‌دانند پول مانده‌ی ناچیز را به کدام گروه فرهنگی و هنری بدهند، و یا صرف کدام حرکت فرهنگی کنند. شاخص های فرهنگی، چاپ و نشر کتاب و مجله و نشریه، تولید و اجرای نمایش و ساخت و یا حمایت از تولید فیلم، برگزاری نمایشگاه عکس، نقاشی، پوستر، خط، مجسمه سازی، برگزاری نشست های تخصصی هنری و فرهنگی، برگزاری کلاس‌های آموزشی هنری، برنامه نمایش فیلم، اجرای کنسرت های موسیقی و ... است. کدام یک از این موارد و به چه میزان در سال‌های گذشته انجام شده است. در شهرستان‌های ممسنی و رستم، خبری از شرکت‌ها و کارخانجات یا ادارات بزرگی که بتوانند تحت هر عنوان (اسپانسر یا حامی مالی) از هنرجویان و هنرمندان پشتیبانی کنند، نیست، بنابراین تنها اداره فرهنگ و ارشاد (یا حوزه هنری) می‌‌تواند (و باید) به فکر ایشان باشد. امورات کشور ما تا این لحظه اساساً با پول نفت می‌‌چرخد، از این پول نفت در بودجه‌های فرهنگی شهرهای کوچک نیز خبری نیست. این بحث سری دراز دارد، بگذریم.  
نورباران: مهمترین نیاز فرهنگی شهرستان را چه می‌دانید؟
دست کم یک فرهنگسرای بزرگ. فرهنگسرایی که دارای تالارهای کوچک و متوسط نمایش فیلم، تالار اجرای نمایش(تئاتر) و اجرای کنسرت های موسیقی، نمایشگاه و یا گالری مناسب برای نمایش عکس و آثار تجسمی، کلاس ها و فضاهای مناسب آموزشی و... باشد. البته یک اتاق کوچک هم برای مدیر و یک اتاق بزرگ با چند میز و تلفن هم برای کارمندان فرهنگسرا داشته باشد. مهمتر از همه فراموش نکنیم بودجه‌ای هم (علاوه بر هزینه‌های جاری آب و برق و گاز ...و حقوق کارمندان)، برای انجام آن کارهایی که فرهنگسرا برای آن ساخته‌شده درنظر بگیرند. بگونه‌ای نباشد فرهنگسرایی باشد و چند کارمند...
نورباران: آیا با ماهنامه نورباران آشنایی دارید؟ نظر شما درباره‌ی آن چیست و نقطه‌نظرهای خود را برای بهترشدن نورباران بیان کنید.
بله. هم نورباران را می‌‌شناسم، هم نوربارانی‌ها را. از نظر شکلی و ظاهری دوست داشتم نورباران یا هفته‌نامه باشد و یا اگر ماهانه است به شکل مجله بیرون آید. از نظر محتوایی هم چون این نشریه محلی است، پیداست  که پرداختن به موضوعات محلی مهمترین رویکرد نشریه است. در کنار موضوعات گوناگون سیاسی، فرهنگی و ورزشی نوشتن درباره چیزی مانند فالوده اُس لکی هم کار بسیار جالبی است. البته اگر به سوی مجلات زرد گرایش پیدا نکند.
نورباران: با تشکر از وقتی که در اختیار ما قراردادید.

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 679 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 17:18 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 97
 • آی پی دیروز : 104
 • بازدید امروز : 728
 • باردید دیروز : 1,024
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 6
 • بازدید هفته : 2,877
 • بازدید ماه : 17,685
 • بازدید سال : 59,505
 • بازدید کلی : 784,706