close
تبلیغات در اینترنت
آیا ماهور هم از ممسنی جدا می شود
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

هر دم از این باغ بری می‌رسد. هنوز مدت زیادی از همهمه و جار و جنجال های جدایی شهرستان رستم از ممسنی و بی خیالی و عدم موضع‌گیری مسئولان محلی و شهرستانی نمی گذرد که این بار زمزمه های جدایی از جنوب ممسنی به گوش می رسد و بحث هایی مبنی بر جدایی بخش ماهور از ممسنی و الحاق آن به شهرستان…

هر دم از این باغ بری میرسد.

هنوز مدت زیادی از همهمه و جار و جنجال های جدایی شهرستان رستم از ممسنی و بی خیالی و عدم موضعگیری مسئولان محلی و شهرستانی نمی گذرد که این بار زمزمه های جدایی از جنوب ممسنی به گوش می رسد و بحث هایی مبنی بر جدایی بخش ماهور از ممسنی و الحاق آن به شهرستان کازرون و یا همپارچگی با بخش چنارشاهیجان و تشکیل شهرستان دیگر در استان فارس، در بین مردم دهن به دهن میچرخد.

قبل از پرداختن به اصل موضوع لازم می دانم اطلاعاتی راجع به بخش ماهور ارائه دهم.

این بخش با اکثریت ترک زبان و قشقایی با جمعیتی حدود 12 هزارنفر در قسمت جنوب غربی فارس و جنوب ممسنی قراردارد. ماهور دارای دو دهستان زیر می باشد:

1.دهستان ماهور به مرکزیت بابامنیر از روستاهای رباط، بشارجان، گوراسپید، مرغ، طالقانی، برمسیاه و چند روستای کوچک تشکیل شده که به سربند ماهور معروفاست.

2.دهستان میشان به مرکزیت میشانعلیا از روستاهای میشانسفلی، بیدکرز، چاهانجیر، گردآب پیازی، پرسبیل، میلاتون، آبشیرین و مالیچهشیخ  تشکیل شده که به زیربند ماهور معروفاست.

امام زاده بابامنیر، امام زاده جمال کرز وشاهزاده محمود در روستای جمال کرز، امامزاده بی بی حنا، امامزاده پیر شهید واقع در بیدکرز، آبشار بابامنیر یا طوف چله گاه، منطقه عمومی کوهبزان، چشمه ی بزرگ بیدخل، دریاچهی برمشور، کوه سیاه  و مرتع و کشتزار  تنگ کلهگاوی از مهمترین نقاط زیارتی، تفریحی و گردشگری این بخش میباشد و وجود خرابههای تپه باستانی در جمالکر نشان از قدمت این بخش دارد. شهر باستانی "توّج" از شهرهای ساسانیان که دارای قدمتی در صنعت پارچهبافی بوده، در این بخش قراردارد.

این منطقه با توجه به اکثریت ترک زبان آن در کنار افتراق قومی، دارای مشترکات فرهنگی زیادی با مردم ممسنی میباشند و به دلیل وجود چندین حلقه چاه نفت، عبور خطوط لولهی انتقال نفت و جاده ترانزیتی میشان به گناوه دارای اهمیت خاصی است.

بحث جدایی ماهور، سال های قبل و در اواخر دههی 60 با جدایی قسمت نفتخیز و عشایری باباکلان از ممسنی و الحاق آن به شهرستان گچساران کلیدخورد و در امسال نیز با دستور احمد تویسرکانی معاون قوه قضاییه با جدایی امور ثبتی روستاها، مزارع و مکان های بیبی خاتون، کلاتون، برجدلبر و تنگگچیعلیا و سفلی از حوزه ثبتی شهرستان ممسنی و الحاق به دهستان امامزاده محمد بخش خشت و کمارج شهرستان کازرون موافقت گردید و از این پس فعالیت های ثبتی و خدمات رسانی به مردم با رعایت کامل قوانین و ضوابط و مراعات محدوده قضایی مربوط امور ثبتی این روستاها، در حوزه ثبتی دهستان امامزاده محمد بخش خشت و کمارج شهرستان کازرون انجام می شود.

با تحقیقات انجام شده از سال جدایی باباکلان از ممسنی، این مناطق از خدمات اداری و خدماتی شهرستان ممسنی برخوردار نبودند و عمده اقدامهای انجامشده برای آنان از طریق بخش خشت صورت میگرفتهاست.

هدف ما در این گزارش کوبیدن بر طبل جدایی ماهور از ممسنی نیست بلکه بیان واقعیتهایی است که هر چند مسئولان و عموم به آن واقف و آگاهند اما لازم به یادآوریاست.

با صحبتهایی که با چند تن از ماهوریهای مقیم ممسنی و خود اهالی ماهور داشتم به یافتههای جالبی رسیدم که شنیدنش خالی از لطف نیست.

از سال های قبل عده ای به بهانهی عدم توجه مسئولان شهرستان ممسنی به بخش ماهور اقدام به تهیه طومار و جمعآوری امضا برای جدایی ماهور نمودهبودند و حتی جلسات زیادی را نیز در این منطقه برگزارمیکنند و در این نشستها عنوان مینمودند: ماهور بخش نفتخیز ممسنی است و عمده بودجهی دو درصد نفت و گاز شهرستان به خاطر وجود چندین حلقه چاه نفت ماهور می باشد اما فقط دود سوختن نفت ها به این منطقه می رسد و ما از گرما، عمران و آبادی این رقم بودجه ها بی نصیب و یا کم بهرهایم. ما منکر خدمات ارائه شده نیستیم اما خواسته های ما با توجه به استعداد منطقه و پتانسیل های بخش، به طور منطقی برآورده نشده است و مردم شاهد نوعی تبعیض و بیعدالتی در تقسیم بودجه هستند.

با وجود اینکه طبق گفته مسئولان امسال 13 میلیارد و 700 میلیون تومان سهمیه دو درصد نفت و گاز برای شهرستان ممسنی درنظرگرفته شده که 11 درصد کل بودجه ی استانی است. ماهنامه نورباران نیز با بیان رقم بودجه ذکر شده از 2 درصد نفت و گاز، این دغدغههای مردمی را با فرماندار ممسنی در میان گذاشت که وی نیز در پاسخ گفت: بخش ماهور از لحاظ امکانات قبل از انقلاب ضعیف بود و امروزه به برکت انقلاب خدمات خوبی انجام گرفته است و در روز 8 شهریور که ما در ماهور جلسه داشتیم این نگرانی مطرح شد اما طبق دستورالعمل، این بودجه مخصوص طرح های نیمه کاره ی عمرانی است و در ماهور پروژه ی فعال نداریم البته چند طرح نیمه کاره در بحث جاده سازی و آبرسانی داشتند که برای آنها اعتبارات لازم تخصیص داده شد!!!

این بحث درست است که: جادههای ماهور روکش آسفالت میشود، آبرسانی، برق رسانی و گازکشی و انجام سایر خدمات عمومی انجام می شود، اینها حق مردم و وظیفهایاست که بر عهدهی مسئولان نهادهشده اما کدامین طرح زیربنایی را با توجه به این بودجهها در ماهور در طی سالهای بعد از انقلاب اجرا نمودند؟ کدامین زیرساخت اشتغالزایی انجام گرفته است که جوانان ماهور به ماندن در ماهور دلگرم باشند؟ کدامین سد، کدامین کارخانه، کدامین طرح تامین آب کشاورزی برای زمینهای وسیع و لم یزرع در نظرگرفتهشدهاست؟ ماهور کدامین تکهی گمشده از پازل ممسنی است که همشه مسئولان در حل آن ماندهاند؟ باید به واقعیتهای این بخش نیز توجه کرد و دانست که در این خطه نیز کمبودهایی وجود دارد که سالهاست در بوق  و کرناست و هر کسی هم که میآید اینها را از حفظ میخواند و میرود. ماهور نیازمند توجه جدی و اساسی است نه اینکه مسئولان با انجام خدماتی که حق مردم است و به رخ کشیدن خدماتی مثل تامین برق اهالی از انرژی خورشیدی، مرمت و بازسازی راهها و جاده های بین مزارع، تامین آب شرب و حیوانی و تامین علوفه و ... در سخنرانیها  و کاتالوگها و بروشورها، مصاحبهها و ... سعی در توجیه مردم داشتهباشند.

واقعیات ماهور طرحهایی است که باید اجرا شود و یا در پیچ و خمهای اداری و کسب بودجههای میلیاردی به درستی مدیریت شود تا اهالی این سرزمین نیز بر این امر واقف باشند که مسئولان در ممسنی نیز به فکر آنها هستند نه اینکه با کنار هم قراردادن پازل بودجهای، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی ممسنی جایگاهی برای تکهی ماهور نپندارند و به این فکر باشند که از ممسنی جدا و به کازرون ملحق شوند.

برای اطلاع مسئولان پارهای از طرحهایی که نیاز به توجه و اختصاص بودجه دارند را بیان میکنیم:

1- جاده میشان به گناوه:

احداث و اتمام این جاده می تواند ماهور را از حاشیه بیرون آورده از فراموشی نجات دهد و باعث رونق و گسترش آن شود. متاسفانه علیرغم تلاشهای صورت گرفتهی گذشته، تاکنون حدود 30 درصد این طرح به انجام رسیده و در حال حاضر نیز این پروژه به صورت نیمه تعطیل درآمدهاست.

2- تامین امنیت منطقه عشایری زیربند و استقرار پاسگاه در "آب شیرین" یا "مالیچه شیخ":

در بخش ماهور با توجه به موقعیت و استعداد منطقه، 3 پاسگاه انتظامی مرغ، بابامنیر و میشان وجوددارد و به خاطر گستردگی ماهور و مشکلات امنیتی به وجودآمده برای مردم این مناطق نیاز به احداث یک پاسگاه دیگر در منطقه "آب شیرین" یا "مالیچه شیخ" احساس می شود که موافقت کلان و کلی آن در سال های قبل اخذشده و تنها استان از فاکتور جمعیتی به خاطر خالی از سکنه بودن این مناطق به مدت 4 ماه،  ایرادگرفتهاست و تا رفع این موانع و احداث این پاسگاه به نظر می رسد با توجه به نیاز مبرم این مناطق به تامین امنیت، می توان با تجهیز پاسگاه میشان به خودروها و نیروهای کادر و اداری و وظیفه، این مناطق را بهتر و بیشتر تحت پوشش قرارداد.

3- انتقال آب از سد "چمشیر" به زمینهای زیربند ماهور

4- مطالعه و انتقال آب رودخانه بیدخل به زمینهای سربند ماهور

بحث انتقال آب "چمشیر" به زیربند ماهور و مطالعه و انتقال آب رودخانه بیدخل به زمین های سربند ماهور سالهاست که از طرف عشایر مطرح و مسئولان به آن آگاهی دارند اما تاکنون به جز نامهنگاری و انداختن مسئولیت گردن فلان سازمان و از فلان سازمان به این سازمان چیز دیگری از آن در ذهن مردم نقش نبسته است که با توجه به خشکسالی سالهای اخیر و کمبود آب در این مناطق می توان با انجام این پروژه ها در رونق کشاورزی و اقتصادی این منطقه کوشید.

5- ارتقای درمانگاه های بخش به شبانهروزی:

با توجه به عشایری بودن منطقه، ارتقای درمانگاههای  بخش به صورت شبانه روزی میتواند در خدمت رسانی به مردم منطقه موثر باشد.

6- ایجاد بنگاههای زودبازده برای اشتغال در ماهور:

بحث اشتغال زایی از مسائل مهم عشایر است و عشایر منطقه ماهور هنوز به طور سنتی دامداری و کشاورزی می کنند و درخواست عمدهی جوانانش این است که برای حل مشکل اشتغال جوانان عشایر و پناهنده نشدن آنها به شهرها و حومه ی آن و تصدی شغل های کاذب، چاره ای اندیشیده شود. با توجه به اینکه مهاجرت از روستاها موجب خالی از سکنه شدن این مناطق و توسعهی بحث ناامنی میشود، توجه ویژه به جوانان جهت ایجاد بنگاههای زودبازده نیاز مبرم ماهور است.

7- توجه به دریاچه برمشور به عنوان یک استعداد ویژه گردشگری منطقه:

این دریاچه به عنوان یکی از جلوه های طبیعی و گردشگری ماهور محسوب می شود و حتی استعداد پرورش ماهی را دارد اما متاسفانه هر از چند گاهی عده ای آنجا را بهانه ای برای دریافت وام می کنند و بعد از مدتی خبری از طرح و نظارت و بازدهی و اشتغال نیست.

8- توجه ویژه و تجهیز امکانات رفاهی و آسایشی امامزاده "بیبی حنا" به عنوان یکی از مراکز زیارتی

امامزاده "بیبی حنا" هر سال پذیرای تعداد زیادی از زوار میباشد و میتوان با تجهیز امکانات در این منطقه و بهسازی راه ارتباطی آن، این منطقهی زیارتی را به یکی از نقاط اشتغال زا در ماهور تبدیلکرد.

بیان این نکات کتمانی بر تلاشهای گسترده و اقدامات چشمگیر انجام‌‌شده و یا در حال انجام در ماهور نیست. بیشک تلاشهای گستردهی مسئولان در کنار توجّه به زیرساختهای ماهور باعث خوشحالی مضاعف مردم این منطقه میشود. مردم ماهور قدردان زحمات تمامی مسئولان و نمایندگان اداوار گذشته شهرستان هستند اما گفتن این مشکلات بیان نگرانی مردم از نوع خدمت رسانی است نه نگرانی از اختلافات فرهنگی، قومی و زبانی. مردم ماهور سال هاست در کنار مردم ممسنی زیستهاند و از مشترکات زیادی هم برخوردارند اما متاسفانه سالهاست ما شاهد هیچ گونه پیشرفت و توسعهای در ماهور نبودهایم و از طرف دیگر همجواری آنها با بخش چنارشاهیجان و خشت و اشتراکات عمیقتر آنها با مردم این خطه این احساس را به وجود میآورد که الحاق به شهرستان کازرون در قالب یکی از این دو بخش میتواند در توسعه و شکوفایی ماهور موثر باشد. مردم این دیار با تقدیم شهدای بسیاری در راه انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و حفظ نظام و حضور در عرصههای مختلف انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران وفاداری خود را به این نظام نشان دادهاند و میشود با دیدی خارج از طایفهگرایی  و منطقهگرایی که این روزها آفت ممسنی گردیده، به ماهور پرداخت.

امیداریم که با توجه عادلانه به همه بخش های ممسنی شاهد رونق و شکوفایی این مناطق باشیم و با یک ممسنی واحد بتوانیم به عنوان قطب بزرگ صنعتی، کشاورزی و گردشگری منطقه غرب فارس و جنوب کشور باشیم و استعداد و پتانسیل آن را هم داریم.

به امید آن روز

 

 

 

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 942 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:16 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 87
 • بازدید امروز : 241
 • باردید دیروز : 805
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 1,525
 • بازدید ماه : 12,098
 • بازدید سال : 35,185
 • بازدید کلی : 716,918