close
تبلیغات در اینترنت
ماهور و چالش‌های توسعه ی سیاسی و اقتصادی در ممسنی
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

دین مبین اسلام با پیشروی خود در میان كشورها و ملل آن زمان همواره با خود، سجایای اخلاقی و حسن خلق و عدل و داد و نظایر آن را، برای ملت‌های دربند افكارپوسیده و در بند سنت‌های غلط باقی مانده از نیاكان‌شان، بسان هدیه‌ای ارزشمند پیشكش می‌كرد و می‌گستراند. ما ایرانیان، علی‌رغم مقاومت نخستین شاهنشاهان‌مان نظیرخسروپرویز، به مرور كه دین مبین اسلام وارد گستره‌ی پهناور ایران آن زمان‌مان گردید این الگوها و آموزه‌های ا خلاقی و آسمانی دین اسلام را با آن چه…

دین مبین اسلام با پیشروی خود در میان كشورها و ملل آن زمان همواره با خود، سجایای اخلاقی و حسن خلق و عدل و داد و نظایر آن را، برای ملت‌های دربند افكارپوسیده و در بند سنت‌های غلط باقی مانده از نیاكان‌شان، بسان هدیه‌ای ارزشمند پیشكش می‌كرد و می‌گستراند. ما ایرانیان، علی‌رغم مقاومت نخستین شاهنشاهان‌مان نظیرخسروپرویز، به مرور كه دین مبین اسلام وارد گستره‌ی پهناور ایران آن زمان‌مان گردید این الگوها و آموزه‌های ا خلاقی و آسمانی دین اسلام را با آن چه سابق بر این از آئین زردشت آموخته‌بودیم درهم آمیخته و دركلاس درس ایمان و مسلمانی، گوی سبقت را از سایر ملل ربودیم. وجود فارسی‌ها و دیگر ایرانیان در كنار پیامبر عظیم‌الشان اسلام و پذیرش تشیع و ولایت علی (ع) دلائلی محكم و متقن بر این مدعاست.

 

حال سوال این جاست ما ایرانیان كه در این ورطه‌ی سخت و وهم‌انگیز انتخابی صحیح نمودیم تا خیر دنیا و آخرت خود و آیندگان‌مان را پیشاپیش بیع نمائیم، هرچه از آن روزهای نخستین فاصله می گیریم و به مدد كوشش و تفحص علمای دین مبین در كشف و استخراج مفاهیم و احكام جدید از میان دریای معانی قرآن كریم و دیگر منابع نظیر نهج‌البلاغه و احادیث منقول و مصحف چرا و چگونه برخی از آن همه سجایای اخلاقی كه دال بر تساوی ارزش انسان‌ها نزد باری‌تعالی دارد و ملاك برتری را تقوی و پرهیزكاری دانسته‌اند و نبی مكرم اسلام و دیگرمعصومین و علمای دین بر آن به كرار تاكید موكد فرموده‌اند، این روزها ما تفاخرهائی به غیر از تقوا نظیر برتری لهجه و قومیت و نژاد را به عینه مشاهده می‌نمائیم كه دل انسان‌های فهیم را می‌شكند.
اقوام ایرانی در برابر زورگوئی‌های اجانب آنگاه كه فتاوای مراجع و علمای دین، امر بر جهاد فرموده‌اند، برادرانه تفنگ پدری را بر دوش گرفته و بدون این زمینه‌ی فكری كه مثلاً تو تُركی و او عرب یا بلوچ است، سختی‌ها، خون دل‌ها و دردها در بیابان‌ها و كوه‌ها به دور از خانواده بودن‌ها را به جان خریده‌اند تا حیثیت و نوامیس ایرانی، سرافرازی و برومندی‌اش، دستخوش تاراج دیوان نگردد. این قومیت‌ها در طول تاریخ به فراخور رسوم و عادات خاص خودشان در شادی‌ها و غم‌ها و ناملایمات در كنار یكدیگر بوده‌اند در شادی‌ها با هم خندیده‌اند و چه بسیار كه در غم‌ها غمخواری‌ها و غمگساری‌ها یكدیگر شرکت کرده‌اند.
... و ناگفته پیداست كه شیطنت‌های اجانب در قالب خلق و گسترش شایعات و موهومات، له یا علیه قومیت‌ها با انگیزه‌ی ایجاد فتنه‌ها و دشمنی‌ها و بر هم زدن محیط انس و الفت همراه با حسن احترام متقابل، همواره بوده و می‌باشد. حضرت دوست جل‌جلاله می‌فرمایند: "ما شماها را از شعبه‌ها و قبایل متنوع خلق كردیم برای اینكه خود را از یكدیگر بازشناسید، همانا برترین شما باتقواترین شما می باشد..."بارهای بار این آیه‌ی وحی با صوت خوش قاریان تلاوت گردیده و معنای غنی و جامعه‌ساز آن نیز توسط معلمان و مروجان قرآنی و علمای دین در مجالس روضه و وعظ یا دركتب و نشریات كثیرالانتشار،مطمح نظر گردیده اما جای آن است خون بگرییم كه صد البته كوچك‌ترین تدبر و فهم عمیق و عملی در معنا و به كارگیری‌اش در مناسبات روزمره‌مان، فارغ ازشعارگرائی توسط ضمیر منصف هیچیك از ما خاصه در شهرستان‌مان صورت نگرفته‌است.
در شهر قهرمان‌پرورممسنی! منطقه‌ی ماهور نمادسرزمین تُرك‌ها و در ادبیات رئوفانه‌ی رجال سیاسی و مسئولین و صد البته كاندیدا‌های انتخاباتی‌مان به عنوان سرزمین «برادران ترك»‌مان یادشده‌است. ماهور دیر زمانی است حتی پس از جدائی كذائی منطقه‌ی نفت خیز باباكلانش – با اینكه بیش‌ترین درصد مساحت ارضی شهرستان رااشغال نموده‌است– متاسفانه همه ساله شاهد مهاجرت چشمگیر سكنه‌اش می‌باشد.  ماهور ما، مادر سالخورده‌ای را می‌ماند كه جوانیش و زیبائی‌هایش را به پای فرزندانش گذاشته و اكنون كه این فرزندان به قول معروف دستشان با جیب خودشان آشنا شده، با آرزو‌های دور و دراز كه مادر سالخورده قادر به فراهم آوردنش نمی‌باشد در پی رسیدن به این آمال باید مهاجرت كنند و انگار مام پیر وكهنسال وطن راچاره‌ای جز صبر در تنهائی و سكوت نیست ... و این چقدر دردناك است! فقط به این بهانه كه آرزوهائی داریم كه در منطقه‌ی مادری دست نایافتنی است باید جلای وطن كرد و آن چه آرزوی كوچكی است با همه‌ی دور و درازی‌اش برای ما ماهوریان ...آرزوی معیشت وكسب و كار آبرومند!
ازجمعیت ده سال پیش ماهوری كه خاستگاه قوم ترك بوده درصد عظیمی مهاجرت نموده‌اند. شهر خومه‌زار كنونی بالای نود درصد جمعیتش را مدیون مهاجرت تاسف‌بار ماهوریان است. درصد كمتری كه متمول‌تر بوده‌اند درمركز شهرستان و استان یا دیگر شهرستان‌های استان سكنی گزیده‌اند. آن‌هایی چون من که در ماهورمانده‌اند یا تمكن مالی تَركِ دیار ندارند، یا هنوز تعلق خاطری هر چند اندك به مام‌وطن دارند. ماهورسرشار از ثروت، مادری را می‌ماند كه سینه‌اش ازشیر خشكیده تا پستان بر دهان عزیزانش نهد و فرزندانش را برای فردائی بهتر به سوی غربت، بدرقه ننماید. منابع عظیم رو و زیرزمینی ثروت در ماهوركم نیست اما هنوزآن كلمات دهن پركن همچون «آمایش سرزمینی و جذب سرمایه گذار و...» در میان اوراق سخنرانی كاندیدا‌های راه یافته و نایافته به روضه‌الامال مجلس شورای اسلامی، سرگردان و خجل از روی ماهوراست.
به راستی چرا اینگونه است؟! آیا مَثَلِ "قضای ترازوی آرای صندوق‌های انتخاباتی شهرستان" زیبنده‌ترین واژگان برای ماهور است؟  آیا ما مستحق آنیم كه هر چهارسال یك بار، برادری از روشنفكران ممسنی سری به ما بزند و معامله‌ای پایاپای را با ما منعقد نمایند كه هیچ سودی برای اكثریت ماهوریان ندارد؟! آیا معامله‌ی پایاپای رای ماهور در قبال قیمت ناچیز انتصاب بخشدار و روسای ادارات بخش، از ماهور منصفانه است!؟
آیا سهم ماهور ازتقسیم منابع مالی و بودجه‌های عمرانی شهرستان همین است؟! آیا بخشی كه باید قطب دامداری و احیاناً كشاورزی دیم باشد كمترین بهره را از زحمات و تحمل سختی‌ها و دوری از امكانات یك زندگی امروزی به جان خریدن‌هایش را از دسترنج مردمانش می برد؟ دستان پینه بسته‌ی كشاورزان و چهره‌ی آفتاب سوخته‌ی دامدارانش اعم از زن ومرد ، پیر و جوان و كوچك بزرگ پاسخی است روشن بر این مدعا ...
چرا بیش‌ترین منفعت این زحماتی كه ماهوریان متحمل می‌گردند، بایست به جیب دلالان و كارخانه‌دارانی که عمدتاً خارج ازشهرستان واریز گردد كه بیشترشان شاید راه ماهوررا هم برای یك بار تفریح نوروزی هم نیامده‌باشند و با كمال تأسف پیله‌ورانی از خودمان سفیران واریز ثروت به حساب‌های بانكی‌شان می‌شویم.
همه‌ی این چراها را سال‌هاست ازخودمان، ازبزرگان‌مان و خیلی‌های دیگر پرسیده‌ایم.
ما اقلیتی هستیم در میان هم شهرستانی‌های اكثریت‌مان كه هیچ‌گاه دیده نشده‌ایم مگر در چند صباح تبلیغات انتخاباتی برادران لر زبان‌مان! دكترها، مهندس‌ها و حضرات به درد بخورها ....انگار در میان ماهور قحط‌الرجال باشد!
نویسنده‌ی این مقاله هیچ نیّت شیطنت‌آمیز و سیاسانه‌ای برای مقایسه و به چالش كشاندن قومیت‌ها و ریشه‌ها و مفاخر تاریخی هركدام ندارد. این نوشته درد كهنه‌ی  در دل هر یك از سكنه‌ی  ماهور را به عنوان درد مشتركی نگریسته و بر آن است تا صدائی باشد هر چند كوتاه و نارس از سكوت پر از فریاد چشمان كم سوی پیر زنان و پیرمردان جامانده از قافله‌ی مهاجرت به ناكجاآباد آمال وآرزوها...!
صرف نظر از شهر جدید خومه زار بعد از پشت سرگذاردن آن و رؤیت ناهمواری‌های پیش‌رو هر چه پیش بروید و هر كه را ببیند به نام ترك‌ها می‌شناسند. غافل از اینكه در ماهورمیلاتی جمعیتی در خور توجه از قبیل حضرات غوری‌ها، محمدصالح‌ها، ناركی‌ها ، كشتاس‌ها و بخشی از ونداها به لهجه‌ی لری تكلم می‌كنند. این اقوام محترم باز گله‌مند بوده‌اند كه از لحاظ تابعیت و طایفه‌كشی و تقسیمات طوایفی كذائی و موهون كه هر از گاهی چون زخم‌كهنه سرباز می‌كند انگشت به دهان مانده‌اند بی آن كه بدانند كدام طرفی‌اند! شكوه دارند كه لهجه وگویش‌مان لری است، درموطن‌مان ماهور ما را به نام لرها و به تعبیری به عنوان اقلیت غریبه می‌شناسند و آن گاه كه در نورآبادیم به نام ترك‌ها باز هم به همان تعبیر به رسمیت می‌شناسند.
اما از همه‌ی این حرف و حدیث‌های عوامانه و صدالبته دستپخت ایادی استعماری گذشته، در جائی خواندم چون كه انسانی با حضرت ملك‌الموت برای سفرآخرت، خواه به شیرینی یا تلخ فرجام، به توافق رسید و پای به دگرسرای نهاد، فرشتگانی مقرب، جهت انجام امورمقدماتی تشكیل پرونده‌ی آخرت به خدمتش می‌رسند! ... وسوالاتی جهت درج درپرونده، ازوی بعمل می‌آورند . نظیر این سوالات كه دینت چیست؟ پیغمبرت كیست؟ امامت كیست؟ و الی ماشاالله ...  و كنجكاو شدم كه دایره‌المعارفی از این سوالات برای معلومات عمومی و مذهبی خودم به عنوان یك بچه مسلمان به دست آورم. دست به كار جستجو و تفحض و پژوهش شدم .كتب ادیان آسمانی را بررسی كردم . از علما و دانشمندان دین جویاشدم. در اینترنت به جستجو پرداختم ....
باور بفرمائید در هیچ جا ذكرنشده بود كه در میان سوالات سوالی با این مضمون كه لهجه‌ات چیست؟ یا اینكه لر هستی یاترك؟ نبود كه نبود! و در هیچ جائی لهجه و نژاد باعث برتری كسی برای ورود سریع‌تر به بهشت و حشر و نشر با حوریان بهشتی ذكر نگردیده‌بود ...بیائید ازخواب برخیزیم، شهرستان‌های اطراف ما نیز تنوع لهجه ای دارند اما این تنوع لهجه‌ای برعكس شهرستان ما باعث پیشرفت‌شان شده نه چون ما...
 

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 259 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:14 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 58
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 208
 • باردید دیروز : 590
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 208
 • بازدید ماه : 7,690
 • بازدید سال : 67,253
 • بازدید کلی : 748,986