close
تبلیغات در اینترنت
از خداوند می‌خواهم که همیشه حق به حق‌دار برسد
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

آنچه که همه می‌بینند و می‌دانند همه‌ی آن نیست که در کتاب‌ها بیان می‌شود. گاه قصه‌هایی به رنگ واقعیت‌های بزرگ در دنیای امروز به حقیقت تبدیل می‌شود و ذهن آدمی را به کنکاش وامی‌دارد. حساب و کتاب علاقه به مطالعه و تاریخ ایران باستان مرزی ندارد و گاه این حماسه‌ها در فکر و ذهن عشایر با اشعار زیبای حماسی و حماسه‌ی قلعه‌های همیشه سپید تاریخ به روشنایی خورشید و ماه و ستاره رقم می‌خورد و یادآور دلاوری‌هایی می‌شود که دلیران بیشه ایران…

آنچه که همه می‌بینند و می‌دانند همه‌ی آن نیست که در کتاب‌ها بیان می‌شود. گاه قصه‌هایی به رنگ واقعیت‌های بزرگ در دنیای امروز به حقیقت تبدیل می‌شود و ذهن آدمی را به کنکاش وامی‌دارد. حساب و کتاب علاقه به مطالعه و تاریخ ایران باستان مرزی ندارد و گاه این حماسه‌ها در فکر و ذهن عشایر با اشعار زیبای حماسی و حماسه‌ی قلعه‌های همیشه سپید تاریخ به روشنایی خورشید و ماه و ستاره رقم می‌خورد و یادآور دلاوری‌هایی می‌شود که دلیران بیشه ایران زمین برای تاریخ رقم زده‌اند. حماسه همیشه آنچنان نیست که خارق العاده و بزرگ باشد بعضی مواقع حماسه سازها  چوپانی ساده  "خدابخش مرادی" هستند که با عشق شاهنامه می‌خواند و با دلگرمی و علاقه تعریف می‌کنند، گویا شاهد تمامی حماسه‌های ایران بوده اند و ...

 
خدابخش مرادی فرزند امیرقلی متولد 1330 روستای "بَهلو bahlu"  از بخش جاوید ممسنی هستم و تا کلاس دوازدهم درس خواندم اما به خاطر فقر مالی نتوانستم ادامه دهم. به مطالعه و خرید کتاب علاقه‌مندم و همیشه سعی می‌کنم بیشترین خریدهایم کتاب باشد.
من چوپانی ساده هستم و حدوداً 61 سال سن دارم و بیش از 40 سال است که در کنار کارم مرتب مطالعه می‌کنم و حتی شبهایی را که جایی مهمان باشم ترجیح می‌دهم مطالعه داشته‌باشم و الآن کتابخانه‌ای با بیش از 400 جلد کتاب دارم.  کتابی دست‌نویس و خطی از سال 10 هجری قمری در کتابخانه‌ام هست که روی آن به جای واژه‌ی "جلد" نوشته: "کاخ یک و کاخ دو".
مدت هفت سال برای نوشتن کتابی نیز زحمت کشیده‌ام، اداره ارشاد ممسنی آن را تایید کرده و آقایان ادیب، محمد پیشوا و دکتر احمد خلیلی از نشر کتاب یاسوج، برای چاپ آن قول همکاری داده‌اند. متن آن را دخترم تایپ نموده و مطالب آن راجع به قلعه‌سفید ممسنی است.
قدیمی‌ترین کتابی که به قلعه سفید اشاره داشته کتاب "بحرالانساب" نوشته تیمور گورکانی می‌باشد و این کتاب نایاب می‌باشد و من نسخه‌ی خطی آن را در امامزاده علی دیده و مطالعه کرده‌ام.
به مطالعه و خرید کتاب علاقه‌ی ویژه‌ای داشته و دارم. همیشه سعی می‌کنم بخشی از دسترنج خود را به خرید کتاب اختصاص بدهم. در دهه‌ی 50 در بوشهر کار می‌کردم و اولین حقوق ماهیانه‌ام را به خرید کتاب اختصاص دادم. یادم هست در سال 48 پدرم 5 ریال به من داد و با آن یک کتاب خریدم و هنوز هم آن کتاب را دارم. مدتی پیش برای دیدار با دختر دانشجویم به شیراز رفتیم و حدود صد هزارتومان پول با خودم داشتم و در کتاب فروشی محمدی در  خیابان ملاصدرا، حدود 75 هزار تومان آن را کتاب خریدم.
شما از من خواسته‌اید که در مورد قلعه سفید و حوادث تاریخی و اتفاقاتی که در آن رخ داده، بیشتر بگویم. من هر روز در مسیر رفت و آمد و چرای گوسفندانم، عظمت و بزرگی این قلعه را به تماشا می‌نشینم. باتوجه به سواد اندکی که دارم تحقیقات زیادی در مورد این قلعه انجام داده‌ام و اطلاعات زیادی از آن دارم. طبق مطالعاتی که داشته‌ام بهمن فرزند اسفندیار، قلعه‌اش همین قلعه سفید بوده و کَلاتی که در شاهنامه گفته شده جنگ فرود با ایرانیان در آن رخ‌داده، همین قلعه می‌باشد و هنوز هم آثار سنگ‌بندی وجوددارد. قلعه سفید از معدود قلعه هایی بوده که آب داشته و می‌گویند صدای آبشار آسیاب بالای قلعه تا یک روز راه شنیده می‌شده.
من به شاهنامه علاقه‌مندم و اعتقاد دارم که بسیاری از رویدادهای شاهنامه در همین "قلعه سفید" و "دشت‌رزم" و اطراف آن رخ داده‌است. در کتاب شاهنامه خطی عمادالملک خوشنویس در داستان "رستم و اسفندیار و پادشاهی بهمن" خوانده‌ام که: اسفندیار به رستم می‌گوید؛ نصیحت های مادرم و زال را نشنیده گرفتم و به دست تو کور شدم و رستم می‌گوید:
تو آنی که گفتی که روئین تنم
بلند آسمان بر زمین بر زنم
من از تو صد و شصت تیر خدنگ
بخوردم، نـنـالیدم از نــــام و نـنـگ
تو از زخم یک تیر چوب گَـزین
نـهـادی سـر خود به قرپوس زیــن
در ادامه‌ی این داستان؛ رستم با نقشه‌ی شغاد و مهراب‌شاه کابلی کشته می‌شود و بعد از این اتفاق، بهمن خواستار تقاص خون پدرش از فرامرز می‌شود. زال برای نصیحت و سازش به قلعه بهمن می‌رود اما بهمن او را زندانی می‌کند و این زندان همان زندانی است که در قلعه سفید ممسنی وجود داشته‌است. این زندان در سال 1328 به واسطه زلزله خراب می‌شود و تنها بخش کمی از آن باقی مانده‌است. در قلعه سفید یک راه باریک برای عبور و مرور وجود دارد که به سختی یک نفر از آن عبور می‌کند و پایین آن دره ای عمیق هست و به رگه ی بهمن مشهور است. فرامرز به قلعه سفید لشکر می‌کشد اما شکست خورده و در رگه ی بهمن توسط بهمن کشته شده و جسدش به دار آویخته می‌شود و ...
قلعه سفید یک قلعه معمولی نیست. دژی اسطوره‌ای است و در شاهنامه به شکل زیبایی توصیف شده‌است:
دژی بود کش خواندندی سپید                
بدان دژ بد ایرانیان را امید
امید سپاهیان ایرانی همیشه به این قلعه بوده‌ و به آن می‌نازیده‌اند.
عجب گونه کوهی خدا آفرید                 
که مانند آن کس به گیتی ندید
رهش تند و لغزان ز تک تا فراز            
چو زلف بتان پیچ پیچ و دراز
بدان سر، کُه از ابر بالاتر است                 
یکی دشت هموار پهناور است
ز یک فرسخ افزون به طول و به عرض               
زمینی دگر بر فلک کن تو فرض
طول و عرض دشت بالای قلعه بیشتر از یک فرسخ است و مخصوصاً در بهار بسیار سرسبز و زیباست.
بهر سو روان چشمه ی خوش گوار          
درختان پر میوه و کشت زار
سران بر سرش خانه‌ها ساخته             
بسی مسکن طُرفه پرداخته
بزرگان و حکام بر بالای آن خانه‌های مجلل و زیبایی ساخته‌بودند.
نیابد گزند از غریق و حریق               
نه از نقب و عراده و منجنیق
امید شهنشاه گیتی ستان               
گسسته به کلی ز تسخیر آن
تمام پادشاهان کشورگشا از فتح این قلعه ناامید بوده‌اند.
بعد از کشته شدن فرامرز  تنها بازمانده‌ی خانواده زال "آذربرزین" بوده. آذربرزین و مادرش سیمین دخت طی نقشه‌ای با بهمن سازش می‌کنند اما مترصد فرصت انتقام از بهمن در قلعه سفید بودند تا اینکه یک روز بهمن از آذربرزین درخواست می‌کند که با هم به شکار بروند.
خدنگ مارکُش با مار شد جفت
قضا هم خنده کرد هم آفرین گفت
آذربرزین جریان را با مادرش در میان می‌گذارد و با هم قرار می‌گذارند که بعد از کشتن بهمن از قلعه سفید فرارکنند. در رگه‌ی بهمن، اژدهایی به بهمن حمله می‌کند و آذربرزین صبر می‌کند که اژدها سر و گردن شکارش را قورت بدهد و سپس با یک ضربت شمشیر، اژدها و بهمن را به دو نیم می‌کند:
به یک تیغ کردم دو دشمن کردم تباه
یک از کینِ خویش و یک از کینِ شاه...
پدر كشتی و تخم كین كاشتی
پدر كشته را كی بُوَد آشتی
در کتاب یعقوب‌لیث صفاری نوشته شده در زمان معتضد عباسی، طاهر و محمد بن واصل از سیستان یک گنج عظیم را برای حفاظت به قلعه سفید می‌آورند که آن زمان قلعه البیضا نامیده می‌شده و قلعه را تعمیر می‌کنند. گنج را در یک غار مخفی می‌کنند که اگر روبروی غار می‌نشستی شهر "نوبندگان" در نظرت بوده است.  عمرولیث برادر یعقوب برای به دست آوردن آن با گردآوری لشکری 7 هزار نفری از بختیاری‌ها، کردها و شولستان به قلعه سفید حمله می‌کند.
در زمان مغول‌ها، اتابک ابوبکر حاکم فارس در قلعه سفید بوده و مقابل حمله مغول مقاومت نموده و آنها را شکست می‌دهد. اتابک ابوبکر می‌گوید: دو چیز در ملک من است در ملک هیچ شاهی نیست، یکی "قلعه سفید" و دیگری "شعب بوان".
داستان دیگری از قلعه سفید و پناهنده‌شدن شاه‌منصور حاکم فارس به آن نیز عرض‌کنم: تیمور گورکانی در سال 750 اصفهان را به تصرف خود درمی‌آورد اما به واسطه‌ی قحطی و گرسنگی یک نوع بیماری در اصفهان شایع می‌شود که اطبا می‌گویند تنها درمانش آبلیموی فارس است.تیمورشاه از شاه‌منصور آل‌مظفر، طلب آبلیمو می‌کند و او می‌گوید: ما عطار نیستیم که آبلیمو بفروشیم و اگر داشته باشیم به تو لنگ نمی‌دهیم. تیمور گورکانی عصبانی شده و با شاه منصور جنگ می‌کند و شاه منصور به قلعه سفید پناهنده می‌شود اما تیمور قلعه سفید را فتح می‌کند و زین العابدین آل اینجو را که نیز در آنجا زندانی بوده نجات می‌دهد.
این ها که بیان نمودم از وضعیت و حکایت‌های قلعه سفید بود اما راجع به ممسنی باید بگویم که از زمان فتحعلی شاه به خاطر به وجود آمدن خوانین، طوایف ممسنی تشکیل شد و تقسیم بندی ها امروزی در زمان "بوشهری‌ها" به وجود آمد و جاوید، بکش و رستم ایجاد شد و گر نه از قبل این منطقه به نام شولستان معروف بوده‌است.
در کنار بیان مسائل تاریخی کمی هم دغدغه‌هایش را بیان نمود: نسل جدید مثل نسل قدیم نمی‌شود. من در خانواده‌ام لیسانس و فوق لیسانس دارم اما بیکار هستند و به هر جا سرمی‌کشند جواب رد می‌گیرند و انتظار داریم که مسئولان برای اشتغال جوانان فکری اساسی کنند تا از این دربه‌دری‌ها نجات پیداکنند. از خداوند می‌خواهم که به تمام نسل جوان ایران توفیق بدهد  و همیشه حق به حق‌دار برسد.
خدابخش مرادی خاطره‌ای از دوران تحصیل خود نیز برایمان بیان‌کرد و گفت: یادم هست کلاس ششم قدیم درس می‌خواندم، در جلسه‌ای نشسته بودم که می‌خواستند برای عروسی کارت بنویسند. نوشته‌ی مورد نظرشان این بود که "مجلس عروسی آقای ... در روستای ... برگزار می‌گردد. همگی در این مراسم شرکت نمایید." من اعتراض کردم و گفتم: که اگر این طور بنویسید بهتر است: "به میمنتی و مبارکی، مجلس جشن آقای فلانی در روز ... منعقد می‌گردد. با تشریف‌فرمایی خود در این جشن ما را مفتخرسازید." تمامی حاضرین جلسه برای من کف زدند.
من در جریان مسائل سیاسی و اجتماعی و رخدادهای کشور نیز هستم و اخبار را گوش می‌دهم و وقایع را از طریق روزنامه‌ها و مطبوعات پیگیری می‌کنم. به هر حال خدا بالای سر است و مسئولان خودشان بهتر می‌دانند و خدای خودشان ... از شما نیز که زحمت کشیده و این همه راه را برای شنیدن صحبت‌های من بی‌سواد! تشریف آورده‌اید، بسیار ممنون و سپاسگزارم.

 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 350 شنبه 08 تير 1392 زمان : 16:53 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 248
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,170
 • بازدید ماه : 10,926
 • بازدید سال : 88,201
 • بازدید کلی : 769,934