close
تبلیغات در اینترنت
بچه مسجدی های ممسنی پدیده ی کنکور 92
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

  اظهارات دوستان شرکت کننده در این مصاحبه و دیگر مصاحبه های "نورباران" صرفاً نظر شخصی خود مصاحبه شوندگان است. . "نورباران" آماده پذیرش و درج مطالب صاحب‌نظران و منتقدین مصاحبه‌ها و انعکاس نظرات آنها می‌باشد.   استعدادهای ممسنی باز هم به شکوفایی رسیدند و رتبه‌های برتر کشوری زیر هزار، زیر صد  و زیر ده را ازآن خود ساختند. ممسنی ما همه چیز دارد و هیچ چیز ندارد. نیروهای پرتوان، لایق، برجسته، دانش‌آموزان و دانشجویان برتر علمی، خاک زرخیز و آب گوارا،…

 

اظهارات دوستان شرکت کننده در این مصاحبه و دیگر مصاحبه های "نورباران" صرفاً نظر شخصی خود مصاحبه شوندگان است. .
"نورباران" آماده پذیرش و درج مطالب صاحب‌نظران و منتقدین مصاحبه‌ها و انعکاس نظرات آنها می‌باشد.
 


استعدادهای ممسنی باز هم به شکوفایی رسیدند و رتبه‌های برتر کشوری زیر هزار، زیر صد  و زیر ده را ازآن خود ساختند.
ممسنی ما همه چیز دارد و هیچ چیز ندارد. نیروهای پرتوان، لایق، برجسته، دانش‌آموزان و دانشجویان برتر علمی، خاک زرخیز و آب گوارا، هوای دلنشین و مطبوع، حلقه‌های چاه نفت و ... اما باز هم به خود که نگاه می‌کنیم به عقب‌مانده‌ها و ته جدولی‌ها بیشتر شباهت داریم. نخبه‌های ما پس از تحصیلات عالیه، سمنان و هرمزگان و همدان و اصفهان را مدیریت می‌کنند و تا پایشان به شیراز می‌رسد که بتوانند نیم نگاهی به زادگاه خودشان داشته‌باشند، کَت بسته به گوشه‌ای پرتاب می‌شوند.  ما پیش از این در قلمرو علمی ممسنی صدها نخبه و برتر علمی داشته‌ایم که هیچ کدامشان در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی ممسنی نتوانسته‌اند مُثمر ثَمر بوده‌باشند یا نخواسته‌اند یا جذب جاهای دیگر شده‌اند. و این مسئله‌ی ساده و کوچکی نیست و باید از دیدگاه بزرگان ممسنی آسیب‌شناسی شود.


وقتی بچه‌های ما با کمترین توجهات، بهترین رتبه‌ها، مقام‌ها و مدیریت‌های استانی را به دست می‌آورند و با کمترین امکانات تحصیلی بالاتر از بچه‌های شیراز، تبریز، اصفهان و تهران قرارمی‌گیرند، چرا نباید توجهات ویژه‌ای به شهرستان ما بشود. ممسنی ما نخبه‌هایی نظیر "پویان مینایی" و "مهدی زارعی" فراوان دارد که متاسفانه بسیاری از آنان در مراحل مختلف تحصیلی، سرخورده و سقط جنین فکری و تحصیلی می‌شوند. مسئولین مطمئناً وظیفه دارند این مسائل را در جلسات عدیده‌ی خود به صورت تخصصی بررسی نمایند و راهکارهای مناسب در این زمینه را عملیاتی نمایند تا از میزان لجاجت‌های قهرآمیزانه نسبت به شهرستان ما کاسته‌شود و به بهانه‌های طایفه‌گرایی، ضعف فرهنگی، عدم قدرت جذب آنها، دور بودن از رگه‌های مذهبی و برای فرهنگ هزینه نپرداختن‌شان، همه‌ی کاسه کوزه‌ها سَرِ مردم شکسته‌نشود و با این هجمه‌ها و سرزنش‌ها استعدادها و نخبه‌های خوب ممسنی مغضوب و منکوب نشوند.
در راستای این اهداف و با این دیدگاه آسیب‌شناسانه در کنار معرفی بزرگان فرهنگی، علمی و ادبی شهرستان مان، در این شماره به جوان‌های آتیه‌داری می‌پردازیم که بی‌شک با اندیشه‌های نیک‌شان، طلایه‌داران علم، فرهنگ و سیاست آینده‌ی این مرز و بوم خواهندبود. "پویان مینایی" و "مهدی زارعی" تنها دو تن از پویندگان و هادیان فردای این خطه خواهندبود. ضمن دست مریزاد برایشان آرزوی توفیقات روزافزون داریم.پای صحبت‌هایشان می‌نشینیم. با ما همراه باشید.
 
--------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------
نورباران: با سلام وآرزوی توفیقات روزافزون مختصری از شرح حال، زندگی ، تحصیلات و همچنین رتبه  کنکوری خودتان را برای خوانندگان ما بفرمایید.
مهدی زارعی: مهدی زارعی هستم فرزند سعید، صاحب رتبه‌ی 10 کشوری و رتبه 4 منطقه‌ی دو هستم. پدرم فرهنگی است و دبیر معارف اسلامی و اصالتاً از روستای گلبابکان شهرستان رستم هستیم، در شناسنامه‌ تولدم را  15 شهریور 1374 نوشته‌اند. مقطع ابتدایی را در مدرسه فرهنگیان، راهنمایی مدرسه اندیشه و  دبیرستان را در مدرسه امیرکبیر درس ‌خوانده ام. ازهمان ابتدا جزو دانش‌آموزان ممتاز بودم و تست زنی برای کنکور را از سال دوم دبیرستان شروع کردم. سال دوم تجربی با پویان مینایی همکلاس بودم اما او سال آینده‌اش تغییر رشته داد و ما از همان زمان رفاقت و رقابت‌مان شروع شد.
پویان مینایی: متولد 1375 نورآباد هستم پدرم کارمند و مادرم معلم پرورشی است. دبستان را درمدرسه  بوعلی‌سینا و سه سال راهنمایی را در مدرسه  فارابی  و دبیرستان را در مدرسه امیرکبیر گذرانده ام. الان هم حائز رتبه ی 4 کنکور در رشته ریاضی شده ام.
نورباران: از معلمانی که در موفقیت شما از اول تا الان تاًثیرگذاربوده اند، بگویید.
مینایی: معلم‌ها شکر خدا همه خوب بودند. سال اول که خشت اول است آقای انصاری بیشتر از لحاظ اخلاقی به ما یادداد که اخلاق دانش‌آموزی و فردی یعنی چه؟ سال دوم در خدمت آقای گودرزی بودم.او نیز به من یاد داد دانش‌آموز اگر چه برتر باشد شاید از لحاظ درس فرق کند اما از دید مردم با سایر دانش‌آموزان فرقی نمی‌کند، همه دانش‌آموز هستند. سوم را جهشی خواندم و معلم کلاس چهارمان آقای زارع در درس ریاضی کمک کرد و این درس را برایم شیرین جلوه داد. روز اول سر کلاس گفت:ریاضی بازی است. و این باعث علاقه‌ام به ریاضی شد در دوران راهنمایی آقای گودرزی معلم ریاضی‌مان بود و این انسان شریف درس ریاضی را در درونم تثبیت کرد و ایشان یکی از ممتازترین معلمانم بوده و هست.
 از ابتدا علاقه به ریاضی داشتم و از کودکی دنبال عدد و رقم بودم و ریاضی استعداد ویژه‌ام بود. در دوران دبیرستان آقایان سید‌عبدالصاحب موسوی وحاج پرویزرضایی در درس ریاضی خیلی کمک‌مان کردند و واقعاً دستشان درد نکند و آقایان کریمی وپورمند  در درس فیزیک، ما مدیون آنها هستیم در درس شیمی آقایان گودرزی وآقای قربانی برایمان بسیار زحمت کشیدند. به طور خاص علاقه‌ام با معلمان ریاضی‌ام بود. هر دوتای ما تمام دروس‌مان خوب بود. چون شرط رتبه آوردن این است که تمام دروس خوب باشد و این رتبه نتیجه زحمات معلمان هست و مدیون همه ی آنها هستیم. شاید هم معلمانی از قلم افتاده باشند و من به طور اجمالی فقط برخی از آنها را برشمردم.
زارعی: معلم های من و پویان مشترک هستند و اگر من بخواهم نام ببرم شاید که از قلم بیفتند. مدیون همه معلمان خوبم هستم. من  سال اول در شیراز درس خواندم. وقتی به نورآباد برگشتم به این نتیجه رسیدم که معلمان ممسنی جزو برجسته‌ترین معلمان کشور هستند. با احترام به معلمان، در شیراز آنها بیشتر دنبال کلاس های خصوصی بودند و نکات اصلی‌شان را در این کلاس‌ها می‌گفتند اما در نورآباد معلمان همه چیز را سرکلاس می‌گویند.
نورباران : کلاس های خصوصی وتابستانی تا چه اندازه در موفقیت شما تاًثیر داشته است ؟
مینایی:اشتباهی بین مردم وجود دارد. کلاس‌های خصوصی دو جنبه هست. در تابستان دانش‌آموزان اگر در خانه باشند، درس نمی خوانند و باید کلاس تابستانه برود و اگر بخواهند هم در خانه بخوانند باید با برنامه باشند. این یک امر فراگیر است و در نورآباد در دسترس همه است تازه در بعضی از نقاط ایران مثل شیراز مدارس تابستانه رایج هستند. این کلاسهای تابستانه است و ما کلاسهای کنکور را داریم که همزمان با مدرسه است. خود مدرسه درس می‌دهد و فرد دوباره سر کلاس دیگر می‌رود که آن درس را برایش تکرار کنند و یا بیشتر بیاموزد. من و مهدی این موضوع دوم را نداشتیم و اعتقاد به آن هم نداشتیم.
زارعی: وقتی برای این کلاس‌ها نداشتم. یک معلم درس را بگوید و آدم بفهمد بهتر است و اینکه ما برای یادگیری دقت و تلاش می‌کردیم بهتر بود تا اینکه درس دوباره برای ما تکرار بشود و نیازی هم به کلاس نبود.
مینایی: این کلاس‌های کنکور در نورآباد زیاد مطرح نیست اما در شیراز فراگیر است و دانش‌آموز سرکلاس اصلی گوش نمی‌دهد و یاد نمی‌گیرد و بعد ازظهر به کلاس کنکور می‌رود .
 ما کلاس‌های مدرسه را جدی می‌گرفتیم و حتی مهدی بعدازظهر به کلاس زمین شناسی آقای "موسی عرب" می‌رفت و نتیجه‌اش را هم در کنکور گرفت. پایبندی ما به مدرسه، ما را از کلاس‌های تقویتی بی‌نیاز کرد. کانون قلم چی هم برای بالابردن رتبه و روند صعودی دانش آموزان و ما زحمت کشیده وآزمون هایش موثربود، نباید منکر شد نورباران: بعضی مدارس و دانش آموزان کلاس های پیش دانشگاهی بعد ازعید را تعطیل می کنند وآن را جزو سال تحصیلی خود به حساب نمی آورند ،نظرشما چیست؟ کلاس ها به امتحانات و کنکور متصل باشند بهتر نیست ؟
زارعی: تا عید ما غیبت نداشتیم و بعد از عید معلمان درس‌ها را تمام کرده بودند تا ما فرصت برای کنکور داشته باشیم اما پویان و دیگر دانش‌آموزان چند کلاس تمام نشده  داشتند و البته این موضوع کمی سخت بود و بهتر است درس ما تا زمان کنکور ادامه داشته باشد و البته این بستگی به توانایی شخصی دارد. ما در تابستان کتاب‌ها را خوانده بودیم و درس عمومی آنچنان نیاز به کلاس نداشت اما دروس پایه برای دانش‌آموزانی که در تابستان مطالعه‌ای نداشته‌اند، سخت بود و فشار مضاعفی بر آنها وارد می‌کرد.
مینایی: اینها که ما بیان می‌کنیم نظر شخصی‌مان است. ما که کلاس تابستان را گذرانده‌بودیم در مدرسه معلم نمی‌آمد بر اساس دانسته‌های قبلی تدریس کند و از کمترین حد کلاس شروع می‌کرد و بدون عجله به بعد از عید رسیدیم. به نظر من هم نیازی نیست قبل از عید تمام دروس تمام‌شود و توصیه‌ی افراد باتجربه در کنکور هم همین است. تمام‌شدن کلاس قبل از عید یک موضوع رایج و برداشت غلطی ازمدارس شیراز بود. چون در شیراز فکر می‌کنند این موضوع فرصت مناسبی برای  پیشرفت دانش‌آموزان است اما این موضوع بعضی مواقع باعث پسرفت آنها هم می‌شود زیرا جداشدن از مدرسه و ندیدن دوستان و رقبا ایراد است و بودن در مدرسه باعث تقویت روحیه وایجاد حس رقابت می‌شود. مهدی تجربه شیراز درس خواندن و دیدن وضعیت آنجا را دارد و ما شنیده‌ایم جوَآنجا برای درس خواندن چندان مناسب نیست و این شهر در بین کلان شهرها برای درس خواندن محیطی ناامن است.
نورباران :جو رقابت وحس رفاقت و همدلی در میان شما و دوستان تان تا چه اندازه بود و چه تاثیراتی بر موفقیت شما داشت؟ نقش خانواده ها را چگونه ارزیابی می کنید؟
زارعی: امسال در نورآباد یک فضای دوستانه وجودداشت و سال به سال رتبه‌ها بهتر می‌شود و این ناشی از ارتباط مداوم دانش‌آموزان با هم است و دست همدیگر را برای پیشرفت می‌گیرند. مثلاً رتبه‌های برتر کنکور سال قبل آقایان گودرزی و نعمتی با ما در ارتباط بودند و به ما مشاوره می‌دادند و پویان نیز به عنوان یک سرگروه و رهبر عمل می‌کرد و ما را در کنار هم می‌نشاند و حرف می‌زدیم ،کانون می رفتیم وکار می‌کردیم. ما سعی می‌کردیم کارهایمان با همفکری و گروهی باشد و نظراتمان گروهی بود اما کسی که در ایجاد این گروه و تدوام ارتباط آن نقش مؤثری داشت، پویان بود.
مینایی: در نورآباد همه دانش‌آموزان متوسط به بالا در یک مدرسه جمع می‌شوند و به خاطر همین اگر این جو، رقابتی و رفاقتی باشد همه پیشرفت می‌کنند و نتیجه‌ای درخشان مثل امسال به دست می‌آید.بعضی جاها رقابت وجود دارد اما رفاقت وجود ندارد ومارقابت ورفاقت را با هم داشتیم اما تا رفاقت نباشد پیشرفتی صورت نمی‌گیرد. با این سیاست کلی در کلاس ما سجاد احمدی رتبه 73 منطقه را داشت و بین رتبه‌های 1300 تا 1600 حدود 5 نفر داریم. در این گروه دوستان کمک ما بودند و همیشه دلگرم‌مان می‌کردند و موفقیت امسال یکی از بهترین توان‌های بالقوه ممسنی بود چون ما 6 رتبه‌ی زیر صد داشتیم.
ما این را می گوییم تا دیگردوستانمان بیشتر مدنظر  داشته‌باشند: ایجاد فضای رقابتی بر عهده‌ی خود دانش آموزان است چون آنها خودشان می خواهند با هم رقابت کنند ، باید نیت و هدف شان درست باشد و اگر این چنین نباشد دیگر هیچ عاملی موثر نمی شود. تا زمانی که خود دانش آموزان نخواهند برای موفقیت همدیگر کمک حال هم باشند، ایجاد تعامل کاری شدنی نیست.همیشه بادلگرمی وپشتگرمی همدیگر راحمایت می کردیم و توانستیم بالاترین ظرفیت قبولی را به نمایش بگذاریم. ما خودمان می‌خواستیم و خوشبختانه والدین دانش‌آموزان نیز همکاری نمودند و این تعامل ها با صحبت شروع شد و ما از بچه ها خواستیم و آنها هم نشستند و اقدام کردند. شهرهای کوچک هم رتبه های خوبی آوردند اما هیچ کدام مثل ممسنی مطرح نشدند. چون ما با هم بودیم و برای موفقیت همدیگر تلاش می کردیم. اعتقاد ما بر این بود که اگر به کمک هم چند نفر دیگر از دوستانمان نیز رتبه هایشان از ما بالاتر باشد ایرادی ندارد. الان ما سه نفر با هم از ممسنی وارد دانشگاه تهران می شویم و این باعث مباهات است.
زارعی: من و پویان می خواهیم بعد از مدتی به سایر دانش آموزان ممسنی مشاوره بدهیم و به آنها کمک کنیم تا موفق شوند و این روند را ادامه می دهیم چون موفقیت امسال ما باعث شده جنب و جوش عجیبی بین سایر دوستان برای تلاش کردن به وجود بیاید.
مینایی: همدلی زمینه ساز و یکی از عوامل موفقیت است و در موفقیت دانش آموزان معلم‌ها، مدارس و خانواده ها تاثیر بیشتری دارند ولی ایجاد جو همدلی که قسمتی از کار ما بود بر عهده ی خود دانش آموزان است ومسئولین مدرسه هم در این راستا فضا را در اختیار ما قراردادند تا ما بتوانیم کنار هم بنشینیم و کار کنیم.
خانواده ها باید دانش آموزان را در ایجاد جوّ همدلی تشویق کنند و موفقیت را فقط برای فرزند خودشان نخواهند و به این رضایت برسند که اگرمثلاً مهدی ازمن موفق تر بود از من خرده بگیرند که چرا به او کمک کردی تا نام او بیشتر از تو مطرح باشد.نمی خواهم خودستایی کنم اما خوشحالی خانواده من با شنیدن خبر موفقیت مهدی بیشتر شد و پدر مهدی هم از اولین کسانی بود که در تماس با من این موفقیت را به من تبریک گفت.
نورباران:دین وبه طور کلی مسائل مذهبی تا چه اندازه  در روند موفقیت شما تاثیر داشته است ؟
زارعی: ما چند نفر در یک گروه بودیم و زمان استراحت مان حضور در مسجد و نمازجمعه بود و در اوقات استراحت سعی می کردیم به مسجد برویم و در نمازهای جماعت شرکت می کردیم. چون جوّ و فضای مسجد برای ما محیطی آرام بخش بود و دوستانمان را با هماهنگی در مسجد می دیدیم. من کارهایم را بیشتر با پشتوانه ی مذهب انجام می دهم. درس می خوانم چون دین از من خواسته تلاش کنم و علم بیاموزم. من نظم و سایر امورات زندگی را نیز با تأسی ازدین مدنظر قرارمی دهم. انسان با نماز بر خودش مسلط تر است. موقع درس خواندن نیاز بود که از علایق خود بگذری و کسی که پشتوانه ی مذهبی دارد در این امر موفق است. رعایت مسائل شرعی و گرایش های مذهبی باعث می شود از انحرافات دور باشی و با آرامش خاطر و طمانینه متوجه هدف اصلی خودت باشی. به طور کلی انسان اگر بخواهد به کمال برسد؛ باید حتماً در کنار علم به دین نیز توجه نماید.
مینایی: قرار نیست ما به دین اعتبار دهیم بلکه این دین است که به ما اعتبار می دهد که شکرخدا  این لطف خدا شامل حال ما شد. این شبهه ایجاد نشود که چون ما موفق شده ایم دیگران را به نماز و مذهب توصیه می کنیم بلکه این نماز بود که باعث موفقیت ما شد و ما مدیون دین وعقاید مذهبی خودمان هستیم. ما بیشتر به مسجد می رفتیم وبچه ها هم می دانستند که هر وقت بخواهند ما را پیداکنند باید در مسجد دنبال ما بگردند حتی من و مهدی اغلب همدیگر را در مسجد می دیدیم و در این فضا به فکر پیشرفت بودیم.
نورباران:دوست دارید درچه رشته هایی و تا چه سطحی ادامه تحصیل بدهید وآیاپس از فارغ التحصیل شدن برنامه خاصی برای خدمت در ممسنی وفارس یا درجاهای دیگر خواهید داشت ؟
زارع: من تا زمانی که زنده ام دوست دارم علم کسب کنم و در رشته مغز و اعصاب وتا سطح دکترا و حتی بالاتر از آن ادامه تحصیل دهم و بعد از اتمام درس و ایجاد شرایط مناسب  تصمیم خواهم گرفت که کجا باشم و برگشتن به ممسنی را هم مدنظر دارم.
مینایی: علاقه ام به رشته ی فیزیک است ولی چون برق پرکاربردترین رشته در ایران است سال اول یا ترم اول را احتیاطاً برق می خوانم و این احتمال هم وجود دارد تصمیم به ادامه تحصیل در رشته فیزیک بگیرم. راجع به برگشتن به نورآباد امکانات و فضا وجودندارد و زمینه لازم برای پیشرفت نیست اما بحث اصلی خدمت رسانی به شهرستان است نه حضور در شهرستان. ما مدیون این شهرستان هستیم و اگر خودمان به صورت فیزیکی نتوانستیم برگردیم، خدمتمان به شهرستان برمی‌گردد.
نورباران: آیا در طول تحصیل الگویی برای خود داشته اید؟
مینایی: در الگوبرداری سعی می کنم نکات مثبت زندگی دیگران را بدانم و تجزیه و تحلیل کنم و با زندگی خودم این نکات مثبت را انطباق بدهم و توصیه ام به افرادی که حرف من به آنها می رسد همین جمله استو این که باید از انسان های بزرگ و ارزشمند الگو گرفت.
زارعی: این دستور خداوند است: "و یستمعون القول و یتبعون احسنه" آدم باید سخنان دیگران را بشنود و بهترین آنها را عمل نماید. پس بهترین افراد جامعه بهترین الگوها هستند. توصیه ام به جوانان این است که در انجام تحصیل و کارها به خدا توکل کنند و با مشاوره با افراد متخصص، با نهایت تلاش و بدون دو دلی و شک، حرکت کنند.
نورباران: حرف و سخن آخر شما چیست وچه آرزو و دعایی برای مردم وجوانان شهرمان دارید؟
زارعی: باید از معلم ها و خانواده ام تشکر ویژه ای کنم چون تلاش و همکاری آنها قطعاً در نتیجه به دست آمده موثر بود. معلم ها با تمام توان خود همکاری می نمودند. من فرزند اول خانواده بودم و پدر و مادرم برایم محیطی امن و آرام را تدارک می دیدند و برایم تکیه گاه خوبی بودند. معمولاً وقتی صحبت از خانواده می‌شود بیشتر جنبه‌ی تربیت مدنظر قرار می‌گیرد و من دعا می‌کنم خانواده‌ها بهترین تربیت‌ها را برای فرزندانشان داشته‌باشند و آنها را دانشمندان متدین بار بیاورند و از مردم می‌خواهم با همدلی و همکاری زمینه‌های رشد و توسعه‌ی شهرستان را فراهم آورند.
مینایی: همه باید یک نکته در ذهنشان باشد که هر جا که فکر کردیم کارمان تمام است، واقعاً کارمان تمام است و از خداوند می خواهم هیچ وقت به این مرحله نرسم و در این مسیر سعی کنم بدانم و در نظرم باشد که چه کسانی همراه و همیار من بودند. هیچ وقت نباید فراموش شود که خانواده نقطه ی اصلی است و ما مدیون خانواده، معلم ها، همکلاسی‌ها، مدرسه و همه ی مردم شهرستان هستیم.
عاقبت به خیری بهترین دعا برای همه است. اعتقاد دارم که افراد توانمند، کاربلد و موفق باید وارد جریان‌های اجتماعی و سیاسی شوند چون اگر آنها وارد این جریان ها نشوند افرادی که مقاصد دیگر دارند با ورود به این عرصه جای اندیشه های خوب را می گیرند. کاش وجهه ی آزاردهنده‌ی شهر در جریان انتخابات و طایفه گرایی حل شود چون این جریان برای فرزندان این خطه  برای حضور در مجامع دیگر شهرها آزاردهنده است و همان طور که ما دانش‌آموزان برای موفقیت خود و اعتلای نام شهرستان به نیکی و خوش نامی همدل بودیم و الان به نتیجه رسیده‌ایم و به قول دوستان "ممسنی پدیده ی کنکور92"شده است ؛ کاش مردم هم کمک کنند تا این وجهه بهتر و بهتر شود. مهدی از شهرستان رستم است، سجاد احمدی دوست و رفیق من از طایفه جاوید و خودم از بکش هستم و این موضوعات برای ما فرقی نداشت چون با هم همدل بودیم. کاش همه ی مردم ما، هم  همدل وهمزبان شوند...
 


 

 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 1569 سه شنبه 29 مرداد 1392 زمان : 15:56 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط nazanin در تاریخ 1393/9/2 و 17:24 دقیقه ارسال شده است

liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiikkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 62
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 266
 • باردید دیروز : 590
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 266
 • بازدید ماه : 7,748
 • بازدید سال : 67,311
 • بازدید کلی : 749,044