close
تبلیغات در اینترنت
سید محمدرضا حسینی: مسئولان شهرستان بیایند و با همدلی، دست به دست هم بدهند
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

  ... اگر پشتکار وخلاقیت داشته‌باشی، اراده و انگیزه می‌تواند بهترین حامیان تو در گذر از سنگلاخ‌ها و پیچ وخم های زندگی باشد. می‌توانی قدرت جوانی و خلاقیّت‌ات را با آن ممزوج کنی و سربلندی و سرافرازی بیافرینی. موفقیت این نیست که بخواهی از پله‌پله‌ی دیگران خودت را بالابکشانی. می‌توانی با "یا علی" گفتنی، دست بر زانوی خودبگیری و با اعتماد و توکل به او که همه چیز را مقدر می‌دارد، برای رسیدن به آنچه که لایق توست، قدم برداری. باید از درون ساخته…

 

... اگر پشتکار وخلاقیت داشته‌باشی، اراده و انگیزه می‌تواند بهترین حامیان تو در گذر از سنگلاخ‌ها و پیچ وخم های زندگی باشد. می‌توانی قدرت جوانی و خلاقیّت‌ات را با آن ممزوج کنی و سربلندی و سرافرازی بیافرینی.
موفقیت این نیست که بخواهی از پله‌پله‌ی دیگران خودت را بالابکشانی. می‌توانی با "یا علی" گفتنی، دست بر زانوی خودبگیری و با اعتماد و توکل به او که همه چیز را مقدر می‌دارد، برای رسیدن به آنچه که لایق توست، قدم برداری. باید از درون ساخته و پرداخته شوی، باید جسم و روح را به خوبی به هم پیوند بزنی تا سال‌ها بعد شاهد شکوفایی و محبوب دل‌ها شدنِ خود باشی...
سیدمحمدرضا حسینی ورزشکار جوان و محبوب و محجوبی از خطه‌ی ممسنی است. جوانمردی خوش اخلاق و باانگیزه که پله‌های ترقی را به خوبی یکی پس از دیگری طی کرده است.
محمدرضا مداح اهل بیتی است از هیئت فاطمیون ممسنی که در باشگاه فرهنگی-ورزشی فوتبال فجرشهیدسپاسی شیراز در گروه بهترین بازیکنان این تیم به حساب می‌آید.این سیّد جوان الگوی مذهبی – ورزشی تمام کسانی می‌تواند باشد که درسایه‌ی فوتبال و ورزش می‌خواهند قله‌های ترقی را طی کنند...با هم پای صحبت این جوان باآتیه و برومند نورآبادی می‌نشینیم ...
 

 

 

نورباران: با سلام و عرض خوش‌آمد از اینکه دعوت ما را پذیرفته و برای گفتگو به اینجا آمده‌اید از شما تشکر می‌کنیم. لطفاً مختصری از شرح حال زندگی خود را برای خوانندگان نورباران بیان نمایید؟
خوشحال از  حضور در دفتر "نورباران" هستم و آشنایی با گروهی که برای پیشرفت و اعتلای شهرستان کار می‌کنند، باعث افتخار ماست.
متولد 24 شهریور ماه سال 68 نورآباد هستم اما در "قلعه‌نو" جنجان زندگی کرده‌ام و سال اول دبستان آنجا بودم و بعد از اول ابتدایی به نورآباد نقل مکان نموده و در مدرسه شهید مطهری ادامه تحصیل دادم و راهنمایی را هم در مدرسه ابن‌سینا و دبیرستان را در امیرکبیر مشغول تحصیل بودم.
اول فوتبالیست نبودم و در مقطع ابتدایی دونده بودم و در سال چهارم و پنجم ابتدایی دو مقام برتر استانی در دو داشتم. بعد از مدتی در مدرسه فوتبال آقای "اسلام موسوی" فوتبال را شروع کردم و در ادامه وارد تیم فجر شهرستان با مسئولیت آقای "بهرام خداپرست" شدم و تا جوانان در این تیم بودم و سپس وارد تیم شهرداری که آقای "کیانوش رضایی" مربی آن بود، شدم.
بعد از شهرداری حدود 5 ماه در تیم پیام‌مخابرات شیراز بودم و آنجا مسائلی پیش آمد و نامهربانی‌هایی با من صورت گرفت که به نورآباد برگشتم اما در تماس‌هایی، به پرسپولیس شیراز در لیگ برتر استان رفتم که به خاطر عدم حمایت‌های مالی و مشکلات تحصیلی یک سال بیشتر در پرسپولیس شیراز نماندم و به نورآباد برگشتم و حدود یک سال و نیم هم بازی نکردم.
سال 86 در رشته‌ی مهندسی "it" در دانشگاه پیام‌نور نورآباد قبول شدم و در نیمه دوم همان سال به پرسپولیس شیراز رفتم و به خاطر فوتبال حرفه‌ای از درس کمی عقب افتادم و اینکه بتوانی فوتبال حرفه‌ای و درس را در کنار هم داشته‌باشی کمی سخت است بخصوص در سال‌های آخر دبیرستان و سال‌های اول دانشگاه؛ باید همان جایی که درس می‌خوانی بازی کنی تا بتوانی به هر دوی آنها برسی.
من تا سال اول دبیرستان یکی از دانش آموزان ممتاز ممسنی بودم اما در سال دوم دبیرستان که تیم ما به لیگ استان رفت و بازی‌های ما کمی فشرده تر ‌شد، تا اندازه‌ای از درس فاصله‌گرفتم.
وقتی تیم شهرداری مسئولیتش به آقای "قهرمانی" سپرده‌شد من هم با این تیم از لیگ برتر استان شروع مجدد داشتم و در این لیگ با مدیریت خوب، همت بازیکنان و مربی گری آقایان "قهرمانی، برامکی و زارعی" برای اولین بار این تیم سهمیه‌ی لیگ 3 کشور را در سال 90 گرفت. بعد از این قضایا چند دیدار دوستانه با تیم‌های شهرداری یاسوج، برق شیراز و ایران جوان بوشهر برگزار کردیم که دو بازی مساوی شد و یک بازی را بردیم و در این میان از تیم‌های زیادی پیشنهادات خوبی داشتم اما بخاطر جمع دوستانه‌مان در شهرداری ممسنی ماندگار شدم و در نیم فصل اول لیگ 3 سال 90 در بین 12 تیم، دوم شدیم.
مجدداً در این میان پیشنهادهای خوبی از تیم‌های بنه‌گز بوشهر و پرسپولیس گناوه داشتم که حاضر بودند برای حداکثر 7 بازی تا مبلغ 13 میلیون تومان بپردازند اما خواستم در ممسنی بمانم؛ تا اینکه در مسابقه‌ای که با فجر داشتیم آقای "یاوری" بازی مرا پسندید و با این تیم قراداد بستم و بعد از ایشان آقای "پیروانی" آمدند و من بخاطر اینکه بعد از اتمام قرادادم سرباز بودم در تیم فجر ماندگار شدم و به امید خدا بعد از اتمام سربازی بازیکن آزاد محسوب می‌شوم .
نورباران: کَلَک کردن (نشاء کاری برنج) سخت‌تر است یا فوتبال حرفه‌ای بازی کردن؟
کَلَک کردن از فوتبال سخت تر است و نمی‌توانستم کُرو بکشم و از زمانی که در لیگ 3 استان بودم لطف پدر شامل حالم شد و از کشاورزی معاف شدم.
نورباران: ورزش و تحصیل به صورت همزمان چه مشکلاتی دارد؟
من در نوجوانی در مدرسه فوتبال بودم و خیلی راحت درس می‌خواندم و نمره‌ی اول مدرسه بودم و فوتبال هم بازی می‌کردم اما زمانی که فوتبالم حرفه‌ای شد مشکلات زیادی داشتم. در فوتبال حرفه‌ای شخص کامل باید در خدمت تیم باشد.  
امکان دارد هم در درس و هم در فوتبال موفق بود اما توصیه‌ و تجربه‌ای که من دارم درس و تحصیل باید نقطه‌ی مرکز باشد و سایر مسائل حاشیه‌ و اطراف آن باشند.
بگذارید راحت با جوانان صحبت کنم، فوتبال الان جَوَّش بدجور است و خیلی کم پیش می‌آید که یک مربی مثل آقای "یاوری" بیاید در یک شهر و بازی یک جوان را ببیند و بپسندد و دلال و رابطه‌ای در کار نباشد. فوتبال الان دلال و رابطه‌ای است و سایر مشکلات حاشیه‌ای. به این خاطر نمی‌توانم جوانان را توصیه به جدایی از درس و کار وافتادن دنبال فوتبال کنم. اول درس، خانواده، پدر و مادر، تحصیل و در کنارش تمرین و تلاش تا آخر خدا کمک کند در فوتبال پیشرفت کنند اما خیلی سخت است و نمی‌خواهم جوانان را ناامید کنم که از فوتبال به جایی نمی‌رسند ولی من که حالا در لیگ برتر کشور هستم آرزو می‌کنم ای کاش فرصت جبران درس و عقب ماندگی تحصیلی را داشتم.
بعد از اتفاقاتی که در تیم پیام مخابرات افتاد و به نظرم از سطح فوتبال و انسانیّت به دور بود به طور کلی از فوتبال زده‌شدم و تنها چیزی که در این اوضاع روحی به دادم رسید "هئیت فاطمیون ممسنی" بود که از لحاظ روحی کمک زیادی به من کرد.
نورباران: الگوی شما در ورزش چه کسانی هستند و چه کسانی در موفقیت شما تأثیر داشته‌اند؟
"کریم باقری" را از نظر اخلاقی همیشه دوست داشتم و از لحاظ فنی هم "علی دایی" را. در شهرستان "علی قهرمانی" مربی خوبی هست و چیزهای زیادی از او یادگرفتم و از بین بازیکنان نورآباد "ابراهیم عسکری، مسعود سالاری، مسعود رحمانی، حجت احمدی، بارسالار لشکری، روح‌الله و مهرداد رضایی" از بازیکنان خوب هستند. بهترین سال فوتبالم سالی بود که در لیگ سه با "شهرداری ممسنی" بودم در لیگ برتر استان 12 گل زدم و در لیگ سه در ده بازی ده گل زدم. درست است که دیگران هم زحمت کشیدند اما بیشترین موفقیتم را مدیون آقای "قهرمانی" می‌دانم.
"امین حسینی، بهرام خداپرست و علی قهرمانی" از مربیان من در ممسنی بودند اما بهترین سال‌های فوتبالم را مدیون "علی قهرمانی" هستم و همیشه از او تشکر می‌کنم.
موقعی که ما فوتبال بازی می‌کردیم مثل الآن درآمد سرسام‌آور نداشت و ما زمان آقای "خداپرست"، خودمان سهمیه‌ای پول می‌گذاشتیم و بازی می‌کردیم و به همین خاطر پدر و مادر و خانواده‌ام دوست داشتند من در تحصیل پیشرفت کنم.
نورباران: مشوق‌های شما در ورزش چه کسانی بودند؟
از زمانی که وارد لیگ برتر استان شدیم به خاطر قابلیت‌های خودم، برادرم، "علی‌رضا" و برادر بزرگم در کنار پدر و مادر شروع به حمایت از من کردند و بیشتر برادرم "علی‌رضا" مشوقم بود.
"جنجان" فوتبالیست‌های خوبی در شهرستان داشت از قبیل "سید علی حسینی، سعید حسینی و ..." مخصوصاً در "قلعه‌نو" فوتبالیست زیاد بود که شرایط زندگی، سرنوشت دیگری برای آنها رقم زد.
نورباران: وضعیت تیم شهرداری ممسنی را با توجه به علاقه‌ی شما به آن چگونه می‌بینید؟
تیم شهرداری در نیم فصل اول خوب بود اما در نیم فصل دوم هم زمان با جدایی من دچار افت شد و به هر حال در سال نود در لیگ سه ماندگار شد و سال نود یک در تیم نبودم اما شراییطش را پیگیری می‌کردم و گاهی سر تمرین‌های آنها می‌آمدم. صحنه‌های عجیب دیدم که خیلی دلگیر شدم مثل اینکه تیمی که باید حداقل سی توپ برای تمرین داشته‌باشد با سه توپ که گاهاً یکی از آنها مشکل داشت تمرین می‌کرد ،تیمی که لباس تمرین نداشت و با کاور تمرین می‌کرد و تیم‌های مقابلش با هزینه و امکانات زیادی کار می‌کردند. یک تیمی که سهمیه‌ی لیگ سه را داشت هزینه آنچنانی نمی‌خواست و کل هزینه‌های سی توپ، پنج دست لباس، گرم کن و ... نهایتاً سی پنچ میلیون تومان می‌شد و با کمترین هزینه حتی می‌شد نیم نگاهی به لیگ دو و لیگ یک داشت. شورای شهر و شهرداری می‌توانست کمک کند و با وجود اینکه پارسال شهرداری ممسنی مشکلات مالی داشت اما باز توجیه خوبی نبود چون شهرداری و نورآباد یک تیم مطرح بیشتر نداشت و جوانان این شهر امید داشتند که روزی در شهرداری بازی کنند.
 تا آنجایی که می‌دانم و پرسیده‌ام بچه‌های تیم به سراغ بیشتر مسئولان و شورای شهر رفته‌اند؛ البته در طی این مدت سراغ نماینده‌ها هم رفته‌ایم. نماینده دور قبل آقای "مرادی" یک بار سر تمرین آمد و مقداری کمک مالی کرد. آقای "شفیعی" هم اول کار است و جلسه‌ای هم با ایشان داشته‌ایم و امیدواریم ایشان هم حامی تیم شهرداری ممسنی باشند. این تیم تیمی بود که هر سال مقابل فجر به پیروزی می‌رسید، شهرداری یاسوج را برد و با برق شیراز در شیراز و تیم ایران جوان بوشهر مساوی کرد.
این تیم سهمیه و امتیازش مال شهرداری است الان سهمیه لیگ سه، حدود هفتاد میلیون است اما سهمیه لیگ دو400 میلیون است. تیم شهرداری، تیم بزرگی بود و ما خیلی از سقوطش ناراحت هستیم.
نورباران: موقعیت الآن شما در بین تماشاگران تیم فجر چگونه است؟
در شیراز تماشاگران فجر خیلی به من علاقه‌دارند و به من محبت داشته و دارند اما هیچ وقت خاطرات روزهای که پس از سال‌ها به واسطه تیم شهرداری، سکوهای ورزشگاه ممسنی پر از تماشاگر می‌شد و تشویق‌های همشهریانم از یادم نمی‌رود.
نورباران: وضعیت کلی فوتبال ممسنی و به صورت خاص تیم شهرداری ممسنی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
موقعی که سکوهای خالی بازی تیم را می‌بینم دلگیر می‌شوم. جای تاسف دارد، حدود چهل الی پنجاه میلیون، هزینه‌ای نیست که یک شهرستان نتواند آن را تامین کند. ما در نگاه اول فقط تیمی را می‌بینیم با بیست پنج بازیکن و چند کادر، اما در حقیقت امید همه نوجوانان در مدارس فوتبال ممسنی است که روز به روز کمتر می‌شود چون باید ابتدا جایگاه خود را با تیم‌های محلی تقویت کنند و بعد به مراحل بعدی برسند و ما الان جایگاه اول و سکوی پیشرفت فوتبالیست‌های ممسنی را از دست داده‌ایم. بازیکنان شهرداری هزینه و حقوق نمی‌خواستند و با جان و دل هم کار می‌کردند، آنها فقط امکانات بازی می‌خواستند.
الان تا جایی که شنیده‌ام می‌خواهند تیم شهرداری را منحل کنند و اگر ممسنی این تیم را حفظ نکند جای تاسف دارد. مسئولین باید به جای آسفالت کردن و گذراندن امور خود کمی هم به فکر جوانان و زیرساخت‌های ورزشی-فرهنگی باشند، باید به فکر جوانان باشند.
امروزه زمینه‌های خلاف و گناه زیاد شده‌است و به خاطر این موضوع همه‌ی مسئولین جوابگو هستند و اگر جوانی گمراه‌شود همه‌ی آنها مقصر و شریک جرم هستند و باید پاسخگو باشند چون در ایجاد زمینه‌ی گناه به نحوی دخالت داشته‌اند. مسئولان برای حفظ تیم شهردای باید دست به دست هم بدهند و همکاری کنند. شهرداری و ممسنی یک سهمیه تیم فوتبال دارد و نباید به هیچ قیمتی آن را از دست بدهد. باید همکاری شود و با پشتوانه و تشویق و دادن امکانات لازم به تیم، آنها دوباره وارد لیگ سه شوند و هدف‌های بالاتر را به دست‌آورند. این تیم به جز امکانات هیچ چیز خاصی نمی‌خواهد باور کنید بازیکنان با عشق و بدون دستمزد بازی می‌کنند و فقط بستر لازم را می‌خواهند.
ورزش شهرستان روز به روز دارد کم فروغ می‌شود. بله جوانانی در ورزش‌های انفرادی و گاهاً به خاطر توانایی‌های خود در ورزش‌های گروهی موفقیت‌هایی به دست می‌آورند اما این در حد پتانسیل‌های ممسنی نیست و این افتخارات باید خیلی بیشتر از اینها باشد و باید تا دیر نشده به خودمان برگردیم. نمی‌شود امروزه گفت مسئولی دستش بسته‌است و نمی‌تواند همکاری کند و اگر هم مسئولی نتواند در مسائل مالی و امکاناتی در کنار جوانان باشد حضورش در بین جوانان ممسنی و به عنوان مثال رفتنش بر سر تمرین تیم‌های شهرستان و همدلی و تعامل شان با آنها خیلی ارزش دارد. در طی این سال‌ها تنها ارگانی که حامی "تیم شهرداری ممسنی" بود، نهاد شهرداری و شورای شهر نورآباد بود و ما نباید نیمه خالی لیوان را ببینیم،آنها در حد توان کار کردند اما بعضی مواقع مشکلات و ناهماهنگی‌های وجود دارد که منجر به نتیجه‌ی مطلوب نمی‌شود. مسئولان شهرستان بیایند و با همدلی، دست به دست هم بدهند و تیم شهرداری ممسنی را زنده‌کنند، از همه‌ی مسئولان بخصوص شهرداری و شورای شهر انتظار داریم. بخصوص آقای "سید ابوالحسن موسوی" که خودشان هم ورزشکار و ورزش دوست هستند و هم سابقه مدیریت در عرصه ورزش را دارند.
اختلافات کوچکی بین تربیت بدنی و شهرداری وجودداشت اما آقای "محمود یوسفی" مدیر قبلی تربیت بدنی در حد توان، حامی ما بودند و امیدواریم آقای "قاسم جعفری" هم که خود از ورزشکاران به نام ممسنی است در کنار دوستان و جوانان ممسنی باشند.
نورباران: فعالیت‌های مذهبی را از کجا و چگونه شروع کرده‌اید و آیا در پیشرفت شما هم تأثیر داشته‌است؟
از بچگی در هیئت زنجیرزنی "سیدالشهدا" مداحی می‌کردم اما راجع به "هیئت فاطمیون ممسنی" باید بگویم که اگر من بخواهم بهترین جوانان ممسنی را نام ببرم ابتدا اسامی هیئت فاطمیون را می‌گویم که خالصانه و عاشقانه و بدون هیچ چشمداشتی برای گرامیداشت یاد اهل بیت تلاش می‌کنند، جوان‌هایی که کسی آنها را نمی‌شناسد اما در سرما و گرما تنور عزاداری امام حسین و سایر اعیاد و وفیات مذهبی را گرم می‌کنند. این هیئت بعد از جریان تیم پیام مخابرات شیراز مرا به زندگی برگرداند و باعث شد دوباره سر پا بایستم.
زمانی که آقای "یاوری" در تیم بود همیشه مراسم مذهبی داشتیم و شب قبل از بازی هم مراسم سینه‌زنی و دعای نادعلی داشتیم و الان هم خدا را شکر، مربی تیم خودش از مداحان و دلباختگان اهل بیت است.
به همه‌ی جوانان در ممسنی توصیه‌می‌کنم که با ورزش جسم را تقویت کنند و برای آرامش روحی خود، هیئت‌های مذهبی را فراموش نکنند چون وقتی روح خراب باشد جسم تحلیل می‌رود و فعالیت‌های مذهبی من هم در همه‌ی امور به کمک من آمده‌است.
نورباران: در آخر اگر صحبت و پیامی دارید، بیان بفرمایید.
تقدیر و تشکر از همه‌ی دوستان، هم تیمی‌ها و همشهریانم دارم و هر کجا که مصاحبه ای داشته‌ام خوبی‌ها و نیکی‌های آنها را فراموش نکرده‌ام. آقایان "قهرمانی، خداپرست، رضایی و حسینی" برای ورزش شهرستان ما خیلی زحمت کشیدند و از خانواده‌ام نیز بسیار ممنونم مخصوصاً "خواهرانم" که از من حمایت کردند و "برادارنم" که برای من سنگ تمام گذاشتند و "پدر و مادرم" که امید من برای ادامه‌ی موفقیتم هستند. تقدیر و تشکر ویژه ای از دوستانم در "هیئت فاطمیون ممسنی" دارم و زندگی مجددم را مدیون این هیئت هستم و به همه‌ی جوانان ممسنی توصیه دارم در کنار ورزش و سایر فعالیت‌ها با حضور در فعالیت‌های مذهبی و هیئت‌ها که مایه‌ی آرامش دل است، خود را از نظر معنوی هم قوی نمایند.
و باز از همه‌ی دوستان و همشهریان عزیزم که مرا صمیمانه حمایت کردند متشکرم، افتخارات من ابتدا به هم بازی‌های خودم در تیم شهرداری ممسنی و سپس به همه‌ی مردم شریف "ممسنی" و "خانواده‌ی مهربانم" تعلق دارد.از "نورباران" نیز تقدیر و تشکر می‌کنم که ما را قابل دانستند و اجازه‌دادند از این طریق با همشهریانم گفتگو کنم.
 
درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 1436 دوشنبه 28 مرداد 1392 زمان : 15:57 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 275
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,197
 • بازدید ماه : 10,953
 • بازدید سال : 88,228
 • بازدید کلی : 769,961