close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 55 صفحه 3/نوستالژی
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

سارا شکرالهی نوستالژی برگرفته از واژه انگلیسی"nostalgia" به معنای یک احساس دلتنگی همزمان آمیخته با خوشحالی و علاقه از یک طرف و ناراحتی از طرف دیگر هنگام یادآوری اوقات خوش گذشته‌است. به عبارت ساده‌تر هنگامی که ما خاطرات خوش گذشته را به یاد می‌آوریم، از طرفی چون فرصت‌ها دیگر برای ما تکرار نمی‌شوند ناراحت می‌شویم و از طرف دیگر لذت پایدار آن اوقات هم در ذهنمان تداعی شده و دوست داریم به گذشته برگردیم اما صد افسوس که زندگی دنده عقب ندارد و باید از فرصت‌هایی…

سارا شکرالهی
نوستالژی برگرفته از واژه انگلیسی"nostalgia" به معنای یک احساس دلتنگی همزمان آمیخته با خوشحالی و علاقه از یک طرف و ناراحتی از طرف دیگر هنگام یادآوری اوقات خوش گذشته‌است. به عبارت ساده‌تر هنگامی که ما خاطرات خوش گذشته را به یاد می‌آوریم، از طرفی چون فرصت‌ها دیگر برای ما تکرار نمی‌شوند ناراحت می‌شویم و از طرف دیگر لذت پایدار آن اوقات هم در ذهنمان تداعی شده و دوست داریم به گذشته برگردیم اما صد افسوس که زندگی دنده عقب ندارد و باید از فرصت‌هایی که چون برق می‌گذرند به خوبی استفاده کنیم شاید بتوان گفت نوستالژی نوعی بیماری روحی کم رنگ است که به مرور زمان پررنگ می‌شود و متاسفانه همه ما به دنبال پیشگری و درمان بیماری‌های تن خویش هستیم و برای بیماری‌های روحی خویش کمتر چاره می‌اندیشیم.

ریشه نوستالژی در جامعه را می‌توان در غفلت خانواده‌ها، کم رنگ شدن روابط اجتماعی، بی‌کیفیتی کالاها به خاطر وجود دلالان، عدم مدیریت صحیح و استفاده نادرست از تکنولوژی و غیره یافت. همه‌ی ما با پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی موافقیم اما متاسفانه به علت استفاده نادرست بعضی افراد جامعه از تکنولوژی‌های جدید و غرق شدن در جذابیت‌های کاذب آنها روابط عاطفی کمتر می‌شود و افرادی که دارای پایگاه عاطفی محکمی هستند دچار خلا عاطفی شده و به نوستالژی دچار می‌شوند. ای کاش ما بتوانیم با حفظ روابط اجتماعی قوی از تکنولوژی امروزی استفاده بهینه کنیم .نوستالژی در تمام ابعاد زندگی ما به خوبی قابل مشاهده‌‌است به طوری که با یادآوری خاطرات گذشته و با کمی تعقل و تدبر ناخودآگاه دلتنگ گذشته شده و مرتب"ای کاش" را تکرار می‌کنیم چرا که کیفیت کالاهای مصرفی، کتب درسی، روابط اجتماعی، مراسم عروسی، تشیع جنازه و همه فرق کرده‌‌است و با یادآوری آن تاسف می‌خوریم و می‌دانیم همه به ضرر روح و جسم ماست. مثال‌هایی از فرهنگ غنی و پر بار جامعه ایرانی اسلامی شهرستان خویش به میان می‌آوریم و انتظار می‌رود با خواندن آنها قضاوت کنید که آیا به این بیماری دچار شده‌‌اید یا نه؟
* نوستالژی یعنی دلتنگ شدن برای "پدر سالاری و حتی مادر سالاری شدنِ" خانواده‌ها نه فرزند سالاری که خودشان سالار خویش هم نیستند چه برسد به دیگران.
* نوستالژی یعنی حسرت خوردن بر پایه‌های متزلزل شده خانواده‌ها، حسرت انتظار یک جوان برای دیدن معشوق خویش، نه پیامک‌های آبکی و وعده‌های الکی که منجر به طلاق و پرداخت سکه می‌شود.
*  نوستالژی یعنی در حسرت"خوردن روغن حیوانی، بن دوا، چنگال، گوشت کهره و بره ی قاش" ماندن نه خوردن گوشت وارداتی و روغن جامد و مایع و شاید هم در آینده روغن "گاز".
*  نوستالژی یعنی دلتنگی برای "کتاب‌های دبستان، بابا آب داد، دوستان ما، خانواده آقای‌هاشمی، تصمیم کبری، ریزعلی، کوکب خانم، حسنک کجایی، جدول ضرب، گربه و سگ" نه کتاب‌های جدیدی که با وجود محتوای زیاد هر روز نسل‌های این جامعه را به سوی بیسوادی سوق می‌دهند.
*  نوستالژی یعنی دلتنگی برای "ایام جنگ، گروه سرود بچه‌های آباده و مادر برام قصه بگو" نه ترانه‌های بی‌محتوای جوانان امروزی.
* نوستالژی یعنی "دلتنگی برای رشادت‌های جوانانی که خالصانه برای میهن و در راه خدا جنگیده و نگذاشته‌ا‌ند که وجبی از این خاک به دست دشمن بیفتد" نه بعضی جوانانی که هر روز به دنبال تفریحات کاذب و مواد مخدر جدیدند و غیرتشان را یکجا قورت داده‌ا‌ند.
* دلتنگ آجیل شب عیدی هستیم که بابا درون پاکت‌های کاغذی می‌خرید نه پسته‌ی که قیمت آن رقمی نجومی است و به تماشای آن نشسته‌‌ایم.
* دلمان تنگ سینه زنی‌ها، نوحه خوانی‌ها و زنجیرزنی‌های خالصانه شده نه طبل‌های بزرگ چرخ داری که صحنه رقابت شده‌ا‌ند.
* دلتنگ همان خانه‌های گلی و پر از صمیمیت هستیم نه منازل مبله‌ی که هر شب صاحبان آنها باید با قرص اعصاب به خواب روند و به قول خودشان استرس دارند چرا که آرزو‌های انسان بی پایان است.
* دلمان تنگ "کوکاکولا و پپسی" و "پفک نمکی مینو" است نه تنقلات مضری که فقط پوکی استخوان می‌آورند و در زیرزمین‌های مخفی و غیربهداشتی تهیه می‌شوند.
* دلمان تنگ بخاری‌های داخل خانه است که آنرا پر از هیزم می‌کردیم و با وجود دود فراوان حسابی گرم می‌شدیم و هیچ کس هم بر اثر استنشاق مونوکسیدکربن خفه نمی‌شد نه بخاری‌های گازی که بر اثر بی احتیاطی بعضی‌ها دچار مرگ خاموش می‌شوند.
* ما دلتنگ خوردن هر میوه در فصل خود هستیم نه میوه‌های سردخانه‌ا‌ی.
* ما دلتنگ گندم‌های"ارجی" هستیم نه فلات و بیات و هزاران بذر اصلاح شده‌‌ای که فقط بیماری ارمغان آنهاست.
* ما دلتنگ بازی‌های "شیش خونه، هشتم برشتم، هفت سنگ، هوکلی" هستیم نه بازی‌های رایانه‌ی که ارمغانش خشم و پرخاشگری نسل حاضر است.
* دلمان برای فصل بهار و شکوفه درختان باغ‌های آبادی، فصل تابستان و شنا در رودخانه‌ها، فصل پاییز و چیدن میوه باغ‌ها، خشک کردن شلتوک‌های چمپا روی بام‌های خانه‌ها لک زده‌ا‌ست نه برای برنج‌های دانه بلندی که هرروز مثل خودمان قد می‌کشند و حاوی آرسنیک سمی هستند.
* دلمان برای تل‌های پرتقال و انارپاییزی تنگ شده که هر چقدر دلمان می‌خواست می‌خوردیم نه برای میوه‌های یک کیلویی که در نایلون ریخته و ازروی ناچاری خودمان و بچه‌هایمان را گول زده که میوه یک دانه‌ش کافی است.
* دلتنگیم برای بوم گردون‌هایی که پشت بام‌ها را گل اندود می‌کردند بدون هیچ ضمانتی نه ایزوگام‌های ضمانت دار.
* دلمان تنگ تشییع جنازه‌هایی است که میت را بر چارچوبی گذاشته و پای پیاده وی را مشایعت می‌کردند نه پیچاندن میت در پتو‌های رنگارنگی که شاید موقع زنده بودن آرزو داشت از آن استفاده کند و نه ماشین‌های آخرین سیستمی که فقط ترافیک درست می‌کنند غافل از اینکه مقصد همه خاک است.
*  دلتنگ "نکارهایی" هستیم که چوب دو شاخه کوچکی بود و میزانی برای سهیم شدن دو یا چند خانواده در شیر گاو و گوسفندان که خیانتی هم در کار نبود نه ترازوهایی که نیرو سنج هستند و اصلاً ربطی به وزن ندارند.
* دلمان واقعاً تنگ شده برای "کَرِّه‌یِ حضرت عباس" که روی خرمن‌های درو شده می‌گذاشتند تا هر کسی از خدا و امام بترسد نه برای کسانی که حرام خواری کرده و قسم دروغ می‌خورند.
* دلمان تنگ "خصی" است که روی سینی‌های پلوی چمپا قدرت نمایی می‌کرد نه برای مرغ‌های هورمونی که با خوردن هر کدام از آنها به یک نوع بیماری مبتلا می‌شویم.
* دلتنگ گهواره‌هایی هستیم که مادر بزرگ‌ها با "حور" درست می‌کردند و چه خواب نازی ما بچه‌ها داشتیم نه گهواره‌های میلادی که نوزاد بی‌گناهی درآن خفته و مادرش رفته مهریه‌ا‌ش را به اجرا بگذارد.
* دلمان تنگ دختران دبیرستانی شده که با جمع آوری پول از هم کلاسی‌ها حبوبات خریده، آش پخته و پولش را برای جبهه می‌فرستادند و یا پوشاک می‌بافتند برای رزمندگان نه بعضی دخترانی که ساپورت‌پوش شده‌‌اند و از یک شال 1متری10سانت بر سر دارند و بدحجابی را رواج داده‌‌اند غافل از اینکه دختران امروز مادران فردایند.
* درحسرت پدران ومادرانی هستیم که نه تقویم داشتندونه ساعت زنگی. براستی تقویم‌شان چه بود؟ "گندم برون، جوبرون، نخود برون وآواز خروس در سحر" و چه نسل‌های خوبی تربیت کردند اما بعضی از ما با وجود تلویزیون، ساعت زنگی، تلفن همراه و ... هنوز هم گاهی مدرسه فرزندمان دیر می‌شود و وقت‌های طلایی را چه ناآگاهانه از دست می‌دهیم.
* دلتنگ حل اختلاف توسط ریش سفیدان و پادرمیانی آنان هستیم نه پرونده‌ها و شکایاتی که در فاصله بین شوراها و دادگاه‌ها پاس می‌خورند و اختلافات به سختی حل می‌شوند البته به قیمت پرشدن جیب بعضی از وکلا.
سخن به درازا کشید و نوشته‌هایم طولانی شده‌ا‌ست حال قضاوت به عهده خوانندگان است که آیا به این بیماری دچار شده‌‌ایم یا نه؟
"به امید رهایی از تمام استرس‌ها"
 

درباره مقاله ,
نورباران بازدید : 536 شنبه 15 فروردين 1394 زمان : 15:36 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط رستمی در تاریخ 1394/3/10 و 11:02 دقیقه ارسال شده است

سلام
نورباران متن ها و نوشته های دلنشین و دل چسب زیادی دارد امااز نگاه من این متن یکی از بهترین و ممتاز ترین متن های نوربارانه از نویسنده ش تشکر فراوان دارم به خاطر القای حس واقعی و فوق العاده نوشته شون...این تکه ها واقعا اوج نوستالوژی برای یه آدم رمانتیکه...لذت بخشه
....اما صد افسوس که زندگی دنده عقب ندارد و باید از فرصت‌هایی که چون برق می‌گذرند به خوبی استفاده کنیم...
* نوستالژی یعنی در حسرت\"خوردن روغن حیوانی، بن دوا، چنگال، گوشت کهره و بره ی قاش\" ماندن نه خوردن گوشت وارداتی و روغن جامد و مایع و ...
* نوستالژی یعنی دلتنگی برای \"کتاب‌های دبستان، بابا آب داد، دوستان ما، خانواده آقای‌هاشمی، تصمیم کبری، ریزعلی، کوکب خانم، حسنک کجایی،...
دلتنگ گندم‌های\"ارجی\" هستیم نه فلات و بیات ....
دلمان واقعاً تنگ شده برای \"کَرِّه‌یِ حضرت عباس\" که روی خرمن‌های درو شده می‌گذاشتند...
* دلتنگ گهواره‌هایی هستیم که مادر بزرگ‌ها با \"حور\" درست می‌کردند ....

این نظر توسط پادشا عکس در تاریخ 1394/1/15 و 16:57 دقیقه ارسال شده است

سلام حالو
حال ایشا چطوره؟
ار دلت کشی یه سری ومو بزن.....
راسی ار پایه بیدی لینکمو کن.......
یا علی مدد


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 14
 • آی پی دیروز : 47
 • بازدید امروز : 91
 • باردید دیروز : 2,076
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,205
 • بازدید ماه : 9,961
 • بازدید سال : 87,236
 • بازدید کلی : 768,969