close
تبلیغات در اینترنت
ماهور،جاوید،بکش،دشمن زیاری،نورباران،جلیل،گجستان،مالکی،شولستان،کوپن،تنگ
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهور،جاوید،بکش،دشمن زیاری،نورباران،جلیل،گجستان،مالکی،شولستان،کوپن،تنگ

رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی تاکسی د‌‌‌‌‌‌‌ر گذر از هیاهوی زند‌‌‌‌‌‌‌گی، هر بار و یا د‌‌‌‌‌‌‌ر هر مسیر، برگی از زند‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌یگران را می‌خواند‌‌‌‌‌‌‌ و همراه آنها ورق می‌زند‌‌‌‌‌‌‌. رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی ما گاهی محرم اسرار د‌‌‌‌‌‌‌یگران می‌شود‌‌‌‌‌‌‌ و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود‌‌‌‌‌‌‌ هیچ نقشی د‌‌‌‌‌‌‌ر آن ند‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌. ... او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اند‌‌‌‌‌‌‌یشه هایمان می شود‌‌‌‌‌‌‌. این شماره رانند‌‌‌‌‌‌ه ما، در مسیر خانه و در بین مسافرانش با نرگس آشنا می شود ... با هم می‌خوانیم:

هیچ چیزی نمی‌تواند گویای دگرگونی حالی که دارم شود و یا بیان کند که امشب بعد از آن ماجرا ... چه حالی داشتم. من پایم همینطوری به این ماجرا کشیده شد. نه این خانواده را می‌شناختم و نه و. ...
آن روزی که چشم‌های زیبا و معصوم نرگس را دیدم نمی‌دانستم که آنها نرگس‌های زیبای باغ زندگی پیرمردی هستند که ...
چقدر آدم بدبختی هستم که به عنوان یک راننده تاکسی باید همه بدبختی‌های مسافران زندگی را ببینم. مسافرانی که خودشان هم مقصد را نمی‌دانند و فقط از یک مسیر تا مسیر دیگری را با من می‌آیند و من باید سنگ صبور دردهای بی‌درمان یا درماندگی‌شان باشم. آخر من چقدر بدبخت هستم که باید هرچه آدم بد اقبال و پر دردسر را سوار کنم!!!
همه گروه مسافری هستند، فقط آدم‌های بدبختش گیر من می‌آیند؟!!! مثلاً یک تاجر ، یک قاضی یا شاید هم یک بانکدار و یا کارخانه‌دار ... وای خدا، چقدر نادانم، یکی نیست بگوید آخر آدم عاقل تا حالا دیده‌ای که یک کارخانه‌دار، سوار تاکسی بشود و یا یک قاضی عزیز و یا یک مهندس و یا دکتری گرامی که دستش به دهانش می‌رسد، سوار تاکسی شوند!.
نه، نشده‌است، دیده نشده و اگر هم تاکسی سوار شوند و کرایه کنند، دربست تا دم در خانه یا اداره می‌روند. آخر آنها کمتر طعم عادی بودن را بعد از مهم شدن چشیده‌اند. جالب اینکه هر خاطره‌ای هم دارند مربوط به زمانی است که فردی عادی بودند و در زمان مهم بودنشان ... بگذریم. حاشیه رفتم. . برمی‌گردم و از نو شروع می‌کنم.
داشتم از نرگس و چشم‌های قشنگ شوخ و بی گناهش، چشمانی که رنگ زندگی در آن موج می‌زند، چشمانی که رنگ زندگی با تمام تلخی و نداشتن‌هایش در آن هویداست، چشمانی که اگر بخواهد لبخندی به لب بیاورد اول در چشمان قشنگش آن خنده می‌نشیند و برق خنده و لبخند را در نگاه زیبای نرگس قبل از لبانش خواهی دید.
آری من نرگسی اینچنین دیدم. نرگسی که با وجود سرمای زمستان با امید به فردایی که در کنار خانواده از هم پاشیده و  ... اصلاً از غم نرگس نمی‌خواهم بگویم. چون یک گل نرگس که نیست! چشمان نرگس‌هایی نگران و به در، مانده‌اند که تفکر اینکه این زمستان کی سر خواهدرسید. آیا در بهار انقلاب برق شادی در چشمان نرگس زیبا با قدم‌های لرزان پدر پیر و زندانی اش خواهد درخشید؟!!!
قصه امروز راننده تاکسی از نرگسی است که پدری در بند دارد. پدری که به امید لقمه‌ای نان که برای نرگس‌های زیبایش فراهم کند چون هر پدر خوب دیگر دست به زحمت و رنج شبانه روزی می‌زند تا چشمان نرگس‌های زیبایش اشک آلوده به خواب نرود و این پدر از خردی و خردسالی جز چوپانی نمی‌داند، در دامداری فردی بسیار نیک و خدا دیده و حج رفته به سفارش دوستی مشغول به کار می‌شود و ...
قولی که به دخترک خردسال داده‌ام را در ذهن خود مرور می‌کنم و خودم را متقاعد می‌کنم که من هرچه از دستم برمی‌آید انجام می‌دهم. وقتی به او قول دادم که ارباب پدرت را پیدا کرده و با او در مورد پدرت صحبت می‌کنم شاید به رحم آمده و گذشت کند! به چه حالی به خدمت آن مرد بزرگ رسیدم، بماند. خداوند خود بهتر می‌داند جویندگان کار خیر را چگونه راهنمایی کند. هنوز به خانه نرگس نرفته بودم. تصمیم گرفتم که خانواده او را از نزدیک ببینم.
به راهنمایی یکی به خانه آنها می‌روم.
وقتی مادر نرگس پشت سر هم تکرار می‌کرد که آقا به خدا شوهر من دزد نیست، ساده و بدبخت است. خیلی ساده است. خل و چل نیست ولی خیلی ساده است. پیرمردی ساده که از اول عمرش بقولی نافش را با چوپانی بریده بودند و تا همیشه چوپان باشد!. و تا کنون جز چوپانی کار دیگری نمی‌دانسته است، نمی‌تواند دزد باشد، مغز دزد شدن را ندارد، بلد نیست.
زن بیچاره یک ریز حرف می‌زد: دزدان آمده بودند به سرش گونی کشیده و دستش را بسته و زده بودندش و بعد گوسفندان را برده بودند. ما نبودیم او تنهایی و مجردی در دامداری چوپانی می‌کرد و نانی برای دخترانم و من می‌فرستاد. من پسر ندارم و این دختران را با نان چوپانی بزرگ کرده‌ام ، نه دزدی؟!  
زن بیچاره یک ریز حرف می‌زد. به گمانش من با آن محاسن بلند و عینکی که کم مانده از دماغم بیفتد و با تسبیح بلندم، می‌توانم معجزه کنم و او را از بند برهانم. من که سرم را به زیر انداخته و با فنجان چایی که خورده بودم بازی می‌کردم جرات نگاه کردن به چشمان دردمند زن بیچاره نداشتم. زنی با چهره‌ای تکیده، که گذشت زمانه و رنج روزگار، چروک‌هایی عمیق را در زیر چشمان و گوشه‌های صورتش باقی گذاشته و چهره اش را پیرتر می‌نمایاند.
نمی‌دانستم در برابر بیچارگی و ناچاری آن زن بیچاره دوام بیاورم. می‌ترسیدم. شرمنده بودم که جز شنیدن حرف‌هایش و انتقال این گفتگوها به شاکی اش باشد که دل شاکی اش به رحم آمده و رضایت او را به بیگناهی این چوپان ترغیب کنم. باشد که خداوند در دل آن جوانمرد اثر گذاشته و رضایت دهد و نرگس و پدرش به زندگی و خانواده‌اش برگردند!
زن بیچاره مدام از بدبختی‌هایی که از زمان زندانی بودن شوهرش کشیده بود می‌گفت، از بی پولی‌اش، از اینکه به همه همسایه‌هایی که دورو برش هستند بدهکار است چون پول یارانه حتی کفاف نان خالی را هم نمی‌دهد چه برسد که با آن کرایه خانه و قبض آب و برق را بدهد!!! مدام می‌گفت و  می‌گفت. معلوم بود که مدتی است بار سنگین دلش را سبک نکرده بود.
به شعله‌های چراغ گازی کوچکی که به جای بخاری به دور آن نشسته بودیم نگاه می‌کردم. اطاق نمور و سرد بود این از دیوارهای خیس و سفیدکاری نشده و از سقف چوبی اش پیدا بود.
گفتار زن بیچاره، من را بیشتر و بیشتر در خود فرو می‌برد.  به زندگی خودم فکر می‌کردم، اینکه اگر زن و فرزندان من در چنین وضعی، به هر صورتی قرار می‌گرفتند من در زندان، چه حالی داشتم، چه حالی داشتند؟!. خدا را شکر کردم که به عنوان سرپرست خانواده، آزادم و می‌توانم با تمام بدبختی‌ها و فقری که دارم، در کنار خانواده بوده و در گرسنگی‌هاشان شریک باشم.
نرگس جدول ضرب حفظ می‌کرد یک یکی، یکی، یک دوتا، دوتا ،دو، دو تا، چها تا.
طبق چه قانونی دو دو تا چها تا است و پنج یا سه نیست؟ یعنی هیچ ترحمی ‌برای یک یکی و دو دو تا وجود ندارد. ؟ اگر اینگونه است پس نرگس در این ماجرا چه تقصیری دارد؟ یا آن خواهر بزرگش که حرفش را می‌زدند که قبل از زندانی شدن پدر نامزدی کرده است؟
یعنی دو، دوتا سه بعلاوه یک نخواهد بود؟ یعنی هیچ تبصره ای برای یک آدم خل و چل، یک آدم ساده، بدبخت، چوپان، وجود ندارد؟
گیریم که همه در برابر قانون یکی باشند که هستند! در این آشفته بازار، کسی یا چیزی از خانواده زندانیان و سرنوشت آنها ... آها فهمیدم می‌خواست چوپان نباشد، حالا که چوپان و ساده و...
من از خودم بدم می‌آید که هیچ کمکی مالی نمی‌توانم به این خانواده داشته باشم. چه بدبخت و فلک زده ای هستم من که، نمی‌توانم ...
از خودم، فقرم، بدهکاری‌ها، طلبکاری ها، بدبختی ها و فلاکت هایم، متنفرم. متنفرم که در مقام و جایگاه یک انسان که خود را مسلمان می‌داند نمی‌توانم کمکی به همنوع و مسلمان دیگری که زندگی بسیار سخت تر از من را می‌گذراند، داشته باشم!
در برابر همه جملات دردناک و ناله‌ها و شکوه‌های زن بیچاره، من یک جمله را تکرار می‌کردم که: "خداوند رحمان و رحیم است، توکل کن که خداوند بیگناهان را نجات می‌دهد، خدا بزرگ است، خدا بزرگ است."
به قلم اندیشیدم و به نوشتن به اینکه آیا کسی از خانواده زندانیانِ در بند باخبر است؟ نرگس و نرگس‌ها چه گناهی دارند که پدرشان دانسته و یا ندانسته در گردابی هولناک اسیر می‌شوند؟
 وقتی من فقط می‌توانم سرپرست خانواده باشم وقتی سرپرست به خاطر نادانسته‌هایش به زندان می‌افتد، آیا رئیس خانواده که قانون نام دارد  فکری هم به حال بقیه خانواده کرده‌است و یا می‌کند؟
دایم در شرمندگی فقر و ناتوانی ای که در خود دارم، در حالی که فنجان چای خورده شده‌ام را تکان داده و جمله‌های "خدا بزرگ است، من سعی خودم را در گرفتن رضایت از شاکی خواهم کرد" را برزبان رانده و از خداوند طلب مدد می‌کنم. زن بیچاره هی چای تعارف می‌کند و من که دیگر جرات سربلند کردن را ندارم و از چشمان اشکبار زن خجالت کشیده، آماده رفتن می‌شوم.
چه لحظات سخت و هولناکی است آن وقت که، کسی از بیچارگی و بی‌پولی‌اش بگوید و تو چیزی را برای دادن و تعارف کردن به او ... که حتی یک امید دلگرم کننده برای تسکین او نداشته باشی! حتی مقداری پول هم در جیب نداشتم که موقع بلند شدن به آرامی زیر متکا و یا بالشش پنهان کنم تا بعد از رفتنم پیدایش کنند.
چه بدبخت هستم که، نمی‌توانم از رنج و درد بنده‌ای از بندگان خداوند رحمان و رحیم، کم کنم و باعث کاهش رنج دیگری باشم! چه بدبختم که نمی‌توانم ...!
 فنجان چای را در سینی رها کرده و بی‌مقدمه بلند شدم. هوا برایم نفس گیر بود. صدای نرگس که جدول ضرب حفظ می‌کرد در گوشم طنین انداز می‌شد. حال دگرگونی داشتم، دیگر وقت ماندن نبود. زن بیچاره مدام دعای خیر می‌کرد. نرگس هم به همراه مادرش و کسی که مرا به خانه آنها راهنمایی کرده بود، بلند شد. برای آخرین بار به نرگس قول دادم که هر چه در توان دارم به امید خدا برای جهادی کردن و یا رضایت از شاکی انجام خواهم داد و با این قول از خومه‌زار به طرف نورآباد حرکت کردم.
در راه به این می‌اندیشیدم که خداوند به من فرصتی داده است تا داستان پدرزندانی و نرگس‌های اسیر را بنویسم تا خیّران شهرمان، آنها که در هر مراسمی میلیون‌ها تومان صرف چشم و همچشمی و نذر برای سیر کردن شکم خویشان خود می‌کنند، چطور از نرگس‌زارهای درون کوچه و خیابان شهرشان بی‌خبرند و خود را مسلمان می‌دانند؟ تصمیم گرفتم مدعیان مسلمانی و طالبان کارهای خداپسندانه را از احوال نرگس‌زارها باخبرکنم ، آنان که پیشوند حاجی را برازنده‌ی اسم‌های بلند و زیبای خود می‌دانند، باخبر شوند تا از باری که چشمان اشکبار نرگس و مادرش بردوشم گذاشته‌اند، اندکی کم کنم ...
 

درباره راننده تاکسی ,
نورباران بازدید : 326 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 23:33 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 35
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 184
 • باردید دیروز : 643
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 10
 • بازدید هفته : 184
 • بازدید ماه : 12,937
 • بازدید سال : 72,500
 • بازدید کلی : 754,233