close
تبلیغات در اینترنت
ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،مجلس،نماینده،سورنا،بابامنیر،دل
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهور،جاوید،بکش،دشمن زیاری،نورباران،جلیل،گجستان،مالکی،شولستان،کوپن،تنگشیو،شهید،شعر،شاعر،معارفه،فهلیان،گورک،پارسیان،کتی،شیراز،تهران،زیردو،کلگاه،عمله،بلوط،عسل،من

بی‌حهت نیست که امپراطور بزرگ فرانسه "ناپلئون بناپارت" می‌گوید: مادر با دستي گهواره و با دست ديگر جهاني را تكان مي‌دهد.
مادر واژه‌ای است که در طول زمان بر حرمتش افزوده می‌شود به خصوص که مادران ایلیاتی باشند و در کنار تنهایی، فقر، ترس از غارت دزدان و ظلم خوانین ملجا و پناهگاه فرزندان و ایل خود باشند. شیرزنانی که خستگی نمی‌شناختند، سکون برایشان معنا نداشت و همیشه در رفت و آمد بودند اما امروزه بسیاری از آنها گرفتار زندگی شهرنشینی شده و با امراض امروزی از قبیل رماتیسم و ... زندگی را سپری می‌کنند و بعضی‌ها هم چون حاج افروز در شهر احساس دلتنگی می‌کنند.
نورباران در رویه‌ای جدید پای صحبت‌های مادران دیروز می‌نشیند تا یادآور خاطرات و زندگی گذشته آنها باشد. قدم اول، مهمان اندیشه‌های حاج افروز علی‌پور از شهرستان رستم بودیم. با هم می‌خوانیم.

نورباران: کمی از خودتان برایمان بگویید.
حاج افروز علی‌پور هستم نام همسرم سروعلی نجاتی وپدرم حاج حسینقلی علی پوربود. در روستای دهنو مرکزی به دنیا آمدم و چهار خواهر وسه برادر بودیم. 6پسر و 2 دختر دارم که یکی از دخترها عمرش را به شما داده است.
نورباران: وضعیت زندگی مردم در آن سال‌های خان‌خانی چگونه بود؟
یادم می آید زمانی که خان ها از تبریز آمدند من 10ساله بودم.آن سال‌ها همه‌ی زور و قدرت در دست خوانین بود و هر چه می‌خواستند انجام می‌دادند. حسینقلی خان آنقدر  به ملا اردشیر منگودرزی و دیگر افرادی که جلوی او مقاومت می‌کردند ظلم ‌کرد که آواره می‌شدند. ملا اردشیر منگودرزی چندین بار شکایت حسینقلی خان را به تهران کرد و در نتیجه پیگیری هایش زمین هایش در تل اسپید را به او پس دادند. کدخدای روستا مشهدی خسرو آدم مهمان نوازی بود. وهمیشه درخانه اش بر روی همه باز بود اما خان زمین هایش رابرای مدتی از او گرفت.
 زمین های دهنومتعلق به اهالی روستا بود  اما حسینقلی خان مدعی مالکیت زمین ها بود. مشهدی شیرخان مامور خان بود و موقع محصول می آمد و "ذین"] ذهن(یعنی به صورت ذهنی و از روی حدس میزان محصول را محاسبه می‌کرد)] می‌زد و می‌گفت: این خرمن 400 من گندم دارد، 300 من برای صاحبش و 100من برای خان است و حتی وقتی که می‌دید خرمن کم است آن را "کو" می کرد یعنی محصول را با دله (حلبی‌های جای روغن 18 کیلویی) اندازه می‌گرفت و از هر 4 دله 1 دله سهم خان می‌شد.
کی لهراس و میرغلام همیشه پشت امامزاده میراحمد (امامزاده روستای دهنو مرکزی فرزند محمد حنفیه )اطراق می‌کردند و  افرادشان را برای غذا، کفش، پوشاک و ... بین مردم می فرستاند و مردم هم از ترس، مایحتاج آنهارا تامین می کرند . بیشتر مواقع غارتگران آسایش و آرامش برای ما نمی‌گذاشتند و حتی مشک ما را هم می بردند. پشت خانه را سوراخ می‌کردند و حیوان و پوشاک را می بردند. ما درگیر می شدیم اما اسلحه نداشتیم چون خان اجازه اسلحه داشتن را به کسی نمی‌داد. پدر خودم یک تفنگ 10 تیر گرفت اما بعد از مدتی به خان گزارش دادند که فلانی اسلحه دارد و به زور آن را از ما گرفتند. 60 الی 70 گوسفند و سه-چهار تا گاو داشتیم. خان بابت مالیات از حیوانات "تراز" می‌گرفت مثلاً هر گاو سالانه یک کیلو روغن حیوانی مالیاتش بود. "سناخ" هم شکل دیگری از مالیات بود که ما پرداخت می‌کردیم.  از هر بیست میش سه چهارتایی، سهمیه خان بود. به جز دردسرهای ظلم خان، در یکی از سال‌ها مریضی آمد و مردم دسته دسته می‌مردند. یادم هست در یک روز 7 نفر مردند. خلاصه امانمان را بریده بودند.
نورباران: وضعیت کار و زندگی شما در آن دوره چگونه بود و چه کارهایی انجام می‌دادید؟
در حالیکه فرزند ان دو قلو داشتم گوسفند ها را بیرون می بردم و کارهای خانه را انجام می‌دادم.  هر شب چندین دیگ شیر را ماله  می‌کردم (ماست درست می‌کردم) و آغل گوسفندان و گاوها را تمیز می کردم  روزی دو کول(شله) علف می بریدیم شیر گوسفندها را می دوشیدم. از چشمه آب می‌آوردیم و غذا درست می کردیم. بعضی روزها به خاطر کار زیاد و ترس از اینکه به خواب بروم دستم را کنار قابلمه شیر می‌گذاشتم  تا اگر خوابم برد، دستانم بسوزد و بیدار شوم در همین حین خوابم می گرفت . هیزم به عنوان سوخت نقش مهمی در زندگی ما داشت و هیزم آوردن از کوه یکی از کارهای دیگر مردان  بود که مشکلات خاص خودش را داشت. سختی پخت و پز نان و غذا با اجاق و هیزم برایمان عادی بود. شیر را با هیزم گرم می‌کردیم و با هیزم غذا درست می‌کردیم با وجود این همه  مشکلات، زندگی آن زمان لذت خاصی داشت. بهترین غذای ما نان و کلگ و دوغ و ماست و کره بود. آنقدر کلگ و ماست خوشمزه بودکه حد و حساب نداشت.
نورباران: از تفاوت‌های بیشتر زندگی آن موقع و امروز برایمان بگویید؟
زندگی امروزی  همراه بارفاه و امکانات  بیشتری است اما روابط مردم کم شده‌است با وجود بهتر شدن وضعیت اقتصادی، (قدرت) خرید مردم کمتر شده است. اجناس هم فراوان اما گران‌تر شده‌اند. آن زمان گوجه کیلویی 1 تومان بود،پارچه متری2 تومان بود الان می‌گویند پارچه متری 70 هزارتومان به بالاست. آن زمان مردها بیشتر بیرون از منزل بودند و کار می‌کردند خانه و مدیریت آن بیشتر با زن‌ها بود و امروزه آرزوی آن زندگی سالم و غذاهای سالم را دارم و اما می‌دانم نمی‌شود، گذشته را نمی‌شود برگرداند. من بیشتر عادتها ورفتارهای خانم‌های امروزی را قبول ندارم. مثلاً عروس‌های امروزی مرتب از کمر درد وسایر مریضی ها شکایت دارند و شوهرشان آنها را مرتب به دکتر می برد اما ما آن زمان  دو قلو در شکم داشتیم، علف می‌بریدیم گاو می‌دوشیدم، دوغ درست می‌کردم و صدایمان هم بالا نمی‌آمد اصلاً نمی‌دانستیم فرزندانمان کی به دنیا می‌آمدند و کی بزرگ می‌شدند اما خانم‌های امروزی هر روز به سراغ دکتر می‌روند و به زور یکی دو فرزند به دنیا می‌آورند و بزرگ می‌کنند . زندگی را بر خودشان سخت می‌گیرند. مرد ها وزن های امروزی به خاطرفعالیت کم و خوردن غذاهای ناسالم توان انجام کار، مثل مردان و زنان قدیم را ندارند.
نورباران: کمی از روستای دهنومرکزی برایمان بگویید.
منطقه‌ی دهنو شامل  سه آبادی است. دهنو مرکزی . دهنو سادات و دهنو مقیمی . آبادی ما دهنو مرکزی است که قدیمی ترین روستای منطقه است. این روستا جایگاه یکی از امامزادگان به نام شاهزاده میراحمد فرزند محمد حنفیه (فرزند امام علی (ع))می باشد .که در زمان قدیم مرکزدادوستد کل منطقه بوده وازرونق خاصی برخوردار بودآن زمان در دهنو مرکزی بازار و مدرسه وجودداشت. زمان تبعید خوانین، "میرعلی محمد" در روستای ما درس می داد و از دانش‌آموزان و خانواده هایشان ماهی 5 تومان حق‌الزحمه و مواجب می‌گرفت. بزرگان زیادی از اهالی روستااز شاگردان میرعلی‌محمد بودند.
نورباران: شلتوک را چگونه به برنج تبدیل می کردید؟
خودمان گچ می‌آوردیم وبا آن "آسَک" (آسیاب دستی)درست می‌کردیم و در مواقع بیکاری و عصرها شلتوک‌ها را از تاپوها بیرون می‌آوردیم  وآسیاب میکردیم و با زن‌های همسایه دور هم می‌نشستیم
شعر می‌خواندیم و "همی هلی" سر می‌د‌ادیم:
"خان و تبریز اومده خانی و باشه
رسَمل دل خش کنیت دوره‌ی نهاشه"
نورباران: راجع به مراسم عروسی در آن دوره برایمان بگویید؟
در عروسی ها چند نفراز بزرگان  برای اجازه گرفتن به خانه عروس می‌رفتند و بعد داماد یک دست لباس  و مقداری وسایل همراه خواهر و مادرش به خانه عروس می‌بردند و چند روز بعد هم جشنی گرفته می‌شد و ساز و نقاره‌ای می‌زدند و عروس را با اسب می بردند. آن زمان آرایشگاه نبود چتر و زلف عروس را می‌زدند بر روی لباسش اشرفی و سکه می‌دوختند.
وضعیت درآمد و گذران زندگی‌ شما چگونه بود؟
مرحوم پدرم(حاج حسینقلی) به واسطه معامله‌گری و مغازه‌داری با کازرونی‌ها ارتباط داشت. آن مرحوم در دهنو مغازه داشت. آن زمان "مش مندلی کازرونی" یک ماشین بنز داشت که به روستا می‌آمد و بچه ها پشت سرش شعر می خواندند:
ماشین مش مندلی/ نه بوق داره نه صندلی
مش مندلی کلفته/ هلش بدی می افته
البته پدر خودم هم ماشین داشت و از کازرون خرما ، قماش (پارچه) و ... می آورد و در مغازه می فروخت. در مغازه‌ها قند، چایی، خرما، پارچه و بیشتر ملکی می‌آوردند و یادم می‌آید کازرونی ها آنجا "دول" (دلو) می‌دوختند.
یکی از مغازه داران قدیمی با نیسان  از کازرون برای مغازه پدرم جنس می‌آورد.راننده اش در یقه سنگر یک بار که جنس می‌آورد  توسط  چند نفربه گلوله بسته شد که از ناحیه‌ی پا و ران زخمی شده بود. بعد از چند روز مرحوم ملا ابراهیم آنها را به کازرون برد که به علت‌ خونریزی شدید، بعد از رسیدن به کازرون از دنیا رفت.
نورباران: نان کَلگ را چگونه تهیه می‌کردید؟
بلوط را می‌چیدیم و پوستش را جدا می کردیم. یک پوست دیگر داشت که به آن جَفت می گفتند -و با کمک این جفت جداره‌ی درون و بیرون مشک و چمتر را ضخیم‌تر می‌کردیم-.
بلوط‌ها خشک شده را کنار امامزاده به وسیله‌ی "بَردهَر" (نوعی آسیاب سنگی) خُرد می‌کردیم بعد آرد شده‌ی خرد شده‌ و چارپر شده‌ی آن را در یک ظرف بزرگ با آب گرم خیس می‌کردیم و خمیر آن  را از هم جدا می‌کردیم و رشته رشته شده‌ی آن را در آفتاب پهن می‌کردیم تا خشک شود. بعد چند روزی آن را روی ترکه‌های بادامی می‌گذاشتیم و تا سه شب روی آن را با پارچه‌ای ضخیم می‌پوشاندیم بعد دوباره آن را در مسیر آب قرار می‌دادیم تا شیرین شود و سپس این شیرین شده را درون مشکی می‌ریختیم و روزی دو-سه چانه از آن را با مقداری آرد گندم مخلوط می‌کردیم و نان کلگ درست می‌کردیم و با ماست و دوغ به عنوان غذا مصرف می‌کردیم.
نورباران: چه درخواست و توقعی از فرزندانت داری؟
در سنین جوانی همسرم را به دلیل ناراحتی کلیه از دست دادم و برای فرزندانم هم پدر بودم و هم مادر. خدا را شکر با وجود کمبود امکانات و فقر شدید با درآمد دامداری وکشاورزی توانستم شرایطی برای فرزندانم فراهم کنم که تحصیلاتشان را تمام کنند. دوتا از فرزندانم معلم شدند دو تای دیگر نظامی و یکی هم کارمند بیمارستان است. از میان نوه هایم هم یکی مدتی رئیس یکی از ادارات  نورآباد و یکی قاضی  و چند تا هم فوق لیسانس و تحصیلکرده هستند. فرزندانم نسبت به من بیش از حد محبت دارند و حسابی به من احترام می گذارند. احترام عروس هایم را حتی بیشتر از دختر هایم دارم و به فرزندانم می گویم زن هایتان را از خودتان آزرده نکنید. در خانواده نباید دلخوری باشد و باید مرد همیشه باید با دلخوشی و با زبان خوب، نرم و محبت‌آمیز با همسرش صحبت کند. دلم می‌خواهد همیشه کنار فرزندان و قوم و خویشانم باشم. با اینکه چندتا از فرزندانم در شهرزندگی می کنند وقتی از زادگاهم دهنومرکزی دور می شوم و به شهر می روم، احساس دلتنگی شدید به من دست می دهد . آبادی و روستا ی خودمان را بیشتر از همه جا دوست دارم. آرزویم سربلندی و سرافرازی همه‌ی مردم و عاقبت بخیری جوانان است. از دست اندرکاران روزنامه نورباران که به فکر ما قدیمی ها هستند نیز نهایت تشکر وقدردانی را دارم.
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 889 شنبه 02 اسفند 1393 زمان : 18:3 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 67
 • آی پی دیروز : 48
 • بازدید امروز : 306
 • باردید دیروز : 291
 • گوگل امروز : 23
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 4,413
 • بازدید ماه : 11,895
 • بازدید سال : 71,458
 • بازدید کلی : 753,191