close
تبلیغات در اینترنت
نورباران 51- صفحه 12 -سد تنگ شیو به قیمت آوارگی رستم و آبادانی همسایه
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

قدم‌هایی که برداشته می‌شود، برای رضای خدا باشد انجام پروژهای که احتمال مواجه باچالش های اجتماعی و فرهنگی در آن می رود باید با دقت خاصی صورت گیرد ودر این میان پروژ های سد سازی اهمیت خاصی دارد. طرح مطالعات سد تنگ شیو در شهرستان رستم استان فارس از سوی آب منطقه استان کهگیلویه و بویر احمد از سال 86 آغاز شد. با خبر شدیم برای بررسی دغدغه های مردمی روستا های اطراف پشتکوه رستم با حضور مسئولان شهرستان رستم و کهگیلویه و بویر احمد جلسه ای در مسجد روستای بکر برگزارشد. به اتفاق محمد حسین روحانی رئیس…

قدم‌هایی که برداشته می‌شود، برای رضای خدا باشد


انجام پروژهای که احتمال مواجه باچالش های اجتماعی و فرهنگی در آن می رود باید با دقت خاصی صورت گیرد ودر این میان پروژ های سد سازی اهمیت خاصی دارد.
طرح مطالعات سد تنگ شیو در شهرستان رستم استان فارس از سوی آب منطقه استان کهگیلویه و بویر احمد از سال 86 آغاز شد.
با خبر شدیم برای بررسی دغدغه های مردمی روستا های اطراف پشتکوه رستم با حضور مسئولان شهرستان رستم و کهگیلویه و بویر احمد جلسه ای در مسجد روستای بکر برگزارشد.
به اتفاق محمد حسین روحانی رئیس شورای اسلامی بخش سورنا عازم جلسه شدیم. روحانی در طول راه گفت:در اجرای سد مهم این است که حق وحقوق مردم مشخص شودو چگونه مشخص شدنش حائز اهمیت است،مردم واقعا نگران هستند تا به حال جلسات زیادی داشته ایم اما راجع به مطالبات مردمی تاکنون مسئولان اجرای طرح اظهار نظر نکرده اند.  
حمید رضایی از ساکنان پشتکوه رستم  در این باره گفت: ما فقط فهمیدیم که از طرف استان همجوار آزمایش و مطالعات احداث سد روی رودخانه شیو انجام می گیرد و از دغدغه ومشکلات مردمی و طریقه جبران خسارت وارد به مردم هیچ صحبتی نبود. وی ادامه داد:پیگیری ما از طریق استانداری فارس و کهگیلویه و بویراحمد تاکنون بی نتیجه مانده است.
 

جستجوی ما در سایت‌های سازمان آب استان کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس برای یافتن مشخصات سد و چگونگی اجرای آن نتیجه نداشت و در سایت رسمی این نهاد در زمره طرح ها در دست اجرا نبود وفقط اخباری از آن روی خبر گزاری بود که در بیشتر موارد بدون توجه به منطقه ی جغرافیایی این سد رامحدوده شهرستان باشت تعریف نموده اند. سد تنگ شیو با ارتفاع حدود42 متربرروی رودخانه شیوکنارروستای بکر در شهرستان رستم ساخته می شود مهندس دهقان مشاور اجرای سد در این خصوص گفت:با آبگیری این سد تنها روستای نظرآباد به صورت کامل زیرآب می رود و بعضی از روستا های دیگر بکر علیاوسفلی  در محدوده حریم سد قرار می گیرد همچنین برای راه ارتباطی روستا های پشتکوه رستم باید به فکر چاره ای باشیم چرا که این راه ارتباطی نیز قطع خواهدشد.
جلسه با حضور محمدی معاون سیاسی و امنیتی استانداری کهگیلویه و بویراحمد،مسئولان آب منطقه ای این استان و زارع بخشدار بخش سورنا آغاز شد.در این میان عدم حضور مسئولان استان فارس و شهرستان رستم  به خصوص فرماندار رستم و نماینده شهرستان ممسنی و رستم که در شهرستان حضور داشتند در این جلسه بود.

*** امیدوارم حداکثر منافع مردم تامین شود
زارع بخشدار بخش سورنا که تنها مسئول شهرستان  رستم شرکت کننده در جلسه بود  گفت: این جلسه برای آگاهی مردم از چگونگی روند اجرای سد تنگ شیو تشکیل شده‌است و موضوع سد با توجه به پتانسیل کشاورزی و دامپروری منطقه به عنوان نقطه بالقوه برای اجرای سد در نظر گرفته شده و هر چند احساس می‌شود این اقدام تبعاتی داشته‌باشد اما امیدوارم با همکاری مردم و مسئولان اجرایی سد این تبعات به حداقل برسد و حداکثر منافع مردم تامین شود. و در راستاي تامين حداكثري منافع مردم شريف اين منطقه از هيچ تلاشي دريغ نخواهم كرد.
*** هنوز برای نگرانی های مردم زود است.
از مسئولان اجرایی سد بیان داشت:طرح های آبی منطقه ای چون طرح های بزرگ درکشور زمان بر است و می طلبد که مطالعات گسترده و طولانی برای اجرای آن انجام شود. ما هیچ کاری را بدون هماهنگی فرمانداری رستم و بخشداری سورنا انجام نمی دهیم و درحال حاضر در حال مطالعه مسائل فرهنگی و اجتماعی طرح هستیم.
وی افزود: ما همه نگرانی های شما از جمله قبورشهدا، زمین های کشاورزی،معیشت و... را درنظر داریم و اینکه راجع به این مسائل تاکنون صحبتی نشده است به نظر من هنوز برای بیان این مسائل زود بود و کارهای ما خیلی عقب است.
*** متولیان اجرای سد شیو برای مردم ارزش و احترام قائل نیستند.
علی انصاریان از اهالی پشتکوه رستم و فرهنگی بازنشسته گفت:برای مردم تعجب است که دولتمردان ما قبل از سوال از مردم ومشورت با آنها،برای اجرای یک طرح برنامه ریزی می کنند و بعداز 7 سال مطالعه هنوز معلوم نیست کدام روستاها و چه مقدار به زیر آب می رود.
وی افزود: متولیان اجرای سد شیو برای مردم ارزش و احترام قائل نیستند و صرفا با عنوان اینکه طرح ملی است دهان مردم را می بندند.آیا این مردم هیچگونه حقی ندارند؟آیا بررسی وضعیت معیشت و اسکان مردم باتوجه به شغل آنها که دامداری و کشاورزی است موضوعی مهم نبوده که در طرح مطالعات اولیه مد نظر باشد.
ایشان با اشاره به مشکلات مردم بعد از اجرای سد گتوند و سیوند،خواستار بازبینی مطالعات اجرایی سد شد.
*** دغدغه مردمی باید رفع شود.
سید طالب موسوی از اهالی روستای تیرازگان اظهار کرد: اهالی روستای تیرازگان تا زمانی که کلیه نگرانی ها و دغدغه های آنها رفع نشود،اجازه عملیات اجرایی را نمی دهند و همه تعهدات متوالیان امر باید با حضور مسئولان استانی و شهرستانی صورتجلسه شود و ضمانت اجرایی لازم را داشته باشد. ایشان ادامه داد:ما مخالف طرح های ملی برای توسعه و پیشرفت شهرستان و کشور نیستیم اما معتقدیم دغدغه مردمی باید رفع شود.
*** قدم‌هایی که برداشته می‌شود برای رضای خدا باشد
اسداله زارع از اهالی روستای گل‌بابکان بیان داشت: قدم‌هایی که برداشته می‌شود ان‌شااله برای رضای خدا باشد. سد یک طرح ملی است و هر کس حق وحقوقی دارد و پیشنهاد دارم از هر روستا چند نماینده با مسئولان مذاکره کنند اما با توجه به گذشته و شناخت ما از سازمان آب منطقه‌ای، ما نسبت به این نهاد بی‌اعتماد هستیم و باید اعتمادسازی صورت گیرد.
وی افزود: ما انقلابی هستیم و پایبند به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اما از حق و حقوق قانونی خود کوتاه نمی‌آییم. ما نه حق و حقوق اضافی می‌خواهیم و نه شما به ما حقوق اضافی می‌دهید.
ایشان ادامه‌داد: توقع دیگر ما این است این سد را به نام شهدای منطقه و یا شهدای روستاهای اطراف روستاهای همجوار سد نامگذاری کنند. مردم شهرستان رستم فقیر هستند اما لایق ظلم نیستند و فکر هم نمی‌کنم زیربار ظلم بروند.
وی افزود: علاقه مردم به منطقه، دیار و زادگاه خود از خصوصیات ذاتی بشر است. ما با هزار متر زمین کشاورزی قوت سالانه‌ی خود را تامین می‌کنیم، آیا مسئولان اجرایی طرح می‌توانند در قبال از دست دادن زمین‌های کشاورزی قوت و معیشت سالانه‌ی ما را تضمین کنند. ما با اجرای این طرح ملی مخالف نیستیم اما خواهان ارزش گذاری و احترام به مردم هستیم.
بعد از صحبت‌های اهالی روستاهای پشتکوه رستم مهندس علی لطفی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: ما با نظر مثبت در خدمت مردم هستیم و با ارزیابی‌های زمین‌های کشاورزی و منازل، قبل از آبگیری خسارات وارده به مردم را پرداخت می‌کنیم.
وی ادامه داد: اگر مسئولان شهرستان زمین به ما معرفی کنند ما حاضر به همکاری برای جانمایی مکان اسکان آنها هستیم و مردم به ما اجازه بدهند و وارد مسائل فنی نشوند.
مهندس لطفی افزود: این قول را می‌دهم که شرکت آب منطقه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد در رفع کلیه‌ی دغدغه‌ها همه گونه همکاری لازم را داشته باشد.
سپس فتاح محمدی معاون سیاسی و امنیتی استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن اشاره به مشکلات کم آبی در سال‌های آتی گفت: در حوزه‌ی جنوب کشور کمترین خدمات صورت گرفته‌است و اگر ما نتوانیم از چنین فرصت‌هایی استفاده کنیم اعتبارات در جای دیگر هزینه می‌شود.
معاون سیاسی و امنیتی استان کهگیلویه و بویراحمد افزود: تمام ضررها و زیان‌های سد مطالعه می‌شود و آنچه برای مردم و جامعه مفید باشد، اجرایی می‌شود.
ایشان ادامه داد: توقع من این است که روی بودن یا نبودن سد بحث نکنید بلکه روی این موضوع تاکید شود که حقوق مردم به بهترین شیوه تامین شود.
محمدی در پاسخ به دغدغه‌ی بسته شدن راه ارتباطی روستاهای پشتکوه گفت: با اجرای سد راه ارتباطی تا امیرایوب و کپرخانی بسته می‌شود و ما اخیراً به معاون اجرایی استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفته‌ایم طرح قدیمی عبور جاده از تنگ تامرادی و پشتکوه رستم به طرف گچساران را مطالعه کنند و تونل مطالعه شده برای راهگشایی روستاهای پشتکوه رستم که از روستای تیرازگان می‌گذرد  را با پیش بینی طرح ملی و جاده ترانزیتی انجام دهند.
این جلسه اولین برنامه هماهنگی با مردم شهرستان برای اجرای سد تنگ شیو بعد از 7 سال بود که متاسفانه با عدم حضور نماینده و مسئولان سیاسی شهرستان انجام گرفت و به گونه‌ای بی‌تفاوتی خاصی در بین مسئولان شهرستان و استان نسبت به مشکلات فراروی مردم شهرستان رستم بعد از اجراشدن طرح مشاهده می‌شود. اینکه این وعده‌ها کی عملی می‌شود و یا اینکه آیا سرنوشت سد تنگ شیو و مردمان روستاهای اطرافش به سرنوشت سد گتوند یا سیوند گرفتار می‌شود یا نه؟ باید در آینده‌ای نه چندان دور دید.
مسائل بسیاری هنوز از دید مردم نگفته باقی مانده‌است و باید که مسئولان نسبت به این موارد شفاف سازی داشته باشند. در صحبت‌های مسئولان صحبتی از میزان حق‌آبه شهرستان رستم و میزان به کارگیری نیروی بومی در اجرای این سد مشخص نیست.
کارشناسان و ارزیابان نیز باید در کنار ارزیابی زمین‌های کشاورزی به بحث مراتع و چراه‌گاه‌ها و ایل‌راه‌های عشایری نیز توجه داشته‌باشند چرا که عدم دقت در این موارد موجب به وجودآمدن عواقب اجتماعی برای منطقه خواهدشد.
اما مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد توجه داشته‌باشند که جوانان شهرستان رستم استوارتر از نسل گذشته با کارهای خدماتی، اداری و کشاورزی به آینده‌ی نظام دل بسته‌اند و گفتن بحث‌هایی مبنی بر اینکه آیا جوانان فعلی نیز مانند گذشتگان توان و رمق کشاورزی را دارند و یا اینکه جوانان به شغل‌های نگهبانی با ماهی 600 هزارتومان بیشتر دل خوش هستند تا کشاورزی و داشتن زمین‌های کشاورزی، جز ایجاد تشنج و مشکلات اجتماعی فرارو نتیجه ای ندارد و بهتر است در ارزیابی‌های خود از منازل مسکونی و زمین‌های کشاورزی به فکر معیشت فردای مردم باشند و با ایجاد بحث‌های حاشیه‌ای در محافل خصوصی سعی در توجیه اقدام‌های خود در خصوص کم کاری در قبال مردم روستاهای اطراف سد نداشته‌باشند. به قول آن مرد روستایی: "قدم‌هایی که برداشته می‌شود، برای رضای خدا باشد."

 

 

درباره گزارش ,
نورباران بازدید : 445 دوشنبه 29 دي 1393 زمان : 10:43 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 250
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 1
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,172
 • بازدید ماه : 10,928
 • بازدید سال : 88,203
 • بازدید کلی : 769,936