close
تبلیغات در اینترنت
نورباران شماره 50- صفحه 4/ رسانه و خبرنگار قرار نیست تعریف کننده مسئولین باشد
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

کار شما باعث می‌شود که مسئولان بهتر حرکت کنند و رفع مشکل آنها سرعت پیدا کند و بینش مردم نسبت به نظام مثبت‌تر باشد از دیرباز روحانیون و علمای دین ملجأ و پناهگاه مردمی و مورد خطاب آنها برای بیان درد‌دل‌ها، مشکلات و گلایه و صحبت‌های خودمانی بوده‌اند و در پناه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ائمه‌ی جمعه در شهرستان‌ها به عنوان نمایندگی دفتر ولایت فقیه و رهبری راهگشا و گره‌گشای مشکلات مردمی و طرف مشورت عمومی بوده‌اند. با توجه به این رویه و تجدید دیدار با…

کار شما باعث می‌شود که مسئولان بهتر حرکت کنند و رفع مشکل آنها سرعت پیدا کند و بینش مردم نسبت به نظام مثبت‌تر باشد

از دیرباز روحانیون و علمای دین ملجأ و پناهگاه مردمی و مورد خطاب آنها برای بیان درد‌دل‌ها، مشکلات و گلایه و صحبت‌های خودمانی بوده‌اند و در پناه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ائمه‌ی جمعه در شهرستان‌ها به عنوان نمایندگی دفتر ولایت فقیه و رهبری راهگشا و گره‌گشای مشکلات مردمی و طرف مشورت عمومی بوده‌اند. با توجه به این رویه و تجدید دیدار با امام جمعه‌ی محترم شهرستان رستم و بنا بر درخواست‌های مردمی که به صورت پیامک به سامانه‌ی نورباران ارسال شده‌بود با هماهنگی حاج جواد خداپرست خبرنگار و فعال مطبوعاتی در شهرستان رستم ساعاتی را در محضر امام جمعه شهرستان رستم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خرسندی بودیم و با دیدگاه‌های ایشان آشنا شدیم.


 

نوربارن: ضمن تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار داده‌اید. لطفاً خودتان را برای خوانندگان نورباران معرفی کنید.
سید علی خرسندی فرزند سیدمحمد قریش از طایفه‌ی سادات امامزاده محمود(ع) هستم و در اسفند ماه 1343 در روستای دشت مازه از توابع شهرستان دهدشت استان کهگیلویه و بویراحمد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمدم. پدرم شخصی صاحب نام و قابل احترام اهالی روستاست و از راه کشاورزی امرار معاش می نماید. پس از گذراندن دوران ابتدایی و راهنمایی با معدل ممتاز در دبیرستان شریعتی دهدشت مشغول تحصیل شدم ولی به دلیل علاقه‌ی وافر به تحصیل علوم دینی همان سال از دبیرستان انصراف دادم و راهی حوزه‌ی علمیه شدم.
در محضر اساتید ارزشمند و بزرگواری دروس مقدماتی، فقه و خارج فقه را تلمذ نمودم. مقدماتی را از محضر شیخ علی‌اکبر فقیهی، سید مجتبی مهدوی و ... شرح لمعه و تفسیر را از محضر آیت‌اله ناصری اصفهانی و فلسفه و کلام را از محضر آیات ابراهیمی و ادیب بهره بردم. رسائل را نزد آیت‌اله سیدنورالدین حعفریان و مکاسب و کفایتین را از محضر آیت‌اله شیخ حیدر علی محقق اصفهانی و آیت‌اله زاهد نجفی آموختم. خارج فقه و اصول را نیز در محضر حضرات آیات عظام صادقی اصفهانی، مظاهری، نوری همدانی، مکارم شیرازی و سبحانی فراگرفتم.
به لطف و مرحمت الهی چندین جلد کتاب نیز تالیف کرده‌ام. "جمعه و فضائل آن، شناخت فرق‌های خرافی و گمراه، تقوا در قرآن و نهج‌البلاغه، نقش باورهای دینی در تحکیم خانواده، بررسی مسائل فقهی خطبه‌های نمازجمعه" از این جمله هستند. مجوز تدریس تا پایه‌ی هشتم را از حوزه‌های علمیه اصفهان و قم اخد نمودم و پس از آن به مدت یک سال امام جمعه شلمزار، پنج سال کوشک اصفهان، یک سال بندر گناوه و هفت سال نیز سروستان بوده‌ام و از سال 1377 تاکنون به تدریس در حوزه‌ی علمیه و دانشگاه‌ها اشتغال دارم.
نوربارن: ممنون می‌شویم از بیانات و نصایح عالمانه شما استفاده کنیم.
از دست اندرکاران وزین و واقع گرای دو هفته‌نامه نورباران تشکر می‌کنم.  دو هفته‌نامه نورباران به نظر من نسبتاً کارش خوب است و با سایر نشریات منتشرشده در شهرستان به ویژه از ناحیه دست‌اندرکاران که عموماً فرهنگی و اهل فرهنگ هستند وجه تمایزی می‌بینم. اساس کار وزانت و واقعیت است و هر چیز دیگر باید تحت‌الشعاع این دو محور قراربگیرد.
این دومین باری است که من خدمت دوستان نوربارانی می‌رسم و آنها را نیروهای متدین، وزین و باانگیزه می‌بینم که جا دارد از زحمات آنها تقدیر و تشکرکنم.
اگرشما از زمان پیامبر اسلام(ص) کار خبرنگاران را مورد مطالعه قرار بدهید به اهمیت آن پی می‌برید، خبرنگاران از زمان قدیم سه دسته بودند:یک دسته به اصطلاح بادمجان دور قاب چین بودند و دلشان می‌خواست خودستایی کنند و خودشان را مطرح کنند. به همین خاطر غیرواقعیت را انعکاس می‌دادند. دسته دوم کسانی بودند که با ملاک قراردادن حب و بغض انعکاس خبر داشتند، اما دسته سوم واقعیت‌گرا بودند و آنچه حقیقت بود منعکس می‌کردند.
تاریخ الان دارد دو دسته اول راکنار می‌گذارد و بردسته سوم صحه می‌گذارد. کار شما نیز همین گونه است و درآرشیوها باقی می‌ماند و قرن‌ها و سال‌ها به مورد قضاوت و مقایسه قرارمی‌گیرد. چند عامل باعث می‌شود که یک نشریه وجه تمایز داشته باشد، با سایر نشریات هم در بین مردم اعم از مخالف و موافق و هم در سیر تاریخی آینده.
اول وجه تمایز، سرعت است و این مسئله مهمی ‌است یکی از وجه امتیازات هر رسانه ای این است که خبر شما سرعت داشته باشد. دوم بادقت باشد، "شنیدم، معروف است، در روزنامه یا ماهنامه ای دیده ام،" اینها مورد قبول نیست.  منبع باید محکم باشد و مستند.  سوم اینکه مطالب گاهی مستند هستند اما حقیقت ندارند. چهارم باید یک ستون علمی داشته‌باشد چون بیشتر جامعه ی ما به دنبال مطالب علمی هستند. مسئله بعدی بررسی نقص‌هاست. در تاریخ در لشکر عمرسعد خبرنگاران زیادی بودند اما "هلال بن نافع" ماندگار شد چون واقع بین بود.
رسانه و خبرنگار قرار نیست تعریف کننده مسئولین باشد، مقام معظم رهبری فرمودند: "نقد منصفانه ودفاع واقع بینانه،" حالا سئوال این است نقد منصفانه کجاست و چقدراست؟ آیا جایش خالی نیست؟ نکته بعدی این است که من چگونه این نقد منصفانه را داشته باشم. رمز موفقیت انتقاد این است که انتقاد با عیب‌جویی شروع نمی‌شود و با محاسن شروع می‌شود و معایب در درجه ی دوم مطرح می‌شود اما تخریب برعکس است.
مثلاً شما مسئولین را نقد کنید و مسائل را مطرح کنید و بگویید ای کاش کمربندی مصیری سرعت پیدا می‌کرد و درست می‌شد تا شاهد این همه تصادف و ترافیک نباشیم؟ شما بگردید وببنید چه کسی باید بحث کمر بندی را دنبال کند؟ آقای نماینده، آقای فرماندار، آقای مدیرکل، آقای استاندار شما که دارید زحمت می‌کشید و ما قدردان زحمات شما هستیم، درخواست می‌کنیم در این زمینه مساعدت کنید و طرح و برنامه‌ریزی خود را عنوان کنید و بیان کنید مانع کارچیست که کار متوقف شده است؟
زمانی هست ما به عنوان برنامه‌های عادی ومتعارف می‌پردازیم و زمانی هم هست به دنبال نوآوری هستیم. ماندن در این شرایط کار درستی نیست و همیشه باید کار برون رفت از مشکلات توسط شما اصحاب رسانه به مردم و مسئولین اعلام ‌شود.
در مصاحبه‌ها به کارهای زیر بنایی بپردازید، مسئله کمربندی مصیری، مسئله شهرک‌های صنعتی در شهرستان رستم برای اشتغال جوانان، مشکل وام ازدواج، بپرسید چقدر وام ازدواج از نظر ریالی برای شهرستان تصویب شده و چقدر تحقق پیداکرده؟
نظام ما یک نظام شفاف است اگر گاهی افرادی در بدنه‌ای وارد می‌شوند که این شفافیت از بین برود، این سیاست نظام نیست، باید معلوم شود این X ریال که برای وام ازدواج جوانان رستم تصویب شده، تحقق یافته یا نه؟
رسالت خبرنگاری و اطلاع‌رسانی شما این مسائل را ایجاب می‌کند، ایجاب می‌کند مَنِ آخوند را شما به چالش بکشید و بپرسید شما اینجا هستید چه کاری برای حوزه فرهنگ در شهر انجام داده اید؟ نماز جمعه شما از نظر جمعیت تفاوت کرده است یا نه؟ نورباران کارش الحمدلله خوب است البته اگر در مواردی که ذکر کردیم ورود پیدا کنید.
تعریف تنها از مسئولین برای آنها غفلت‌آور است، تعریف باید در کنار بیان نقص‌ها باشد. کار شما باعث می‌شود که مسئولان بهتر حرکت کنند و رفع مشکل آنها سرعت پیدا کند و بینش مردم نسبت به نظام مثبت‌تر باشد.  ما الان برخی روستاها را در پشتکوه داریم که امکانات آب، برق، گاز و ... ندارد، نظام نمی‌تواند همه آنها را به یک باره تحت پوشش قرار دهد اما باید بدانیم مسئولان چه طرح و برنامه‌ای را برای آنجا دارند و می‌خواهند چه کار کنند؟ توقع ما این است که در بررسی مشکلات مردم بیشتر ورود پیدا کنید. نقش شما، نقش محوری بین مردم و مسئولان و ارائه مشکلات مردمی و گرفتن طرح و برنامه‌ریزی مسئولان برای مردم است و در چاپ‌های نشریه انعکاس سخنان مقام معظم رهبری فراموش نشود.
نورباران: یکی از مشکلات اساسی شهرستان رستم کمبود بیمارستان در شهرستان است. شما در این زمینه چه اطلاعاتی دارید و انتظارتان از مسئولین چیست؟
راجع به بیمارستان در جلسه‌ای با دکتر ایمانیه، ایشان قول و قرارهایی دادند و تقریباً مشکل اولیه حل شد و عملیات اجرایی بیمارستان در مرحله‌ای شروع شده‌است و الان مراحل آن در حال سپری شدن است که توقع ما این است که هم دانشگاه علوم پزشکی هم نماینده ی محترم و هم سایر مسئولان بیشتر پیگیری کنند و با قوت بیشتری به این مسئله ورود پیدا کنند تا مسئله بیمارستان به صورت کامل حل شود.
نورباران: عمده‌ترین مشکلات فرهنگی شهرستان رستم را چه چیزهایی می‌دانید؟
در زمینه‌های فرهنگی مشکلاتی در شهرستان احساس می‌شود -هر چند روند کار از قبل روند مثبت بود و اقدام و کارهایی انجام شده که نسبتا خوب بودند- اما یکی از مشکلات ما کمبود خانه عالم در روستاها می‌باشد، در زمینه مساجد هم وضع به این منوال است و از اوقاف کشور تقاضا داریم که با توجه به اینکه شهرستان رستم دارای تعداد زیادی روستاست و مبنای درآمد روستائیان کشاورزی است و این مردم طی این سال‌ها با مشکل مواجه شدند، مبالغی برای تعمیر و نگهداری مساجد داشته باشند تا مساجد را هم بتوانیم رونق دهیم.
در شهرستان رستم کمبود کتابخانه محسوس است و اداره کل کتابخانه‌های استان، وزارت ارشاد و سازمان تبلبغات در کنار خدمات ارزنده‌ای که دارند اگر بزرگواری کنند کتابخانه‌های این شهرستان را تقویت کنند از این رهگذر هم می‌شود به فرهنگ و دین و مذهب هم توجه کرد. توقع ما این است که مسئله "سد شیو و جاده کمربندی" از سوی مسئولان جدی گرفته شود و مسئولین بدانند این دو از اولویت‌ها و در خواست‌های اول این شهرستان است و همین طور مسئله شهرک‌های صنعتی پیگری شود. بعضی کارها طرح و برنامه می‌خواهد که جای آن طرح و برنامه ها خالی است. مثلاً می‌شود با ایجاد تعاونی‌ها و سهیم کردن افراد در آن در ایجاد اشتغال و توسعه گام برداشت. کاغذ بازی‌ها وکارهای دست وپاگیر باید حذف شوند. ما نباید به انتظار بنشینیم که از آسمان برای ما اتفاقی بیفتد.
نورباران: ما شاهد مهاجرت گسترده‌ای از شهرستان رستم به شهرهای اطراف هستیم و عده‌ای دلیل آن را آموزش و پرورش و کیفیت نامناسب آموزشی می‌دانند. به نظر شما دلیل این مهاجرت چیست و برای رفع آن چه باید کرد؟
همه این مهاجرت‌ها معلول عدم وجود اشتغال است. آنهایی که علت مهاجرت راآموزش و مسائل آموزش می‌دانند 10درصد هم نیستند، بیشتر مهاجرت‌ها به دلیل اشتغال است. اگر بحث کارخانه‌جات عملی شود ما مشکلات کمتری داریم. از همین جا از مسئولین می‌خواهیم که بیایند و در همین نورباران راجع به سرانجام و چگونگی روند کارخانه سیمان توضیح دهند تا ببینیم قصه‌اش چیست؟ آیا راه اندازی می‌شود؟ اگر مشکلی دارد از کجاست؟ مربوط به کدام بخش است تا مسئولان به آن بخش ورود پیداکنند.
ساخت سد نیز یکی از نیازهای شهرستان است. مبحث سد را که ما مطرح می‌کنیم بیشتر به دلیل توسعه کشاورزی شهرستان است. اگر سد را توانستیم سر و سامان دهیم بیشتر مشکلات کشاورزی حل می‌شود و باید این اتفاق می‌افتاد. ما در بحث کشاورزی چند مشکل داریم، زهکشی جدول‌های کشاورزی، جاده، جاده‌های بین مزارع، دستگاه‌های صنعتی کشاورزی، وام‌های آبیاری و قطره ای و ...  اگر این چند مشکل در حوزه‌ی کشاورزی حل شود، آنها نه مهاجرت می‌کنند، نه دلسرد می‌شوند بلکه با قوت و قدرت بیشتری به کارشان ادامه می‌دهند.
نورباران: راجع به سد تنگ شیو مسائلی همچون حق سهم آبه شهرستان رستم و زیرآب رفتن روستاها رستم و . . .  هنوز حل نشده و مردم نگران اینده‌ی این سد و حق و حقوقشان هستند.!
پیشنهاد من این است که استاندار فارس و استاندار کهگیلویه و بویراحمد با هم راجع به این موضوع نشست داشته باشند و با یک تفاهم نامه کتبی به همه مسائل این سد رسیدگی کنند و تا جلسه گرفته نشود، این مشکل به قوت خودش باقی می‌ماند و پیگیری این کار با مجمع نمایندگان استان فاره به خصوص نماینده شهرستان‌های ممسنی و رستم می‌باشد.
نورباران: ماهواره امروزه تاثیرات زیادی بر خانواده‌ها دارد. تکلیف مردم و مسئولان چیست؟
در این بین دو مقوله داریم،یکی استفاده نکردن از ماهواره است و دیگری تعیین جایگزین برای آن است. در حوزه استفاده نکردن به شدت کارهای تبلیغی انجام می‌شود و درحرمت این مسئله صحبت‌های لازم گفته می‌شود و استقبال مردمی هم خوب است. مشکل ما این است که به مسئله نباید تک بعدی نگاه کنیم. ما می‌گوییم مردم ماهواره نگاه نکنند و آنها جواب می‌دهند که پس چگونه سرگرم شویم؟یک برنامه‌ریزی در این زمینه وجود داشت تا با تحویل دیش‌های ماهواره دستگاه دیجیتال رایگان دریافت شود. در روستاها و مجالس مرتب حضور داریم و معایب ماهواره را بیان می‌کنیم . در شهرستان رستم، بحث تحویل دادن دیش‌های ماهواره بیشترمورد استقبال قرار گرفته است. در بحث چگونه سرگرم شدن، باید ما برای اشتغال جوانان فعالیت کنیم و بعد برای پوشش شبکه‌ها اهتمام کنیم. خیلی‌ها اول به خاطر فساد و فحشا به دنبال ماهواره نمی‌روند بلکه اول جنبه سرگرمی برای آنها دارد و سپس به سایر بحث‌ها هدایت می‌شوند.
نورباران: مشکلات شبکه‌ی بهداشت ودرمان شهرستان رستم نیز موجب نگرانی مردم شده‌است. در این زمینه چه اقداماتی صورت گرفته‌است؟
یکی از کارهایی که ما روی آن حساسیت داریم، بحث سلامت وبهداشت است. درحوزه ی شبکه بهداشت ودرمان، نقوصی وجود دارد که باید برطرف شوند و بعضی ازآنها خدارا شکر برطرف شده است. زمانی من نگاه کردم دیدم اینجا نه رادیولوژی وجود دارد، نه آزمایشگاه خون و ...  با جلساتی که حتی یک بارآن در دفتر امام جمعه برگزارشد، مجوز رادیولوژی و آزمایشگاه مزدوجین را از دانشگاه علوم پزشکی اخذشد. مسئله سلامت شهرستان را به شدت پیگیری می‌کردیم و قرارشد که هفته‌ای دو روز متخصص قلب و چشم پزشک در شهرستان حضوریابند. اینها کافی نیست اما پیگیری می‌کنیم و دارد شرایط بهتر می‌شود. در حوزه‌ی شبکه بهداشت و درمان کمبود پزشک متخصص، کمبود سونوگرافی، کمبود پزشک عمومی، کمبود تجهیزات ونیرو درخانه‌های بهداشت روستاها، نحوه بازدید از مراکز غذایی و ...  از مهم ترین مشکلات است. تلاش‌های مسئولین شبکه بهداشت خوب است اما تا رسدن به ایده‌آل فاصله داریم و باید تلاش‌های بیشتری داشته باشیم و حداقل توقع داریم که به بحث نظارت‌های بهداشتی و تجهیز مراکز بهداشتی روستایی بیشتر عنایت شود.
نورباران:بعضی‌ها می‌گویند در راه ارتباط با مسئولان حلقه‌هایی مانع از ارتباط مردم با مسئولان می‌شوند؟
من همیشه به مسئولان می‌گویم که در همه حال سعی کنند پاسخگویی به مردم داشته باشند و در این میان هدفمان رضایت مردمی و علاقه‌مندی بیشتر آنها به نظام مقدس جمهوری اسلامی است. دفتر امام جمعه برای مردم همیشه باز است و من می‌توانم ادعا کنم که سهل‌الوصل ترین امام جمعه هستم و معتقدم باید به منویات مقام معظم رهبری در زمینه حضور در بین مردم توجه ویژه‌ای شود.
نورباران: ضمن تشکر از وقتی که در اختیار نورباران گذاشتید در پایان اگر صحبتی دارید، بیان کنید؟
اگر شما بتوانید در حوزه‌ی بررسی نقوص شهرستان به ویژه روستا اطلاع‌رسانی بیشتری به مسئولان داشته‌باشید این می‌تواند تحولی در حوزه رفع مشکل ایجاد کند و اجر و ثواب آن برای شما ماندگار خواهد بود. شما و خوانندگان نورباران را به خدای بزرگ و مهربان می‌سپارم.
 

درباره مصاحبه ,
نورباران بازدید : 448 شنبه 13 دي 1393 زمان : 10:47 نظرات ()
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 17
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,291
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,329
 • بازدید ماه : 9,085
 • بازدید سال : 86,360
 • بازدید کلی : 768,093