close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 7
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

 

ستاد کل نيروهاي مسلح با وجود مخالفت هاي سفت و سخت در نهايت با حضور سروش رفیعی بازيکن نورآبادی و سرباز در ترکيب تيم‌ملي موافقت کرد. سردار موسی کمالی جانشین منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با رسانه ها خبر از رفع مشکل موقت 4 بازیکن سرباز برای حضور در تیم‌ملی داد.شاخص ترین این بازیکنان مهرداد پولادی دفاع چپ تیم‌ملی در جام‌جهانی و سروش رفیعی هافبک جوان و مستعد فولاد هستند که کی‌روش برای جام ملت ها روی هر دوی این اسامی حساب باز کرده بود.سروش رفیعی متولد فروردین 1369 شهرستان ممسنی است.
 

نورباران بازدید : 308 دوشنبه 01 دي 1393 زمان : 2:5 نظرات ()

اندکی دغدغه های رسانه ای و پیگیری بعضی از مسائل شهرستان که مردم عزیز از طریق سامانه پیامکی نورباران از ما خواسته بودند عاملی شد تا گفتمانی را مهمان مهندس رهام پیکری فرماندار شهرستان ممسنی باشیم. با هم می خوانیم.


نورباران: ارتباط رسانه ها با ادارات و بالعکس و تاثیر آن را بر پیشرفت شهرستان چگونه ارزیابی می کنید؟
 پیکری: ما از روز اول گفته ایم که رسانه باید باشد و فعال تر عمل نماید تا مردم وجود و تاثیرگذاری آن را مشاهده کنند و مسئولان نیز جایی که صحبت از رسانه می‌شود خود را پشت کوله‌بار سوالات پاسخ داده‌نشده، پنهان نکنند. اما اینکه چرا بعضی از ادارت پاسخگو نیستند من این نظر را دارم که بعضی از ادارت ما سیستم مدیریتی آنها جای تامل دارد که چرا به این سبک عمل می‌کنند ... در شهر نورآباد به عنوان مرکز شهرستان ممسنی در زمینه‌ی مدیریت شهری متاسفانه ضعف عمده وجوددارد و این از الآن نیست و از سال‌های قبل به ارث رسیده‌است. در بحث ساخت و ساز درصد بالایی از آنها غیرمجاز است و ما هم بعضاً شنیده‌ایم این راهنمایی و هدایت از سوی بعضی کارمندان شهرداری صورت می‌گیرد. برای جلوگیری از این موارد تخلف چندین باز از شهرداری تقاضای برخورد داشته‌ایم و حتی خواسته‌ایم این موضوع در کمیسیون ماده 100 مطرح شود تا دستور تخریب آن را صادر کنیم اما به شکل دیگری تعاملات در جهت خلاف انجام می‌گیرد. یک جای این بحث سیاست‌های بیمه‌ای ضعیف کلان در کشور است و بخش دیگر اینکه ما عادت به تخلف کرده‌ایم. متاسفانه در سطح شهر یک مدیریت معماری و شهرسازی یک پارچه نداریم و این تغییر هم به علت نداشتن حس تعامل و همکاری بین مردم و ادارات است. اگر یک نهاد و یا یک مجموعه پاسخگو و عملگرا باشند مردم نیز به طبع همین روال را دنبال می‌کنند. ما به صورت غیرمجاز خانه می‌سازیم و بعد به صورت ارتباطی از طرق مختلف، امکانات می‌گیریم.
عمده ادارت خدماتی و شبکه‌ی بهداشت باید پاسخگویی بهتر داشته‌باشند و کمتر افرادی هستند که بگویند ما به فلان اداره مراجعه کردیم و پاسخگو بودند. مانع ایجادکردن و مچ‌گیری خیلی راحت است اما در انجام کارها باید تسهیل ایجادکنیم. در این میان بعضی از مردم هم مقصر هستند چرا که در بسیاری از موارد تخلفات ادارت را اعلام نمی‌کنند و احساس می‌کنم مردم به قانع بودن عادت کرده‌اند.
نورباران: بحثی دیگر مطرح می‌شود این است که ارباب رجوع از ترس اینکه مبادا با گزارش تخلف فلان کارمند، در ادامه ی کارش تعلل و کارشکنی ایجاد شود، از این حق قانونی خود می‌گذرد.
پیکری: این بحث هم وجوددارد اما بعضی مواقع هم مردم به دلیل آگاهی نداشتن برای انجام کارها، مستقیم به فرمانداری مراجعه می‌کنند به عنوان مثال وقتی برق خانه قطع می‌شود تلفن فرمانداری به صدا درمی‌آید در صورتی که این وظیفه اداره برق است و در صورت پاسخگو نبودن، فرمانداری باید در جریان این کوتاهی و اهمال قرارگیرد.
 

نورباران بازدید : 380 پنجشنبه 13 آذر 1393 زمان : 9:59 نظرات ()

ادامه فضاسازی و جنجال‌های سیاسی بین استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان رستم
فضاسازی و جنجال‌های سیاسی بین استان کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان رستم همچنان ادامه دارد.
در اوایل سال 1391 بود که اظهارنظر "محمد الفونه" فرماندار وقت شهرستان بویراحمد در مورد الحاق بخش‌هایی از شهرستان رستم به به استان کهگیلویه و بویراحمد خبرساز شد.
در پی این اظهارنظر مردم شهرستان رستم نیز در اقدام‌هایی از سویی بر موجودیت و تابعیت خود از استان فارس تاکید نمودند و از سوی دیگر برخی نیز با تشکیل جلسات مستمر و مداوم مردمی و دادن وعده‌ها و قول‌های توسعه‌ای-بودجه‌ای، درصدد جلب رضایت مردمی و ایجاد زمینه‌ی این الحاق بودند. آنها می‌گفتند: با توجه به اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد یک استان محروم است و بودجه‌های عمرانی خوبی دارد، تابعیت شهرستان رستم با توجه به نزدیکی فرهنگی و قومی، می‌تواند در رشد و توسعه‌ی این شهرستان مفید و موثر واقع شود و روند توسعه‌ی آن را شتاب دهد و از سوی دیگر ادعا داشتند که دولتمردان استان فارس به علت واقع شدن این شهرستان در نقطه مرزی با استان دیگر، توجه چندان بودجه‌ای و انسانی به این منطقه ندارد.
البته جای تعجب همه‌ی مردم به خصوص رسانه‌ها در این مقوله جایی بود که هیچ کدام از مسئولان شهرستان –اعم از قوای سه گانه- هیچ چگونه موضع گیری رسمی در این زمینه اتخاذننمودند و یا رویه سکوت را مدنظر داشتند.
 

نورباران بازدید : 506 چهارشنبه 12 آذر 1393 زمان : 7:12 نظرات ()

در پی سفر اخیر استاندار فارس به شهرستان ممسنی و منطقه پراشکفت و تاکید ایشان مبنی بر رفع محرومیت از منطقه، عملیات راه‌سازی در این منطقه آغاز شد.
مهندس باقر گودرزی رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان ممسنی در گفتگویی با خبرنگار نورباران گفت: جاده ارتباطی مجموعه روستاهای پراشکفت و دلی مرزیان حد فاصل گردنه‌ی مورگاه به پل مورد 62 کیلومتر است که 20 کیلومتر آن در سال‌های قبل از طرف گردنه‌ی مورگاه تا روستای سرتنگ گجستان آسفالت شده بود که با توجه به تاکید استاندار محترم فارس و مدیرکل محترم راه و شهرسازی فارس در سفر اخیرش به ممسنی و تاکید بر رفع محرومیت این منطقه عملیات اجرایی آسفالت حدفاصل روستای سرتنگ به ده‌گردو با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال آغازشد که محل تامین اعتبار از ماده 180 در اختیار نماینده و دو درصد نفت و گاز می‌باشد.
وی با اشاره به سردسیری و برف گیر بودن این مناطق ادامه داد: همچنین از گردنه‌ی بربید محمدقلی به سمت رودشیر عملیات راهسازی به میزان 65 درصد انجام پذیرفته و در حال حاضر سه کیلومتر از ابتدای مسیر قیرپاشی شده و ساخت دو دستگاه پل و آب‌نما به صورت ترکیبی در قسمتی معروف به چهاردره در دست ساخت می‌باشد و میزان اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه حدود دو و نیم میلیارد تومان است و اگر شرایط جوی اجازه دهد بخشی از آسفالت پروژه نیز انجام خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در بازدیدی که با مهندس پیکری فرماندار محترم شهرستان ممسنی از مسیر و روستاهای اطراف داشتیم عملیات در حال اجرا است و امیدواریم با حمایت‌های مسئولان گام‌هایی جدی و پرتوان جهت رفع محرومیت از این منطقه برداریم.

نورباران بازدید : 407 سه شنبه 11 آذر 1393 زمان : 23:9 نظرات ()

سیدمرتضی شجاعی- فرهنگی بازنشسته
زندگی لاله‌ی سرخی است، شعله‌ی آتشی است گرم و سوزان، یعنی عشق
زندگی گل یاسی است خوش بو یعنی محبت
زندگی خورشیدی است فروزان یعنی مهر
زندگی روییدن گلی است در صدف یعنی راز
زندگی شمه ایست سرد و سوزان نه یخ بلورین یعنی قهر
زندگی روییدن است، غنچه شدن است، شکفتن است و پژمرده شدن و خشکیدن یعنی تولد و مرگ
زندگی شادی است و طراوت یعنی جوانی
زندگی تداوم و بقاست یعنی زاد و ولد
زندگی شیشه‌ای شفاف است و شکننده یعنی قلب
زندگی آب زلالی است ، شفاف و گوارا و بیرون آمده از سنگ خارا، سپیده دمی است، طلوع خورشیدی است، هلال ماهی است یعنی امید
 

نورباران بازدید : 262 سه شنبه 11 آذر 1393 زمان : 16:6 نظرات ()

امیر اسکندری/ کارشناس ارشد حقوق عمومی

خلق خندند به هر آبله‌ی رخساری و من
بر رخ این فلک آبله‌گون می‌خندم
تردیدی نیست که سرزمین فارس و به تَبَع آن خاک زرخیز ممسنی و رستم زادگاه و مهد تمدن کهن هشت هزار ساله‌ی ایرانی است و آبا و اجداد ما ذر عصر خود از کارآمدترین و غیورترین افراد و ابنا بشری بوده‌اند چرا که موقعیت جغرافیایی و اقلیمی این سرزمین از لحاظ تنوع امکانات خدادادی و نعمت‌های مختلف اظهر من الشمس بوده و هست.
از سوی دیگر وجود این سرزمین در شاهراه‌های بزرگ جهانی و ارتباط دریایی با جهان، ایران و فارس را در زمره‌ی برخورداران از تمدن قرارداده‌است. بنابراین چنین سرزمینی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارا می‌باشد و نیازمند همت والای مسئولانی است که بتوانند از این گوهر ارزنده و ناب فرهنگی و تاریخی حراست و پاسداری نمایند.
متاسفانه طی سال‌های اخیر بر اثر بی‌توجهی‌های مفرط سازمان میراث فرهنگی کشور به ویژه فارس، ممسنی و رستم مقادیر قابل توجه و باارزشی از گرانبهاترین اشیاء و گنجینه‌های با قدمت کهن این سرزمین به غارت رفته‌است.
 

نورباران بازدید : 252 سه شنبه 11 آذر 1393 زمان : 7:3 نظرات ()

پرداختن به فرائض امری واجب و ضروری است و از میان فرائضی که به ما واجب گشته و بر انجام آن تاکید شده‌است نماز است، به گونه‌ای که ان را ستون دین نامیده‌اند و در هر شرایطی اقامه‌ی آن واجب و ضروری است. در نظام جمهوری اسلامی که قوانین آن بر اساس دستورات اسلام و قرآن تدوین شده‌است نیز برای این فریضه‌ی الهی ارزش و اهمیت فروانی قائل شده‌اند. پیامبران و امامان معصوم و همچنین علمای اسلام نیز همواره اقامه‌ی آن را سفارش کرده‌اند به گونه‌ای که می‌توان گفت هیچ فریضه‌ی الهی به اندازه نماز سفارش نشده و حفظ آن را نخواسته‌اند.
مسئولین عالی رتبه‌ی نظام نیز همواره سعی در ترویج این فریضه در بین مردم به خصوص نوجوانان، جوانان و دانشگاهیان داشته‌اند و ریشه‌ی بسیاری از معظلات جامعه‌ی امروزی را عدم توجه شایسته به این فریضه می‌دانند و به حق هم می‌دانند و به همین دلیل نیز همواره از مسئولینی که با جوانان ارتباط کاری و اجتماعی دارند خواسته شده در ترویج آن و ایجاد زمینه‌های گسترش آن در بین این قشر تلاش و کوشش کنند و برنامه‌ها را طوری تنظیم نمایند که به وقت عزیز این فریضه لطمه‌ای وارد نشود.
سؤال ما این است که: آیا در مراکز آموزش عالی شهرستان:
آیا امکان برگزاری نمازجماعت و نماز برای خواهران فراهم است؟
آیا نمازخانه‌ها در همه‌ی روزها برای برگزاری نماز جماعت باز است و دانشجویان می‌توانند برای نماز از آنها استفاده کنند و یا صرفاً اتاق‌های دربسته‌ای است که فقط تابلوی نمازخانه را یدک می‌کشند؟
مسئولین محترم دانشگاه‌ها و ادارات شهرستان، نماز امری کوچک نیست و برای عملکرد خود نه تنها در این دنیا بلکه در عقبی نیز باید جوابگو باشید!
پس لطفاً خودتان، یک خودارزیابی در این مورد خاص داشته‌باشید،  قبل از آنکه بخواهیم از طریق رسانه‌ها نام این مراکز را اعلام کنیم!!!

نورباران بازدید : 224 دوشنبه 10 آذر 1393 زمان : 10:59 نظرات ()

دراج عربی- فرهنگی بازنشسته
جنگل قلعه سفید سوخت! مظلومانه هم سوخت، هر سال هم می‌سوزد.
کوه قلعه سفید مانند نگینی سبز بر تارک انگشتری ممسنی همواره خودنمایی می‌کند، کوه‌هایی متین و آرام که با تمام کوه‌های دنیا فرق دارند، تا پا بر پشت آن نگذاری، سربلندی آن را درک نمی‌کنی، با سفره‌ی پرسخاوت خود پذیرای مهمانان است. دنیایی مخصوص به خود دارد، دژ تسخیر ناپذیری که اگر همسایه‌ی دنا بود سیمای دنا تصویر آن را به دنیا مخابره می‌کرد و در معرفی آن به گردشگران سنگ تمام می‌گذاشت اما به جز فردوسی که در شاهنامه یادی از آن کرده اهالی فارس هم شناختی از آن ندارند!!!
حال که مردم ممسنی و سایر لرزبانان فارس سهمی از سیمای فارس ندارند، نشریات می‌توانند این اثر فرهنگی و میراث گذشتگان را در قالب عکس و تصویر و کلمات به مردم معرفی کنند.
اگر در فصل گرما بر بالای این اثر قدم بگذاری به آسمان ناز و بر زمین فخر می‌فروشی اما چه حیف که هر ساله به جای سیاحان و گردشگران فرهنگی و دوستداران طبیعت، ناجوانمردانی قدم نحس و نجس خود را بر این خاک می‌گذارند و عوض آنکه سجده‌ی شکری به جای آرند که خداوند چنین نعمتی به ممسنی ارزانی داشته با شعله‌های جانسوز آتش از درختان سرسبز و پرپشت آن پذیرایی می‌کنند!

نورباران بازدید : 260 یکشنبه 09 آذر 1393 زمان : 6:46 نظرات ()

بیش از 250تن عسل طبیعی خالص در شهرستان رستم تولید شد.  کارشناس دامی جهاد کشاورزی رستم گفت: طبق سر شماری 93 بیش از 22 هزار کندوی عسل در شهرستان رستم وجود دارد  و با توجه به تولید هر کندو زنبور بطور متوسط 12کیلودر پاییز برداشت شد. مومنی افزود: این میزان عسل علاوه بر مصرف داخلی شهرستان و استان های اصفهان، تهران، بوشهر و فارس به کشورهای حوزه خلیج فارس نیز صادر می شود.
وی افزود: پرورش زنبور، اشتغال زایی برای 750 نفر در این شهرستان ایجاد نموده است ولی مشکلات آنها کمبود داروها، تقلبی بودن داروها و عدم پرداخت تسهیلات بانکی است.
بازیار از زنبورداران این شهرستان نیز از نبود کارخانه بسته بندی گله مند بود و گفت: تعداد زیادی از جوانان این شهرستان که اکثراً در سطح کارشناسی تحصیل کرده اند،  به این شغل روی آورده اند و ایجاد اشتغالزایی نموده اند.
این زنبور دار افزود: وجود گیاهان و درختان کنار و مرکبات کنجد و ماش باعث مرغوبیت عسل این شهرستان شده است و کمبود دارو و وجود داروهای تقلبی در بازار برای زنبورداران دردسر ایحاد کرده است.

نورباران بازدید : 263 یکشنبه 09 آذر 1393 زمان : 2:45 نظرات ()

همایش پیاده روی خانوادگی با حضور مسئولین در ممسنی برگزاری شد.
به گزارش خبرنگار نورباران ظهراب امیری رئیس هیئت ورزش های همگانی ممسنی در حاشیه این همایش پیاده روی گفت: اجرای همایش‌های پیاده روی خانوادگی باعث ارتقای سلامت جامعه و ترویج ورزش‌های همگانی می‌شود و  همچنین بهبود سلامت روانی جامعه را نیز در پی دارد.
وی با اشاره به اینکه امام جمعه و دیگر مدیران اجرایی شهرستان در این همایش دوشادوش مردم شرکت کرده‌بودند، گفت: حضور مسئولین در برنامه‌ها باعث افزایش انگیزه‌ی مردم و ترویج  ورزش های همگانی می‌شود.
وی افزود: در طول هفته تربیت بدنی روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه سالن شهید حسینی استادیوم شهید لشکری به صورت رایگان در اختیار دانش‌آموزان ممسنی قرار گرفته تا دانش‌آموزان با زیبایی‌ها و نشاط آفرینی ورزش بیش از پیش آشنا شوند.
 

نورباران بازدید : 293 یکشنبه 09 آذر 1393 زمان : 1:45 نظرات ()

به گزارش خبرنگار نورباران مهندس اکبری کارشناس باغات در جهاد کشاورزی ممسنی گفت: برداشت انار مرغوب در سطح 430 هکتار از ارقام  رباب، رمی، مشتکونی، ساوه ای و گاوکوشکی از اول مهر ماه آغاز و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد.
وی گفت: پیش بینی می‌شود بیش از هفت هزارتن انار برداشت و به شهرهای اصفهان، اهواز، شهرکرد و تهران بارگیری شود  که این میزان نسبت به سال  گذشته 15 درصد در آمد تولید افزایش داشته است.
وی از باغداران خواست تا انارهای آلوده به کرم گلوگاه را از باغات بیرون آورده و آنها را معدوم نمایند و با استفاده از تله نوری جلوی این حشرات را بگیرند.
 

نورباران بازدید : 270 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 23:43 نظرات ()

خبرنگار: عقیل مهدی پور
به گزارش خبرنگار نورباران، همایش عصای سفید در استادیوم شهید لشکری شهر نورآباد با برگزاری یک دوره مسابقات گل بال برگزار شد. در حاشیه این همایش محمدرضا زارعی رئیس اداره بهزیستی بیان داشت: بیش از 300 نابینا و کم بینا عضو موسسه مهرورزان ممسنی هستند.
وی افزود: با توجه به عدم وجود اعتبارات لازم و کافی جهت برگزاری مسابقات، همایش‌ها و گردهمایی روشندلان شهرستان امیدواریم در آینده ای نه چندان دور بتوانیم برای این قشر خاص جامعه بهزیستی برنامه‌های مناسبی اجرا کنیم.
زارعی گفت: با توجه به اینکه تعداد مدجویان شهرستان زیاد می‌باشد لذا از خیرین شهرستان خواستاریم که جامعه هدف بهزیستی را با کمک‌های خود حمایت کنند.
 گفتنی است در این همایش، مسابقه گلبال با همکاری هیئت بسکتبال و هیئت ورزش‌های همگانی برگزار شد.
 

نورباران بازدید : 270 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 22:42 نظرات ()

خبرنگار: حاج جواد خداپرست
بازنشتگان آموزش و پرورش و بازنشستگان کشوری در همایشی با حضور مسئولان شهرستان به بیان مشکلات خود پرداختند.
به گزارش خبرنگار نورباران، مهندس پیکری فرماندار ممسنی در این همایش گفت: من خودم مشکلات شما عزیزانی که سی سال از عمر شریفتان را در راه خدمت به فرزندان ممسنی و یا دیگر نقاط ایران گذرانده‌اید درک می‌کنم و باید این مطالبات از طریق مرکز و نمایندگان محترم در مجلس شورای اسلامی حل شود. در این همایش همچنین بازنشتگان گلایه و مشکلات خود را از مسئولان بیان نمودند و یکی از آنها در قالب شعر و طنز بسیاری از مشکلات و نیازهای بازنشستگان، پرداخت نشدن مطالبات معوقه از سال 86  و  پرداخت نشدن هزینه ازدواج فرزندان را بیان نمود و خواهان اجرای پرداخت نظام هماهنگی حقوق، اشتغال یکی از فرزندان خودشان در آموزش و پرورش و تقاضای اجرای عدالت برای حق وحقوق جانبازان معلمان زیر 25 درصد شدند.  در پایان این همایش بازنشستگان ممسنی برای آگاهی مسئولان از مشکلاتشان دست به دامن صدا و سیما شدند و تقاضای رساندن صدای آنها  به گوش مسئولان نمودند.
 

نورباران بازدید : 256 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 21:39 نظرات ()

كارگروه اشتغال شهرستان ممسني باحضوراعضاء در محل فرمانداري تشكيل گرديد.
به گزارش نورباران به نقل از روابط عمومي فرمانداري ممسني، مهندس پيكري فرماندار ممسنی ضمن خوش آمدگويي به اعضا اظهارداشت: ايجاد اشتغال مولد و فراهم نمودن فضاي كسب و كار در شهرستان همواره در دستوركار قرار داشته و از مهمترين دغدغه‌هاي مديران و مسئولان مي‌باشد.
وي با اشاره به اهميت موضوع اشتغال گفت: همكاري و تعامل بانك‌ها و ادارات در شهرستان براي ايجاد زمينه‌هاي لازم جهت افزايش اشتغال و كاهش نرخ بيكاري مي‌تواند مثمرثمر باشد.
 فرماندارممسني افزود: دولت تدبير و اميد برنامه‌هاي جامع و كاملي در زمينه‌ی ايجاد اشتغال جوانان دارد كه بايد شهرستان ممسني نقش خود را به خوبي در اجراي اين برنامه‌ها ايفاكند.
پيكري با تأكيد بر لزوم حمايت از سرمايه گذاران بيان داشت: كليه مسئولين و مديران بايد با سرمايه گذاران تعامل داشته باشند زيراحمايت ازسرمايه‌گذار رونق دهنده اشتغال درحوزه‌هاي مختلف مي‌باشد و طرح‌هاي قابل توجيه در شهرستان بايد حمايت شوند و موانع و مشكلات موجود در پرداخت تسهيلات مرتفع شوند.
 

نورباران بازدید : 256 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 20:40 نظرات ()

به گزارش نورباران، پیش بینی می‌شود  بیش از 18هزار تن ذرت علوفه‌ای در شهرستان رستم برداشت شود.
فرامرزی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رستم گفت: امسال بیش از 1100 هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان به کشت ذرت اختصاص یافته  که  300 هکتار  علو فه‌ای و بقیه دانه‌ای  از ارقام ماکزیما، سیموند و 704 و میان رس می‌باشند. وی افزود: ذرت‌های کاشته شده برای جبران کم آبی به طور کامل به طریق نواری و بارانی  به وسیله بیش از 250موتور پمپ کشاورزی آبیاری می‌شود و تعداد دو کارخانه ذرت خشک‌کنی در شهرستان ممسنی و یک کارخانه ذرت حشک کنی در شهرستان رستم آماده می‌شوند که ذرت‌های دانه‌ای تولید شده را از کشاورزان خریداری کنند.
مهندس فرامرزی اظهارداشت‌: در هر هکتار ذرت علوفه‌ای بیش از 60 تن برداشت و مازاد بر مصرف دامداران شهرستان رستم به اصفهان،شیراز، مرودشت و یاسوج عرضه می شود و هر تن ذرت علوفه‌ای در شهرستان رستم به قیمت 165000تومان به فروش می‌رسد.

نورباران بازدید : 250 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 19:41 نظرات ()

به گزارش خبرنگار نورباران یکی از محرومیت های ممسنی و رستم، در بحث شبکه های رادویی است با وجود قدمت بسیار زیاد ممسنی متاسفانه این شهرستان فاقد یک شبکه رادویی اختصاصی است.  
احمد خاکیان یکی از هنرمندان و گویندگان ممسنی که توانسته با خلق اثر هنری "غضنفر علیجانی" محبوبیت زیادی را در استان فارس، کهگیلویه و بویراحمد و سایر لرزبانان به دست آورد طی مصاحبه ای گفت: در ممسنی و در حوزه هنر توانایی و استعدادهای زیادی وجود دارد و باید از این استعدادها استفاده شود. وی ادامه داد: از طرفی خرده فرهنگ های بسیاری در این شهرستان وجود دارد و همچنین گویش و زبان لری و ترکی مردم این منطقه از دیگر پتانسیل هایی است که می توان در قالب هنر از آن استفاده کرد.خالق طنز غضنفر علیجانی افزود: پس توانایی‌های زیادی در شهرستان فرهنگی برای راه اندازی یک شبکه رادویی وجود دارد و اگر مسئولین دغدغه‌ی فرهنگ داشته باشند  و در این خصوص هزینه کنند می توان یک شبکه رادویی داشته باشیم.ایشان گفت: بسیاری از مردم ممسنی و رستم به خاطر گویشی که دارند از شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی یاسوج استقبال می‌کنند بنابراین اگر چنین شبکه‌ای در شهرستان راه‌اندازی شود و به کیفیت و امکانات توجه شود مطمئناً بسیاری از مردم استقبال خواهند کرد. خاکیان اظهار داشت: من به عنوان فردی که در عرصه گویندگی از سال 79 فعالیت می کنم و با بسیاری از هنرمندان دیگر مناطق آشنا هستم آماده همکاری با مسئولین در این خصوص هستم و اگر چنین شبکه‌ای راه اندازی شود دیگر هنرمندان مناطق یاسوج، لرستان، بویراحمد و فارس نیز ما را یاری خواهند کرد و امیدوارم مسئولین زیر ساخت را فراهم کنند و چنین دغدغه‌ای نیز داشته‌باشند تا در آینده شهرستان به چنین توانایی دست یابد.
 

نورباران بازدید : 268 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 18:36 نظرات ()

"نورباران" از چاپ پیام‌های مناسبتی و تقد‌‌‌‌یمی معذور است و به پیامک‌های عمومی و بیان مشکلات می‌پرد‌‌‌‌ازد‌‌‌‌ و به د‌‌‌‌لیل حجم انبوه اظهار لطف و محبت د‌‌‌‌وستان، منتخبی از پیامک‌های ارسالی چاپ می‌شود‌‌‌‌.
برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات
به این شماره پیامک بزنید‌‌‌‌: 30005825000019

نورباران بازدید : 328 شنبه 08 آذر 1393 زمان : 11:37 نظرات ()

 نامه دکتر علی احمدی نماینده دور هفتم مجلس به دکتر نوذر شفیعی نماینده ممسنی و رستم در خصوص پتروشیمی

دکتر علی احمدی نماینده‌ی دور هفتم مجلس شورای اسلامی در ممسنی و رستم در پاسخ به اظهارات و مصاحبه‌ی دکتر نودر شفیعی نماینده‌ی فعلی مجلس شورای اسلامی مطالبی را به وسیله‌ی رایانما برای دو هفته‌ی "نورباران" ارسال نموده‌است.
نورباران با توجه به اینکه اگر جناب آقای دکتر شفیعی (مخاطب اصلی) و یا دوستان دیگری بخواهند توضیح و یا جوابیه‌ای دهند، آمادگی چاپ آن را داريم و امیدواریم در ادامه مردم فهیم ممسنی و رستم بتوانند تصویر روشنی از "چه بود و چه شد" پتروشیمی ممسنی به دست آورند و خدایی ناکرده یک طرفه به قاضی نروند.


جناب آقای دکتر شفیعی نماینده محترم مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم
 آه، کی این خفته یاران را توانم دید بیداران؟
با دم غمناک سردت،
ای نسیم صبح بیداری!
چشم مستان مرا بیدارکن،
رفتند هوشیاران
با عرض سلام و تحیت
احتراماً، گفتگوی جنابعالی با نشریه لیدوما شماره (14)و(15) در مورد پتروشیمی ممسنی را مطالعه کردم، گفته بودید که:
 "پتروشیمی‌ها در جایی مقرون به صرفه است که هم آب باشد و هم خوراک، در مورد خوراک دچار مشکل هستیم، اما اگر خوراک هم بیاید درمورد آب دچار مشکل می‌شویم، واقعاً این یک معماست".
هر چند نقش و سهم جنابعالی در ایجاد وضعیت به وجود آمده کنونی کمتر از برخی افراد دیگر است و از آنجا که علاقه ندارم شما ناخواسته سخنگوی مخالفین توسعه شهرستان و بعضاً شرکت‌هایی که نفع خود را در اعمال فشار بر مسئولین می‌دانند، شوید، علی رغم میل خود، به اصرار دوستان و در پاسخ به سوالات مکررمردم چند نکته را جهت اطلاع جنابعالی و مردم فهیم ممسنی و رستم بیان می‌کنم:


 

نورباران بازدید : 399 جمعه 07 آذر 1393 زمان : 8:35 نظرات ()

 

 

 "نمکدون" بخش جدید یکی از  سایت محلی شهرستان ممسنی است که با نگاهی انتقادی به مسائل و رخدادهای شهرستان، استان و کشور می‌پردازد. این بخش به همت "حمید گنجایش" تهیه می‌شود که ضمن خسته نباشید به ایشان چند بلور از نمک‌های نمکدان این نویسنده را مهمان نورباران می‌کنیم. البته لازم می‌دانیم به استحضار ایشان برسانیم که قسمت‌های بومی و محلی نمکدون مدنظر نورباران است.
 

نورباران بازدید : 324 جمعه 07 آذر 1393 زمان : 3:33 نظرات ()

 

یکی از بانوان و نخبگان علمی ممسنی مسئولیت دانشگاه پیام نور را پذیرفت و به عنوان رئيس جدید این مرکز آموزشی معرفی شد.
به گزارش خبرنگار نورباران مراسم تودیع و معارفه ریاست دانشگاه پیام نور ممسنی در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) با حضور مسئولین شهرستانی و استانی از جمله نماینده ممسنی و رئیس دانشگاه پیام نور فارس برگزار شد تا دکتر انوشیروان غفاری پور تودیع و دکتر لیلا جمشیدی به عنوان رئيس جدید این مرکز معرفی شود.
در این آئین رهام پیکری فرماندار ممسنی بیان داشت: مدیریت اختصاص به مرد ندارد و مدیریت وابسته به زن یا مرد نیست بلکه اصل خود مدیریت و علم مدیریت است.
وی افزود: در این دولت مدیریت دانشگاه ها سیاسی نخواهد بود چرا که مدیریت سیاسی در دانشگاه با شکست روبرو شده اند و باعث افت علمی شده است و باید گرایش های سیاسی کنار گذشته شود.مدیریت در دانشگاه ها نسبت به ادارات متفاوت است و باید در این مدیریت از نزاع های سیاسی و خط کشی های سیاسی پرهیز کرد و به تولید علم پرداخته شود.
 دکتر انو شیروان غفاری پور نیز گفت: در مدیریت باید صادقانه تلاش کرد و شب و روز کار کرد و صداقت داشت من از شاگردان محمد بهمن بیگی هستم  و به این موضوع می بالم من از استادم یادگرفتم با پشتکار و با صداقت در جهت اهداف از هیچ تلاشی فرو گذار نباشم.
 

نورباران بازدید : 414 جمعه 07 آذر 1393 زمان : 1:28 نظرات ()

 ‌‌‌‌‌

 

رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی تاکسی د‌‌‌‌‌‌‌ر گذر از هیاهوی زند‌‌‌‌‌‌‌گی، هر بار و یا د‌‌‌‌‌‌‌ر هر مسیر، برگی از زند‌‌‌‌‌‌‌گی د‌‌‌‌‌‌‌یگران را می‌خواند‌‌‌‌‌‌‌ و همراه آنها ورق می‌زند‌‌‌‌‌‌‌. رانند‌‌‌‌‌‌‌ه‌ی ما گاهی محرم اسرار د‌‌‌‌‌‌‌یگران می‌شود‌‌‌‌‌‌‌ و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود‌‌‌‌‌‌‌ هیچ نقشی د‌‌‌‌‌‌‌ر آن ند‌‌‌‌‌‌‌ارد‌‌‌‌‌‌‌. ... او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اند‌‌‌‌‌‌‌یشه هایمان می شود‌‌‌‌‌‌‌. این شماره رانند‌‌‌‌‌‌ه ما، خاطره ای از پدرش را نقل می کند. پدری که با روحیه ایلیاتی و عشایری و ... با هم می‌خوانیم:

 

 

نورباران بازدید : 198 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 21:7 نظرات ()

 معرفی چند هیئت و بیان مشکلات و بایدها و نبایدهای هیئت های عزاداری


هدف ما در این گزارش معرفی تعدادی از هیئت‌های مستقر در شهر بود که از سایر هیئت‌ها که در مراسم‌های محرم تلاش دارند پوزش طلبیده و امیدواریم در فرصت‌های آینده با مطالعه بیشتر به معرفی سایر هیئت‌ها بپردازیم.

به گزارش نورباران مردم ممسنی با آماده کردن دسته‌ها و هیئت‌های عزاداری و سیاه پوش نمودن معابر، خیابان ها مهیا انجام مراسم عزاداری سیدالشهدا شده‌اند.
در این میان بازار، خانه، اداره و همه جای ایران بوی محرم گرفته است اما در ایم میان ما چقدر هیئت‌های مذهبی شهرستان را می‌شناسیم و راجع به عزاداری ایام محرم چه کارهایی باید انجام دهیم.
حجت السلام سید درویش زاهدی راد سرپرست تبلیغات اسلامی ممسنی به خبرنگار نورباران گفت: آنچه نیاز و راهنمایی‌های لازم بود در جلساتی با هیئت‌های مذهبی در میان گذاشته‌ایم که برای انجام بهتر امور لازم است این گروه‌ها با نیروهای نظامی و انتظامی همکاری مستمری داشته‌باشند البته وضعیت ظاهر و پوشش مسئولین هیئت‌ها نیز خیلی مهم است.
وی ضمن بیان اینکه باید نذورات مردمی مدیریت شود و مردم می‌توانند به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که همه‌ی نذورات در روز تاسوعا و عاشورا نباشد، ادامه داد: هیئت‌های مذهبی از ساعت 9 شب الی 11 شب باید به مراسم عزاداری بپردازند و ادامه این روند منوط به اجازه و رضایت مردم است و اگر هیئتی از این موارد تخلف کرد، مردم می‌توانند به سازمان تبلیغات اسلامی گزارش دهند.
 

نورباران بازدید : 658 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 20:54 نظرات ()

 بهنام حسنی در وبلاگ سردشت (sardasht2.blogfa.com) نوشت: مهر ماه است بوی مدرسه می‌آید والدین را تب نگرفته است، شهریه‌ای در کار نیست، به فکر سرویس مدرسه نیستند، اندک پولی را فقط برای خریید کتاب می‌خواهند ... یادش بخیر موقع مدرسه رفتن ما مثل الان نبود چند روز فبل از مهر ماه می‌رفتیم، ثبت نام می‌کردیم، پول کتاب می‌دادیم وبعد از چند روز سر کلاس می‌نشستیم .
 کفش پلاستیکی نوک تیز مشکی رنگ را برای مدرسه نگه داشته‌بودم که روزی که به مدرسه بروم بپوشم، کیف زیبایم هم دست دوخت خاله‌ام بود، گونی را با نخ زیبا دوخته بود که کتاب‌هایم را درون آن بگذارم، جیب کوچکی هم داشت که مدادهایم را درون آن قرار دهم، موی سرم را به هر بد بختی که بود با قیچی و چهره و یک ماشین سر تراشی دستی که با نفت آغشته می‌کردند که موها را از ریشه می‌کند به جای اینکه بتراشد.
شلوار گشاد و پیراهنی که برای برادر بزرگترم کوچک شده‌بود وبه من به ارث رسیده بود را پوشیدم، پیش خودم فکر می‌کردم از خودم خوش تیپ‌تر نخواهدبود. کتاب‌ها و کفش نوی پلاستیکی و پیراهن برادرم را شب به زیر سر گذاشتم و خوابیدم که صبح بشود و به مدرسه بروم.
خوابیدم ولی خواب نرفتم. صبح زود از مرغ‌ها تخمی خواستم که او را درون روغن محلی ترتیب دادم و با سری تراشیده و کفش نو و کیفی زیبا روانه مدرسه شدم. در راه که روانه مدرسه بودم -آن موقع سرویس نبود و باید پیاده می‌رفتیم- در بین را همه مرا نگاه می‌کردند وتحسین می‌کردند. به مدرسه که رسیدم صف صبحگاه بود بچه‌ها با موهای بلند و ظاهری نا مرتب آمده‌بودند. مدیر مدرسه برای بچه‌ها از نظافت و نظم صحبت می‌کرد و من را برای الگو جلوی صف صبحگاهی برد و از من تقدیر کرد. آن زمان این احساس، کمتر از گرفتن مدال طلای المپیک نبود، کله تراشیده‌ام را بالا می‌گرفتم و کلاس اول را شروع کردم. راستش از همان موقع تا اینکه دانشگاهم تمام شدم آن کله هنوز بالا بود وبه خود افتخار می‌کرد از نمراتم و به تلاش و به نظمی که داشتم.
سرم را بعد از فارغ‌التحصیلی دانشگاه واقعاً پایین انداختم، چرا که نه کاری و نه شغلی و نه ... چیزی خیلی عذابم می‌داد و آن هم ندیدن معلمان دوران دبستانم هست، همه را واقعاً دوست دارم به خصوص معلم کلاس اول دبستانم خانم "مشک‌عنبر کشاورز" که هم مادرم بود و هم معلمم. از همین جا به ایشان سلام می‌کنم واز ته دل آرزوی سلامتی برای ایشان و خانواده محترمشان را دارم.

نورباران بازدید : 298 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 20:3 نظرات ()

 سیدمحمدرضا رستمی/ مهر  ماه 93
آدمی و مرگ و میراث همزاد و هم ذات هم‌اند.سی، چهل، صد و پنجاه ساله هم بشوی باید گذاشت و گذشت! پندار تو چیست؟
لازم نیست بر زبان آورده‌شود که گفتارهای نگفته‌ات را در کردارهای روزمرّه‌ات می‌توانی ببینی...
خواه ناخواه پس از مرگت میراثی به یادگار گذاشته خواهدشد. میراث تو چیزی نیست جز مال و منال یا فضل و علم و ادب، یا فرزندان فاضل شاید هم بالعکسش ... میراث خوارانی نیز خواهند بود و خواهندآمد ... چه بخواهی چه نخواهی ... و این حرکت دوّار، بوده و هست و خواهدبود ... و تو و قدرتمندتر از تو و قداره بند تر از تو که هستند که به بازیچه‌اش بگیرند و بازش دارند؟ ... و اما تو برای فرزندان و میراث خوارانت و برای دیار و سرزمین‌ات به ازای آنچه برده‌ای وخورده‌ای چه بر جا نهاده‌ای و خواهی‌گذاشت...؟ سر به جیب تفکر فرو باید برد...!
* * *
در چندین شماره گفتار‌هایی مبنی بر تاکید بر نظارت و بازرسی‌های سفت و سخت ویژه‌ی مسئولان در تمامی امور داشتیم. نظارت‌هایی که عمدتاً رنگ و رو باخته و عقیم شده‌اند و در بیشتر جا‌ها تبانی و تواتُر جای آنها را گرفته‌است.
در قرآن از انفال و مراقبت از آن، در نهج‌البلاغه از بیت‌المال و اموال عمومی که تعلق به همه و جامعه‌ی اسلامی دارد بحث و سخن فراوان به میان آمده و در کلام و گفتار‌های معصومین بزرگوار نیز به خوبی بر این قضیه تاکید شده‌است اما متاسفانه کمتر به این موارد توجه می‌شود که این خود جای تامل است.
منطقه‌ی ممسنی و رستم سرزمینی است به جا مانده از تمدن‌های بزرگ پیشینیان و خاستگاه تمدن‌های انزان و انشان و اشکانی‌ها و هخامنشی‌ها. این سرزمین زرخیز در دوره‌های مختلف قبل از اسلام و قبل تر از آن و حتی تا چند سال اخیر مداوم مورد تاخت و تاز و حملات سنگین و تاراج گونه بوده است. رسم و سنت زیرخاک دفینه کردن اموال ارزشمند برای عدم دسترسی مهاجمان، مرسوم بوده کما اینکه تا چهل پنجاه سال اخیر مردم حتی تفنگ هایشان را زیر خاک پنهان می‌نموده‌اند و در وقت نیاز بیرون می‌آورده‌اند. می‌خواهیم بگوییم که ممسنی هم خاکش و هم زیرخاکش و هم مردمش، همه گوهراند و گنج و سیم و زر ...اما
کیسه‌های زر به بند گَندنا بربسته‌اند
 بر سپهر گَندناگون دست از آن افشانده‌اند ...

نورباران بازدید : 280 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 18:59 نظرات ()

 سلام. نورباران شماره 49 را تقدیم شما خوانندگان و دوستان گرامی می کنیم با این امید که در بیان مشکلات شهری و اشکالات نورباران و راهنمایی برای بهتر شدن و لایق حضور شما بودن، ما را از لطف خود، بی نصیب نگذارید. 

مـقـام مـعظـم رهـبـری: امروز شما وارثان آن شهدای بزرگ و آن مردان عظیم‌القدر هستید
سیدمحمدرضا رستمی/ 30 / آبان / 93: پاداش این مردم
باید بسیار بیشتر از آنچه امروز هست، باشد
حجت الاسلام یعقوبی امام جمعه شهرستان ممسنی:  مدیریت موفق با تفکر بسیجی است نه با تفکرحزبی و جناحی
تشریح برنامه های هفته کتاب و کتابخانی در ممسنی

نورباران بازدید : 376 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 18:2 نظرات ()

 برگزاری یادواره 57 دانش آموز و شش معلم شهید در شهرستان رستم
 یادواره 57 دانش آموز و شش معلم شهید در شهرستان رستم با حضور خانواده معظم شهداء و مسئولان و دانش آموزان در روستای بابامیدان  شهرستان رستم بر گزار شد.
در این مراسم  سرهنگ عباسی فرمانده سپاه مقاومت ممسنی و رستم از معلمان خواست تا در مدارس از شهادت ورشادت دانش آموزان در طول 8 سال دفاع مقدس مطا لبی گفته شود تا به نسل‌های بعد انتقال داده شود.
توضیح درباره کسر خدمت‌ سربازان متاهل
سردار سید حمید صدرالسادات رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا با اشاره به مقررات جدید مربوط به کسر خدمت‌های سربازان متاهل و دارای فرزند به یکی از ابهامات موجود در این مقررات پاسخ داد و گفت: برابر قانون، مجموع کسر خدمت‌های تعلق گرفته به یک سرباز نباید به حدی باشد که مدت سربازی را به کمتر از یکسال برساند. بنابراین تمامی کسر خدمت‌های تعلق گرفته به سربازان اعم از کسر خدمت‌های بسیج، نخبگان، همسر، فرزند و غیره به اندازه‌ای قابل استفاده است که سرباز با احتساب دوران آموزشی یک سال در خدمت نیروهای مسلح باشد.
کنایه سنگین شهرام جزایری به احمدی نژاد
شهرام جزایری معتقد است که «احمدی‌نژاد» قطعاً برای رای‌آوری راه‌های بهتری از پرس‌وجو درباره آن 300میلیون داشته‌است. وی گفت: «وقتی که آقای احمدی‌نژاد جلو آقای کروبی اسم آن 300میلیون‌تومان را آورد که تو چه کار کردی با آن پول، من اتفاقاً گفتم اگر آقای «احمدی‌نژاد» رای نیاورد او را استخدام می‌کنم که مطالبات من را پیگیری کند و خیلی هم خوب است. این همه کار و برنامه مهم است که او می‌توانست به صورت واقعی مطرح و آدم‌ها را جذب کند و رای بگیرد. آوردن نام شهرام جزایری آخر مگر چقدر برایش رای‌آوری داشت؟»
 

نورباران بازدید : 226 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 17:12 نظرات ()

وبلاگ وب نور نوشت: دوباره محرم و دوباره حس و حال عزاداری سیدالشهدا در راه است هر بار که محرم شروع می‌شود دغدغه های جدیدی برایمان به وجود می‌آید مثلاً به کدام هئیت برویم؟ نذری چه بدهیم؟ پشت ماشینمان را چه بنویسیم؟ چه پرچمی را بر سر در خانه بزنیم؟ کی مراسم زیارت عاشورا بگیریم؟ چه کسی را به مراسم دعوت کنیم؟ و ...
اما گاهی یادمان می‌رود که دغدغه‌ی این را داشته‌باشیم که چگونه رفتار کنیم و چگونه حرمت این ماه پر از اندوه و حزن را حفظ کنیم!
همچنین یادمان می‌رود که این همه عزاداری برای چه بود!!! و یادمان می‌رود که امام حسین(ع) قیام کرد تا اسلام زنده بماند و به فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر عمل کند.
حواشی دسته‌های عزاداری در این ایام دل انسان را به درد می‌آورد و یادمان می‌آورد که ما انسان‌های فراموش کاری هستیم. وقتی به این حواشی دقت کنیم تازه می‌فهمیم که چقدر غافل بوده‌ایم و چه راحت یادمان رفته‌است که امام حسین(ع) قیام کرد که اسلام زنده بماند و به فریضه‌ی امر به معروف و نهی از منکر عمل کند.
یکی از این حواشی در ممسنی که بارها امام جمعه شهرستان و دیگر علما به آن اشاره کرده‌اند نحوه پوشش در مجامع عمومی است حتی بارها به نحوه پوشش برخی از زنان و دختران در مراسمات مذهبی نیز انتقاد کرده‌اند و خواستار استفاده از حجاب برتر یعنی چادر در این مراسمات شده‌اند.

نورباران بازدید : 261 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 16:50 نظرات ()

مردم نوع دوست شهرستان های ممسنی ورستم مقدار 57هزار  سی سی از خون خودشان را برای افراد نیازمند به خون، تحویل اکیپ سیار انتقال خون استان فارس نمودند.
  اهداء خون در ممسنی و رستم هموارع با مشکلاتی همراه بوده‌است و مردم به شدت از این موضوع ناراضی هستند و ازاینکه مدت سه ماه است این اکیپ به ممسنی نیامده گله‌مند می‌باشند. به مصاحبه ها توجه ویژه ای شودزیرا مشکلات  زیادی برای مردم اهداء کننده خون دارند   
دکتر ایزدی ضمن گلایه از نبود جایگاه مناسب انتقال خون در زمان سرما و گرما  و تعطیلات و نبود امکانات مناسب در ممسنی گفت: اگر مسئولان همکاری کنند ما در هر هفته یکبار جهت اهداء خون دو شهرستان به ممسنی می‌آییم. شایان ذکر است اکیپ سیار انتقال خون فارس هر ماه یک بار از شیراز به ممسنی و رستم می آیند و مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم خون خودشان را به نیازمندان به خون  اهداء می‌کنند.
 

نورباران بازدید : 192 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 16:8 نظرات ()

 تبیین جایگاه عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها فقط مختص گروه معارف نیست و همه اساتید در تمام رشته‌ها و تشکل‌ها باید نسبت به مساله عفاف و حجاب در جامعه و دانشگاه ها همکاری مطلوب داشته باشند.
به گزارش نورباران به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نورآباد نشست علمی – تخصصی عفاف و حجاب ویژه دانشجویان و اعضای حلقه‌های صالحین بسیج در دانشگاه آزاد با حضور حجت‌الاسلام رحمانی امام جمعه شهرستان برگزار گردید.
 در این  جلسه پیرامون مساله عفاف و حجاب در دانشگاه و مراکز آموزش عالی و تشکیل بسیج اساتید و حلقه‌های صالحین تبادل‌نظر شد.
 حجت‌الاسلام رحمانی امام جمعه ممسنی در خصوص آثار و ارزش حجاب و عفاف در دانشگاه و رعایت این مساله از طرف اساتید، کارکنان و دانشجویان بیان داشت: باید با برگزاری جلسات متعدد فرهنگی و کارگاه‌های آموزشی و با دعوت از اساتید مجرب و متخصص در حوزه‌های مختلف فرهنگی و روانشناسی و جلسات پرسش و پاسخ برای دانشجویان از طریق دفتر فرهنگ اسلامی و بسیج دانشجویی و سایر تشکل‌های اسلامی موجود در دانشگاه‌ها نقش و جایگاه عفاف و حجاب را  در جهت هدایت دانشجویان بیشتر روشن کنیم.
وی تصریح کرد: علل گرایش جوانان  به بدحجابی، تبیین نشدن مفهوم عفاف و حجاب، تبلیغات گسترده ماهواره‌ها و رسانه‌ها و تعریف و تبیین نشدن لباس‌های اسلامی و ایرانی می‌باشد.  رحمانی افزود: در شهرستان ممسنی در مورد حجاب و عفاف، پوشش و لباس یک پوشش سنتی  است و از این جهت مناسب است گرچه بعضی‌ها این حدود را رعایت نمی‌کنند و این پوشش سنتی  را با مشکل مواجه کرده‌اند ولی در مجموع وضعیت خوب است در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در شهرستان این رویه متفاوت است و تبیین جایگاه عفاف و حجاب در دانشگاه‌ها فقط مختص گروه معارف نیست و همه‌ی اساتید در تمام رشته‌ها و تشکل‌ها باید نسبت به مساله عفاف و حجاب در جامعه و دانشگاه‌ها همکاری مطلوب داشته‌باشند.
 

نورباران بازدید : 243 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 16:6 نظرات ()

در کشورى و اقتصادى که متّکى به منابع زیرزمینى است و ثروت باد آورده در آن کشور حاکم است، نخبه، نه شناسایى میشود، نه جذب میشود، نه اصلاً احتیاج به نخبه احساس میشود. وقتى قرار شد که ما این ثروت ذخیره‌ى تاریخى خودمان را از زیرِ زمین بکشیم بیرون، مدام خام‌فروشى کنیم، به حالت «بچّه‌پول‌دارىِ ملّى» - این‌جورى بگوییم؛ مثل بچّه‌پول‌دارها که قدر پول را نمیدانند، هرجور دستشان بیاید خرج میکنند - کشور را بخواهیم اداره کنیم، آنجا نه نخبه شناسایى میشود، نه به نخبه احساس احتیاج میشود، نه نخبه میتواند نقش ایفا کند. نتیجه هم همین میشود که سرنوشت کشور مى‌افتد دست آن کسانى که سیاست‌گذاران کلانِ دنیاى نفت و منابع زیرزمینى‌اند.
کشور باید با نیروى درونى اداره بشود؛ به تعبیر درست ایشان، با ذخایر روى زمین یعنى استعدادهاى درونى ما، نیروى انسانى ما، هوش جوانان ما، با اینها باید اداره بشود؛ اگر این شد، هیچ قدرتى در دنیا قادر نخواهد بود که سرنوشت اقتصادى کشور را یا هر آنچه به اقتصاد کشور ارتباط پیدا میکند، در دست بگیرد و ملعبه‌ى خودش قرار بدهد. بنابراین باید دنبال علم و تحقیق رفت ...

نورباران بازدید : 300 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 16:2 نظرات ()

 قصه‌ی فرزندان این دیار که وکیل می‌شوند و به دیار خویش برنمی‌گردند

اسفندیار کشاورز- بازنشسته آموزش و پرورش
ننه‌گلی می‌گوید غم خورم یا غصه‌ی داستان و افسانه بگویم،  قصه بنویسم یا قصه‌گو باشم.
هیچ یک را نمی‌توانم بیان نکنم و برایش اشک نریزم،  قصه روزگار،  پیری،  غم و غصه‌ی جوانان،  پیرشدن روستاها، تعطیلی مدارس و بیماری علمی دانشگاه‌ها،  کوری و پیری جمعیت و ویرانی روستاها و جمع شدن سفره‌ی معروف ایرانی و آمدن بهار و نچیدن غنچه‌ای از روزگار شهر و دیارم که گویا نفرین شده‌است و یا به قول امیرکبیرکه بیان کرده است:
"هرکس پا در این دیار می‌گذارد وضع ما بدتر و بدتر می‌شود"،  
گویا ما نفرین شده‌ایم و از طرفی مگر خورشید نورآباد ممسنی از مغرب به مشرق طلوع می‌کند زیرا نه بهاری ما را شاد می‌کند و نه زمستانی و نه پائیزی برای ما سوغاتی دارد،  به جز غم و غصه و خاموشی و سکوت و خشکیدن پستان گوسفندان و فرار مرغابی‌ها،  چون رودخانه‌ها خشکیده است و کسی برای اوضاع و احوال آنها سرش درد نمی‌کند.
دیگر حتی قرص آسپرین را درمان درد مسکن نیست و درختان مصنوعی جای درختان طبیعی را گرفته‌اند،
بستر رودخانه‌ها جولان گاه الاغ‌های آواره از ظلم و ستم انسان‌هایی است که در به در و پرسه می‌زنند تا خاکی بر سر خود بریزند و از نیش خرمگس‌ها و سوز و گداز گرمای تابستانی در امان باشند.
ننه‌گلی از روزگار گله‌مند است که چرا خورشید روزگار به این سرزمین محبتی ندراد مگر ما و دیار ما فرزند این سرزمین (ایران) نیستیم که با طلوعش و یا غروبش ما را شاد نمی‌کند.
 

نورباران بازدید : 307 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 15:42 نظرات ()

 جلسه نقد و بررسی فیلم کوتاه "مداد پاک‌کن" به کارگردانی مجتبی اشرافی-از فرزندان دیار ممسنی-، در انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر شیراز برگزار شد.
چهارمین کارگاه انجمن سینمای جوانان ایران، دفتر شیراز با حضور مدرسین (فیلمنامه و کارگردانی) "استاد سیدمحمد برفر و استاد شهریار باقرنژاد"، با محوریت نمایش و تحلیل فیلم‌های پایان دوره فیلم سازان ورودی 91 از جمله دکتر مجتبی اشرافی با فیلم "مداد پاک‌کن"، در محل انجمن سینمایی شیراز برگزار شد.
دکتر مجتبی اشرافی در گفت و گویی با خبرنگار نورباران در خصوص این فیلم کوتاه گفت: فیلم مذکور اولین تجربه رسانه‌ای است که توانسته‌ام با همکاری برخی از بچه‌های زادگاهم در یکی از مدارس محروم "بردنگان" ممسنی، را به تصویر بکشم.
 

نورباران بازدید : 455 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 14:42 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 13
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 97
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 4,019
 • بازدید ماه : 10,775
 • بازدید سال : 88,050
 • بازدید کلی : 769,783