close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 4
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

ممسنی پس از شیراز بیشترین مشاغل خانگی را دارا می باشد
بیشترین مشاغل ایجاد شده در حوزه مشاغل خانگی مستقل پس از شهرستان شیراز در شهرستان ممسنی بوده است.  مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری فارس با بیان اینکه در شش‌ ماهه نخست سال جاری بیش از یک‌هزار و 600 فرصت شغلی در حوزه صنایع‌ دستی به وجود آمده است، گفت: بیشترین مشاغل ایجاد شده در حوزه مشاغل خانگی مستقل پس از شهرستان شیراز در شهرستان ممسنی بوده و در حوزه صدور مجوز مشاغل خانگی پشتیبان پس از شیراز شهرستان سروستان بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.
کاشت بادام در بیش از 170هکتار از جنگل های شهرستان رستم   
مهندس مسعودی مدیریت منابع طبیعی شهرستان رستم گفت : با توجه به آتش سوزی های گذشته و آسیب زیادی که به بعضی از جنگل های این شهرستان وارد شد ه ازنیمه دوم آذرماه تاکنون بیش از 170هکتاراز جنگل ها با کشت دانه های بلوط و بادام کوهی توسط کمک های مردمی ،هلال احمرو نیرو های اداره منابع طبیعی احیاء می شود .وی گفت: در سال گذشته بر اثر بی دقتی وسهل انگار ی بیش از 90 هکتار و درتابستان امسال 70 هکتار از جنگل های این شهرستان با گونه های بلوط ،بنه ،بادام کوهی،کیالک ،و دیگر گونه های گیاهی طعمه حریق گردید که با کمک های مردمی خاموش شد.
 

 

نورباران بازدید : 319 چهارشنبه 01 بهمن 1393 زمان : 3:13 نظرات ()

 مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ممسنی گفت: کانون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ممسنی با زیر بنای یک هزار 100 متر مربع آماده بهره برداری شد.
به گزارش خبرنگار نورباران هوشنگ زارعی مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) ممسنی گفت: کانون فرهنگی کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ممسنی با زیر بنای یک هزار و100 متر مربع در زمینی به مساحت دو هزار 100 متر مربع بنا نهاده شده است.  ایشان اظهار داشت:مراحل ساخت کانون سه سال بطول انجامید واعتباری بالغ بر نهصد وهشتاد میلیون تومان هزینه شده است. مدیر کمیته امداد بیان داشت: این کانون در بهمن ماه سال جاری همزمان با سی وهفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی افتتاح خواهد شد.
 

نورباران بازدید : 274 چهارشنبه 01 بهمن 1393 زمان : 0:4 نظرات ()

در کشورى و اقتصادى که متّکى به منابع زیرزمینى است و ثروت باد آورده در آن کشور حاکم است، نخبه، نه شناسایى میشود، نه جذب میشود، نه اصلاً احتیاج به نخبه احساس میشود. وقتى قرار شد که ما این ثروت ذخیره‌ى تاریخى خودمان را از زیرِ زمین بکشیم بیرون، مدام خام‌فروشى کنیم، به حالت «بچّه‌پول‌دارىِ ملّى» - این‌جورى بگوییم؛ مثل بچّه‌پول‌دارها که قدر پول را نمیدانند، هرجور دستشان بیاید خرج میکنند - کشور را بخواهیم اداره کنیم، آنجا نه نخبه شناسایى میشود، نه به نخبه احساس احتیاج میشود، نه نخبه میتواند نقش ایفا کند. نتیجه هم همین میشود که سرنوشت کشور مى‌افتد دست آن کسانى که سیاست‌گذاران کلانِ دنیاى نفت و منابع زیرزمینى‌اند.
کشور باید با نیروى درونى اداره بشود؛ به تعبیر درست ایشان، با ذخایر روى زمین یعنى استعدادهاى درونى ما، نیروى انسانى ما، هوش جوانان ما، با اینها باید اداره بشود؛ اگر این شد، هیچ قدرتى در دنیا قادر نخواهد بود که سرنوشت اقتصادى کشور را یا هر آنچه به اقتصاد کشور ارتباط پیدا میکند، در دست بگیرد و ملعبه‌ى خودش قرار بدهد. بنابراین باید دنبال علم و تحقیق رفت ...

نورباران بازدید : 281 چهارشنبه 01 بهمن 1393 زمان : 0:2 نظرات ()

قدم‌هایی که برداشته می‌شود، برای رضای خدا باشد


انجام پروژهای که احتمال مواجه باچالش های اجتماعی و فرهنگی در آن می رود باید با دقت خاصی صورت گیرد ودر این میان پروژ های سد سازی اهمیت خاصی دارد.
طرح مطالعات سد تنگ شیو در شهرستان رستم استان فارس از سوی آب منطقه استان کهگیلویه و بویر احمد از سال 86 آغاز شد.
با خبر شدیم برای بررسی دغدغه های مردمی روستا های اطراف پشتکوه رستم با حضور مسئولان شهرستان رستم و کهگیلویه و بویر احمد جلسه ای در مسجد روستای بکر برگزارشد.
به اتفاق محمد حسین روحانی رئیس شورای اسلامی بخش سورنا عازم جلسه شدیم. روحانی در طول راه گفت:در اجرای سد مهم این است که حق وحقوق مردم مشخص شودو چگونه مشخص شدنش حائز اهمیت است،مردم واقعا نگران هستند تا به حال جلسات زیادی داشته ایم اما راجع به مطالبات مردمی تاکنون مسئولان اجرای طرح اظهار نظر نکرده اند.  
حمید رضایی از ساکنان پشتکوه رستم  در این باره گفت: ما فقط فهمیدیم که از طرف استان همجوار آزمایش و مطالعات احداث سد روی رودخانه شیو انجام می گیرد و از دغدغه ومشکلات مردمی و طریقه جبران خسارت وارد به مردم هیچ صحبتی نبود. وی ادامه داد:پیگیری ما از طریق استانداری فارس و کهگیلویه و بویراحمد تاکنون بی نتیجه مانده است.
 

نورباران بازدید : 443 دوشنبه 29 دي 1393 زمان : 10:43 نظرات ()

دکتر نوذر شفیعی در حاشیه بازدید از منطقه پشت کوه رستم در گفتگو با یکی از سایت‌های محلی بیان داشته: شهرستان ممسنی و رستم از جمله شهرستان های گسترده است. وی در خصوص سفر زارع نماینده منطقه بویراحمد و دنا به منطقه پشت کوه و ادعای جدایی این منطقه از رستم گفت: سفر آقای زارع به منطقه اتفاق جالبی نبود همه ی ما باید مراقب اعمال و رفتارمان باشیم و تامل و تفکر بیشتری کنیم. وی افزود: یک سری عوامل درونی  و برخی که ادعای کاندیداتوری دارند آماده ی فروش رستم هستند این درحالی است که در جلسات شبانه دم از رستم می زنند و همین عوامل درونی باعث می شوند که عوامل خارجی وارد شوند و خود مردم باید این زمینه را بشناسند و اجازه این کار را ندهند.
چشم و گوش‌هایمان بلاخره به یک تیتر خبری و انتقادی از جدایی رستم از فارس از سوی نماینده روشن شد و البته جای تعجب هم دارد که چگونه این اظهارنظر در این روزها اظهار شده‌است.
 

نورباران بازدید : 371 شنبه 27 دي 1393 زمان : 13:17 نظرات ()

شهریار گودرزی
تعریف حدود خواست‌ها و تعیین اولویت‌های مطالبات مردم ممسنی امروزه بیش از هرزمان دیگری نمایان است. این موضوع تا کنون بحث‌های فراوانی برانگیخت از جمله آنکه "چه بکنیم؟ "و" به کجا برسیم " متن زیر شاید پاسخ من به این دغدغه‌ها باشد. واقعیت آن است که خود من نیز به تعریفی مشخص از این خواست‌ها نرسیده ام.
اهمیت تعریف حدود خواست‌ها و تعیین اولویت‌های مطالبات مردم ممسنی امروزه بیش از هرزمان دیگری نمایان است این موضوع تا کنون بحث‌هایی فراوانی برانگیخت از جمله آنکه "چه بکنیم "و" تا به کجا برسیم " متن زیر شاید پاسخ من به این دغدغه‌ها باشد. هرچند واقعیت آن است که خود من نیز به تعریفی مشخص از این خواست‌ها نرسیده ام .
علی رغم همه کمبود‌های مردم ممسنی در سراسر جغرافیا و خارج از جغرافیای این شهرستان نباید از نظر دور داشته باشیم که چه موقعیتی به لحاظ زمانی و جهانی به عنوان یک قوم داریم ، اینکه ما مطالباتی داشته باشیم که برآورده نشدن آنها موجب شده است تا احساس تبعیض یا حقارتی در ذهن و روح ما و سایر هم تبارانمان بنشیند یک موضوع است ،واینکه برای به دست آوردن این مطالبات می‌بایست ازچه ابزارهایی استفاده کنیم و با چه کسانی همنوا شویم موضوع دیگری است.درست است که در سراسر مناطق لرنشین آمار بیکاری نسبت به سایر مناطق ایران از میانگین بیشتری برخوردار است و توزیع ثروت و قدرت در این شهرها با شهرهای دیگرکه دارای چند فرهنگ هستند مانند دزفول، شوشتر، گچساران، شهرکرد و نجف آباد اختلافی فاحش دارد و این اختلاف فاحش در خیلی از زمینه‌ها به زیان همتباران لر است.

نورباران بازدید : 277 شنبه 27 دي 1393 زمان : 12:28 نظرات ()

وحید صادقی؛ دانش آموخته جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس.

جغرافیای انتخابات به عنوان یکی از شاخه‌های جغرافیای سیاسی به مطالعة جنبه‌های جغرافیاییِ انتخابات مانند سازماندهی فضایی انتخابات، تنوعات فضایی در الگوهای رأی‌گیری و تاثیر عوامل محیطی و فضایی در تصمیم‌های رأی‌دهندگان می‌پردازد. طیف عواملی که به لحاظ موقعیتی، جغرافیایی و فضایی نوع تصمیم‌گیری های انتخاباتی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، بسیار گسترده‌اند. یکی از این عوامل، مقوله ی طایفه-محوری است که از عوامل تاثیر‌گذار در رفتار انتخاباتی شهروندان و پیدایش الگوهای فضایی انتخابات به شمار می‌آید.
شهرستان نورآباد ممسنی از جمله شهرستان‌های استان فارس می‌باشد که تحت تاثیر مناسبات زندگی ایلی و عشیره‌‌ای قرار داشته است. از رهگذر چنین مناسباتی، الگوی رفتار انتخاباتی در این شهرستان، کارکردی طایفه‌محور دارد. رفتارشناسی افراد در روند انتخابات در این شهرستان نشان می‌دهد که افراد در یک بستر سیاسی ـ جغرافیایی  بر پایه طایفه، خود را بازگو می‌کنند و هر طایفه و حوزه انتخاباتی از نامزدی حمایت می‌کنند که "خودی" یا به عبارتی از اعضای طایفه و قلمرو جغرافیایی مورد نظرشان باشد.
در این شهرستان انتخاب یک نماینده مبتنی بر نیازی است که رأی‌دهنده در زندگی روزمره خود با آن رو به رو هستند. این نیازها به شدت در محدوده تقاضای محلی و نه عمومی و ملی خلاصه می‌شوند. نگاه رأی‌دهنده به نماینده نه نگاه به یک قانون‌گذار بلکه نگاه به یک حامی سفارش‌کننده برای پیشبرد امور روزمره محلی‌ اوست. برای نمونه، به صراحت به نامزد انتخاباتی می‌گوید من به شما رأی می‌دهم به شرط آنکه برای فرزند بیکارم شغلی پیدا کنی و یا اینکه برای من وام کلانی آماده کنی!!! این نوع رأی‌دهی به ویژه در سال‌های اخیر در حوزه انتخابیه ممسنی متداول شده است. بنابراین این گروه به نامزدهایی رأی می‌دهند

نورباران بازدید : 517 شنبه 27 دي 1393 زمان : 12:25 نظرات ()

مهندس هومان محمودی مدیرعامل مخابرات فارس در آیین افتتاح سایت bts شهر کوپن و چند پروژه‌ی مخابراتی دیگر در شهرستان رستم گفت: در مجموعه مخابرات مشکلات شهرستان ممسنی ورستم کمتر است اما نمی گویم مشکلات وجود ندارد وآن را کتمان نمی کنیم.
وی با اشاره به اینکه علی رغم اقدامات انجام شده در جاده ها نقاط کور داریم، ادامه داد: با پیگیری های انجام شده مقداری مرتفع و بقیه در برنامه است. ما حدود 4 میلیون شماره تلفن همراه در کشور داریم و حدود 2 هزارسایت برای پوشش آنها که برای پوشش کامل استان حدود 400 سایت کمبود داریم.
محمودی اظهار داشت: در بحث تلفن همراه انقلابی در کشور ایجاد شده است و کیفیت استان فارس در پوشش تلفن همراه 94 درصد است.
مدیرعامل مخابرات فارس با اشاره به طرح هم کدسازی در استان فارس بیان داشت: در بحث تلفن ثابت در استان فارس طرح هم کد سازی بدون هیچ مشکلی اجرا شد.درست است که در این طرح به خاطر پایین آمدن نرخ مکالمات به میزان هر دقیقه 30 ریال،شرکت مخابرات افت درآمد داشت اما این سیاست مخابرات است که خدمات بهتری ارائه دهد و سال گذشته حدود 38 هزار تلفن ثابت واگذاری داشتیم.
هومان محمودی گفت: دربحث اینترنت در بین استان های کشور استان فارس مقام اول را دارد و حدود 1300 کیلومتر فیبر نوری داشتیم که فیبر نوری شیراز به ممسنی نیمه کاره بود اجرا گردید.
ایشان گفت: در کل استان حدود 10 هزار کیلومتر فیبر نوری داریم و شهرستان های شامل ممسنی،کازرون،فراشبند،فیروزآباد و رستم به علت کوهستانی بودن احتیاج به سرمایه گذاری و هزینه بسیاری دارد.
محمودی با بیان اهمیت و نقش تلفن همراه در زندگی امروزی ادامه داد: پهنای باند سه گیگ برای اینترنت موبایل را ابتدا در مرکز استان با 176 سایت اجرا کردیم و امیدواریم این طرح در سایر شهرستان ها برای استفاده بهتر از موبایل،اجرا کنیم.
وی با برشمردن مشکلات شرکت مخابرات توضیح داد: گاهاً مسائل و مشکلات نقدینگی در همه مخابرات های استان کشور وجود داشته و دارد و ما معتقدیم مدیریت خوب در زمان سختی شکل می گیرد.ما مشکل نقدینگی داریم و در  روستا های ممسنی که  قطعی تلفن به علت سرقت کابل داشتند،دارای ارتباط کامل هستند و فقط مشکل چند روستا در شهرستان رستم حل نشده است که امیدواریم به زودی آنها هم دارای ارتباط تلفن ثابت شوند.

نورباران بازدید : 403 شنبه 27 دي 1393 زمان : 12:20 نظرات ()

علي زارع بخشدار سورنا  شهرستان رستم در تماس تلفني  با خبرنگار نورباران ضمن بيان اين مطلب كه حفظ و گسترش فضاي سبز، جنگل و مراتع نقش به سزايي در پيشرفت و توسعه هر منطقه دارد اظهار داشت:اين بخشداري با همكاري نزديك اداره منابع طبيعي شهرستان در راستاي  توسعه پايدار قصد گسترش فضاي سبز  و  ايجاد پارك هاي جنگلي در چند نقطه از اراضي ملي بخش و حواشي جاده ها و شهر كوپن دارد تا  علاوه بر  افزايش سرانه جنگل،  گامي در جهت جذب مسافران و گردشگران داخلي و خارجي و رونق اقتصادي منطقه  باشد و در همين راستا كمپينگي با عنوان  " سورناي سبز  " با شعار "سورنا بخش سبز و هر سورنايي ، يك نهال" متشكل از  ادرات مختلف، نهادها، گروه هاي مردم نهاد، امداد گران هلال احمر، اعضاي پايگاه هاي مقاومت،  بسيجيان، دهياران، شوراهاي اسلامي و . . .  راه اندازي نموده است و از طرق مختلف همانند شبكه هاي اجتماعي ، پيامك ، تلفن  گفتگوي رو در رو ،   جلسات و . .  در حال فراهم نمودن مقدمات و بسيج عمومي همه ظرفيت ها و امكانات است.
ايشان در خصوص شعار كمپينگ ياد شده "سورنا بخش سبز، هر سورنايي يك نهال" اظهار داشت: با توجه به جمعيت قريب به بيست هزار نفري بخش سورنا، برنامه ريزي ها در جهتي است كه با همكاري عوامل ياد شده در فصل درختكاري سال 1393 حداقل به تعداد جمعيت بخش نهال كاشته شود ، كه اين مهم ميتواند نقطه آغاز خوبي باشد براي توسعه منابع طبيعي ، گردشگري،  رونق اقتصادي و ايجاد روحيه نشاط و شادابي در بين اهالي و مسافران، مزيد امتنان است با انعكاس اين طرح به مسئولان  شهرستاني و استاني همگي به اتفاق ضمن اعلام حمايت قاطع، موضوع ياد شده را طرح بسيار جالبي دانستند كه ميبايست در ساير بخش ها و مناطق نيز  اجرا گردد و در اين راستا اولين جلسه هماهنگي بين اداري با حضور اينجانب ، مهندس مسعودي جم ، مسئول منابع طبيعي شهرستان رستم و آقاي انصاري مسئول حوزه بسيج محمد رسول الله ( ص)  به صرف صبحانه كاري در محل بخشداري سورنا برگزار گرديد ، كه نتايج خوبي داشت.

نورباران بازدید : 303 شنبه 27 دي 1393 زمان : 12:1 نظرات ()

برخی از دانشجویان پیرو خط امام و رهبری شهرستان ممسنی در اعتراض به همایش دانشگاه آزاد که با حضور محمدعلی وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار برگزار شده بود در جلوی فرمانداری تجمع کردند.
به گزارش خبرنگار  نورباران دانشجویان با تجمع خود خواستار بررسی هرچه سریعتر شورای تامین نسبت به سخنرانی‌ها و ابراز نظرهای تفرقه انگیز وکیلی شدند.
این دانشجویان با قرائت بیانیه‌ای بیان داشتند: این روزها در سایه‌ی  سهل‌انگاری مسئولین  شهرستان -که خود جای تعجب و سؤال دارد- شاهد حضور افرادی در سطح شهرستان هستیم که به بهانه 16 آذر روز دانشجو روز استکبار ستیزی، حرکات و سخنانی بازگو نمودند که نشان از تلاش برای بازسازی جریان فتنه داشت.! اگر این سوال از مسئولین شهرستان پرسیده نشود که چرا و چگونه دلسوزان نظام به راحتی اجازه‌ی سخنرانی و برگزاری همایش به چنین افراد را می‌دهند؟ حال آنکه فتنه گران و عقبه، شکست خورده ایشان می‌بایست در آرامش کامل، به تضعیف نظام بپردازند.
 

نورباران بازدید : 451 شنبه 27 دي 1393 زمان : 11:2 نظرات ()

به گزارش خبرنگار نورباران رهام پیکری در جلسه شورای اداری شهرستان ممسنی فرماندار ممسنی خطاب به مدیران گفت: در خصوص تبلیغات زود هنگام انتخاباتی گزارش‌هایی رسیده که برخی از مدیران همراه یا میزبان تعدادی از کاندیداها هستند و باید دقت کنند هنوز عرصه‌ی انتخابات نیست و در صورت مشاهده تذکراتی داده خواهدشد و مطمئناً برگزاری برنامه‌های تبلیغاتی به سود شهرستان نخواهد بود. وی در ادامه با تاکید بر ارائه گزارش عملکرد توسط مدیران در نماز جمعه گفت: تمامی مدیران برای سخنرانی پیش از خطبه ها حتما با فرمانداری هماهنگی کنند.
در این جلسه فرمانده سپاه  نیز از برگزاری یادواره شهدای شهرستان خبر داد و بیان داشت: در 7 دی ماه یادواره‌ی بزرگ شهدای شهرستان برگزار خواهد شد و از مدیران و دستگاه‌های مرتبط خواستار همکاری و تعامل هستیم. کریم عباسی از شهرداران، بخشداران و دهیاران خواستار فضاسازی خیابان‌ها در این خصوص شد.
 

نورباران بازدید : 325 شنبه 27 دي 1393 زمان : 10:52 نظرات ()

فرمانده نیروی انتظامی استان فارس در آیین افتتاح ساختمان کلانتری شهر کوپن شهرستان رستم بیان داشت: مردم مهمترین پشتیبان نیروی انتظامی در تامین امنیت هستند و در این زمینه نقش اساسی دارند.
به گزارش خبرنگار نورباران سردار احمد علی گودرزی، در آیین افتتاح ساختمان کلانتری شهر کوپن شهرستان رستم بیان داشت: نیروهای پرتوان جمهوری اسلامی ایران از جمله ارتش ، سپاه، نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان (عج) با هدایت خردمندانه رهبر معظم انقلاب توانسته اند امنیت مناسبی را در نقاط مختلف کشور ایجاد کنند.وی ادامه داد:با توجه به حمایت های مردم برای برقراری امنیت ، نیروی انتظامی وظیفه خود می داند که تکریم مردم را در اولویت امور خود قرار دهد و در این راه همه دست اندرکاران این نیرو تلاشی همه جانبه دارند.
بهروز دهقان، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان رستم هم گفت: برای احداث ساختمان کلانتری شهر کوپن این شهرستان یک میلیارد و 600 میلیون ریال هزینه شده است که از این میزان یک میلیارد و 100 میلیون ریال آن از محل اعتبارات استانی تامین شده است.شایان ذکر است در این سفر با تلاش بخشدار بخش سورنا و امام جمعه شهرستان رستم فرمانده نیروی انتظامی فارس قول مبلغ 75 میلیون تومان و یک دستگاه ماشین شاسی بلند برای پاسگاه چارطاق را دادند.
 

نورباران بازدید : 467 شنبه 27 دي 1393 زمان : 10:35 نظرات ()

دکتر نوذر شفیعی در مراسم افتتاح طرح‌های مخابراتی شهرستان رستم گفت: از مهندس محمودی که در حوزه‌ی مخابرات یکی از موفق‌ترین هاست،به خاطر خدمات این شرکت در استان فارس تشکر می‌کنم.
دکتر نوذر شفیعی نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح طرح های مخابراتی شهرستان رستم که با حضور مهندس هومان محمودی مدیرعامل مخابرات فارس برگزار شد، اظهار داشت: آنچه در حوزه‌ی مخابرات فارس اتفاق افتاده واقعاً یک واقعه استثنایی است و برداشت من این است که اگر آقای محمودی در راس شرکت مخابرات فارس وجود نداشت، این اتفاق نمی‌افتاد.
وی در پاسخ به صحبت های استاندار فارس مبنی بر اینکه عده‌ای دریوزگی پست می‌کنند، گفت: گاهی اوقات شیطنت‌هایی علیه یک مدیر توانمند می‌شود و مسائل و ملاحظات شخصی افراد باعث ایجاد دغدغه خدمت در مدیران می‌شود. عده‌ای از این افراد، خودشان گدای پست هستند اما دیگران را به این صفت می‌کوبند. شفیعی ادامه داد: به سادگی امکان تغییر و تحول مدیران وجود ندارد و ممکن است تغییر و تحولی صورت بگیرد اما هر تغییر و تحولی هزینه هم خواهدداشت.
 

نورباران بازدید : 325 جمعه 26 دي 1393 زمان : 11:40 نظرات ()

شهردار و اعضای شورای شهر خومه زار با امام جمعه ممسنی حجت الاسلام محمد یعقوبی دیدار کردند.
به گزارش خبرنگار نورباران در این جلسه کوچکعلی مرادی از اعضای شورای شهر گفت: شهر خومه زار با جمعیتی بالغ بر 8 هزار نفر بسیاری از طوایف را در خود جای داده است و روز به روز به یک رنگی و همدلی مردم افزوده می شود و فرهنگ های متفاوتی در این شهر وجود دارد و کافی است یک راهنمای خوب - همچون امام جمعه شهرستان - هدایت کننده باشد.
 وی همچنین گفت: 6 دانگ زمین های شهر خومه زار موقوفی است و در آمد زیادی اداره اوقاف از این موضوع کسب می کند اما متاسفانه مشخص نیست این در آمد در کجا هزینه می شود خود شهر یک منطقه محروم است و در اولویت قرار دارد و باید در آمدهای موقوفی در همین منطقه هزینه شود. حجت الاسلام محمد یعقوبی در پایان جلسه از شورا و شهرداری خواست به چهار مقوله نماز ، زکات، امر به معروف و نهی از منکر بپردازند و گفت: اگر مساجد شلوغ شوند و به مساله نماز پرداخته شود بسیاری از مسائل اجتماعی رفع خواهد شد و حضور پرشور مردم در مساجد فرصت مناسبی برای شورا است تا مسائل شهر را حل و فصل کنند و مطمئناً تخلفات کاهش می باید.وی با اشاره به مشکلاتی اقتصادی کشور افزود: زیاد به اعتبارات دولتی نمی توان چشم دوخت و باید با اعتماد سازی و همراه کردن مردم و خیرین به سمت سرمایه گذاری های خرد حرکت کرد.وی گفت: با ترویج زکات در شهر می تواند در آمد آن را با هماهنگی کمیته امداد صرف مسائل مرتبط شهر کرد.

نورباران بازدید : 287 جمعه 26 دي 1393 زمان : 11:35 نظرات ()

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی فارس از متلاشی شدن باند حفاران غیر مجاز در نورآباد خبرداد. به گزارش خبرنگار نورباران به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، سرهنگ محمدحسن صفری اظهار داشت: در پی اخبار واصله از مخبران مبنی بر حفاری غیر مجاز به قصد کشف اشیاء تاریخی، توسط حفاران غیر مجاز در منطقه "تنگ خاص جاوید" شهرستان نورآباد، بلافاصله عوامل یگان حفاظت با بررسی‌های لازم و انجام اقدامات اطلاعاتی در منطقه با هماهنگی واخذ مجوز قضائی باند حفاران غیر مجاز که متشکل از یک زن از بومیان منطقه و 4 مرد که غیربومی بودند، در حین انجام عملیات حفاری به دام افتادند. وی بیان کرد: پس از این عملیات غافلگیرانه 5 نفر از عوامل که حین ارتکاب جرم قصد فرار داشتند دستگیر و همچنین کلیه تجهیزات حفاری  از جمله دستگاه گنج‌یاب کشف و ضبط شد و متهمان جهت سیر مراحل قانونی تحویل مراجع  قضائی داده شدند.
 

نورباران بازدید : 273 جمعه 26 دي 1393 زمان : 11:32 نظرات ()

جلسه شورای فرهنگ عمومی با حضور حجت‌الاسلام یعقوبی امام جمعه ممسنی و دیگر اعضای آن در دفتر امام جمعه  ممسنی برگزار گردید.
امام جمعه ممسنی در این جلسه گفت: تمام مصوبات شورای فرهنگ عمومی باید  به جدیت انجام گیرد و مطالبات مقام معظم رهبری در شو رای فرهنگ عمومی لحاظ و عملی شود. وی افزود : نقاط مثبت و منفی  و چالش های فرهنگی  موجود در این شهرستان  بررسی و در رفع ان نهایت همکاری انجام گیرد.
به گزارش خبرنگار نورباران در این نشست اعضای شورای فرهنگ عمومی از صدا و سیمای فارس و واحد خبر که در ایام دهه محرم تصویر های  گسترده و زنده از مراسم عزاداری های شهرستان ممسنی پخش کردند، تشکر کردند.
 

نورباران بازدید : 305 جمعه 26 دي 1393 زمان : 11:29 نظرات ()

جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ممسنی به ریاست حجت الاسلام یعقوبی امام جمعه شهرستان و با حضور اعضای شورای اسلامی در محل دفتر امام جمعه تشکیل گردید.
در این جلسه سید ابراهیم حسینی رئیس اداره ارشاد و فرهنگ شهرستان ممسنی عملکرد شورا را در سال‌های قبل مثبت توصیف و اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی شهرستان ممسنی در سال گذشته رتبه اول را در سطح کشوری داشته است.
در این جلسه حجت الاسلام یعقوبی امام جمعه شهرستان ممسنی اولویت‌های چالشی در شهرستان را مطرح و راه درمان را خواستار شد. ایشان گفت: برای رسیدن به فرهنگ عمومی سه نوع برنامه باید در نظر گرفته شود برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، برای ارزیابی کار فرهنگ عمومی نماد مثبت معرفی شود.
 

نورباران بازدید : 283 جمعه 26 دي 1393 زمان : 10:40 نظرات ()

محمد گودرزی پس از 2 سال و 4 ماه مدیریت در آموزش و پرورش رستم تودیع شد تا سیداصغر حسینی مدیر جدید این نهاد معرفی شود.
به گزارش خبرنگار نورباران در این جلسه محمد گودرزی بیان داشت: 2 سال پیش وقتی قرار بود به عنوان مدیر این اداره معرفی شوم به من گفتند کار کردن در رستم سخت است و این یک شهرستان  ستاره دار است اما از زمانی که شروع به کار کردم آرامش مناسبی را در سطح اداره و شهرستان شاهد بودم.
وی ادامه داد: در آموزش و پرورش سیاسی کاری جواب نمی دهد، رستم شرایط خاص خود را دارد و باید هدف فقط کار و تلاش و خدمت برای رضای خداوند و مردم باشد. در این مدت گرایش سیاسی کسی مد نظرم نبود و به سیاسی کاری اعتقاد نداشتم و اگر بازهم در جایی مسئولیتی بپذیرم هرگز به سیاسی کاری نخواهم پرداخت.
وی در پایان گفت: به هر نحو شرایطی پیش آمد تا من خداحافظی کنم و آقای حسینی این وظیفه را برعهده بگیرد.
گفتنی است سیداصغر حسینی پیش از این سابقه مدیریت در پیام نور ممسنی را داشته است و در زمان جنگ تحمیلی به ویژه در عملیات والفجر 8 شرکت کرده است و از طلبه ها و مبلغین بوده است. وی 8 سال نیز معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش شهرستان رستم بوده و فارغ التحصیل رشته الهیات از دانشگاه کرج می باشد.

نورباران بازدید : 403 جمعه 26 دي 1393 زمان : 10:20 نظرات ()

نورباران" از چاپ پیام‌های مناسبتی و تقد‌‌‌‌یمی معذور است و به پیامک‌های عمومی و بیان مشکلات می‌پرد‌‌‌‌ازد‌‌‌‌ و به د‌‌‌‌لیل حجم انبوه اظهار لطف و محبت د‌‌‌‌وستان، منتخبی از پیامک‌های ارسالی چاپ می‌شود‌‌‌‌.
برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات
به این شماره پیامک بزنید‌‌‌‌: 30005825000019

 

نورباران بازدید : 279 جمعه 26 دي 1393 زمان : 9:9 نظرات ()

ازدواج یا همان پیوند زیبای زناشویی پیوندی آیینی است که طی احکام یا رسومی خاص بین زن و مرد در مذاهب و کشورهای مختلف برقرار می‌شود و در نهایت به تشکیل خانواده منجر می‌گردد. البته هر شخصی دلایل متفاوتی برای وصلت کردن با همسر آینده اش دارد که همین نظرات متفاوت باعث شده تا در کل مسئله "ازدواج" مهم و پرطرفدار تلقی شود کما اینکه ضرب‌المثل‌ها و سخنانی پندآموز از اندیشمندان در این رابطه گفته شده که مواردی از آنها را با هم می‌خوانیم.
بهترین ازدواج‌ها آن است كه آسان‌تر انجام گیرد ."پیامبر اكرم (ص)"
هر كه ازدواج كند نصف عبادت به او داده شده‌است. "پیامبر اكرم (ص)"
زن بگیرید  زیرا كه ازدواج كردن روزی شما را بیشتر می‌كند. "پیامبر اكرم (ص)"
هر كه مجردی را زن دهد، از جمله كسانی است كه خداوند در روز قیامت به او نظر می‌افكند. "امام صادق (ع)"
جهاد زن خوب شوهرداری كردن است. "امام كاظم (ع)"
با كسی كه اخلاقش بد است وصلت نكنید. "امام رضا (ع)"  
چرا مومن زن نگیرد، كه شاید خدا به او فرزندی دهد كه زمین را به «لااله الاالله»سنگین سازد. "امام باقر (ع)"
بهترین وساطت‌ها این است كه میان دو نفر در امر ازدواج وساطت شود  تا سر و سامان بگیرند. "امام علی (ع)"
 

نورباران بازدید : 427 جمعه 26 دي 1393 زمان : 6:37 نظرات ()

سرپرست دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه واکس میوه از موم و ترکیبات طبیعی تهیه شده و هیچ خطری برای سلامتی ندارد، گفت: مردم با خیال آسوده محصولات کشاورزی را مصرف کنند.
خبرگزاری فارس: طی هفته‌های گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی پخش شد مبنی بر اینکه به سیب و برخی محصولات دیگر باغبانی واکس می‌زنند و نتیجه‌گیری شده بود که استفاده از این میوه‌ها می‌تواند سرطان‌زا باشد، البته در رسانه‌ها هم صحبت‌های مختلفی در این باره منتشر شد که معمولاً ضد و نقیض بود.
علی محسنی سرپرست امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی تأکید کرد که واکس میوه در برخی محصولات برای جلوگیری از ضایعات استفاده می‌شود و در برخی مواد حتی ضروری است.
وی در عین حال تأکید کرد که این ماده هیچ ضرری برای انسان ندارد ماده‌ای تولید شده و الهام گرفته از طبیعت است که در بعضی میوه‌ها به طور طبیعی وجود دارد، وزارت جهاد کشاورزی استفاده از این ماده (واکس میوه) را به تولیدکنندگان توصیه می‌کند چرا که باعث کاهش ضایعات خواهد شد.
سرپرست دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگر در این میان کسی به طور غیرقانونی از مواد دیگری مانند پارافین استفاده کند وزارت جهاد کشاورزی هیچ‌وقت چنین ماده‌ای را توصیه نمی‌کند.
 

نورباران بازدید : 233 جمعه 26 دي 1393 زمان : 5:29 نظرات ()

راحله قائدی- دانش آموز کلاس دوم تجربی -دبیرستان سما
کودکی بیش نبودم، دستانم را به ادعای بازی به سوی آسمان بلند می‌کردم و نمی‌دانستم که همین اداها و کارهای من نیاز خنده و شادی اطرافیانم را فراهم می‌کند و دستان من مایه ای برای سرگرم کردن دیگران است...
خداوندا... این چه عشقی است به تو دارم... خداوندا از این همه مصیبت و گرفتاری این دنیا بیزارم...
اکنون که بزرگ شده ام به تو می‌گویم و از تو می‌خواهم مرا به کودکی ام باز گردانی...
دیگر نه نیاز به بازی کردن دارم و نه می‌خواهم نیاز دیگران مانع نیازهایم شوند... من؛ خود بیش از همه به تو محتاجم؛ محتاج نگاه تو، محتاج عشق تو، گروردگارا... من عاشقم، عاشق نیاز تو...
از کودکی گذشتیم و به امروز می‌رسیم!!!
وای بر من... این جا چه خبر است... در کودکی با خنده هایم و بازی هایم نیاز محبت و خنده ی اطرافیانم را بر طرف می‌کردم اما امروز... وای بر من و وای بر شما شرمساران... امروز با خنده که هیچ؛ با گریه برای دیگران هم، پیش آن ها محبت نمی‌بینی...
 

نورباران بازدید : 370 پنجشنبه 25 دي 1393 زمان : 17:16 نظرات ()

مرضیه زهرایی- دانش آموز کلاس دوم تجربی -دبیرستان سما  
گاهی فکر می‌کنم که چرا زمان را اینگونه  می‌نویسند: هفته را هفت روز، ماه را سی روز و سال را سیصدوشصت وپنج روز، اما هرگاه به زمان چشم می‌دوزم ساعت بین یک تا بیست و چهار بوده  که تازه و بیست و چهاری که جای آن نیز دوازده حک شده است.
این هم از مدهایشان از این کفش های تنگی که برای زیبایی می‌پوشند،
از این سنگ کاری هایی که در خانه هایشان جای فرش می‌گذارند، در آخر هم می‌گویند نمی‌دانم چرا لیز می‌خورم،
از این که هرکسی رنگی را دوست دارد اما نمی‌داند که رنگ ها در کنارهم زیبا هستند،
از این که هر کسی گلی را دوست دارد اما نمی‌داند گل ها در کنار هم خوش عطر و بو و زیبایی بخش گیتی اند.
از این که عشق کسی تنها آسمان آیی است و عشق کسی تنها زمینی اما انگار یادشان رفته که عشق زمینی و آسمانی با هم کامل می‌شوند.
ای کاش به جای برسیم که به جای فکر به مارک و زیبایی، بیابیم این آرامشی را که در آن مهم ترین دغدغه های ما همین مارک ها هستند کنار بزنیم و پا به طوفانی بگذاریم که سرانجامش چیزی می‌شود که حتی فکرش هم نمی‌کردیم.

نورباران بازدید : 369 پنجشنبه 25 دي 1393 زمان : 10:14 نظرات ()

آیسودا رضایی، دانش آموز کلاس دوم تجربی -دبیرستان سما
برادرم کودک بمان،
دنیای بزرگترها زیبا نیست بزرگ بودن تاوان دارد. دنیای تو ختم می شود به خواسته هایت و دنیای بزرگترها ختم می شود به آرزوها و نداشته هایشان. حلقه اشک تو برای یک خواسته کوچک است و حلقه ی اشک بزرگترها چرخ و فلکی است که تو در ذهن داری.
برادرم کودک بمان، بزرک که باشی همه دنیایت بزرگ می شود، بغضت، گناهت، خواسته هایت، آرزوهایت، نداشته هایت و ...
کودکی ات را به خاطر بسپار و تا می توانی فریاد بزن برای نداشته هایت، بزرگ که باشی فریادت بزرگ می شود و نمی توانی خودت را خالی کنی و این فریاد نزده حسرتی می شود در دلی که روزی تنها خواسته اش یک آبنبات چوبی بوده.
شاد باش که حداقل تو را برای خودت در آغوش می گیرند و افسوس که اگر بزرگ باشی برای داشته هایت، وای از روزی که آنها را از دست بدهی آن وقت می بینی
چه راحت زیر پای عابران لگد می شوی.
 

نورباران بازدید : 835 پنجشنبه 25 دي 1393 زمان : 5:55 نظرات ()

سمانه غلامی، کارشناس ارشد شبکه های کامپیوتری
قوم لُر از دیر باز خاستگاه مشاهیر و نام آورانی بوده‌است که نقش‌های بی‌بدیلی را در تاریخ ایران زمین ایفا کرده‌اند. در طول تاریخ زنان لُر نیز دوشادوش مردان به فعالیت‌های اجتماعی-سیاسی پرداخته و از خود ذکاوت، رشادت و دلاوری‌های زیادی به یادگار گذاشته‌اند و در جای جای تاریخ همه را به تحسین واداشته و نام خود و قوم لُر را تا ابد بر تارک تاریخ ایران حک کرده‌اند. به یقین نقش حماسی زنان تفنگ بر دوش قوم لر که در آوردگاه ها همواره پشت و پهلوی مردان خود بوده اند، نشانی فراموش ناشدنی است. "یوتاب، دولت خاتون، قدم‌خیر، مریم بیگم، بی‌بی مریم و ..." از جمله این زنان نام‌آور لُرتبار هستند.
1 - قدم‌خیر
قدم خیر سَروَنی ش کاله/ آساره زنگل ِ ماله
گُل وَنی ش تنگوان کوه بی/ دُهدر رستم ِ زاله
برگردان: قدم‌خیر سرونی کال به سر دارد/ و ستاره ی زنان هر ایل و مالست/ گلونی او غرور کوههای تنگوان را ماند/ چرا که او دختر رستم زال و خواهرسهراب است.-
اگرچه صفاتی نظیر جنگاوری، سیادت ، شجاعت و سخاوت معمولاً در مورد مردان به کار می‌روند اما کم نیستد زنانی که این صفات را در حد اعلا داشته‌اند؛ یکی از این زنان «قدم‌خیر» است.
قدم‌خیر دختری زیبا، رشید و دلاور بوده و دوران نوجوانی خود را در شرایط ایلی و کوچ نشینی همراه با برادرانش و در مبارزات میان طایفه‌ای و هم چنین مبارزات ایلی با حکومت‌های وقت (اواخر قاجار و اوایل پهلوی) سپری نموده‌است؛ سیسیل جان ادموندز کز نویسنده کتاب سفرنامه لرستان در مورد وی می‌نویسد: «قدم‌خیر دختر کدخدا قندی است و به زیبایی و هوشیاری شهرت دارد». هم بیت زیر در وصف زیبایی و جمال قدم‌خیر سروده شده‌است:
 

نورباران بازدید : 777 چهارشنبه 24 دي 1393 زمان : 10:46 نظرات ()

 

رانند‌‌‌ه‌ی تاکسی د‌‌‌ر گذر از هیاهوی زند‌‌‌گی، هر بار و یا د‌‌‌ر هر مسیر، برگی از زند‌‌‌گی د‌‌‌یگران را می‌خواند‌‌‌ و همراه آنها ورق می‌زند‌‌‌. رانند‌‌‌ه‌ی ما گاهی محرم اسرار د‌‌‌یگران می‌شود‌‌‌ و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود‌‌‌ هیچ نقشی د‌‌‌ر آن ند‌‌‌ارد‌‌‌. ... او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اند‌‌‌یشه هایمان می‌شود‌‌‌. ... این شماره، راننده تاکسی در مسافرتش به بخش ماهور  گویا درگیر یک دیدار مردمی مسئولان می‌شود و نکاتی را از دیدگاه خودش می‌نگارد. با ما همراه باشید...

نورباران بازدید : 247 سه شنبه 23 دي 1393 زمان : 21:39 نظرات ()

 امیر اسکندری کارشناس ارشد حقوق عمومی
موسسات آمار و جمعیت در سال 2014 جمعیت جهان را حدود پنج و شش دهم میلیارد اعلام نموده‌اند که در بیش از دویست و سی و شش کشور و در پنج قاره به نام های آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا  زندگی می‌کنند. رشد متوازن تکنولوژی ومدرنیزم صنعتی و بویژه توسعه صنعت ارتباطات که عمدتاً محصول غرب به ویژه آمریکا است توانسته است جهان را به دهکده ای یعنی یک ده کوچک تبدیل کند و حقا هم چنین است ؟ چرا که با توجه به رشد متناسب صنعت ارتباطاتی کارگران افغانی در روستا های ایران از جمله روستای پر جمعیت نورآباد که فقط نام شهر را یدک می‌کشد. به آسانی با خانواده ها و مخاطبان خود در اقصی نقاط جهان و از جمله بلخ و مزاز و هلمند گفتگوی تصویری و آیفونی داشته‌‌باشند. این نعمت علاوه بر سایر نعمات بزرگ دیگر دستاورد بشری مانند اختراع برق و روشنایی ، استحصال گاز و نفت از اعماق زمین برای سوخت و استخراج آب آشامیدنی سالم از زیر زمین و هزاران نعمت در حال حاضر مورد استفاده بشر ،کشف واکسن های مختلف پزشکی وپیوند قطعات مختلف بدن همچون قلب و عروق وکلیه و کبد و.... همه وهمه دستاورد دانش بشری غرب است یعنی اروپائی ها و آمریکائی ها.
 

نورباران بازدید : 449 سه شنبه 23 دي 1393 زمان : 13:36 نظرات ()

اسفندیار کشاورز، بازنشسته آموزش و پرورش
در آن روزهایی که هیاهوی و غارت و چپاول و قحطی و گرسنگی و خرافات و جهل و بیسوادی غوغا می‌کرد هنوز بوی باروت جنگ های جهانی اول و دوم به مشام می‌رسید و یا در کنار نگار همچنان به روزگار خویش می‌اندیشید و به آوارگی ایل و سکوت روستائیان در گوشه و کنار مملکت خویش می‌نالید و با نگاه غم انگیزش همچنان به کویر جمعیت تشنه و خسته و گرسنه اش می‌اندیشید و نگاه می‌کرد و با غروب نارنجی رنگ او سخن می‌گفت و زمانی هم با خود زمزمه می‌کرد و به دوران دبستانی خود که پای تخته سیاه می‌رفت و می‌نوشت بابا آب داد و مامان نان داد و گاهی به یاد فصل پاییز و مدرسه و خش، خشّ برگ درختان در زیر پای هر عابری و زمانی هم به یاد شعر آرش کمانگیر می‌افتاد و گاهی در تابلوی ذهنش نقاشی می‌کرد و زمانی به یاد جبار باغچه‌بان و پزشک انسان دوست (التر شوابترز) می‌افتاد که یکی در کنار دانش آموزان کر و لالش عمر خویش را سپری می‌کرد و دیگری در آفریقای محروم در کنار بیمارانش بوسه می‌زد دست آنها را و دفن شد.
 

نورباران بازدید : 309 سه شنبه 23 دي 1393 زمان : 7:23 نظرات ()

سومین سوگواره تعزیه هیئت اباالفضل‌العباس (ع) امسال نیز در شهرستان ممسنی با حضور گروه‌هایی از شهرستان ممسنی و کازرون در محل حسینیه این هیئت برگزار شد.
امسال نیز همانند سال‌های گذشته در ایام محرم و صفر فعالیت‌های مذهبی در شهرستان ممسنی رنگ و بویی عاشقانه، خالصانه و هنرمندانه به خود گرفت و باعث گردید در این ایام نه تنها فعالیت‌های مذهبی پررنگ‌تر بلکه با استفاده از ابزارهای گوناگون هنری برنامه‌ها از کیفیت و کمیت بهتری برخوردار باشد.
هنر نمایش یکی از فاخرترین و جامع‌ترین هنرهاست که در بین اهالی هنر شناخته شده‌است و این به دلیل ماهیت و شکل هنر است که نه تنها از همه‌ی هنرها بهره می‌برد بلکه با ترکیب و درهم‌آمیزی دیگر هنرها، هنری نو و تازه می‌آفریند که با داشتن امکانات آن هنرها، هیچ یک از آنها نمی‌باشد چرا که با درآمیختن پتانسیل‌ها و توانایی‌های دیگر هنرها ماهیت و خاصیت تازه‌ای برای هنر نمایش تعریف می‌شود که همیشه روبروی مخاطب است و نفس به نفس مخاطب، و به همین دلیل دارای جایگاه بالایی است.

 

نورباران بازدید : 391 دوشنبه 22 دي 1393 زمان : 8:16 نظرات ()

عرفان حیدری، دانشجوی رشته الکترونیک دانشگاه شهید چمران اهواز
در این نوشته به عنوان یکی از شهروندان این دیار چراهایی را نگاشته‌ام که حداقل امیدوارم اگر مسئولان جوابی ندارند، دوستان عزیز و خوانندگان نورباران، ما را در یافتن پاسخ ان یاری نمایند. هر چند چراها و چیستی‌های زیادی در شهر وجود دارد اما این است آنچه به ذهن حقر رسید:
1) چراشهرستان های ممسنی ورستم پایانه مسافر بری ندارند ومسافرین مجبورا کنار خیابان سوار شوند؟
2) چرا شهرستان ما میدان میوه تره وبار ندارد؟
3) چرادرشهرستان ممسنی وسایل بازی برای کودک در پارک های این شهرستان اصلا وجود ندارد؟
4) چرادر شهرستان ما هیچگونه  کارخانه صنایع تبدیل اعم از گوجه فرنگی,انار,انگور,خیارشور و مربا و... وجود ندارد؟
5) چراکارخانه قند شهرستان های ممسنی ورستم بعداز45سال وفرسوده شدن قطعات وبیکار شدن کارگران هیچگونه امیدی به آن نیست؟
6) چراتمام طرح های شهرستان های ممسنی ورستم تماما نیمه تمام وگاها غیرفعال شده اند؟(مثل جاده ی دالین _نورآباد) و (قائمیه_نورآباد_بابامیدان) وازهمه مهم تر پتروشیمی که فقط تابلوی آن خود نمایی می کند؟
7) چراشهرستان های ممسنی ورستم دکتر طب کارندارد وبرای گرفتن کارت سلامت مجبوراً به (کازرون,گچساران,شیراز و یاسوج) مراجعه باید گردد با این همه پزشکی که نورآباد دارد؟
 

نورباران بازدید : 301 دوشنبه 22 دي 1393 زمان : 6:59 نظرات ()

تیرداد قاسمی دوم دبیرستان،   ویراستار: نسرین شکرالهی                      
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر از اندیشه نگذرد
ضمن قدردانی و تشکر از زحمات دست اندرکاران ماهنامه نورباران در پی انتشار متنی با عنوان "توهین خزنده به طنز غضنفر و پاسخ احمد خاکیان" در نورباران سی ام شهریور 93 برآن شده‌ایم تا چند جمله‌ای در این خصوص بنویسیم. امیدواریم که باعث رنجش خاطر هیچ عزیزی نشود.
شخصیت غضنفر نمادی از انسان دنیادیده‌ای است که در هیاهوی این شهر و پا به پای تهاجم فرهنگی بیگانگان می‌خواهد درد مردم را به قلم طنز بیان کند و خوشبختانه طنز غضنفر در میان افراد تحصیل کرده و افراد سرد و گرم چشیده روزگار این دیار طرفداران بیشتری دارد و این مایه افتخار است که به جای گوش دادن به ترانه‌های رپ و یا مبتذل گوش شنوایی هم پیدا می‌شود که به درد دل‌های غضنفر گوش دهند.در دنیای ادبیات، طنز گونه ای نوشته است که در لا به لای نوشتار آن دردهای اجتماع نهفته است که هر خواننده یا شنونده ای بعد از مواجهه با آن و لبخند ظاهری ناخودآگاه عمیقا به فکر فرو رفته و دردها برایش ملموس تر می‌شوند.
 

نورباران بازدید : 393 دوشنبه 22 دي 1393 زمان : 1:50 نظرات ()

به شهدا ادای دین کنید
ما زنده‌ها فکری به حال خودمان می‌کنیم

حسین سرکوهی
روستاهایی که در زمینه‌های مختلف در کشور نمونه باشند، به وفور مشاهده می‌شوند اما روستایی که با جمعیت چند ده خانواری تعداد 14 شهید تقدیم نظام و انقلاب کرده‌باشد، یک پدیده‌ی استثنایی محسوب می‌شود.
روستای نظرآباد در منطقه‌ی پشتکوه رستم در کنار روستاهای بکر و تیرازگان قرار دارد. بافت جغرافیایی انسانی روستا از حدود20خانوار تشکیل شده که بیشتر آنها طایفه ی ده تینی هستند.
این روستا 14 شهید داردکه 8 تن از آنها در روستا خاک شده اند که عبارتنداز: مرادقلی نظری،جان محمد نظری،علیدادنظری،نصیر نظری،حسین نظری،منصورنظری،خداکرم نظری و خداخواست نظری. شهدای گرانقدر کریم هنرپیشه در روستای اکبری، خیرالله کشاورز شهباز افشون، غضنفر و حبیب‌الله افشون، در روستای دودک مدفون هستند.
برای تهیه گزارش از این روستا به اتفاق دوستان نوربارانی و علی‌صفر انصاری راهی این روستا شدیم.
حسینقلی نظری از کهنسالان روستا که به قول خودش مردم اورا به لقب"پیرمرد کلاهی"می‌شناسد، در مورد تاریخچه و وجه تسمیه روستا گفت: در شهریور سال 1320 که حسینقلی خان از تبریز  آمد و این روستا را به ما داد، آن زمان این روستا"گره"نام داشت و به دلیل که بین دو رودخانه محصور بود به آن گره می‌گفتند تا سال1360 که علیداد نظری به شهادت رسید.
 

نورباران بازدید : 369 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 23:44 نظرات ()

سلام. نورباران شماره 52 را با خبرهایی خوب و بد، تلخ و شیرین خدمت شما دوستان عرضه می داریم. خبرهایی از موفقیت جوانان ممسنی و رستم در اجلاس سراسزی نماز و برکناری مدیران ممسنی در سطح استان.
نورباران 52 را با هم می خوانیم.


 

<p style="&quot;text-align:" justify;"=""> صفحه 2
مـقـام مـعظـم رهـبـری: باید دنبال علم و تحقیق رفت
به قـلم مدیرمسئول: شور انتخاباتی ایجاد کنیم نه شعور مردم را بازی بگیریم
افتخارآفرینی فرزندان ممسنی و رستم در بیست و سومین اجلاس سراسری نماز
پیوستن سروش رفیعی ملی پوشی از ممسنی به یوزپلنگان ایرانی تیم ملی فوتبال
 

نورباران بازدید : 271 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 12:5 نظرات ()

سیدکاظم خادمی
بر حسب علاقه ایلیاتی و ادبیاتی‌ام و فراخور حال، سعی در مطالعه ی جسته و گریخته شاهنامه دارم هر چند از دیرباز با صفای ایلیاتی ها، مهمان خوانش شاهنامه از سوی بزرگان بوده ام.
گاه گاهی شاهنامه را می خوانم و با ورق زدن آن خود را در اندیشه هایی سیر می دهم که سرشار از احساس‌های غرورآفرین پهلوان اساطیری ایران زمین است. البته دیر وقتی نیست که از محفل های شاهنامه و شاهنامه خوانی بزگان ایل و روستا محروم مانده ایم و خودمان در به واتساپ،وی چت،... مشغول داشته ایم.
از آغاز باید که دانی در بست
سرمایه گوهران از نخست
که یزدان ز ناچیز، چیزآفرید
بدان تا توانی آرد پدید
در مطالعه ی شاهنامه علاوه بر لذت فوق العاده ادبی و احساسات پاک میهنی و گذشته از فرهنگ و زبان و علاقه به اهل بیت و ایران دوست داشتنی، خصیصه ای مشترک و عمیق بین ما و شاهنامه وجوددارد که از دید بسیاری غافل بوده و یا کمتر کسی به آن اندیشیده است.
با خواندنش روحیات ملی مان را نوازش می دهیم و احساس غرور می کنیم آنجا که گیوه ها، گودرزها،کیخسروها به پاسداشت ای سرزمین کهن،از جان مایه گذاشتند  و ما هم نام‌های آنها را زینت بخش برادران و فرزندان و پدران‌مان داریم، کهزادها، گیوها، پشوتن‌ها، برزوها و سهراب‌ها و ...
 

نورباران بازدید : 303 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 8:37 نظرات ()

لطف اله حسنی

در رابطه با طایفه‌گرایی مطالب بسیاری گفته و نوشته شده‌است اما هر موضوع را باید اول تعریف نمود و مصادیق آن را مشخص کرد و سپس به تصدیق یا تکذیب آن پرداخت.
آنچه در ابتدا به چشم  می‌خورد این است که در شهرستان‌های ما (ممسنی و رستم) طایفه‌گرایی وجود دارد و خواهدداشت! لذا باید علل و عوامل چنین پدیده‌ای را مورد کنکاش قرارداد. طایفه‌گرایی اگر در حد و اندازه‌ی خود رعایت شود و اگر در مسیر صحیح قرار گیرد، بد نیست.هنگامی که یک طایفه دست به عمل خیری می‌زند قاتلی را می‌بخشد، محکومی را از زندان آزاد می‌کند، فکر غلطی را دفع می‌کند، دست نیازمندی از طایفه گرفته می‌شود یا جهت اشتغال، طایفه تلاش و کوشش می‌کنند، جهت رفاه حال طایفه از مال خود انفاق می‌کنند، این‌ها همه نه تنها زشت نیست بلکه زیبا و پسندیده است و اگر در این مسیر همه‌ی طوایف همدیگر را یاری کنند یا به رقابت بپردازند جامعه به مدینه‌ی فاضله تبدیل می‌شود و مصداق آیه شریفه" تعاونوا علی البر و تقوا "است.
 

نورباران بازدید : 313 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 7:49 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 50
 • آی پی دیروز : 65
 • بازدید امروز : 388
 • باردید دیروز : 191
 • گوگل امروز : 13
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 579
 • بازدید ماه : 7,335
 • بازدید سال : 84,610
 • بازدید کلی : 766,343