close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 27
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

هر دم از این باغ بری میرسد.

هنوز مدت زیادی از همهمه و جار و جنجال های جدایی شهرستان رستم از ممسنی و بی خیالی و عدم موضعگیری مسئولان محلی و شهرستانی نمی گذرد که این بار زمزمه های جدایی از جنوب ممسنی به گوش می رسد و بحث هایی مبنی بر جدایی بخش ماهور از ممسنی و الحاق آن به شهرستان کازرون و یا همپارچگی با بخش چنارشاهیجان و تشکیل شهرستان دیگر در استان فارس، در بین مردم دهن به دهن میچرخد.

قبل از پرداختن به اصل موضوع لازم می دانم اطلاعاتی راجع به بخش ماهور ارائه دهم.

نورباران بازدید : 985 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:16 نظرات ()
دین مبین اسلام با پیشروی خود در میان كشورها و ملل آن زمان همواره با خود، سجایای اخلاقی و حسن خلق و عدل و داد و نظایر آن را، برای ملت‌های دربند افكارپوسیده و در بند سنت‌های غلط باقی مانده از نیاكان‌شان، بسان هدیه‌ای ارزشمند پیشكش می‌كرد و می‌گستراند. ما ایرانیان، علی‌رغم مقاومت نخستین شاهنشاهان‌مان نظیرخسروپرویز، به مرور كه دین مبین اسلام وارد گستره‌ی پهناور ایران آن زمان‌مان گردید این الگوها و آموزه‌های ا خلاقی و آسمانی دین اسلام را با آن چه سابق بر این از آئین زردشت آموخته‌بودیم درهم آمیخته و دركلاس درس ایمان و مسلمانی، گوی سبقت را از سایر ملل ربودیم. وجود فارسی‌ها و دیگر ایرانیان در كنار پیامبر عظیم‌الشان اسلام و پذیرش تشیع و ولایت علی (ع) دلائلی محكم و متقن بر این مدعاست.

 

نورباران بازدید : 266 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:14 نظرات ()

ایاز رضایی

السّلام.
حالا که هر دم از این باغ بَری می‌رسد، تازه‌تر از تازه‌تری می‌رسد، باخبر شدیم اولین نامزد ریاست‌جمهوری از آن سوی آب‌های نیلگون قصد نام‌نویسی دارد. به‌به! به‌به! واقعاً مشعوف شدیم! حالا که قحط‌الرجال به اینجا کشیده از متولّیان، استدعای عاجزانه داریم مشکل ما روستائیان را هم مثل سایر مشکلات یک شبه حلّ و فصل نمایند!
حالا که خطر انحراف به چپ از میان‌رفته و انحراف به راست مُدّ روز است، ما روستائیان هم می‌خواهیم از این حالت دِمُدِ "demode" بیرون‌بیاییم امّا همان‌طور که مستحضرید خوانین و کدخدایان سنّتی دیگر کارآیی ندارند و محبوبیّتی هم در دل مردم ندارند!!! بهتراست در این مدّت باقیمانده -همچون سایر ملزومات- تعدادی خان و کدخدا و نماینده چینی یا کره‌ای وارد کنید که شدیداً مورد نیازاست.
اولاً به جان شما، طایفه‌گرایی به جایی رسیده که بیا و ببین! طایفه هست که دو کدخدا دارد! طایفه هست که دو خان! و سه کدخدا دارد!!! و طایفه هم هست که به جز خدا کسی را ندارد!
ما از همین طایفه‌ی مذکوریم که واقعاً کمبود خان و کدخدا و نماینده داریم. تا پیش از این می‌توانستیم اعضای شورا را به جای نمایندگان جا بزنیم ولی حالا کسی برای شورا تَرِه هم خرد نمی‌کند!
یک خواهش دیگر هم داریم و آن اینکه به همراه خوانین و کدخدایان تعدادی هم "جومونگ و برادر یوری و ..." که در کار دزدگیری تبحّر کامل داشته‌باشند وارد کنید بلکه سارقین آبادی‌ها را سرجایشان بنشانند.
زیاد زحمت است والسّلام.
بعدالتحریر:
در پایان چند درخواست از همولایتی‌ها را به ضمیمه تقدیم می‌کنم به رئیس‌جمهور آینده هر کسی که باشد!
"مه‌قلی یازده پسرش بیکاره، میگه یه کاری بکن چار تاش پیر شدن! دختر بی‌بی هاجر وام ازدواجش فعلاً وِل‌شده! ازدواجشم داره ول میشه! دو سه تا از گاوداری‌ها تعطیل شدن ایضاً گله‌داری مش‌رمضون! هفتصد هشتصد تا تُلُمبه گازوئیل ندارن، برقی هم نشدن! همه میگن کشاورزی فایده نداره بریم دنبال کار بگردیم! هر چه تحت پوشش کمیته داریم همه‌شون آه و ناله دارن که همه چی گرونه! زیر خطّ فقر هوا خیلی پَسِه اَخَوی!! نرخا ساعت به ساعت اس‌ام‌اس میشن امّا گندم و شلتوک هنوز به قیمت عهد باستانه، چون تمام وزرا و دست‌اندرکاران برنج‌های دانه‌بلند می‌خورند نه شمیم و چمپای ممسنی!! بقیه‌ی درخواست اهالی هم شامل هفده گونی کاغذ و نامه‌ی دربسته بود که در آخرین سفرشان تقدیم دسته‌ی گل‌مان کردیم! ولی اولاتر از همه‌ی این خواسته‌ها واردات همان خان و کدخدایِ "چینی" است که التماس دعا داریم و گر نه دستور فرمایید در اسرع وقت خلأ قانونی "چماق و شش‌پَر نوبندگونی" را پُر کنن بقیه‌اش با من!!"
 

 

نورباران بازدید : 267 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:12 نظرات ()

همیشه نام ها بیان واقعیت کامل یک مطلب، جا و یا یک حادثه نیست. با شنیدن نام روستای "دشت" روستا و مکانی جلگه‌ای، وسیع و هموار برای انسان تداعی می گردد اما روستای دشت شهرستان رستم در منطقه‌ای کوهستانی و تپه‌ای و روستایی کوهپایه‌ای به حساب می‌آید که خانه‌های آنها بیشتر در میان تپه‌های کوهستانی و با مصالح محلی ساخته‌شده‌است اما کم‌کم راه آجر، سیمان، فلز و بتون به روستا بازشده و خانه‌ها به سمت و سوی مقاوم‌سازی می‌روند.
این روستا از روستاهای قدیمی شهرستان رستم در بخش سورنا است و اکثریت افراد جمعیت 250 خانواری این روستا از طایفه‌دشتی می‌باشند. آنها حدود 600 سال پیش از منطقه دشتی بلوطک (برازجان بوشهر) به این منطقه مهاجرت نمودند.
نورباران بازدید : 346 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:9 نظرات ()

مهندس رحیمی: مشکل اصلی ما در شهرستان بحث سفارشات است

در پی درج و انتشار خبری در سایت نورآنلاین مبنی بر "تعدادی از مالکان خودروهای شخصی یا عمومی با همدستی برخی از کارگران تلمبه‌چی جایگاه  پمپ‌بنزین دوراهی نورآباد ممسنی، نسبت به فروش غیر مجاز سهمیه بنزین تخصیصی خود با قیمت هر لیتر 6500 ریال اقدام و با این کار در سیستم مدیریت عرضه سوخت کشور اخلال ایجاد می کنند. شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران بارها با صدور اعلامیه ای تصریح کرده که فروش سهمیه بنزین تخصیص داده‌شده به خودروهای شخصی از سوی دارندگان کارت و عوامل فروش در پمپ بنزین‌ها به نرخ آزاد خلاف بوده و پیگرد قانونی دارد. اما نکته اینجاست که شرکت  پخش فرآورده‌های نفتی شهرستان هیچگونه نظارتی بر این جایگاه‌ها ندارد." مهندس رحیمی رئیس شرکت پخش فرآورده‌های ممسنی و رستم با حضور در دفتر ماهنامه نورباران اظهار داشت: وظیفه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی با کمیت وکیفیت مناسب است و برخلاف نوشته سایت مذکور شرکت پخش فرآورده‌های نفتی بر جایگاه‌های خود نظارت لازم را داشته و دارد." ایشان با بیان این موضوع که انسان باید واقعیات را بگوید و از هیاهو نترسد، ادامه داد: در موضوع بنزین در دبه‌ها در مجاورت پمپ‌بنزین‌های ممسنی نیز  بارها در کمیته سوخت شهرستان طرح موضوع شده است و قرار بر  این شده که نیروی انتظامی این موارد را جمع‌آوری کنند. مهندس رحیمی ادامه داد: وظیفه‌ی اصلی برخورد با عرضه‌ی خارج از شبکه با نیروی انتظامی شهرستان است و ما بارها موضوعاتی را گزارش داده‌ایم و متاسفانه برخورد مناسب صورت نگرفته‌است. وی با اشاره به اینکه در روز حدود 150 هزار لیتر بنزین در جایگاه‌های ممسنی و رستم عرضه می‌شود،  گفت: مشکل اصلی ما در شهرستان بحث سفارشات است، وقتی خلافکاری را می‌گیریم با میانجی‌گری هزاران نفر مواجه می‌شویم. ما در طی دو سال 4 محموله سوخت قاچاق گرفتیم اما به علت میانجی‌گری و تماس‌های مکرر نتوانستیم با آنها برخورد مناسب انجام دهیم. رئیس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ممسنی و رستم ادامه داد: به عنوان مثال یکی از جایگاه‌داران ممسنی از ما درخواست غیرقانونی داشت و حتی از طریق سفارش‌ نماینده‌ی شهرستان پیگیر جریان بود اما به نتیجه نرسید تا اینکه با ارتباط با مدیرکل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی خواهان انجام درخواست غیرقانونی‌اش که به محض اطلاع مدیرکل از روند درخواست وی، به این جایگاه‌دار جواب رد داده‌شد. وی مشکل عمده‌ی شهرستان‌های ممسنی و رستم را این‌گونه سفارشات و عدم نظارت کافی دانست و گفت: مسئولین اگر بخواهند، می‌توانند این شهر را با همه‌ی کمبودها به شهری نمونه در کل کشور تبدیل کنند.  

نورباران بازدید : 346 جمعه 27 بهمن 1391 زمان : 17:17 نظرات ()

اگر چه  در هزاره سوم دیگر مرگ مادر و کودک به دلیل نبود مراقبت های بهداشتی معنایی ندارد اما با همه این اوصاف باز هم  در جوامع  روستایی و فقیر شاهد این رویداد اسفناک هستیم . مرگ صبا پارسایی دختر بچه  دو ساله از روستای مشایخ دشمن‌زیاری می‌تواند گویای این نابرابری در برخورداری از مراقبت های پزشکی باشد. روستای مشایخ به عنوان مرکز دهستان مشایخ از توابع بخش دشمن‌زیاری است که  در ضلع شرقی شهرستان ممسنی قرار گرفته، روستایی که با تقدیم 21 شهید و صدها جانباز، رزمنده و اسیر می‌تواند دلیری و اخلاص این مردم را به تصویر بکشد  و اما چرا از ابتدایی‌ترین امکانات بشری یعنی بهداشت، مسکن و تغذیه و حتی آموزش و پرورش دور مانده‌است. اما همه این درد ها می توانند قابل تحمل باشد اما مرگ دختر بچه‌ی بی گناه و معصوم نه تنها قابل تحمل نیست بلکه نمک بر زخم هم هست. طاهره پارسایی مادر صبا در مورخه 30/8/91 ساعت 7 صبح، متوجه  تب شدید و ضعف دختر بچه خود می‌شود. هراسان و پای پیاده به امید کمک به سمت درمانگاه  روستا که  حدود یک کیلومتر از خانه‌شان دور بود و در بالای روستا قرار داشت راه  می‌افتد اما غافل از اینکه درمانگاه پزشک و یا حتی بهورزی ندارد، بعد از دیدن درمانگاه قفل شده با تشنج  دختر بچه‌اش روبه رو می‌شود  و با مراجعه  به  خانه‌ی بهداشت روستا  هم  نتیجه‌ای نمی‌گیرد و برای بردن  دختر بچه  در حال مرگ به نزدیک‌ترین بیمارستان، شوهرش را که تازه با تراکتور بر سر کار رفته‌بود را خبر داده و تا رسیدن شوهرش، ساعت حدود ده صبح بود که به دو سه خانه ماشین‌دار هم تماس می‌گیرد اما ماشینی در روستا یافت‌نمی‌شود. مادر و پدر همراه دختر بچه  در آتش تب سوزان  بر سر راه  روستا می ایستند و حدود ساعت 11:30 صبح  با التماس، یک وانت بار واردشده به روستا را دربست و تا روستای سردشت دشمن‌زیاری می‌آیند و بعد از آن دختر بچه را به بیمارستان  شهر نورآباد می رسانند اما بیمارستان هم پزشک نداشت؟! پزشک، آن  هم پزشک کشیک به جای حضور در بیمارستان به عروسی رفته‌بوده و از طریق تلفن پرستاران را راهنمایی و دارو تجویز می‌کرده. خلاصه اینکه بعد از 13 ساعت بستری شدن صبا در بیمارستان بدون پزشک مرکز شهرستان  در صبح  روز 1/9/91 به دیار حق شتافت. (روحش شاد)

نورباران بازدید : 278 شنبه 21 بهمن 1391 زمان : 16:56 نظرات ()

نصیب‌اله حیاتی/ بهمن ماه 91
«دغدغه های عزیز»
بهمن امسال با همه‌ی بهمن‌ها تفاوت دارد. سی و چهارمین بهمن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که در آن یخ های استبداد و ستم شاهنشاهی آب و فصلی نو در تاریخ و سرنوشت این مردم رقم‌زد، مصادف شده‌است با ماه عزیز ربیع‌الاول که در آن نیز ولادت با سعادت پیامبر نور و روشنایی است امّا دشمنان این هر دو برای استیلا و سیطره بر بشریت و جهان در ایام جری‌تر از گذشته به میدان آمده و به انحای گوناگون سعی در تخطئه و جلوگیری از رشد و نمو آنها دارند و می دانند که موفقیت و پیروزی این دو رویداد که به هم وابسته‌اند مساوی‌است با آگاهی و آزادی انسان‌ها و دنیایی که آنها سال‌ها و قرن‌هاست که از راه همین جهل، توانسته‌اند به حیات خود ادامه و روز به روز فربه‌تر گشته و به چپاول آن بپردازند. اما وظیفه‌ی ما در چنین ایامی دو چندان است و علی‌رغم همه مشکلات و گرفتاری‌ها باید آگاه بود و هوشیار؛ برای شناسایی توطئه‌های دشمن که هر روز هم به رنگ و گونه‌ای نو نمود پیدا می‌کنند و سعی در ناامیدی و شکست این هر دو دارند.

 

نورباران بازدید : 409 پنجشنبه 19 بهمن 1391 زمان : 18:49 نظرات ()گذر از ماه‌های "آبان‌ریز" و "اندوهگین" و پا نهادن به ماه‌های "سرماده" و "برف‌آور" اگر چه در نظر بعضی‌ها گریز از برگ‌ریزان است و ورود به فصل سرما و خشونت و جمود و ناسرسبزی، امّا ... بارش‌های پی در پی رحمت الهی امسال همه‌ی برداشت‌های سطحی از پاییز و زمستان و نازیبا جلوه‌دادن آنها را نقش بر آب ساخت و ...
 امّا مگر آدمیّ دو پایِ بهانه‌گیر قانع می‌شود ... خدا "نور و باران" و رأفت و محبت و بخشندگی فرومی‌پاشاند و آدمی ناسپاس ...! باید قدردان بود! الطاف بی‌کران الهی را باید پاس داشت! مهرورزی و یکدلی و صمیمت را باید رواج داد و عداوت و کینه‌توزی و نامهربانی، بی‌رحمی و شقاوت و بی‌انصافی _ که نه فقط در مورد دوستان و هم‌کیشان بلکه در مورد تمام همنوعان مذموم و ناپسند است _باید از فرهنگ لغات هر منطقه‌ای رخت بربندد.
   مردم ما گوهره‌ای پاکیزه دارند، پاک‌سرشت و پاک‌نهاد و با بصیرت اند و سَره را از ناسَرِه خوب تشخیص می دهند. مردمی باشعور و با اراده و مستحکم‌اند و این را در طول گذر زمان و تاریخ خرد و کلان خود، به خوبی به اثبات رسانده‌اند. غیرت، مردانگی و تعصبی آمیخته به بصیرت در وجودشان نهفته‌است و به قول رهبر فرزانه‌ی انقلاب: "روزی که توده‌ی عظیم مردم احساس کند که دشمنی‌ای متوجه انقلاب است بدون فراخوان حرکت می‌کنند و می‌آیند." و این را در تمامی بازه‌های زمانی خاص به نمایش نهاده‌اند. فهم و شعور و اراده و پاک‌سرشتی مردم باید حرمت گذارده و تقدّس بصیرت آنها باید ارزش و جایگاه داده‌شود.
                 

نورباران بازدید : 369 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 17:22 نظرات ()

عبدالخالق طاهری دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد سینماست. امّا بیش و پیش از مدرک تحصیلی‌اش سال‌ها در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری چون نمایش، عکاسی، ادبیات و فیلمسازی فعالیت‌های چشمگیر و در خور توجهی داشته و سال‌ها در کنار کارهای فرهنگی و هنری به تدریس در دانشگاه‌های هنری پرداخته‌است و اکنون به همراه برادرش "حجت طاهری" مشغول فعالیت فیلمسازی است و آخرین کارهایشان که بهانه‌ای برای این گفتگو بود، برای مردم ممسنی و خودشان افتخاراتی کسب نموده‌است. سه فیلم "بایاری‌ها، مسافر دریا، و سیمای پنهان دنا" کار برادران عبدالخالق و حجت طاهری به بخش مسابقه ششمین جشنواره فیلم حقیقت راه پیدا کرد و همراه با دیگر فیلم‌های جشنواره از 13 تا 20 آبان ماه امسال در سالن‌های سینماهای عصر جدید و فلسطین در تهران و همزمان در چندین دانشگاه سراسر کشور به نمایش درآمد. فیلم "بایاری‌ها" در بخش قوم شناسی و فیلم "مسافر دریا" در بخش نگین درخشان، کاندید دریافت جایزه بهترین فیلم شدند و سرانجام در روز پایانی "حجت طاهری" بخاطر کارگردانی فیلم "بایاری‌ها" موفق به دریافت لوح تقدیر و جایزه نقدی این جشنواره شد و پس از فیلم "کوچ زود هنگام" در جایگاه دوم قرار گرفت.

حجت طاهری بدلیل تصادف رانندگی، نتوانستند با ما گفتگویی داشته باشند و تهیه کننده کار، عبدالخالق طاهری بجای برادرشان، پرسش های ما را، پاسخ دادند.

نورباران بازدید : 677 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 17:18 نظرات ()

شهید عبدالله خداپرست در شب 21 ماه مبارک رمضان در سال 1342 در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود.
وی از همان ابتدای کودکی تحت تعلیم و تربیت خانواده قرار گرفت و مسائل مذهبی ونکات قرآنی را نزد خانواده فراگرفت. دوران تحصیل وی مصادف با تبعید شدن آیت‌الله مدنی به شهرستان ممسنی بود که وی یکی از شاگردان ممتاز در حوزه دینی و قرآنی ایشان بود و در کلاس‌های قرآن ممتاز بود و همچنین در فعالیت‌های سیاسی قبل از انقلاب با پخش اعلامیه بر ضد رژیم شاه و شرکت در تظاهرات حضوری فعال داشت. با پیروزی انقلاب اسلامی شهید مدتی را در حوزه‌ی علمیه ممسنی گذراند که با شروع جنگ تحمیلی عضو بسیج سپاه شدند و مسئولیت واحد آموزش بسیج بر عهده‌ی ایشان گذاشته شد و نیروهای بسیجی را در جهت حضور در جبهه‌های جنگ آموزش می‌دادند.

نورباران بازدید : 319 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 9:27 نظرات ()


هیئت ابوالفضل‌العباس در سال 1360 تاسیس شد و از آن سال تاکنون توانسته به عنوان یکی از منظم‌ترین و منسجم‌ترین هیئت‌های شهرستان مطرح شود و در کنار برنامه‌های مذهبی محرم و عاشورا، این هیئت در طول سال برنامه‌های مختلف دارد. برای آشنایی بیشتر پای صحبت‌های حاج عباس خسروی مسئول این هیئت می‌نشینیم. با ما همراه باشید.


با سلام و خوش آمدید. کمی از خودتان و سوابقتان برایمان بگویید.
عباس خسروی بچه‌ی نورآباد، متولد سوم خرداد 1342 هستم و سه فرزند دارم. دو دختر و یک پسر که یکی از دخترها ازدواج کرده و دیگری سوم راهنمایی است و در درسش موفق است و سومین فرزندم نیز پسر است و حدود 30 ماه سابقه‌ی حضور در جبهه دارم.
 

نورباران بازدید : 519 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 9:20 نظرات ()

 

بوی محمّد، بوی عطرآگین نفس محمّد از بالاترین گلدسته‌ها و مناره‌های اسلام دوستی، رایحه رایحه به مشام جان می‌رسد. خورشید محمّد را نمی‌توان با گل و لای پوشانید‌، درخت محمّد را نمی‌توان ریشه خشکانید. فریاد محمّد و لااله‌الّاالهِ‌ محمّد را از کوچه پس کوچه‌های نیویورک و سیاتل‌،  از فرانسه‌ی مهد تمدن و آزادی! و از جای جای اروپای اسلام ستیز نیز می‌توان به خوبی به گوش جان شنید. در گیر و دار آشوب‌ها و بلواها‌، در ستیزه‌جویی‌ها و جنگ طلبی‌های خاورهای میانه و دور،  در ترکیه و سوریه‌،  در یمن و لبنان و افغانستان، در مصر تازه از خواب جهالت بیدارشده‌،  درعرب نشین‌های لَنگُ و سست اراده‌،  در جمهوری‌های تازه استقلال یافته، در تمامی‌ همهمه‌های عدالت‌جویی عرب و کرد و ترک، پرچم‌های مخالف‌خوانی با حکومت‌های وقت به اهتزاز درآمده ... چه خواهد شد؟ این همهمه‌ها ریشه در کجا دارد؟ آیا شورش واقعی اسلام‌خواهانه‌ی ملت‌هاست ؟یا ایجاد تشنج و تشویش برای مجوز حضور اجانب و به قول خودشان رفع معضلات!؟ آیا با ادامه‌ی تعارضات در سایر کشورهای عرب و غیرعرب، خاوری و باختری، آسیایی و غیرآسیایی و درگیری با حاکمان و سردمداران وقت و حضور نظامی و برکناری یک حکومت و انتصاب حاکمان جدید، دهکده‌ی جهانی سر و سامان و نظم نوین خواهدیافت؟
 

نورباران بازدید : 413 سه شنبه 28 آذر 1391 زمان : 18:25 نظرات ()

اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی ممسنی در پی ادغام وزارت‌خانه تعاون و وزارت‌خانه کار و رفاه اجتماعی در سه ماهه‌ی چهارم سال 90 رسماً فعالیت خود را با 9 پرسنل شروع کرد.
بخش تعاون از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی دولت است که در زمینه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی فعالیت می‌کند و دارای اهدافی چون ایجاد شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل، قراردادن وسایل کار در اختیار کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، پیشگیری از تمرکز ثروت در دست افراد خاص، پیشگیری از انحصار، احتکار، تورم و اضرار به غیر، جلوگیری از کارفرما شدن مطلق دولت، توسعه و تحکیم مشارکت و تعاون عمومی بین همه‌ی مردم و قرارگرفتن مدیریت و سرمایه منافع حاصله در اختیار نیروی کار و تشویق بهره‌برداری مستقیم از حاصل کار خود است.

نورباران بازدید : 720 سه شنبه 28 آذر 1391 زمان : 18:21 نظرات ()

مدیرمسئول و برخی اعضای ماهنامه نورباران ویژه شهرستان‌های ممسنی و رستم با امام جمعه نورآباد ممسنی دیدار و گفتگو کردند.

در این  دیدار حاج نصیب‌الله حیاتی مدیرمسئول ماهنامه نورباران ضمن معرفی اعضای نورباران گفت: بیش از یک سال است که فعالیت خود را شروع نموده‌ایم و سعی کرده‌ایم با رویکردی انتقادی و فرهنگی به مطرح کردن مسائل، مشکلات و پتانسیل‌های این دو شهرستان بپردازیم.

نورباران بازدید : 317 یکشنبه 26 آذر 1391 زمان : 17:23 نظرات ()

حوزه‌ی کار و نفوذ پیرمرد را کم کرده‌اند و حصاری کشیده و اندیشه‌ی اقتصادی بر اهمیت فضای سبز ارجحیت پیدانموده‌است اما از سنگینی کار پیرمرد کم شده...
سال‌هاست در گذر از پارک روبروی بازارچه جانبازان ممسنی چشم به دیدن و تماشای پیرمردی زحمتکش و دوست داشتنی می‌دوزیم. ساده، صمیمی و عاشقانه به چند قطعه‌ی کوچک چمن و چند اصله درخت که یادگار کهنه‌ی سرهنگ تژده می‌باشد، آب می‌دهد و فضای سبز را تمیز می‌کند اما پارک همیشه کثیف است! یا پیرمرد دیگر توان کار ندارد یا سیاست اشتباه شهرداری و مسئولان شهری است که به تعداد مورد نیاز سطل آشغال مناسب در پارک وجود ندارد و یا ما مردمی که ...
پیرمرد دوست دارد با مردم ارتباط داشته‌باشد و صحبت کند، کافی‌است برای آشنایی دریچه‌ای کوچک بازکنی، آن وقت تا زمان خداحافظی هم صحبتی صمیمی و صادق خواهی داشت. بی‌پرده سخن می‌گوید و عجیب عاشق امام خمینی (ره) است و او را دوست دارد.
در گذر از پارک لحظاتی را با پیرمرد گذراندیم. ساده و دوست‌داشتنی است و بهتر از دیگرانی که فقط حرف می‌زنند او کار می‌کند و حرف می‌زند ...
ابتدای صحبت گفت: چند سالی است که اینجا کار می‌کنم.کارم دوام چندانی ندارد و هر از چند گاهی اخراج شده و دوباره سر کار برمی‌گردم، ماهی 200 هزارتومان حقوق دارم اما الان سه ماه است که علاوه بر عیدی امسال حقوقم را نداده‌اند.

نورباران بازدید : 366 دوشنبه 20 آذر 1391 زمان : 18:11 نظرات ()

گفتگو: مهدی محمودی خبرنگار نورباران
ورزش‌های انفرادی بخصوص ورزش‌های رزمی در طی چند سال اخیر در شهرستان‌های ممسنی و رستم رشد فوق‌العاده و چشمگیری داشته‌است و این دو شهرستان، قهرمانانی در عرصه‌های استانی و ملی داشته‌اند اما مشکل اصلی این شهرستان‌ها، نبودن اسپانسرها و حمایت‌های مالی لازم برای رشد و شکوفایی است که به باور بسیاری از ورزشکاران، نبود کارخانجات صنعتی و تولیدی و بی‌تفاوتی برخی از مسئولان در این موضوع محرز و آشکار است. هر چند در طی این سال‌ها اداره ورزش و جوانان ممسنی در حد توان، بودجه‌هایی برای این امر اختصاص داده‌است که جای تشکر دارد اما این آبراهه، کفاف هزینه‌های ورزش را نمی‌دهد و  نمی‌توان فقط از یک اداره با بودجه محدود توقع کار خارق‌العاده داشت.
ورزش تکواندو در بین سایر رشته‌های ورزشی به علت جذابیت خاص و مطرح بودن در سطح بین‌المللی و المپیک همواره مورد توجه جوانان بوده‌است. کسب چندین عنوان در سطح ملی و استانی در رده‌ی آقایان و بانوان از جمله افتخارات این ورزش در شهرستان ممسنی است. هیئت تکواندوی شهرستان متشکل از عبدالرضا جمشیدی (رئیس)، زهرا غلامی(نائب رئیس)، مهدی پرنگ (دبیر)، هادی میراحمدی (کمیته انضباطی) و اله‌داد کشاورز (مسئول مسابقات) در سطح شهرستان مشغول فعالیت‌اند.
برای آشنایی بیشتر از روند ورزش تکواندو در شهرستان پای صحبت‌های عبدالرضا جمشیدی رئیس هئیت تکواندوی شهرستان نشستیم. با ما همراه باشید.

نورباران بازدید : 460 جمعه 17 آذر 1391 زمان : 18:41 نظرات ()

 

 

روزها و شب‌ها پس پشت آدمیان می‌آیند و می‌روند و آدمیان نیز پس پشت روزها ... زمانه و زمین و روزگار از تمامی دریچه‌ها با تمام بضاعت به رویاها و افسانه‌های بزرگ زندگی می‌نگرند تا تمام قصه‌ها و رنج و اندوه و درد زندگی خود را در تموّج غصه‌ها به تماشا بنشینند. شهرزادهای قصه‌گوی ممسنی کم نیستند و قصه‌های غصه‌های مردم ممسنی نیز کم نیست اما کمتر هستند افراد بزرگ و اندیشمندی که دلسوزانه، عالمانه و در عین حال متعصبانه تاریخ و فرهنگ و ادبیات، این میراث‌های گران‌بهای ایل و تبار خود را به قلم بنگارند و با زبان محبت دل به تصویر بکشانند. استاد بزرگ حسن ‌حبیبی فهلیانی قدم‌های بزرگ و ارزشمندی در این مسیر برداشته‌است.
شایسته می‌دانیم قلم به دستان ما نیز دنباله‌روی این فرزانه‌ی فرهیخته، معرّف ارزش‌های بزرگ و ماندنی‌ترین میراث‌های این قوم باشند.
با ما همراه باشید.
 

نورباران بازدید : 481 جمعه 12 آبان 1391 زمان : 17:58 نظرات ()

ما بسته‌ی تو هستیم لازم به بستنی نیست
عهدي که با تو بستیم هرگز گسستني نيست

فالوده و بستنی لکی زبانزد همه‌ی عام و خاص مردم ممسنی است. اسم و رسم مغازه‌اش برای دادن نشانی، بالاتر از نام هر میدان و خیابانی است و پایین‌تر یا بالاتر از بستنی لکی برای هر نورآبادی آدرسی سر به راه‌تر از هر خیابان این شهر است.
کریم لکی را مردم ممسنی با فالوده و بستنی‌اش بیشتر می‌شناسند. او نزدیک به چهل سال است که در همین مغازه‌ی دوست‌داشتنی‌اش دل مردم را خنک می‌کند ... اما کریم لکی ورزشکار را مردم ممسنی شاید کمتر بشناسند. او با تیم بسکتبال ممسنی در سال 56 و 57 نایب‌قهرمان فارس شده و بیشتر از هفت-هشت قهرمانی شهرستان و غیرشهرستان، مقام ورزشی و مدال در کارنامه‌ی ورزشی خود دارد. کریم لکی از خیِران بزرگ ممسنی است که علاوه بر کارهای فرهنگی و مذهبی در کنار هئیت ابولفضل‌العباس شهرستان ممسنی، فعالیت چشمگیر دارد و از بانیان خیر حسینیه و ... ممسنی می‌باشد. پای صحبت‌های شیرین این استادکار بستنی‌بند و ورزشکار پیشکسوت ممسنی می‌نشینیم.
 

نورباران بازدید : 802 چهارشنبه 19 مهر 1391 زمان : 14:44 نظرات ()

نوای ماندگار زنده‌یاد استادشنبه نوایی، حدود نیم قرن شادی بخش و رونق دهنده‌ی محافل و مجالس ممسنی و  فارس و ایلیاتی‌ها بوده است. نوای خوش آهنگ غریبی که ریشه در اصیل‌ترین الحان موسیقی سنتی ایرانی دارد. نوای کرّنایی که به قول آن مرحوم از زمان "تهمورث زیناوند" مرسوم بوده و نسل به نسل و سینه به سینه پس از باربدها و نکیساها به او و دیگر نوازندگان و موسیقی‌دان‌ها رسیده‌است.
نوازنده‌ی زبردست، روح و جان کلام زیبا و نغمه‌های دل‌نشین بر گلوی گشاده‌ی کرّنا می‌ریزد و با لحنی بسیار دل‌انگیز گوش شنونده را  به نوازش وامی‌دارد. مرحوم استاد شنبه نوایی با اَبرانگشتان سحر‌آمیزش هم نوازنده‌ی مویه‌های غمین ایام محرم بود  و هم شادی‌آور مراسم جشن و شادمانی، هم رونق بخش وصلت‌های عروسی بود و ختنه‌سوران‌ها و هم نوازنده‌ی آهنگ‌های فصل برداشت، او زیباترین نغمات تراژدی‌ها و غمنامه‌ها را با هنرنمایی تمام به اجرا می‌گذاشت و با آهنگ حاجومه(Hajomah)  و تول‌چپ (towle chap)  به همراه شروه های غمین، دل جمعیتی را به آتش  می‌کشانید. زیباترین و دل‌نشین‌ترین قطعات موسیقی ساز سحر را در سپیده دمان اجرا  می‌کرد. در لایه‌لایه‌ی ساز سحرش سوز و نوایی خاص نهفته‌بود که تاثیرش بر عموم کمتر از تاثیر دعای سحری برای روزه داران و سحرخیزان نبود. هم نشینی با او لذت‌بخش بود و شورآفرین. علاوه برنوازندگی ویالون و کرّنا و سُرنا، درخواندن تک بیتی‌های شفاهی لری و شاهنامه نیز دستی تمام داشت و همراه ترنّم-آواهایِ متین و خردورزانه و روح بخشش با انگشتانی ماهر و دستانی ساحر با زخمه بر ویالون خوش‌دستش، غوغا و شور و هیجان  می‌آفرید.
 

نورباران بازدید : 704 سه شنبه 18 مهر 1391 زمان : 15:4 نظرات ()

روستای تیرازجان به همراه چند روستای (اطراف) "لَه‌چَرا"، "تفت"، "دره‌پلنگی"، "تل‌تنبکی" و "کَل‌کنار" بالغ بر 200 خانوار و بیش از 990 نفر جمعیت دارد که روستاهای زیرمجموعه‌ی آن عشایرنشین بوده و مناطق ییلاقی آنها در استان کهگیلویه و بویراحمد است.
به گفته‌ی اهالی، این روستا به دلیل شیب تند و سرعت زیاد آب به "تیز‌آبگان" مشهور بوده و بعدها به صورت اسم "تیرازجان" آمده‎‌است و عده‌ای نیز می‌گفتند که نام قبلی روستا "تیر-از-جان" بوده که بعدها به تیرازجان معروف می‌شود.
عده‌ای از پیرمردان روستا نیز نقل می‌کنند که حدود 170 تا 200 سال پیش گروهی از منطقه‌ی "چوبال" از منطقه‌ی پشتکوه به اینجا آمدند و بعدها به طایفه‌ی "چوبالی" معروف می‌شوند و در کنار عده‌ای از سکنه‌ی سادات امامزاده محمود و بویراحمدی‌ها بافت جمعیتی روستا را تشکیل می‌دهند.
برای آگاهی از مشکلات و پتانسیل‌های منطقه به روستای تیرازجان رفته بودیم. مسجد روستا در حال نوسازی و تعمیر بود و از وضعیت مدارس روستا از اهالی جویا شدیم. یکی از دختران روستا گفت: در روستا مدرسه ابتدایی و راهنمایی مستقر است و به نظرم پایه سوم راهنمایی تشکیل نمی‌شود و به خاطر مشکلات ایاب و ذهاب و نداشتن دبیرستان، خانوداه‌ها به دختران برای تحصیل در مقطع دبیرستان در روستاهای اطراف اجازه نمی‌دهند.
برای آگاهی و اطلاعات بیشتر به دهیار و اعضای شورای اسلامی مراجعه نمودیم که متاسفانه آنها حضور نداشتند. به قول اهالی این افراد بیشترین وقت خود را در اداره‌های شهرستان برای کسب بودجه و امکانات سپری می‌کنند اما هیچ چیزی عایدشان نمی‌شود و وضع روستا همیشه بر روال سابق است.
 

نورباران بازدید : 639 شنبه 15 مهر 1391 زمان : 15:0 نظرات ()

شهید نجف شوری فرزند احمد در روستای برم‌سیاه در خانواده‌ای  متدین و مذهبی در شهریور 65 دیده به جهان گشود.
دوران تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در زادگاه خود به پایان رساند. پس از اتمام تحصیلات در سال 86 به خدمت مقدس سربازی در نیروی انتظامی اعزام و پس از پایان خدمت وظیفه به دلیل علاقه‌ی وافر به دفاع از کیان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به استخدام نیروی انتظامی درآمد.
شهید پس از طی آموزش‌های مقدماتی و تخصصی یگان ویژه در آموزشگاه علمی-تخصصی شهید بهشتی اصفهان جهت انجام خدمت به یگان ویژه‌ی پاسداران استان فارس معرفی گردید. در طول خدمت آموزش‌های ضد اغتشاش و کنترل اجتماعات را در گردان پیاده سپری کرد و پس از یک سال به دلیل علاقه به واحد رهایی گروگان معرفی گردید. وی پس از یادگیری تخصص‌های لازم و به دلیل داشتن قابلیت‌های بالا در تیم هجوم واحد به خدمت گمارده شد.
شهید نجف شوری در طول خدمت همواره گوش به امر فرماندهان خود بود و در تمامی ماموریت‌ها قابلیت‌های خود را نشان داد و هیچ وقت لبخند از لبان این شهید بزرگوار دور نبود و تمام همرزمان شهید به خاطر این خصوصیت او را ستایش می‌کردند.
 

نورباران بازدید : 828 جمعه 07 مهر 1391 زمان : 14:59 نظرات ()

آیا روستای محروم و بودن آب در ایران وجود دارد؟ دی پیش بعد از پالایش اطلاعات آمارگیری سال 90 در روزنامه‌ها و سایت‌ها خواندم که عادل‌آذر رئیس مرکز آمار ایران آمار جالبی را ارائه‌داده‌است. رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشته: "100 درصد مردم ایران از برق، 97 درصد از آب شرب و بیش از 80 درصد از گاز برخوردار هستند."قطعاً بیشتر روستائیان و روستازادگان از ارائه‌ی این آمار خوشحال شده و در ثانی این آمار، اساس و پایه‌ی برنامه‌ریزی‌های کلان کشور می‌شود اما به نظر می‌رسد که حرف‌ها و حدیث‌های آمارگیری سال 90، هنوز ادامه‌دارد و یا این آمار به درستی انجام نشده و یا در پالایش آمار اشتباهی صورت گرفته‌است.
 

نورباران بازدید : 744 جمعه 31 شهريور 1391 زمان : 9:45 نظرات ()

سلام.

هشت شماره از ماهنامه نورباران را خدمت شما دوستان، عزیزان و همشهریان و هموطنان گرامی بوده‌ایم و به امید خدا و با یاری قلم و اندیشه‌های توانای شما، استوار و محکم خواهیم ماند.

در حال جمع‌آوری و ویرایش مطلب برای شماره نهم هستیم و در این راستا و برای این شماره و شماره‌های آتی منتظر مطالب علمی، ادبی، سیاسی، اجتماعی، هنری، داستان، شعر و نوشته‌های شما، انتقادها و کمبودهای موجود در شهرستان های ممسنی و رستم، برای چاپ در شماره های ماهنامه نورباران هستیم.

دوستان عزیز اگر از مشکلات شهری، تخریب منابع طبیعی و سایر سوژه های خبری نیز عکس داشته باشند، برای ما بفرستند.

همچنین دوستان عزیز می توانند مطالب کوتاه انتقادی و پیشنهادی خود را از شهرستان های ممسنی و رستم در قسمت نظرات درج کنند.

 

آرشیو ماهنامه نورباران شماره هشتم

صفحه 1     صفحه 2    صفحه 3    صفحه 4    صفحه 5    صفحه 6    صفحه  7    صفحه  8

Noorbaran99@yahoo.com

نورباران بازدید : 233 جمعه 17 شهريور 1391 زمان : 9:16 نظرات ()

حسین انصاری
با سلام و تحیات خدمت دست‌اندرکاران ماهنامه وزین نورباران، اگر چه مدتی‌است میزان مطالعه‌ام کم شده و با مطالعه روزنامه‌ها فاصله گرفته‌ام و فقط با تله‌تکست در تلویزیون عناوین و تیتر روزنامه‌ها را مرور می‌کنم اما با توجه به اینکه ماهنامه نورباران را برای اولین بار است که مطالعه می‌کنم مجذوب محتوا و مطالبش شده‌ام و به عنوان یک فرهنگی (مربی پرورشی) بازنشسته تصمیم گرفته‌ام ضمن استقبال از مطالب ارزشمند، به ویژه ستون نقد آن نشریه پرمحتوا، جهت همکاری و مساعدت به صورت فعال، اندوخته‌ها و تجربیات خویش را به کار بندم. امید است به حول و قوه الهی بتوانم در این راستا قدم‌ها و قلم‌های موثری بردارم.
نورباران: همکاری شما برادر فرهنگی را ارج نهاده و آماده دریافت نظرات و مطالب ارزشمند شما هستیم.

چوبینه
خدا را شکر که با پایان انتخابات و نبود کاندیداهای انتخاباتی تا مدتی مردگان و خانواده‌های آنها نفس راحتی از دست جمعیت‌های سیل گونه کاندیداها و طرفدارانشان می‌کشند. خدا خیرشان دهد کمی هم به فکر جا و مکان و وضعیت اقتصادی خانواده ها نبودند هر کسی بیشتر نفر داشت قویتر بود.
نورباران: با بینش خود این فکر را داشتند و ان‌شاءاله با آگاهی بیشتر مردم در دوره‌های آتی به شیوه‌های منطقی‌تر برای تبلیغات عمل نمایند تا مردم و خودشان کمتر دچار زحمت شوند.
 

نورباران بازدید : 324 جمعه 20 مرداد 1391 زمان : 17:49 نظرات ()

مجال، مجال گفتن هر حرفی نیست و اصولاً ما آدم‌های صبوری هستیم و حرف‌های ناگفته بسیار داریم اما چند نکته لازم بود در روز خداحافظی ما از مسئولیت گفته‌ می‌شد که یا بیان نشد و یا به صورت سطحی از کنار آن رد شدیم و لازم می‌دانم به گوشه‌هایی از آنها اشاره کنم و ان‌شاءاله در فرصت‌های آتی در صورت لزوم به صورت مبسوط به بیان آنها خواهم پرداخت.
اولین آنها، بحث برداشتن یا عزل این‌جانب توسط سازمان است که در بین عده‌ای عوام رواج یافته بود و در روز تودیع و معارفه به روشنی توسط معاون محترم اداره کل به آن پرداخته‌شد و ایشان گفتند: اداره نورآباد و شخص حیاتی از اداره‌ها و نیروهای خوب ما بوده و هست و در طول تصدی ایشان کمترین مشکل را ما در این شهرستان داشتیم و این به معنای آن است که اصلاً استان بحثی در ارتباط با جابجایی و یا برداشتن بنده به هر دلیلی نداشته و قبلاً هم مشاور دیگر مدیرکل در حضور اینجانب اذعان داشت: اگر کسی بخواهد در مدیریت آموزش و پرورش ممسنی، بخاطر تسویه حساب‌های انتخاباتی تغییر ایجادکند باید شهامت گفتن آن را نیز داشته‌باشد و ما در استان اصلاً بحثی درباره‌ی تغییر مدیریت در آموزش و پرورش ممسنی نداریم و این نماینده شهرستان است که پیگیر این موضوع می‌باشد و انتظار می‌رفت که در تغییر اینجانب با رعایت انصاف فرافکنی نمیشد و مسئولیت آن به گردن استان انداخته نمی شد.
به هر حال ما راضی به آنچه که پروردگار مقدر فرموده، بوده و هستیم و از آقای دکتر شفیعی نیز به خاطر این تغییر تشکر می‌نماییم.
 

نورباران بازدید : 336 جمعه 20 مرداد 1391 زمان : 17:33 نظرات ()

جناب آقای دکتر سلام، آن گاه که شمس عشق در افق اقبال شما طالع شد و دولت عشق را نصیب بردی و آفتابی بی سایه شدی، این همه را وامدار آنانی که دلیرانه و کریمانه فارغ از هر رنگ و ریایی صادقانه قدم شما را در وادی وکالت این قوم نهادند، شادمان و مسرور خدای را سپاس گفتم، گرچه من شما را زیارت نکرده‌ام ولی از دوستان و همکاران اوصاف شما را شنیده‌ام شادی و سرور من بی‌دلیل نبود چون همه از ویژگی‌های بارز شما آن هم سواد و توانایی‌هایتان صحبت می‌کردند، حال که دست به قلم شده‌ام شاید برای خودم هم تعجب‌آور باشد، که برای اولین بار می‌خواهم با کسی درد دل کنم که تا به حال او را ندیده و با او هم صحبت نشده‌ام، فقط می‌دانم حرفی برای گفتن دارید، نمی‌خواهم وقت گرانقدر شما را زیاد متصدع شوم- بگیرم، شاید فقط چند دقیقه...
***
جناب آقای دکتر شفیعی نماینده‌ی محترم شهرستان‌های ممسنی و رستم، شما نسبت به مسائل و مشکلات شهرستان‌ها آگاهی بیشتری دارید، ولی بنده حسب شناختی که نسبت به این قوم، فرهنگ و ساختار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی‌اش دارم، تکلیفی احساس کردم که مسائل و مشکلات موجود را ریز به ریز شرح دهم و اگر حوصله به خرج دهید راه‌های برون رفت از این وضعیت را هم بیان نمایم ولی امیدوارم حداقل مطالبی که در ذیل عنوان می‌کنم به دقت مطالعه فرمایید تا شاید طی چهار سال آینده شاهد تغییرات اساسی و بنیادین در این دو شهرستان باشیم.
 

نورباران بازدید : 310 پنجشنبه 19 مرداد 1391 زمان : 17:41 نظرات ()

مصاحبه با ملا گرگعلی صادقی نویسنده کتاب "ممسنی دشتی پر از نون تشتی پر از خون":
چرا مردم ممسنی این همه زخم در بدن دارند اما آه نمی‌گویند

هویت هر قوم ریشه در تاریخ، فرهنگ و سایر ویژگی های آن ملت نمود پیدا می‌کند و قوم لر و به طور اخصّ ممسنی‌ها در بین ایرانیان از گذشته‌های دور دارای ارزش و اعتبار خاصی بوده‌اند. برای حفظ این میراث کهن نیاز به سردارانی است از جنس فرهنگ، که باز خوشبختانه این مردم از این حیث هم غنی بوده و هستند و شاهدیم که افرادی در این دیار زیست کرده و می‌کنند که عمری را برای حفظ میراث خون‌های این مردم همچون سربازانی تلاش کرده و می‌کنند.
 در این راه پرفراز و نشیب این بار پای صحبت‌های ملاگرگعلی صادقی نشستیم که عمر پربرکت خود را برای سرافرازی ممسنی و ممسنی‌ها صرف نموده و به صورت مختصر سعی در آشنایی با او داریم. ان‌شاءاله در فرصت‌های دیگری باز با همیاری، تشویق و همراهی شما بتوانیم با اندیشه‌های او و چون اویی، برگ‌های زرین دیگری از این افتخارات و از این "سربازان جاوید عرصه‌ی فرهنگ" در ماهنامه نورباران رقم بزنیم.
 

نورباران بازدید : 1320 یکشنبه 15 مرداد 1391 زمان : 17:18 نظرات ()

سلام.

از این که با نظرات مهربانانه و امیدوارانه خود، با ارائه پیشنهادها و انتقال انتقادها یاریگر ما در انتشار ماهنامه نورباران هستید، ممنون و متشکریم. خود را از نورباران جدا ندانید و برای بالا بردن هر چه بیشتر سطح کمی و کیفی آن در کنار ما باشید. آرشیو ماهنامه نورباران شماره ششم و هفتم را برای استفاده دوستان روی وبلاگ قرار داده ایم.

شما می توانید مطالب علمی، ادبی، سیاسی، اجتماعی، هنری، داستان، شهر و نوشته های خود، انتقادها و کمبودهای موجود در شهرستان های ممسنی و رستم را برای چاپ در شماره های ماهنامه نورباران برای ما بفرستید. شما همچنین می توانید مختصری از تاریخچه روستا، چگونگی ساختار آن، کمبودها و مشکلات آن را به همراه عکس برای چاپ در نورباران برای ما بفرستید.

همچنین دوستان عزیز می توانند مطالب کوتاه انتقادی و پیشنهادی خود را از شهرستان های ممسنی و رستم در قسمت نظرات درج کنند.

 

---------------------------------------------------

"به طور ویژه بخوانید و با ما باشید"

حدود پنج ماه از انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان‌های ممسنی و رستم می‌گذرد و خاطرات تلخ آن هنوز با ماست بخصوص وقتی با اهالی فرهنگ و هنر صحبت می‌شود، همه از آن ایام به تلخی یاد می‌کنند.

ماهنامه نورباران بر اساس رسالت اطلاع رسانی و فرهنگی خود برای واکاوی حوادث و روند قبل و بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی به تحلیل و بررسی آن می‌پردازد تا بتوانیم به راه‌کارهایی اجرایی و عملی برای جلوگیری از تکرار حوادثی چنین تلخ با هم دست یابیم.

بر همین اساس از صاحب‌نظران، اساتید، دانشمندان، اندیشمندان و همه‌ی مردم فهیم ممسنی و رستم دعوت به عمل می‌آوریم مقاله‌ها و نقطه‌نظرهای خود را برای انعکاس به ماهنامه نورباران ارسال نمایند و همچنین چنانچه، صاحبان اندیشه و نامزدهای انتخاباتی ادوار گذشته‌ی مجلس شورای اسلامی در ممسنی و رستم ، مایل به مصاحبه و صحبت حضوری در این خصوص باشند می‌توانند با پیامک به شماره تماس 0917-805-2003 آمادگی خود را اعلام، تا در زمان مناسب خدمت این عزیزان باشیم.

دوستان همچنین می‌توانند با مراجعه به وبلاگ ماهنامه نورباران، نظرهای خود را برای انعکاس درج نمایند.

باشد در کنار همدلی و همفکری شرایطی را فراهم آوریم تا شاهد این‌گونه حوادت در سطح شهر و دیارمان نباشیم.

یا حق

Noorbaran90@gmail.com
با ما در تماس باشید

 

 
نورباران بازدید : 252 یکشنبه 15 مرداد 1391 زمان : 9:17 نظرات ()

شهید نصراله بخشی در سال 1337 در روستای ده‌باقلا  بکش از توابع ممسنی پا به عرصه‌ی وجود گذاشت و پس از کسب دیپلم در رشته‌ی علوم تجربی و ادامه‌ی تحصیل در دانشسرا به آموزگاری پرداخت.
فعّالیت‌های انقلابی و ایمان وی باعث انتخاب سنگر رزم به جای سنگر علم گردید و پس از فداکاری‌ها و شجاعت‌های فراوان در عملیات‌های مختلف در 23 تیرماه 61 به دیدار معبود شتافت. از دفترچه‌ی خاطرات وی نامه‌ای به پسرش را با هم می‌خوانیم:

به پسرم دروغ نگویید
نگویید من سفر رفته‌ام
نگویید من از سفر بازخواهم گشت
نگویید زیباترین هدیه را برایش به ارمغان خواهم آورد
به پسرم واقعیت را بگویید؛
بگوئید به خاطر آزادی تو، هزاران خمپاره‌ی دشمن سینه‌ی پدرت را نشانه‌رفته‌است
بگویید خون پدرت بر تمام مرزهای غرب و جنوب کشورش پریشان شده‌است
بگویید موشک‌های دشمن، انگشت‌های پدرت را در ”سومار"، دست‌های پدرت را در "میمک"، پاهای پدرت را در "موسیان"، سینه‌ی پدرت را در شلمچه، چشم‌های پدرت را در "هویزه"، حنجره‌ی پدرت را در ارتفاعات "الله‌اکبر"، خون پدرت را در رودخانه‌ی "بهمن‌شیر" و قلب پدرت را در "خونین‌شهر" پرپر کرده‌اند اما هنوز، ایمان پدرت در تمام جبهه‌ها می‌جنگد.
به پسرم واقعیت را بگویید.
 

نورباران بازدید : 348 چهارشنبه 11 مرداد 1391 زمان : 18:24 نظرات ()

در شهرستان های ممسنی و رستم گمنامی و منزوی بودن آثار تاریخی مسئله‌ای تازه نیست


روستای مراسخون در 45 کیلومتری شمال غرب شهرستان ممسنی و انتهای شمال غربی شهرستان رستم قراردارد و با استان کهگیلویه و بویر احمد هم مرز است. نام این روستا مرکب از دو واژه (میراث) و (خون) می‌باشد که دلیل نام‌گذاری آن‌را باید در درگیری‌ها و کشمکش‌های قدیمی و خونین، خوانین باشت باوی و رستم برای به دست آوردن این منطقه جستجو کرد که گاه این درگیری‌ها به کشتن تعدادی از افراد منجر می‌شد و همین عامل باعث شد که روستا به "میراث‌خون" معروف شود.
"مراسخون" بدلیل داشتن زمین‌های مطلوب و حاصلخیز و همچنین موقعیت جغرافیای مناسب همواره مورد توجه خان‌های آن دوران بوده‌است و بدست آوردن آن را نوعی افتخار می‌دانستند.کم‌کم با گذشت زمان و جهت تسهیل در تلفظ نام روستا، در لهجه‌ی محلی به "مراسخون" شهرت یافت.
 در گذشت زمان، با زیاد شدن اهالی روستا و بوجود آمدن گروه‌ها و طوایف مختلف مراسخون به دو بخش مراسخون "سفلی" و"علیاء" تقسیم گردید که فاصله تقریبی دو روستا یک کیلومتر است.

 

نورباران بازدید : 1018 چهارشنبه 11 مرداد 1391 زمان : 17:46 نظرات ()

ایلیاتی‌ها خوب می‌دانند که کوتاهترین مسیر، راه مستقیم است و باید کوتاه‌ترین راه را انتخاب کرد.
"شیرعلی زمانی" سال سوم و چهارم هنرستان را در زمانی ادامه می داد که اوج انقلاب اسلامی بود و وی با پخش اعلامیه های انقلابی و عکس امام در ماهور، قشقایی ها را با صدای انقلاب و امام آشنا می‌نمود.
"شیرعلی" شیر بچه قشقایی، همیشه در مسجد روستای میشان و حسینیه روستای نزاع با صدای اذان مردم را به صفوف به هم پیوسته نماز فرامی‌خواند. اهالی زادگاهش خوب به یاد دارند که آن روز عده‌ای از سران طایفه کشکولی و مردم جلوی پاسگاه جمع شده بودند تا ضمانت شیرعلی را نمایند تا دست از مبارزه علیه حکومت پهلوی بکشد و با تعهد و التزام او را آزاد کردند اما انگشت‌های جوهری فرزند انقلاب هیچ موقع بیکار ننشست و قله‌های بزرگی را نشان می‌داد که به رهبری امام امت به زودی فتح خواهدشد.
 

نورباران بازدید : 466 دوشنبه 09 مرداد 1391 زمان : 17:50 نظرات ()

سردار شهید حاج موسی رضازاده در سال 1318 در خانواده ای متدین و مذهبی از کوی علیای کازرون چشم به جهان گشود و در سال 1345 به نورآباد ممسنی عزیمت‌کرد و در سن48 سالگی در اسفند ماه 66 در سمت معاونت لجستیکی لشکر المهدی به آرزوی دیرینه‌ی خویش نایل آمد.
ارزش‌ها و برجستگی‌های اخلاقی و ایمانی حاج موسی:
کسانی که سیرت و سیمای کودکی شهید را به یاد دارند می‌گویند: او محبوب و دوست داشتنی بود و آرامش عجیبی بر وجودش سایه انداخته و عطوفت و مهربانی در چهره‌اش هویدا بود.
او باور و غیرت دینی خویش را به خانوادش محدود نکرد بلکه نقش هدایتگر خویش را در ارشاد مردم شهرها و روستاهای کازرون و ممسنی به کارگرفت. ایشان از محرومان و تهیدستان دستگیری می‌نمود و از شهرت، تظاهر و خودنمایی دوربود.
خاطراتی از جانباز عبدالصد رضازاده:
پاسدار و جانباز عبدالصد رضازاده در خاطراتش نوشته‌است که: حدود سال 1350 بود که خود کودکی بیش نبودم و برای گذراندن تعطیلات تابستان به نورآباد ممسنی و روستای آهنگری رفتم. حاج موسی مغازه‌ای داشت. با کودکان مهربان و با سایر اهالی خوش رفتار بود. برای اقامه‌ی نماز هر عصر به کنار چمنزار رودخانه می‌رفتیم و نماز جماعت بر پا می‌شد. حقیقتاً مشوق بچه‌ها به نماز بود.
 

نورباران بازدید : 488 جمعه 30 تير 1391 زمان : 15:3 نظرات ()

به جای تقابل و رو دررو بودن با وحدت فکری می‌توانی به جایگاه‌های بزرگ جهانی دسترسی پیدا کنی و دانشمند برتر جهانی باشی، می‌توانی مهراورنگ قائدی باشی و اردشیرشکرالهی...،
"شکرخداوند" به درگاه الهی باید بجای آورد که فرشته‌ی "مهر" سر بر آستان و "اورنگ" ممسنی فرود آورده و جوان‌های برومند این دیار با اعتماد به نفس بالا، مقتدرانه پله‌های ترقی و رشد و کمال را یکی پس از دیگری در می‌نوردند. ممسنی این همت والا و این حکمت و هدف و موهبت الهی و این پتانسیل و انرژی بالقوه را در تمام جوان‌ها و نوجوان‌های خود نهفته دارد و گواه این مدعا مسئولیت‌های فکری در منصب‌ها و جایگاه‌های رهبری بزرگی است که این جوانان در جای جای این سرزمین پهناور به عهده دارند.
ناداری و فقر و حتی ضعف عمومی محیط و اجتماع نمی‌تواند بازدارنده‌ی کمال و ترقی باشد اگر غیرت و اعتماد به نفس و پشتکار در وجودت باشد.
این جوان‌ها راز و رمز توانستن‌ها را به خوبی دانسته‌اند و مسیر وهدف را به خوبی تشخیص داده‌اند. دوری از خانواده، کاستی‌های مالی زندگی، علایق و دلبستگی‌های مقطعی نتوانسته سد راهشان باشد. شعار اول این دو بزرگ‌مرد اندیشمند و نخبه، همدلی و وحدت انسانی و قومی–قبیله‌ای برای پیشرفت ممسنی بزرگ است. در دفتر ماهنامه"نورباران" پای صحبت‌هایشان نشستیم تا این شیمی‌دان‌های برجسته‌ی جهانی هم از راز و رمز چگونه سرآمد شدنشان برای جوان‌هایمان و برای ملت فهیم‌مان بگویند و هم از کارهای علمی و تخصصی بزرگشان که آنها را در رتبه‌های برتر جهانی قرار داده‌است.
آری؛ می‌توان به جای تقابل و رو در رو بودن، پشت بر پشت هم و شانه به شانه برای رسیدن به جایگاه‌های بزرگ قدم برداشت. دکتر "اردشیر شکرالهی" بزرگ مردی از طایفه‌ی بکش و دکتر "مهراورنگ قائدی" جوانمردی از جاوید، نماد این وحدت و همدلی و با هم بودن هستند. باشد که این رویه و این وحدت فکری بهترین نماد و الگوی دانش‌آموزان، دانشجویان، جوانان و دیگر اندیشمندان توانای ممسنی باشد ...
 

نورباران بازدید : 3089 چهارشنبه 28 تير 1391 زمان : 15:21 نظرات ()

 

 

عزیز ندری، متولد سال 52 روستای "مال‌محمود" نورآباد ممسنی، نفر اول قبولی کارشناسی ارشد در رشته "نقش اقلیم و برنامه‌ریزی محیطی" دانشگاه آزاد اهواز، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد با معدل 75/19، شهردار شبانکاره و از جمله شهرداران موفق استان بوشهر در سال 90 می‌باشد. به نظر وی وظیفه‌ی اصلی شهرداری تسری روحیه نشاط و شادابی در جامعه و ایجاد محیطی مناسب برای زیستن در شهر است و از دیدگاه وی  شورا باید همراه و همگام با شهرداری باشد و با یک کلان‌نگری چشم‌انداز روشنی را برای شهر ترسیم کنند. برای آشنایی بیشتر با وی لحظاتی مهمان اندیشه‌هایش می شویم.

نورباران بازدید : 2098 سه شنبه 20 تير 1391 زمان : 15:25 نظرات ()

به یقین بخش بزرگی از شبیه‌سازی‌های ناخواسته‌ای که در نتیجه هجمه‌های فرهنگی برای نابودسازی فرهنگ اصیل ایرانی-اسلامی رواج داده می‌شود می‌تواند دیر یا زود پیکره‌ی اجتماع و خانواده‌های پاک و اصیل را از هم فروپاشد. جوان ایرانی امروزی باید اعتراف کند که در شبیه‌سازی فرهنگ و آداب و رسوم خود به سمت و سوی غربی‌ها ناشیانه و نابخردانه قدم برداشته و بعضاً کورکورانه فریفته‌ی رنگ و لعاب و خط و خال نااهلان گشته است. دست و پا بسته‌های فکری، اندرونی ناموزون و تاریک و منجمد دارند. پوسیده فکر و متلاشی و نامهربان‌اند.
در فرهنگ شرقی و ایرانی همواره پاکی، صداقت در گفتار و رفتار و کردار عفت و پوشیدگی و پاکدامنی اسطوره‌های پابرجایی بوده که نسل به نسل و تن به تن به میراث به نسل حاضر رسیده‌است. جوان ایرانی نباید ننگ و عار از به دنبال کشیدن این کوله بار داشته باشد. نباید دچار خودباختگی شده و درون پوچی احساس کند.
 

نورباران بازدید : 357 سه شنبه 13 تير 1391 زمان : 15:14 نظرات ()

شعری برای معلم

نام معلم در مسیر باد می‌رقصد
این انبیایی شغل در امداد می‌رقصد
این بیستون كندن دلیل ماجرایش چیست؟
شیرین‌ترین افسانه را فرهاد می‌رقصد
گاهی به پای تخته‌ی دل‌ها نوشتی عشق
چوب الف بر سایه‌ی استاد می‌رقصد
نام معلم وقتی از بغض قلم افتاد
بی هیچ شوری ناله و فریاد می‌رقصد
هم ناله می‌آیند مردان كبوترها
پرواز مفهومی‌است نابنیاد می‌رقصد
آن مرد آمد یا نیامد هیچ حرفی نیست
در زیر باران ناله‌ی اوتاد می‌رقصد
بی‌هیچ دردی ابتدایی را به سربردیم
وقتی كتاب از میز افتاد می‌رقصد
روباه و زاغ و داستانی در پنیرستان
شك در یقین پیچید و استمداد می‌رقصد
ای روستایی‌زادگان وسعت دانش
ای نسترن‌تر از شما شمشاد می‌رقصد
تا قُل هُوَ اَلله اَحَد و اما درگیریم
اَللهُ اكبر ناكجاآباد می‌رقصد
آن روزهای خوب آن روزهای پاك
این وقت‌ها گاهی چنان بیداد می‌رقصد
از اسب افتاد،‌از نسلی نیفتادند
آن‌گونه گاهی از قلم افتاد می‌رقصد
نام و نشان از او گرفتند و ملالی نیست
در آسمان گاهی پرستو شاد می‌رقصد
وقتی علی در كوفه مظلوم است بابا
ملجم‌ترین پیوند در اِلحاد می‌رقصد
این دسته‌ی چاقو،‌گاهی دسته‌ی چاقو
این دسته‌ی چاقو گاهی دشمن‌شاد می‌رقصد
آنجا بصیرت لابه‌لای آیه‌ها گم شد
این‌جا بصیرت در كدامین داد می‌رقصد
اینها تمام افتخار یك معلم بود
آن سیب می‌افتد،‌نیوتون زاد می‌رقصد
این جاذبه،‌این جاذبه اصلاً چه قانونی است؟
اصلاً‌بیفتد یا نیفتد،‌حاد می‌رقصد
من می‌توانم، می‌توانستم دلیلش را
از خود بپرسم یا نپرسم ...
اصلاً به من چه سیب می‌افتد،‌نمی‌افتد
اصلاً به من چه جاذبه حرف عجیبی نیست
اصلاً به من چه ...
نام معلم در مسیر باد می‌رقصد
حسین خلفی
 

نورباران بازدید : 405 یکشنبه 07 خرداد 1391 زمان : 18:11 نظرات ()به یقین ضرب المثل ها زبان گویا و گاهی كنایی هر قوم و ملتی است و بسیاری از آنان میان همه ملل با اندكی اختلاف در لفظ و گفتار تكرار شدهاست .
این ضرب المثل ها گوشه ای از ساختمان فرهنگی و پیكرهی  زبان و ادبیات مردم لر زبان ممسنی است مثل های ناب و منحصر به فردی كه جز در زبان و لهجه لری در هیج جای گستره زبان فارسی دیده نمی شود مگر در مواردی بسیار نادر كه آن هم تنها اندك مفهومی از اینها را در بر دارد .
ضرب المثل ها در عین حال كه بر زبان همه هستند ، بر زبان هیچ كس هم نیستند ، اگر از كسی بخواهی كه ده یا بیست مثل برایت بگوید ، نمی تواند . ولی همان شخص شاید صدها مثل در حافظه خود داشته باشد .
پس مثل ها بر حسب موقعیت های زمانی و مكانی و سخنی بر زبان آورده می شود .
-«آدم بَو مُرده وَ خوایرَ آدمِ  كُم گُسنََه وَ خونیرَ»  
ātham-e- baw morda va xaw  ira ātham-e- kom gosnah va xaw nira.
شخصی كه تازه پدرش مرده باشد به خواب می رود [امكانش هست] ولی كسی كه شكمش گرسنه است به خواب نخواهد رفت !… گرسنگی و فقر از پدر مردگی دشوار تر است .
-«آدم عار دار و هشاری ، بی عار و لنگ مَلاری»   
ātham-e-, ārdār  va hešari ,bi  ar valeng-e- malari.
كسیكه عار دارد با یك اشاره متوجه می شود و آدم بی عار با ضربه های چوب ملار هم متوجه نخواهد شد.
-«آدم مال برده دَس مِن جیب دیش هم ایكنه »  
ātham-e-  māl borda das men ğib dayš ham ikeneh.
كسی كه مالش رابرده اند[برای پیدا كردن آن ]دست درجیب مادرش هم می كند.
كند . از نظر او هر كسی امكان دارد مالش را برده باشد – به همه سوء ظن دارد .
-« آی كِرمی ،آی كِرمی،تا زن نهسَدی كِرِّمی ،زن كه اِسَی پیزامی،جدا كه وابی هُمسامی »  
āy kerremi āy kerremi- ta zan nahsadi  kerremi – zan ke esay pizami  ğethā ke vabay homsami.
]زبان حال مادر هنگام ازدواج پسرش [ پسرم هستی ،پسرم هستی تا وقتی كه زن نگرفته ای پسرم هستی ،ازدواج كه كردی ]هم چون [پیزاده(=فرزند همسر قبلی )هستی برایم و آن هنگام كه خانه ات جدا شد همسایه منی
]دیگر احساس نمی كنم كه فرزندم هستی[مادر شوهران احساس می كنند كه فرزندانشان پس از ازدواج دیگر به آنها متعلق ندارد و در اعتقاد آنها زن پسر یك بچه بَروbače  barū    است (بچه دزد)-این ضرب المثل با طعنه به
«فرزند زن دوست مادر رها كن »گفته می شود .
-«اَر ایَخی كسی و ریشت نخنده مگُه تا كسی خرتَ نبنده »   
ar ixay kasi va rišet  naxande mago tā kasi xarta naband
اگر می خواهی  به ریشت نخندند نگو كه كسی ( به جای تو كارتو را انجام بدهد)خرت را ببندد. بیهوده بهانه دست دیگران مده.
 
نورباران بازدید : 1314 یکشنبه 07 خرداد 1391 زمان : 18:10 نظرات ()
پیامك‌های شما
منتظر پیامك‌های شما هستیم تا با نام و یا شماره شما چاپ گردد.
 


* آتش زدن به خانه‌ی مولا بهانه بود/ مقصود خصم كشتن بانوی خانه بود/ با آن همه سفارش پیغمبر خدا/ پاداش دوستی علی تازیانه بود.
* از تنها بودنم راضی نیستم؛ امّا خوشحالم که با خیلی‌ها نیستم !!!
* ای مترسک آنقدر دست‌هایت را باز نکن، کسی تو را در آغوش نمی‌گیرد، ایسـتادگی همیشه تنهایی می‌آورد.
* خوشبختی، نگاه خداست. دعا می‌کنم خداوند هرگز چشم از تو بر ندارد.
* دیشب به قلبم گفتم: «شب‌ها خواب به چشمم نمی‌آید» قلبم گفت: «از بس که بعد از ظهرها می‌خوابی، بیخود ادای عاشق‌ها رو در نیار»
* پیراهنت در باد تکان می‌خورد ... این تنها پرچمی‌است که دوستش دارم.
* اینجا سرزمین واژه‌های وارونه است. جایی كه گنج "جنگ" می‌شود، درمان "نامرد" می‌شود، قهقه "هق‌هقه" می‌شود، اما دزد همان دزد، درد همام درد و گرگ همان گرگ است.
* همه می خواهند روی قله کوه زندگی کنند، اما تمام شادی ها و پیشرفت‌ها وقتی رخ می‌دهد که در حال بالا رفتن از کوه هستید.
* اس‌ام‌اس ندارم، اما ... دوستت که دارم.
* گنجشک می‌خندید به این‌که چرا من هر روز بی هیچ پولی برایش دانه می‌پاشم، من می‌گریستم به این‌که حتی گنجشک هم محبت مرا از سادگی‌ام می‌پندارد.
* فکر می‌کردم تـو همدردی! ولی نه! تو هم، دردی…
* انسان بودن یعنی این که وقتی با کسی مشتاقانه کوهی رو بالا رفتی اما رو قله حس کردی که ازش بی‌نیاز شدی یادت نره که اون پایین چقدر بهش نیاز داشتی.
* شاید چشم‌های ما نیاز داشته‌باشند که گاهی با اشک هایمان شسته شوند تا بار دیگر زندگی را با نگاه شفاف‌تری ببینیم …
* تجربیات یک انسان شکست‌خورده با ارزش‌تر از موفقیت‌های یک انسان بی‌تجربست…
* همیشه خودت را نقد كن تا دیگران تو را به نسیه نفروشند …
* در عجبم از سیب خوردنِمان که از آن فقط ”چوبش” باقی می‌ماند. مگر این همه چوب که خوردیم از یک سیـب…..شروع نشد !؟
* دشمنی که دیده می‌شود زیاد ترس ندارد، مراقب آن دشمنی باشید که نمی‌بینید …
* وقتی ثروتمندان جنگ به پا می‌کنند، این فقرا هستند که می‌میرند …
* روز را خورشید می‌سازد. روزگارش را ما
* همیشه به خاطر داشته‌باشید که دنیا هرگز مدیون شما نیست، زیرا قبل از شما نیز وجود‌داشته‌است.
* روز به روز دورتر می‌شود آسمان. طفلکی باران؛ خسته می‌شود!؟
* ستایشگری آگاهانه ، چاپلوسی نیست چرا كه خیلی زود ریشه ستاش شونده خاكی تازه را در دور ریشه خویش می یابد و در پس روزها این كار به بار خواهد نشست ، میوه تازه آن بسیار بهتر از گذشته خواهد بود.
* چشمان تو حروف را، بی استفاده می‌کنند! کافی است نگاه‌کنی.
* ما كه هستیم در جمال خاك تو/ دل نثار یك لحظه‌ی دیدار تو/ در رفاقت ذره‌ای ما را ببیخش/ مشكلات است نمیزارد بپرسم حالتو.
* به تقویم‌ها اعتمادی نیست، اگر در دل یا نگاهت تغییری رخ داده . . .
* گناهش گردن خودت آن روز، روزه بودم حسرت داشتن تو رو خوردم!
* دیر زمانی‌ست سپرده شدم به آغوش باد و باران شاید قطره شدم چکیدم از آسمان دلت.
* از تمام دنیا، یک صبح سرد، یک چای داغ و یک صبح بخیر تو برایم کافی‌ست ...
* گفتی: نفرین می‌کنی؟ گفتم: نه، اما از خدا می‌خوام هیچ‌کس، اندازه من دوستت نداشته باشد ...
* هنوز هیچ‌كس نمی‌داند ... شاید شیطان عاشق "حوا" بود كه سجده نكرد!
* كدامین چشمه سمّی شد!! كه آب از آب می‌ترسد!! و حتی ذهن ماهیگیر از قلّاب می‌ترسد!! گرفته دامن شب را سكوتی آن‌چنان مبهم!! مژه از چشم، چشم از پلك و پلك از خواب می‌ترسد...!!
* سعادت مثل پروانه ایست كه روی برگهای گل به خواب رفته باشد . به مجرد اینكه نزدیكش بروی بالهای خود را باز كرده و در فضا پرواز می كند.
* ثروتمند واقعی كسد است كه بخششی داشته باشد. كسی كه از این عمل امتناع كند مسكینی بیش نیست.
* اگر قرار است قانونی برای شاد بودن داشته باشید، بگذارید این باشد: برای شاد بودن من لازم نیست حتما چیزی در زندگی ام رخ دهد. من شادم برای این كه زنده ام! زندگی موهبتی است كه به من داده شده و من از آن لذت می برم.
* آن كه در طلب كمال است باید خرد ور و با دانش باشد.

 

نورباران بازدید : 298 یکشنبه 07 خرداد 1391 زمان : 18:9 نظرات ()وبلاگ ماهنامه نورباران در راستای اطلاع‌رسانی و  بیان مسائل و مشكلات از سوی همشهرسان گرامی آماده انعكاس هر آنچه از باید و نباید شهرستان‌های ممسنی و رستم می‌باشد كه به قلم و ذهن شما می‌آید.
 

منتظر شما هستیم. مرتضی فرامرزی
صحبت مختصری با شهرداری و اعضای شورای شهر نورآباد ممسنی دارم.
آیا در بارندگی‌های اخیر هیچ در شهر قدم زده‌اید و آیا می دانید سیستم شهری ممسنی، خیابان ها و جدول کشی ها احتیاج به بازسازی و برنامه ریزی مجدد دارد.
آیا می‌دانید که در بارندگی‌ها ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سطح آب در همه خیابان‌ها بالا می‌آید و مشکل جدول‌های شهری آشکار می‌شود و همه‌ی آشغال‌های شهر از جمله میوه‌ها و تره‌بارها را می‌توان در حوالی میدان معلم دید!
البته پیشنهاد هم می‌شود نام میدان معلم را عوض کنید و "میوه و تره‌بار پس از باران" بگذارید. فرصت چند ماه عدم بارندگی‌های تابستان و ماه‌های اول پاییز فرصت مناسبی‌است که با یک حرکت انقلابی طرحی را آغاز کنید که مایه‌ی آبادانی شهر و دیارمان باشد.

مهشید
سلام.شهر ما مشکلاتش زیاده و تلاش‌هاش کم. موفق باشین.

حسنی
مشکلات زیاده اگه وقت کردین یه سری به جلوی بازارچه جانبازان بزنید پیاده رو رو ببینید متوجه میشین.

علی‌رضا نیکنام
وزیر بهداشت کلنگ بیمارستان -رستم- را به زمین زد. زمینش را منابع طبیعی داد! حالا نه از زمین خبری هست نه از بیمارستان. حداقل کلنگ محترم بیمارستان را در موزه طرح‌های اجرا نشده شهرستان رستم بگذراید چون همه تقصیرات گردن کلنگ است.

محمد احمدی
سد معبرها و بی‌خیالی مسئولین مربوطه به حق و حقوق شهروندی را چگونه باید دادزد؟

زهرا انصاری
کسی نظارتی بر کار تاکسی‌ها وکرایه تاکسی نمی‌کنه. می‌تونید شب ساعت 8 به بعد تو شهر باشید که چطور تاکسی‌ها وایسادن برای دربستی و مسافرها باید منتطر باشند تا یکیشون به رحم بیاد! یا موقع ظهر و شلوغی و کمبود تاکسی‌ها.
راستی اصلاً شهرداری و شورای شهر ممسنی معنای رسیدگی به مشکلات مردم و حمل و نقل عمومی را می‌فهمد. می‌گویند مشکلات را باید گزارش کتبی کنید، بابا شما شفاهی عمل کنید تا ما هم کتبی بنویسیم. آیا آنها موقع گرفتن عوارض و مالیات از مردم هم این‌گونه بی‌خیال هستند!

یک جوان ممسنی
طایفه‌گری تا كی؟؟؟
حالا كه دارم این حرف ها را می‌نویسم كیلومترها از شما و مردم شهرم، دورم. این‌ها را نه برای جوانان هم سن و سالم كه برای بزرگترها می‌نویسم. جسارت حسابش كنید یا گستاخی، برایم فرقی نمی‌كند. حتی دیگر برایم مهم نیست اگر به جمال مبارك بر‌بخورد و دل چركین شوید. برای من تنها حرف مولا علی «ع» سند است كه فرمودند: حقیقت را بگویید هرچند تلخ باشد.
و اما حقیقت ...
حقیقت این‌است كه اگر شهر من و شما چند صد سال و شاید یك هزاره «كه من اطلاعی ندارم» قدمت دارد، ایران كشوری‌ست با قدمت ده ها هزار ساله و هر كدام از ما قبل از هر عنوان و نسبی، ایرانی هستیم. هر اقدام ما را نه به پای شهرمان، كه به پای ملت همیشه سرافراز و اخلاق‌مدار ایران می‌نویسند.
با شمایم، بزرگان و ریش سفیدان شهرم، من دیگر شرم دارم بگویم اهل شهر شمایم با آن كه عاشق خاك شهرم هستم!آیا هیچ‌گاه فكر كرده‌اید كسی هرگز نام طایفه شما را نمی‌خواهد بلكه شما را تنها با نام ایران خواهند‌شناخت؟
آیا از روی نام طایفه، سهمی به شما می‌دهند؟
برای بچه‌هایتان آینده بهتر می‌سازند؟
جلوی فساد و اعتیاد آن‌ها را می‌گیرند؟
برای دخترانتان زندگی آرام و عزت می‌آورد؟
آیا نام طایفه برای شما آبروی بیشتر می‌خرد؟
آیا از روی نام طایفه‌تان بهشتی یا جهمنی بودن؛ خوب یا بد بودنتان را مشخص می‌كنند؟ هرگز.
تنها چیزی كه از طایفه‌گری‌ها حاصل ما شده‌است عنوان «مردم‌وحشی» است. حاصل طایفه‌گری پسرفت و عقب‌ماندگی و قهر بوده‌است. حاصلش این بوده كه شهری كه از نظر علم و هنر جوانانش چیزی كم ندارند جایگاهش صدر بدترین بدترین‌ها باشد. یك عمر به فرزندانتان طایفه‌گری آموختید كه چه شود؟ در هیچ كجای این مملكت برای هیچكس فرقی ندارد شما اهل كدام طایفه‌اید و در هیچ مركز آموزش علمی و دانشگاهی بنا به طایفه به فرزندتان امتیاز نمی‌دهند.
به بهانه طایفه‌گری اصالت یك قوم را نابود كردید و داشته‌های یك شهر را به نداشته تبدیل نمودید. بذر كینه و خشم پاشیدید و میان قلب‌ها دیوار كشیدید. خدا می‌داند كه چه خانه‌ها ویران شد و چه خانواده‌ها از هم پاشیدند به خاطر فكر غلط شما؛ اما شما هنوز هم دست‌بردار نیستید.
به خاطر شما و طرز فكر و اعمالتان، آبروی یك ملت شریف و اصیل خدشه‌دار شد و نامش با وحشی‌گری قرین گردید. اشتباه و جهالت شهر ما را؛ عده‌ای سودجو به پای یك سرزمین ریشه‌دار و اصیل و متمدن نوشتند.
اگر وجدان هایتان هنوز بیدار است «كه گمان نكنم این طور باشد» كلاهتان را قاضی كنید و ببینید كه به بهانه همین فكرهای غلط و جهل بی‌حد، چه موقعیت‌های عالی را از دست داده‌ایم و بفهمید در پیشگاه خداوند متعال طایفه شما ملاك هیچ چیزی نیست و هیچ ارزشی ندارد بلكه اعمال و افكار شما مهم است. می‌دانم كه بعد از خواندن حرف‌هایم خشمگین خواهید‌شد و سیل اعتراض‌هایتان روانه و بی‌ادبی و تندروی‌اش می‌خوانید اما اینها، همه حقیقت محض‌اند. وای بر ما كه در شهرمان افتخار جوانان این‌است كه روی فلان طایفه را كم كرده‌اند؛ وای بر ما ...
كار مردمان شهر اصیلم، به جایی رسیده كه به آتش‌كشیدن و كشتن و له‌كردن برایشان افتخار‌است؛ و رودرروی هم بهم ناسزا گفتن و بردن آبروی همدیگر موجب شادی‌شان.
وای بر ما؛ شعله‌های این جهالت تا كجا خواهندرفت؟؟

شبکه خبر نورآنلاین
یكی از پر رفت‌و‌آمد‌ترین خیابان‌های شهرستان ممسنی خیابان پزشكان و خیابان هنرستان می‌باشد كه به علت عرض كم خیابان و پارك ناصحیح خودروها در كنار خیابان معمولاً با سنگینی ترافیك در این منطقه برخورداریم. آیا شهرداری و پلیس راهنمایی و رانندگی فكری جهت رفع این مشكل خواهند ‌كرد؟ آیا در مركز شهر نیازمند یك پاركینگ عمومی نیستیم؟

وبلاگ جامعه ایران
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان نشریه نور باران. در جامعه‌ی بزرگ ممسنی یکی از عوامل وحدت، قلم به دستان آن جامعه هستند که می‌توانند با کار فرهنگی نزدیکی خانواده ی بزرگ ممسنی را فراهم آورند اگر در این راه قدمی برداشته شود، کار بسیار بزرگی انجام‌گرفته‌است. در فضای کنونی شهرمان(نورآباد) جهت پویایی و نشاط مردم و سربلندی صاحبان اندیشه و قلم لازم است دست به دست هم دهیم تا شهری آباد داشته‌باشیم.

محسن نگین‌تاجی
لطفاً این مسائل را به اطلاع فرماندار شهرستان رستم برسانید:
چرا برای جاده‌های شهرستان رستم بخصوص قبل از بابامیدان و جاده یقه‌سنگر با وجود تلفات انسانی به وجودآمده، هنوز فکری اندیشیده نشده‌است؟
چرا ما در رستم پمپ‌گاز نداریم و باید برای گاز یا بنزین به ممسنی و یا گچساران برویم؟
چرا علی‌رغم استقلال اداری شهرستان رستم ما باید در بسیاری موارد از اداره‌های شهرستان ممسنی تابعیت کنیم و بحث استقرار تمام اداره‌ها و مراکز دولت با روند کندی روبرو است با وجود استقلال 5 ساله شهرستان رستم؟
رستم سرزمین زرد و طلایی گندم و برنج است چرا سیلو نداریم؟
چرا انبار برنج نداریم؟
چرا میدان میوه‌و‌تره‌بار معتبر نداریم؟
چرا در بحث اقتصادی و نظارت بر بازارهای منطقه پشتکوه، کوپن، مراسخون و ... موفق عمل نمی‌شود و بازاریان این منطقه هر نرخی که خودشان دوست دارند اجرا می‌کنند؟
و چراهای دیگری را بپرسید و از توسعه نایافتگی شهرستان بنویسید!
چرا ما در شهرستان رستم علی‌رغم وجود مناطق عالی برای گردشگری و زمینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری هنوز موفق به جلب سرمایه‌گذار نشده ایم و روندی قهقرایی در صنعت و سرمایه‌گذاری را طی می‌کنیم؟
مگر چشمه‌های آب‌معدنی گجستان چه کم از سایر چشمه‌های آب معدنی اردکان و سپیدان و شیراز دارد؟
تا کی ما باید گرد و خاک پیشرفت های صنعتی یاسوج را بخوریم و تاسف داشته‌باشیم؟
آیا می‌دانید به علت توجه اساسی به وضعیت مردم و پیشرفت های صنعتی و اقتصادی در جذب بودجه و سرمایه گذار، بیشتر مردم خواهان جدایی از استان فارس و الحاق به یاسوج را دارند اما در ظاهر چیزی بیان نمی‌کنند؟
آیا مسائل بیان‌شده و بسیاری از مسائل دیگر ناشی از ضعف مدیریت در شهرستان رستم نیست و نشانگر این نیست که فرماندار رستم ضعیف عمل نموده‌است. دوست دارم ماهنامه نورباران این مطالب را به گوش فرماندار و مسئولان شهرستان رستم برساند و در گام های بعدی مشکلات دیگری را از این شهرستان بیان می کنم و امیدوارم مسئولان هدفشان خدمت به مردم باشد البته اگر هدفی وجود داشته باشد!!!

 

نورباران بازدید : 304 یکشنبه 07 خرداد 1391 زمان : 18:9 نظرات ()


قره‌قاج، من تو را بیش از همه‌ی رودهای زمین دوست دارم ...

------------------------------------------------------------------

"خاطره‌های دلنشین هم مثل قالیچه‌های قشقایی هر چه دیرتر می‌مانند عزیزتر می‌شوند" خاطرات سردار قیامی بزرگ که خود نوشته است: " ... شما را به یک قیام مقدس دعوت می‌کنم. قیام برای باسوادکردن مردم ایلات."
به خدمت راوی خاطره‌ها -خانم سکینه کیانی- رسیدیم تا به مناسبت ایام بزرگداشت معلم و دومین سالگرد درگذشت محمد بهمن‌بیگی بنیانگذار تعلیمات عشایر و احیا کننده‌ی روح درهم تنیده و خفته‌ی فرزندان خوش‌ذوق ایلات و عشایر ایران و به‌ خصوص فارس، گوشه‌هایی از خاطرات او و استاد را از نزدیک بشنویم. از ایشان خواستیم تا از گفته‌ها و نانوشته‌های استاد، از علاقه‌ها و کارها و سفرهایش، از سخنان نمکین و آرزوهایش و از کارهایی که او شایسته می‌داند برای معرفی بیشتر این استاد مهربان به نسل جوان و نوپا و به نسل‌های آینده، انجام بگیرد، برایمان بگوید و در صورتی که صلاح بداند از زندگی شخصی و روزمره‌ی خود و فرزندان و ... با لهجه‌ی شیرین لری با ما هم‌سخن شد و با زبان شیوای فارسی سوالاتمان را پاسخ می‌گفت و برای همراه شدن بهتر، سوالاتمان را حدف و پاسخ‌های دلنشین او را مرور می‌كنیم.

------------------------------------------------------------------

نورباران بازدید : 980 یکشنبه 07 خرداد 1391 زمان : 9:4 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 48
 • آی پی دیروز : 47
 • بازدید امروز : 300
 • باردید دیروز : 2,076
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,414
 • بازدید ماه : 10,170
 • بازدید سال : 87,445
 • بازدید کلی : 769,178