close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 26
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

مردم باتوجه به مشكلات اقتصادی، سختی و تحریم با حضور ارزشمند خود در انتخابات ریاست‌جمهوری و خلق حماسه‌ی سیاسی موجب یأس و ناامیدی دشمنان شدند و حالا این وظیفه‌ی مسئولین است كه با تمام توان خود در جهت حل مشكلات مردم و ایجاد زمینه‌های لازم برای خلق حماسه‌ی اقتصادی گام بردارند.

بازار یکی از مهمترین نقاطی‌است که مردم به صورت روزمره با آن سر و کار دارند و بحث کنترل و نظارت بر ان از اساسی‌ترین مقوله‌هایی است که باید مدنظر قرارگیرد چرا که نظارت لازمه‌ی درست اجراشدن نظم و رسیدگی به امور است.

نورباران بازدید : 293 شنبه 13 مهر 1392 زمان : 14:29 نظرات ()

سید مرتضی موسوی

جنوب غرب نورآباد ممسنی است. باماشین ده دقیقه را که طی کنی راه آسفالتش تو را مهمان مردم خونگرمش می‌کند. البته باید سر راهت برای روستاهای "کلگاه علیا و سفلی" دستی هم تکان دهی، راه روستاهای بردنگان نیز از کنار "ما‌‌‌‌ل‌محمود" رد می‌شود البته خدا خیرشان بدهد از بس با ماشین هایشان تند می روند همه ما دیگر "دهقان فداکار" شده‌ایم. خلاصه وقتی اول روستای مال‌محمود می‌رسی می‌بینی که ما آن طرف آب قرار گرفتیم  اما به خدا ما غربی نیستیم هنوز به هم سلام می‌کنیم زنان و مردان ما هنوز شرم وحیا دارند.  شرم و حیایی در حد حجم همه‌ی ذرت‌ها و گندم‌هایی که دستان پینه بسته کشاورزان‌مان برداشت می‌کنند البته چند سالی است که کود کیسه‌ای چهل هزارتومان به آنها فشار می‌آورد اما هدف چیز دیگری است؛ پیشرفت هرچند با سختی.

یادش به خیر، وقتی که رودخانه‌مان هنوز از تشنگی نمرده‌بود برنج (چمپای) ما واقعاً عطرو طعم عجیبی داشت. از جاهای دور و نزدیک برای خرید می‌آمدند. دانه‌ی برنج‌مان کوتاه اما طبع طعمش بلند و دوست داشتنی بود. حاصل دسترنج همین مردمی بود که دست‌هاشان پینه داشت نه از کشورهایی بود که با ما کینه داشت. قیمتش هم کم بود شاید به تعداد دهانه‌های پل ورودی‌ روستایمان یعنی پنج تا البته قیمتش به زور به پانصد می‌رسید نه پنج هزار.

نورباران بازدید : 780 شنبه 13 مهر 1392 زمان : 14:25 نظرات ()

سجاد قائدی، جوان پولادین ممسنی، قهرمان بوکس کشور شد. مردم قهرمان‌پرور و ورزشکاران ممسنی با همکاری اداره ورزش و جوانان شهرستان و فرماندار ممسنی و مسئولان استانی از سجاد قائدی قهرمان بوکس استقبال‌نمودند.

علی افشاری رئیس هیئت ورزشی بوکس شهرستان ممسنی با حضور در دفتر نورباران گفت: هیئت بوکس شهرستان ممسنی حدود 18 سال است که فعال می‌باشد. سجاد قائدی از جوانان مستعد ورزشی شهرستان است که توانست در مسابقات کشوری در ارومیه به عنوان قهرمانی دست‌یابد و به اردوی تیم ملی دعوت‌شود و این موفقیت را به وی و خانواده‌اش، جامعه‌ی ورزشی شهرستان و مردم عزیز ممسنی تبریک عرض می‌کنیم.رئیس هیئت بوکس ممسنی افزود: اینجانب از سال 62 به صورت حرفه‌ای در رشته‌ی بوکس و بدن‌سازی کار می کنم و 13 دوره قهرمان استان، نایب قهرمانی کشور، دعوت به اردوی تیم ملی، چند دوره مربیگیری مختلف زیرنظر مربیان خارجی، کارت مربیگری درجه یک و آکادمی ملی المپیک، کارت داوری، کارت مربی‌گری پرورش‌اندام، مربی‌گری تیم ملی جوانان کشور و سرمربی تیم بوکس استان را در کارنامه دارم.

افشاری ادامه‌داد: هدفم از بیان این عناوین این است که در شهرستان ممسنی جوانان و ورزشکاران مستعد وجود دارد که باید با حمایت و تشویق به افتخارات ملی و جهانی برسند که در ادامه به چندین نفر از این جوانان که مقام‌های قهرمانی و برتر کشوری را دارند اشاره‌می‌کنم: محمد عباسی، احمد مرادی، حامد لشکری، محسن خلیلی، کامبیز نظری، رضا قائدی، کاظم قائدی، پیام خلفی، سجاد قائدی، احسان رستمی، داوود محمودی و سایر عزیزانی که حافطه‌ام برای نام بردن از آنها یاری‌ام نمی‌کنند.

افشاری اظهارداشت: از "نوربارانی‌ها" تشکر ویژه‌ای دارم که این فرصت را برای معرفی هیئت بوکس شهرستان فراهم نمودند. از زحمات آقای جعفری رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان تشکر می کنم و از فرماندار محترم که با حضور خود کنار ورزشکاران دلگرمی خاصی به آنها می‌بخشند و همه‌ی مسئولین ادارات که در حد توان یاریگر ورزش و به خصوص هیئت بوکس شهرستان هستند، سپاسگزاریم. البته نباید از همکاری و حمایت‌های مردم قهرمان‌پرور و قهرمان دوست‌ ممسنی نیز غافل بود.

ایشان در پایان افزود: امیدوارم در سایه‌ی توجهات الهی و همکاری مسئولان شهرستان و شما اصحاب رسانه شاهد موفقیت‌های بیشتر جوانان ممسنی در عرصه‌های مختلف علمی و ورزشی در صحنه های ملی و جهانی باشیم.

نورباران بازدید : 1070 شنبه 13 مهر 1392 زمان : 14:20 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی

آغاز سال تحصیلی و استشمام رایحه‌ی مهر و محبت با یادمانی از فضای عطرآگین دود و خمپاره و سنگر و جنگ و دفاع مقدس، حقیقتاً که برای "معلمانِ آن روزها شاگرد" روزهایی به یاد ماندنی و اسطوره‌ای است. پیوند "مهر" و "محبت" و "جنگ" در آغازین روزهای پاییزی برای ما ایرانیان تا سال‌هایی متمادی همواره پیوندی ناگسستنی و به یادماندنی خواهدبود...سرزمین نینوا یادش به خیر... کربلای جبهه ها یادش به خیر.!!!

*****

تقریباً تمامی حکومت‌ها و تئوریسین‌های تعلیم و تربیتی آموزش و پرورش‌های جهان به این مطلب واقف شده‌اند که اساس و شالوده‌ی اولیه‌ی هر نظام پایداری ریشه در فرهنگ و چگونگی تعلیم و تربیت مردمانش دارد و ممکن است با سرسری گرفتن و بی‌مسئولیت گذشتن از کنار این پایه‌های اساسی، فرهنگ و اقتصاد و اجتماع منسجم هر مملکتِ تازه پا گرفته‌ای از پا انداخته شود. پس بعد منفی گرایانه ی تعلیم و تربیت نیز نباید مورد بی توجهی قرارگیرد چرا که ممکن است فاجعه آفرین شود.

نورباران بازدید : 353 جمعه 12 مهر 1392 زمان : 14:32 نظرات ()

منبع: کتاب سیه چادرها، دکتر کیانی

در گذشته برنج پاک‌شده و سفید به صورت فعلی وجودنداشت و برنج‌های خریداری شده اغلب دارای سبوس بودند. ایلیاتی‌ها هم برنج سالیانه‌ی خود را به موقع خریداری کرده و در جوال‌ها یا خوره‌ها نگهداری می‌نمودند.

هنگام طبخ مقداری را در "سیرکو" (هاون چوبی بزرگ) ریخته و با دسته‌های چوبی بلند آنقدر می‌زدند تا سبوس آن جداشده و سفید گردد. در مراسم عروسی که مقدار زیادی برنج پاک‌شده مورد نیازاست که می‌بایست توسط زنان و دختران آماده‌گردد. به همین جهت قبل از عروسی از فامیل و بستگان و افراد طایفه دعوت می‌شود که همکاری لازم را بنمایند و در مراسم برنج کوبی شرکت نمایند.

هر خانمی در روز مقرر در محلی مخصوص حاضر و برای هر دو نفر یک  سیرکو فراهم کرده، دستمال‌های رنگینی بر چوب‌ها یا دسته‌های بلند می‌بندند که با حرکات و ضربه‌های منظم، رقص دستمال‌ها جالب و تماشایی باشد.

 

نورباران بازدید : 351 جمعه 12 مهر 1392 زمان : 14:20 نظرات ()

ن. یوسفی (دانش آموز سوم راهنمایی)

"حقیقت درون من"

از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجیدم. آنقدر ذوق و شوق داشتم که دلم می‌خواست با تمام توان داد بکشم. سرم را بالا گرفتم. واقعاً درست می‌دیدم، آری! این حقیقت درون من بود که روبرویم شاد و خرم نشسته‌بود. سکوتی سنگین اما دلنشین فضا را پرکرده‌بود و من محو تماشای کلبه‌ی ساده اما بسیار زیبایش بودم که بالأخره خودش سر صحبت را باز کرد و گفت: "نمی‌خواهی بگویی چگونه مرا پیداکردی و یا اصلاً چرا به فکر پیداکردن من افتادی؟!"

نمی‌دانید از این که این جمله را پرسید چقدر خوشحال شدم. دلم می‌خواست میلیون‌ها بار از او تشکر کنم زیرا اشتیاق بازگو کردن داستان رسیدن به حقیقت درونم آن هم برای خود او، داشت خفه‌ام می‌کرد.

با صدایی لرزان که لرزش آن حاکی از خوشحالی و سرور بود، گفتم:"دوست خوبم، نشانی تو را از نوشته‌ها و جملات کتاب‌ها به دست آوردم؛ بسیار ساده بود تنها باید کمی دقت و تامل بیشتری کرد." درست است، حقیقتی روبرویم نشسته‌بود که جزیی از وجود خودم بود و من بالاخره او را یافته‌بودم. با همان لبخند مهربانش به من گفت: "پس من سراپا گوشم تا داستان شنیدنی تو را بشنوم و از این لحظه به بعد سکوت اختیار می‌کنم." بعد با چشمانی کنجکاو مرا نگریست تا من داستانم را شروع کنم و من با خرسندی فروان داستانم را آغاز کردم: "کتاب‌ها آدرس چندین دوست را به من دادند، آنها بودند که مرا به سوی تو راهنمایی می‌کردند.

نورباران بازدید : 289 پنجشنبه 11 مهر 1392 زمان : 14:38 نظرات ()

ماهنامه نوربارن ویژه ممسنی و رستم بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد .
اما زمان گفتن بعضی از سخن ها و ضعف ها نیست بلکه قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی ها یمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و ماهنامه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم .
آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم
noorbaran99@yahoo.com
noorbaran90@gmail.com
پیامگیر: 30005825000019

تا تکمیل شدن این وبلاگ می توانید به آدرس http://noorbaran90.mihanblog.com/ مراجعه نمایید


نورباران بازدید : 289 چهارشنبه 10 مهر 1392 زمان : 15:48 نظرات ()

مهندس ندری رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ممسنی:

بیکاری در ممسنی یکی از دغدغه‌های اصلی مردم است

مهندس ندری رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ممسنی ضمن تبریک هفته تعاون گفت: جایگاه تعاون در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در اصول چهل و سوم و چهل و چهارم به صراحت بیان شده و دولتمردان اهتمام ویژه ای نسبت به اجرای آن دارند.

وی افزود: شهرستان ممسنی دارای پتانسیل‌ها و استعدادهای ویژه‌ای از جمله نیروی انسانی تحصیل‌کرده و پرتلاش، مناطق بکر گردشگری، آثار باستانی و توریستی و کشاورزی پررونق هست و امید است که مردم با آشنایی کامل با کارکرد تعاون و ایجاد تعاونی، زمینه‌ساز رشد و توسعه شهرستان باشند.

نورباران بازدید : 308 چهارشنبه 10 مهر 1392 زمان : 14:43 نظرات ()

سید کامبیز حسینی

22کیلو متری نورآباد و 7 کیلومتری خومه‌زار گردنه‌ی "گوش مرک" "بایم دون" را که بگذری دشتی زیبا و دل‌انگیز را مشاهده‌می‌کنی که در سایه‌سار درختان زیبای بلوط، بادام، بنه ، کلخنگ و....با طبیعت زیبا و جاودانش، روستای جونگان در آنجاواقع گردیده. در بهار، دل انگیزی دشت و دمن در جونگان بر طراوت و زیبایی آن جلوه ای خاص می‌دهد.

در دل این دشت سبز و خرم با دورنمای دماوند کوچکش"کوه پیره" در کنار چشمه‌ساران و گل‌های شقایق و بابونه و خاطرات ییلاق و قشلاق به جا مانده از پدران دیروز، هر شنونده و مخاطبی شیفته می شود.

روستای جونگان متشکل از چند پاره ده "دم قنات، تل خندق علیا، تل خندق سفلی، پودنک و شور" می‌باشد که مجموعاً 300 خانوار هستند. ساکنین روستا هم از ایل ممسنی هستند وتعدادی از بیگدلی‌های ایل قشقایی نیز در سال‌های اخیر در جونگان سکنی گزیده‌اند، چرا که جونگان در بخش مرکزی، مرز بکش با ماهور میلاتی قراردارد. شغل اصلی مردم، کشاورزی و دامداری است. با وجود تعداد 235حلقه چاهی که در اختیار کشاورزان منطقه است اما متاسفانه خشکسالی‌های چند سال اخیر بر پیکره جاودان و سرسبز جونگان خسارات جبران‌ناپذیری واردنموده که جا دارد مدیران شهرستان توجه بیشتری نسبت به کشاورزان و دامداران داشته‌باشند.

نورباران بازدید : 594 سه شنبه 09 مهر 1392 زمان : 14:51 نظرات ()

نام داریوش ایزدی زینت‌بخش مدرسه‌ای‌ است كه اكثر تحصیل‌كرده‌های شهرستان در آن درس خوانده اند تا ادامه‌دهنده‌ی بزرگواری او باشند

از اهالی عشایر بود؛ با همان جاده‌های گل‌آلود، كفش‌های نامناسب و سرمای سوزان زمستان، چه‌قدر سخت بود وقتی دانش‌آموزان عشایری برای تحصیل این راه را می‌رفتند و می‌آمدند تا در روستاهای همسایه درس بخوانند، در جمع‌آوری دام‌ها كمك می‌كردند؛ مادران را در كارهایشان تنها نمی‌گذاشتند و آن وقت تا نیمه‌شب مشق می‌نوشتند و با دلهره‌ی دیر رسیدن به مدرسه می‌خوابیدند.

داریوش هم یكی از همین دانش‌آموزان سخت‌كوش بود. داریوش ایزدی فرزند یداله، سال 1342 در خانواده‌ای متدیّن متولّد شد. با عشق و علاقه به درس، با دوستان دیگرش راهی مدارس هم‌جوار می‌شد. با شروع انقلاب اسلامی وارد دبیرستان شده بود.

 

نورباران بازدید : 481 دوشنبه 08 مهر 1392 زمان : 14:54 نظرات ()
الف -رضایی
یادش بخیر زمان جاودانه‌ها! می‌گفتند مردانی یافت می‌شدند که بیش از صد زن به انتظارشان می‌نشستند تا سواران غبارگرفته در افق پیداشوند و دسته‌های انتظارشان را مورد ملاطفت قراردهند!

به به! چه جبروتی! چه هیبتی! وقتی زنان منتطر با زره‌های عرق‌آلود بی‌واهمه شوالیه‌هایشان را در برمی‌کشیدند! اماحالا چی!؟

خوبه مردای واقعی نمی‌بینن! با بهترین پیرهن و شلوار و کفش و مدل موی جدید و ادکلن و تافت زیربغل به سوی یگانه محبوب خود می‌روی ولی او خودش را کنار می‌کشد.

شاید اگر امروز، بنده به نادرشاه یا ناصرشاه یا هر شاه و سلطان و خلیفه‌ی دیگری بگویم: "زن‌ذلیل نیستم!" تمام زنده‌ها به ریشش می‌خندند.

 

نورباران بازدید : 386 شنبه 06 مهر 1392 زمان : 14:56 نظرات ()

"من از دیار حادثه ها فرازآمدهام وهفت خوان شدن را گذرانده ام، در آن دیارکه هرکسی به امید خودش چپر ه می بافد، توقع چه توان بست همسرایی را ... تفنگها، گلولههای مجانی میطلبند و سال، سال هجرت است و جوانمرگی و کوچ..."

شکنجه و قتل و غارت، توطئه و دسیسه و ظلم ستیزی؛ بیشترین شاخصههای حکومتهای خانخانی و ملوکالطوایفی بوده و رستم با همه گستردگی و اقتدارش در دویست سال اخیر در کوران حوادث و اتفاقات ناخوشایند، سالهای اختناق و سیاهی را تجربه کردهاست. سالهایی که تنها طعم تلخ خاطرات خونین و اَسفبارش را پیرمردان امروزی، همان کودکان و نوجوانان آن روزها همزاد خود دارند. اقتدار خان برای سرکوبی و رعب وحشت تا به حدی بودکه وقتی میرزا فتاحخان گرمرودی (به نقل از سفرنامهاش) برای تعیین کلانتر منطقه به آنجا میرود از ترس خان یاغی شده به کوه و جنگل، هیچکس داوطلب کلانتری نمیشود. در فضایی این چنین و در این گیر و دار و مخمصهها، هر ندای حق طلبانهای به سرعت در نطفه خفه میگردد.

راوی ما در بیان گوشههایی ازاین دردها و مصیبتها"ملا فرامرز سلیمانی"از طایفه "دشتی"رستم و ممسنی است. خان گَزیدهای که از خانستیزی و خانگریزیهای پدر و ایل و تبار خود روایت میکند و این تنها گوشهای از صدها رنج و مشقتهایی است که این مردم در طول سالیان جور و ستم و اختناق متحمل شدهاند.

 

 
نورباران بازدید : 3115 جمعه 22 شهريور 1392 زمان : 14:38 نظرات ()

سید مرتضی موسوی

جناب آقای احمد خاکیان:

با خنده هایت خندیدیم و با ناراحتی هایت ناراحت گشتیم شاید اوایل درد دل مردم روستا را در مجموعه ی طنزت به تصویر اذهان می کشانیدی مشکلات مردم رادر قالب طنز بیان می کردی  خیلی ها پسندیدند خیلی ها انتقاد کردند که این فرهنگ فرهنگ مردم اصیل لر نیست  به هر شکل بین مردم جایی باز کرده بودی چندین کاست از طنز شمارا گوش کردیم به خاطر خنده ای که بر لبانمان می کاشتی ازشما ممنونیم اما....جناب آقای خاکیان کاست آخری شما به کدامین سمت و سو می رود چقدر بار معنایی دارد "سرمست و امیر گشمرد وعمه همه جان" چقدر توانستند رسالت خودرا به انجام برسانند ایا فرهنگ لر این است در کنار صدای گاو وچای خوردن های پیاپی به سر وروی هم بریزیم و همدیگررا تحقیر کنیم .چنددرصداز مردم فهیم لر در خانه شان کپر دارند.

نورباران بازدید : 328 پنجشنبه 21 شهريور 1392 زمان : 15:33 نظرات ()

رضا سادات فرزند عبدالحسین سادات ساکن روستای منصورآبادسفلی شهرستان رستم و متولد دی ماه ۱۳۷۱ میباشد. وی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر در رشته ی مهندسی صنایع مشغول به تحصیل هست. ایشان رئیس انجمن ادبی دانشکدهی فنی مهندسی جم میباشد. وی میگوید: به ادبیات علاقه ی زیادی دارم و شعر نوشتن را از سن ۱۷ سالگی شروع کردم. ایشان معتقد است: شعر خواندن و نوشتن برای من بیشتر یه نوع تخلیهی روحی و گریز از خستگی و دلزدگی دنیا به سمت دنیای آرام و مهربان شعراست. به نظرم همه ی مردم در هر سطحی که هستند ادبیات را دوست دارند.

وی در شعر سپید کارهای گروس عبدالملکیان، رسول یونان و شمس لنگرودی را بیشتر از بقیه می پسند و در بین کسانی که بیشتر با قالب غزل و ... کار میکنند، مهدی فرجی، فاضل نظری، مهدی موسوی، محمدعلی بهمنی و پانته آ صفایی را دوستدارد. وی اظهار داشت: عموما قالب ها را به کلاسیک و مدرن و ...دسته بندی نمی کنم بلکه عموماً این اندیشه ها هستند که کلاسیک یا مدرن محسوب میشوند! یعنی مثلاً ما غزل کلاسیک داریم ولی قالب کلاسیک نداریم! از نگاه نومینالیستی در قالب غزل هم میتوان شعری با اندیشههای نوین گفت! یعنی همان جهشی که الان داره با اسم " غزل پیشرو" اتفاق میافتد یا کاری که دوستان پست مدرن انجام م یدهند...

دو کار سپید از ایشان به نام های "ماه"  و  "یک شعر اجباری" را با هم می خوانیم:

نورباران بازدید : 253 پنجشنبه 21 شهريور 1392 زمان : 15:31 نظرات ()

دکتر حمید گنجایش، محقق و پژوهشگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

رسول خدا (ص):"العلم من الله نعمه عظیمه و لولا القلم لم یستقیم الملک و الذین و لم یکن عیشٌ صالح"
"قلم نعمتی است بزرگ از سوی کردگار و اگر قلم نبود سیاست و دیانتی استوار نمیشد و در طول زندگی، روزگار خوشی وجود نداشت."
هر توسعه ای در سایه قلم و اندیشه محقق خواهدشد و هر غیر ممکنی با همت قلم و اندیشه ممکن خواهدشد. روزنامه ها، مجلات و نشریات به عنوان سپاهیان همیشه آماده برای نبرد و جهاد با دشمنان فکر و اندیشه جوامع بشری نقش بارز و بی بدیلی را در این مسأله ایفا میکنند. ارزش قلم و نوشتن تا جایی است که خداوند در قرآن به آن سوگند میخورد: "ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ" و از کسانی که از این نعمت برای گمراهی مردم استفاده می کند سه بار  "وای" می گوید اما کسی که مال مردم را به حرام می خورد تنها یک بار"وای" میگوید. و این مسأله ارزش قلم و نوشتن را دو چندان می سازد. 
اکنون "ماهنامه نورباران" یکی از مهمترین نشریات محلی است که توسط جمعی از دلسوزان و جوانان خوش فکر این دیار دیرزمانی است شروع به فعالیت کردهاست و به جد می توان گفت در کنار کارهای خوب دیگر نشریات این شهرستان تنها نشریه ای است که مطالب آن از جامعیت، پختگی و با رویکرد مشکلات و چالشهای شهرستان ممسنی و رستم تهیه و چاپ میشود و خوشبختانه از استقبال نسبتاً خوبی برخوردار بودهاست.

نورباران بازدید : 355 پنجشنبه 21 شهريور 1392 زمان : 15:29 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ مرداد  ماه 92

هرملتی وحکومتی ایامی از سال را به مناسبت هایی خوش یا ناخوش نامگذاری کرده وبرای خودمقدس می داند؛ در کشورمانیزاینچنین است. یازدهم اردیبهشت روز کارگر، هفدهم مرداد روز خبرنگار، چهارم شهریور روز کارمند، هشتم شهریورانفجار دفتر نخست وزیری و شهادت شهیدان رجایی و باهنر... این مناسبتها را از آن جهت قرار دادهاندتا بزرگداشتهاوافتخارات برجسته به فراموشی سپردهنشوند .تلنگرهایی باشند برای پاسداشت ها و مثلاً ارزشهایی گذاشتهشود برکارکارگر،اندیشهی خبرنگار، رنج کارمند و فداکاری شهید... مسلماًنباید به همین سادگیها ازکنارآنها گذشت . مسئولیم و بر قضاوت تاریخ پاسخگو... خبرنگاران یکی از ارکان مهم تشکیلاتی در هراجتماع محسوب می شوند.انتظارمی رفت به پاسداشت فعالیت هاواندیشه هایشان جلسه ای هرچندمختصربرگزار می گشت وباشنیدن درد دلهای آن ها وارائه ی خط ومشی ها و ارشادات لازم توسط بزرگان وصاحبان اندیشه ازآنها به گونه ای قدردانی می شد.اما "چرا این گونه نشد "را ما بی اطلاعیم ونمی توانیم پاسخگو باشیم.امیدواریم مناسبت های مهم دیگر فراموش نگردند.

****

نورباران بازدید : 318 سه شنبه 19 شهريور 1392 زمان : 15:33 نظرات ()

سید کامبیز حسینی

تاریخ پرفراز و نشیب ممسنی با صدها حادثه‌ی خرد و کلان، افراد شجاع و بنام زیادی در لابلای صفحات خود گنجانده‌است که هر کدام یک سر و گردن از دیگران برترند و گاهی با توجه به زندگی عشایر ما و محرومیت‌ از هر گونه امکانات آموزشی، افرادی بی‌همتایند. خانم فتانه محبوبی‌نژاد را می‌توان یکی از افرادی دانست که در کارهای فرهنگی هم تاثیرگذار و هم ماندگار بود، آن هم زمانی که کمتر کسی قدم در این راه گذاشته‌بود.

ایشان با درایت و بینش والا و ایمان و ارادهی آهنین بدون هیچ گونه چشمداشت و نبود امکانات ابتدایی، مسئولیت کتابخانه عمومی شهید مطهری را پذیرفت و از جان و دل مایه گذاشت و در راستای پرچمداران ستیزه با جهل و بیسوادی قرارگرفت.

مرگ ناباورانهاش همچون زندگی باورمندانهاش، تاثیرگذار، ماندگار و بیدارگر بود که خود ریشه در پاکی، راستی، نجابت، مردم محوری و سلامت نفس ایشان داشت.

نورباران بازدید : 304 سه شنبه 19 شهريور 1392 زمان : 8:51 نظرات ()

ایشان در مقدمه کتاب نوشته‌است: "انسان برای رفع نیازهای خود مجبور به برقراری روابط خانوادگی، همجواری، همکاری و داد و ستد و معاوملات و غیره می‌باشد ولی به رغم برخورداری انسان از موهبت عقل، این روابط همیشه بر اساس منطق، دوستی، وفای به عهد، سازش، احسان، انصاف و پاکدامنی نیست. به طوری که منفعت‌طلبی، حرص و آز، ترجیح هر چه بیشتر منافع شخصی بر مناقع غیر، بدهکاری، فساد، بخل، حسد نیز از غرایز بشری است. وجود انکار ناپذیر غرایز از طرفی و و وجود حس عدالت‌خواهی یعنی میل به حق و عدالت (به ویژه در امور اقتصادی) و نفرت از ظلم و تعددی موجب شده‌است تا افراد جامعه احساس کنند در روابط با یکدیگر باید قوائدی را رعایت کنند و از ارتکاب عملی خودداری نمایند."

نورباران بازدید : 273 دوشنبه 18 شهريور 1392 زمان : 15:42 نظرات ()

این مطلب داستان و زیرساخت یکی از آهنگ ها و ترانه های قشقایی به نام "شیر است بازرگان" می باشد.

روزی دو برادر عاشق، بازرگانی پیشه کردند. پس از سفرها و تجارت بسیار برادر بزرگتر خواست دیگری را بیازماید و خواست بداند که بعد از این همه تجربه و سفر، آیا وهم تاراج و دزد میتواند پشت برادر را سرد کند.

برادر بزرگتر گفت: ای برادر، راهزنان کمی جلوتر در کمین ما نشستهاند و قصد شبیخون دارند. دیگری گفت: واهمهای نیست، آنان مغلوب ما خواهند شد. برادر بزرگتر گفت: آنان دزدانی قوی دست و چیرهاند و چه بسیار قافلههایی را که لخت کردهاند! دیگری قهقهزنان گفت: نترس ای برادر، ما نه چون آن قافلههاییم و نه تو هم چون آن قافله سالارها! ما دو برادر تا پشت به پشت هم دادهایم پشتمان سرد نگردد.


 

نورباران بازدید : 519 جمعه 15 شهريور 1392 زمان : 15:37 نظرات ()

حسین سرکوهی خبرنگار "نورباران" در شهر کوپن

تصادفات اتومبیل ازعلل شایع مرگ درجوامع امروز می باشد امروزه تعداد تصادفات جاده ای دركشور ما ایران رو به افزایش است و در نتیجه خسارتهای مالی و جانی ناشی از آن كه برخانواده ها و كشور تحمیل می شود بسیار بالا می باشد حوادث رانندگی را می توان پیامد وضعیتی دانست كه سه عامل راننده، محیط و وسیله نقلیه درآن سهیم هستند.

جاده ترانزیتی شمال به جنوب که از وسط شهر کوپن، می گذرد از جادههای پرتردد کشور و استان فارس میباشد اما متاسفانه حجم بالای تصادفات در آن، این جاده را به عنوان یکی از دغدغههای مردم قراردادهاست و امیدواریم که  این اهمیت باعث توجه بیشتر مسئولان به این امر قرار گیرد.

نورباران بازدید : 502 پنجشنبه 14 شهريور 1392 زمان : 15:51 نظرات ()

ابوالفتح کشاورز متولد شهریور ماه سال 60، روستای "روبَنی" بخش دشمنزیاری، کارشناس ارشد ادبیات فارسی.

ابوالفتح کشاورز-نورباران ممسنیشعر گفتن را از 15 سالگی شروع نموده و عمده علاقهاش به شعر فولکوریک می باشد. از ایشان تاکنون دو مجموعه شعر  به نامهای "کوگِ دل" به زبان لری و "در نوای باران" به زبان فارسی به چاپ رسیدهاست. دیگران معتقدند که او در اشعارش بیشتر به طبیعت و روستا توجه دارد و صداقت در شعر او موج می زند و شهر به شعرش راه نیافته است. او معتقد است که اشعارش بیشتر درددل خود و مردم است و سعی میکند در این میان کلمات و واژه های اصیل لری را در شعر بگنجاند.

شعر کَمَر حوصِلَمِه ... یارمِه      هر کَلَمَش لیکهی دل زارمِه

 هر چه بگم سی دِلِ بیمارمِه      دَر وَ دَرُم کِردِه وُ دلدارمِه

احمد انصاریفهلیانی و مجید نگینتاجی را در شعر لری استاد میداند و به اشعار حافظ و اخوانثالث علاقهی عجیبیدارد. او میگوید: شاعر فانوسی روشن در شب است که مردم در پناه این فانوس، مسیر خود را پیدا میکنند و راه فردا را همواتر میپیمایند. شعر " لیلا دِلِت خَش" از آثار این شاعر جوان ممسنی را با هم می خوانیم:

نورباران بازدید : 863 پنجشنبه 14 شهريور 1392 زمان : 8:50 نظرات ()

راننده یک تاکسی

 عصرهای مناطق گرمسیری  وقتی گرمای طاقت فرسای ظهر و بعدازظهر را توی خانه یا اداره میگذرانی. عصر آن روز گرم لذت خاص بیرون آمدن و در شهر قدم زدن و...

آن عصر که تعریفش را میکنم از عصرهایی بود که با زن و بچه بیای بیرون و اکه پولی حتی ته جیبت داشتهباشی دوست داری خرجش کنی. یعنی برای همون عصر زندگی کنی و فردا را به خدای فردا بسپاری. 

بچهها در صندلی عقب سرو صدا میکردند و خانم هم فرمایشات خودش را داشت و من هم چه عرض کنم با صدای آرام نوار موسیقی روی فرمان ماشین به آرامی ضرب میگرفتم.

هم من و هم خانمم متوجه عقب آمدن یک نیسان از پارکینگ عمودی بودیم، دیر شده بود تقریباً عقب ماشین را ... گفتم زد.

نورباران بازدید : 718 چهارشنبه 13 شهريور 1392 زمان : 15:46 نظرات ()
روایتی از جنس بلوط
نورباران-بلوط اسدی
ابوذر شریفی نسب

از مرکز شهرستان رستم، جاده ی گجستان را که ازسر بگیری، حتی اگر نخواهی، مسیر تو را به سوی طبیعتی دل‌انگیز می‌برد که بیشتر، درختان بلوط جلوه‌گری می‌کنند. تقریباً 15 کیلومتر بعد از پل گجستان به روستایی می‌رسی که نامش با نام همین بلوط‌ها، استوار مانده‌است.
روستایی به نام "بلوط اسدی"
نورباران بازدید : 748 یکشنبه 10 شهريور 1392 زمان : 15:54 نظرات ()

 

اظهارات دوستان شرکت کننده در این مصاحبه و دیگر مصاحبه های "نورباران" صرفاً نظر شخصی خود مصاحبه شوندگان است. .
"نورباران" آماده پذیرش و درج مطالب صاحب‌نظران و منتقدین مصاحبه‌ها و انعکاس نظرات آنها می‌باشد.
 


استعدادهای ممسنی باز هم به شکوفایی رسیدند و رتبه‌های برتر کشوری زیر هزار، زیر صد  و زیر ده را ازآن خود ساختند.
ممسنی ما همه چیز دارد و هیچ چیز ندارد. نیروهای پرتوان، لایق، برجسته، دانش‌آموزان و دانشجویان برتر علمی، خاک زرخیز و آب گوارا، هوای دلنشین و مطبوع، حلقه‌های چاه نفت و ... اما باز هم به خود که نگاه می‌کنیم به عقب‌مانده‌ها و ته جدولی‌ها بیشتر شباهت داریم. نخبه‌های ما پس از تحصیلات عالیه، سمنان و هرمزگان و همدان و اصفهان را مدیریت می‌کنند و تا پایشان به شیراز می‌رسد که بتوانند نیم نگاهی به زادگاه خودشان داشته‌باشند، کَت بسته به گوشه‌ای پرتاب می‌شوند.  ما پیش از این در قلمرو علمی ممسنی صدها نخبه و برتر علمی داشته‌ایم که هیچ کدامشان در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی ممسنی نتوانسته‌اند مُثمر ثَمر بوده‌باشند یا نخواسته‌اند یا جذب جاهای دیگر شده‌اند. و این مسئله‌ی ساده و کوچکی نیست و باید از دیدگاه بزرگان ممسنی آسیب‌شناسی شود.

نورباران بازدید : 1593 سه شنبه 29 مرداد 1392 زمان : 15:56 نظرات ()

 

... اگر پشتکار وخلاقیت داشته‌باشی، اراده و انگیزه می‌تواند بهترین حامیان تو در گذر از سنگلاخ‌ها و پیچ وخم های زندگی باشد. می‌توانی قدرت جوانی و خلاقیّت‌ات را با آن ممزوج کنی و سربلندی و سرافرازی بیافرینی.
موفقیت این نیست که بخواهی از پله‌پله‌ی دیگران خودت را بالابکشانی. می‌توانی با "یا علی" گفتنی، دست بر زانوی خودبگیری و با اعتماد و توکل به او که همه چیز را مقدر می‌دارد، برای رسیدن به آنچه که لایق توست، قدم برداری. باید از درون ساخته و پرداخته شوی، باید جسم و روح را به خوبی به هم پیوند بزنی تا سال‌ها بعد شاهد شکوفایی و محبوب دل‌ها شدنِ خود باشی...
سیدمحمدرضا حسینی ورزشکار جوان و محبوب و محجوبی از خطه‌ی ممسنی است. جوانمردی خوش اخلاق و باانگیزه که پله‌های ترقی را به خوبی یکی پس از دیگری طی کرده است.
محمدرضا مداح اهل بیتی است از هیئت فاطمیون ممسنی که در باشگاه فرهنگی-ورزشی فوتبال فجرشهیدسپاسی شیراز در گروه بهترین بازیکنان این تیم به حساب می‌آید.این سیّد جوان الگوی مذهبی – ورزشی تمام کسانی می‌تواند باشد که درسایه‌ی فوتبال و ورزش می‌خواهند قله‌های ترقی را طی کنند...با هم پای صحبت این جوان باآتیه و برومند نورآبادی می‌نشینیم ...
 

 

 

نورباران بازدید : 1436 دوشنبه 28 مرداد 1392 زمان : 15:57 نظرات ()

اگرانسان به داشته‌ها وتوانایی‌های بالقوه‌ی خود اعتماد داشته‌باشد و به آنها خستگی ناپذیرانه عشق بورزد، در سایه‌ی این اعتماد و از پرتو این عشق می‌تواند به هرآنچه می‌خواهد، دست یابد.زن باشد یا مرد، مجردباشد یا متاهل، شهری باشد یا دهاتی، فرقی نمی‌کند. به اعتبار و ارزش‌ها دست پیداکردن، تلاش و پشتکارمی‌خواهد و همّت والا... باید نگذاشت که استعداد بالقوه پژمرده و خشکیده شود و ... دکتر لیلاجمشیدی الگویی از این دسته انسان‌هاست، الگویی ارزشمند برای تحصیل، برای همسرداری و اخلاق و تربیت فرزند، برای رسیدن و رساندن، برای زنان و دختران و تمامی مردانی که اندیشه‌ی های عروج دارند...

همتم بدرقه ی راه کن ای طایر قدس

که دراز است ره مقصد ومن نوسفرم

متن زیر خلاصه‌ای ازمصاحبه با خانم دکترلیلا جمشیدی معاون آموزشی دانشگاه پیام نور ممسنی است که با پذیرش دعوت ما و حضور در دفتر ماهنامه ی نورباران،-به درخواست خوانندگان نورباران- سیکل چگونگی روند موفقیت‌هایش را برای ما تشریح نمود، با هم می‌خوانیم ...

نورباران بازدید : 1332 چهارشنبه 23 مرداد 1392 زمان : 16:2 نظرات ()
پیامك‌ های شما


 منتظر پیامك‌های شما هستیم تا با نام و یا شماره شما چاپ گردد.

  شماره پیامگیر: 30005825000019

سلام. چرا بنیاد مسکن شهرستان ممسنی این همه گیرودار و مشکل برای مردم فقیر و بی خانه درست می‌کند. این مردم نان شب هم ندارند اگر داشتند مانند پولدارها، خود خانه می‌ساختند خیلی مردم را آزار می دهند. کمی هم به فکر بیخانه‌های بدبخت باشند.متشکر. "عربی از دشت‌رزم"
0917---8591
 

نورباران بازدید : 322 دوشنبه 21 مرداد 1392 زمان : 16:4 نظرات ()

پدیده ی تعلیمات عشایر بیشتر از نیم قرن است که در زندگی عشایر فارس و ایران ظهور کرده، بکارگیری معلمان جوان، زبده و با انگیزه ای که از بطن خود عشایر برای ترمیم نابهنجاری ها و معظلات و بیسوادی آنها برخاسته بود. آنها مصمم بودند تا ناعدالتی و نامساواتی کُشنده ای که ریشه ی فرهنگ و شالوده های اجتماع آنها را متزلزل ساخته بود-را از پای درآورند. و در این میان محمد بهمن بیگی ادیب و فرهنگ دوست و جان سوخته ای که به تعبیر دوستانش همچون آرش کمانگیر، تمام هستی و جان خود را در گرو نجات ایل و تبار و عشایرزاده هایی نهاد که خود از جنس آنها بود.مردان متعصب و باغیرتی همچون حمزه رزمجویی و دیگرانی نظیر او بهترین یاورانش برای رسیدن به این هدف والابودند.حمزه رزمجویی، رزم جویی شیراوژن، پاک نهاد و صدّیق بود که قریب چهل سال از بهترین ایام جوانی و زندگی خود را در طَبَق اخلاص نهاد تا بچه پاپتی های رنگ و رو باخته ی فقیر عشایری پر و بال بگیرند، مهندس، دکتر و افسر بشوند؛ تا صاحب قرب و جاه و منزلت بشوند؛ تا صاحب منصبان ارزنده ای بشوند.حمزه رزمجویی پنجاه روز پنجاه روز از زن و فرزند و ایل جدا می ماند تا دستگیرنده و نجات دهنده فرزندان ایلات و عشایر باشد. و اگر نمی بود امثال حمزه رزمجویی، شاید صدای یک دست! بهمن بیگی را کسی نمی شنید.

 

 

نورباران بازدید : 533 چهارشنبه 16 مرداد 1392 زمان : 16:9 نظرات ()

نورباران ویژه ممسنی و رستملطفاً خودتان را معرفی کنید؟

فرشاد همتی فرزند شیروان هستم و در خانواده‌ای مذهبی و متدین در شهرستان ممسنی به دنیا آمده ام.

شما از قاریان و مؤذنین بنام کشور هستید. لطفاً توضیح دهید.

با الطاف کریمانه‌ی حضرت حق و ائمه‌ی اطهار و با تلاش‌های شخصی خودم توانستم در سطح کشوری و بین‌المللی در رشته‌های اذان، قرآن، تواشیح، ابتحال و همخوانی قرآن کریم صاحب سبک بشوم و بتوانم کاری کنم که از شهرستانم در سطح کشور و استان به نیکی یادکنند.

از چه سالی وارد رشته‌های قرآنی شدید؟

از سال 78 شروع به تلاوت قرآن کردم و از سال 1380 به طور حرفه‌ای به این رشته پرداختم.

چه مقامات و رتبه‌هایی کسب کرده‌اید؟

نورباران بازدید : 446 چهارشنبه 16 مرداد 1392 زمان : 14:27 نظرات ()
فرهنگی رزمنده شهید احمد یوسفی
به کوشش عظیمه حسینی
نورباران ویژه ممسنی و رستمشهید احمد یوسفی در سال 1337 در خانواده‌ای کاملاً مذهبی و آشنا به قرآن پا به دیار هستی گذاشت. از همان کودکی شجاعت، شهامت، مهربانی، فداکاری و خوشرویی در چهره‌ی او نمایان بود. در سال 43 در زادگاهش روستای "نرمون" بردنگان پا به کلاس درش گذاشت. پس از اتمام دوران ابتدایی در سال 49 برای ادامه‌ی تحصیل وارد مدرسه‌ی وکیل فهلیان شد. اخلاق، معرفت، دین‌داری و غیرت ایشان به غیر از مردم زادگاهش همچنین مورد تمجید معلمان مدرسه وکیل و اهالی این روستا واقع‌گردید. پس از اتمام تحصیل از طریق اداره آموزش عشایری در سال 54 وارد دانشسرای عشایری شد و پس از گذراندن دوره‌ی یک ساله به عنوان معلمی وظیفه‌شناس و آگاه به مسائل روز، مشغول خدمت گردید.
خیلی ساده می‌زیست. همسالان و دوستان ایشان می‌دانند و گواه هستند که حتی گاهی که از نظر مالی از دیگران سبقت می‌گرفت هیچ وقت لباس شیک و گران‌قیمت نمی‌پوشید حتی به اصرار پدر و مادرش یک دست کت و شلوار می‌دوزد ولی هیچ وقت آن را نمی‌پوشد و بر این ادعا بوده که: دیگران می‌بینند و غصه می‌خورند.

 

نورباران بازدید : 385 دوشنبه 14 مرداد 1392 زمان : 16:31 نظرات ()

دوشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۲
آبشارنیوز: آتش‌سوزی که از روز یک‌شنبه به جان جنگل‌های نورآباد ممسنی در استان فارس افتاده‌است همچنان درختان ومراتع کمیاب منطقه را در کام خود کشیده وخاکستر می‌کند.
به گزارش آبشار نیوز آتش‌سوزی از عصر دیروز در جنگل‌های دامنه‌ی شرقی ارتفاعات خومه‌زار آغاز شده و همچنان زبانه‌ی آن به سایر مناطق همجوار گسترده شده‌است. این آتش‌سوزی گسترده به مناطق سکونتگاه عشایر نیز سرایت کرده و باعث فرار عشایر منطقه به مناطق دیگر شده‌است. گزارش دریافتی حاکیست تلاش مأمورین دولتی و مردمی برای مهار آتش تاکنون بی نتیجه بوده‌است. گرمای هوا بر شدت شعله‌ی آتش افزوده‌است. به گفته شاهدان دامنه‌ی آتش‌سوزی از شهر خومه زار تا نورآباد در ممسنی امتداد دارد.
سه شنبه، 18 تیر 1392
واحد خبر مرکز فارس: بیش از 150 هکتار از جنگل‌های ممسنی طعمه حریق شد. فرماندار ممسنی گفت: آتش سوزی که صبح دیروز در جنگل کوه‌های بوان، هرایرز و خومه‌زار بر اثر نامعلومی رخ داده همچنان ادامه‌دارد. هاشمی افزود: با کمک نیروهای مردمی و بسیج ادارات و امدادگران هلال‌احمر و پرسنل منابع طبیعی و بسیج سپاه ممسنی در حال مهار است.
وی گفت: تاکنون بیش از 150 هکتار از این جنگل‌ها که درختان بلوط و بنه بوده آسیب دیده و درختچه‌ها و گیا‌هان خشک‌شده که علوفه دام‌ها بوده بطور کلی نابود شده‌اند.

نورباران بازدید : 290 جمعه 11 مرداد 1392 زمان : 16:38 نظرات ()
«نـوربـاران» مرجع آگهی‌های ثبتی ممسنی و رستم ‌شد


از این به بعد ماهنامه ی نورباران هرپانزده روز یک بار منتشر می شود.
از آنجا که «نورباران» به عنوان تنها نشریه رسمی شهرستان‌های ممسنی و رستم ازطرف اداره ثبت اسناد و املاک به عنوان طرف قرارداد برای درج آگهی‌های ثبتی انتخاب شده‌است و نشر آگهی‌ها نیز می‌بایست  هر پانزده روز یکبار انجام‌بگیرد، بالاجبار این شماره زود هنگام و در چهار صفحه منتشر شده و بعضی از قسمت‌های ثابت «نورباران» در این شماره جای داده نشده‌است. انشاءالله از شماره های بعد با همکاری و ارسال مطالب ارزنده شما تلاش خواهیم‌کرد که به همان روال قبلی در هشت صفحه آن را منتشر نماییم و انتظار داریم شما خوانندگان گرامی در راهی که در پیش داریم، همراه و همیار ما باشید.

نورباران بازدید : 306 جمعه 11 مرداد 1392 زمان : 16:33 نظرات ()

الف. رضایی

"خدا رحمت کنه!"
پدربزرگم می‌گفت: "به جرأت قسم می‌خورم که هیچ رودخونه‌ای تو صحرای وسیع عربستان جاری نیس!"
پدربزرگ راست می‌گفت. همین عربستان بدون رودخونه زیرش یِه اقیانوس نفته که مویِ دماغِ تمامِ نفت‌فروشان عالم شده!
چه پس‌زمینه‌ی افسانه‌ای پشت‌ِ ظاهرِ آرامِ شاهزادگان عرب خودنمایی می‌کند که هیچگاه فضای اطرافشان بوی نفت نمی‌دهد!
ما که در کوچه‌هایمان نهر آب جاری‌است، چه غلطی کرده‌ایم!؟ تازه آب از رو و نفت از زیر کوچه‌هامان جریان دارد!!!
پدربزرگ می‌خواست چیزی غیر از این حرفا را ثابت کنه که قصدی رودخونه را پیش کشید!
صاحبانِ نمازهایِ پر تعدادِ شاهزاده‌هایِ ریش‌صلیبیِ تنومندِ امروز، لَم داده بر دلارهای بادآورده‌ی اکناف جهان، هر چه زر و زیور توی دنیاس جمع میشه توی بازار مکّه، در دستان گوشت‌آلود اعرابِ مست! که طلا را به نرخ دیروز از دست زن مسلمان بیرون می‌کشند!
بازم پدربزرگ برآشفته می‌شود و می‌گوید: "اگه اینطوری نبود صد و بیست و چهار هزار تا پیغمبر و پیغمبرزاده و امامزاده نمی اومد که اصلاحشون کنه! اصلاً این همه آدم نتونستن به راه راست هدایتشون کنن!

نورباران بازدید : 313 پنجشنبه 10 مرداد 1392 زمان : 16:40 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ خرداد ماه 92

عده‌ای می‌گویند: ملت ما به استثنای موارد خاص عموماً مردمی خوش‌استقبال و بد بدرقه‌ هستند –هم در سطح خُرد و هم در سطح کلان-... می‌خواهیم از رؤسای جمهور انتخابی خودمان  بگوییم. از بنی‌صدری که مدّنظر امام (ره) نبود اما چه شور و ولوله‌ای که برایش به راه نینداختیم تا آقای هاشمی و خاتمی. و این زمان هم که نوبت به آقای احمدی‌نژاد رسید.
عیب از کجاست؟! ما درانتخاب هایمان اشتباه داشته‌ایم یا اینها نتوانسته‌اند خودشان را به خوبی به جامعه و ملت ما بشناسانند؟ یا شاخصه های دیگری در این امر سهیم بوده‌اند ؟ آسیب‌شناسی این موضوع نیاز به بحث گسترده‌ای دارد و آن را به تحلیل‌های عمیق، ذهنی واندیشمندانه ی شما می‌سپاریم و قطعاً شما مجموعه‌ی زیادی از عوامل را دخیل می‌دانید.

نورباران بازدید : 338 پنجشنبه 20 تير 1392 زمان : 16:41 نظرات ()

بهنام احمدی

اقدام فرهنگی و به موقع دست‌اندركاران ماهنامه وزین نورباران شهرستان ممسنی كه در قالب میزگرد آسیب‌شناسی عوامل خشونت در هنگامه‌ی انتخابات فضای این شهرستان قدیمی- با داشتن عمری به درازی تاریخ ایران زمین- بسی جای تقدیر دارد.
این اقدام ارزشمند فرهنگی، مطبوعاتی زمانی بیشتر نمود پیدامی‌كند كه همزمانی آن را با نامگذاری سال جدید به نام حماسه سیاسی و اقتصادی از جانب رهبر معظم انقلاب شاهدیم و از دیگر سو با دعوت از رقبای انتخاباتی مجلس شورای اسلامی اخیر كه متاسفانه بر اثر برخی سوء مدیریت‌ها و بی‌تدبیری‌ها موجب تشدید پدیده‌ی شوم طایفه‌گرایی و از قبل آن شاهد خشك شدن نهال پربار انسانی شریف در بحبوحه‌ی انتخابات مجلس شدیم و نهایتاً تاثر شدید جامعه‌ی فرهنگی و علمی شهرستانی كه سرآمد علمی استان و كشور می‌باشد را به دنبال داشت.
قطعاً استمرار چنین نشست‌ها و میزگردهایی كه ماهنامه نورباران با اهداف پیشگیری و جلوگیری از تكرار وقایع تلخ این چنینی آغاز گر مطلع نوید بخش و در حقیقت تلنگری به جامعه‌ی پویا و بانشاط این شهرستان قدیمی بود، می‌تواند آینده‌ای روشن و رو به جلو برای این نقطه از خاك مقدس و عزیز ایران اسلامی كه تاكنون بنا به دلایلی در همه زمینه‌ها عقب نگهداشته شده‌است، را رقم زند.
 
نورباران بازدید : 267 دوشنبه 17 تير 1392 زمان : 16:48 نظرات ()

  در شماره ی قبل نیز نوشتیم که: بنا به تاکید بیشتر دوستان کاندیدا در انتخابات نهم مجلس مبنی بر مشغله‌های کاری،  همه‌ی آنها متفقاً ایام تعطیلات نوروزی 92 مدّنظرشان بود. پس از اتمام هماهنگی‌های مجدد، باز هم تعدادی از دوستانی که حضورشان می‌توانست در حال و هوای این مناظره و کیفیت‌بخشی آن تاثیر دوچندانی داشته باشد بنا به مشغله‌های کاری، عروسی بستگان و مهمانان نوروزی‌شان نتوانستند در این جمع صمیمی حضور پیدا کنند و در این نشست تنها چهار نفر از این عزیزان حضوریافتند و قرار بر این شد که بقیه‌ی دوستان در فرصت دیگری، با ما (نورباران) نشست داشته‌باشند که متاسفانه برای نشست دوم آقایان انصاری، بناوی، قائدی و گودرزی تاکنون به ما "نوربارانی‌ها" جوابی نداده اند ...

در شماره قبل بخش اول مصاحبه‌ی دوستان که شامل صحبت های آقایان رنجبر، مرادی و دهقان به مدت 10 دقیقه و صحبت آقای شفیعی به مدت 20 دقیقه نگاشته شد و بخش دوم مصاحبه‌، شامل نظرات دوستان راجع به "راهکارها و پیش‌بینی‌ها برای کم کردن بار خشونت در انتخابات" بیان کردند و دوستان در یک وقت بیست دقیقه‌ای و آقای مرادی  و آقای دهقان در دو وقت 10 دقیقه‌ای به بیان نظرات خود پرداختند.

لازم به ذکر مجدد است که "اگر در اندازه و حجم مطالب دوستان ناهماهنگی‌ای وجود دارد به سرعت بیان و حجم سخنان آنها در وقت مقررشان برمی‌گردد و اصلاحات و ویراستاری‌هایی که این عزیزان بعد از بازگرداندن مطلب انجام داده‌اند. ما ضمن تقدیر و تشکر خالصانه و فراوان از حضور این بزرگواران، صحبتهای این دوستان را که پس ازبازخوانی و اصلاح توسط خودشان به این دفتر عودت دادهشده، با رعایت امانتداری کامل روزنامه نگاری، منتشرنموده و امیدواریم که توانسته‌باشیم رضای حق و رضایت خاطر شما خوانندگان فهیم "نورباران" را برآورده کرده‌باشیم.

اظهارات دوستان شرکت کننده در این مصاحبه و دیگر مصاحبه های "نورباران" صرفاً نظر شخصی خود آنها است. "نورباران" آماده پذیرش و درج مطالب صاحب‌نظران و منتقدین مصاحبه‌ها و انعکاس نظرات آنها می‌باشد.
 

نورباران بازدید : 1811 یکشنبه 16 تير 1392 زمان : 16:50 نظرات ()

آنچه که همه می‌بینند و می‌دانند همه‌ی آن نیست که در کتاب‌ها بیان می‌شود. گاه قصه‌هایی به رنگ واقعیت‌های بزرگ در دنیای امروز به حقیقت تبدیل می‌شود و ذهن آدمی را به کنکاش وامی‌دارد. حساب و کتاب علاقه به مطالعه و تاریخ ایران باستان مرزی ندارد و گاه این حماسه‌ها در فکر و ذهن عشایر با اشعار زیبای حماسی و حماسه‌ی قلعه‌های همیشه سپید تاریخ به روشنایی خورشید و ماه و ستاره رقم می‌خورد و یادآور دلاوری‌هایی می‌شود که دلیران بیشه ایران زمین برای تاریخ رقم زده‌اند. حماسه همیشه آنچنان نیست که خارق العاده و بزرگ باشد بعضی مواقع حماسه سازها  چوپانی ساده  "خدابخش مرادی" هستند که با عشق شاهنامه می‌خواند و با دلگرمی و علاقه تعریف می‌کنند، گویا شاهد تمامی حماسه‌های ایران بوده اند و ...

 

نورباران بازدید : 350 شنبه 08 تير 1392 زمان : 16:53 نظرات ()
الف-رضایی

این بار وقتی وارد آبادی "مِردم" شدم، تغییرات و حال و هوای روستا را کاملاً حس کردم و این را از باران‌های موسمی خوش‌بارش پنداشتم اما رفتار انتقادآمیز و جملات و کنایه‌ها به اعضای سابق شورا را چطور می‌توان تفسیرکرد؟! آخه تا پیش از این هر کسی خاله و "خُرزو"، عمه و عمو و دایی و قبیله و رگ و ریشه داشت، برنده‌ی انتخابات می‌شد و چهار سال تمام هر کاغذی که در دستِ موکلین‌اش بود چشم‌بسته مهر تأیید شورا می‌خورد! "یعنی این به آن در"!
این شخص که خود، خویشتن یک تن از بزرگ همین آبادی بود و یکی از سه کدخدایی بود که خانِ بالا و پایین بَرَره را یکی و نامش را "دهیار" گذاشته‌بود و هر گاه رابطه‌ی حسنه داشتند با هم دیده می‌شدند و هر گاه پای پول در میان بود هم هیچ رابطه‌ی خوبی نداشتند!
نامزدهای انتخابات شورا این روزها دایه‌های مهربان‌تر از مادرند و هر گاه می‌بینی‌شان مانند از حج برگشتگان در حال بوسیدن دیگرانند! این یکی نه تنها تو را از صمیم قلب می‌بوسند بلکه گاهی لازم است رگ‌های گردنت را به زور از میان لبانِ خفت‌شده‌اش بیرون بکشی! این یکی که تازه نامزد! شده و هنوز تنش داغ است چپ و راست وعده و وعید می‌دهد و می‌گوید که: "اون هیچ کاری نکرده من می‌خواهم همه کار کنم."
 
نورباران بازدید : 318 شنبه 01 تير 1392 زمان : 17:0 نظرات ()
سیدمحمدرضا رستمی/ اردیبهشت ماه 92

امانت سنگینی فروفرستاده‌شد. آسمان‌ها و زمین و کوه‌ها از به دوش برگرفتنش اِباکردند.بر انسان ظلوم و جهول حمل شد وچه مشقّت زا و دردآوراست این بار...
بار مسئولیت وبار امانت بر دوش کشیدن واز مخمصه‌ها گذشتن،کاری بس عظیم وطاقت فرساست و مسیر انسان برای این رسانیدن و رسیدن طولانی است و پرخوف و خطر...
در جستجوی ناکجا آباد باید از ظلمات گذشت...باید خضر فرخ پی‌ای پیش قراولت باشد برای رسیدن ...
و می‌توانی هفت شهر عشق را کوچه به کوچه بگردی اگرعطار باشی و می‌توانی هم برسی وهم برسانی اگر مرشد و ره نماینده‌ی خوبی باشی... باید خستگی ناپذیرباشی و پرطاقت ، باید بلندهمت باشی و بلندنظر...و گر نه در اولین گام‌ها درمانده‌ می‌شوی و مستأصل... باید اگر بد رفتی و بیراهه به فکر اصلاح باشی و تعذیر ... باید انتقادپذیر باشی اگر می‌خواهی مصلح و منجی ملتی باشی ...
نقد و نقادی و انتقاد می‌تواند زمینه‌های اصلاح، ترقی و صعود اجتماع بزرگی را به دنبال داشته‌باشد و هم از این روست که مهمترین وظیفه‌ی رسانه‌ها و مطبوعات و قلم به دستان خیرخواه ارائه‌ی عقاید و نظرات مختلف برای بهبود و اصلاح شهر و اوضاع سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است و باید باشد.
 
نورباران بازدید : 373 پنجشنبه 30 خرداد 1392 زمان : 17:2 نظرات ()

در شروع سال نو و در آستانه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا خبرهایی از گوشه و کنار می‌رسد که باعث نگرانی و ایجاد دغدغه برای اهالی فرهنگ و دلسوزان نظام و کشور و شهرستان گردیده‌است.
از جمله‌ی این حوادت تشکیل میتینگ‌ها و جلسات انتخاباتی در گوشه و کنار شهرستان می‌باشد که قائدتاً این جلسات با اطلاع و آگاهی فرماندار شهرستان به عنوان رئیس شورای تامین شهرستان صورت گرفته‌است و این موضوع جای تأمل و سؤال دارد. در آغازین روزهای بهار چند نفر از کاندیداهای محترم ریاست‌جمهوری به شهر و شهرستان ما سفر نمودند که می‌توان از چند زاویه به قضیه نگاه‌کرد که به عنوان مثال به جلسات یکی از این عزیزان اشاره‌می‌کنیم.
دکتر محسن رضایی از جمله کسانی بود که با هماهنگی برخی از دوستانش در تهران و شهرستان که بعضاً دارای سمت دولتی نیز هستند به ممسنی سفرنمود و در بنرها و پیامک‌های تبلیغاتی این سفر ایشان را به عنوان "فرزند زاگرس" معرفی‌نموده‌بودند و با گفتن کلماتی همچون "هم‌زبان" و "هم‌تبار" سعی در تحریک احساسات مردم و جذب آرا از این طریق داشتند، آن هم در شهرستانی که خود از این تعصبات کورکورانه و جاهلی بیشترین ضربه‌ها را خورده‌است.

نورباران بازدید : 266 شنبه 28 ارديبهشت 1392 زمان : 17:3 نظرات ()
آسیب‎‌شناسی و چرایی خشونت در انتخابات های ممسنی با حضور نامزدهای مجلس نهم در "نــوربـاران"

اظهارات دوستان شرکت کننده در این مصاحبه و دیگر مصاحبه های "نورباران" صرفاً نظر شخصی خود مصاحبه شوندگان است. .
"نورباران" آماده پذیرش و درج مطالب صاحب‌نظران و منتقدین مصاحبه‌ها و انعکاس نظرات آنها می‌باشد.
ما دنبال این نیستیم که قاصر یا مقصری پیدا کنیم تا قصورات و تقصیرات را به گردنش بیندازیم و به دنبال طرح مسائل کلان سیاسی هم در این جلسه نیستیم، هدف از تشکیل جلسه -با توجه به مسائل و قومیت‌هایی که در شهرستان ممسنی هست و بالطبع قوه‌ی عَصَبیَّتِ موجود در شهرستان- تبیین ضرورت گفتمان در جامعه و بالطّبع بالابردن آستانه‌ی تحمل و صبر مردم بر اساس آموزه‌های دینی و ردِّ هر گونه تحمیل و تحمل آرا و عقاید افراطی دیگران و پرهیز از آبرو فروختن و عاطفه خریدن و آتش احساسات برافروختن مردم در جامعه‌ی ممسنی به نحو اولی می‌باشد.
هر چند که در کتاب مقدس ما به مسئله‌ی شعوبیّت و طایفه هم توجه شده ولی این مسئله، فقط و فقط بر اساس شناخت و معرفت انسان‌ها نسبت به همدیگر تعریف شده‌است و برتری و تفاضل هر قومی نسبت به دیگری را تنها در تقوا دانسته‌اند. کسانی که بخواهند با احساسات مردم و تحریک قوه‌ی عَصَبیَّتِ مردم، روشنایی‌ای برای پیداکردن مسیر گم شده‌شان داشته باشند، دقیقاً مثل اشخاصی هستند که راه را گم کرده‌اند و آرزوی صاعقه دارند. صاعقه زودگذر و لحظه‌ای روشن می‌کند ولی خساراتی که صاعقه به بار می‌آورد به مراتب بیشتر از روشنایی است که از آن حاصل می‌شود. ما نظرمان بر این است که در درجه ی اول بفهمیم و نظر دوستان را بدانیم که به عنوان نخبه‌ای از نخبگان شهرستان و یا نماینده‌ای از طیف وسیع نخبگانی که پشت سر داشته‌اند چه نظری بر چگونگی و ریشه‌های خشونت در انتخابات ممسنی و رستم دارند و چه پیش‌بینی‌هایی برای کم کردن بار خشونت در انتخابات داشته و دارند.
آستانه‌ی تحمل ما خیلی پایین بوده و به محض ناآرامی در شهرستان قتل رخ داده‌است، از جریان 8 آذر گرفته تا صندوق ذوالفقار و انتخابات دور نهم مجلس شورای اسلامی ممسنی و رستم. یعنی واقعاً ما در شرایط بحرانی و ناآرامی، حتی برای لحظه‌ای کوتاه نتوانسته‌ایم خویشتن‌داری کنیم و این بر این اساس بوده که آتش عَصَبیَّت بیش از حد شعله‌ور است و آنقدر تنور را داغ کرده‌ایم که حتی خود شاطر بسوزد. ما ضرورت تبیین و برنامه ی دوستان حاضر در این جلسه و اهداف، شاخص‌ها و اولویت‌های کاری عزیزان را جویا هستیم. از آنجا که در ممسنی و رستم توقعات مردم این  الزام را به وجودآورده که نمایندگان وقت با مردم دیدار چهره به چهره داشته‌باشند و برخی کاندیداها برای پوشش این کار کاروان های سنگین تبلیغی راه می اندازند که بیشتر به لشکرکشی شباهت داشته و پیامدهای سوئی دارد، چه بایدکرد؟
 

 

نورباران بازدید : 778 یکشنبه 15 ارديبهشت 1392 زمان : 16:44 نظرات ()
مهندس شهید غلامحسین میرزایی در سال 1343 در روستای گچگران از توابع بکش شهرستان ممسنی در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی خود را تا سال چهارم دبستان، در همین روستا گذراند وسپس با توجه به استعداد وهوش درخشانش به پیشنهاد افراد تحصیل کرده محل راهی روستای همجوار یعنی صالحی شد تا از این طریق در مدارس عشایری به ادامه تحصیل بپردازد وبتواند بعد از دوره ابتدایی در آزمون مدارس چهل نفره عشایری که مخصوص نخبگان علمی عشایر وروستائیان بود شرکت نماید. اما او به دلیل نیاز خانواده به حضور وکمکش در کشاورزی از تحصیل در این مدارس منصرف وادامه تحصیل خود را در مدارس شهر نورآباد گذراند وهمواره از دانش‌آموزان برجسته ونخبه این مدارس بود.
در همین دوران علاوه بر تحصیل در کاره‌های کشاورزی وتامین معاش خانواده همواره یار ویاور پدر و مادرش بود و چون از طبقه کشاورز وزحمت کش اجتماع بود درد محرومان را می‌فهمید و همواره به آنها کمک می‌کرد وبر همین اساس پی به تبعیض و بی‌عدالتی حکام وقت برد وهمواره از آنها انتقاد می‌کرد. با شعله‌ور شدن آتش انقلاب در ایران شروع به سازماندهی وشرکت در راهپیمایی حتی در روستای گچگران که به همراه دوستانش علیه حکومت پهلوی شکل داده بود کرد.
صداقت ودفاع از مظلوم همیشه شیوه ومنش او بود وهیچ گاه در مقابل زور و قدرت  تسلیم نمی شد و اگر کسی به کمک او نیاز داشت از هیچ کمکی مضایقه نمی کرد به گونه‌ی که در  دفاع از مظلوم حتی حاضر به ایستادن در مقابل نزدیکان خود بود.
او نه تنها در تحصیل، در کارهای عام‌المنفعه وفرهنگی واجتماعی نیز پیشگام بود؛ مثلاً در ساختن مسجد نهایت همکاری را می‌کرد و یا در برگزاری مراسمات مذهبی از هیچ کوششی دریغ نمی کرد و همیشه یکی از صحنه گردانان و بازیگران تعزیه‌های ماه محرم در روستای گچگران بود که سعی داشت توجه عموم را به سوی فلسفه قیام عاشورا سوق دهد و می‌گفت: باید علت، انگیزه و نتیجه قیام امام حسین (ع) درک و ابلاغ گردد.
در دوران اوج فعالیت‌ گروهک‌های منافق نیز همواره سعی در دفاع از انقلاب داشت و همیشه نسبت به فتنه آنها روشنگری می‌کرد و می‌گفت نباید فریب ظاهر آنها را بخوریم و همواره به مبارزه با آنها در طول دوران تحصیلی‌اش در دبیرستان شهید ایزدی شهر وهمچنین دانشگاه می‌پرداخت و بارها نیز توسط آنها مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفت.
او بعد از پایان تحصیلات متوسطه و اخذ مدرک دیپلم با نمره عالی در همان سال در دانشگاه صنعتی اصفهان در رشته مهندسی کشاورزی قبول و مشغول تحصیل گردید و در این سال ها علاوه بر تحصیل بارها به جبهه جنگ برای دفاع از میهن اسلامی رفت وآخرین مرحله بعد از فرمان امام و پیشوایش، خمینی کبیر که جبهه نیاز به حضور جوانان دارد سنگر علم و دانشگاه را رها و به سوی جنوب برای مقابله با دشمن غدار حرکت کرد و در سال 1367 در محور شلمچه در حال نبرد،  خونین بال از خاک به سوی افلاک پرکشید و به سرور سالار شهیدان امام حسین (ع) پیوست و شهید شد.
" ذکر خاطره‌ای توسط یکی از دوستانش "
در دوره نوجوانی و جوانی همیشه در ایام تابستان با هم به دنبال کار می‌رفتیم یک روز که خسته و ناامید از پیدا کردن کار در حال برگشت به سوی منزل بودیم متوجه داد و فریادی شدیم و به سوی آن رفتیم. سه نفر جوان قوی هیکل و گردن کلفت غیر بومی را دیدیم که در حال پرخاش به دختری جنگ‌زده در حضور برادر آن دختر و حتی مردم بودند. با توجه به قد و قواره و روحیه پرخاشگری آن سه جوان، کسی جرات دفاع از آنها را نداشت اما شهید میرزایی به محض متوجه شدن موضوع و علی‌رغم کوچکی جثه‌اش نسبت به آنها، چون شیری غرید و به سوی آنها یورش برد و بعد از حمله او، بقیه مردم هم که تا آن زمان تماشاچی بودند به کمک شتافتند و آن دختر را که در حال گریه بود از دست اراذل نجات دادند و تازه آن موقع ماموران کمیته آن زمان سر رسیدند و همه ما را دستگیر و به مقر کمیته بردند. آن سه جوان مزاحم در آنجا از ما شکایت کردند و گفتند ما در این شهر مسافر و غریبیم. این جوان (شهید میرزایی) به همراه دوستانش به ما حمله کرده‌اند. و در آنجا ما را محکوم و به بازداشتگاه فرستادند.
یکی از دوستان آزاد ما به درب منزل آن جنگ‌زده می‌رود و از وی برای شهادت کمک می خواهد اما خانواده آن دختر از ترس اینکه نمی خواستند پای دخترشان به مکان های نظامی باز شود از آمدن امتناع می‌ورزند ولی خود دختر به آنها پرخاش می کند و می گوید اگر آن جوان نبود معلوم نبود چه بلایی سرمان می آمد حالا شما نمی خواهید به آنجا بروید و واقعیت را بگویید؛ و بالاخره آنها را وادار به آمدن می کند و بعد از روشن شدن موضوع ماموران ما را آزاد و از شهید میرزایی به خاطر شجاعتش تقدیرنمودند.

 

نورباران بازدید : 579 سه شنبه 10 ارديبهشت 1392 زمان : 16:47 نظرات ()
سید محمدرضا رستمیسیدمحمدرضا رستمی/ فروردین ماه 92
 

"بهار حرف کمی نیست ما نمی‌فهمیم ..."
بهار سرزمین چهار فصلم –ممسنی- دوست‌داشتنی ترین‌هاست. بهاری که چهار فصل را در هر فصلش می‌توان به تماشا نشست. طبیعتش ملایم است و نسیمش گوارا، از شدّت گرما و حدّت سرما در آن اثری نیست و به جای همه‌ی آنها سرشاراست از شدت عاطفه و محبت، ازشدت بی رنگی و یکرنگی، ازشدت صداقت وصفا... وحتی شدت خشونت ومردانگی وروئینه تنی اش نیز زبانزد است...و رویشگاه تندبادهای حماسه وخیزشگاه آزادگان تهیدست بودنش نیز ازهمین دست است... آری چهار فصل سرزمین من همواره حماسه خیزترین بوده وخواهد ماند.بایدمواظبش باشیم ، باید مراقب باشیم که "بساط سبزه " دراین سرزمین "آزادگان تهیدست ، لگدکوب پایِ به رقص و نشاط  برجستن عارف و عامی" نگردد...!

نورباران بازدید : 407 یکشنبه 08 ارديبهشت 1392 زمان : 17:5 نظرات ()

الف. رضایی
اندر باب نام‌های گوارای سرزمین‌مان هر چه تجسّس فرمودیم بامسمّاتر از نام "رستم" در هیچ کتیبه نیافتیم که نیافتیم. یکی آن رستم زال نوه‌ی سام و شوی دور از دسترس تهمینه، َبیّه‌ی حاج میرزا افراسیاب تورانی است که بنا بر شواهد گوناگون یگانه طفل سزارینی عهد خود بوده، یکی هم این شهرستان اخیراً رونمایی شده‌ی "رستم" فارس به مرکزیت مصیری است. این ناحیه از ناحیه‌ی قصبات دشت وسیع رستم بوده که از قضا جادّه‌ی معروف پارس به خوزستان از آنجا می‌گذشت و تا همین سال‌ها به شیوه‌ی حسینقلی‌خانی اداره می‌شد یا خان بود یا کدخدا یا سفیر حیِّ علی ...
آن یکی رستم "گویا چون سه ساله شد ساز میدان گرفت" امّا این یکی را یک‌شبه همه چیز دادند، هم شهرستان شد و هم تیر سه شعبه‌ای بخش گرفت و هم سه رستم از خودش دربکرد.
کی نورآباد هفت ماهه زاییدنش گرفت که سر بچّه را به زور کشیدند اهالی فارس؟ غافل از اینکه ما وارثان تمدّن پنج‌هزار ساله‌ایم که هر چهار سال یک‌بار درد زایمان داریم آن هم در وقت انتخابات مجلس. علی ایحال به جاهای شیرین قصه می‌رسیم؛ دو طرف آن جاده‌ی معروف ناگهان مغازه‌ها سرک کشیدند، زمین شهری یک شبه پادشاه بورس و دلّال‌بازی شد، هر اداره‌ای هم که آمد و یک موکت پهن کرد و یک مزدای دو کابینه‌ی فکسّنی هم آورد مثل ماشین‌های نان خشکی.

نورباران بازدید : 354 سه شنبه 03 ارديبهشت 1392 زمان : 17:7 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 35
 • آی پی دیروز : 56
 • بازدید امروز : 1,936
 • باردید دیروز : 847
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 15
 • بازدید هفته : 2,974
 • بازدید ماه : 9,730
 • بازدید سال : 87,005
 • بازدید کلی : 768,738