close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 22
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

خبرنگار: حاج جواد خداپرست
مهندس فرامرزی مدیریت وکارشناس زراعت جهاد کشاورزی رستم گفت: برداشت گل نرگس از ارقام کا سه ای، پر گل ،مسکین، شهلا، شیرازی در سطح بیش از 25 هکتار از نیمه دوم آذر شروع شده و تا اواخر دی ماه ادامه دارد. وی افزود: گل‌های تولید شده به شهرهای تهران، شیراز، یاسوج واصفهان ارسال و در آنجا به فروش می‌رسد. مهندس فرامرزی ادامه‌داد: پیش‌بینی می‌شود تا پایان زمان برداشت، این میزان به بیش از 300 هزار شاخه گل نرگس برسد.
 

نورباران بازدید : 291 دوشنبه 30 دي 1392 زمان : 6:15 نظرات ()

خبرنگار: حاج جواد خداپرست
مهندس بابا داوردان معاون عمران و توسعه سازمان عشایر کشور در بازدید پروژه اسکان عشایر شهرستان رستم در دو رگ شیبانی گفت: تمام تمهیدات لازم جهت اسکان عشایر بارضایت خودشان فراهم‌گردید. وی این طرح اسکان را خوب ارزیابی کرد و اظهارداشت: تا سال آینده اسکان این تعداد عشایر در این شهرستان به پایان خواهد رسید.
 

نورباران بازدید : 273 دوشنبه 30 دي 1392 زمان : 4:9 نظرات ()

مهرماه 1388 بود که به همت عبدالرضا مرادی نماینده وقت شهرستان در مجلس شورای اسلامی، اولین واحد آموزشی شهرستان رستم تحت عنوان دانشگاه پیام نور راه‌اندازی شد و بودجه احداث ساختمان آن نیز قریب به یک میلیارد تومان به تصویب رسید و دانشگاه پیام‌نور مرکز رستم با 90 دانشجو در رشته‌های حقوق، مدیریت بازرگانی، حسابداری و جغرافیا با دو گرایش شهری و روستایی به دلیل کمبود فضا در یکی از مدارس شروع به کارنمود. در سفر استاندار فارس به شهرستان رستم، ساختمان مرکز دانشگاه پیام نور واحد شهرستان رستم در کنار پارک جنگلی شهر مصیری افتتاح شد.

نورباران بازدید : 361 یکشنبه 29 دي 1392 زمان : 17:1 نظرات ()

تصویب 15 مصوبه به شرط بودجه همزمان با حضور استاندار در ممسنی
حضور استاندار در منطقه به همراه بیش از 13 مدیر کل از رخداد های مهم روز "9 دی" در شهرستان ممسنی  بود.
به گزارش خبرنگار نورباران دکتر احمدی استاندار فارس در جمع مردم ممسنی،  به مناسبت حماسه "9 دی" پرده از رازهای این روز برداشت و 9 دی را روز بیمه شدن ایران خواند و جریان فتنه را دسیسه بدخواهان خارجی که دوست ندارند عزت ایران را ببینند دانست.
برنامه‌های استاندار در ممسنی و رستم با مراسم استقبال مسئولین و مدیران شهرستان و غبار روبی گلزار شهدا شروع ‌شد و دیدار مردمی، برگزاری جلسه شورای ادارای، افتتاح چندین پروژه و دیدار با خانواده‌های شهدا از دیگر برنامه‌های این سفر یک روزه بود اما این برنامه ها و این روز حاشیه‌هایی پر سر و صدایی شد.

نورباران بازدید : 377 یکشنبه 29 دي 1392 زمان : 10:54 نظرات ()

خبرنگار: حسین سرکوهی
محمد احمدی استاندار فارس به همراه برخی از مدیران کل ستادی در سفر به شهرستان رستم به بررسی مشکلات این شهرستان پرداختند.
به گزارش سرکوهی خبرنگار "نورباران" در شهرستان رستم، در این سفر که با استقبال عموم مردم و مسئولان شهرستان همراه بود ابتدا استاندار فارس از کارخانه قند رستم بازدید و پای درددل و مسائل و مشکلات کارگران این کارخانه نشست. لازم به ذکر است کارگران تنها کارخانه صنعتی شهرستان رستم نسبت به عدم دریافت حقوق 30 ماهه‌ی خود اعتراض داشتند.
 

نورباران بازدید : 315 شنبه 28 دي 1392 زمان : 21:21 نظرات ()

خبرنگار: حاج جواد خداپرست
اولین یاد واره 57 دانش آموز وشش معلم شهید در شهرستان رستم با حضور خانواده معظم شهداء ومسئولان در سالن سمیه شهر مصیری مرکز شهرستان رستم بر گزار شد .
در این مراسم محمد گودرزی مدیریت آموزش وپرورش رستم گفت: معلما ن و دانش‌آموزان شهید حق بزرگی بر گردن ما دارند زیرا شهیدان با اهدای خون خودشان امنیت وآرامش را به جامعه بر گردانند و دانش‌آموزان با شهادت خودشان درس ایثار و شهادت برای جامعه فرهنگی به یاد گار گذاشتند. وی از معلمان خواست تا در مدارس از شهادت و رشادت دانش آموزان در طول 8 سال دفاع مقدس مطا لب بگویند. در این مراسم شاعران با شعر خودشان و گروه سرود با سرود خاطرات شهداء را زنده‌نگه داشتند.
 

نورباران بازدید : 327 شنبه 28 دي 1392 زمان : 20:35 نظرات ()

سوگواره تعزیه شهرستان ممسنی با حضور گروه‌های منتخب کانون تعزیه این شهرستان به‌مدت 5 شب در محل حسینیه ابوالفضل(ع) ممسنی  و در دهه آخر صفر در محل حسینیه ابوالفضل(ع) ممسنی برگزار شد. سیدابراهیم حسینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ممسنی گفت: هدف از برگزاری سوگواره تعزیه ترویج فرهنگ عاشورایی و انتقال این فرهنگ به نسل‌های آینده است. وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان ممسنی از استعداد بالقوه و پتانسیل بسیار خوبی در حوزه این هنر برخوردار است، نیاز است با برگزاری چنین برنامه‌هایی جهت تقویت و تبادل هنری این حرکت‌های ارزشمند ادامه یابد.
 

نورباران بازدید : 385 شنبه 28 دي 1392 زمان : 16:30 نظرات ()

مدير كميته‌ي امداد امام خميني (ره) شهرستان ممسني از پرداخت 422 فقره تسهيلات كارگشايي به مبلغ 4 ميليارد و920 ميليون ريال خبر داد.
هوشنگ زارعي اظهار داشت: اين مبلغ از آغاز سال تاكنون به نيازمندان و مددجويان تحت حمايت پرداخت شده است.
مدير كميته‌ي امداد امام خميني (ره) شهرستان ممسني گفت: اين تعداد وام در زمينه ي كمك هزينه‌ي درماني، كمك درجهت تامين هزينه هاي تحصيلي دانشجويان تحت حمايت و همچنين با توجه به وسعت و پراكندگي روستايي و اينكه اكثر روستاها داراي بافت فرسوده هستند درجهت تكميل و ساخت سرويس بهداشتي و حمام به نيازمندان پرداخت شده است. وی تصريح کرد: تعداد 1200 فقره درخواست در نوبت پرداخت وجود دارد كه طبق برنامه ريزي و تامين اعتبار، همچنين از محل وصول اقساط به آنها وام كارگشايي پرداخت خواهد شد.
 

نورباران بازدید : 211 شنبه 28 دي 1392 زمان : 12:25 نظرات ()

لغت "ادبیات" برگرفته از ریشه ی سه حرفی ادب می باشد که در لغت نامه دهخدا ، فرهنگ  ، پرهیخت و دانش معنی شده است و در واقع ادبیات به دانش های متعلق به ادب و کلیه ی علوم و آثار ادبی اطلاق می شود. اما جواب این پرسش که چه ارتباطی میان  آنچه امروزه به عنوان ادبیات در میان ما مصطلح است و آنچه  فرهنگ یا آئین خوانده می شود، وجود دارد را می توان در تعریفی که دکتر محمد علی ندوشن از ادب کرده است،  یافت." ادب که در آغاز به معنای رسم و آئین خوب زندگی کردن بود، ادب فنی (یعنی ایجاد آثار ادبی) را گسترش داد و در واقع ، ادب نفس با ادب درس ، پیوند گرفت و ادبیات ، وسیله ای شناخنه شد برای بهتر و زیباتر زندگی کردن."
 

نورباران بازدید : 274 شنبه 28 دي 1392 زمان : 10:8 نظرات ()

 


آهنگ‌ها و نغمه‌های ایل قشقایی هر کدام دارای تاریخچه و پشتوانه‌ای تاریخی است که هر کدام دارای مضمونی اجتماعی و روایی هستند. در مقاله‌ی زیر به تاریخچه یکی از آهنگ‌های ایل قشقایی به نام " گَلِي بهمن، گَلِي قوزوم" می‌پردازیم که بیشتر از طریق منقولات و سخن‌های بزرگان و سالمندان ایل بیان شده‌است. راجع به تاریخ و زمان حادثه زیر اطلاع دقیقی در دست نیست اما مکان جغزافیایی آن در متن شعر "کوه‌بزان" معرفی شده‌است.

 


 

نورباران بازدید : 287 جمعه 27 دي 1392 زمان : 11:2 نظرات ()

شاعران وارث آب و خرد و روشنی‌اند.
فرهنگ و ادبیات غنی لر ممسنی پرورشگاه اندیشه‌های نوظهوری‌است که هر کدام از آنها به تنهایی برای  کمال و اعتلای این فرهنگ حامل کوله‌باری غنیو پرمحتوا از خردورزی‌هایند.
زادگاه بخشی از این اندیشه‌های نوظهور در دو دهه‌ی اخیر انجمن ادبی شهرستان‌های ممسنی و رستم بوده‌است. بهنام کشاورز یکی از شاعران روشن‌بین و حقیقت‌نگری است که در کنار کار وکالت و زندگی روزمره‌ی خود نیم نگاهی به شکوفایی ارزش‌ها و اندیشه‌های نوپای ادبی منطقه داشته‌است و با سرودن اشعار غنایی و مذهبی خود تأثیر بسزایی در روند رشد ادبی قوم لر ممسنی بجاگذاشته‌است.مخصوصاً خوانش اشعار مذهبی وی با گویش لری در دهه‌ی محرم در نوحه های مداحان شهرستان ممسنی شور و غوغایی خاص به عزاداری امام حسین (ع) داده‌بود. پای صحبت‌های این عشایرزاده‌ی خوش‌ذوق دشمن‌زیاری می‌نشینیم.
 


 

نورباران بازدید : 637 جمعه 27 دي 1392 زمان : 4:32 نظرات ()

مهدی کشکولی
چرا برای صلح و تحصیل قدرت هزینه می‌شود اما برای زنده‌ماندن بشر هزینه نمی‌شود؟
اگر با تأمل و مداقه به زندگی آغازین بشر نگریسته‌شود این تناقص مشهوداست که قدرتمندان، ضعفا را نابود و برای ارتقای خود مورد تعرض قرارمی‌دهند اما این بشر حقوق خود را چگونه کسب نموده‌است؟
در هر یک از ادیان الهی و غیرالهی برای بشر حقوق و احترامی قائل‌هستند که به نظر، این حقوق و شرایط برای ابقای قدرت و بقای حکام و رهبران آنها می‌باشد. فکر نمی‌کنم کسی که الفبای بشریت را مطالعه کرده و یا تشخیص بدهد با این گفته مشکلی داشته‌باشد مگر اینکه !!!
ما علی‌رغم مشاهده و لمس‌نمودن مشکلات و مصائب انسان‌های هم‌نوع خود، با کمال بی‌اعتنایی دامن خود را از کنار بشرهای گرفتار و دچار رنج جمع کرده و حتی در صورت توان، لگدی به آنها می‌زنیم و سپس از پشت عینک انسانیت خود را مدافع حقوق بشر می‌نامیم.

نورباران بازدید : 303 پنجشنبه 26 دي 1392 زمان : 17:17 نظرات ()

طیب پارسایی در وبلاگ sarayman.blogfa.com و در یکی از پست‌هایش نوشته:

حدود ده سال است که پرونده جابه جایی روستای مشایخ در بنیاد مسکن شهرستان ممسنی  مفتوحه بوده و هر گونه خدمات‌رسانی به این روستا در طی این  دهه بلوکه و تعطیل شده‌است. آیا یک مرکز دهستان و یک روستایی با این همه وسعت جغرافیایی  و با جمعیتی بالغ بر ۷۰۰ نفر و ۱۷۰ خانوار می‌شود که هنوز فاقد راه ارتباطی  آسفالته باشد، مردمش در مکانی امن سر به بالین نگذارند، مردمی که نماد مقاومت و ایثار در ممسنی و فارس هستند، مردمی که بنیان گذاران کانون دین و علم در دشمن‌زیاری و ممسنی هستند، مردمی که پینه‌های دست‌شان و سوختگی چهره‌هایشان نشان از  مشقت و زحمات طاقت‌فرسای آنان می باشد! چرا حالا که  نیازمند هستند دست اکرامی دست شان را نمی‌فشارد؟ همه بخوانید و بدانید که حق و حقیقت همیشه صدایش رسا  و روزی بر سکوی مستحقش جای خواهد گرفت.
 

نورباران بازدید : 345 پنجشنبه 26 دي 1392 زمان : 10:12 نظرات ()

آیا دکتر نیمه‌ی خشک درخت را دیده‌بود؟!
 


راننده‌ی تاکسی در گذر از هیاهوی زندگی، هر بار و یا در هر مسیر برگی از زندگی دیگران را می‌خواند و همراه آنها ورق می‌زند. راننده‌ی ما گاهی محرم اسرار دیگران می‌شود و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود هیچ نقشی در آن ندارد. تعجبی ندارد که دوست راننده ما، این باز با مسافرانش از دفتر نماینده شهرستان‌های ممسنی و رستم برایمان بنویسد. شاید "دایی‌جان" شماره قبل هم آنجا باشد ...  او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اندیشه هایمان می شود. با هم می خوانیم:
 


 

نورباران بازدید : 475 چهارشنبه 25 دي 1392 زمان : 16:8 نظرات ()

مهشید شفیعی

فارس، استان چهار فصلی که هر نقطه‌اش گنجینه‌ای است، انار نی‌ریز، انجیر استهبانات، برنج کامفیروز، انگور شیراز و ... ممسنی سرشار از منابع طبیعی‌است، آبشارها و تفرجگاه‌های بکر و زیبای سیاحتی. کهن دیار ممسنی قامتی دارد بر قدمت تاریخ شهرنشینی.
امام‌زادگان و اماکن مذهبی بستر سیار و سیّالی است برای هر شهروند و گردشگر.
 

نورباران بازدید : 321 چهارشنبه 25 دي 1392 زمان : 11:1 نظرات ()

مسئولین و مردم محترم شهرستان ممسنی؛ آیا این شهر و امکانات و شرایط موجود مناسب و در خور ما می‌باشد؟!
امکانات آموزشی، بهداشتی، پزشکی، فرهنگی، مذهبی، ورزشی، تفریحی، شهری و ... در این شهرستان در چه جایگاهی است؟ متأسفانه فقر فرهنگی، مذهبی، اجتماعی، اقتصادی، آموزشی، بهداشتی، پزشکی، ورزشی و ... در این شهرستان آن‌قدر ملموس است که از حد خود هم گذشته‌است!
از کجا باید گفت؟! از وضعیت شهرمان، از اماکن آموزشی، تفریحی و ورزشی، امکانات، تجهیزات و مراکز پزشکی، کیفیت امکانات بیمارستان با وجود نخبگان پزشکی شهرستان، کمبود جراح و متخصص حاذق، از خیابان‌ها، کوچه‌ها، پارک‌ها، معابر و کانال‌های آب، نبود سینما و استخر، از مراکز آموزشی، مدرسه‌های دولتی و غیردولتی که گاهاً نهادهای ناظر بر آنها از وضعیت آنها یا بی‌خبرند و یا خود را به بی‌خبری زده‌اند. از بازار هزار نرخی که هر کسی ساز خودش را می‌زند! نمی‌دانم آنان که ناظر و مسئولند خودشان کجا خرید می‌کنند؟! انگار در این شهر ...
 

نورباران بازدید : 327 سه شنبه 24 دي 1392 زمان : 21:52 نظرات ()

بهرام شفیعیان کارشناس تربیت بدنی
آهن چند نقش در بدن شما ایجاد می کند سلول‌های قرمز خون را می‌سازد که حمل اکسیژن در تمام بدن را به عهده‌دارد. آهن در تبدیل غذا به انرژی کمک می‌کند و به مبارزه با عفونت‌ها کمک می نماید، نقش آهن در حمل اکسیژن بویژه در طی ورزش حائز اهمیت‌است. بدون آهن بدن شما قادر به ساخت گلبول‌های قرمز و سالم و رساندن اکسیژن کافی به عضلات مغز و سایر احشاء نمی‌باشد. افت محسوس در ذخایر "آهن – آنمی" کمبود آهن نامیده‌می‌شود، در کل زنان نسبت به مردان نیاز به آهن بیشتری دارند تا آهن از دست رفته در طی قاعدگی را جبران نماید ولی ورزشکاران احتمالاً نیاز به آهن بیشتری نسبت به غیر ورزشکاران ندارند. هر چند ابهاماتی در این مورد در تحقیقات پزشکی وجود دارد.
 

نورباران بازدید : 322 سه شنبه 24 دي 1392 زمان : 13:48 نظرات ()

دوستان عزیز می‌توانند مطالب  و اشعار طنز خود را برای ما بفرستند تا اگر توانست از هفت خان رد شود، در "خان هشتم" چاپ گردد.

احتجاب کشاورزی

من به هر کوی و میدان تحصن می‌کنم
من به هر شکل و به هر عنوان تحصن می‌کنم
گر زند مشتی به لوله قبرسی یا لندنی
من مکدّر گشته در ایران تحصن می‌کنم
نرخ مایحتاج چون هر روز بالا می‌رود
گر بیاید خانه‌ام مهمان، تحصن می‌کنم
زاده‌ی دشمن‌زیاری هستم و شاد و بی‌باک
گر بریزد چای در قندان، تحصن می‌کنم
گر بگویند می‌فروشیم چشمه‌هاتان را گران
روبروی دادگاه، گریان، تحصن می‌کنم
گر تقلب گیرد از من، مُمتَحِن در امتحان
از همان‌دم در دبیرستان تحصن می‌کنم
گاه  راهپیمایی و بحث، گه جنگ و جدل
گاه با خود، گاه با یاران تحصن می‌کنم
گر تحصن منع گردد در دهک یا گچگران
بنده در شعب بَوان خندان تحصن می‌کنم
در مه خرداد و آذر، بهمن و اسفند و تیر
هفده شهریور و آبان تحصن می‌کنم
گر که پُست من به دست دیگری افتد عزیز!
در جلوی میز همکاران تحصن می‌کنم
آی "نورباران" سما شعر مرا چاپش کنید
ور نه هر دم با لبی خندان، دلی گریان تحصن می‌کنم
 

نورباران بازدید : 319 سه شنبه 24 دي 1392 زمان : 9:45 نظرات ()

هادی الهی– کارشناس ارشد شیلات
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه دست اندرکاران ماهنامه نورباران.
تالاب منصورآباد رستم بی شک یکی از تفریحی‌ترین و تاریخی‌ترین نقاط استان پهناور فارس است که با داشتن مناظر فوق‌العاده زیبا و همچنین خصوصیات تاریخی با اندکی آینده‌نگری و همت مسئولان محترم می‌تواند به یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری و تفریحی استان تبدیل شود.

نورباران بازدید : 389 دوشنبه 23 دي 1392 زمان : 21:40 نظرات ()

منصور شجاعیان دانشجوی دکتری مشاوره  

با سلام به خوانندگان مشتاق نورباران.
در این مقاله راجع به سلامت روان صحبت خواهیم‌کرد. بنابراین در ابتدا این سؤال را مطرح می کنیم: در چه صورتی می توانیم بفهمیم که از نظر روانی سالم هستیم؟
برای این منظور روان‌شناسان هر یک ملاک‌های مهمی را مطرح کرده‌اند اما می توان یک تعریف مورد توافق اکثریت ارائه‌داد. «فردی که بتواند مشکلات زندگیش را حل کند، با دیگران رابطه خوبی داشته‌باشد و با نیروهای درونش بصورت عاقلانه برخوردکند، می توان گفت از نظر روانی در وضع سالم است».
           

نورباران بازدید : 231 دوشنبه 23 دي 1392 زمان : 19:29 نظرات ()

تغییر زمان آزمون قوه قضائیه
به علت هم زمانی تاریخ برگزاری آزمون قوه قضائیه با امتحان دانشگاه‌ها، تاریخ آزمون از 27/10/92 به 11/11/92 تغییر داده‌شده و داوطلبان می‌توانند از تاریخ 1/11/92 تا 10/11/92 با مراجعه به سایت 185.10.72.103  کارت ورود به جلسه خود را با وارد نمودن کد رهگیری شش رقمی دریافت نمایند.
اقدام بی‌سابقه‌ی رهبر چین مردم را غافلگیر کرد
رئیس‌جمهوری چین در اقدامی بی‌سابقه به رستورانی رفته و در آنجا در میان مردم عادی در صف ایستاده و یکی از غذاهای سنتی و ارزان قیمت کشورش را سفارش‌داد. برای رهبران چین که معمولاً تحت حفاظت شدید امنیتی قراردارند و به جز مراسم برنامه‌ریزی شده، در میان مردم عادی ظاهر نمی‌شوند، این اقدام شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین بسیار بی‌سابقه است. مدیر این رستوران گفت: "شی‌جینپینگ" و گروه کوچکی از همراهانش بدون اطلاع قبلی وارد رستوران شدند. شی جینپینگ برای غذایش 21 ین پرداخت کرد.
 

نورباران بازدید : 271 دوشنبه 23 دي 1392 زمان : 6:28 نظرات ()

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد در پاسخ به این سئوال که آیا ارائه سبد کالایی در راستای اجرای یارانه کالایی و حذف دهک‌هاست، اظهارداشت: پرداخت سبد کالایی هیچ ارتباطی با قانون هدفمندکردن یارانه و فاز دوم آن ندارد، در واقع سبد کالایی پرداخت جداگانه‌ای است که دولت برای تغذیه سالم و اهمیت دادن به سلامت زندگی مردم آن را اجرا می‌کند.
وی افزود: پرداخت‌های نقدی در جایگاه خودش همچنان ادامه خواهدداشت همچنین در مرحله دوم قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز پرداخت نقدی صورت می‌گیرد.
 

نورباران بازدید : 277 دوشنبه 23 دي 1392 زمان : 4:23 نظرات ()

طی آیینی با حضور جمعی از مسوولان استانی و محلی شهرداری نوبنیاد بابامنیر از توابع ممسنی با معرفی اولین شهردار خود بنام "قاسم طاهری" آغاز بکار کرد.
فرماندار شهرستان ممسنی در مراسم معارفه خواستار همکاری و تعامل اعضای شورا با شهردار جهت پیشرفت وآبادانی شهر بابامنیر شد.
سید جواد هاشمی از شهردار بابامنیر خواست تا با اولویت بندی کارها و بامدیریت شبانه روزی ، زمینه آبادانی این شهر را فراهم نماید.
در حاشیه این مراسم قاسم طاهری شهردار بابامنیر از حسن اعتماد اعضای شورا و مسئولان محلی و استانی برای سپردن این مسوولیت خطیر تشکر کرد و اظهار داشت: برای پیشرفت و ایجاد تحرک و پویایی هر چه بیشتر در این شهر تمام تلاش خود را بکار خواهد بست .
 

نورباران بازدید : 439 یکشنبه 22 دي 1392 زمان : 18:12 نظرات ()

بزرگ‌ترین اجتماع شیعیان جهان هر ساله در اربعین حسینی(ع) در کربلای معلی برگزار می‌شود.
به نقل از روابط عمومی هیئت فاطمیون 52 نفر از اعضای این هیئت مذهبی برای حضور در مراسم اربعین حسینی در تاریخ 25 آذرماه به کربلا اعزام شده بودند. این کاروان از 25 آذر امسال عازم کربلا شدند و شنبه 7 دی پایان این سفر معنوی بود محسن داوودی مدت زمان سفر کاروان مذکور را 12 روز اعلام کرد و یادآور شد: بخشی از سفر کاروان مذکور به صورت پیاده صورت گرفت و محبان امام حسین(ع) مسیر نجف تا کربلا را به مدت سه روز پیاده طی کردند.
وی با بیان اینکه این سفر در انجام فعالیت‌های فرهنگی تاثیرگذار بوده است، تصریح کرد: کاروان فاطمیون نماد محبت مردم ممسنی را در کربلای معلی نشان‌داد و با شرکت در مراسم اربعین حسینی عشق و ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان و شهدای کربلا ابراز کردند.

نورباران بازدید : 563 یکشنبه 22 دي 1392 زمان : 12:10 نظرات ()

بــه قـلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی/ دی  ماه 92
اگر چه دی ماه و زمستان آغاز حاکمیت مطلق برف و سرما و یخ‌بندان است اما بلندترینِ شب‌ها نیز پس از یلدا رو به سراشیبی و تنزّل می‌نهند و روز به روز و لحظه به لحظه بر امتداد "بارش نور" افزوده می‌شود و اشعه‌های خورشید نشتر و نیزه‌های نورانی در کمر و گُرده و پهلوی به سرما و یخ‏بندان نشسته‌ها فرو می‌کند تا لذت پرحرارتی و جوشندگی را بر آب‌وادی‌ها و برکه‌ها بچشاند.
دی ماه همیشه آبستن حوادث فراوان بوده، هم مذهبی و هم سیاسی. جرقه‌های انقلاب در سال 56 در قم، تشکیل شورای انقلاب، فرار محمدرضا شاه پهلوی در سال 57 و حماسه‌ی مردمی نهم دی ماه 88، تنها گوشه‌هایی از این رخدادهای سیاسی و مذهبی است. یاد و خاطره‌ی جانبازان و شهدای آن روزها را گرامی می‌داریم. شهدایی که همچون گلبرگ‌هایی با گلوله‌های تانک و مسلسل‌ها بر سنگفرش خیابان‌های تهران و قم و سایر شهرهای بزرگ پرپر شدند تا در مقابل استکبار و دیکتاتور قد خم نکنند، تا آزادگی و رشادت و مردانگی بیاموزانند.

نورباران بازدید : 397 یکشنبه 22 دي 1392 زمان : 8:7 نظرات ()

فرهنگ، برنامه‌ريزى هم لازم دارد؛ نبايد انتظار داشت كه فرهنگ كشور - چه فرهنگ عمومى؛ چه فرهنگ نخبگانى، دانشگاه‌ها و غيره و غيره - به خودىِ خود خوب بشوند و پيش بروند؛ نه، اين برنامه‌ريزى مي خواهد. حالا مسئله‌ى نظارت و رصد و اين چيزها را عرض خواهيم‌كرد؛ نميشود مسئولين كشور مسئوليّتى احساس نكنند در زمينه‌ى هدايت فرهنگى جامعه. همان‌طور كه اشاره كردند آقاى رئيس جمهور،دولت و مسئولان موظّفند كه توجّه كنند به جريان عمومى فرهنگ جامعه؛ ببينند كجا داريم ميرويم، چه دارد اتّفاق مى‌افتد، چه چيزى در انتظار ما است؛ اگر چنانچه مزاحماتى وجود دارد، آنها را برطرف كنند؛ جلوى موانع را، عناصر مخرّب را، عناصر مفسد را بگيرند. ما اگر چنانچه به يك باغبان و بوستانبان ماهر و زبده ميگوييم كه علف‌هرزه‌هاى اين باغ را جمع كن، معناى آن اين نيست كه از رشد گلهاى اين باغ ميخواهيم جلوگيرى كنيم يا به آنها دستور بدهيم؛ نه، شما اجازه بدهيد گلهاى معطّر و خوشبو طبق طبيعت خودشان، طبق استعداد خودشان، از آب و از هوا استفاده كنند، از نور خورشيد استفاده كنند، رشد كنند؛ امّا در كنار آنها علف‌هرزه‌ها را هم اجازه ندهيد كه رشد كنند؛ اگر اين بود، مانع رشد آنها ميشود. اينكه ما گاهى با بعضى از پديده‌هاى فرهنگى بجد مخالفت ميكنيم و انتظار ميبريم از مسئولان كشور - چه مسئولان فرهنگى، چه غير فرهنگى - و از اين شورا كه جلوى آن را بگيرند، به‌خاطر اين است؛ يعنى معارضه‌ى با مزاحمات فرهنگى هيچ منافاتى ندارد با رشد دادن و آزاد گذاشتن و پرورش دادن مطلوبات فرهنگى؛ اين نكته‌ى بسيار مهمّى است.

نورباران بازدید : 203 یکشنبه 22 دي 1392 زمان : 2:4 نظرات ()

مـ.نـ

حکایت غریبی‌است هر روز دیدن و هر روز ایستاده به تماشا نشستن راهی را که می‌رویم با هزاران افکار بلندی که برای فردایمان داریم.
اما اینجا حکایت غریب نیست ما غریبش کرده‌ایم، ما غریبانه با آن برخورد می‌کنیم. اینجا حتی توانایی آن را که به چپ یا راست برگردی را نداری، اینجا با هجومی هجمه‌گون همه فکر تو را دارند و هم بی هیچ فکری، از تو گریزانند. اینجا فقط خودت می‌دانی که کیستی یا برای چیستی!!!
کمی به اطراف می‌نگری با نگاهی از خودت. راستی اینها چرا این جایند و چرا می‌آیند و چرا تنهایم می‌گذارند؟
تناقض عجیبی فکرت را مشغول می‌کند و کلاغ‌های سیاه و شوم با قارقارشان رشته‌ی افکارت را پاره می‌کنند.
بیرون می‌آیی و با سنگی آنها را می‌رانی، سیاه‌های شوم و بدیمن!!! و هیچ فکر نکرده‌ای که ...
نگاهت به دیوان و تنهایی سهراب گره می‌خورد که: «گل شبدر چه کم از لاله‌ی قرمز دارد» کلاغ‌ها همیشه آزادند و همیشه با هم و همیشه آزادی را دوست دارند و حتی در زمستان‌هایشان سرود آزادی سر می‌دهند: قار، قار، قار ... با هیچ چیز طبیعت دشمنی ندارند حتی اگر ما با آنها دشمنی می‌کنیم فقط پرواز می‌کنند. کلاغ‌های زیبای ما همیشه در قصه‌ها بد بودند و در اندیشه‌هایی ناصواب همیشه جای بد قصه‌ی زندگی ما آدم‌ها وارد می‌شوند.
تا به حال اندیشیده‌ای که: کلاغ‌ها همیشه سیاه بودند و همیشه زمستان‌ها پیدایشان می‌شود و همیشه ما شومشان می‌خوانیم. هیچ فکر کرده‌ای که شاید صدایشان تکانی است به ما تا سرما و سردی زمستان را به امید بهار بگذرانیم.
 

نورباران بازدید : 293 شنبه 21 دي 1392 زمان : 6:21 نظرات ()

نورباران 28 صفحه 1:
مـ.ن: از هر دری

نورباران 28 صفحه 2:
مـقـام مـعظـم رهـبـری: معارضه‌ى با مزاحمات فرهنگى هيچ منافاتى ندارد با رشد دادن و آزاد گذاشتن و پرورش دادن مطلوبات فرهنگى

نورباران بازدید : 335 پنجشنبه 19 دي 1392 زمان : 14:16 نظرات ()

گفته‌بودیم که بچه‌های خوش‌ذوق و خلاق ممسنی اگر بخواهند می‌توانند در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی و مدیریتی و ... سرآمدباشند. سجاد ایمانی یکی از همین فرزندان ارزشمند و مستعد ممسنی در زمینه‌ی کارگردانی سینماست که با همکاری یک گروه جوان و با ساختن ده ها فیلم کوتاه و فاخر و دریافت هدایا و لو حای تقدیر از مراکز معتبر کشوری و جهانی نشان داده که پتانسیل و نیروی جوانی را می توان در راه های درست و ارزشمند به کار گرفت. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از صحبت های این کارگردان جوان پر کار سینمایی ممسنی است که با حضور در دفتر نشریه نورباران با همکاران ما بیان کرده است.

در سال 1365 در روستای "مال‌محمود" از شهرستان نورآباد متولدشدم. تا چهارم ابتدایی در روستا زندگی و از آن به بعد به همراه خانواده به نورآباد نقل‌مکان کردیم.
بيشتر طرح ها، ايده ها، شيطنت‌ها و شوخي‌هايي که در فيلم‌هايم از آنها استفاده مي‌کنم به زمان کودکي و زندگي ده ساله‌ام در روستاي "مال‌محمود" برمي‌گردد و در اکثر فيلم‌هايم فضاي بومي و روستايي حاکم است که به دلیل تأثیر دوران کودکی‌ام در روستاست.

از پنجم ابتدايي که به همراه خانواده در نورآباد زندگي کرديم دوگانگي فضاي روستايي و شهري باعث پايداري خاطرات روستا در ذهنم شد.
پدرم فرهنگي بود. تا سوم راهنمایی در مدرسه‌ی سیدکاظم موسوی و دوره‌ی متوسطه را در دبیرستان شهید صدر به پایان رساندم.
پس از آن در سال 84 رشته حقوق دانشگاه پیام‌نور قبول شدم اما بخاطر علاقه‌ام به هنر تئاتر و فيلم‌سازي بعد از سه ترم حقوق خواندن، بدون هماهنگي با خانواده تحصيل را در رشته کارگرداني در دانشگاه بوشهر شروع کردم و يک سال بعد جريان را به خانواده گفتم که با مخالفت و سرزنش‌هاي اطرافيانم مواجه‌شدم اما وقتي در اين رشته و در جشنواره‌هاي مختلف مقام آورده و خانواده‌ام پس از پي بردن به موفقيت‌ها و علاقه‌هایم، بزرگترين پشتوانه براي من شدند. 

نورباران بازدید : 819 یکشنبه 15 دي 1392 زمان : 16:51 نظرات ()

به گزارش نورآنلاین دکتر احمد رحمانی ریاست شبکه بهداشت و درمان ممسنی نوع بیماری شایع در منطقه عشایری میشان را روده‌ای خواند و نشانه‌های این بیماری را دل درد، دل پیچه و اسهال بیان‌کرد و از ثبت 84 نفر به عنوان مبتلایان به این بیماری خبرداد.
وی عامل اصلی این بیماری را Ecoli و آمیب خواند و اظهارداشت: برای رسیدن به نتیجه‌ی قطعی آزمایشات همچنان در حال انجام است.
وی همچنین کنترل شیوع بیماری را قابل قبول و رضایت‌مند دانست و گفت: بعد از طی یک دوره ی درمانی، مشخص می‌شود که بیماری به چه میزان کنترل شده‌است.
 

نورباران بازدید : 365 یکشنبه 15 دي 1392 زمان : 6:48 نظرات ()

در حالی که مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران پیش بینی کرده‌بود تا پایان آبان ماه سال جاری، فاز دوم خط لوله اتیلن غرب به بهره برداری برسد، با نزدیک شدن به روزهای پایانی پاییز، خبری از بهره برداری از این پروژه ملی نیست.
در طرح اولیه، خط لوله اتیلن غرب از عسلویه آغاز می‌شد و در مسیر خود در مجموع از هفت استان فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، همدان و کردستان عبور کرده و به آذربایجان منتهی می‌شد، اما در مهر ١٣٨٤ پتروشیمی‌های دهدشت، ممسنی و اندیمشک نیز به این خط پیوستند تا در مجموع تعداد واحدهای خط به ١٠ واحد افزایش پیدا کند.
 

نورباران بازدید : 225 شنبه 14 دي 1392 زمان : 21:45 نظرات ()

وب سایت (www.rostamnews.ir )خبرگزاری شهرستان رستم به آدرس در یکی از پست‌های خود نوشت:
دامنه‌ها و ارتفاعات كوه‌هاي زاگرس مأمن درختان كهنسال بلوطي است كه جنگل‌هاي آن، نمايي بس زيبا به طبيعب استان‌هاي زاگرس‌نشين داده و در اين ميان شهرستان رستم از توابع استان فارس  يكي از از شهرستان‌هاي ممتاز در اين زمينه است اما اين جنگل‌ها و خاصه جنگل‌هاي بلوط اين روزها در معرض خطرات گوناگون، روزهاي خوبي را طي نكرده و حقيقتاً ضرورت توجه و مداقه عميق مسوولين را طلب مي‌نمايد.
آتش‌سوزي، آلودگي‌هاي محيط زيست، تخريب اكوسيستم و ... از بلاهایي است كه انسان‌ها اين مناطق زيبا را در زماني كوتاه به كوير بي آب و علف تبديل خواهندكرد.
 

نورباران بازدید : 333 شنبه 14 دي 1392 زمان : 16:40 نظرات ()

فرماندار ممسنی به همراه رئيس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي و جمعی از مسئولان شهرستان از پروژه عظيم و قسمت‌هاي مختلف سد پارسيان از جمله كارگاه حفر تونل انحرافي، جاده دسترسي به محل احداث سد و ... بازديد و بازرسي به عمل آوردند.
در اين بازديد در جلسه‌اي كه با حضور جمعي از كارگران، نماينده كارفرما، مسئول كارگاه، نماينده پيمانكار و مسئولين پروژه برگزار گرديد، مهندس عبدالحميد ندري  رئيس اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: لازم است مسئولين پروژه با توجه به درصد بالاي نرخ بيكاري در شهرستان و هزينه كمتر اشتغال نيروهاي بومي، در حدامكان از نيروهاي شهرستان استفاده نمایند و در اين خصوص از طريق كاريابي غيردولتي هماهنگي‌هاي لازم صورت پذيرد.
وي ضمن اشاره به اينكه طبق آمار ارائه شده از طرف پيمانكار و نماينده كارفرما 72 درصد نيروها بومي هستند، ادامه داد: لازم است مسئولين پروژه نسبت به تشكيل شوراي اسلامي كار كارگاه اقدام و هماهنگي‌هاي لازم را با اداره تعاون، كار و رفاه اجتماعي شهرستان انجام دهند.
 

نورباران بازدید : 769 شنبه 14 دي 1392 زمان : 13:38 نظرات ()

سیدمحمد مختاری

مولمه‌ای که لیک جان می‌فرساید و قلم می‌چرخاند، خونابه‌ی تلخ دردی است که در شب چله از ذره ذره‌ی نهاد قومی چون آه برخاسته‌است. یلدا، چه حکمتی در سیاهی مطولت بود که چون باد نحس پیچید و ایلی را عزادار کرد، صدای صادق ما برایت چه کوس انالحقی بود که امانش بریدی و زمانش را برای همیشه ایستاندی، او که چون تبارش قرن‌هاست چله نشینت بود.
ای واویلا که چنبره‌ی سیاهی پر شبت تا اعماق بی خدایی جولان میدهد. صبرت نبود تا اربعین حسینش را به سماع آخر نشیند؟ امانت نبود تا جامه‌ی سیه از داغ "سیدکریم" از تن این قوم زخمی بیرون آید؟
به کائناتت قسم این ایل زخم‌های بسیار بر تن دارد. بی‌برادری بیداد می‌کند و داد می‌ستاند، تو یلدا، بد کردی با ما، بدتر کردی با خودت، چون زین پس، تا انهدام خلقت، سر سالت که برسد به جای آجیل و انار، گلاب و حلوا خیرات ما خواهدبود. چشم دیدن برادر رعنای ما را نداشتی، ای سیاهی نحس دامنت برچین که در این وانفسای بی کسی دردمان ار هزار است درمان‌مان یکی است. تو هم اینبار زخمت را بر گرده‌ی ما نشاندی اما انگار از یاد برده‌بودی که شب آخرینی و از فردایت نور می باردمان و هر روز از تلالو انوارش روشن تر خواهیم شد.
 

نورباران بازدید : 404 شنبه 14 دي 1392 زمان : 9:35 نظرات ()

برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات به این شماره پیامک بزنید:

  30005825000019

 

با سلام - می خواستم در تمامی زمینه ها از جمله در زمینه های نرم افزاری از قبیل فتوشاپ یا ورد و یا در زمینه تحریر و جمع آوری مطالب و یا هر نرم افزار دیگری با شما همکاری کنم. با کمال افتخار احسان احسانی.
683----917
می خندم...!تاخندیدن از یادم نرود!خدا را چه دیدی،شایدروزی واقعاً خندیدم!
(از طرف این همه جوان بیکار توی شهرستان)
638----917
نورآباد شهر بی چراغ و راهنما، هرج و مرج در رانندگی، اگر از کسی سوال کردیم ما را قابل چراغ راهنما نمی دانند ولی همین مر دم بهترین و با فرهنگترین رانندگان شهرهای بزرگند. (الیاس محمدصالح)
582----937
و علامت سؤالی را در اذهان مردم بوجود می آورد که آیا بعد از این همه سال و وجود مسؤلین ذیربط تا کی باید شاهد این وضعیت باشیم؟! اگر مسؤلین محترم حاشیه ها را رها کنند و هر کس وظیفه ی خودش را انجام دهد مردم کمتر به زحمت می افتند . نمی دانم چرا بعضی از مسؤلین محترم زود یادشان می رود که خدمتگذار مردمند و مردم ولی نعمتند و ارباب رجوع! باتشکرموسوی
906---937
 

نورباران بازدید : 324 جمعه 13 دي 1392 زمان : 20:31 نظرات ()

محسن نعمتي مدیرکل ثبت احوال فارس در يك نشست خبري ميانگين سن ازدواج مردان در استان را 28.2 و زنان را 23.5 عنوان و اضافه كرد: ميانگين سني ازدواج نيز به نسبت سال گذشته افزايش داشته است.
نعمتي گفت: میانگین سن ازدواج مردان در شهرستان‌های رستم، ممسنی، شیراز و آباده از سایر شهرستان‌ها بالاتر است و میانگین سن ازدواج زنان در شهرستان‌های خنج، ممسنی، رستم و کازرون بالاتر از دیگر شهرستان‌ها است.
 

نورباران بازدید : 229 جمعه 13 دي 1392 زمان : 18:24 نظرات ()

حاجتی قول جلب رضایت مردم را داد اما در درآمدزایی پایدار قولی نداد!

مراسم معارفه شهردار جدید شهر نورآباد در ساختمان فرمانداری با حضور مسئولین، مدیران و معتمدین شهرستان برگزار شد تا در پنجاهمین سال تاسیس این نهاد نصیب‌الله حاجتی به عنوان شهردار معرفی شود. پیش از این نورآباد 18 شهردار و سرپرست شهرداری را در خود دیده‌بود.به گزارش نورآنلاین  پس از تجلیل از خدمات شهریور شهردار سابق شهر نورآباد و رضایی سرپرست شهرداری، حکم انتصاب حاجتی به عنوان شهردار توسط کهندل جانشین امور شهری استانداری فارس به وی تقدیم شد. در این مراسم حجت الاسلام مهدی رحمانی امام جمعه ممسنی مهمترین توصیه‌ی خود به شهردار را دوری جستن از طایفه‌گرایی و قوم‌گرایی خواند و گفت: کارها باید با برنامه‌ریزی اولویت‌بندی شود و اولویت‌بندی کارها فارغ از مسائل طایفه‌گرایی و حس قومی و قبیله‌ای باشد و علاوه بر توجه به کارهای کلان باید کارهای کوچک و ریز در جهت زیباسازی شهر انجام شود. وی همچنین از درهم ریختگی شهر و دارا نبودن مبلمان شهری مناسب انتقاد کرد و خواستار اقدام هرچه سریعتر در زیباسازی شهر شد.
هاشمی‌مهر فرماندار ممسنی در این جلسه گفت: 80 در صد ساخت و سازهای شهری  غیر مجاز و غیر قانونی است و نیاز است این روند در شهر توسط شورا و شهرداری تغییر یابد و باید از ساخت و سازهای غیر مجاز جلوگیری شود و اجازه داده نشود که ساخت و سازی بر خلاف قانون صورت گیرد.
 

نورباران بازدید : 371 جمعه 13 دي 1392 زمان : 12:22 نظرات ()

کارگاه ترویجی اصول و اندیشه تعاون، با حضور سیدناصر حسینی معاونت پشتیبانی و توسعه انسانی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، مهندس سپاهی قائم مقام اداره تعاون،کار و رفاه اجتماعی شهرستان ممسنی و کارکنان این اداره و دکتر لیلا جمشیدی معاون آموزشی دانشگاه پیام‌نور واحد ممسنی و جمعی از دانشجویان در محل سالن کنفرانس دانشگاه پیام‌نور واحد ممسنی تشکیل شد.
مهندس سپاهی، قائم‌مقام اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی ممسنی گفت: هدف این اداره از تشکیل تعاونی برای متقاضیان، قراردادن ابزار کار در اختیار اعضا تعاونی، پیشگیری از تمرکز ثروت و تحکیم مشارکت مردم می‌باشد. قائم مقام اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی ضمن دعوت و تشویق دانشجویان به تشکیل تعاونی افزود: فارغ‌التحصیلان رشته کشاورزی شهرستان حدود 20 تعاونی تشکیل داده‌اند که تعداد زیادی از  پروژه‌های جهاد کشاورزی به این تعاونی‌ها واگذار می‌شود.
 

نورباران بازدید : 333 جمعه 13 دي 1392 زمان : 9:18 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 47
 • آی پی دیروز : 65
 • بازدید امروز : 292
 • باردید دیروز : 191
 • گوگل امروز : 12
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 483
 • بازدید ماه : 7,239
 • بازدید سال : 84,514
 • بازدید کلی : 766,247