close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 16
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

 

مدير كميته امداد امام خمینی (ره) شهرستان ممسني در جمع خبرنگاران ومسئولين سايت‌هاي محلي بيان داشت: توانمندسازی، آموزش، استعدادیابی و نیازسنجی خانواده‌ها از مهمترین برنامه‌های این نهاد است که با شناسایی مشکلات خانواده‌ها و شناسایی استعداد‌های اعضای خانواده در صدد هستیم مشکلات را با مشارکت خانواده و همکاری امداد حل کنیم.

 

نورباران بازدید : 301 پنجشنبه 29 خرداد 1393 زمان : 9:59 نظرات ()

"نورباران" از چاپ پیام‌های مناسبتی و تقد‌یمی معذور است و به پیامک‌های عمومی و بیان مشکلات می‌پرد‌ازد‌ و به د‌لیل حجم انبوه اظهار لطف و محبت د‌وستان، منتخبی از پیامک های ارسالی چاپ می شود‌.
برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات به این شماره پیامک بزنید‌:  30005825000019

نورباران بازدید : 303 پنجشنبه 29 خرداد 1393 زمان : 7:57 نظرات ()

محمدکریم چوبینه، دبیر بازنشسته
علی‌آقا بعد از سال‌ها کار و تلاش صادقانه به افتخار بازنشستگی نایل شده‌بود. از مال دنیا یک حقوق بازنشستگی، یک خانه‌ی کوچک، یک دست کت و شلوار برّاق چینی داشت. راحت بود و روزگارش به خوبی می‌گذشت، فرزندانش ازدواج کرده و خودش و خانمش و تنها دختر کوچکش که در دوره‌ی راهنمایی درس می‌خواند، با هم زندگی می‌کردند.
علی‌آقا خیلی زرنگ و خونگرم و سرحال و خوش برخورد بود البته گاهی هم عصبانی می‌شد. سکته‌ی اول را زده‌بود. خانمش زن بسیار فداکار و کم توقعی بود. خیلی مواظب علی‌آقا بود که ناراحت و عصبی نشود، به همین دلیل بیشترین مشکلات منزل، مسائل و گرفتاری‌های خانوادگی را از او پنهان می‌کرد.
روز 27 اسفند علی‌آقا صبح زود با تماس یکی از همکارانش از خانه خارج شد. خانم سخت در فکر بود و دلش هزار راه می‌رفت. حدود ساعت 12 بود که علی‌آقا سرحال و خوشحال در حالی که اشعاری از شاهنامه را به نشانه فتح و پیروزی زمزمه می‌کرد، آمد:
که گفتت برو دست رستم ببند
نبندد مرا دست چرخ بلند

 

نورباران بازدید : 391 یکشنبه 25 خرداد 1393 زمان : 12:39 نظرات ()

سید مرتضی موسوی

 

مث قدیمل یار جون جونی، دَ نی     
سفره یل بی رنگ مهمونی، دَ نی

سایه ی همسایه ن تیر ایزنن         
هم صفا هم لطف پنهونی، دَ  نی

تار و پود زندگیمون دُز درو         
تی همه بی ارزش آبی آبرو

هم حیا هم شرممون جا موندنه       
پاک با ناپاک وابی هم گُرو

مث قدیمل یار جون جونی، دنی       
غیرتی سرخون و همخونی، دَ نی

من کَلی سر چی و نوم چادر گذشت    
حرف غیر از بد زبونی، چی، دَ نی

خوبی یل یک دونه هی پاک ایکنن    
ذات پاک مردمَ خاک ایکنن

بی خیالن سر همه ی ناموسشون      
لیک سی شرسینه صد چاک ایکنن

تُف و ای دنیا که گرگ وابیدنه        
خارل تی گل، بزرگ وابیدنه

ساقه یل با ریششون قهر ایکنن        
باغبونل هم سترگ وابیدنه
 

نورباران بازدید : 271 یکشنبه 25 خرداد 1393 زمان : 10:30 نظرات ()

مجید نگین تاجی از شعرا و هنرمندان شهرستان های ممسنی و رستم، کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی است. وی قلم به دستی توانا و شاعری خوش ذوق، با سلیقه و طناز در ادبیات فارسی و فولکلوریک می باشد.
مجید نگین تاجی شاعر لحظه ها و لهجه های شیرین لری، شاعری که به خوبی از ریزه کاری های شعری آگاهی دارد و احساس های لطیف و عاطفی خاص را به زیبایی و استادانه در قالب هایی زیبا بیان می کند.
ایشان به تازگی کتابی با نام "تلخند امید" منتشر نموده و در آن به تحلیل و تفسیر بسیاری از طنزهای مهدی اخوان ثالث پرداخته.
نگین تاجی در مقدمه کتاب آورده است: "طنز هنری ترين شيوه انتقاد است, در جامعه و فضايی که بی عدالتي اجتماعی و سياسی, خفقان, رياکاری, تزويـر و دروغ  بر ذهن و زبان جامعه مسلط می شود؛ زبان شاعر تيزبين از طنز به عنوان هنری  ترين سلاح مبارزه با اين مفاسد بهره می گيرد."
وی معتقد است: اگر زبان عادی انسان, همراه با صراحت و روشنی و به همان شکل خام و پرورش نيافته ی عالم حيوانی, قادر به بيان احساسات و انتقال آن به ديگران بود, هيچ نيازی به گستردگی و پيچيدگی و نابجايی و خصوصاً زايايی و دو ساختی بودن زبان انسانی احساس نمی شد.
 

نورباران بازدید : 350 یکشنبه 25 خرداد 1393 زمان : 6:20 نظرات ()

سیدمحمود محمودی
کشور ایران  با دو رشته کوه اصلی البرز در شمال و جهت شرقی و غربی و رشته کوه زاگرس  در جهت غرب و شمال غربی  و ادامه آن به جنوب  به شش حوزه‌ی آبریز  اصلی تقسیم می‌شود:
1-حوزه آبریز دریای مازندران 2-حوزه آبریز  خلیج فارس و دریای عمان  3-حوزه آبریز  دریاچه‌ی ارومیه 4-حوزه‌ی آبریز  مرکزی 5- حوزه‌ی  آبریز هیرمند 6-حوزه‌ی  آبریز  دریاچه‌ی ارومیه صحرای قره‌قوم.
با دنبال کردن رودخانه‌های بزرگ دنیا می‌توانید بیشترین تمدن‌های بشری را کشف کنید. در طول قرن‌ها، این آبراهه‌ها منبع کشف‌های بزرگ، کشاورزی، سرمایه‌گذاری و حتی امپراطوری‌های بزرگ بوده‌اند. بدون شک نام این رودخانه رابارها  شنیده‌اید. در مدرسه با نام بعضی از این رودها آشنا شده‌ایم. این رودخانه‌ها نقش مهمی در زندگی مردم داشته‌اند.
رودخانه فهلیان یکی  مهمترین و پرآب‌ترین رودخانه‌های حوزه‌ی  زهره  و جراحی بوده  و آب‌های  منطقه وسیعی از استان فارس را جمع‌آوری می‌نماید. سر شاخه‌ی این رودخانه شش پیر(شول) نام دارد که در انتهای مرز جغرافیایی سپیدان،  رودخانه رود شیر به آن اضافه می‌گردد که پس از ادغام این دو رودخانه در تنگ رودیان  دشمن زیاری وارد منطقه دشمن زیاری ممسنی می‌گردند.
 

نورباران بازدید : 428 شنبه 24 خرداد 1393 زمان : 18:13 نظرات ()

وبلاگ ماهنامه نورباران در راستاي اطلاع‌رساني و  بيان مسائل و مشكلات از سوي همشهريان گرامي آماده انعكاس هر آنچه از بايد و نبايد شهرستان‌هاي ممسني و رستم مي‌باشد كه به قلم و ذهن شما مي‌آيد.در پی انتشار خبر و مصاحبه نمایندگان ادوار سابق ممسنی در تارنمای نشریه نورباران (noorbaran90.ir) یکی از دوستان خواننده به نام "کهسار بزرگی" در چندین پست، مطالب ارزشمندی راجع به نشست برای ما فرستاده بود که به تفصیل در ستون این شماره‌ی وبلاگ باران درج می‌شود. با هم می‌خوانیم. منتظر حضور شما  noorbaran90.ir هستيم.

نورباران بازدید : 317 شنبه 24 خرداد 1393 زمان : 13:9 نظرات ()

رانند‌ه‌ی تاکسی د‌ر گذر از هیاهوی زند‌گی، هر بار و یا د‌ر هر مسیر،  برگی از زند‌گی د‌یگران را می‌خواند‌ و همراه آنها ورق می‌زند‌. رانند‌ه‌ی ما گاهی محرم اسرار د‌یگران می‌شود‌ و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود‌ هیچ نقشی د‌ر آن ند‌ارد‌.  ...  او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اند‌یشه هایمان می شود‌. این شماره راننده ما، گریزی به نشست "نورباران" با نمایندگان مردم زده و حرف هایش را بی پرده و صریح نوشته. گلایه از حرف هایی که نمایندگان مردمش زده و ... با هم می خوانیم:

نورباران بازدید : 315 پنجشنبه 22 خرداد 1393 زمان : 10:12 نظرات ()

 

محمدعلي قاسمي از مخترعين کشورمان است. او اهل شهرستان نورآباد ممسني از توابع استان فارس است. که بالغ بر 13 مورد ثبت اختراع داشته و تعدادي از اختراعاتش در جشنواره‌ها حائز مقام شده است.
در گفت‌وگويي که با او داشتيم از بعضي اختراعاتش به شکل ويژه صحبت کرد و خصوصيات آنها را توصيف کرد. يکي از اختراعات او با نام دستگاه سوپر سي‌ان‌جي(C.N.G) است. خودش درباره اين اختراع مي‌گويد: اين دستگاه باعث مي‌شود دستگاهي که با سوخت CNG کار مي‌کند، قدرت و شتاب بيشتري پيدا کند و استهلاک موتور با کار گذاشتن اين دستگاه کمتر مي‌شود و بازده اتومبيل بالا مي‌رود. او گفت: اين دستگاه موفق شد سال 1384 مقام اول کشور را کسب کند.
محمدعلي قاسمي اما جزو مخترعيني است که توانسته اختراعش را پس از ثبت، به مرحله توليد برساند. خودش در اين باره مي‌گويد: وقتي دستگاه سوپر CNG به ثبت رسيد، من با اداره‌جات مختلف سر توليد اين دستگاه گفت‌وگو کردم. اما ناچار شدم از بانک‌هاي خصوصي وام بگيرم تا بتوانم دستگاه را توليد کنم. سرانجام حدود سال‌هاي 87-86، اين دستگاه با هزينه شخصي و از طريق وام وارد مرحله توليد شد.
 

نورباران بازدید : 779 پنجشنبه 22 خرداد 1393 زمان : 6:9 نظرات ()

بسته‌ی پستی را که گرفت، با احتیاط شروع به باز کردنش نمود. یک نهج‌البلاغه که در صفحه ی اولش قید شده‌بود: «برای ضرغام امیری. » امضای آیت‌الله مدنی را که دید، بی اختیار لبخندی زد و گذشته را مرور کرد.
آیت‌الله مدنی را رژیم شاهنشاهی به نورآباد ممسنی تبعید کرده بود و این برای جوانان انقلابی هدیه‌ای الهی بود؛ زیرا موجب شد تا جوانان با بینش وسیع و اطلاعات مذهبی، دیگران را از اهداف انقلاب آگاه کنند و ضرغام هم یکی از کسانی بود که در آن مجالس شرکت می کرد.
پس از مدتی معلوم شد که کلاس های مخفی آیت‌الله مدنی از دید جاسوسان پنهان نمانده؛ چرا که ژاندارمری وقت به سراغ شرکت‌کنندگان در آن کلاس‌ها رفت و آنان را مورد تعقیب و ضرب و شتم قرارداد. پس از پیروزی انقلاب، آیت‌الله مدنی به قم مراجعت کرد و ضرغام هم موفق به اخذ مدرک دیپلم در نورآباد ممسنی شد. مدتی بعد آیت‌الله مدنی این نهج البلاغه را همراه با یک دعوت نامه برای کسب علم و معرفت در حوزه‌ی علمیه ی قم برای ضرغام فرستاد. دوست داشت برود، اما مشکلات گوناگون مثل فقر اقتصادی که گریبان‌گیر اکثریت مردم بود، او را از این موقعیت محروم ساخت و نگذاشت به دعوت شهید محراب پاسخ مثبت بدهد.
 

نورباران بازدید : 388 پنجشنبه 22 خرداد 1393 زمان : 4:0 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی

ماه خرداد تمام روزهایش حماسه است؛ حماسه‌های حضور و سربلندی، حماسه‌های بود و نبود و قیام، حماسه‌های وصل و فراق و دل کندن مردان بزرگ، حماسه‌های هجران و دل بریدن از مردانی آسمانی، از معمار و کاروان‌سالار بزرگ قطار انقلاب مان-حضرت امام خمینی (ره)، دل کندن و دل بریدن از معلم کویری شهید، شریعتی شیواکلام و دل به خون آغشتن از کبوتران خونین بال شهدای نیمه‌ی خرداد 42 ...و باید که شعله برکِشنده‌ترین فریاد و بغض‌آلوده‌ترین حنجره باشد آتش عشقی که از چنین خونابه‌هایی سر برمی‌آوَرَد...عشقی که خمیرمایه‌هایش آتش دل، سوز هجران و گدازه‌های فراق باشد، عشقی که دردش مرگ مردان ستُرگ و کوهکن باشد، کمترین آفرینش‌اش، کمترین هدیه و ارمغانش، سیلابه‌ای پرخروش از آتشفشان محبت و عاطفه و یکرنگی است. پس خرداد عشق و محبت و عاطفه‌آفرین را و حماسه آفرینان عاشقش را باید ستود ...

"خیال خال تو با خود به خاک خواهم برد

که تا زخال تو خاک من شود عبیرآمیز

نورباران بازدید : 397 چهارشنبه 21 خرداد 1393 زمان : 15:54 نظرات ()

سلام. هر کاری سختی خاص خودش را دارد و برداشت های خاص خودش را هم. من از یک مطب، داستان، شعر و ... برداشتی دارم و دیگری هم برداشتی دیگر و این تفاوت دیدگاه ها را نشان می دهد و زاویه ی دید انسان ها.
ما انسان با تفاوت های دیدگاه و زاویه های دید متفاوت از هم، کنار هم تشکیل یک جامعه را داده ایم چرا که قرآن نیز می فرماید: "انسان ها مختلف آفریده شده اند" و اگر انسان ها همسان بودند جامعه ای راکد و سست را بنا می دادند اما در جامعه باید شور و نشاط و تحول باشد.
نورباران نیز به دنبال جامعه ای پرنشاط و پرسشگر و پاسخگو برای ممسنی و رستم است و امیدوار است این چالش ها و فضاهای دید مختلف به رشد و شکوفایی شهرستان منجر شود. ما به دنبال مچ‌گیری و مچ‌اندازی و قدرت نمایی نیستیم چرا که اعتقاد داریم این واژه ها باید برای اعتبار و اقتدار ملی-اسلامی کشورمان در برابر تهدیدها و هجمه های خارجی به کار برده شود.

نورباران بازدید : 424 چهارشنبه 21 خرداد 1393 زمان : 14:14 نظرات ()

مهدی سهرابی، دبیر بازنشسته
کشاورزی شغلی است شریف و کاملاً حلال چون محصولات کشاورزی با عرق جبین و زور بازوی زارع به دست می‌آید. حتماً مسئولین محترم از این مسئله کاملاً اگاهند که زارعین برای کاشت و برداشت با هزینه‌های سنگین روبرو هستند. مثلاً برای کاشت و شیار مبلغی قریب یک میلیون و چهارصد هزار تومان جهت کاشت یک هکتار گندم بدون زحمت خودشان هزینه کنند.
هزینه‌ها شامل بذر، انواع کود، انواع سم خواهدبود.
 

 

نورباران بازدید : 298 چهارشنبه 21 خرداد 1393 زمان : 12:46 نظرات ()

بهترین زمان خوردن هندوانه
حسینی یکی از متخصص طب سنتی گفت: هندوانه میوه‌‌ای است که میزان بالایی سدیم و پتاسیم دارد به همین دلیل از بدن در برابر بیماری‌های مختلفی مانند آسم،سکته قلبی و برخی سرطان‌ها‌ مانند سرطان روده و پروستات محافظت می‌کند. وی ادامه‌داد: مصرف هندوانه بلافاصله بعد از خوردن غذا باعث اختلال هضم می‌شود و در حالت ناشتا مخصوصاً در هوای گرم یا در هنگام تشنگی، مضر است.
نرخ تاکسی‌های بین‌شهری گران نمی‌شود
رحمت حاج محمدعلی - رییس اتحادیه سواری کرایه کشور - گفت: با توجه به افزایش 20 درصدی قیمت‌ها در اسفند پارسال، برنامه‌ای برای افزایش نرخ‌ها نداریم. وی اضافه کرد: تاکسی‌های بین‌شهری طبق نرخ مصوب تعیین شده در حال تردد در جاده‌ها هستند و برنامه‌ای برای تغییر نرخ‌ها در دستور کار نیست.
 

نورباران بازدید : 241 چهارشنبه 21 خرداد 1393 زمان : 11:43 نظرات ()

از جمله‌ى چیزهایى که مردم را به بهشت نزدیک می کند، بهبود معیشت مردم است؛ کادَ الفَقرُ اَن یَکُونَ کُفرا. (۱۰) جامعه‌اى که در آن فقر باشد، بیکارى باشد، مشکلات معیشتىِ غیر قابل حل وجود داشته باشد، اختلاف طبقاتى باشد، تبعیض باشد، شکاف طبقاتى باشد، حالت آرامش ایمانى پیدا نمی کند. فقر، انسان ها را به فساد می کشاند، به کفر می کشاند؛ فقر را باید ریشه‌کن کرد. کار اقتصادى، فعّالیّت اقتصادى باید به‌طور جدّى در برنامه‌هاى مسئولین قرار بگیرد، که خب امروز بحمداللَّه مسئولین دنبال این چیزها هستند. فکرها را باید منتظم کرد، راه را باید درست تشخیص داد، درست باید حرکت کرد.
هرجایى که ما به ابتکار و استعداد جوانانمان تکیه کردیم، آنجا ناگهان مثل چشمه‌اى جوشید، شکوفا شد؛ در قضایاى مربوط به مسائل هسته‌اى، در قضایاى مربوط به مسائل دارویى، در درمان هاى گوناگون، در سلّول هاى بنیادى، در نانو، در این برنامه‌هاى صنعتىِ دفاعى، هرجایى ما سرمایه‌گذارى [کردیم‌] و به این نیروى جوان و علاقه‌مند و مؤمن و بااخلاص داخلى تکیه کردیم و به او ارج نهادیم، کارمان پیش رفت؛ خب، به این برسیم. مسائل اقتصادى هم همین‌جور است؛ ظرفیّتهاى اقتصادى باید فعّال بشود؛ این راه پیشرفت کشور است.

نورباران بازدید : 473 چهارشنبه 21 خرداد 1393 زمان : 10:20 نظرات ()

در تاریخ 14فروردین 93 توفیقی دست داد که در دفتر نشریه نورباران میزبان عزیزان هنرمند "سید یونس آبسالان از اساتید و برجستگان حوزه تئاتر کشور و از فرزندان ممسنی، عبدالخالق طاهری فیلمساز و هنرمند شهرستان ممسنی و محسن عبدالهی عکاس و هنرمند عرصه تئاتر  شهرستان ممسنی" باشیم و پیرامون آسیب شناسی حوزه‌ی هنر و تئاتر در این شهرستان از نقطه نظرات این عزیزان استفاده ‌کنیم.

----------------------------------------------------------

نورباران: ابتدا جناب آقای آبسالان، شما از خودتان بفرمایید.
سید یونس آبسالان: سپاسگزارم از فرصتی که نشریه وزین نورباران فراهم کرد که بتوانم هم دوستان عزیز را زیارت کنم و هم دغدغه‌های خودم را در عرصه‌ی تئاتر مطرح نمایم. کما بیش با توجه به محیط جغرافیایی با بیشتر خوانندگان آشنا هستم اما به خاطر اینکه خوانندگان و جوانان دهه‌های اخیر یک جورایی وارد عرصه فرهنگ و هنر شده‌اند عرض می‌کنم: "سید یونس آبسالان" هستم در روستای "تل اوغونی" شهرستان رستم كه در نوشتار فارسي "تل افغاني" نوشته شده‌است به دنیا آمده‌ام. ما زندگي عشايري داشتيم يعني تابستان‌ها به ييلاق مي‌رفتيم و زمستان‌ها به قشلاق. واضح‌تر بگويم تابستان ها "سرحد" بوديم و زمستان‌ها گرمسير. گرمسير ما "منگودرز" بود و سرحد مان "چنارستان علياي بويراحمد".

نورباران بازدید : 609 یکشنبه 11 خرداد 1393 زمان : 20:30 نظرات ()

سید ابراهیم یوسفی
روزی برای انجام پژوهشی راجع به خشونت‌های خانوادگی به دادگاه خانواده در یکی از شهرها مراجعه کردم. شنیدن صحبت‌های یکی از قربانیان ماهواره من را بر آن داشت تا برای درک بهتر این مساله و معضل فرهنگی و اجتماعی حیاتی به انجام یک پژوهش علمی پرداخته تا شاید هر کسی از ظن خود یار من نشود و کمی تامل و تعمق کنیم و برای حل این مشکل و معضل نوظهور چاره‌ای بیندیشیم.
 از خانمی که از خشونت‌های بی پایان همسرحرف می‌زد پرسیدم علت درخواست طلاق توسط شما چیست؟ با بغضی در گلو گفت: "شوهرم دائما درحال بحث و دعوا، فردی عصبی، بداخلاق و لجباز، بهانه‌گیر و بی‌منطق است و دیگر نمی‌توانم ادامه دهم. واقعاً غیر قابل تغییر و اصلاح است. مثلاً چند روز پیش با لحن تند و توهین‌آمیزی می‌گفت که: "چرا وقتی از درب منزل وارد حیاط خانه می‌شوم و درب منزل را باز می‌کنم صدای مجری بی بی سی(نادر ) را نمی‌شنوم." به خدا قسم در بسیاری از مواقع در طول شبانه روز بیشتر از20 باراخبار شبکه‌های من و تو، بی بی سی و صدای آمریکا، یورو نیوز، شبکه مجاهدین و بهاییان و ... را پیگیری و حتی5 دقیقه نیز برای من و فرزندش وقت نمی‌گذارد و گریه کنان ادامه داد ...".
 

نورباران بازدید : 286 یکشنبه 11 خرداد 1393 زمان : 12:27 نظرات ()

مهدی سهرابی

قبل از ظهر 24 فروردین ماه سال جاری بود که کنترل تلویزیون را در دست گرفتم و دکمه‌ی شبکه‌ی خبر را فشردم که یکی از نمایندگان مجلس از پایین بودن رشد جمعیت سخن می‌گفت و ساعت 14 همان روز مجدداً در شبکه‌ی خبری نیمروز تعداد دیگری از نمایندگان بحث‌ و دغدغه‌شان رفتن جمعیت به سوی پیری و تشویق دولت به نسبت داشتن فرزند بیشتر در بین خانواده‌های ایرانی بود.
شاید نمایندگان محترم خانه‌ی ملت از علت عدم ازیاد جمعیت مطلع باشند اما با وجود این اگاهی حقیر نیز شمه‌ای از این موضوع را برای اطلاع بیشتر این عزیزان به صورت نوشتاری و درج در جراید بیان می‌کنم:خانواده‌ای که شکم خود را از گرسنگی فشار می‌دهد و از فرط گرسنگی دست به اعمال خلاف می‌زند و به یک لباس مندرس و وصله‌خورده اکتفا می‌کند، چگونه می‌تواند صاحب چندین فرزند شود و چگونه فرزندان بالغش می‌توانند ازدواج کنند؟

نورباران بازدید : 318 یکشنبه 11 خرداد 1393 زمان : 10:21 نظرات ()

حمیدگنجایش: نویسنده و پژوهشگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

مسئولین فرهنگی و ائمه جمعه شهرستان ممسنی و رستم روشنگری کنند ...

نگاهی به افزایش چشمگیر آگهی‌ها و پوسترهای ترحیم نصب شده بر سینه‌ی در و دیوار شهرمان انسان را به تأمل و تفکر عمیق فرو می‌برد. پوسترهای ترحیمی که ثانیه به ثانیه جای خود را به پوسترهای جدید می‌دهند و انسان در لابه‌لای این همه آگهی‌ها و اطلاعیه‌های ترحیم این پرسش در ذهنش تداعی می‌شود که آیا سرانجام حکایت زندگی ما آدما باید چنین غم‌انگیز و درد‌آور باشد؟
اکنون در عصر تماماً ماشینی، خودورها گوی سبقت را از عزرائیل ربوده‌اند و این «ارابه مرگ» با تمام بی‌رحمی و در سایه‌ی بی‌‌احتیاطی«سکاندارانش»، شریف‌ترین و باارزش‌ترین موجود زمینی را به راحتی هر چه تمام به کام مرگ می‌فرستد. افزایش مرگ‌های ناشی از تصادفات رانندگی به مرز بحرانی و وحشتناکی در کشور و منطقه  رسیده‌است. نگاهی به آمار مرگ و میرها در شهرستان ممسنی و رستم نشان می‌دهد  مرگ‌های ناشی از سوانح رانندگی بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌است.
 

نورباران بازدید : 299 شنبه 10 خرداد 1393 زمان : 23:12 نظرات ()

مهندس محمد نیکنام
از آنجا كه ایران یكی از مناطق زلزله‌خیز در جهان می‌باشد و دراین رابطه نیز تجربه‌های بسیار دردناكی را تجربه كرده‌است، توجه به زلزله می‌بایست یكی از اهداف اصلی متخصصین در امر ساخت و ساز باشد و در گام بعدی شهرستان ممسنی نیز با توجه به گسل‌های موجود در ان و سابقه‌های زلزله بخصوص زلزله مناطق جاوید در سال‌های اخیر نیازمند توجه ویژه‌ای در این امر می‌باشد.
در سال‌های قبل با تدوین ضوابط و مقررات مهمی چون «آیین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله» و «آیین‌نامه حداقل بار وارده بر ساختمان‌ها و ابنیه فنی» گام‌های با ارزشی در كشور برای بهبود وضعیت ساخت و ساز تا به امروز برداشته شده‌است، لیكن كافی به نظر نمی‌رسد و در بیشتر مناطق به حالت اجرایی درنمی‌آید. اگر ما علوم مختلف در ساخت و ساز ابنیه‌ها را حلقه‌های مرتبط یك زنجیره برای ساخت ساز مقاوم در برابر زلزله بدانیم یكی از دلایل عدم كارآیی و موفقیت در کم کردن آثار مخرب زلزله، مربوط به گسستگی این زنجیره می‌باشد و این گسست را می‌توان در حضور مهندسان معمار، مهندسان ناظر به عنوان عامل‌های اساسی قلمدادکرد.
 

نورباران بازدید : 434 شنبه 10 خرداد 1393 زمان : 16:8 نظرات ()

 

دکتر عباس عباسی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس کنار گذاشته شد

 

 

آیین تودیع و معارفه مدیران سابق و جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در حضور کارگران برگزار شد.
در این آیین که سیدمحمد احمدی استاندار فارس و برخی نمایندگان استان فارس در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند، سهراب مختاری به عنوان مدیرکل جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس تعیین و از خدمات دکتر عباس عباسی مدیرکل سابق در این مسوولیت تقدیر شد. سهراب مختاری پیش از این معاون مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس بود.


 

نورباران بازدید : 436 شنبه 10 خرداد 1393 زمان : 8:54 نظرات ()

"نورباران" از چاپ پیام‌های مناسبتی و تقد‌یمی معذور است و به پیامک‌های عمومی و بیان مشکلات می‌پرد‌ازد‌ و به د‌لیل حجم انبوه اظهار لطف و محبت د‌وستان، منتخبی از پیامک های ارسالی چاپ می شود‌.
برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات
به این شماره پیامک بزنید‌:

  30005825000019

 

نورباران بازدید : 311 شنبه 10 خرداد 1393 زمان : 4:49 نظرات ()

سیدکامبیز حسینی

انتخابات شورای شهر همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در شهر نورآباد همراه با دیگر نقاط ایران با شور و هیجان خاصّی ادامه‌داشت و مردم این بار نیز در لبّیک به ندای رهبرشان حماسه‌ای دیگر از حضور را آفریدند.
انتخابات شورای شهر نورآباد در این میان یک ویژگی مهمّ دیگر نیز داشت و اعضای شورای بیشترین تعداد از فرهنگیان و معلمان این شهر انتخاب شدند و آبادگران اندیشه‌ها و پرورش‌دهندگان نسل‌های انقلاب در گامی دیگر قدم در آبادی و توسعه‌ی شهر گذاشتند. این موضوع را به فال نیک می‌گیریم و با تأسی به شعارها و نطق‌های انتخاباتی این عزیزان که خودشان بهتر از همه آن جملات را به یاد دارند، نکاتی را به جسارت و شهامت قلم بیان می‌کنم:
- آیا تا به حال اتفاق افتاده که از مسیر منزل تا محل کار یا دفتر شورا را با پای پیاده و یا سیستم حمل و نقل عمومی طی کنید و واقعیت‌های برهنه‌ی شهر و حرف‌های صریح و شفاف مردم را بشنوید؟
- فصل بارش تمام شده‌است و همه‌ی شما قطعاً خاطرات آب‌گرفتگی خیابان‌های شهر و یا احیاناً گرفتارشدن ساق‌های پایتان را در آن به یاددارید؟ برای جلوگیری از این معظل در سال‌های آتی چه کاری می‌توان انجام داد؟
 

نورباران بازدید : 366 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 21:0 نظرات ()

افسانه خدادی

 

 

خورشید آرام و بی‌صدا پرتوهای نورافشانش را از پهنای گستره‌ی زمین جمع می‌کند، وقت خداحافطی برایش مشکل است زیرا تمام روز انوار رنگارنگش را به کره‌ی خاکی با تمام وجود هدیه کرده و ما ساکنان کره‌ی خاکی این هدیه را با ارزش‌ترین موهبت در عرصه حیات می‌دانیم، لحظه‌ی وداع خورشید در پایان روز غروب نامیدیم. عده‌ی کثیری از ما بر این باوریم که غروب دلگیر و غم انگیز است. ولی چرا؟
چون به دنبال آن سیاهی شب از ره خواهدرسید؟ و به همراه این سیاهی سکوتی مطلق بر زمین حاکم خواهدشد؟ از نظر من این یک باور غلط است. هر پدیده ای که خداوند خلق کرده‌است عظمت و زیبایی خاص خود را دارد. ما اگر به پدیده‌ی شب از یک زاویه‌ی منفی و تنگ نظرانه بنگریم مسلماً تصور خوشایندی از شب نخواهیم داشت و شب را سمبل سیاهی، ظلمت و وحشت و ... خواهیم دانست. اما آیا تا به حال لحظه‌ای که خورشید یواش‌یواش چشمان نازنینش را روی هم می‌گذارد را دیده‌اید؟ فکر کنم آن هم مثل ما دوست دارد ساعاتی را در خواب سپری کند و به استراحت نیاز داشته باشد. اینطور نیست؟ قطعاً همین طوره.
در حقیقت خورشید شیفت کاری خودش را به شب می‌سپارد و شب کشیک خود را بعد از غروب آفتاب شروع می‌کند که این دوران و چرخش زمین به دور خورشید نظم و بیکرانی نظام طبیعت را به عرصه نمایش می‌گذارد. حال ما اگر با اندیشه‌ای باز و پویا به مهمانی شب برویم مطمئن باشید ضیافتی نگفتنی در انتظار ماست که بیا و ببین. پس بیا تا دور نشده و خورشید خانم لنگر صبح را به در خانه‌مان نکوبیده، لباس خواب بپوشیم و به آغوش شب برویم. حاضری؟ آره. با کمال میل.
 

نورباران بازدید : 462 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 19:37 نظرات ()

مرحله‌ی پایانی مسابقه‌ی مشاعره‌ی دانش‌آموزان شهرستان ممسنی برگزارشد.
این دوره از مسابقات که به همت محمد زارعی سرگروه ادبیات متوسطه آموزش و پرورش ممسنی با حضور بیش از 80 نفر از دانش‌آموزان ادب دوست روز  یکم اردیبهشت ماه همزمان با سالروز سعدی در کانون فرهنگی امام حسن مجتبی (ع) اجراگردید.
مشاعره‌ی دانش‌آموزان ممسنی با داوری "سیدمحمدرضا رستمی، جهانشیر همتی و ویدا لشکری" همراه بود که حضور و استقبال چشمگیر گروه کثیری از فرهنگیان، دانش‌آموزان، اولیا آنها و جمشید افراسیابی‌ مدیر آموزش و پرورش ممسنی از نکات بارز آن محسوب می‌شود و در پایان به 10 نفر از افراد برگزیده‌شده جوایزی به رسم یادبود اهدا گردید.
همچنین از طرف سیدمحمدرضا رستمی –از داوران مسابقه- به برگزیده‌ی این مسابقه جوایزی تقدیم گردید.
 

نورباران بازدید : 285 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 16:34 نظرات ()

یونس محمودی

فرهنگ که زاییده‌ی زندگی اجتماعی بشر و رسوب این زندگی اجتماعی است، عنصری است پیچیده و دیریاب که تغییرات آگاهانه‌ی آن کار مشکلی است، چرا که روابط عناصر زیر مجموعه‌ی آن به گونه‌ای است که هر نوع تغییر در یکی از آنها باعث تغییری ناخواسته در سایر عناصر این مجموعه خواهدشد.
زبان به عنوان وسیله‌ی ارتباطی بشر یکی از مهم ترین عناصر مجموعه فرهنگی است که برای فهم و درک فرهنگ شناخت آن لازم و ضروری است. هر گونه ویژگی زبان چه کمی و چه کیفی دارای فلسفه‌ها و چرائی‌هایی است که نکته و گاهی گرهی را از فرهنگ و چون وچرای آن باز می‌کند.
در فرهنگ‌های مختلف به علت های متفاوت و خاص، شرایط برخی واژه‌ها نسبت به واژه‌های دیگر متفاوت است و به برخی واژه‌هاتخصصی تر و با ظرافت بیشتری برخورد شده‌است که این نوع برخورد در فرهنگ‌ها و زبان های دیگر با این واژه‌هابدین گونه دیده نمی‌شود یا بسیار محدود است.
مثلاً ترکمن‌ها به علت صحرایی بودن و دور بودن مسیرها از شتر بیشتر استفاده می‌کنند و به همین علت به شتر چه از لحاظ زبانی و چه از لحاظ فرهنگی بیشتر توجه می‌شود در صورتی که همین شتر در مناطق دیگر تنها با نام شتر شناخته می‌شود.
 

نورباران بازدید : 316 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 14:30 نظرات ()

د‌‌‌کتر جلال یوسفی از تهران

چِه خَشِه برف بزنه رَه شُلشِلی بو
حونَمو عشایری وَ مِن د‌‌‌ِلی بو
تُوگِلی تُپ بِکِنهِ من کُنجِ چالهَ
او آلو صُبحونَمو هَم زِر خِلیِ بو
چه خشه مِن تیتَیکی هیِبَی چاله
فِکر ذِکرِت وَ رِسَم تَی سوگلی بو
 

نورباران بازدید : 409 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 11:18 نظرات ()

احمد انصاری فهلیانی

آخه نونی چه صفی داره سحر دیدن یار


‌میل و صحریکنه دل هر دَمِ صُب فصل بهار
قُت قُت کوگل مهس و نفس کُلکمری
‌ایبَرت مِن یه هَوی تازه تری شهر و دیار
عید کیا غُلغلَه ویبو همه جا سیزه وَدَر
‌گوش صحرا پُرِ و هی گُلُم  و تمبکُ و تار
اونگلی که دلشون سُخته هنی یا کَلوون
‌تِشکِ اَفتو نزیَه  ایانَ دَر بی یَه هشار

نورباران بازدید : 373 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 9:0 نظرات ()

دکتر لطفعلی کریمی

کعبه، کعبه
خانقاه به خانقاه
سیر می‌کنیم تو را
جستجوگران دردمند عالمیم.

جلگه، جلگه
کوه به کوه
می‌رویم و شادمانه می‌رویم
تا چراغ آسمان فروز دانش‌آفرین را،
بر ستیغ تار، تار دُگماتیسم
شعله‌ور کنیم
 

نورباران بازدید : 338 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 4:37 نظرات ()

 

نوید شمس الدینی
برایت آرزو کردم همیشه لبخند بر لبانت باشد تا هیچگاه غمگین نشوی.
برایت آرزو کردم هیچگاه شادی را در زندگی تجربه نکنی تا برای مرگ شادی هایت غصه نخوری.
برایت آرزو کردم همیشه چشمانت پر از اشک باشد تا همیشه دنیا را از دید واقعیت ببینی.
برایت آرزو کردم همیشه غمگین باشی تا یک لحظه شادی در تو احساس بهشت را زنده کند.
 

نورباران بازدید : 363 جمعه 09 خرداد 1393 زمان : 3:32 نظرات ()

راننده تاکسی
رانند‌ه‌ی تاکسی د‌ر گذر از هیاهوی زند‌گی، هر بار و یا د‌ر هر مسیر،  برگی از زند‌گی د‌یگران را می‌خواند‌ و همراه آنها ورق می‌زند‌. رانند‌ه‌ی ما گاهی محرم اسرار د‌یگران می‌شود‌ و گاهی قربانی اتفاقاتی که خود‌ هیچ نقشی د‌ر آن ند‌ارد‌.  ...  او با خاطراتش تنها یک "کورس" مهمان اند‌یشه هایمان می شود‌. با هم می خوانیم:

نورباران بازدید : 380 پنجشنبه 08 خرداد 1393 زمان : 17:26 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 22
 • آی پی دیروز : 61
 • بازدید امروز : 107
 • باردید دیروز : 397
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 14
 • بازدید هفته : 3,618
 • بازدید ماه : 10,374
 • بازدید سال : 87,649
 • بازدید کلی : 769,382