close
تبلیغات در اینترنت
نورباران ویژه ممسنی و رستم - 10
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهنامه نوربارن بدون هیچ مقدمه ای در حال انتشار است و همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند مماهنامه نورباران-ویژه ممسنی و رستم-

نويسنده  14 اثر تاريخي به دليل كسالت جسمي در بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج مركز  استان كهگيلويه و بويراحمد بستري شد. نورمحمد مجيدي كرايي  نويسنده 14 اثر تاريخي از جمله "تاريخ و جغرافياي كهگيلويه و بويراحمد" ، "تاريخ و جغرافياي ممسني"، "تاريخ كازرون"، "تاريخ بهبهان"، "اورنگ باختگان ايران در سه جلد"، "علما و شعراي كهگيلويه و بويراحمد" و "مردم و سرزمين‌هاي كهگيلويه و بويراحمد" و ... در بستر بیماری است.وی هم اكنون در سن 80 سالگي بسر مي برند.
دو هفته نامه نورباران برای این استاد فرهیخته آرزوی بهبودی از درگاه باری تعالی  دارد.
 

نورباران بازدید : 354 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 19:15 نظرات ()

آتش به جان جنگل گرم ماهور افتاد


اگر هلی‌کوپتر و امداد هوایی از سوی مدیریت بحران استان فارس انجام ‌می‌شد از بروز فاجعه و آتش‌سوزی پنج روزه و نابودی منابع طبیعی و محیط زیست کوه درا ماهور جلوگیری می‌شد

 

نورباران: آتش سوزی اخیر در کوه‌های «درا» ماهور میلاتی موجی از نگرانی را در بین عشایر ماهور و طبیعت دوستان ممسنی ایجادنمود. وزش باد شدید ،کمبود نیرو و صعب العبور بودن منطقه موجب افزایش خسارت و تلفات این حریق شد. در این گزارش ابتدا به معرفی منطقه شکار ممنوع کوه دراء‌، ممسنی می‌پردازیم و سپس بحث اتش‌سوزی‌های اخیر شهرستان را پیگیری خواهیم نمود.
منطقه شکار ممنوع کوه دراء‌، ممسنی
(drae hunting prohibited region) در 42 کیلومتری جنوب شهرستان نورآباد ممسنی  در بخش ماهور میلاتی واقع است و از شمال به روستای بشارجان، نوازگلی و  بابامنیر، از شرق به بیگدلی و روخانه شور، از جنوب به روستاه‌های صفر بگ، میلاتون و  بیدگرز و از غرب به روستای میشان محدود است. این منطقه به دلیل وجود پناهگاه آب و پوشش گیاهی مناسب و عدم تمرکز مراکز فعالیت‌های کشاورزی و روستایی در مجاورت آن محیط مناسبی جهت گونه‌های مختلف پستانداران و پرندگان از قبیل کل و بز، قوچ و میش، گراز، تشی، خرگوش، روباه قرمز، شغال، کفتار، گرگ، خرس، پلنگ، کراکال، گورکن، سنجاب و پرندگانی از قبیل کبک، تیهو، هوبره، قمری، کبوتر جنگلی، کبوتر چاهی، چکاوک کاکلی، چکاوک هدهدی، بلبل خرما، کنگ چشم، طرقه بنفش، چک چک سر سیاه، چی جاق، زاغی، کمرکلی کوچک، کمر کلی بزرگ، سهره جنگلی، کمرکلی جنگلی، چرخ ریسک بزرگ، هدهد، سبزه قبای هندی، سبزه قبای معمولی، زنبور، خورک سبز، زنبور کلو خرمائی، کوکر، دلیجه، عقاب دستی، قرقی، جغد کوچک، عقاب طلائی، دلیجه کوچک و چاق لق و... است.
 

نورباران بازدید : 349 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 10:15 نظرات ()

"نورباران" از چاپ پیام‌های مناسبتی و تقد‌‌‌‌یمی معذور است و به پیامک‌های عمومی و بیان مشکلات می‌پرد‌‌‌‌ازد‌‌‌‌ و به د‌‌‌‌لیل حجم انبوه اظهار لطف و محبت د‌‌‌‌وستان، منتخبی از پیامک های ارسالی چاپ می‌شود‌‌‌‌.
برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات
به این شماره پیامک بزنید‌‌‌‌: 30005825000019

نورباران بازدید : 321 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 9:1 نظرات ()

کلنگ زنی 6 خانه بهداشت در ممسنی
کلنگ زنی خانه بهداشت روستای چمگل با حضور مدیران اجرایی برگزار شد و در این مراسم دکتر احمد رحمانی رئیس شبکه بهداشت و درمان گفت: پروژه خانه بهداشت چمگل در زمینی به مساحت 250 متر و با زیر بنای 70 متر و با اعتباری بالغ بر 740 میلیون ریال توسط فرماندار شهرستان کلنگ زنی شد.
وی افزود : با کلنگ زنی این پروژه در واقع احداث 6 خانه ی بهداشت در ممسنی آغاز شد البته در سال جاری عملیات اجرایی 18 مرکز بهداشت نیز شروع شده است و برای تمامی این پروژه ها اعتباری بالغ بر 19 میلیارد ریال پیش بینی شده است.
بهره برداری از برخی از پروژه های شهرداری در سطح شهر نورآباد
در اولین روز هفته دولت در ممسنی، آسفالت معابر محله موردابی ، کوچه های قدوسی، محله توتستان  و  احداث کانال های سیل بر بلوار بسیج، خیابان قدوسی و ... با اعتباری بالغ بر 850 میلیون ریال افتتاح شد.
 آغاز به کار 3 طرح  دامداری در شهرستان رستم
مهندس فرامرزی رئیس جهاد کشاورزی رستم در گفتگویی بیان داشت: همزمان با افتتاح پرواربندی گوساله 100 رأسی در مصیری دو مرکز دامداری دیگر نیز افتتاح شد. این سه طرح 950 میلیون تومان هزینه در بر داشته اند که آورده ی شخصی هر کدام از متقاضیان حدود 40 تا 50 میلیون تومان بوده و مابقی از طریق تسهیلات پرداخت شده است. وی افزود: اشتغال زایی در هر بخش 3 نفر ثابت و بیش از 10 نفر به صورت موقت و فصلی است.

نورباران بازدید : 184 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 8:59 نظرات ()

خبرنگار:  عقیل مهدی پور
جلسه شورای اداری شهرستان ممسنی همراه مسئولان شهرستان و مسئولان بخش ماهور در شهر بابامنیر مرکز بخش ماهور برگزار شد.یعقوب مرادی بخشدار ماهور میلاتی در این جلسه با اشاره به کثرت مددجویان کمیته امداد در این منطقه خواستار راه اندازی مجدد شاخه فرعی کمیته امداد در بابامنیر شد. بخشدار ماهور افزود: حوزه زیر بند از کمبود امکانات رفاهی رنج می برد و مهمترین خواسته ی مردم در حوزه آب و برق است و باید شبکه های فرسوده هر چه سریعتر تعویض شوند. وی  گفت: ساختمان درمانگاه بابامنیر پیشرفت فیزکی 95 درصدی داشته است و نیاز است هر چه سریعتر بهره برداری از این مرکز آغاز شود  و باید این مرکز به درمانگاه شبانه روزی ارتقاء یابد تا در حوزه بهداشت و سلامت شهر شاهد تغییر و تحول عظیمی باشیم. از دیگر درخواست های مردای می توان به ایجاد جاده و پل دسترسی امامزاده بی بی حنان، اجرای پروژه روکش آسفالت محور خومه زار بابامنیر،  احداث بند آبخیز داری در رودخانه های فصلی شهر بابامنیر و روستای گورسپید، تجهیز خودرویی آموزش و پرورش و پاسگاه انتظامی مرکز بخش، بهبود وضعیت سیستم دریافت شبکه های صدا و سیما  و ... اشاره کرد.

نورباران بازدید : 270 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 8:57 نظرات ()

 کسانی که از ماهواره استفاده می‌کنند کانون گرم خانواده را آسیب پذیر می‌کنند
همایش مشترک ائمه جماعات، هیات امنای مساجد، فرماندهان پایگاه های حوزه مقاومت بسیج و کانون های فرهنگی مساجد شهرستان رستم جهت مبارزه و راه کار های عدم استفاده از ماهواره در سالن سمیه شهر مصیری بر گزار شد.
در این همایش  امام جمعه رستم گفت: نماز جمعه پایه و اساس انقلاب اسلامی می‌باشدوکسانی که در نماز جمعه شرکت می‌کنند علاوه بر عبادت در جریان مسائل سیاسی قرار می‌گیرند و ما مرتباً از آسیب‌های ماهواره و پیامدهای آن و اینکه چگونه  کانون گرم بعضی از خانواده‌ها بر اثر استفاده از ماهواره متلاشی می‌شوند، را تذکر می‌دهیم.    
وی گفت:  همه‌ی ائمه جماعات مساجد در روستا ها و شهر باید در رابطه با عواقب   استفاده از ماهواره مرتباً تذکر دهند و خود شرکت کنندگان در این همایش باید الگوی دیگران باشند و کانون‌های فرهنگی در مساجد می‌توانند کسانی‌که از این رسانه‌های مبتذل استفاده می‌کنند را شناسایی و با نصیحت نرم و آرام آنها را از این کار منع کنند و ائمه جماعات  مساجد هم با گفتگوی دوستانه و برادرانه مخصوصاً با جوانان این مشکل بزرگ را از میان بردارند.
 

نورباران بازدید : 191 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 8:22 نظرات ()

مدیر کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان ممسنی گفت: هم اکنون بیش ازهزار و100 حامی خیر ونیکوکار از ایتام تحت پوشش این نهاد حمایت می کنند.
نورباران: هوشنگ زارعی با بیان اینکه هفته دولت افتخار و سربلندی دولتی است که تمام همتش؛ خدمت به محرومان جامعه ورفع نیاز دردمندان ومستمندان بود اظهار داشت: طرح اکرام برنامه‌ای است که برای یاری و حمایت از کودکان بی‌سرپرست طراحی و به اجرا در آمده‌است. وی اظهار داشت: در حال حاضر هزار و100 حامی نوع دوست و نیکوکار حمایت مادی و معنوی422 نفر یتیم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)  شهرستان ممسنی را بر عهده دارند.
زارعی با اشاره به اینکه طرح اکرام با هدف جمع‌آوری کمک های مردمی در حمایت از ایتام اجرا می شود، اضافه نمود: حامیان با قبول کفالت ایتام و پرداخت 20 هزار تومان به صورت ماهیانه به عنوان کمک معیشت، کمیته امداد را در اجرای این طرح خداپسندانه یاری می کنند. ایشان بیان داشت: تاکنون در شش ماه اول93  بیش از یک میلیارد و285 هزار ریال به حساب ایتام واریز شده است که سرانه پرداختی کمیته امداد به هر یتیم ماهیانه 64 هزار تومان است.
 

نورباران بازدید : 250 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 7:12 نظرات ()

بعد مسافت باعث هزینه‌بر شدن طرح گازرسانی به منطقه ماهور میلاتی و شهر بابامنیر شده‌است.
مدیر کل گاز استان فارس در گفتگویی با مهدی پور خبرنگار نورباران بیان داشت: خوشبختانه پروژه‌ی گاز رسانی به منطقه ماهور و به مرکزیت شهر بابامنیر از سال گذشته به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته‌است و مطالعات اولیه از جمله بازاریابی، نقشه برداری، طراحی  و حتی توپولوژی مسیر انجام شده‌است. هوشنگ محمدی افزود: در سال گذشته یک میلیارد تومان به این پروژه تخصیص داده‌شد و تمام مطالعات انجام و پکیج این پروژه آماده شد  و  تلاش بر این داریم که تا پایان سال این پکیج را در فرآیند مناقصه قرار دهیم.
وی افزود: با اجرای این پروژه  ده‌ها روستا و شهر بابامنیر از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد. البته باید مردم صبر و تامل داشته باشند تا این فرآیند بر اساس زمان بندی و برنامه‌ریزی اجرا شود.
مدیر کل گاز استان فارس اظهارداشت: این پروژه جزء پروژه‌های سنگین و پرهزینه است و طول خط انتقال آن بیش از 50 کیلومتر است و حجم شبکه‌گذاری نیز سنگین است لذا اجرای عملیات پروژه حدود 3 سال طول خواهد کشید.
 

نورباران بازدید : 168 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 6:54 نظرات ()

برای اولین بار در ممسنی اقدام فرهنگی تعویض گیرنده‌های ماهواره با دیجیتال توسط قرارگاه امر به معروف بسیج و ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر ممسنی اجرا شد.
احد صادقی دبیر قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر در گفتگویی بیان داشت: اقدام فرهنگی تعویض گیرنده‌های ماهواره با دیجیتال برای اولین بار در شهرستان اجرا می‌شود.
وی ادامه‌داد: در راستای شعار سال 93 و مبارزه با تهاجم فرهنگی از خیرین شهرستان دعوت شد تا با تهیه گیرنده دیجیتال و تعویض آن با گیرنده‌های ماهواره‌ای یک کار فرهنگی در جهت مبارزه با شبکه‌های ماهواره صورت گیرد و کسانی که می‌خواهند دیش‌های ماهواره خود را با گیرنده‌های دیجیتال تعویض کنند می‌توانند به قرارگاه امر به معروف و نهی از منکر واقع در سپاه مراجعه کنند.
 

نورباران بازدید : 266 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 5:55 نظرات ()

میش رمضون برازجونی
میگن عصر، عصر ارتباطاته، میگم پیچس رابطه، میگن از هر جای د‌‌‌نیا بویی، میتری اخبار کل د‌‌‌هکد‌‌‌ه ی جهانیه بد‌‌‌ونی، میگم میخوام ند‌‌‌ونم سُه هَف سال که بیس و یَک سال بو. فقط میگن. ..، مُنم میگم، پیچس صُب و ظهر ارتباطاتی که جز خین، چی د‌‌‌یه یی توش نی هر چی رابطه آسونتریمو قیمت جون آد‌‌‌می، ارزونتریمو، هر چی اخبار بیشتر میشنفی، مزه یه زند‌‌‌یی تحل تیرمو، د‌‌‌یگ راد‌‌‌یو میگف: یه بچه ای توو نمی کجُی د‌‌‌نیا زه پاک همکلاسیلشه کشت یه بوایی، زه پاک بچیلشه کشت، یه کشوری زه کشور همساد‌‌‌شه نابود‌‌‌ کرد‌‌‌، یه گروهی زه. ..
پیچس رابطه، پیچس اخبار، پیچس امکانات، پیچس زند‌‌‌یی، ئی چه زند‌‌‌یینیه که بلانسبت بلانسبت مث بز آد‌‌‌م میکشن؟ نمی واحد‌‌‌ آد‌‌‌م چنه؟ گله گله؟ کیلو کیلو؟ کشور کشور؟ هر بچه جیغولیه که سیل میکنی، میگو احصاوم خورد‌‌‌اوی زد‌‌‌م کشتمش، مِی کلبوکه که زد‌‌‌ی کشتیش؟

نورباران بازدید : 234 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 3:48 نظرات ()

گرد‌‌‌آورند‌‌‌ه: مسعود‌‌ علمد‌‌اری
اخلاق
جهت ارائه تعریفی ساد‌‌‌‌ه از علم اخلاق می‌توانیم به نوشتار اساتید‌‌‌‌ی همچون استاد‌‌‌‌ شهید‌‌‌‌ مرتضی مطهری بپرد‌‌‌‌ازیم. شهید‌‌‌‌ مطهرى د‌‌‌‌ر شرح علم اخلاق  مى‏نویسد‌‌‌‌: "د‌‌‌‌ر حقیقت، چگونه زیستن د‌‌‌‌و شعبه د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌: شعبه چگونه رفتار کرد‌‌‌‌ن و شعبه چگونه بود‌‌‌‌ن. چگونه رفتار کرد‌‌‌‌ن، مربوط مى‏شود‌‌‌‌ به اعمال انسان (که البته شامل گفتار هم مى‏شود‌‌‌‌) که چگونه باید‌‌‌‌ باشد‌‌‌‌ و چگونه بود‌‌‌‌ن، مربوط مى‏شود‌‌‌‌ به خوی‌ها‌ و ملکات انسان که چگونه و به چه کیفیت باشد‌‌‌‌.”
برای د‌‌‌‌رک بهتر علم اخلاق به بررسی د‌‌‌‌ید‌‌‌‌گاه متفکران غرب د‌‌‌‌ر خصوص علم اخلاق می‌پرد‌‌‌‌ازیم. از د‌‌‌‌ید‌‌‌‌گاه بسیاری از متفکران و اند‌‌‌‌یشمند‌‌‌‌ان غرب اخلاق مقررات اجتماعی غیررسمی است بد‌‌‌‌ین معنا که اگر مقرراتى را مجلس با تشریفات خاصى تصویب کند‌‌‌‌ و مراجع صلاحیت‌د‌‌‌‌ار قضایى ضامن اجراى آن شوند‌‌‌‌، آنگاه افراد‌‌‌‌ با قانون سر و کار د‌‌‌‌ارند‌‌‌‌ و مسأله حقوق مطرح مى‏شود‌‌‌‌. امّا اگر اصول غیر مد‌‌‌‌ون وجود‌‌‌‌ د‌‌‌‌اشته باشد‌‌‌‌ که جامعه آن را پذیرفته و یا رد‌‌‌‌ کرد‌‌‌‌ه، جنبه اخلاقى پید‌‌‌‌ا مى‏کند‌‌‌‌.
برابر این د‌‌‌‌ید‌‌‌‌گاه: اخلاق، مجموعه‏اى از قوانین غیر رسمى است. اصول کلى اخلاقى، چیزى جز قواعد‌‌‌‌ پذیرفته شد‌‌‌‌ه رفتار اجتماعى و احکام ویژه اخلاقى نیز چیزى جز کار برد‌‌‌‌ آن احکام د‌‌‌‌ر موارد‌‌‌‌ى خاص نیستند‌‌‌‌.متاسفانه نظریه‌پرد‌‌‌‌ازان غربی خد‌‌‌‌ا و اخلاق را از زند‌‌‌‌گی روزمره انسان‌ها با استفاد‌‌‌‌ه از روش‌های مختلفی حذف کرد‌‌‌‌ه‌اند‌‌‌‌ و د‌‌‌‌ر این جهت بسیاری از ارزش‌ها را وارونه ساخته و تعاریفی که آنها را به اهد‌‌‌‌افشان می‌رساند‌‌‌‌ را د‌‌‌‌ر جامعه القاء کرد‌‌‌‌ه اند‌‌‌‌. بسیاری از بحران‌های اخلاقی که غرب گرفتار آن می‌باشد‌‌‌‌ به د‌‌‌‌لیل عد‌‌‌‌م توجه به ارزش‌های الهی د‌‌‌‌ر مبحث اخلاق می‌باشد‌‌‌‌.
 

نورباران بازدید : 572 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 2:23 نظرات ()

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی ممسنی در سخنرانی پیش از نماز جمعه شهرستان ممسنی به تشریح فلسفه تشکیل تعاونی پرداخت و از ضمن ارائه محاسن و چگونگی تشکیل تعاونی از مردم خواست به سمت تعاونی تولیدی بروند.
به گزارش خبرنگار نورباران، مهندس ندری رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی ممسنی در سخنرانی پیش از نماز جمعه شهرستان ممسنی ضمن گرامیداشت دهه کرامت و هفته تعاون گفت: هفته ای که در آن قرارداریم هفته‌ی تعاون است. تعاون دارای دو بعد اجتماعی و اقتصادی است.
وی ادامه داد: همه‌ی ما در زندگی روزمره‌ی خود با تعاون سر و کار داریم و این نیست که باید شرکتی باشد و نفع اقتصادی در آن وجودداشته‌باشد.
رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی ممسنی ادامه داد: ما سال‌هاست که دچار تحریم هستیم اما با اتکا به ایمان و اعتقاد و روحیه‌ی تعاون توانسته‌ایم به قله‌های رفیع اقتصاد و پیشرفت برسیم.

نورباران بازدید : 267 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 11:42 نظرات ()

بازرس بهداشتی اداره دامپزشکی شهرستان ممسنی از جمع آوری و معدوم نمودن تعداد 34 لاشه دامی که به علت مسمومیت با کود شیمیایی تلف گردیده بود، خبر داد.
فرهاد صالحی بیان داشت: : تعدا 26 راس از این احشام با گزارش حضوری مالک و با هماهنگی دادستانی تحت نظر بازرسین واحد نظارت و بازرسی این ادراه قبل از پوست کنی جمع آوری و معدوم گردید و تعداد 8 راس دیگر نیز پیرو گزارش تلفنی یکی از شهروندان مبنی بر تلف شدن تعدادی از احشام و عرضه آن و با پیگیری مجدانه لاشه ها قبل از توزیع و مصرف جمع آوری و معدوم شدند.
وی خطاب به کشاورزان و دامدارن اظهار داشت:  با توجه به اینکه تجربه نشان داده در این فصل، میزان وقوع مسمومیت دام ها با کود شیمیایی زیاد بوده باید قبل از هرگونه عملیات کود پاشی به دامداران همجوار اطلاع داده و دامداران نیز احتیاطات لازم را رعایت نمایند تا  دیگر شاهد همچون حوادث تلخی نباشیم.
محمدی از شهروندان نیز خواست: در صورت اطلاع از موارد مشابه و یا تخلفی می توانند با شماره تلفن 42523500-071 تماس حاصل فرمائید.
 

نورباران بازدید : 238 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 10:44 نظرات ()

به تازگی از سوی شماره‌ای همانند 091064364 پیامکی به دست شهروندان می‌رسد که خود را سید محمد و از عشایر  شوش دانیال معرفی می‌کند و از گیرنده پیامک می‌خواهد در فروش سکه‌ای که پیدا کرده‌است او را کمک کند اما..
متن کامل پیامکی که به دست خبرنگار نورباران نیز رسیده اینگونه است:
" سلام برادر، سیدمحمد هستم عشایر طرف شوش دانیال یک سال یش عموم دنبال گوسفندان بود که مقداری سکه قدیمی که عکس فرشته دوطرفشون هست داخل کوزه پیدا کرده  به قرآن به امام حسین راست میگم و استخاره گرفتم به شما پیام دادن جان بچه‌ات کمک کن بفروشی"

 

نورباران بازدید : 263 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 10:36 نظرات ()


فدریکا موگرینی" به عنوان مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جانشیت کاترین اشتون شد.
موگرینی در سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا در این باره با خوشبینی به مذاکرات گفت: امکان واقعی رسیدن به توافق نهایی وجود دارد و معتقدم که پس از دستیابی به یک توافق نهایی، اوضاع در منطقه خاورمیانه نیز تغییر خواهد کرد
منتقدان موگرینی  را به "کم تجربگی" و "اتخاذ مواضع نرم در قبال روسیه" متهم می‌کنند؛ اتهاماتی که او آنها را رد می‌کند.
در همین ارتباط اندیشکده بروکینگر در مقاله‌ای به دیدار موگرینی از مسکو در زمستان 2013 پرداخت و با اشاره به اظهارات وی درباره "لزوم احترام به منافع روسیه" نوشت: این مواضع باعث ایجاد نگرانی‌هایی در خصوص تفسیر این مقام اروپایی از "منافع روسی" شده است.
وزیر خارجه ایتالیا همچنین بر لزوم گفتگو بین مقامات روسیه و اوکراین به منظور حل بحران اوکراین تاکید داشته است.
در مساله مذاکرات اتمی ایران و 1+5 نیز وی خط کلی حمایت از مذاکره و لزوم تبعیت تهران از قوانین بین‌المللی را اتخاذ کرده است. موگرینی در سخنانی در شورای روابط خارجه آمریکا در نیویورک در این باره با خوشبینی به مذاکرات گفت: "امکان واقعی رسیدن به یک توافق نهایی وجود دارد و معتقدم که پس از دستیابی به یک توافق نهایی، اوضاع در منطقه خاورمیانه نیز تغییر خواهد کرد"با توجه به مواضع کلی ایتالیا درباره برنامه اتمی ایران که همواره بر لزوم "رفع نگرانی‌های بین‌المللی" تاکید داشته، به نظر نمی‌رسد تغییر چشمگیری در مقایسه با کاترین اشتون ایجاد شود.

نورباران بازدید : 252 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 8:35 نظرات ()

سید کامبیز حسینی

1. چندین سال قبل دقیقاً یادم نیست کدام یک از نهادهای محترم دولتی شهرستان ممسنی لطف کردند و یک دستگاه نیسان جهت جمع‌آوری زباله در اختیار دهیار روستای جونگان قرار دادند،از آن سال تاکنون ماشین مذکور هیچ استفاده و منفعتی برای اهالی روستای جونگان نداشته و در منزل یکی از اعضای شورا در استراحت کامل به سر می برد! از آن سال تاکنون ماشین مذکور هیچ استفاده و منفعتی برای اهالی روستای جونگان نداشته.  علت را جویا شدیم، می گویند مکانی برای تخیله زباله در دشت وسیع جونگان وجود ندارد! چطور است که برای چرای گوسفند فلان آقا طبق نظر اهالی 400 هکتار زمین از اراضی منابع طبیعی واگذار می‌گردد . اما 2000 متر زمین برای تخلیه زباله 300خانوار وجود نداشته باشد؟ از ریاست محترم اداره منابع طبیعی شهرستان، نماینده محترم مردم ممسنی و رئیس محترم شبکه بهداشت ممسنی خالصانه و دلسوزانه خواستار پیگیری وضع موجود هستیم.

نورباران بازدید : 287 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 5:13 نظرات ()

در پی انتشار مقاله دکتر پرویز غلامی با عنوان " در اجرای سد پارسیان آیا به دغدغه‌های زیست-محیطی توجه خواهدشد؟ " در شماره 39 نورباران و باز نشر آن در تارنمای نشریه نورباران ( noorbaran90.ir)، این مقاله با نقدها و حاشیه هایی همراه بود و از سوی دوستان و شخص نویسنده تحلیل هایی بر آن نوشته شد. در این مجال با احترام به همه اندیشه ها، این نقدها و تحلیل ها را با اندکی اختصار درج می کنیم. با هم می‌خوانیم. منتظر حضور شما  noorbaran90.ir هستيم. وبلاگ ماهنامه نورباران در راستاي اطلاع‌رساني و  بيان مسائل و  مشكلات از سوي همشهريان گرامي آماده انعكاس هر آنچه از بايد و نبايد شهرستان‌هاي ممسني و رستم مي‌باشد كه به قلم و ذهن شما مي‌آيد.

نورباران بازدید : 290 جمعه 18 مهر 1393 زمان : 2:10 نظرات ()

ماهنامه ماهنامه نورباران در ستون ویژه ای به نام "روستا باران" به کمک شما دوستان و خوانندگان به معرفی روستاهای شهرستان های ممسنی و رستم می پردازد. خوانندگان گرامی برای معرفی روستای خود، مشکلات، پتانسیل ها و قابلیت هایش مطالب خود را همراه با عکس برای  بررسی و چاپ در "نورباران" برای ما بفرستند.

نورباران بازدید : 823 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 21:30 نظرات ()

به جای این کارها ارتباط و مراوده اجتماعی با مردم را زیاد کنید

نورباران: جایگاه خردورزی در شاهنامه در چه حدی است؟
شاهنامه در کنار تاریخ شاهان، پند و اندرز و حکمت دارد و باید خوب مطالعه شود و حتی شیوه حکومت داری و نصیحت شاهان نیز در آن است. این کتاب هویت ملی ایرانیان است و بیشتر شعرهای خردورزی وی جالب است.  در شاهنامه درباره خردورزی و خدمت به مردم زیاد مطالب وجود دارد و که نمونه بارز آن هفت بزم انوشیروان است.
دگر گفت مردم نگردد بلند
مگر سر بپیچد ز راه گزند
چو باید که دانش بیفزایدت
سخن یافتن را خرد بایدت
انسان زمانی به ارزش و مقام می‌رسد که از راه خلاف انسانیت و اخلاق دوری کند
و گر تخت جویی هنر بایدت
چو سبزی بود شاخ و بر بایدت
چو پرسند پرسندگان از هنر
نشاید که پاسخ دهیم ازگهر
وقتی از انسان پرسیدند چه هنر و یا تخصصی داری نباید از پول یا ثروت و جایگاه خانوادگی خود حرف بزنی و خود را به نژاد و مادیات نسبت بدهی.
 در بحث خردورزی 5 اصل برای انسان در شاهنامه ذکر شده‌است:
 

نورباران بازدید : 510 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 20:40 نظرات ()

امیر اسکندری

1- مالیات‌های مستقیم:
مالیات اراضی، که هم شامل نقد و هم اجناس می‌شد. مالیات نقدی پول و وجه رایج کشور بود و مالیات جنسی شامل گندم، جو، شلتوک، کاه، نخود، قیصل و ابریشم می‌شد. بر اساس آمار سال 1330 درآمد مالیاتی ارضی ایران مبلغ 4104701 قران معادل چهل و یک میلیون و چهل و هفت هزار و ده قران بوده است.
مالیات اصناف، نظام نامه این مالیات برای اولین بار در عصر مشروطیت در سال 1332 توسط خزانه داری کل تنظیم شد و مواد اصلی آن به شرح زیر بود (گنج شایان، ص 124 و اصول علم مالیه، ص 185-184).
1- برای صاحبان پیشه و صنعت و تجارت و اصناف مالیاتی مقرر خواهد شد.
2-علما و مستخدمین دولت، معلمین مدارس از این مالیات معاف هستند.
3-مالیات مذبور بیش از صدی پنج و کمتر از صدی نیم درصد نسبت به عایدات خالص مودیان معین نخواهد شد.

نورباران بازدید : 375 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 19:27 نظرات ()

آغاز بکار احداث زیرگذر و روگذر کوپن - حسین آباد در بخش سورنا
عملیات احداث زیرگذر ، روگذر کوپن – حسین آباد در محل پوزه سورنا آغاز شده است. این پروژه در محل پوزه سورنا اجرا می شو د این نقطه یکی از  حادثه خیزترین نقاط محور ترانزیتی بابامیدان – پل بریم  است.
پرداخت وام مسکن و ضروری به بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی
معاون اقتصادی و برنامه ریزی سازمان تامین اجتماعی گفت: امسال در بودجه سازمان پیش بینی شده که مبلغ 150 میلیارد تومان برای پرداخت وام مسکن و ضروری به بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی وام پرداخت شود.
 

نورباران بازدید : 200 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 17:23 نظرات ()

 اردو های جهادی بسیج سازندگی همزمان در روستا های بلندو و گوسنگان با مشارکت بیش از 150 نفر از بسیجیان پایگاه های محلات و دانشجویی اجرا شد.احداث غسالخانه در روستای بلندو تنگ خاص و بهسازی مسجد و حسینه ی روستای گوسنگان از مهمترین برنامه های گروه های جهادی بود. گفتنی است در روستا علاوه بر کارهای عمرانی برنامه های فرهنگی از جمله برگزاری کلاس‌های احکام، قرآن و برگزاری کلاس‌های تقویتی دروس ابتدایی و راهنمایی نیز توسط بسیجیان دانشجو اجرا شده است در سال های اخیر دانشجویان بسیجی در تابستان ها اقدام به سفر به مناطق محروم و انجام کارهای فرهنگی و عمرانی دراین مناطق می نمایند.

نورباران بازدید : 250 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 17:1 نظرات ()

نورباران: دوره‌ی کارآموزی در عرصه دانشجویان کارشناسی ارشد حشره‌شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین با حضور هفت دانشجو و اساتید دانشکده بهداشت شیراز و با همکاری مسئولین و اساتید مجتمع آموزش عالی سلامت ممسنی در مرداد و شهریور ماه 93 برگزار گردید.
دکتر عزیزی مدیر گروه حشره‌شناسی پزشکی و رئیس دانشکده بهداشت شیراز ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین دانشکده ممسنی در تأمین فضای مناسب خوابگاهی و سایر تسهیلات رفاهی و همکاری فنی و علمی اساتید مجتمع از پتانسیل‌های بسیار بالای شهرستان ممسنی جهت انجام دوره‌های کارآموزی دانشجویان رشته‌های مختلف علوم بهداشتی خبر داد. در این دوره دانشجویان با بیولوژی، اکولوژی و روش‌های مبارزه و کنترل ناقلین و آفات مهم پزشکی و بهداشتی از جمله کژدم‌ها، ناقلین لیشمانیوز‌ها، مالاریا، CCHF، انواع آربوویروس‌ها و اکتوپارازیت‌های انسانی و دامی در شرایط فیلد واقعی آشنا شدند.
 

نورباران بازدید : 232 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 16:24 نظرات ()

خبرنگار: فرشاد همتی

به گزارش فرشاد همتی خبرنگار نورباران، در عصر روز جمعه مورخ 14شهریور جلسه‌ای برای فعالان فرهنگی شهرستان‌های ممسنی و رستم درباره وبلاگ نویسی، سایت سازی و امور فرهنگی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین حاج آقاستوده از استان قم در مسجد جامع شهرستان برگزار شد.
از حاشیه‌های مهم این همایش که در بیشتر سایت‌های کشور منعکس شده‌است می‌توان به شیوه‌ی برخورد مسئولان شهر در برگزاری این برنامه اشاره کرد که ابتدا با دادن سالن به این گروه موافقت نموده و بعد از کش و قوس‌هایی، حتی با وساطت امام جمعه شهرستان از تحویل سالن در روز همایش خودداری می‌نمایند و بالاجبار همایش در مسجد جامع شهرستان برگزار می‌شود.
به نقل از رجانیوز، حجت الاسلام سید حامد حسینی یکی از برنامه‌ریزان این همایش اظهار داشت: روز همایش به من گفتند که برق سالن خراب است. در حالی که روز قبلش خودم رفتم و سیستم صوتی و حتی تجهیزات ویدئو پرژکتور را تست کردم، همه سالم بود. همه موضوعات کارگاه کلید واژه‌‌های پرکاربرد در کلمات رهبری‌اند و نمی‌دانم اگر با این موضوعات فرهنگی این گونه برخورد می‌شود، با همایش‌های سیاسی چه می‌کنند؟
 

نورباران بازدید : 252 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 16:18 نظرات ()

مرتضی سعیدیان از فرزندان ممسنی فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه هنر تهران در گفت و گویی با خبرنگار نورباران گفت: در عرصه فعالیت هنری تاکنون سابقه‌ی حضور در جشنواره «آرت فستیوال لاهورِ پاکستان» با نمایش های « به همین سادگی» و « انتظار در کافه پارکر» در سال 1385، حضور در جشنواره جهانی کودک و نوجوان جهان( استیج) و کسب نامزدی دریافت جایزه افتخاری این سازمان از میان  48 کشور شرکت کننده با نمایش « به همین سادگی» در استرالیا سال 1387 و حضور در جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشجویی لهستان با نمایش «دوگانه دیگر» در سال 1388 را دارم.
سعیدیان ادامه‌داد: در حال حاضر یک کارم به نام «الی و رویاهایش» در تالار هنر اجرایش را از 2 شهریور آغاز کرده و تا 10 مهر ادامه خواهد داشت و کار دیگرم به نام «سایه های عروسکی نورا»،یک نمایش با تکنیکِ «سایه» برای شرکت در جشنواره‌ی بین‌المللی «تهران-مبارک» که از 22 شهریور تا 29 شهریور در تهران برگزار می شود؛ در حال آماده سازی است.
 

نورباران بازدید : 175 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 15:21 نظرات ()

فرمانده سپاه ناحیه ممسنی در دیدار با اعضای گشت امر به معروف و نهی از منکر بیان داشت: شروع این طرح بسیار خوب و به جا بود اما باید دقت کرد این کار سخت تداوم داشته باشد.
سرهنگ کریم عباسی افزود: شاید بسیاری‌ها نتوانند با این کار کنار بیایند اما امر به معروف پایه دین است و اگر این کار انجام شود بسیاری از مشکلات رفع خواهدشد. وی با اشاره به اینکه همواره حضور روحانیون و علما در شهرستان کم بوده‌است، بیان داشت: ضعف‌های اعتقادی در درون جامعه وجود دارد و نیاز است برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بیشتری در مسائل اعتقادی اجرا کرد و باید فرهنگ‌های دینی را با اجرای برنامه‌های مناسب و کارشناسانه و با همکاری مراکز فرهنگی و به ویژه آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها ترویج داد. نقش آموزش و پرورش در این مساله بسیار اهمیت دارد چرا که از سنین کودکی با افراد در ارتباط است و اگر برنامه‌ی مدونی در مسائل اعتقادی و فرهنگی داشته باشند می توان شخصیت پروری کنند.
وی در خصوص گشت‌های تذکر لسانی نیز گفت: با تمهیداتی که اندیشیده شده و با همکاری نیروی انتظامی می‌توان این کار را بهتر انجام داد. گشت‌های امر به معروف و نهی از منکر کار خود را فعال‌تر انجام دهند و اخلاص را در کار خود مدنظر قرار دهند.
عباسی افزود: در صورتی که به آمرین معروف تعرضی شود از طریق مراجع قانونی با متخلفین برخورد خواهیم کرد و مطمئناً ما از گشت های امر به معروف حمایت و پشتیبانی خواهیم کرد.

 

نورباران بازدید : 196 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 15:16 نظرات ()

حجت‌الاسلام والمسلمین رحمانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در ممسنی در خطبه‌های نماز جمعه ضمن ارائه مسائل جهان و ایران گفت: گروه داعش امروزه متاسفانه با کمال خشونت آدم می‌کشند و قتل و غارت انجام می‌دهند و کودک‌کشی و خونریزی برای آنها عادی است. این جریان خطرناک آدم کش به جان عراق افتاده‌است مسیر خطرناکی پیش گرفته که قبلاً در سوریه هم آن را به اجرا درآروده‌بودند.
وی ضمن اشاره به عقاید موهن و پوچ این گروه تکفیری ادامه‌داد: یکی از دلایل آنها استناد به آیه 47 سوره یوسف است که بیان می‌کند "حکم فقط حکم خداست" و این همان شعار خوارج در زمان حضرت علی (ع) بود.امام جمعه ممسنی افزود: اینها با تمام علوم عقلی مخالف هستند و از نظر آنها عقل، کلام، فلسفه و ... تعطیل است و در حملات آنها به دانشگاه‌ها و مدارس عراق کتاب‌های علمی را سوزاندند و ادعا می‌کنند که روایت و اخبار –البته به تعبیر خودشان- را قبول دارند و افکار خودشان را با انتساب به پیغمبر و اسلاف او نسبت می‌دهند. رحمانی با اشاره به آمادگی و هوشیاری نیروهای نظامی و انتظامی ایران گفت: داعش و داعشی جرات نزدیک شدن به ایران را ندارد چون اگر اینها کوچکترین تعرضی داشته‌باشند جمهوری اسلامی اجازه جولان و عربده کشی به این گروه قتال و جاهل را نمی دهد. امام جمعه ممسنی همچنین در خطبه ی دوم گفت: مقام معظم رهبری در صحبت های اخیرشان خواستار ارائه تحلیل درست از شرایط امروز ایران و جهان شدند و تذکر دادند که خواص دچار اشتباه و ضعف تحلیل نشوند.
رحمانی ادامه داد: این روزها مصادف با شهادت شهید محراب شهید مدنی است و ایشان 11 ماه در ممسنی در تبعید بودند  و اعتقاد من بر این است که نفس نیک این مرد برزگ هنوز در ممسنی است. وی افزود: امام جمعه ای که ترسو و بزدل باشد و نتواند علیه آنهایی که ثروت مردم، جان مردم و شرف و حیثیت مردم را بخواهند لگدکوب کنند، حرف بزند و سکوت کند به درد امام جمعه بودن نمی خورد.
 

نورباران بازدید : 254 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 13:14 نظرات ()

ریاست و قدرت باعث شده از جنبه های فرهنگی و اخلاقی فاصله بگیریم

 

نورباران: کمی از خودتان برایمان بگویید؟
یداله انصاری فرزند مرحوم کُردی انصاری از طایفه انصاری (ده‌تینی) ممسنی هستم و مادرم از طایفه‌ی جلیل بویراحمد است. در سال 1325 در روستای سالاری در بین طایفه جلیل به دنیا آمدم. زندگی در آن زمان سختی‌های خاص خود را داشت. کمبود غذا، دارو و امکانات بهداشتی مشکلات مشترک همه عشایر و روستائیان بود.
تنها فرزند خانواده هستم و دو فرزند پسر و چهار دختر دارم. در سال 1375 بازنشسته آموزش و پرورش شدم. در سال اول تدریس، در بنکوی علی محمدخان کشکولی بودم و سپس در روستاهای مراسخون، تیرازجان و گل بابکان ادامه خدمت دادم و آقایان شیخ‌هاشم انصاری، شکراله شفیعی، یداله انصاری و ... از دانش آموزانم بودند.
همسرم نیز فرهنگی است. اوایل با ادامه تحصیلش مخالف بودم اما بعدها با شرط اینکه وی در سال اول امتحان دانشسرا موفق شود، کوتاه آمدم و ایشان نیز همان سال موفق به ورود به دانشسرای عشایر شد.
نورباران: شما فرزند کردی انصاری از عاملان اصلی جنگ گجستان و از مخالفین دولت پهلوی محسوب می‌شدید. چگونه معلم شدید؟
در سال 42 بهمن بيگي در سفری به ایل جلیل، می‌گوید چه کسی می‌تواند پسر کردی انصاری را نزد من بیاورد؟ يكي از بستگان ما به نام «برات بابايي» مي‌گويد اين پسر خواهر زاده پدرم است و من مي‌توانم او را برايتان بياورم. بهمن‌بيگي می‌گوید: چند ساعته بر مي‌گردي؟ جواب می‌دهد: 6 ساعته. بهمن‌بيگي ادامه می‌دهد: پس من 6 ساعت صبر مي‌كنم.
 برات بابايي خود را به محل ما در تنگ پراشكفت رستم می‌رساند اما ما آنجا نبودیم و مجبور به بازگشت می‌شود و به آقای بهمن‌بیگی می‌گوید: براي او پيغام فرستاده‌ام كه بيايد و در آن سفر نتوانستم بهمن‌بیگی را ملاقات کنم.
بعد از مدتی به شیراز نزد ایشان رفتم و  بلافاصله با تيمسار «طالب‌زاده اردوبادي» فرمانده ژاندارمري فارس تماس گرفت. طالب‌زاده اردوبادي بيشتر به نام تيمسار اردوبادي شناخته مي‌شد. بهمن‌بيگي ابتدا نزد وی رفت و چند دقيقه بعد به من گفتند که داخل بروم. تيمسار اردوبادي با ديدن من بلند شد و پس از دست دادن با من پرسيد، از پدرت چه خبر؟ پاسخ دادم تيمسار، پدرم ياغي است و در كوه‌ها به سر مي برد و من هم كه در مدارس عشايري درس مي خوانم ارتباطي با ايشان ندارم. بهمن‌بيگي بلافاصله رشته سخن را در دست گرفت و از سواد و دست خط من تعريف كرد و از من خواست نامه‌اي براي تيمسار بنويسم.
شروع به گفتن كرد و من مي‌نوشتم: «تيمسار سرلشكر اردوبادي، فرماندهي محترم ناحيه ژاندارمري فارس و بنادر . . . در ظل توجهات اعلاحضرت . . .»  ناگهان برگشت و گفت مي‌تواني بنويسي ظل؟ گفتم بله آقا، ظل يعني سايه. هر دو از دستخط و نوشتن من خوششان آمد. افسران بلند پايه هم دائماً به اتاق وارد و خارج مي‌شدند و با تعجب به من نگاه مي‌كردند.
بعد از جلب نظر تیمسار با همکاری اداره ثبت احوال، ماموري به نام «صنيع دانش» به ژاندارمري آمد و به من شناسنامه دادند. من آنجا هم شیرین زبانی کردم و گفتم صنیع از واژه صنعت می‌آید و به معنی آفریده شده است. به غیر از شناسنامه، 500 تومان هم پول به من دادند كه در آن زمان خیلی زیاد بود. اردوبادي از بهمن‌بیگی خواست که من در نظام بمانم و به دولت خدمت کنم اما بهمن‌بيگي پاسخ داد، تيمسار، اين پسر بايد برود معلم شود و من هم به ایل برگشتم و معلم شدم.
البته خوب یادم هست که وقتی چند سال بعد، پس از تيمسار اردوبادي، سرلشكر دَوَلّو فرمانده ژاندارمري فارس شد، نزدش رفتم او با فریدون‌خان جاویدی نشسته بود و به من گفت: مي‌گويند پدرت خيلي زرنگ بود، اما با يك فشنگِ اينطوري خلاص شد. چيزي در مخيله‌ات نباشد. صلاح نيست كه وارد منطقه بشوي. به او گفتم: تيمسار، من معلمم، هر جا دستور بدهيد مي‌روم و خدمت مي‌كنم. شما مگر مي‌خواهيد قصاص قبل از جنايت كنيد؟ اما تيمسار، پدر من قرباني شد. همان‌هايي كه پدر مرا كشته‌اند دستشان به خون سربازان و افسران رنگين است.
نورباران: روایت شما از جنگ گجستان چیست؟
 

نورباران بازدید : 1134 چهارشنبه 16 مهر 1393 زمان : 9:12 نظرات ()

بر اثر بارش باران، تگرگ و طوفان شدید در جند روز گذشته بیش از 394 میلیارد ریال خسارت به کشاورزان و باغداران شهرستان ممسنی وارد شد. مدیریت جهاد کشاورزی ممسنی گفت: بیش از 8هکتار از مزارع ذرت، کنجد، ماش و گندم امسال در ممسنی کشت شد که بر اثر بارش تگرگ و طوفان طی 2 روز گذشته 70 درصد از محصولات از بین رفت. سالاری مجموع خسارت این کشاورزان را 165 میلیارد ریال اعلام کرد.همچنین به باغات این شهرستان نیز بیش از 229 میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

نورباران بازدید : 360 سه شنبه 15 مهر 1393 زمان : 15:10 نظرات ()

سهند خسروی و کیارش سپاهی نوجوانانی از ممسنی که به اردوی منتخب تیم بسکتبال زیر 14 سال فارس راه یافتند و در این میان بعد از برگزاری دوره‌های متفاوت، سهند خسروی به عضویت تیم نونهالان فارس انتخاب شد. قبل از انتخاب نهایی، این دو نوجوان به همراه دکتر محمود خسروی –پدر سهند- در دفتر نورباران حضور یافتند.
کیارش سپاهی گفت: ما با هم در کلاس‌های بسکتبال حضور یافتیم و ترغیب و تشویق استادمان آقای ظهراب امیری باعث ادامه روند کار ما شد. ما در مدرسه فرهنگیان درس می‌خوانیم و در کنار درس به بحث ورزش هم اهمیت می‌دهیم.
سهند خسروی نیز که اکنون به عنوان عضو تیم بسکتبال نونهالان فارس در مسابقات کشوری انتخاب شده، گفت: حدود 5 سال است که بسکتبال را به طور مرتب با مربی گری آقای ظهراب امیری ادامه می‌دهم و ورزش کردن را پله‌ای برای ترقی و شکوفایی می‌دانم. همچنین ازآقای حمید عسکری سرپرست هیئت بسکتبال شهرستان وآقای جعفری رئیس تربیت بدنی تشکرمی‌کنم.
 

نورباران بازدید : 524 سه شنبه 15 مهر 1393 زمان : 9:48 نظرات ()

آیا کسی بر سر « زیرد‌و» د‌ست نوازشی خواهد‌ کشید‌؟

سایت خبری تحلیلی نورآنلاین د‌ر نوشته‌ای به قلم یکی از خوانند‌گان نوشته: آیا تاکنون نام سرزمین ماد‌ری مرا شنید‌ه‌ای؟ "زیرد‌و" را می‌گویم. بگذار معرفی‌اش کنم: منطقه‌ای د‌نج و بکر و رویایی است (جنوب غربی مصیری) د‌ر این عصر تکنولوژی! آری به راستی که این گونه است! به یقین نه به گزاف گفته‌ام و نه د‌ر تعریفش مبالغه کرد‌ه‌ام.
 واضح‌تر بگویم: به خوبی می‌د‌انید‌ و از هیچ بشری پوشید‌ه نیست که عصر ما به حقیقت عصر تکنولوژی است، همه چیز د‌ر د‌نیا د‌ست خورد‌ه و با صنعت عجین شد‌ه حتی ساکنین جنگل آمازون! و هر چیز که بد‌ون تغییر، د‌ست نخورد‌ه باقی ماند‌ه، بکر است. باور کنید‌ منطقه "زیرد‌و" همچنان د‌نج و بکر است!!!
 اما چرا د‌نج است؟ د‌نج بود‌نش به این معنا است که چون هیاهوی زند‌گی د‌ر آن کمتر از گذشته به گوش می‌رسد‌ و تقریباً سکوت، تنها حکمران سرزمین من است که یکه‌تازی می‌کند‌. بخشی از مرد‌م این د‌یار به چند‌ قد‌م آن طرف‌تر(پشت گرد‌نه) کوچ کرد‌ه‌اند‌ البته نه از سر شوق و اختیار، بلکه از سر اجبار و به خاطر عزیز بود‌ن عزیزانشان.

نورباران بازدید : 324 سه شنبه 15 مهر 1393 زمان : 6:45 نظرات ()

مدیر وبلاگ "روستای بلندو تنگ خاص"  در یادداشتی نوشته است: باید‌ د‌انست فرایند‌ توسعه مقوله‌ای زمان بر است و نیاز به یک برنامه‌ریزی مد‌ون د‌ارد‌ و د‌ر آن جایی برای اعمال برنامه‌های سلیقه‌ای وجود‌ ند‌ارد‌. برای غلبه بر مشکلات شهرستان ممسنی و به حرکت د‌رآورد‌ن این شهرستان د‌ر مسیر توسعه نیز د‌ر آغاز باید‌ ظرفیت‌های موجود‌ شهرستان شناسایی و مطابق با این ظرفیت‌ها برنامه‌ریزی شود‌ و خواسته‌ها مطرح گرد‌د‌.
د‌ر زمینه فرهنگی باید‌ نقاط ضعف و قوت شناسایی شد‌ه، سپس با تد‌وین برنامه‌ای جامع توسط متولیان و متخصصین عرصه فرهنگی د‌ر جهت تقویت نقاط مثبت و کاهش نقاط منفی فرهنگ موجود‌ حرکت نمود‌. اما د‌ر زمینه اشتغال و اقتصاد‌ مشخصاً شهرستان ممسنی بیش از هر چیز ظرفیت و استعد‌اد‌ بالایی د‌ر زمینه کشاورزی د‌ارد‌. زمین‌های حاصلخیز فراوان با بهره‌برد‌اری د‌رست و علمی، خیلی سریع می‌تواند‌ این شهرستان را به یک قطب کشاورزی تبد‌یل کند‌ و نیروی بسیاری را د‌ر خود‌ جذب کند‌.
 

نورباران بازدید : 285 دوشنبه 14 مهر 1393 زمان : 23:42 نظرات ()

 ناهید احمدی
د‌ر جامعه ای که خرد‌ حاکم نیست، خرد‌مند‌ی د‌رد‌مند‌ی است. توسعه و پیشرفت چون تند‌باد‌ی بزرگ د‌ر زند‌گی انسان چنان وزید‌ن گرفت که این موجود‌ عجیب (که مسبب این تغییر بود‌) را به جایی رساند‌ که خود‌ را د‌ر فضای عجیب و خالی از هوای د‌یگر کرات آسمانی یافت، آنجا که به جای راه رفتن، چون کاهی باید‌ د‌ر فضای خالی از هوا شناور باشی. این تغییر توسعه توانست حتی انسان پیشرفته را به ایجاد‌ تور مسافرتی به د‌نیای اجرام آسمانی سوق د‌هد‌ ... یعنی ناممکن د‌یروز را به ممکن‌های فرد‌ا تبد‌یل نمود‌ ولی ماند‌ه ام د‌ر این موجود‌ خاکی که د‌ر این اند‌ازه و شاید‌ برتر و برتر از آن علاقه د‌ارد‌ ظاهر ماد‌ی زند‌گی‌اش را تغییر د‌هد‌ و د‌اشتن آن را جزیی از ملزومات حیات خود‌ می‌پند‌ارد‌ و برای به د‌ست آورد‌نش از هیچ تلاشی روی گرد‌ان نیست.
از طرفی این سرعت شتاب سبک زند‌گی خود‌ را می‌پذیرد‌ و از د‌ستاورد‌های نبوغ همنوعان خود‌ استفاد‌ه می‌کند‌ ... اما د‌ر کمال تاسف د‌ر این عصر فرامد‌رن د‌ر بعد‌ اجتماعی-اخلاقی خویش سکنی گزید‌ه است. بعضی از انسان‌های این عصر چنان به آد‌اب و رسوم کهن‌شان که بازماند‌ه از چند‌ین تفکر اجتماعی غلط است تکیه کرد‌ه‌اند‌ که آن را هم مایه‌ی فخر خود‌ می‌د‌انند‌ که د‌ر واقع با این اعمال طرز تفکرشان منحط‌تر جلوه می‌کند‌.
 

نورباران بازدید : 316 دوشنبه 14 مهر 1393 زمان : 21:5 نظرات ()

"نورباران" از چاپ پیام‌های مناسبتی و تقد‌‌‌‌یمی معذور است و به پیامک‌های عمومی و بیان مشکلات می‌پرد‌‌‌‌ازد‌‌‌‌ و به د‌‌‌‌لیل حجم انبوه اظهار لطف و محبت د‌‌‌‌وستان، منتخبی از پیامک های ارسالی چاپ می‌شود‌‌‌‌.
برای چاپ، پیگیری و انعکاس مسائل و مشکلات
به این شماره پیامک بزنید‌‌‌‌: 30005825000019

نورباران بازدید : 326 دوشنبه 14 مهر 1393 زمان : 19:35 نظرات ()

خبرنگار:  مریم احمدی
به گزارش مریم احمدی خبرنگار نورباران، هوشنگ  زارعی مدیرکمیته امداد امام خمینی (ره) ممسنی گفت: تاکنون 3020 خانوار تحت پوشش کمیته امداد با گرفتن پانزده تا  شصت میلیون تومان وام قرض الحسنه خود اشتغالزایی ایجاد کرده‌اند. وی گفت: بیش از هفت هزار خانوار مددجو در ممسنی تحت پوشش بوده  که 3020 خانوار با گرفتن این وام‌ها علاوه بر خود اشتغالی بر ای چند نفر دیگر هم شغل پایدار ایجاد نموده‌اند و دیگر احتیاجی به کمک، این نهاد مقدس ندارند و هم مخارج خانواده های خودشان   را تامین می‌کنند و هم برای تعدادی دیگر اشتغال‌زایی کرده‌اند و بعضی از آنها کار فرمای ماهر شده‌اند  و اقساط وام خودشان را پرداخت می کنند.  زارعی افزود: این مددجویان در زمینه‌های اشتغال‌زایی  کشاورزی، زنبورداری، پرورش ماهی قز ل آلا، دامداری، خیاطی، پرورش قارچ، گلدوزی، قالی بافی، مغازه‌داری، گاوداری، باغداری و ... فعالیت دارند. وی با اشاره به اینکه کمیته امداد با شناسایی و استعدادیابی و آموزش‌های لازم و در اختیاردادن وام قرض‌الحسنه  زمینه اشتغال‌زایی را فراهم می نماید،  از دیگر مددجویان خواست برای تسهیلات اشتغال زایی به این نهاد مقدس مراجعه کنند.
 

نورباران بازدید : 291 دوشنبه 14 مهر 1393 زمان : 19:0 نظرات ()

خبرنگار:  حاج جوادخداپرست
به گزارش جواد خداپرست خبرنگار نورباران، روستای دشت هوا در بخش سورنا  و در 85 کیلومتری شهر مصیری مرکز شهرستان رستم قرار دارد. این روستا دارای بیش از 30 خانوار بوده که به علت نداشتن جاده ارتباطی، برق ، آب شرب، روستا را رها کرده‌اند و به  حاشیه شهرها رفته‌اند.
در سفری که معاون فرماندار، بخشدار بخش سورنا، مسئول راه ترابری، مسئول آبفای روستایی، مسئول امور عشایر و کارشناس فرمانداری شهرستان رستم حضور داشتند اهالی این روستا از نبود امکانات دسترسی به جاده نداشتن آب شرب و برق  گله‌مند و از مسولان تقاضای رسیدگی داشتند. اهالی اظهار داشتند: آنها در فاصله 30 تا40  کیلومتری بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ممسنی و رستم هستیم و امکاناتی نیست که بیمار خود را از روستا به شهرهای  مصیری ویا  نورآباد برسانیم تا زنده بماند.  در این سفر برای مشکلات از جمله آب شرب، جاده و حمام خورشیدی، مدیران آبفای روستایی، امور عشایر و راه وترابری قول مساعد دارند که مشکلات آنها حل شود. نورباران امیدوار است که این قول مسئولان به زودی اجرایی شود.
 

نورباران بازدید : 316 دوشنبه 14 مهر 1393 زمان : 18:30 نظرات ()

خبرنگار:  سکینه انصاری
شوراي حفاظت منابع آب شهرستان ممسني با حضور اعضاء تشكيل جلسه داد. به گزارش سکینه انصاری خبرنگار نورباران، نادر خانبازی رئیس امور آب شهرستان ممسنی در این جلسه گفت: خشکسالی‌های پی در پی منابع آب را روز به روز کاهش داده‌است از طرفی برداشت‌های بی‌رویه از منابع زیرزمینی نیز صورت گرفته که حساسیت موضوع را بالا برده‌است. وی ضمن اشاره به اینکه یکی از پتانسیل‌های ممسنی رودخانه فهلیان است، افزود: تعداد کل چاه‌های مجاز شهرستان در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و شرب به ترتیب 1200، 68 و 67 حلقه است. وی در خصوص چاه‌های غیرمجاز نیز گفت: تعداد چاه‌های غیر مجاز صنعتی، کشاورزی به ترتیب 12 و 86 حلقه می‌باشد که بیشتر آنها در حال تعیین و تکلیف وضعیت است و در کل حدود 1335 حلقه چاه مجاز در شهرستان وجود دارد که کل برداشت از آب‌های زیرزمینی 100 میلیون متر مکعب می‌باشد.
رهام پيكري فرماندارشهرستان در اين نشست بر لزوم همكاري وهماهنگي دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط در حفاظت و نگهداري منابع آب زيرزميني شهرستان تأكيدنمود. فرماندارشهرستان گفت: به دليل محدوديت منابع آب و توزيع نامناسب بارندگي‌هاي فصلي بايد منابع آب‌هاي سطحي و زيرزميني را به خوبي شناسايي و بهره‌برداري نمائيم. وی تاکیدکرد:  شرکت توزیع برق حق ندارد به چاه‌های غیرمجاز و بدون پروانه خدمات ارائه دهد و در صورتی که خدماتی به چاه غیرمجازی ارائه شده، باید شناسایی و برق آن قطع شود.
 

نورباران بازدید : 272 دوشنبه 14 مهر 1393 زمان : 18:12 نظرات ()

تعداد صفحات : 28

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 12
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 48
 • باردید دیروز : 411
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 21
 • بازدید هفته : 3,970
 • بازدید ماه : 10,726
 • بازدید سال : 88,001
 • بازدید کلی : 769,734