close
تبلیغات در اینترنت
گزارش
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

گزارش

سایت خبری نورآنلاین د‌‌ر خبری تحت عنوان « وقتی که عبد‌‌الرضا مراد‌‌ی طایفه گرایی را رد‌‌ می کند‌‌!» اظهار نظر نمایند‌‌ه د‌‌وره هشتم مرد‌‌م ممسنی و رستم د‌‌ر نشریه نورباران  را مورد‌‌ نقد‌‌ قرار د‌‌اد‌‌ ه و به نوعی به خوانند‌‌ه القاء می کند‌‌ که مراد‌‌ی طایفه گرا است. آنچه د‌‌ر زیر می خوانید‌‌ د‌‌ر رد‌‌ این القاء می باشد‌‌ و نویسند‌‌ه به د‌‌نبال این است که این ذهنیت که مرد‌‌م ممسنی و رستم طایفه گرا هستند‌‌ را از بین ببرد‌‌. د‌‌ر این مجال، د‌‌ر از زوایای مختلف به نقد‌‌ و بررسی این گزارش می پرد‌‌ازیم.

نورباران بازدید : 1614 سه شنبه 25 فروردين 1394 زمان : 8:13 نظرات ()

عبدالخالق کرمی

د‌امنه بحران مصرف انرژی د‌ر جهان انرژی به قرن بیستم محد‌ود‌ نگرد‌ید‌ ود‌ر قرن بیستم و یک نیز نگرانی ها از بابت انرژی هایی که تامین کنند‌ه نیاز بشر است  اد‌امه د‌ارد‌.
سد‌ پارسیان بر روی  شاخه ی شور رود‌خانه  فهلیان د‌ر حد‌ود‌ یک کیلومتر  پایین د‌ست  روستای گورک  وپنجاه  کیلومتری  شهر نوراباد‌ می باشد‌.
طرح  این سد‌ از نوع سنگ ریزهای هسته رسی است  وطبق طراحی ارتفاع این سد‌ حد‌ود‌ 146متر است وبه طول تاجی 340 متر که توانایی ذخیره 625 میلیون متر مکعب اب را د‌اراست وسطح زیر کشت این سد‌ 10500 هکتار که شامل 3000 هکتار باغ و 7500 هکتار زراعت می باشد‌.

نورباران بازدید : 961 دوشنبه 24 فروردين 1394 زمان : 11:58 نظرات ()

به گزارش خبرنگار نورباران امام جمعه شهرستان و فرماند‌ه سپاه ناحیه ممسنی با مرد‌م روستای طالقانی د‌ید‌ار کرد‌ند‌. د‌ر حاشیه این نشست منوچهر جعفری به نمایند‌گی از ساکنین روستا گفت: مرد‌م ماهور از مساله ی طایفه گرایی  رنج می برند‌. بسیاری از مناطق شهرستان به د‌لیل فضای طایفه گرایی د‌ر محرومیت ماند‌ه اند‌ و رسید‌گی چند‌انی نمی شود‌ که از جمله مهمترین مناطق شهرستان می توان به د‌شمن زیاری و ماهور اشاره کرد‌.
د‌ر د‌وره های مختلف عد‌م وجود‌ نیروهای متخصص از  این مناطق د‌ر راس مسئولیت های شهرستان باعث عقب ماند‌گی این بخش ها شد‌ه است. اوج طایفه گرایی د‌ر شهرستان مربوط به زمان انتخابات است که نتیجه ای جز زد‌ و خورد‌ و قُرُق صند‌وق رای د‌ر بر ند‌اشته و وضعیت اسفباری را ایجاد‌ کرد‌ه است.
فضای این چنینی باعث شد‌ه که بسیاری از افراد‌ شایسته کنار گذاشته شوند‌ و نخبگان بی انگیزه شد‌ه و چند‌ان د‌ر جامعه فعال نباشند‌ و به حاشیه رفته اند‌.
 

نورباران بازدید : 627 دوشنبه 24 فروردين 1394 زمان : 10:48 نظرات ()

شناخت تاریخی و جغرافیایی ممسنی و رستم، در روزنه ی نگاه قوم لر، قدمتی دیرینه دارد و اصول بنیادی تقسیم این جغرافیا به طوایف گوناگون، زاییده ی مرحله ای از حاکمیت نظام فئودالیسم می باشد. آنچه در تصرف و تخلص بحث جامعه شناسی این خطه ، قرار می گیرد، ساختار فرهنگ و اقتصادی است که ختم به کشاورزی سنتی می گردد و تا به امروز، در عصر تکنولوژی جدید و اقتصاد «نئولیبرالیسم»، شاهد شکوفایی و نوپایی اقتصادی نوین و سودمند در منطقه نبوده ایم. جامعه ی عشیره ای ممسنی ، این فرهنگ اقتصادی چندین ساله را از نیاکان و اجداد خویش، به ارث برده اند. با تأسی از این روند کهن، در زمینه ی اقتصادی، در همان ساختار کهنه (کشاورزی سنتی) به سر برده ایم و این ساختار فرهنگی – اقتصادی، دست نخورده، به عنوان سوغاتی کم ارزش، به جا مانده است. فقط با این تفاوت ، اختلاف زمین، آب وزن که در گذشته، سه مثلث مجادله‌ی روستایی و قبیله ای می باشد، از بین رفته و در بافتی دیگر، در قدرت طلبی و برتری جویی طوایف بروز کرده. اما سی و شش سال از عمر نظام جمهوری اسلامی ایران می گذرد و در (22) بهمن (57)، انقلاب اسلامی با عبور از مرز سلطنتی، ورود به حاکمیت جمهوری، پیدا کرده است. پس اساس جمهوریت، نهادینه کردن انتخابات آزاد با سلائق مختلف جریان های سیاسی می باشد. عموم مردم ما از شرکت در انتخابات ادوار گذشته بی نصیب نبوده اند و به نیت عمران و آبادی و توسعه شهرستان ، خود را ملزم می دانسته اند و هر بار در هر انتخاب جدیدی، با شعاری از طرف نامزدهای انتخاباتی، دست و پنجه نرم می کنند که گویی نوظهوری، ساحر حل مشکلات است؛ ولی متأسفانه با آن ظهور نو، دست و پنجه زمخت محرومیت قوی تر می گردد. غافل از اینکه این هلهله و شادی، پایانی غم انگیز را ترسیم می نماید و جز «خشونت» در روز موعود و با بسته های شناسنامه‌های مردگان و زندگان، چیزی نصیب و بهره ی شهروندان عزیز نمی‌گردد. همین عملیات نفرت انگیز، چهره ی زشت و خشن، از ما نمایان می سازد و آن بالادست ها، با خط و نشان کردن مداری قرمز، جغرافیای ما را از مرز خارج ساخته و این فرهنگ انسان دوستی دیرینه را با تمام و کمال خدشه دار می کنند. شاید در درون، خود را سرزنش کنیم که چرا خطا کرده ایم؟ در پرسش نهایی، علل و عوامل دخیل ساز را از کجا و از چه کسانی بدانیم؟

نورباران بازدید : 634 شنبه 22 فروردين 1394 زمان : 18:38 نظرات ()

مهشید شفیعی
در شماره گذشته، به صورت مختصر درباره شهرستان صحبت کردیم، این شماره هم خلاصه و کوتاه به ادامه معرفی شهرستان می پردازیم.
شهرستان ممسنی از لحاظ بافت مردم شناسی، بافتی طایفه ای دارد. چهار طایفه بزرگ "بکش، جاوید، دشمن زیاری و ماهور".
از لحاظ جاذیه گردشگری، آقای شهریور در وبلاگ شان چنین می نویسد : «جاذبه های متعدد طبيعی به همراه بناهای کهن تاريخی، مهم ترين مکان های ديدنی شهرستان ممسنی را تشکيل می دهند. رودخانه ها و کوه‌های متعدد به همراه گردشگاه‌های زيبا، از جمله جاذبه های طبيعی شهرستان ممسنی به شمار می آيند. گردشگاه "ديمه ميل"‌ باغستان بسيار زيبا و دل‌انگيزی است که اطراف آن پر از گل ها و گياهان معطر و چشمه های پرآب است. "قلعه سفيدقلعه" معروفی که قدمت آن به پيش از عهد عيلامی‌ها می‌‌رسد،"قلعه شاه جهان احمد" که به احتمال قوی به دوران هخامنشی يا اشكانی تعلق دارد و "ديمه ميل يا ميل اژدها" که قدمت تاريخی آن به دوره سلوكيان يا پارتيان می ‌رسد، برخی از مکان های ديدنی اين شهرستان را تشكيل مي‌دهند.»
علاوه بر این ها "تنگ بوان"، مناطق بکر "تنگ لله"، سرحد "چاه چنار" و بخش های گرمسیری و دیدنی "ماهور میلاتی و دشمن زیاری" از دیگر مکان های دیدنی هستند که شهرستان مان را چهار فصل کرده اند.
 

نورباران بازدید : 835 جمعه 21 فروردين 1394 زمان : 10:13 نظرات ()

نوزدهمین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور استان فارس با معرفی منتخبان به کار خود پایان داد. در این مسابقات در بخش اذان "حمید چمن" از نورآباد ممسنی مقام دوم را کسب کرد.
به گزارش " خبر نورآباد " نوزدهمین دوره مسابقات استانی قران و عترت دانشگاه پیام نور فارس در دانشگاه پیام نور جهرم با معرفی نفرات برتر جهت شرکت در مسابقات کشوری سال آینده به میزبانی استان مازندران به پایان رسید.
در این مراسم عبدالرسول قرائتی، رئیس دانشگاه پیام نور استان فارس اظهار داشت: این مسابقات در حالی برگزار شد که دانشگاه پیام نور فارس در وضعیت مالی خوبی نبود اما جشنواره‌ها و برنامه‌های قرآنی در اولویت تمام جشنواره‌های پیام نور است.
لازم به ذکر است42 واحد پیام نور استان فارس با 125 دانشجو که از این تعداد 90 دختر و 35 پسر در این مسابقات شرکت کردند که در بخش اذان حسین قاسمیان نژاد از جهرم مقام اول و حمید چمن از نورآباد ممسنی مقام دوم را کسب کردند و در بخش مداحی محمدرضا بازیاری و علیرضا صادقی هر دو از جهرم مقام اول و دوم را کسب کردند.
 

نورباران بازدید : 516 پنجشنبه 20 فروردين 1394 زمان : 20:46 نظرات ()

دکتر نوذر شفیعی در نشست نمایندگان ادوار مجلس در نورآباد


طایفه الزامات خودش را بر من تحمیل می کند و چاره ای هم ندارم

 

نمایندگان ادوار گذشته ی ممسنی و رستم با معتمدین و ریش سفیدان جلسه ای در راستای نفی تعصبات طایفه گرایی برگزار کردند.
به گزارش خبرنگار نورباران،  جمعی از افراد ریش سفید و معتمد به همراه نمایندگان ادوار گذشته گرد هم جمع شدند تا با مساله طایفه گرایی مبارزه کنند.
هر چند برگزاری چنین نشست هایی می تواند برای شهرستان مثمر ثمر واقع شود اما لایه های پنهان این جلسات و اینکه گروهی از نمایندگان درصدد حمایت از یک کاندید خاص اقدام به برگزاری این جلسه نموده اند و از سوی دیگر زمزمه هایی مبنی بر گردآوری نیروهای ممسنی و رستم در شیراز و کاندیداتوری یکی دیگر از نمایندگان ادوار گذشته در شیراز و اعلام حمایت از وی در حاشیه های جلسه نیز وجودداشت که می تواند شائبه انگیز باشد.
به هر صورت ما نیز برگزاری این جلسه را به فال نیک می گیریم اما بایدها و نبایدهایی مطرح است که باید نمایندگان محترم ادوار گذشته به آن توجه و پاسخ دهند. نمایندگانی که خود در زمان نمایندگی شان داعیه دار و به وجودآورنده ی جو طایفه گرایی بودند در قدم اول اعلام پشیمانی از اقدام های گذشته شان را باید مدنظر قرار دهند که ظاهراً که هیچ کدام از نمایندگان اوار گذشته حاضر به قبول اشتباهات خود نیستند و به قول سیدعبدالرسول موسوی نماینده دور سوم: باید نمایندگان از گذشته و از گناهانانی که از دستشان دررفته است از پیشگاه خدواند و کسانی که حقدار هستند طلب مغفرت نمایند.

نورباران بازدید : 758 چهارشنبه 19 فروردين 1394 زمان : 8:0 نظرات ()

برای دانشجویان دختر این رشته فقدان استخر سرپوشیده معضلی بود که در طول چندین ترم سبب گردید تا دانشجویان این رشته روزهای جمعه برای انجام زنگ استخر خود دو ساعتی را سوار بر مینی بوس، همه گردنه های سخت یاسوج در استان کهگیلویه و بویراحمد را طی کنند تا دو ساعتی را در یکی از استخرهای این شهر بگذرانند.
به گزارش نورباران به نقل از راک نیوز شهرستان ممسنی در غرب استان فارس واقع شده است. مرکز آن شهر نورآباد است بر طبق سرشماری انجام شده در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن بالغ بر  ۱۶۶۳۰۸ نفر بوده‌است.
 

نورباران بازدید : 842 سه شنبه 18 فروردين 1394 زمان : 23:40 نظرات ()

در چند قدمی مرکز بهداشت شهید خواجه شهر نورآباد ممسنی زباله های رها شده طبیعت اطراف این مرکز را نازیبا کرده است.
به گزارش مهدی‌پور خبرنگار نورباران اگر چند قدمی از مرکز بهداشتی شهید خواجه شهر نورآباد ممسنی به سمت طبیعت بکر اطراف آن قدم بردارید با صحنه ای بسیار عجیبی مواجه خواهیم شد. دره‌ای کوچک که به زباله دانی بزرگ تبدیل شده است و می توان انواع زباله ها را در آن دید حتی مردار حیوان نیز وجود دارد.
حدود دو سال پیش این موضوع در جلسه شورای سلامت شهرستان مطرح شد و همه مسئولین وقت از جمله حاجتی شهردار، هاشمی فرماندار وقت، رحمانی رئیس مرکز بهداشت و درمان و ...  از این منظقه بازدید کردند و قول مساعد داده شد در اولین فرصت رسیدگی شود.
این  تصاویر جای سوالات بسیاری را از مرکز بهداشت و درمان شهرستان مممسنی ایجاد می‌کند و باید دید چگونه اجازه می دهند در دو قدمی یکی از مهمترین مراکز بهداشتی این اتفاق بیفتد؟ آیا ساماندهی آن پس از 2 سال امکان پذیر نبوده و آیا آنها نسبت به مسائل بهداشتی که در اطرافشان می گذرد بی‌اعتنا هستند؟
واقعا جای سوال دارد که چرا مسئولین این مرکز و شهر نورآباد از عهده ی این کار کوچک بر نمی آیند؟
 

نورباران بازدید : 495 سه شنبه 18 فروردين 1394 زمان : 8:26 نظرات ()

گردهمایی مدیران و نخبگان ممسنی با هدف تشکیل کانون ممسنی های مقیم تهران در باغ لاله پونک تهران برگزارشد.
د راین نشست صمیمی که به همت دکتر شکراله جمالی (دبیر)، مهندس مهرداد احمدی و ایرج سلیمانی مسئولین اطلاع رسانی و برگزای مراسم و باحمایت مالی شاهرخ نیکنام وکیل دادگستری مقیم تهران برگزار شد، ابتدادبیر همایش هدف از برگزاری همایش یعنی تشکیل کانون را بصورت مبسوط شرح دادند، سپس دکتر سید ابراهیم امینی، دکترعلی احمدی، دکتر برزین ضرغامی، مهندس فردین علمداری، دکتر هدایت امیری، مهندس داریوش محمودی، مهندس زندی، استاد یونس آبسالان و مهندس بهزاد حیدری به بیان دیدگاه ها ونظرات خودشان در خصوص موضوع مورد بحث و همچنین سرودن شعر و قطعات ادبی پرداختند.
مهمان ویژه این مراسم مهندس علی مردانی از لرزبانان بختیاری و از کارفرمایان نمونه کشوری بود که قرار است مدتی دیگر بحث اشتغال زایی را در ممسنی آغاز نماید.
 دکترمنصوری نماینده لرزبان لنجان اصفهان در مجلس شورای اسلامی که علاقه زیادی به حضوردر جمع فرهیختگان ممسنی داشتند، از دیگر حاضرین این نشست بودند.
در پایان پس از بحث و همفکری وتبادل نظر تعداد ۱۵ نفر از حاضرین آمادگی خود  را جهت پیگیری اخذ پروانه و مجوزفعالیت کانون اعلام نمودند. همچنین تعدادی از همشهریان نیز اعلام کردند که آماده تقبل هزینه نشست های بعدی هستند.
لازم بذکر است که در سنوات قبل هم زحمات زیادی ازطرف تعدادی ازنخبگان شهرستان نظیر دکتربرزین ضرغامی، دکتر هدایت امیری و مهندس فردین  علمداری برای تشکیل کانون به عمل آمده بود که در این نشست مصوب شد تلاش های آتی در همین راستا پیگیری شود و گردهمایی بعدی در اواخرفروردین۹۴ برگزار گردد.

نورباران بازدید : 694 دوشنبه 17 فروردين 1394 زمان : 14:51 نظرات ()

در پی چاپ مطلب : "تلف شدن آب و کم توجهی چند ماهه آبفا روستایی ممسنی" در شماره 52 نورباران، رئیس اداره آبفای روستایی شهرستان ممسنی جوابیه ای به این دفتر ارسال نموده که جوابیه ی ایشان عیناً درج گردید و نویسنده مقاله فوق در متنی دیگر به بیان آنچه در مقاله به آن اشاره داشته و صحبت های رئیس اداره آبفای روستایی شهرستان ممسنی را مورد بررسی قراردادند که در زیر چاپ شده است.

نورباران بازدید : 524 دوشنبه 17 فروردين 1394 زمان : 7:11 نظرات ()

نظام براتی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی«ره» و دانشجوی دکتری تخصصی حقوق عمومی در همایش ملی «کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد؛ دستاوردها و چالش‌ها» در تهران سخنرانی نمود.
 

نورباران بازدید : 658 یکشنبه 16 فروردين 1394 زمان : 23:2 نظرات ()

عقیل مهدی پور
همیشه انتخابات  از اصلی ترین مسائل کشور و حتی جهان بوده است و در هر نقطه ای که بنگریم این موضوع یکی از اساسی ترین رخ داد‌های آن جامعه است.
دولت و نظام اسلامی ایران همواره به دنبال این بوده که تمامی انتخابات را در زمان معین خود و بدون کم و کاستی برگزار کند حال می‌خواهد انتخابات مجلس، شوراها، خبرگان و یا ریاست جمهوری باشد.
در تمامی انتخابات کشور مردم پایبندی و وفاداری خود را به کشور نشان داده اند و با حضور پرشور در تمامی این آزمون‌ها شرکت کرده اند و انصافاً هیچگاه کم نگذاشته اند.
مطمئناً زمان بندی و برنامه ریزی انتخاباتی از سوی وزارت کشور تعیین می‌گردد و مطمئناً با کارشناسی‌های انجام شده فرصت کافی را برای نامزدها در نظر گرفته اند که هرگونه بخواهند تبلیغ کنند و کاندیدهای محترم زمان کافی دارند که برنامه‌های خود را اعلام و خود را معرفی کنند.
 

نورباران بازدید : 439 یکشنبه 16 فروردين 1394 زمان : 8:46 نظرات ()

نورمحمد مجیدی کرایی از نویسندگان و شعرای استان کهگیلویه و بویراحمد که نویسندگی آثار تاریخی از جمله «تاریخ و جغرافیای کهگیلویه و بویراحمد و تاریخ و جغرافیای ممسنی»، تاریخ کازرون، تاریخ بهبهان، اورنگ باختگان ایران در سه جلد، علما و شعرای کهگیلویه و بویراحمد و.. را در کارنامه کاریش دارد دار فانی را وداع گفت.
این پ‍ژوهشگر ، پس از بازگشت از سفر تحقیقی و مطالعات میدانی در مناطق بهبهان، کهگیلویه و گچساران دچار کسالت شده بود و طی ماه‌های گذشته در بیمارستانهای یاسوج و شیراز بستری شده بود.
نورباران برای ایشان علو درجات را از خداوند منان مسئلت دارد.

نورباران بازدید : 604 شنبه 15 فروردين 1394 زمان : 14:53 نظرات ()

مسابقات لیگ برتر جوانان فارس که با شرکت 8 تیم در یک گروه و به صورت دوره‌ای آغاز گردیده بود بعد از 4 ماه با قهرمانی تیم شهرداری نورآباد به پایان رسید.
به گزارش خبرنگار ورزشی نورباران، تیم شهرداری با اقتدار و با خلق یک رکورد بی‌نظیر با کسب 12 برد و 2 تساوری و بدون باخت به این مقام دست یافت که در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد. این تیم که با همت شورای محترم شهر نورآباد خصوصاً حاج ابوالحسن موسوی رئیس شورا و مهندس حلجتی شهردار فعال شهر تشکیل گردید سال آینده به عنوان نماینده‌ی فوتبال فارس در مسابقات کشوری حضور پیدا می‌نماید.
این تیم ضمن اینکه تامین کننده بازیکن برای تیم بزرگسالان شهرداری می‌باشد پدیده‌هایی را نیز به کشور و استان معرفی نمود که می‌توان به عنوان مثال به "تهمتن افتخاری‌نیا، حمیدرضا نگین‌تاجی، کمیل انصاری، امین رضایی، حسین همتی، محمدمهدی محمودی و سیدعلی موسوی" اشاره کرد که 4 نفر آنان به تیم منتخب ملی ایران نیز دعوت شده‌اند.
بنا بر این گزارش تیم بزرگسالان شهردای در لیگ بزرگسالان شرکت داشت و با توجه به اینکه در سال جاری اقدام به تشکیل یک تیم جدید از بازیکنان بی نام و نشان و جوانان شهرستان نمود و با توجه به اینکه فرصت چندانی برای انجام تمرینات و هماهنگی بازیکنان داشت و علی رغم بازی های خوب و تماشاگرپسند نتوانست مقامی در خور و شایسته به دست آورد.

نورباران بازدید : 583 شنبه 15 فروردين 1394 زمان : 13:53 نظرات ()

با حضور مردم و مسئولین یادواره شهدای منطقه جوزار بکش به همت حوزه مقاومت المهدی برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار نورباران، کریم عباسی فرمانده سپاه ناحیه ممسنی در این یادمان بیان داشت: در یادواره ها باید راه و روش شهداء را یاد بگیریم و یادواره فرصتی است که به سبک زندگی شهدا و رفتار و کردار آنها بپردازیم و نباید اجازه داد این راه ترسیم شده فراموش شود. کریم عباسی افزود: شهداء تربیت شده ی مکتب خمینی کبیر هستند و چقدر زیبا و خوب این ولایت مداران از امام خود پیروی کردند و با اهداء خون خود انقلاب را بیمه کردند.
در این یادواره همچنین حجت الاسلام رسول محمدی بیان داشت: این کشور می تواند با تکیه بر قدرت های درونی خود ، قدرت های پوشالی جهان را پشت سر بگذارد. در دوران جنگ تحمیلی ، ایران اسلامی تنها با تکیه بر همین رزمندگان، شهدا، ایثارگران و ... توانست رژیم بعثی تا دندان مسلح و هم پیمانانش را شکست دهد. وی ادامه داد: در تاریخ انقلاب می بینیم ما بدون تکه به دیگران در حوزه های مختلف از جمله هوا و فضا، نظامی، پزشکی ، علمی و ..  توانسته ایم به قله های اصلی جهان برسیم. ما نیازی به ارتباط با آمریکا و دشمنان اسلام نداریم. این کشور بدون این بیگانگان هم توانسته قله های زیادی را فتح کند.
 

نورباران بازدید : 431 پنجشنبه 13 فروردين 1394 زمان : 12:11 نظرات ()

زمان ثبت نام متقاضیان ورود به این حوزه علمیه در سال تحصیلی 95-94 تا15 فروردین سال آینده خواهد بود.
حجت الاسلام  مهدی هوشمندی مدیر حوزه علمیه امام صادق(ع) ممسنی در گفت و گویی بیان داشت: پس از پیروزی انقلاب با فعالیت علمای حوزه و مردم فهیم شهرستان در سال1359 مدرسه علمیه ای در این شهرستان تاسیس گردید که در آن زمان این مدرسه علمیه تاثیرات بسیار مطلوبی در بالا بردن آگاهی مردم نسبت به امور دینی داشت که البته باید گفت این حوزه علمیه بیش از ده ها شهید، آزاده و جانباز را در دوران جنگ تحمیلی تقدیم این انقلاب کرده است.
وی در خصوص وضع فعلی این حوزه علمیه گفت:این مدرسه هم اکنون دارای اساتید مجرب و طلاب جوانی است که خوشبختانه سال به سال از نظر علمی پیشرفت هایی حاصل می شود و شرایط مطلوبتری ایجاد شده است.
هوشمندی  زمان  ثبت نام متقاضیان ورود به این  حوزه علمیه را در سال تحصیلی 95-94 تا15 فروردین سال 94 ذکر کرد و افزود: متقاضیان ورود به این حوزه علمیه می بایست در زمان یاد شده با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی معاونت آموزش حوزه های علمیه  ثبت نام کنند و آزمون نیز ساعت 9 صبح روز جمعه 28فروردین ماه سال94 برگزار خواهد شد.
وی در خصوص پذیرش طلاب در دوره بلند مدت برای این حوزه علمیه  ابراز داشت: علاوه بر شرایط عمومی، قبولی حداقل دوره اول متوسطه و سوم راهنمایی با حداکثر18 سال سن  (متولدین سال   1376) همچنین اضافه شدن مدت خدمت سربازی به حداکثر سن و تعهد تحصیل تمام وقت حداقل تا پایان سطح یک از شرایط اختصاصی دوره بلند مدت خواهد بود.
وی افزود: علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند روزانه از ساعت 10 الی 11 با شماره 07142525102  تماس حاصل فرمایند.
 

نورباران بازدید : 457 پنجشنبه 13 فروردين 1394 زمان : 8:8 نظرات ()

به گزارش خبرنگار نورباران حضور یکپارچه مردم نشان داد این خطه از کشور عزیزمان همواره پشتیبان نظام  و ولایت بوده و هستند.
در این مراسم امام جمعه ممسنی حجت الاسلام محمد یعقوبی بیان داشت: 22 بهمن تجلی اقتدار ملت ایران ، عزت و قدرت است. مردم نشان دادند بعد از گذشت 36 سال از پیروزی انقلاب اسلامی باز هم دشمن اصلی آمریکا و اسرائیل است.
ملت ایران از آرمان خود کوتاه نمی آیند و این قدرت  ملی را نشان می دهد و دشمنان باید بدانند که ملت بر خواسته ها و مواضع خود ایستاده اند. وی ادامه داد: حضور مردم برای تیم مذاکره کننده ی دلگرمی است و به دولت خطاب می کند که در مذاکرات سست نباشید و کوتاه نیایید که انرژی هسته ای حق مسلم ملت است.
حجت الاسلام محمد یعقوبی گفت: اصلا نگران نباشید امروز مردم نشان دادند که ملت ایران برتر و بالاتر هستند و خط سیاسی و تفکر جهان را تغییر می دهند.
وی در خصوص انتخابات مجلس در سال آینده نیز گفت: ای کسانی که قصد حضور در عرصه انتخابات دارید حضور مردم ولایت مدار ممسنی در 22 بهمن ماه را ببینید و از تفرقه پرهیز کنید و برای رضای خدا  و عزت کشور و شهرستان وارد عرصه شوید.
 

نورباران بازدید : 332 چهارشنبه 12 فروردين 1394 زمان : 23:57 نظرات ()

عدم مسئولیت‌پذیری، طلاق عاطفی، اعتیاد، دخالت اطرافیان، کمبود مهارت‌های زندگی، بیکاری، عدم تسلط به مهارت حل مساله، عدم حمایت‌های روانی و عاطفی، پایین بودن آستانه تحمل و عدم بلوغ فکری، ١٠ دلیل درخواست طلاق در کشور است، البته به روایت همایون ‌هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی کشور. دلایلی که قرار است در ‌سال ١٣٩٤ با هزینه کردن ٢٠‌میلیارد تومان اعتبار روی آنها کار شود تا شاید آمار طلاق در کشور پایین بیاید.
در ‌سال ٩٢ آماری نیز در سایت آمار ایران منتشر شد که در آن علاوه‌بر ‌درصد رو به افزایش طلاق، به مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی که در این زمینه فعالیت می‌کردند، اشاره شده بود. در این ‌سال تعداد مراکز رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی تحت پوشش سازمان بهزیستی فعال در زمینه کاهش طلاق برای کل کشور، ١٨٤ مرکز اعلام شده و تعداد افراد پذیرش شده در این مراکز رسیدگی ٧٠هزار و ٣٧٣نفر بوده‌اند.
 

نورباران بازدید : 352 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 17:30 نظرات ()

به گزارش شیرازه گرچه حرکت شروع شده از طرف برخی افراد و سخنان کدخداپور، معاون سیاسی و امنیتی استاندار فارس در مراسم تودیع فرماندار شیراز مبنی بر اینکه «اصولگراها محترم هستند، مگر اینکه بخواهند چوب لای چرخ دولت بگذارند» و «کسانی که با دولت هماهنگ نیستند و ساز خودشان را می‌زنند، نباید توقع داشته باشند که در سیستم دولت به آن‌ها مسئولیت دهند!» دلایل برکناری فرماندار شیراز را تا حدودی روشن می‌کند اما خبرنگار ما در تماس با مصطفی امیری، فرماندار سابق شیراز علت را از وی جویا شد.
دکتر مصطفی امیری در پاسخ گفت: برای همه مردم شهر هم مشخص بود که چه برخوردی با ما شد و این اصلا نیاز به توضیح ندارد و به زودی دلایل اصلی برکناری‌ام از فرمانداری را به صورت مفصل با ارائه مستندات برای تنویر افکار عمومی توضیح خواهم داد.

نورباران بازدید : 292 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 3:12 نظرات ()

در رقابت های کاراته جایزه بزرگ الاهلی امارات عارف فرهادی ورزشکار نورآبادی برای تیم کاراته جندی شاپور شیراز یک مدال برنز به ارمغان آورد.
به گزارش ایرنا فرهادی توانست در وزن 75 کیلوگرم به مدال برنز دست یابد.
فرهادی در دور اول مقابل نماینده نپال پیروز شد و سپس مقابل کاراته کای مصری نتیجه را 15 بر 9 واگذارکرد سپس در جدول شانس مجدد برابر کاراته کای قزاقستانی 3 بر یک به برتری رسید و مدال برنز این وزن را کسب کرد. مسابقات جایزه بزرگ الاهلی امارات با حضور 50 کشور طی دو روز در شهر دبی برگزار شد.

نورباران بازدید : 229 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 3:2 نظرات ()

موسی بهزادی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ممسنی در گفتگو با خبرنگار نورباران بیان داشت:  گلزار شهدای آهنگری دارای 6 مزار شهید می باشد که ساماندهی آن از طریق اعتبارات استانی و دو درصد نفت صورت گرفت.
وی افزود: اولویت بندی ساماندهی گلزار شهدا براساس قبور تک شهیدی و بالای 6 شهیدی است و پس از پایان این گلزار ها ، ساماندهی گلزارهای زیر 6 شهیدی آغاز خواهد شد.
وی افزود: پیش بینی می شود تا سال 95 ساماندهی تمامی گلزارهای شهدای شهرستان به اتمام برسد که تاکنون گلزار های بالای 6 شهیدی ساماندهی شده است.
شهرام عرب زاده فرمانده حوزه مقاومت شهید چمران آهنگری نیز در حاشیه آیین غبارروبی، عطرافشانی و گل افشانی قبور مطهر شهدا به خبرنگار ما گفت: ما شهدا را شاهد بر اعمال، کردار و رفتار خود میدانیم. شهدا بر اعمال ما ناظر هستند. ما شهدا را شاهد بر این باورها و اعتقادات خود می دانیم و نسبت به انقلاب، نظام مقدس جمهوری اسلامی پایبند بوده، هستیم و خواهیم بود.

نورباران بازدید : 349 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 3:1 نظرات ()

به گزارش خبرنگار نورباران به نقل از سایت ستاد نمازجمعه کشور حجت الاسلام محمد یعقوبی امام جمعه ممسنی در این سفر با مردم روستای دشت رزم دیدار و مشکلات و مسائل منطقه را بررسی کرد. مهمترین خواسته مردم ترمیم جاده 2 کیلومتری روستا، ارائه خدمات ایرانسل و سیستم دریافت دیجیتال، ساماندهی گلزار شهدا و ایجاد جاده دسترسی به آن و ... مهمترین خواسته مردم بود.
حجت الاسلام یعقوبی پس از بازدید از مسجد جامع روستا و سرکشی از ائمه جماعات منطقه قول مساعد داد در سفر آینده با حضور مسئولین این مسائل و مشکلات مورد نقد و بررسی قرارگیرد.
 

نورباران بازدید : 310 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 2:59 نظرات ()

یکی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خبری از رضایت مندی از عملکرد شبکه‌ی بهداشت و درمان ممسنی و رستم خبر داده بود و اظهار داشته: طی بازدیدی که از اماکن و امکانات بهداشتی، درمانی و آموزشی دو شهرستان ممسنی و رستم به عمل آمد خوشبختانه میزان رضایتمندی عمومی از وضعیت اماکن و خدمات ارائه شده سلامت بسیار مطلوب بوده و مردم این منطقه از عملکرد متولیان بهداشت و درمان دو شهرستان نهایت رضایت را داشتند. طی بازدیدی که از بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) شهرستان ممسنی، که تنها بیمارستان منطقه نیز می باشد، انجام گردید، وضعیت این مرکز مطلوب و مناسب ارزیابی شد و مشکلاتی که در بازدیدهای قبلی به چشم می خورد نیز رفع و برطرف شده بود.
این خبر واکنش‌هایی در فضای مجازی ممسنی و رستم به دنبال داشت. سید قاسم حسینی از وبلاگ نویسان شهرستان رستم و مسئول وبلاگ درخید در یکی از پست های خود نوشته است:

نورباران بازدید : 315 سه شنبه 05 اسفند 1393 زمان : 16:12 نظرات ()

شهرستان ممسنی  را می‌توان پل ارتباطی جنوب دانست و در واقع ارتباط دهنده بسیاری از استان‌هابا جنوب کشور و یک محور ترانزیتی است. به همین دلیل شاهد تردد بیش از حد خودروها در محور اصلی این شهرستان هستیم و از طرفی جاده های نامناسب باعث شده تا محور قائمیه-نورآباد به عنوان یکی از نقاط پرحادثه ی استان معرفی شود.
در مرکز شهرستان نیز به دلیل عرض کم خیابان‌هاو عدم وجود راه های ارتباطی متعدد به مرکز شهر گاهاً شاهد ترافیک سنگین و نیمه سنگین هستیم بویژه در زمان تعطیلی مدارس این موضوع بیشتر به چشم می‌خورد. لازم است در این ساعات معین با برخی اقدامات از سوی مسئولین و رانندگان میزان ترافیک به حداقل خود برسد.
مطمئناً در مقابل تمام کمبودها می‌توان با اصلاح فرهنگ رانندگی میزان تصادفات و ترافیک‌هارا کاهش داد رانندگی در شهرستان قدمت بسیار زیادی دارد اما فرهنگ رانندگی از ضعف های بسیار فاحشی برخوردار است.  در مساله ترافیک، پارک دوبل، عدم حرکت در بین خطوط و انحراف به چپ و راست بدون رعایت حق تقدم  علاوه بر اینکه ایجاد مزاحمت برای دیگران می‌کند باعث تشدید ترافیک و برهم زدن نظم عمومی ‌می‌شود و اعصاب های خرد و ناراحت ارمغان اینگونه فرهنگ است.

نورباران بازدید : 387 سه شنبه 05 اسفند 1393 زمان : 3:10 نظرات ()

دراج عربی- فرهنگی بازنشسته
فقر و بیچارگی خشکسالی و بی بارانی کلافه مان کرده‌بود. لبخند شادی بر لبمان خشک شده بود.فریادرسی که نداشتیم هیچ، آسمان هم سخاوتش را از ما دریغ کرده بود. خان و عواملش بر زخم دلمان نشتر می‌زدند. یار و یاوری نداشتیم. طراوت و شادی با ما وداع کرده بود. به جای خانه در بیغوله‌هایی زندگی می‌کردیم که سگ‌ها هم در آن ها زیست نمی‌کردند.  طبیعت هم با ما سر جنگ داشت  و خان هم.
نان بخور و نمیری را از کشاورزی سنتی و عقب مانده بدست می‌آوردیم، اگر نبود سخاوت درختان بلوط و مائده‌های آسمانی، مرگ دست جمعی مردم دور از نتظار نبود. در سال‌های تر سالی با کشت برنج  روزگار نکبت خود را ادامه می‌دادیم و قسمتی از زمین‌های کشاورزی‌مان از مازاد آب مزارع بالا دست مشروب می‌شد که سال‌ها استفاده می‌شد.
در تصمیمی عجولانه و غیر منتظره، خان دستور داد با حفر جدول انحرافی آب مازاد به سمت املاک خود هدایت شود. کارگران بی مزد و مواجب خان بی رحمانه آب مزارع ما را قطع کردند. عجز و ناله مان به جایی نمی‌رسید، مزارع برنج کاری در حال پژمرده شدن و خشکیدن بود با خنده مظلومانه‌ای از کشاورزان امید سر زندگی داشتند. راه چاره ای جز آهِ حسرت باری به آسمان نداشتیم.

نورباران بازدید : 284 دوشنبه 04 اسفند 1393 زمان : 21:0 نظرات ()

این روزها خبرهایی خوبی درباره غنی سازی جنگل های بلوط ممسنی و رستم به گوش می رسد که توسط ادارات مرتبط در حال انجام است برای مثال چندی پیش گروهی از دوستداران محیط زیست در یک اقدام زیبا 2 هزار نهال و بذر بلوط را در چشمه انجیری و دشت شاهون کاشتند و یا اینکه قرار است کمپینی از مردم بخش سورنا با کاشت نهال هایی سورنا را به یک بخش سبز تبدیل کنند.
اینگونه خبرها تا روز درخت کاری و پس از آن به قوت خود باقی است و روز به روز بر تعداد اینگونه کارها افزوده خواهد شد و در هر منطقه هزاران نهال کاشته خواهد شد. البته اینگونه اقدامات در سال های گذشته نیز بوده که کاشت 600 نهال به نام شهدای ممسنی و رستم، توزیع 26 هزار نهال توسط شهرداری و منابع طبیعی، کاشت سه هزار نهال در مسیر تپه شهید گمنان توسط آموزش و پرورش در سال های گذشته   و ... را می توان اشاره کرد.  اما واقعیت یک چیز دیگری است این همه کار و هزینه در حد یک کاشت نهال است و درختی نیست که آیندگان از آن استفاده کنند.

نورباران بازدید : 390 دوشنبه 04 اسفند 1393 زمان : 16:57 نظرات ()

سیدکاظم خادمی
انسان‌ها از دیرباز در فکر استفاده نیروی طبیعی بودند و نیروهای طبیعی را برای آسان تر شدن کارها و استفاده بهتر مهار می‌نمودند. یکی از نیروهای طبیعی آب است که از قدیم هم گفته اند هر جا که آب باشد آبادانی هم وجود دارد.
بشر از دیرباز برای مهار آب‌های جاری و استفاده‌ی بهتر از آن به فکر ساختن سد و سدسازی بوده و به طور کلی در ایران و مصر با توجه به کشاورزی بودن آنها این قدمت عینی و ملموس تر است.
سدها علاوه بر ذخيره آب، به پيشرفت و توسعه شهرنشيني، کشاورزي و صنعت منجر می‌شوند و اين امر خود به افزايش توان تولید کشاورزي و رونق صنعتي کمک نموده و با توجه به مهار سيلاب ها و آب هاي جاري موجب غنی شدن آب های زیرسطحی و استفاده‌ی بهینه از آن در کشاورزی می شود و به طور کلی سدسازی باعث تحول کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن خواهدشد ضمن اینکه با ایجاد دریاچه‌، ما می‌توانیم به یک فضای مناسب برای ورزش‌های آبی و محیطی برای اجرای طرح‌های توریستی و گردشگری بیندیشیم.
موارد بیان شده، خلاصه‌ای از مزایای سدسازی و اجرای طرح‌های آبی در منطقه است که به بهانه‌ی اجرای سد تنگ شیو در شهرستان رستم به قلم درآمده و بیان می‌شود.
 

نورباران بازدید : 466 یکشنبه 03 اسفند 1393 زمان : 15:40 نظرات ()

انتخابات هیئت مدیره صنف جوشکاران و رشته های مرتبط از جمله تراشکاری،آلومینیوم سازی، نجاری و ... در اداره صنعت ، معدن و تجارت شهرستان ممسنی برگزار شد. به گزارش خبرنگار نورباران صنف جوشکاران شهرستان ممسنی 135 عضو دارد که 95 نفر در این انتخابات شرکت کردند.در این انتخابات 6 نفر آقا و یک خانم برای هیئت مدیره و دو نفر به عنوان بازرس کاندید شده بودند که در پایان آقای جهانبخش احمدی با کسب 86 رای به عنوان بازرس معرفی شد.
همچنین قهرمان شعبانی، حبیب شریفی، نورالله هاشمی، مجید زیدی و محمد علی اکبر زاده به عنوان هیئت مدیره شناخته شدند و به ترتیب با کسب 77، 76، 45، 30 و 23 رای مسئولیت این صنف را به مدت 4 سال بر عهده گرفتند.
نورباران به برگزیدگان صنف محترم جوشکاری تبریک گفته و امیدوار است با تلاش و نظارت آنها خدمات بهتری به مردم شهرستان ارائه شود.
 

نورباران بازدید : 331 یکشنبه 03 اسفند 1393 زمان : 11:20 نظرات ()

معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان گفت: در حال حاضر بیش از 10 میلیون جوان ایرانی مستعد و دارای شرایط ازدواج هستند اما به صورت مجردی زندگی می‌کنند.
به نقل از ایسنا، دکتر محمود گلزاری به وجود معضل طلاق در جامعه نیز اشاره و بیان کرد: متاسفانه در ایران از هر پنج ازدواج و در قم از هر چهار پیوند و در تهران از هر سه ازدواج یکی از آنها به طلاق می‌انجامد و در حال حاضر 80 درصد از افراد طلاق گرفته در جامعه زیر 30 سال هستند.
 وی افزود: نگاهی بر آمار جدایی زوجین نشان می‌دهد مشکل عمده ازدواج جوانان، ناپایداری ازدواج در پنج سال نخست است و نیاز به برنامه‌های آموزشی و فرهنگی برای آشنایی جوانان با این مقوله به ویژه در مراکز آموزشی به شدت احساس می‌شود.
معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: در حال حاضر ۲۵ میلیون جوان در کشور ما وجود دارند که این قشر با آسیب‌ها و چالش‌های قابل توجهی مواجهند که عمده این چالش‌ها را اشتغال، مشارکت‌های اجتماعی، ازدواج، خانواده و آسیب‌های اجتماعی تشکیل می‌دهند.
معاون وزیر ورزش و جوانان تصریح کرد: موضوع فرزندآوری نیز یکی از مشکلات مهم آینده کشور است و در حال حاضر عده زیادی از جوانانی که ازدواج کرده‌اند ترجیح می‌دهند فرزندی نداشته باشند یا به یک فرزند اکتفا می‌کنند و این نوع نگرش دلایل و زمینه‌هایی دارد که باید مورد بررسی کار‌شناسی قرار گیرد.
 

نورباران بازدید : 274 یکشنبه 03 اسفند 1393 زمان : 11:18 نظرات ()

ظهراب امیری رئیس  هیئت ورزش‌های همگانی شهرستان در گفتگو با خبرنگار نورباران بیان داشت: این طرح ورزش صبحگاهی و همگانی ویژه بانوان در ممسنی برای اولین بار در شهرستان با حضور مربیان مجرب شهرستان به صورت رایگان برگزار می شود.
امیری همچنین اظهار داشت: جهت شرکت در این همایش صبحگاهی علاقه مندان می توانند روزهای چهارشنبه ساعت 8 صبح به سالن ورزشی هلال احمر مراجعه کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه بانوان در جامعه آسیب پذیرتر می باشند و نیاز به ورزش میتواند باعث کاهش صدمات در آنها گردد لذا به دنبال آن هستیم با ایجاد چنین فضاهایی گام های بلندی در زمینه ی سلامت بانوان و جامعه برداریم.
مطمئناً ورزش های همگانی ورودی همه ی ورزش ها هستند و باید توجه ویژه ای به این نوع از ورزش شود. ورزش های همگانی  تندرستی و سلامت را به همشهریان هدیه می کند .
محیط های ورزشی جای ارائه توانمندی های انسانی و شخصیتی است و ایجاد کننده ی شور و نشاط و تقویت کننده ی اعصاب و روان آدمی است.
وی در ادامه از مسئولین شهرستان بویژه فرماندار و نماینده شهرستان خواستار تخصیص بودجه ی مناسب به ورزش همگانی شد.
رئیس  هیئت ورزش های همگانی در پایان از برگزاری مسابقه طناب زنی و آمادگی جسمانی ویژه بانوان در دهه فجر خبر داد.
 

نورباران بازدید : 331 جمعه 01 اسفند 1393 زمان : 17:1 نظرات ()

می‌گفتند با ادغام بیمه‌ها و یکسان شدن آن‌ها همه از خدمات بیمه ای برابر بهره می‌برند و بی عدالتی‌هاتمام می‌شود، ظاهرا این موضوع در حد وعده مانده است و فقط رنگ جلد بیمه های خدمات درمانی آبی شده و آسمان برای دارندگان دفترچه های روستائی همچنان ابری است.
به گزارش شیرازه، کسی امروز به همت مسئولین دغدغه داشتن دفترچه را ندارد.همان طور که روحانی گفته است بیمه شدگان چشم انتظار بهبود کیفی خدمات بیمه ای هستند. خود روحانی هم دفترچه بیمه دارد. بیمه تامین اجتماعی. البته قبل از این که رئیس جمهور شود نوع بیمه‌اش این بود. اما حداقل حدود 30 درصد جامعه ایرانی یعنی بالغ بر 20 میلیون نفر در کشور یک بیمه کاملا متفاوت! با رئیس جمهور دارند.
آری. سخن از روستائیان است. چندی پیش رئیس سازمان امور عشایری خبر داد که هم اکنون بیش از 95 درصد عشایر کشور تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفته اند و 5 درصد باقی مانده از جمعیت عشایر نیز تا پایان امسال زیر پوشش بیمه درمانی می‌روند.
 

نورباران بازدید : 270 جمعه 01 اسفند 1393 زمان : 15:59 نظرات ()

وحید صادقی کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس تهران.
ساختار روابط ژئوپلیتیکی منعکس کننده الگوهای رابطه بین واحدهای سیاسی (کشورها، دولت‌ها، استان‌ها، شهرستان‌ها، بخش‌ها و غیره) بر بنیاد سطح قدرت آنها می‌باشد. این ساختار در قلمروهای جهانی و منطقه‌ای قابل شناسائی است. در ساختار مزبور چه در مقیاس منطقه‌ای و چه در مقیاس کروی و جهانی، واحدهای سیاسی و روابط به سه دسته تقسیم می‌ شوند(حافظ‌نیا،131:1385).
- قدرت درجه 1 با الگوی رابطه یکسویه قدرت از بالا.
- قدرت درجه 2 با الگوی رابطه دو سویه قدرت و ضعف.
- قدرت درجه 3 با الگوی رابطه یک‌سویه ناتوان و نفوذپذیر.
 

نورباران بازدید : 313 پنجشنبه 30 بهمن 1393 زمان : 23:4 نظرات ()

روح‌اله دوستم معتاد شد ...به همین راحتی ...
 

دکتر حمید گنجایش
یادش بخیر من و روح‌اله و‌هادی روی یک نیمکت نشسته بودیم و با خط کش و قلم مدادی نیمکت را به سه قسمت تقسیم کرده بودیم و گاه گاهی با هم همان دعوای دوران دبستانی را راه می‌انداختیم و به جون هم می‌افتادیم و می‌زدیم تو سر و کَله هم که مثلاً چرا از مرز خارج شده‌ای و جای منو تنگ کرده‌ای...
یادش بخیر وقتی زنگ انشاء می‌شد آقا معلم می‌گفت: بیایید داخل حیاط بشینید و داخل فضای باز مدرسه انشاء بخوانید. همین روح‌اله در دوران دبستان هم پسر زرنگ و باهوشی بود و هم مقداری فضول و بازیگوش. گاهی وقت‌ها صندلی معلم را زودتر می‌آورد داخل حیاط مدرسه و زیر یکی از پایه‌هایش را خالی می‌کرد تا معلم موقع نشستن بر روی آن از پشت بیفتد و جو خنده و شادی در کلاس ایجاد شود. همین آقا معلم یکبار کل بچه‌ها را با چوب کتک کاری کرد و حسابی به قول بچه‌ها "سُرخمون" کرد تا دیگر از این به بعد سر به سر معلم نگذاریم.
آقا معلم یکی از موضوعات درس انشاء را گفته بود:« دوست دارید در آینده چکاره شوید؟» انتخاب کرده بود. آن زمان یادم هست یک فیلم پلیسی شبکه یک پخش می‌کرد و خیلی فیلم جالبی بود. ما که هنوز بچه بودیم و مثل الان فکر و تحصیلاتمان قد نمی‌داد به نام فیلم کاری نداشتیم فقط هر فیلمی که در آن بویی از تعقیب و گریزی پلیسی بود و پلیس مجرمان مواد مخدر را تعقیب می‌کرد و اسیر می‌کرد به همان زبان قدیمی می‌گفتیم: «فیلم قاچاقچی کمیته». یادش بخیر روح‌اله که همسایه ما بود هر وقت زمان پخش این سریال پلیسی بود می‌آمد خانه‌ی ما و این فیلم را با همان تلویزیون سیاه سفید کوچک نگاه می‌کردیم.
 

نورباران بازدید : 237 پنجشنبه 30 بهمن 1393 زمان : 2:46 نظرات ()

آثار راه یافته به مرحله نهایی شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس در گروه کتاب‌های رمان و داستان کوتاه اعلام شد.
به گزارش خبرنگار نورباران، آثار برتر کتاب‌های رمان و داستان کوتاه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس در سال ۱۳۹۳ پس از بررسی‌های کارشناسانه هیئت داوری که نامزد دریافت جایزه هستند مشخص شد.
بنابراین گزارش در گروه رمان و در بین 13 اثر راه یافته به مرحله نهایی ، کتاب‌های "رنج" و " نبرد هسجان" آثار محمد محمودی نورآبادی قراردارد.همچنین از میان 994 عنوان کتاب زندگی نامه و در بخش «زندگینامه داستانی» تعداد 13 عنوان برگزیده شدند که  "کمانی برای آرش" اثر این نویسنده نورآبادی در بین آثار برگزیده قراردارد.کل آثار رسیده به دبیرخانه این جایزه در گروه رمان ۱۰۰ عنوان اثر و در گروه مجموعه داستان کوتاه  ۹۴ عنوان و در شاخه  گروه «زندگینامه» 944 عنوان کتاب بوده است.
نورباران این موفقیت را به این نویسنده گرانقدر و جامعه‌ی فرهنگی و هنری شهرستان ممسنی تبریک عرض می‌نماید.

نورباران بازدید : 427 چهارشنبه 29 بهمن 1393 زمان : 8:37 نظرات ()

تعداد صفحات : 7

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 62
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 278
 • باردید دیروز : 590
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 278
 • بازدید ماه : 7,760
 • بازدید سال : 67,323
 • بازدید کلی : 749,056