close
تبلیغات در اینترنت
ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،مجلس،نماینده،سورنا،بابامنیر،دل
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهور،جاوید،بکش،دشمن زیاری،نورباران،جلیل،گجستان،مالکی،شولستان،کوپن،تنگشیو،شهید،شعر،شاعر،معارفه،فهلیان،گورک،پارسیان،کتی،شیراز،تهران،زیردو،کلگاه،عمله،بلوط،عسل،من،ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،

به قلم سرد‌بیر: سید‌محمد‌رضا رستمی/ 28 اسفند‌ 93
سال های عمر آد‌‌می آبستن هزاران جنگ و گریز میان هزاران عاطفه و د‌‌لد‌‌اد‌‌گی و سوز و گد‌‌از با هزاران بی رحمی و نخوت و توفان و تند‌‌ باد‌‌ است. نا بهنجاری های مخوف، سد‌‌ راه رسید‌‌ن آد‌‌می به اند‌‌یشه ورزی های سترگ و ستبر است. حقیقت جویی و حقیقت طلبی، مد‌‌ام د‌‌ر تیررس صاعقه های بی رحم نفرت و سرکوبگری است. حکومت های جابر و سلاطین جائر د‌‌ر گوشه گوشه ی این کره ی خاکی، بی وقفه برای فرو پاشی د‌‌اشته ها و تنید‌‌ه های فرهنگی و اجتماعی انسان های فرهیخته د‌‌ر تکاپو هستند‌‌.
کشتارها، گیر و د‌‌ارها و زد‌‌ و بند‌‌ ها، آد‌‌میان حقیقت طلب و اند‌‌یشه ورز و روند‌‌ه را د‌‌ر گِل فرو می نشانند‌‌ اما از پا نمی توانند‌‌ د‌‌رآورند‌‌. راست قامت های پیشرو همچنان امید‌‌وار به برافروخته نگه د‌‌اشتن نورانی ترین ستارگان د‌‌ر کهکشانی ترین راه های شیری زند‌‌گی پیشتازی می کنند‌‌... و به سوی فرانور فریاد‌‌ می کشند‌‌. د‌‌ر این رویش ها و خیزش های به سوی نور و بهارصد‌‌ای د‌‌رهم شکستن د‌‌ند‌‌ه های بی عد‌‌التی تنها نقطه ی امید‌‌واری پیشتازان حقیقت جو برای د‌‌ست یابی به آرامش و کمال و آزاد‌‌ی و آرمان خواهی است....این جد‌‌ال و رویارویی مستمر میان خوب و بد‌‌، زشت و زیبا و حق و نا حق د‌‌ر طول سالیان متماد‌‌ی د‌‌ر جریان بود‌‌ه و هست و خواهد‌‌ بود‌‌ .
                                                  *****
 

نورباران بازدید : 609 دوشنبه 24 فروردين 1394 زمان : 17:9 نظرات ()

به قلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی/ 30 بهمن 93
"شب با گلوی خونین/ خوانده ست/دیر گاه/دریا نشسته سرد/یک شاخه/در سیاهی جنگل/به سوی نور/فریاد می کشد."
ستم ستیزنده ترین آزادگان طول تاریخ یا معلم بوده اند یا معلمانشان بزرگانی فرهیخته که نه از سفره ی بی عدالتی لقمه ای برچیده اند و نه از دامان دروغ و فساد قامتی برافراشته اند.
معلمانی که ستون های ستبر عدالت با قلم توفنده ی آنها برپا شده است و رویش ها و خیزش های خیرخواهانه و البته تکامل جویانه در سایه ی کلام آتشین و بی پروای آنها به ثمر بر نشسته است. تقریباً استخوان بندی و معماری تمام جوامع ثمره ی آموزش حرف به حرف و گام به گامشان هست  که اینگونه شکیل و دل آرا طنّازی می کنند. حالا چه شده که اینگونه "سِنِمار" گونه از بالاترین بام برافراشته به دست های پرتوان خود باید به زیر انداخته شوند.
در ادبیات داستانی و تمثیلی عرب، سِنِمار معماری است والامرتبه که به درخواست حاکم وقت کاخی عظیم و باشکوه برپا می کند اما در آخرین روز و اتمام کار به دستور حاکم وقت از بالاترین ارتفاع کاخ بر زمین می اندازندش تا دیگر مانند این کاخ در هیچ جای دیگر ساخته نشود و "هذا جَزَاءُ سِنِمَّارْ" ضرب المثل عرب می شود...
 

نورباران بازدید : 437 جمعه 14 فروردين 1394 زمان : 10:37 نظرات ()

به قلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی/ 15 بهمن 93
 دهه‌ی فجر امسال سی و ششمین سالگی انقلاب شکوهمندمان را جشن می‌گیریم. دستهایمان را به دعا وامی‌داریم و از خداوند بخشنده وکریم هم طلب باران می‌کنیم و هم طلب پیروزی قاطع بر آن‌هایی که چوب لای چرخ‌های توسعه وترقی مردم مان می‌گذارند و نفرین و مرگ طلب می‌کنیم برای آنهایی که سرمایه‌ها و انباشته‌های این ملت را به اختلاس می‌نشینند.
خدایا چشمانمان وچشمه‌هامان را با هم به گریه و جوشش وادار تا چاک چاک شده‌ی دشت‌ها وتپه‌ها وسرسبزی‌هایمان زود زود نخشکند...!!!
****
و اما باز هم طبل‌های انتخابات مجلس در ممسنی و رستم زودتر از همسایه‌ها به صدا در آمده است.این را بیشتر، از فاتحه خوان‌های حرفه ای شنیده ایم و...این خبر چند پرسش عمیق درذهن مردم ما متبادر می‌کند. آیا در برنامه‌ها و پیش فرض‌ها، ممسنی و رستم پیشگام تر از سایر همسایه‌ها و جلوتر از برنامه‌های آنها حرکت نموده اند؟ آیا مردم وسیاستمداران ممسنی و رستم برای گریز از وضع موجود و رسیدن به رفاه نسبی، تأمین حقوق اجتماعی، فرهنگی و امنیت اجتماعی بهتر حرکتشان سریع تر شده و پیشروتر از بقیه به حرکت درآمده اند؟ آیا حسّ برتری جویی‌ها‌ی کاذب و زیاده خواهی‌های گروهیّ ده بیست سی ‌یا صد نفره درطیف تصمیم گیرندگان ‌یک کاندیداتور، مردم را در جهت رسیدن به خواسته‌ها، منافع شخصی، رانت خواری‌ها جاه طلبی‌ها و دست‌یابی به اریکه‌های قدرت در رینگ مرکزی حکومت، به حرکت درآورده است؟‌یا اینکه اندیشه‌های خیرخواهانه، صلح طلبانه، نوع دوستانه، خدمت گزارانه و نگاه مثبت شان آنها را به این سمت و سو سوق داده است؟
 

نورباران بازدید : 372 شنبه 23 اسفند 1393 زمان : 7:18 نظرات ()

دریچه ای دیگر: بهنام احمدی، رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس


هر چند در روند تکاملی تاریخ بشریت همواره به بهانه های مختلف از آزادی بیان گرفته تا به بهانه دفاع از حریم ها و یا در لوای رعایت حرمت های ساختگی و بدعت آفرین مقدسات اقوام و گروههای مختلف مورد هجوم برخی افراد افراطی و تندرو قرار گرفته ، ولی در هر حال توهین به مقدسات و آن چیزی که یک ملت از آن بر خود می بالد از منظر ادیان الهی و به تبع آن افکار عمومی امری مذموم و ناپسند قلمداد شده است .
بی تفاوتی دادگاه فرانسوی به بهانه آزادی بیان نسبت به اعتراض جامعه مسلمانان این کشور به اقدام زشت نشریه "شارلی ابدو" و سپس اقدام محکوم شده حمله مسلحانه به دفتر این نشریه، نشان داد که کوک کردن ساز آزادی بیان و یا دفاع از حریم و حرمت ها برای برخی قدرتها ملعبه ای بیش نیست .
این رویه توهین به مقدسات در پناه آزادی بیان هدفمند دیده می شود،زیرا توهین به مقدسات یک ملت و حتی در قسم کوچک آن به یک قوم هیچگاه با نسخه آزادی بیان قابل اجماع نیست بلکه این گونه برداشت ها در واقع همان جمع متناقضین منطق ارسطویی می باشد که اجماع آن محال است .
 

نورباران بازدید : 318 چهارشنبه 29 بهمن 1393 زمان : 9:39 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ 15 / آذر / 93
"خروس قندی دادن و طلا گرفتن" تمثیل است. سال‌های سال است که شیوه ی کاری استثمارگران قرون اخیر در کشور‌های عقب افتاده ، مرموزانه  بر اساس همین سیاست پایه ریزی شده است.
اقلام تجملاتی و شیک به خورد مستعمراتشان می‌داده‌اند و سرمایه‌های کلان آنها را می‌قاپیده‌اند. مردمان این کشور‌ها به گونه ی کودکانی پنداشته می‌شده‌اند و می‌شوند که نُقل و نبات‌هایی به شکل خروس قندی دریافت می‌کرده‌اند و تمامی هستی و دار و ندارشان به یغما می‌رفته است.
این روز‌ها این قدر سرگرم" اشتون و ظریف" و مذاکرات هسته ای و رآکتورها و سانتریفیوژها بوده ایم و شده ایم  که خورد و خوراکمان در ردیف نیازهای هفتمین و هشتمین مان شده‌است -خدا به خیر بگذراند-
 همسایه‌های دغل باز و همیشه از پشت خنجر زنمان، شیرهای نفت خود را چندین برابر و با قیمت‌های بسیارکم بر روی مشتریان باز نموده‌اند و نفتی را که پشت و پناه اساسی و سی چهل درصدی همیشه ی بودجه ی کشورمان بود از صد و چند دلار به کمتر از هفتاد دلار رسانده‌اند. کمربند‌های محدودیت و تحریم و تهدید‌ها اگر چه گفته می‌شود شل تر شده‌اند اما کمترین اثری از تنزل قیمت‌ها دیده نمی‌شود.
بگذریم از اینکه آتش جنگ‌های مسلمان با مسلمان و داعش با مسلمان را در یک قدمی و مرزهای غربی کشورمان بر افروخته نگه داشته‌اند که خود تهدید جدی و برنامه ریزی شده ای علیه کشورمان می‌تواند باشد.

نورباران بازدید : 339 جمعه 12 دي 1393 زمان : 11:30 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ 30 / آبان / 93
واژه‌ی بسیج به معنی آماده باش، کهن واژه‌ای است که از زمان شاهنامه و قبل‌تر از آن در ادبیات ما جای داشته است. در فرهنگ امروزی ما بسیج، آماده باشی است در مقابله با بحران‌های از پا درآورنده و هر بی حرمتی و تمرّد و سرکشی. بسیج با ویژگی‌های منحصر به فردش، سی چهل سالی است که با فراز و نشیب‌هایی در کشور اسلامی مان عرض اندام می‌کند ... اما پندار بر این است که از شادابی و شور انقلابی اوایل تولدش دیگر چندان اثری نیست. در این مجال، آسیب شناسی و علت‌یابی تنزّل شور و نشاط آن روزی و این روزی مد نظر ما نیست.
اگر چه تفکرات انقلابی و بسیجی همواره در این مدت بهترین پشتوانه‌های راهبردی حکومت اسلامی مان بوده است اما به نظر می‌رسد باید در مرز بندی‌ها و عملیات اجرایی و قدرت نفوذ و تاثیر این تفکرات در جامعه اسلامی-ایرانی مان با دقت نظر بیشتری عمل می‌کردیم تا پیروزمندانه‌تر از آنچه که امروز هستیم، می‌بودیم. ما در بازه‌ی زمانی پس از انقلاب اسلامی در تعاملات فرامرزی خودمان با سایر کشور‌های جهان، ضعف و قوّت‌هایی داشته و داریم. جا دارد که مسئولان و تحلیل گران سیاسی ما با نگرش‌های آسیب شناسانه تری به آنها بپردازند.
 

نورباران بازدید : 319 شنبه 06 دي 1393 زمان : 7:0 نظرات ()

به قـلم مدیرمسئول:نصیب اله حیاتی

کم کم داریم به سال آخر نمایندگی این دوره مجلس شورای اسلامی نزدیک می شویم و می توان به ارزیابی عملکرد نماینده پرداخت چرا که سه سال برای نشان دادن توانمندی و موفقیت یک نماینده از دوره‌ی چهار ساله‌ کافی است.
همزمان با این ارزیابی ها که توسط مردم از عملکرد موکلشان صورت می گیرد دوباره شاهد رونق حضور کاندیداهای گوناگون از همه ی طوایف و طیف های سیاسی نیز خواهیم بود که زمینه را برای حضور خود در این عرصه مهیا می بینند و فکر می کنند که در اثر شرایط جاری و آتی کشور آنها می توانند برای مردم حوزه ی انتخابیه خود مفید باشند و دردی از دردهای بیشمار آنان و گرهی از کارهای فرو بسته شان را باز کنند.
نورباران همه ی این عزیزانی را که بر اساس احساس تکلیف و وظیفه ای که  در مقابل مردم شریف ممسنی و رستم نموده اند درود و سپاس می فرستد و برای همه ی آنها آرزوی موفقیت می نماید خواه در لباس موکلی مردم، خواه در هر کسوت دیگر.
 

نورباران بازدید : 340 دوشنبه 01 دي 1393 زمان : 10:30 نظرات ()

 سیدمحمدرضا رستمی/ مهر  ماه 93
آدمی و مرگ و میراث همزاد و هم ذات هم‌اند.سی، چهل، صد و پنجاه ساله هم بشوی باید گذاشت و گذشت! پندار تو چیست؟
لازم نیست بر زبان آورده‌شود که گفتارهای نگفته‌ات را در کردارهای روزمرّه‌ات می‌توانی ببینی...
خواه ناخواه پس از مرگت میراثی به یادگار گذاشته خواهدشد. میراث تو چیزی نیست جز مال و منال یا فضل و علم و ادب، یا فرزندان فاضل شاید هم بالعکسش ... میراث خوارانی نیز خواهند بود و خواهندآمد ... چه بخواهی چه نخواهی ... و این حرکت دوّار، بوده و هست و خواهدبود ... و تو و قدرتمندتر از تو و قداره بند تر از تو که هستند که به بازیچه‌اش بگیرند و بازش دارند؟ ... و اما تو برای فرزندان و میراث خوارانت و برای دیار و سرزمین‌ات به ازای آنچه برده‌ای وخورده‌ای چه بر جا نهاده‌ای و خواهی‌گذاشت...؟ سر به جیب تفکر فرو باید برد...!
* * *
در چندین شماره گفتار‌هایی مبنی بر تاکید بر نظارت و بازرسی‌های سفت و سخت ویژه‌ی مسئولان در تمامی امور داشتیم. نظارت‌هایی که عمدتاً رنگ و رو باخته و عقیم شده‌اند و در بیشتر جا‌ها تبانی و تواتُر جای آنها را گرفته‌است.
در قرآن از انفال و مراقبت از آن، در نهج‌البلاغه از بیت‌المال و اموال عمومی که تعلق به همه و جامعه‌ی اسلامی دارد بحث و سخن فراوان به میان آمده و در کلام و گفتار‌های معصومین بزرگوار نیز به خوبی بر این قضیه تاکید شده‌است اما متاسفانه کمتر به این موارد توجه می‌شود که این خود جای تامل است.
منطقه‌ی ممسنی و رستم سرزمینی است به جا مانده از تمدن‌های بزرگ پیشینیان و خاستگاه تمدن‌های انزان و انشان و اشکانی‌ها و هخامنشی‌ها. این سرزمین زرخیز در دوره‌های مختلف قبل از اسلام و قبل تر از آن و حتی تا چند سال اخیر مداوم مورد تاخت و تاز و حملات سنگین و تاراج گونه بوده است. رسم و سنت زیرخاک دفینه کردن اموال ارزشمند برای عدم دسترسی مهاجمان، مرسوم بوده کما اینکه تا چهل پنجاه سال اخیر مردم حتی تفنگ هایشان را زیر خاک پنهان می‌نموده‌اند و در وقت نیاز بیرون می‌آورده‌اند. می‌خواهیم بگوییم که ممسنی هم خاکش و هم زیرخاکش و هم مردمش، همه گوهراند و گنج و سیم و زر ...اما
کیسه‌های زر به بند گَندنا بربسته‌اند
 بر سپهر گَندناگون دست از آن افشانده‌اند ...

نورباران بازدید : 277 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 18:59 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ مهر  ماه 93
غدیر خم، عید ولایت است ،عید امامت است. غدیرخم پیمان نامه‌ای است در حجه‌الوداع؛ غدیر برکه و آبگیر نیست، دریایی است خروشان از جمعیتی موّاج که با جانشین محمد(ص) به هم پیمانی بر نشستند؛  غدیر تاریخ زنده تشیع است؛ غدیر روزی است که دستان پولادین مردی با عنوان امام و پیشوای مسلمین توسط محمد مصطفی(ص) آخرین فرستاده‌ی الهی  به بیعت گرفته می‌شود و بالا برده می‌شود. غدیرخم آغاز ولایت و امامت علی(ع)است ! خدایا دوستانش را دوست و دشمنانش را دشمن بدار! خدایا به تمام مردم ما، به کارگزاران ما و به مسئولان و اندیشمندان ما فهم وبصیرتی دوچندان عطا کن تا در سایه‌ی الطاف الهی، شیواترین و حکیمانه‌ترین اندرزهای این مُصلح بزرگ و این پیشوای شیعیان را در زندگی خود به کار بندیم.
کتاب نهج‌البلاغه مشتمل بر 241 خطبه ،79 نامه و 480 حکمت است و از گرانبهاترین آثارشیعی به حساب می‌آید. علی(ع) در قالب نوشته‌هایی بسیارزیبا ، ادیبانه و سرشار از پند و اندرز، نه فقط مردم روزگار خود بلکه تمامی آیندگان را نیز مخاطب می‌داند . طرف خطاب امام در این نامه ها دسته‌های سیاسی، اجتماعی، نظامی و حتی مردم عادی نیز هستند.

نورباران بازدید : 275 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 3:10 نظرات ()

سید‌‌محمد‌‌رضا رستمی/ سی ام- مرد‌اد‌  ماه 93
تابستان داغ امسال ممسنی را هفته به هفته از هشتم شهریور به هفدهم شهریور ماهش و آرام آرام به اول پاییز، ماه مهر و محبت و عاطفه‌اش پیوند می زنیم. از آن همه مزارع شلتوک و برنج‌کاری حاشیه‌ی رودخانه‌ها و جلگه‌های ممسنی تنها تکه‌پاره‌هایی اندک دیده می‌شود. جلگه‌ها خشکیده و پژمرده‌اند و "میراب‌"هایی که مسئولیت آبیاری و داشت و نظارت را به خوبی ایفا می‌کردند، بی‌رمق، پای آزرده و دل پژمرده پای دیواره‌های روستایی چشم انتظار و خواب آلوده، که آیا ...
***
یاد و نام شهدای جمعه خونین سال 42، یاد و نام دو شهید پاک‌باز؛ شهید محمدعلی رجایی و یاور و همداستان خوبش، معلم شهید محمدجواد باهنر و سایر دوستان و هم سنگرانشان را قدر و ارج می‌نهیم . مشتاقیم که دولتمردان امروزی و فردایی و پسان‌فردایی‌مان نیز رجایی صفت صاف و صادق و پاک و بی‌آلایش خدمتگزار این ملت باشند و دلسوزانه و مشتاقانه شیفتگان خدمت باشند نه تشنگان قدرت.

نورباران بازدید : 309 شنبه 12 مهر 1393 زمان : 19:56 نظرات ()

سید‌‌محمد‌‌رضا رستمی/ پانزد‌هم مرد‌اد‌  ماه 93
گاهی برای رسید‌‌ن به نور باید‌‌ از تاریکی‌ها گذر کرد‌‌ ... به د‌‌رخت نگاه کن ، قبل از اینکه شاخه‌هایش زیبایی نور را  لمس کنند‌،‌ ریشه‌هایش تاریکی را لمس کرد‌‌ه ...تو هم باید‌‌ ناخواب آلود‌‌ه و بینا چشم، تاریکی‌ها را د‌‌رنَوَرد‌‌ی و لگد‌‌ بر گرد‌‌ه‌ی خواب آلود‌‌گان برکوبی تا لگد‌‌مال خشم خفاش صفتان تاریک پرست نگرد‌‌ی...!
می‌خواهیم د‌‌یباچه ی این شماره مان به میمنت روز خبرنگار، باید‌‌ و نباید‌‌ها و خط سبز و قرمزهای د‌‌وستان خبرنگارمان باشد‌‌.ژورنالیست‌هایی بی نام ونشان که شهرت و نان و نام و  نشان را پشت پا زد‌‌ه‌اند‌‌ و هم آغوش خطرها و برچسپ‌ها و تهمت‌های ناروا، گوشه گوشه ی این جهان پهناور، قد‌‌مگاه حق جویی و حقیقت طلبی آنان است...
هفد‌‌هم مرد‌‌اد‌‌ ماه را د‌‌ر جد‌‌اول و تقویم‌ها به پاسد‌‌اشت شهید‌‌ محمود‌ صارمی عزیز روز خبرنگار نام نهاد‌‌ه‌اند‌‌. به حرمت انسانی فرهیخته و آسمانی که ملبس به جامه ی خبرنگاری بود‌‌. بزرگمرد‌‌ی که جان د‌‌ر طَبَق اخلاص نهاد‌‌ تا مظلومیت مسلمان‌ها و ملت زجرکشید‌‌ه ی افغان منزوی جهانیان نباشد‌‌. یاد‌‌ و خاطره این مرد‌‌ بزرگ را گرامی ‌می‌د‌‌اریم و به روح او و همه ی خبرنگاران حقیقت جوی جهان د‌‌رود‌‌ می‌فرستیم!
 

نورباران بازدید : 289 یکشنبه 09 شهريور 1393 زمان : 14:34 نظرات ()

سید‌محمد‌رضا رستمی/ سی ام تیر  ماه 93

این روزها عجب سخت و عجب تلخ می‌گذرد‌، برای غزه، برای عراق، برای ... اما برای ما ... نمی‌د‌انم هم تلخ و هم شیرین!
اند‌ک اند‌ک به پایان روزهای عارفانه‌ی رمضان نزد‌یک می‌شویم. عید‌ فطر د‌ر یک قد‌می ماست. شاد‌مانی و جشن و سرور عید‌ امسال‌مان با غم و اند‌وه ناآرامی براد‌ران مسلمان‌مان د‌ر فلسطین و عراق و سوریه به سختی گره خود‌ه است. این گره و جوش خورد‌ن غم و اند‌وه و شاد‌مانی را به فال نیک می گیریم و آن را ظرفیتی برای اقتد‌ار ملت های سرافرازمان می د‌انیم...
بیشترین تد‌اوم و ترکیب این غم و اند‌وه د‌ر غزه‌ی خونین پر و بال برپاشد‌ه است. ناآرامی و بیقراری و طوفانی از آه و ناله و نفرین بر مرگ کود‌کان .... غزه یال و کوپالش از بمب ها و توپ های بی عاطفه ی امپریالیسم و صهیونیسم و یهود‌یان، خنجر خورد‌ه‌است‌... غزه شهر و د‌یاری که پیری برای آه و نفرین برکشید‌ن ند‌ارد‌. باید‌ گریست برای این زخم ها و این نمک‌ها ...
غزه که د‌ر سکوت کامل شبکه‌ها و رسانه‌های خبری از مد‌ت ها قبل طعمه ی آزمایشگاه سلاح های هسته ای و میکروبی و بیولوژیک اسرائیل و آمریکا بود‌ه است. د‌ر همین رمضان و طی یکی د‌و-سه هفته ی اخیر بیشتر از 8 هزار حمله ی هوایی و زمینی و توپخانه ای به غزه شد‌ه است و به طور تقریبی هفتصد‌ نفر از مرد‌مان این شهر و بیشتر از 170 کود‌ک د‌ر خون خود‌ غلتید‌ه‌اند‌ تا به جهانیان بگویند‌ جان د‌اد‌ن د‌ر را ه وطن و د‌ین یعنی چه؟ تا ننگی باشد‌ بر پیشانی پر از د‌اغ گروه تکفیری د‌اعش، د‌ولت‌های مرتجع منطقه و جنایتکاران شرق و غرب.

نورباران بازدید : 358 پنجشنبه 16 مرداد 1393 زمان : 10:0 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ تیر  ماه 93
زندگی گذران دقیقه‌ها و ثانیه‌های تجربه‌هاست برای رسیدن به طراوت و حلاوت و کمالات! زندگی مرگ لحظه‌ها و نفس‌های گرم و سرد تیر و دی ماه و اردیبهشت است برای گریزانیدن روح از منجلاب خاک و خشت و رساندن به عروج! زندگی " به نسیم مژه بر هم زدنی تمام شدنی است! تو می‌‌روی و خاطراتت ...! و تنها خوب یا بد برای نونهالان و نوجوانان و حتی برای در و دیوار و باغ آیینه‌ها به جا می‌‌ماند!
زندگی، تیزروترین، تندخوترین، زیباترین و تلخ ترین و حتی استخوان دارترین ومقتدرترین حاکمیت‌ها و مردان اسطوره‌ای را نیز در آغوش گذر ثانیه‌ها وتیغ چالاک هوسناک آرواره‌ها، دم به دم از پا درآورده  و می‌آورد ... و تو کیستی و من کیستم؟ و ما چند یک  این مَزَنّه‌ها و گمانه‌زنی‌ها هستیم...!؟
زندگی، تنها هدیه‌اش به آیندگانِ بعد از تو ارائه‌ی تجربه‌هایی تلخ و شیرین است. زندگی، صاف و صادق و بی غَلّ و غش است و این واژه‌ها و این صفت‌ها و برازندگی‌ها و صداقت‌هایش نباید به تمسخر گرفته شوند و نباید به راحتی بازیچه‌های دست هر من و تو و دیگری واقع شود. چه بخواهیم و چه نخواهیم باید همپا و همسوی تحولات، این زندگی چهل،پنجاه،شصت،هفتاد ساله‌ و اندک گاهی پنج و پانزده بیشتری را- سپری کنیم.
و چه زیباست سخنی از حکیم فرزانه‌ی طوس: " بیا تا جهان را به بد نسپَریم/به کوشش همه دست نیکی بریم/نباشد همی نیک و بد پایدار/همان به که نیکی بود یادگار..."

نورباران بازدید : 333 سه شنبه 07 مرداد 1393 زمان : 17:43 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی

بوی رمضان، بوی عطر دل انگیز سحرهایش، رایحه‌ی روح بخش نیایش‌ها و دعاهایش در این اواخر شعبان هر مشام خو نکرده به خدا و پیر و پیغمبر و قرآنی را نیز جلا می‌دهد.
باید یاران و هم نشینان خوب و قدیمی را به استقبالشان رفت، تکریم‌شان نمود و به اصرار به کوی و محله و خانه و کاشانه‌ی خود کشانید. باید از همنشینی‌هایشان کمال محبت و بهره را برد و رمضان بهترین همنشین قدیمی و دلنشین همه‌ی ما و پدران و اجدادمان بوده و هست. رمضان، به رنج و زحمت و مشقت درآوردن جسم و روح است برای رسیدن به کمال و پختگی و نورانی شدن ... تا روح و جسم از این یکنواختی و روزمرّگی اندکی آسوده شود. تا روح و جسم با نور و صفای دعا و راز و نیاز و نیایش، زنگار از وجود خود بزدایند و صاف و صیقلی و منور شوند. عطر خاک پای قدم‌های رمضان را سرمه‌ی چشمانمان می‌کنیم ...
حلول این ماه مبارک را به همه‌ی مسلمانان جهان و مردم عزیزمان و خوبمان تبریک می‌گوییم.
***
مردم خوب ما از همه طرف در تنگنا و فشارند: فشارهای سیاسی بیش از حد بیرون از طرف سردمداران زورمدار امپریالیستی، فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های غیرمنصفانه، فشارهای روحی- روانی و اقتصادی ناعادلانه بسیاری از همنوعان داخل کشور با زیاده‌روی‌هایشان و ده‌ها مخمصه و تنگناهای دیگری که ظاهرشان و شعارشان زیباست اما محتوایشان مشقت‌بار است و دردآور ...
 

نورباران بازدید : 413 یکشنبه 15 تير 1393 زمان : 8:30 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ هفدهم خرداد  ماه 93
با توجه به فصل برداشت محصول گندم و هندوانه، بحث اصلی ما در این سرمقاله تقابل این دو محصول است اما نامهربانی و بی‌ادبی است اگر برای مقدمه و حسن مطلع به واژه‌ی "خرداد"نپرداریم. خرداد را اگر چه به "حور" و ماه و بیشتر تابندگی و فروزندگی خورشید می‌شناسند اما بد نیست آن را ماه " خرد" و" داد" نیز بدانیم و بنامیم  و بهتر آنکه در این ماه خردورزی‌ها و خردمندی‌ها، دادخواهی‌ها و عدالت گستری‌ها با معیارهای واقعی و حقیقی، منصفانه به سنجش گذاشته‌شوند تا خردستایی، پیشه و سر لوحه‌ی تمامی خردمندان باشد..." خرد بهتر از هرچه ایزد بداد/ ستایش خرد را به از راه داد/ خرد چشم جان است چون بنگری/تو بی چشم شادان جهان نسپری/ کسی کو خرد را ندارد زپیش/ دلش گردد از کرده‌ی خویش ریش..."
 و امّا حضرت علی (ع) در گفتاری پیرامون خرد سنجش خِرد مردم را در این  شش چیز می داند: 1.معاشرت2.داد و ستد 3.دست یابی به مقام 4.برکناری ازمقام 5.توانگری 6. تهی دستی(غررالحکم صفحه 343)
در جامعه ی امروزی نیز معمولاًخردمندترینِ مردمان را انسان‌هایی با این ویژگی‌ها می‌دانند. بهتر است تلنگری به خودمان بزنیم آیا ما به خوبی با مردم و اجتماع مان معاشرت و نشست و برخاست داریم و از درد دل‌ها و مشکلات آنها با خبر هستیم؟ آیا در داد و ستد با آنها انصاف و عدالت ملاک و معیار ماست؟ آیا با دست‌یابی به مقام، وسوسه‌ها و هوا‌های شیطانی برما سیطره پیدا نکرده؟ آیا در برکناری از موقعیت و مقام به همه چیز و همه کس بی‌اعتنا نشده و ارزش واقعی و محتوایی مان از بین نرفته‌است ؟ و آیا در توانگر شدن یا در فقیری و تهیدستی، جایگاه انسانی و معنوی خود را به فراموشی نسپرده‌ایم؟ ....
 

نورباران بازدید : 366 یکشنبه 01 تير 1393 زمان : 9:48 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی

ماه خرداد تمام روزهایش حماسه است؛ حماسه‌های حضور و سربلندی، حماسه‌های بود و نبود و قیام، حماسه‌های وصل و فراق و دل کندن مردان بزرگ، حماسه‌های هجران و دل بریدن از مردانی آسمانی، از معمار و کاروان‌سالار بزرگ قطار انقلاب مان-حضرت امام خمینی (ره)، دل کندن و دل بریدن از معلم کویری شهید، شریعتی شیواکلام و دل به خون آغشتن از کبوتران خونین بال شهدای نیمه‌ی خرداد 42 ...و باید که شعله برکِشنده‌ترین فریاد و بغض‌آلوده‌ترین حنجره باشد آتش عشقی که از چنین خونابه‌هایی سر برمی‌آوَرَد...عشقی که خمیرمایه‌هایش آتش دل، سوز هجران و گدازه‌های فراق باشد، عشقی که دردش مرگ مردان ستُرگ و کوهکن باشد، کمترین آفرینش‌اش، کمترین هدیه و ارمغانش، سیلابه‌ای پرخروش از آتشفشان محبت و عاطفه و یکرنگی است. پس خرداد عشق و محبت و عاطفه‌آفرین را و حماسه آفرینان عاشقش را باید ستود ...

"خیال خال تو با خود به خاک خواهم برد

که تا زخال تو خاک من شود عبیرآمیز

نورباران بازدید : 390 چهارشنبه 21 خرداد 1393 زمان : 15:54 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ پانزدهم اردیبهشت  ماه 93

در نود و سومین سال خورشیدی، اردیبهشتی دیگر را در حال پشت سر نهادن هستیم. اردیبهشتی که در یکمین روزش بزرگداشتی برای سعدی شیرین سخن و در اواسطش نیز برای بزرگداشت مقام کارگرها و معلم‌ها همایش‌ها و تجلیلی‌هایی برپا می‌کنیم ... از سعدی می‌گذریم که اگر زنده‌بود حداقل با پولِ فروش" بوستان‌ها و گلستان"‌هایش درآمد خوبی داشت و تقریباً به راحتی گذران زندگی می‌کرد و مثل کارگرها و معلم‌های امروزی در برابر نامهربانی‌ها و ناملایمات و مشکلات عدیده‌ی این روزگار چروکیده و  در هم شکسته نمی‌شد. باز هم خوش به حال سعدی که زمانه‌اش گرانی و اعتیاد و تورم و بی‌توجهی نبود ...
سعدی چون معلم بود هر جا که می‌رفت "قدر می‌دید و بر صدر می‌نشست" به پیشوازش می‌رفتند و ستایشش می‌کردند و معلمی اش قرب و منزلت داشت.از قدر و صدر و منزلت  معلمی که بگذریم ، هیچ ....جایگاه و اعتبار معلم بودن هم کمرنگ شده ، به پیشوازش رفتن و بر دستانش بوسه زدن هم ول شده...همین سالی یک هفته هم رنگ و رو و بهایی پیدا نمی کند.تازه باید به استقبال و پیشواز دیگران هم برود.  اگرچه به نظر می رسد قیاس مع الفارقی باشد اما متاسفانه جایگاه آموزش و تعلیم و تربیت و علم و معلمی دیگر آن جایگاه روزگار سعدی نیست و معلم ازقرب و منزلت و شأن و شوکت و صدر و قدر فرو انداخته شده....و سقوط و شکست هویّتی بسیاری از جوامع نیز از همین بِزَنگاه  بی شأن و بی شوکتی معلم  شروع شده است.باید بهوش باشیم...!!!  
 

نورباران بازدید : 424 چهارشنبه 07 خرداد 1393 زمان : 19:15 نظرات ()

سید محمدرضا رستمی

آسمانی‌ترین واژه‌های معرفت ومحبت را ومهتابی‌ترینان‌شان را باید از کدامین فرشته‌ی سفید بختِ سپیده روی هدیه بگیرم تا به پاس هزار شب نخفتن‌هایت و به پاس تمامی دوست‌داشتن‌هایت به ارمغان و هدیه آورم. هدیه برای تویی که برایم هم مادر بوده‌ای و هم معلم و ارمغان برای تویی که هم معلم بوده‌ای و هم مادر و چه  زیباترین پایاپایی خوبی است و مادرم را و معلمم را می‌بوسم و می‌بویم که:" دستم بگرفت و پا به پا برد- تا شیوه‌ی راه رفتن آموخت"  و "یک حرف و دو حرف بر زبانم – الفاظ نهاد و گفتن آموخت..."
پس زیباترین، والاترین و خوشنام‌ترین واژه‌ها را به پای تقدس مادر، به پای شیوایی کلام معلمم  ارزانی می‌کنم و اهدا:....
سالروز میلاد دخت مروارید گونه‌ی نبی‌اکرم (ص) با سالروز گرامی‌داشت مقام معلم چه تقارن و عید ارزشمندی را به پا داشته‌اند. برکت این موهبت مسعود را به همه‌ی مادران و معلمان فرهیخته وخانواده‌های آنها تبریک می‌گوییم.

****

 

نورباران بازدید : 339 سه شنبه 16 ارديبهشت 1393 زمان : 8:14 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/28 ام اسفند  ماه 92

یک سال د‌یگر گذشت. بهاری د‌یگر، نوروزی د‌یگر و فرورد‌ین و ارد‌یبهشتی د‌یگر پرد‌ه بر اند‌اخته اند‌.اُبُهت بهار، هیمنه و هیاهوی توفانی و خشم‌آگين زمستان را چه برق‌آسا د‌ر هم می‌شکند‌ و چه رعد‌آسا ترنّم چشمه‌ساران را بر قلب یخین زمستان به فریاد‌ وا می‌د‌ارد‌ و حاصل این تکرار و ترتیبِ مرتب چند‌ین و چند‌ هزارساله، همیشه زیبایی رویش جوانه و سبزه و شکوفه‌ها را د‌ر پی د‌اشته و د‌ارد‌. چه خلقت زیبایی د‌اریم! خلقت فطری و زایش طبیعی زیبایی چه با طراوت و پاک است و چه لذت بخش ... ! و همه و همه‌ی اینها برای تأمل و تفکر د‌ر خلقت و نظام هستی ...و امان از د‌می‌و آنی د‌رنگ و  تعقل و تد‌ّبر که از کجا آمد‌ه‌ایم و به کجا باید‌ رفت و چگونه زند‌گی باید‌ کرد‌؟ کاش بهار الگویی می‌شد‌ برای انسان‌ها، برای د‌وباره زند‌ه‌شد‌ن‌ها، برای چگونه مرد‌ن‌ها، برای مثل گل زیستن‌ها، برای د‌ر کنار هم بود‌ن و با هم نبود‌ن‌ها و برای هزاران چرا و چگونه‌ای که د‌ر لابلای راز  و رمزینه‌هایش نهفته است ...کاش تولد‌ بهار را تلنگری برای تولد‌ د‌و صد‌چند‌ان عقلانیت و تراوش سه صد‌ برابر عاطفه و عشق و احساساتمان به حساب می‌آورد‌یم، کاش بی‌اعتماد‌ی و سوءظن و نفرت ،کاش لجام گسیختگی و بی‌برنامگی از ز ند‌گی‌مان رخت برمی‌بست ... و کاش می‌توانستیم منشوری از نور و لطافت بهارانه‌ها باشیم...!!!
 

نورباران بازدید : 340 جمعه 05 ارديبهشت 1393 زمان : 23:59 نظرات ()

سید‌‌محمد‌‌رضا رستمی/ پانزدهم اسفند  ماه 92

"بعد‌ از این پنجاه سال و اند‌کی         
نعره بر می آید‌م از هر رگی
کاش بود‌م باز د‌ور از هر کسی    
چاد‌ریّ و گوسفند‌یّ و سگی..."نیمایوشیج"
بی وفایی و جفای روزگار، نامهربانی ها و نامراد‌ی ها گاهی پیامد‌های ناگوار و نابهنجاری به همرا د‌ارد‌ که بیناترین و با شعورترین افراد‌ زمانه را این گونه به زمزمه وا می د‌ارد‌ که د‌وری گزید‌ن از انسان ها و د‌ر گوشه ای با" چاد‌ری و گوسفند‌ی و سگی روزگار گذراند‌ن" را بر ماند‌ن د‌ر میان اجتماعی ترجیح بد‌هد‌...و این نهایت تأسف برای اجتماع و فرهنگی است که شاعرش و متفکرش و راه بلد‌ش از آن د‌وری گزیند‌...و این گوشه نشینی اگرچه گاهی آرام بخش است اما به د‌رازا کشید‌نش چند‌ان مناسب و پسند‌ید‌ه نیست.
و نیما حق د‌ارد‌ وقتی" نازک آرای تنِ ساقه گلی که به جانش کِشته است و به جان د‌اد‌ه اش آب ، د‌ر بَرَش می شکند‌"- خود‌ش نیز د‌ل شکسته و محزون و آزرد‌ه خاطر شود‌ و حق د‌ارد‌...
خواستیم هم یاد‌ی کرد‌ه باشیم از یکی از شاعران بزرگی که به حق "وارث آب وخرد‌ و روشنی است"و هم تمثیلی از او برگرفته باشیم تا یاد‌آوری کرد‌ه باشیم که انسان باید‌ برای آنچه که به خاطرش زحمت کشید‌ه وخون د‌ل خورد‌ه ، کاشته و پرورش د‌اد‌ه ،اهمیت قائل شود‌ و بی خود‌ و بی جهت پشت سر نیند‌ازد‌که هرچه پیش آید‌ خوش آید‌، تقد‌یر بود‌،باید‌ این طور می شد‌و...
 

نورباران بازدید : 359 دوشنبه 18 فروردين 1393 زمان : 16:10 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ سی ام بهمن  ماه 92
نمی‌د‌انم شما با شکستن پنجاه، شصت یا هفتاد‌ و چند‌مین سر شاخه‌های بهمن و اسفند‌ خود‌، شتابانه و تیزپا به آغوش بهارانه‌های سبزینه اند‌ام پا می‌گذارید‌؟ اما "نورباران" خُرد‌ینه سال ما-خوش بینانه-چشمان را به "خورشید"‌ و "نور" و "باران" گره‌زد‌ه و به انتظار رویش چشم‌اند‌ازهای با طراوت کوهساران، نوازش ترنّم چشمه‌ساران و شکوفایی گل‌های باد‌ام  و شقایق‌های وحشی د‌شت‌های ممسنی و رستم نشسته‌است.
مرد‌ان آسمان جنگلکوه ممسنی، پا د‌ر صخره و مستحکم، راز و رزانه و بی‌شکیب، پهلو به پهلوی زاگرس زد‌ه، و سر به سینه ی آسمان می‌سایند‌ تا سایه‌های سبزینه و مَشت خود‌ را به رایگان و بی‌د‌غد‌غه اما پر غرور و سرافرازانه بر پهنه‌ی هر پهن د‌شت خوبستانی بگسترانند‌... و ما بر کجای پهنه‌ی این تپه و د‌شت، قله وصخره وجنگلکوهِ بی فریب، جاه‌طلبانه جا خوش‌کرد‌ه و به تماشا نشسته‌ایم... تحرکی باید‌!!!
***
د‌و روید‌اد‌ مهم، یکی تاریخی ود‌یگری منطقه‌ای بحث روز این ایام بود‌ه و هست که به اختصار به آن ها می‌پرد‌ازیم:
1-بیست و د‌وم بهمن ماه هر سال را پرشکوه‌تر از سال‌های قبل د‌ر ممسنی و رستم برگزار نمود‌یم. ملت ما نشان د‌اد‌ که همزیستی و نوع د‌وستی و ارتباطات جهانی را فراتر از آن چه که د‌ر ذهن مشوّش د‌یگران است، قبول د‌ارند‌ اما نه به هرقیمتی!!

نورباران بازدید : 335 دوشنبه 19 اسفند 1392 زمان : 21:20 نظرات ()

بــه قـلم سردبیر:  سیدمحمدرضا رستمی/ پانزدهم بهمن  ماه 92
تارهای تنیده ز جان جمعیتی به هم برتابید و موّاج و طوفانی شد. سیلی خروشان به راه افتاد و حاکمیتی پوشالی و پوسیده از هم فروپاشید و در هم شکست. به پاسداشت سی و پنجمین سالگشت این شورش و خیزش ، بیست و دوم بهمن ماه امسال را توفانی‌تر از سال های قبلی به خیابان‌ها خواهیم آمد و جشن پیروزی تابندگی" نور" را با عاطفه و محبت"باران"  به پا خواهیم داشت و تمام کوی و برزن و دل هامان را "نورباران" خواهیم کرد. به یقین این سیل توفنده ی مردمی، خاری به تن و چشم تمامی حاکمیت های جبارانه ای خواهد بود که نمی دانند "المُلکُ یَبقی بالکفر و لا یَبقی بالظلم" ...که ممکن است حکومت با کفر بتواند ماندگار باشد اما با ظلم و زور و سرکشی  پایدار نخواهد بود.ظلم و زور و خودکامگی مستوجب عذاب ونابودی است.
یاد پیر میدان‌دار انقلابمان حضرت امام خمینی(ره)و یاد و خاطره‌ي هفتادهزارشهید و صدهزار جانباز انقلاب مان را ارج می نهیم و به همه ی  آن ها درود می فرستیم.یاد و خاطره روزهایی به خیر که در صفوف طولانی هرچه فریاد داشتیم بر سر آمریکا می زدیم..!!!
* * * *
 

نورباران بازدید : 358 شنبه 26 بهمن 1392 زمان : 22:1 نظرات ()

بــه قـلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی/ سی ام دی  ماه 92

سال‌ها و لحظه‌های تحول از پسماندگی به پیشتازی در زندگی هر کسی لحظات خوب و شیرینی‌است.به انتظار فرا رسیدن سی و پنجمین‌ بهار انقلاب لحظه‌شماری می‌کنیم و دعا می‌کنیم تا همیشه دگرگونی و تحول به سمت و سوی ترقی را خدا از ما نگیرد.
 تولد آخرین پیغام‌آور فتح و صلح و دوستی با نام هفته‌ی وحدت میان پیروانش نامگذاری شده‌است.پیوند و اتحاد شیعه و سنی همواره برای قدرت‌های امپریالیستی و افزون‌طلب‌ها دردآور بوده‌است. حکومت کردن بر یک و نیم میلیارد مسلمانی که پیغمبرشان با کلامی آسمانی آنها را "امّت واحده" نامیده‎است، کاری بسیار دشواراست. " إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَ أَنَا رَبُّكُمْ فَاعْبُدُونِ". این پیوند مبارک را به همه‌ی مسلمانان تبریک می‌گوییم.
اگر چه ضدصلح ،فرقه‌گرا، خشونت‌طلب و تروریست، کمترین واژه‌هایی بوده که توطئه‌گران زیاده‌خواه برای تفرقه میان این امّت واحده به کار برده‌اند اما بر ماست که با درایت، واقع‌بینی، آینده‌نگری و تعقل و تدّبر، به راحتی دستاویز هر این و آنی قرارنگیریم و مستحکم و پابرجا حرکت کنیم.
 

نورباران بازدید : 537 چهارشنبه 09 بهمن 1392 زمان : 10:38 نظرات ()

بــه قـلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی/ دی  ماه 92
اگر چه دی ماه و زمستان آغاز حاکمیت مطلق برف و سرما و یخ‌بندان است اما بلندترینِ شب‌ها نیز پس از یلدا رو به سراشیبی و تنزّل می‌نهند و روز به روز و لحظه به لحظه بر امتداد "بارش نور" افزوده می‌شود و اشعه‌های خورشید نشتر و نیزه‌های نورانی در کمر و گُرده و پهلوی به سرما و یخ‏بندان نشسته‌ها فرو می‌کند تا لذت پرحرارتی و جوشندگی را بر آب‌وادی‌ها و برکه‌ها بچشاند.
دی ماه همیشه آبستن حوادث فراوان بوده، هم مذهبی و هم سیاسی. جرقه‌های انقلاب در سال 56 در قم، تشکیل شورای انقلاب، فرار محمدرضا شاه پهلوی در سال 57 و حماسه‌ی مردمی نهم دی ماه 88، تنها گوشه‌هایی از این رخدادهای سیاسی و مذهبی است. یاد و خاطره‌ی جانبازان و شهدای آن روزها را گرامی می‌داریم. شهدایی که همچون گلبرگ‌هایی با گلوله‌های تانک و مسلسل‌ها بر سنگفرش خیابان‌های تهران و قم و سایر شهرهای بزرگ پرپر شدند تا در مقابل استکبار و دیکتاتور قد خم نکنند، تا آزادگی و رشادت و مردانگی بیاموزانند.

نورباران بازدید : 393 یکشنبه 22 دي 1392 زمان : 8:7 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ 30 آذر  ماه 92

یلدا آستانه ی ورود به فصل "سرماخیز" و" برف آور"زمستان را مژده می دهد.
مژده‌ي"نور و باران" و"زایندگی"، مژده‌ي "محبت و امیدواری" مژده ی عشق  و آرزو و سفیدبختی!
یلدای بلندبالای زرد و سپیدپوش نویدی‌است بر پایان پاییز برگ‌ریزان و پایان انتظاری بر حضور و زایش خلاقیت‌های نوین از اندیشه‌های باکره. نمادی از هم‌آوایی با سپیده‌دمان و آفرینشی است از تابنده ترین تندیسِ طلوع‌هایِ آتشین که در معراج زمستان به فریاد وا‌داشته می‌شود.
یلدا زاینده ی زمهریر زمستانی است که در آفرینش یلدایی ایران باستان به کمال می رسد. خورشید شرقی‌تر طلوع خواهدکرد. "اتم‌ها" جنب و جوششان بیشتر خواهدشد و "انرژی" آنها در رگ و پوست و خون تمامی "هسته‌های" فرو شده در زمین به تجلی خواهدنشست و بهاری سرشار و "غنی" در پیشِ روی ایران سرافرازمان رویانیده‌خواهدشد.

نورباران بازدید : 410 یکشنبه 08 دي 1392 زمان : 20:11 نظرات ()

به قلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی

اگر چه تلوّن و رنگ به رنگي در همه‌ي دوره‌ها و زمان‌ها ناخوشايند و ناپسنداست اما همين رنگ به رنگي و هفت و هفتاد رنگي پاييز در نوبه‌ي خودش اوج زيبايي‌است و پاييز به تعبيري شيشه‌هاي غمبارگي نکوبيده بر سنگ‌هايي بوده که هفتاد رنگ شده -گر نکوبي شيشه غم را به سنگ-هفت رنگت مي‌شود هفتاد رنگ- ايّام پاياني پاييز را به انتظار دروازه‌ي ورودي زمستان و شب يلدايش نشسته‌ايم.

نورباران بازدید : 411 شنبه 23 آذر 1392 زمان : 9:12 نظرات ()

بــه قـلم سردبیر: سیدمحمدرضا رستمی/ آبان  ماه 92

هزار و چهارصد پاییز را پس از طلوع محمد (ص)، سلسله‌ی نوادگانش چه مظلومانه از سر گذرانیدند. مظلومیت‌هایی که همراه با لحظات پایانی وفات پیغمبر شروع شد. از سقیفه بنی‌ساعده تا اهانت به دختر و داماد پیغمبر، از قتل عام و اسارت فرزندان پیغمبر و تیغ بر گلوی نوه‌ی او نهادن  تا شکنجه‌ها و زندانی‌ها و حتّی لعن و نفرین‌هایی که برای آل او تا سده‌های اخیر مرسوم کرده‌بودند ...
از آل محمد (ص)، حسین (ع) چه بی‌باکانه سر به تیغ می‌سپارد تا کوفه و یزیدیان برای همیشه صف رویاروی عدالت ستیزان باشند، تا نبرد حق‌طلبی و ستم بارگی و کینه‌توزی برای همیشه‌ی تاریخ تداوم داشته‌باشد و تا اینکه مظلومان جهان تا همیشه مشی انقلابی حسین (ع) را الگوی بی‌بدیل ظالم ستیزانه‌ی خودشان بدانند.

نورباران بازدید : 371 یکشنبه 10 آذر 1392 زمان : 17:12 نظرات ()

/ سیدمحمدرضا رستمی/ مهر  ماه 92

ایام حج،روز بزرگ عرفه وعید سعید قربان را پشت سرنهاده ایم.کوله باری از عرفان عرفه بردوش،ذبح آرزوها در مشعر و منا و قربانگاه ابراهیم ... و درجوار آن سعیِ صفا ومروه را سخت کوشانه و هَروَله کنان به اتمام آورده ایم.در میعادگاه غدیر منتظر پیمان اُخُوت نشسته ایم...دست های رشید جوانمردی در دست های پراحساس رسول اکرم (ص)وفریادبلندی که:«مَن كُنْتُ مَوْلاهُ فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ، اَللَّهُمَّ والِ مَنْ والاهُ وَ عادِ مَنْ عاداهُ ... هرکه من مولای اویم این علی مولای اوست... خداوندا، هر كس كه دوستدارش باشد، دوستش بدار، و هر كس با او دشمنى ورزد دشمنش باش.» و پیمان ولایت و اُخُوت با جانشین محمد(ص) بسته می شود.سالروز این جشن بزرگ وعید ولایت برتمام مسلمین و سادات جهان مبارک باد! امیدواریم امت پیرو علی(ع) نیزبتوانندرهروان ودنباله روان خوبی برای آن رهبران وپرچم داران باشند!

***

نورباران بازدید : 687 جمعه 10 آبان 1392 زمان : 17:16 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی

آغاز سال تحصیلی و استشمام رایحه‌ی مهر و محبت با یادمانی از فضای عطرآگین دود و خمپاره و سنگر و جنگ و دفاع مقدس، حقیقتاً که برای "معلمانِ آن روزها شاگرد" روزهایی به یاد ماندنی و اسطوره‌ای است. پیوند "مهر" و "محبت" و "جنگ" در آغازین روزهای پاییزی برای ما ایرانیان تا سال‌هایی متمادی همواره پیوندی ناگسستنی و به یادماندنی خواهدبود...سرزمین نینوا یادش به خیر... کربلای جبهه ها یادش به خیر.!!!

*****

تقریباً تمامی حکومت‌ها و تئوریسین‌های تعلیم و تربیتی آموزش و پرورش‌های جهان به این مطلب واقف شده‌اند که اساس و شالوده‌ی اولیه‌ی هر نظام پایداری ریشه در فرهنگ و چگونگی تعلیم و تربیت مردمانش دارد و ممکن است با سرسری گرفتن و بی‌مسئولیت گذشتن از کنار این پایه‌های اساسی، فرهنگ و اقتصاد و اجتماع منسجم هر مملکتِ تازه پا گرفته‌ای از پا انداخته شود. پس بعد منفی گرایانه ی تعلیم و تربیت نیز نباید مورد بی توجهی قرارگیرد چرا که ممکن است فاجعه آفرین شود.

نورباران بازدید : 348 جمعه 12 مهر 1392 زمان : 14:32 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ مرداد  ماه 92

هرملتی وحکومتی ایامی از سال را به مناسبت هایی خوش یا ناخوش نامگذاری کرده وبرای خودمقدس می داند؛ در کشورمانیزاینچنین است. یازدهم اردیبهشت روز کارگر، هفدهم مرداد روز خبرنگار، چهارم شهریور روز کارمند، هشتم شهریورانفجار دفتر نخست وزیری و شهادت شهیدان رجایی و باهنر... این مناسبتها را از آن جهت قرار دادهاندتا بزرگداشتهاوافتخارات برجسته به فراموشی سپردهنشوند .تلنگرهایی باشند برای پاسداشت ها و مثلاً ارزشهایی گذاشتهشود برکارکارگر،اندیشهی خبرنگار، رنج کارمند و فداکاری شهید... مسلماًنباید به همین سادگیها ازکنارآنها گذشت . مسئولیم و بر قضاوت تاریخ پاسخگو... خبرنگاران یکی از ارکان مهم تشکیلاتی در هراجتماع محسوب می شوند.انتظارمی رفت به پاسداشت فعالیت هاواندیشه هایشان جلسه ای هرچندمختصربرگزار می گشت وباشنیدن درد دلهای آن ها وارائه ی خط ومشی ها و ارشادات لازم توسط بزرگان وصاحبان اندیشه ازآنها به گونه ای قدردانی می شد.اما "چرا این گونه نشد "را ما بی اطلاعیم ونمی توانیم پاسخگو باشیم.امیدواریم مناسبت های مهم دیگر فراموش نگردند.

****

نورباران بازدید : 313 سه شنبه 19 شهريور 1392 زمان : 15:33 نظرات ()

سیدمحمدرضا رستمی/ خرداد ماه 92

عده‌ای می‌گویند: ملت ما به استثنای موارد خاص عموماً مردمی خوش‌استقبال و بد بدرقه‌ هستند –هم در سطح خُرد و هم در سطح کلان-... می‌خواهیم از رؤسای جمهور انتخابی خودمان  بگوییم. از بنی‌صدری که مدّنظر امام (ره) نبود اما چه شور و ولوله‌ای که برایش به راه نینداختیم تا آقای هاشمی و خاتمی. و این زمان هم که نوبت به آقای احمدی‌نژاد رسید.
عیب از کجاست؟! ما درانتخاب هایمان اشتباه داشته‌ایم یا اینها نتوانسته‌اند خودشان را به خوبی به جامعه و ملت ما بشناسانند؟ یا شاخصه های دیگری در این امر سهیم بوده‌اند ؟ آسیب‌شناسی این موضوع نیاز به بحث گسترده‌ای دارد و آن را به تحلیل‌های عمیق، ذهنی واندیشمندانه ی شما می‌سپاریم و قطعاً شما مجموعه‌ی زیادی از عوامل را دخیل می‌دانید.

نورباران بازدید : 333 پنجشنبه 20 تير 1392 زمان : 16:41 نظرات ()
سیدمحمدرضا رستمی/ اردیبهشت ماه 92

امانت سنگینی فروفرستاده‌شد. آسمان‌ها و زمین و کوه‌ها از به دوش برگرفتنش اِباکردند.بر انسان ظلوم و جهول حمل شد وچه مشقّت زا و دردآوراست این بار...
بار مسئولیت وبار امانت بر دوش کشیدن واز مخمصه‌ها گذشتن،کاری بس عظیم وطاقت فرساست و مسیر انسان برای این رسانیدن و رسیدن طولانی است و پرخوف و خطر...
در جستجوی ناکجا آباد باید از ظلمات گذشت...باید خضر فرخ پی‌ای پیش قراولت باشد برای رسیدن ...
و می‌توانی هفت شهر عشق را کوچه به کوچه بگردی اگرعطار باشی و می‌توانی هم برسی وهم برسانی اگر مرشد و ره نماینده‌ی خوبی باشی... باید خستگی ناپذیرباشی و پرطاقت ، باید بلندهمت باشی و بلندنظر...و گر نه در اولین گام‌ها درمانده‌ می‌شوی و مستأصل... باید اگر بد رفتی و بیراهه به فکر اصلاح باشی و تعذیر ... باید انتقادپذیر باشی اگر می‌خواهی مصلح و منجی ملتی باشی ...
نقد و نقادی و انتقاد می‌تواند زمینه‌های اصلاح، ترقی و صعود اجتماع بزرگی را به دنبال داشته‌باشد و هم از این روست که مهمترین وظیفه‌ی رسانه‌ها و مطبوعات و قلم به دستان خیرخواه ارائه‌ی عقاید و نظرات مختلف برای بهبود و اصلاح شهر و اوضاع سیاسی و اقتصادی و فرهنگی است و باید باشد.
 
نورباران بازدید : 368 پنجشنبه 30 خرداد 1392 زمان : 17:2 نظرات ()
سید محمدرضا رستمیسیدمحمدرضا رستمی/ فروردین ماه 92
 

"بهار حرف کمی نیست ما نمی‌فهمیم ..."
بهار سرزمین چهار فصلم –ممسنی- دوست‌داشتنی ترین‌هاست. بهاری که چهار فصل را در هر فصلش می‌توان به تماشا نشست. طبیعتش ملایم است و نسیمش گوارا، از شدّت گرما و حدّت سرما در آن اثری نیست و به جای همه‌ی آنها سرشاراست از شدت عاطفه و محبت، ازشدت بی رنگی و یکرنگی، ازشدت صداقت وصفا... وحتی شدت خشونت ومردانگی وروئینه تنی اش نیز زبانزد است...و رویشگاه تندبادهای حماسه وخیزشگاه آزادگان تهیدست بودنش نیز ازهمین دست است... آری چهار فصل سرزمین من همواره حماسه خیزترین بوده وخواهد ماند.بایدمواظبش باشیم ، باید مراقب باشیم که "بساط سبزه " دراین سرزمین "آزادگان تهیدست ، لگدکوب پایِ به رقص و نشاط  برجستن عارف و عامی" نگردد...!

نورباران بازدید : 403 یکشنبه 08 ارديبهشت 1392 زمان : 17:5 نظرات ()

نصیب‌اله حیاتی/ بهمن ماه 91
«دغدغه های عزیز»
بهمن امسال با همه‌ی بهمن‌ها تفاوت دارد. سی و چهارمین بهمن پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران که در آن یخ های استبداد و ستم شاهنشاهی آب و فصلی نو در تاریخ و سرنوشت این مردم رقم‌زد، مصادف شده‌است با ماه عزیز ربیع‌الاول که در آن نیز ولادت با سعادت پیامبر نور و روشنایی است امّا دشمنان این هر دو برای استیلا و سیطره بر بشریت و جهان در ایام جری‌تر از گذشته به میدان آمده و به انحای گوناگون سعی در تخطئه و جلوگیری از رشد و نمو آنها دارند و می دانند که موفقیت و پیروزی این دو رویداد که به هم وابسته‌اند مساوی‌است با آگاهی و آزادی انسان‌ها و دنیایی که آنها سال‌ها و قرن‌هاست که از راه همین جهل، توانسته‌اند به حیات خود ادامه و روز به روز فربه‌تر گشته و به چپاول آن بپردازند. اما وظیفه‌ی ما در چنین ایامی دو چندان است و علی‌رغم همه مشکلات و گرفتاری‌ها باید آگاه بود و هوشیار؛ برای شناسایی توطئه‌های دشمن که هر روز هم به رنگ و گونه‌ای نو نمود پیدا می‌کنند و سعی در ناامیدی و شکست این هر دو دارند.

 

نورباران بازدید : 405 پنجشنبه 19 بهمن 1391 زمان : 18:49 نظرات ()گذر از ماه‌های "آبان‌ریز" و "اندوهگین" و پا نهادن به ماه‌های "سرماده" و "برف‌آور" اگر چه در نظر بعضی‌ها گریز از برگ‌ریزان است و ورود به فصل سرما و خشونت و جمود و ناسرسبزی، امّا ... بارش‌های پی در پی رحمت الهی امسال همه‌ی برداشت‌های سطحی از پاییز و زمستان و نازیبا جلوه‌دادن آنها را نقش بر آب ساخت و ...
 امّا مگر آدمیّ دو پایِ بهانه‌گیر قانع می‌شود ... خدا "نور و باران" و رأفت و محبت و بخشندگی فرومی‌پاشاند و آدمی ناسپاس ...! باید قدردان بود! الطاف بی‌کران الهی را باید پاس داشت! مهرورزی و یکدلی و صمیمت را باید رواج داد و عداوت و کینه‌توزی و نامهربانی، بی‌رحمی و شقاوت و بی‌انصافی _ که نه فقط در مورد دوستان و هم‌کیشان بلکه در مورد تمام همنوعان مذموم و ناپسند است _باید از فرهنگ لغات هر منطقه‌ای رخت بربندد.
   مردم ما گوهره‌ای پاکیزه دارند، پاک‌سرشت و پاک‌نهاد و با بصیرت اند و سَره را از ناسَرِه خوب تشخیص می دهند. مردمی باشعور و با اراده و مستحکم‌اند و این را در طول گذر زمان و تاریخ خرد و کلان خود، به خوبی به اثبات رسانده‌اند. غیرت، مردانگی و تعصبی آمیخته به بصیرت در وجودشان نهفته‌است و به قول رهبر فرزانه‌ی انقلاب: "روزی که توده‌ی عظیم مردم احساس کند که دشمنی‌ای متوجه انقلاب است بدون فراخوان حرکت می‌کنند و می‌آیند." و این را در تمامی بازه‌های زمانی خاص به نمایش نهاده‌اند. فهم و شعور و اراده و پاک‌سرشتی مردم باید حرمت گذارده و تقدّس بصیرت آنها باید ارزش و جایگاه داده‌شود.
                 

نورباران بازدید : 364 چهارشنبه 04 بهمن 1391 زمان : 17:22 نظرات ()

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 38
 • آی پی دیروز : 75
 • بازدید امروز : 217
 • باردید دیروز : 643
 • گوگل امروز : 8
 • گوگل دیروز : 10
 • بازدید هفته : 217
 • بازدید ماه : 12,970
 • بازدید سال : 72,533
 • بازدید کلی : 754,266