close
تبلیغات در اینترنت
مقاله
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

مقاله

دراج عربی بازنشسته آموزش و پرورش


"گرگین خان" هم از آموزگاران عشایری بود آدمی خوش قیافه، خوش لباس، قوی هیکل، مرتب، منظم، پاکیزه اتوکشیده بود و از این همه مواهب لذت می برد، عالمی جداگانه از سایر معلمین داشت، شیک پوشی او ورد زبانها بود، زلف نرم و بوری داشت که هنگام شانه زدن ژست زیبایی به خان می داد و او هم لذت می برد.
نظام آموزشی عشایر به مدیریت جناب "بهمن بیگی" معلمان مشمول سربازی را به عنوان سرباز معلم در حوزه تعلیمات عشایر تا پایان دوره‌ی سربازی به خدمت می گمارد، این چنین معلمانی هم با لباس فرم سربازی و هم با لباس معمولی به مدرسه می رفتند و نشان خاصی یا پاگونی نداشتند.
 

نورباران بازدید : 774 شنبه 22 فروردين 1394 زمان : 15:51 نظرات ()

ناصر شهریور (مدرس دانشگاه پیام نور ممسنی)
یک جامعه انسانی همانند یک سیستم، از اجزای مختلف با کارکردهای مختلف تشکیل شده است. هر جامعه در صورتی به سوی تعالی حرکت خواهد نمود که همه اجزای آن (یا حداقل درصد زیادی از اجزا)، نقش‌های خود را به خوبی ایفا کنند. پس از این منظر می‌توان گفت شرایط نامساعد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ممسنی و رستم، حاصل عوامل متعددی است. یعنی اجزای جامعه، نقش‌های خود را به خوبی انجام نمی‌دهند و چه بسا عملکردشان نه تنها مثبت نیست، بلکه گاه مضر نیز هست.
شاید هر زمان در هر مجلس و محفلی نشسته باشید و بحثی درباره مشکلات شهرمان شود، روی همه انتقادها و گلایه‌ها به سوی مسئولین (به خصوص نماینده مجلس) است. البته این انتقاد به جایی است و به جرئت می‌توان گفت در طول سالیان متمادی از ناحیه مسئولان کم کاری‌های فراوانی صورت گرفته است. اما این تمام ماجرا نیست؛ به نظر می‌رسد شرایط نابسامان ممسنی و رستم حاصل چندین و چند عوامل مختلف دیگر نیز می‌باشد. تك تك مردم ممسنی و رستم باید پاسخگو باشند که برای پیشرفت و توسعه شهرستانشان چه اقدام مفیدی انجام داده‌اند؟
همه ما در این جامعه دارای یک مسئوليت شغلي و يك مسئوليت اجتماعي هستیم. ما در هر شغل و جایگاه، اعم از کارمند، معلم، کاسب، کشاورز و یا هر شغل دیگر، در این جامعه وظایفی بر عهده داریم که نبايد در انجام آن كم كاري كنيم. من اگر کارمندی باشم که دیر به سر کار می‌آیم و زود هم می‌روم و اخلاق كاري هم ندارم، با چه رویی می‌توانم ...

نورباران بازدید : 704 جمعه 21 فروردين 1394 زمان : 21:30 نظرات ()

مهشید شفیعی
من مهشید شفیعی هستم. از طایفه بکش، هیچ نسبتی با نماینده فعلی شهرستان مان ندارم. حرف هایی که قرار است اینجا در چند شماره بگویم تنها و تنها حرف های خودم است. من نماینده هیچ قشر و طایفه و حزبی نیستم. این حرف ها فقط حرف های من است، یک شهروند نورآبادی.
جملات بالا را گفتم که از هر قضاوت و حرفی جلوگیری کنم، همین.
با یک جستجوی ساده در اینتزنت، ویکی پدیا این اطلاعات را به شما می دهد: « ممسنی را شولستان نیز خوانده‌اند که به معنای سرزمین شول‌هاست. شول‌ها یکی از طوایفی بودند که پس از استقرار در این ناحیه، به این نام مشهور شدند. مرکز ولایتی که ممسنی در آن قرار داشت، شهر شاپور در چند کیلومتری کازرون بود که نوشته‌اند در زمان تزلزل حکومت ساسانیان، به وسیله ابوسعید شبانکاره با خاک یکسان شد. ولی در زمان حکومت سلجوقیان دوباره تعمیر و بازسازی شد و رونق گذشته خود را بازیافت. منطقه‌ای که ممسنی در آن ایجاد شده‌است، اولین بار به خاطر وجود مراتع غنی مورد توجه اقوامی که دارای معیشتی مبتنی بر دام داری بوده‌اند، قرار گرفت. به همین خاطر، اولین اقوام ساکن در این شهر قوم شول بوده‌اند.»

نورباران بازدید : 661 دوشنبه 17 فروردين 1394 زمان : 9:15 نظرات ()

امیر اسکندری کارشناس ارشد حقوق عمومی
 از 36 سال گذشته تاکنون، دولت‌ها در اقتصاد کشور نقش افرین بوده‌اند. این دولت‌ها بیشترین منابع ارزی، بالاترین رقم سرمایه گذاری، شرکت‌های تولیدی و صنعتی، حمل و نقل، بانکها وموسسات اقتصادی و حتی توزیع کالا‌های مصرفی را در اختیار خود داشته‌اند. در تمام این سال‌ها، بخش خصوصى یا وجود خارجی نداشت یا در حد رقابت با دولت در حوزه اقتصاد نبوده‌است. حاکمیت، و دولت‌ها بی توجه به نظرات کارشناسان و متخصصین، زمینه ساز بی‌انضباتی‌هاى مالى، فساد رو به افزایش و ایجاد مافیا‌های اقتصادى شده‌اند.در نتیجه این سیاست‌های رانتی بوده که بابک زنجانی‌ها، پدید شاندیزها، و ... ایجاد شده‌اند. به عنوان مثال گفته می‌شود دارایی بابک زنجانی 25 هزار میلیارد تومان و حتی بیشتر است که عمدتاً از محل سیاست دور زدن تحریم‌ها حاصل شده است یعنی بابک برای دور زدن تحریم دشمن، جیب خود را پر می‌کرد.

نورباران بازدید : 658 یکشنبه 16 فروردين 1394 زمان : 14:59 نظرات ()

پديده مهاجرت روستا  شهري، يك پديده  اجتماعي  اقتصادي است كه نتيجه مجموعه اي پيچيده از عوامل اجتماعي روان شناختي، اقتصادي و سياسي است. فرایند مهاجرت روستا- شهری ، نتایج مثبت و منفی متعددی در پی خواهد داشت که این گفتار کوتاه، به دلیل محدودیت موضوعی،  صرفاً به نتایج منفی آن به ویژه بررسی این آثار در روستاها می پردازد. فرايند مهاجرت نه تنها بر حجم و رشد جمعيت يك جامعه تأثير مي گذارد، بلكه تغييراتي قابل ملاحظه در ساخت و توزيع جمعيت ايجاد مي كند. مهاجرت هاي روستا- شهري باعث افزايش تعداد مردان جوان در شهرهاي بزرگ شده و تعادل نسبت مردان و زنان را در دو منطقه شهري و روستايي بر هم زده است. با توجه به اينكه جوانان بيشتر از هر گروه سني ديگر تن به مهاجرت مي دهند، اين موضوع در بلند مدت براي جوامع روستايي حائز اهميت خواهد بود، چراكه با مهاجرت آنان، توليد نسل در جوامع روستايي كاهش مي يابد و به دنبال آن جمعيت پويا در روستاها كاهش مي يابد و توليد محصول و اقتصاد رو ستايي نيز كاسته مي شود و همچنين از نظر اجتماعي و فرهنگي نيز روستاها دچار ايستايي مي شوند.
در این مجال، در چندین شماره پیاپی به "پیامدهای ناشی از تخلیه روستاها" می پردازیم. امید است که یک همت همگانی بتواند آثار و تبعات این موضوع را کاهش داده و روستاها به مراکزی برای توسعه و پیشرفت تبدیل شوند.

نورباران بازدید : 452 یکشنبه 16 فروردين 1394 زمان : 12:56 نظرات ()

سارا شکرالهی
نوستالژی برگرفته از واژه انگلیسی"nostalgia" به معنای یک احساس دلتنگی همزمان آمیخته با خوشحالی و علاقه از یک طرف و ناراحتی از طرف دیگر هنگام یادآوری اوقات خوش گذشته‌است. به عبارت ساده‌تر هنگامی که ما خاطرات خوش گذشته را به یاد می‌آوریم، از طرفی چون فرصت‌ها دیگر برای ما تکرار نمی‌شوند ناراحت می‌شویم و از طرف دیگر لذت پایدار آن اوقات هم در ذهنمان تداعی شده و دوست داریم به گذشته برگردیم اما صد افسوس که زندگی دنده عقب ندارد و باید از فرصت‌هایی که چون برق می‌گذرند به خوبی استفاده کنیم شاید بتوان گفت نوستالژی نوعی بیماری روحی کم رنگ است که به مرور زمان پررنگ می‌شود و متاسفانه همه ما به دنبال پیشگری و درمان بیماری‌های تن خویش هستیم و برای بیماری‌های روحی خویش کمتر چاره می‌اندیشیم.

نورباران بازدید : 527 شنبه 15 فروردين 1394 زمان : 15:36 نظرات ()

باقر گودرزی- بازنشسته آموزش و پرورش
الحق که مردم عشایر مردمی حق شناس و قابل تقدیرند آنها به درستی حقّی که مرحوم بهمن‌بیگی برگردن جامعه عشایر داشتند خوب ادا کردند و سنگ تمام گذاشتند نه تنها در پایتخت عشایر ایران، شیراز، بلکه در جای جای مناطق عشایری جلسات تقدیر و قدرشناسی از ایشان برگزار شد و همه قدرشناس پدر عشایر بودند.
اماّبنده اعتقادم بر این است که درکنار این برنامه‌های یادبود،راه ایشان نیز مّدنظر قرارگیرد.او چه کارها کرد و ما باید چه کارها کنیم؟
او یک عاشق بی قرار بود. عاشق عشایر ایران، عاشق بیابانگردها.
عاشقی که پیاده یا با چهارپایان در ناامن‌ترین راه‌ها به دیدار مدارس عشایری می رفت.
در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم
سرزنش ها گر کند خار مغیلان غم مخور
دست پرورده‌های او هم عاشق بودند. عاشقی که شب‌ها بدون برق در روستاها فقط با یک چراغ نفتی دانش‌آموزان را به سرکلاس می‌کشیدند و تا پاسی از شب با جان و دل کار می کردند.اینها هیچ‌گونه چشم داشت مادی از مسئولان خود نداشتند.
ما امروز با این همه امکانات چه‌کارکنیم؟ قسمتی از وقت اوّل روز را می‌زنیم و قسمتی هم از وقت آخر را در پایان هم خسته و رنجور به خانه برمی‌گردیم.
آیا امروز همه عشایر با سواد وهمه بی‌نیازند؟ آیا برنامه‌های مرحوم بهمن‌بیگی پایان همه برنامه‌های عشایر ایران در حال و آینده است؟

نورباران بازدید : 345 سه شنبه 05 اسفند 1393 زمان : 1:3 نظرات ()

سید‌عبد‌الرحمن شاه‌قاسمی
تا توانی به جهان خدمت محتاجان کن
بد می یا درمی یا قدمی یا قلمی
به جاست یک دست درد نکنه جانانه به سردبیر و هیئت تحریریه ودست اندرکاران نشریه نورباران عرض‌کنم‌که با تلاش‌های شبانه‌روزی خود و تشویق شهروندان و روستائیان،به جمع‌آوری اطلاعات و اخبار و نظریات و  راهکارهای مفید خود در بهبود وضع شهر نورآباد و مصیری ‌وروستاهای این دو شهرستان موثر و مفیدند.
هرکدام از ما انسان ها بار ها تجربه‌کرده‌ایم که با دفع الوقت‌کردن در امور زندگی به خود وفردا افکندن‌کار خود دچار ضرر و زیان و خدای نخواسته گرفتار حوادث غم انگیزی شده‌ایم و بعد از آن عذاب وجدان گرفته و در دل یا عملاً خود را سر زنش کرده‌ایم!عزیزان بدون شعار خوب است قبول‌کنیم شهر ما خانه ماست.
 

نورباران بازدید : 492 جمعه 01 اسفند 1393 زمان : 10:55 نظرات ()

نوید شمس الدینی
دام بدی را از سر راه کبوتران کوچک پاک کنیم
تو زندگی چه چیزهایی یاد گرفتی؟!... چه چیزهایی می‌دونی؟!... چه چیزهایی می‌خوای یاد بگیری؟!... یادگیری چقدر برات مهمه؟!... چقدر به یادگیری اهمیت میدی؟!...
ما، عاری از هر گونه بدی، پلیدی، سیاهی، به دنیای انسان‌های تارک، چراغ‌های خاموش، خانه‌های متروک، پا می‌گذاریم...
در دنیای خوبی‌های خوب و بدی‌های انسان‌ها، ما یاد می‌گیریم... یاد می‌گیریم که بخندیم... یاد می‌گیریم گریه کنیم... یاد می‌گیریم خوب باشیم... یاد می‌گیریم بد باشیم... یاد می‌گیریم عشق بورزیم... یاد می‌گیریم زنده بمانیم... یاد می‌گیریم زندگی کنیم... ما یاد می‌گیریم...
ما بچه‌های نادان... انسان‌های بزرگ... پیرمردهای کوچک... یاد می‌گیریم... ما همه چیز را یاد می‌گیریم؛ و چقدر خوب می‌شد که فقط خوب‌ها را یاد می‌گرفتیم و شاید فقط خوب‌ها را به ما یاد می‌دادند...
ما یاد می‌گیریم دروغ بگوییم... یاد می‌گیریم بد باشیم... یاد می‌گیریم بد بگوییم... یاد می‌گیریم بد فکر کنیم... یاد می‌گیریم اخم کنیم... یاد می‌گیریم دزدی کنیم... یاد می‌گیریم غیبت کنیم... یاد می‌گیریم تهمت بزنیم... یاد می‌گیریم مسخره کنیم... یاد می‌گیریم تحقیر کنیم... یاد می‌گیریم خیانت کنیم... یاد می‌گیریم جدا بشیم؛ و ما یاد می‌گیریم...
دنیایی را تصور کن بدون هیچ گونه بدی... دنیایی بدون یادگیری‌های بد... دنیایی که انسان‌های آن صبح با عشق بیدار می‌شوند و شب با آرامش می‌خوابند...
دنیایی را تصور کن که چراغی خاموش، رابطه‌ای تاریک، انسانی مغلوب، و خانه‌ای متروک در آن معنایی ندارد...
 

نورباران بازدید : 353 پنجشنبه 30 بهمن 1393 زمان : 18:56 نظرات ()

اسفندیار کشاورز، بازنشسته آموزش و پرورش
نه در غربت دلی شاد و نه رویی در وطن دارند.
وقتی که قطار مذاکرات هسته‌ای راه بر گشت ندارد و توقف گاه بعدی هم 10 اسفندماه می‌باشد.
بیچاره ظریف و عراقچی چه تدبیر و اندیشه‌ای دارند هنگامی‌که در تالار زیبای هتل کوبرگ اطاق اقامتگاه شان عکس آنها به چشم می‌خورد، نه ابری، نه بارانی و نه برفی بود، چهره‌های درهم و غمگین تکیه بر نرده‌های تالار هتل و مشرف بر دیار غربت و محل مذاکرات سرنوشت‌ساز  1+5 که گویا در این دیار هیچکس را یار و یاوری نبود و تک و تنها می‌باشند. اما گرچه هتل زیبا بود و تماشایی ولی قیافه ها و حرکات ظریف و عراقچی حکایت از هیچ چیزی را نمی‌کرد جز خاموشی سخن، اگر سخنی هم بود هریک با خود سخن می‌گفتند چون هیچ چیزی برای آنها زیبا و خوشایند نبود زیرا ایستگاه‌ها آنهارا خسته کرده بود و به ایستگاه بعدی هم امیدی نبود. پس بیچاره ظریف و عراقچی که در نه غربت اطاقی دارند و نه در وطن خانه‌ی برگشت، یا بهتر بگوییم: نه در غربت دلی شاد و نه رویی در وطن دارند. زیرا نه ابری بود و نه بارانی و نه برفی اما قیافه‌های غمگین و قدهای خمیده آنها نمادی بود از جفای زر و زور و تزویر و دلالان و غارتگران دنیای اقتصادی که مافیای آنها در دایره‌ی ‌شوم  خود برای منافع خویش چنان عمل و چنگ اندازی می‌نمایند که حتی تعیین دولت‌ها را گزینه خود قرار می‌دهند تا بهتر بتوانند آنهارا وسیله‌ای در دست خود قرار دهند و به آسانی به حقوق ملت‌ها تجاوز کرده و به چپاول و یغما گری خود ادامه دهند.

نورباران بازدید : 418 پنجشنبه 30 بهمن 1393 زمان : 12:53 نظرات ()

وحید صادقی؛ دانش آموخته جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس.

جغرافیای انتخابات به عنوان یکی از شاخه‌های جغرافیای سیاسی به مطالعة جنبه‌های جغرافیاییِ انتخابات مانند سازماندهی فضایی انتخابات، تنوعات فضایی در الگوهای رأی‌گیری و تاثیر عوامل محیطی و فضایی در تصمیم‌های رأی‌دهندگان می‌پردازد. طیف عواملی که به لحاظ موقعیتی، جغرافیایی و فضایی نوع تصمیم‌گیری های انتخاباتی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند، بسیار گسترده‌اند. یکی از این عوامل، مقوله ی طایفه-محوری است که از عوامل تاثیر‌گذار در رفتار انتخاباتی شهروندان و پیدایش الگوهای فضایی انتخابات به شمار می‌آید.
شهرستان نورآباد ممسنی از جمله شهرستان‌های استان فارس می‌باشد که تحت تاثیر مناسبات زندگی ایلی و عشیره‌‌ای قرار داشته است. از رهگذر چنین مناسباتی، الگوی رفتار انتخاباتی در این شهرستان، کارکردی طایفه‌محور دارد. رفتارشناسی افراد در روند انتخابات در این شهرستان نشان می‌دهد که افراد در یک بستر سیاسی ـ جغرافیایی  بر پایه طایفه، خود را بازگو می‌کنند و هر طایفه و حوزه انتخاباتی از نامزدی حمایت می‌کنند که "خودی" یا به عبارتی از اعضای طایفه و قلمرو جغرافیایی مورد نظرشان باشد.
در این شهرستان انتخاب یک نماینده مبتنی بر نیازی است که رأی‌دهنده در زندگی روزمره خود با آن رو به رو هستند. این نیازها به شدت در محدوده تقاضای محلی و نه عمومی و ملی خلاصه می‌شوند. نگاه رأی‌دهنده به نماینده نه نگاه به یک قانون‌گذار بلکه نگاه به یک حامی سفارش‌کننده برای پیشبرد امور روزمره محلی‌ اوست. برای نمونه، به صراحت به نامزد انتخاباتی می‌گوید من به شما رأی می‌دهم به شرط آنکه برای فرزند بیکارم شغلی پیدا کنی و یا اینکه برای من وام کلانی آماده کنی!!! این نوع رأی‌دهی به ویژه در سال‌های اخیر در حوزه انتخابیه ممسنی متداول شده است. بنابراین این گروه به نامزدهایی رأی می‌دهند

نورباران بازدید : 511 شنبه 27 دي 1393 زمان : 12:25 نظرات ()

 امیر اسکندری کارشناس ارشد حقوق عمومی
موسسات آمار و جمعیت در سال 2014 جمعیت جهان را حدود پنج و شش دهم میلیارد اعلام نموده‌اند که در بیش از دویست و سی و شش کشور و در پنج قاره به نام های آمریکا، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا  زندگی می‌کنند. رشد متوازن تکنولوژی ومدرنیزم صنعتی و بویژه توسعه صنعت ارتباطات که عمدتاً محصول غرب به ویژه آمریکا است توانسته است جهان را به دهکده ای یعنی یک ده کوچک تبدیل کند و حقا هم چنین است ؟ چرا که با توجه به رشد متناسب صنعت ارتباطاتی کارگران افغانی در روستا های ایران از جمله روستای پر جمعیت نورآباد که فقط نام شهر را یدک می‌کشد. به آسانی با خانواده ها و مخاطبان خود در اقصی نقاط جهان و از جمله بلخ و مزاز و هلمند گفتگوی تصویری و آیفونی داشته‌‌باشند. این نعمت علاوه بر سایر نعمات بزرگ دیگر دستاورد بشری مانند اختراع برق و روشنایی ، استحصال گاز و نفت از اعماق زمین برای سوخت و استخراج آب آشامیدنی سالم از زیر زمین و هزاران نعمت در حال حاضر مورد استفاده بشر ،کشف واکسن های مختلف پزشکی وپیوند قطعات مختلف بدن همچون قلب و عروق وکلیه و کبد و.... همه وهمه دستاورد دانش بشری غرب است یعنی اروپائی ها و آمریکائی ها.
 

نورباران بازدید : 438 سه شنبه 23 دي 1393 زمان : 13:36 نظرات ()

اسفندیار کشاورز، بازنشسته آموزش و پرورش
در آن روزهایی که هیاهوی و غارت و چپاول و قحطی و گرسنگی و خرافات و جهل و بیسوادی غوغا می‌کرد هنوز بوی باروت جنگ های جهانی اول و دوم به مشام می‌رسید و یا در کنار نگار همچنان به روزگار خویش می‌اندیشید و به آوارگی ایل و سکوت روستائیان در گوشه و کنار مملکت خویش می‌نالید و با نگاه غم انگیزش همچنان به کویر جمعیت تشنه و خسته و گرسنه اش می‌اندیشید و نگاه می‌کرد و با غروب نارنجی رنگ او سخن می‌گفت و زمانی هم با خود زمزمه می‌کرد و به دوران دبستانی خود که پای تخته سیاه می‌رفت و می‌نوشت بابا آب داد و مامان نان داد و گاهی به یاد فصل پاییز و مدرسه و خش، خشّ برگ درختان در زیر پای هر عابری و زمانی هم به یاد شعر آرش کمانگیر می‌افتاد و گاهی در تابلوی ذهنش نقاشی می‌کرد و زمانی به یاد جبار باغچه‌بان و پزشک انسان دوست (التر شوابترز) می‌افتاد که یکی در کنار دانش آموزان کر و لالش عمر خویش را سپری می‌کرد و دیگری در آفریقای محروم در کنار بیمارانش بوسه می‌زد دست آنها را و دفن شد.
 

نورباران بازدید : 301 سه شنبه 23 دي 1393 زمان : 7:23 نظرات ()

عرفان حیدری، دانشجوی رشته الکترونیک دانشگاه شهید چمران اهواز
در این نوشته به عنوان یکی از شهروندان این دیار چراهایی را نگاشته‌ام که حداقل امیدوارم اگر مسئولان جوابی ندارند، دوستان عزیز و خوانندگان نورباران، ما را در یافتن پاسخ ان یاری نمایند. هر چند چراها و چیستی‌های زیادی در شهر وجود دارد اما این است آنچه به ذهن حقر رسید:
1) چراشهرستان های ممسنی ورستم پایانه مسافر بری ندارند ومسافرین مجبورا کنار خیابان سوار شوند؟
2) چرا شهرستان ما میدان میوه تره وبار ندارد؟
3) چرادرشهرستان ممسنی وسایل بازی برای کودک در پارک های این شهرستان اصلا وجود ندارد؟
4) چرادر شهرستان ما هیچگونه  کارخانه صنایع تبدیل اعم از گوجه فرنگی,انار,انگور,خیارشور و مربا و... وجود ندارد؟
5) چراکارخانه قند شهرستان های ممسنی ورستم بعداز45سال وفرسوده شدن قطعات وبیکار شدن کارگران هیچگونه امیدی به آن نیست؟
6) چراتمام طرح های شهرستان های ممسنی ورستم تماما نیمه تمام وگاها غیرفعال شده اند؟(مثل جاده ی دالین _نورآباد) و (قائمیه_نورآباد_بابامیدان) وازهمه مهم تر پتروشیمی که فقط تابلوی آن خود نمایی می کند؟
7) چراشهرستان های ممسنی ورستم دکتر طب کارندارد وبرای گرفتن کارت سلامت مجبوراً به (کازرون,گچساران,شیراز و یاسوج) مراجعه باید گردد با این همه پزشکی که نورآباد دارد؟
 

نورباران بازدید : 294 دوشنبه 22 دي 1393 زمان : 6:59 نظرات ()

تیرداد قاسمی دوم دبیرستان،   ویراستار: نسرین شکرالهی                      
به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر از اندیشه نگذرد
ضمن قدردانی و تشکر از زحمات دست اندرکاران ماهنامه نورباران در پی انتشار متنی با عنوان "توهین خزنده به طنز غضنفر و پاسخ احمد خاکیان" در نورباران سی ام شهریور 93 برآن شده‌ایم تا چند جمله‌ای در این خصوص بنویسیم. امیدواریم که باعث رنجش خاطر هیچ عزیزی نشود.
شخصیت غضنفر نمادی از انسان دنیادیده‌ای است که در هیاهوی این شهر و پا به پای تهاجم فرهنگی بیگانگان می‌خواهد درد مردم را به قلم طنز بیان کند و خوشبختانه طنز غضنفر در میان افراد تحصیل کرده و افراد سرد و گرم چشیده روزگار این دیار طرفداران بیشتری دارد و این مایه افتخار است که به جای گوش دادن به ترانه‌های رپ و یا مبتذل گوش شنوایی هم پیدا می‌شود که به درد دل‌های غضنفر گوش دهند.در دنیای ادبیات، طنز گونه ای نوشته است که در لا به لای نوشتار آن دردهای اجتماع نهفته است که هر خواننده یا شنونده ای بعد از مواجهه با آن و لبخند ظاهری ناخودآگاه عمیقا به فکر فرو رفته و دردها برایش ملموس تر می‌شوند.
 

نورباران بازدید : 384 دوشنبه 22 دي 1393 زمان : 1:50 نظرات ()

سیدکاظم خادمی
بر حسب علاقه ایلیاتی و ادبیاتی‌ام و فراخور حال، سعی در مطالعه ی جسته و گریخته شاهنامه دارم هر چند از دیرباز با صفای ایلیاتی ها، مهمان خوانش شاهنامه از سوی بزرگان بوده ام.
گاه گاهی شاهنامه را می خوانم و با ورق زدن آن خود را در اندیشه هایی سیر می دهم که سرشار از احساس‌های غرورآفرین پهلوان اساطیری ایران زمین است. البته دیر وقتی نیست که از محفل های شاهنامه و شاهنامه خوانی بزگان ایل و روستا محروم مانده ایم و خودمان در به واتساپ،وی چت،... مشغول داشته ایم.
از آغاز باید که دانی در بست
سرمایه گوهران از نخست
که یزدان ز ناچیز، چیزآفرید
بدان تا توانی آرد پدید
در مطالعه ی شاهنامه علاوه بر لذت فوق العاده ادبی و احساسات پاک میهنی و گذشته از فرهنگ و زبان و علاقه به اهل بیت و ایران دوست داشتنی، خصیصه ای مشترک و عمیق بین ما و شاهنامه وجوددارد که از دید بسیاری غافل بوده و یا کمتر کسی به آن اندیشیده است.
با خواندنش روحیات ملی مان را نوازش می دهیم و احساس غرور می کنیم آنجا که گیوه ها، گودرزها،کیخسروها به پاسداشت ای سرزمین کهن،از جان مایه گذاشتند  و ما هم نام‌های آنها را زینت بخش برادران و فرزندان و پدران‌مان داریم، کهزادها، گیوها، پشوتن‌ها، برزوها و سهراب‌ها و ...
 

نورباران بازدید : 296 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 8:37 نظرات ()

لطف اله حسنی

در رابطه با طایفه‌گرایی مطالب بسیاری گفته و نوشته شده‌است اما هر موضوع را باید اول تعریف نمود و مصادیق آن را مشخص کرد و سپس به تصدیق یا تکذیب آن پرداخت.
آنچه در ابتدا به چشم  می‌خورد این است که در شهرستان‌های ما (ممسنی و رستم) طایفه‌گرایی وجود دارد و خواهدداشت! لذا باید علل و عوامل چنین پدیده‌ای را مورد کنکاش قرارداد. طایفه‌گرایی اگر در حد و اندازه‌ی خود رعایت شود و اگر در مسیر صحیح قرار گیرد، بد نیست.هنگامی که یک طایفه دست به عمل خیری می‌زند قاتلی را می‌بخشد، محکومی را از زندان آزاد می‌کند، فکر غلطی را دفع می‌کند، دست نیازمندی از طایفه گرفته می‌شود یا جهت اشتغال، طایفه تلاش و کوشش می‌کنند، جهت رفاه حال طایفه از مال خود انفاق می‌کنند، این‌ها همه نه تنها زشت نیست بلکه زیبا و پسندیده است و اگر در این مسیر همه‌ی طوایف همدیگر را یاری کنند یا به رقابت بپردازند جامعه به مدینه‌ی فاضله تبدیل می‌شود و مصداق آیه شریفه" تعاونوا علی البر و تقوا "است.
 

نورباران بازدید : 304 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 7:49 نظرات ()

ایاز رضایی
بخش سورنا از توابع شهرستان رستم بخش جدا شده‌ی شهرستان ممسنی فارس است. این ناحیه گر چه در تاریخ دارای سابقه و افتخار است ولی تا سال‌های اخیر توجه چندانی به آن نشده‌است.
دشت رستم از سمت غرب به شرق پوشیده از مناظریست که چشم آدمی کمتر به خود دیده‌است. ابتدا از پل بریم آغاز می‌شود که کوتاه‌ترین مرز میان فارس و ک و ب است. پل ساسانی در کنار پل جدید یکی از شاهکارهای مهندسی عمران بوده تا طغیان رودخانه‌ی تنگ شیو و "سرآب سیاه" را با پایه‌های قدرت‌مند خود مهار کند. این ناحیه به "دربند پارس" مشکوک است. طبیعت خاص منطقه در دوسوی کوه مانند بال پروانه است. در یک سمت روستاهای مراسخون پایین و بالا به کوهپایه تکیه داده‌اند و در سمت راست کوپن سید محمّد! وقتی روی پل بریم به کوه روبرو نگاه می‌کنی تصویر زیبای گور دخمه‌ی "مادر و دختر" درست روبروی شماست، شرق و غرب رودخانه تنگ شیو هم یکی از زیباترین تپه‌های ایران را در خود حفظ کرده‌است.

نورباران بازدید : 306 جمعه 19 دي 1393 زمان : 10:13 نظرات ()

وحید صادقی؛ دانش آموخته جغرافیای سیاسی و ژئوپلیتیک دانشگاه تربیت مدرس.

ژئــوپــلیــتیـــک (Geopolitic) به عنوان یک علم در قالب یک مفهوم ترکیبی قابل تبیین است: «علم مطالعه روابط متقابل جغرافیا، قدرت و سیاست و کنش‌های ناشی از ترکیب آنها با یکدیگر» (حافظ نیا،1385:37). ترکیب سه پارامتر جغرافیا، قدرت و سیاست الگوهای رفتاری گروههای متشکل انسانی را نسبت به یکدیگر تعیین می کنند. یکی از این الگوهای رفتاری در شهرستان ممسنی، مقوله طایفه گرایی (واگرایی) است که از آن با عنوان چالش ژئوپلیتیکی همگرایی نام برده می‌شود. از حیث اجتماعی و جغرافیایی فضای شهرستان ممسنی دارای لایه های قومی ـ طایفه ای است. در این شهرستان، «طایفه» یا همان اصل و نسب (تبار) تعیین کننده پایگاه اجتماعی افراد و گروه ها، و بنیاد هویت و پایه بسیاری از روادیدها، کنشه ا و واکنشه ای ساکنان آنجا به شمار می رود.

نورباران بازدید : 338 پنجشنبه 18 دي 1393 زمان : 18:10 نظرات ()

سید کاظمی خادمی

تکیه بر جوانان معتقد و متدین در پیشبرد اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش به سزایی دارد و اهمیت به جوانان و اعتقاد به آنان از دیرباز در مکتب اسلامی مشهود بوده‌است. انتخاب حضرت علی (ع) در میادین جنگ به عنوان فرمانده، سرپرستی هجرت مسلمانان به حبشه به جعفر ابن ابی‌طالب و انتخاب اسامه به عنوان فرمانده سپاه برای جنگ با روم از جمله کارهای عملی پیامبر اسلام در این زمینه بود.
اصولاً اعتقاد پیامبر اکرم (ص) به پتانسیل‌های جوانان در گنجینه‌های عظیم احادیث و روایات و معارف اسلامی نمونه‌هایی بر لزوم اعتماد و اعتقاد به جوانان است.
این باور عمیق را بسیاری از افراد در قرن حاضر و در اندیشه‌های امام خمینی (ره) درک کردند. همان کودکانی که در سال‌های تبعید ایشان در گهواره بودند به قول آن بزرگوار، افراد، یاران و سپاهیان او شدند و در مبارزات انقلابی و بعد از پیروزی در هشت سال دفاع مقدس با پرچمدارانی مانند شهید همت، شهید باکری و ... اندیشه‌ها و اعتماد رهبر و مراد خود را جواب دادند و این نکته را اثبات نمودند که تکیه بر جوانان معتقد و متدین در پیشبرد اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نقش به سزایی دارد.
 

نورباران بازدید : 344 چهارشنبه 17 دي 1393 زمان : 17:2 نظرات ()

زینب اسکندری کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل
مالیات یکی از شیوه‌های تأمین درآمد حکومت‌ها از زمان زندگی جمعی بشر در گذشته تا به امروز بوده و هست و خواهدبود. با توسعه و پیشرفت‌های جوامع بشری، مالیات‌ستانی از شکل سنتی به اشکال نیمه مدرن و در جوامع پیش رو به اشکال کاملاً مدرن و امروزی درآمده‌است. در جوامع مردم سالار که در بیان جامعه شناسانه و مردم شناختی به اصطلاح همان حکومت مردم بر مردم است مانند کشور ما، موضوع نهادینه کردن بحث مالیات بسیار مهم بوده و علاوه بر نیاز امروز و آینده کشور برای نجات از اقتصاد تک محصولی وابسته به فروش نفت، خود نمادی روشن از توجه مردم در تأمین درآمدهای دولت به حساب می‌آید.
وقوع انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران و رهایی از سلطه‌ی استبداد خارجی و داخلی، زمینه‌ی ایجاد حکومتی بر پایه مشارکت همگانی مردم در همه عرصه‌های اجتماعی اقتصادی و سیاسی و فرهنگی در کشور را ایجاد کرد. انقلاب شکوهمند اسلامی فرصت‌های خوبی را برای رشد و بالندگی اقشار مختلف مردم در همه عرصه‌ها به وجود آورد و همین امر سبب رشد اقتصاد خرد و کلان، و رونق کارخانجات تولیدی، توسعه صادرات و مشارکت مردم در تولید ملی و رونق تجاری بازرگانی، تولیدی، صنعتی در کشور شد.

نورباران بازدید : 283 جمعه 12 دي 1393 زمان : 14:26 نظرات ()

محمد محمودی نورآبادی
نامه‌ی دردمندانه‌ی دکتر احمدی نماینده‌ی مردم ممسنی و رستم در دور هفتم مجلس شورای اسلامی، حاوی نکاتی بود که نگارنده را واداشت تا مواردی را از باب یادآوری و البته نه از جایگاه یک سیاستمدار بومی- طایفه‌ای که از منظر یک روزنامه‌نگار، یاد آور شود.
برایم جای بسی خوشحالی‎ست که به واسطه‌ی حرفه‌ی کاری، در هیچ دوره‎ای از نمایندگان و مسؤلین محترم شهرستان زادگاه، مسؤلیت اجرایی- اداری و سیاسی نداشته‎ام و لذا وامدار هیچ جریان، باند، قبیله و طایفه‎ای نبوده، نیستم و از کسی حب و بغض شخصی ندارم. اگر خداوند اندک آبرویی به این قلم عنایت کرده و توانسته‌ام در عرصه‌ی داستان نویسی، قدم‌هایی را بردارم، صرفاً از جهت الطاف بی‌پایان شهدای عزیزی بوده که کریمانه و بزرگوارانه، ستاره‌ی راه شدند و کاستی‌هایم را جبران کردند.
جای بسی شکر دارد که در این اوضاع و احوال کمبود رسانه در شهرستانی چون ممسنی، "نورباران" سبب خیری شد تا هم کسی مثل نماینده‌ی مردم در دور هفتم مجلس مواضع و نقطه نظرات خود را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دهد و هم نگارنده‌ی این سطور بتواند بغضی را که از حیث عملکرد نمایندگان این دیار از دور ششم تاکنون در سینه داشته، بر لوح سفید کاغذ بشکند و هرچند کوتاه و مقطعی، نفسی تازه کند و به این امر نیز واقفیم که نفس کشیدن برای یک نشریه‌ی بومی چقدر سخت و شکننده می‏باشد مخصوصاً وقتی که بناست منتقد و ناظر بر اعمال و رفتار نماینده‎ای باشد که نشریه‌ی خود نیز با پشتوانه‌ی فکری و مالی آدم‎های همان طایفه‌ی نماینده هدایت و طبع و نشر شود. در این صورت است که نشریه، باید هجمه‎های دیگری را نیز به جان بخرد و زخم زبان‎های دیگری را نیز تحمل کرده و هزینه‎های آن را بپذیرد.
جناب آقای احمدی! شاید بنده یکی از معدود کسانی باشم که به روحیات و خلقیات شما آگاهی بیشتری نسبت به سایرین دارم و چون روزگاری نه چندان دور از حیث وظیفه و تکلیف، در نشریه‌ی "سرو" شما قلم فرسایی‌ها کرده‎ام، با روح و محتوای قلمتان نیز آشنایی کامل دارم. فراموش نکرده‎ام که همه برای پیشرفت و توسعه‌ی این خاک زر خیز، خواب‌ها دیده بودیم و رؤیاها در سر داشتیم. یادمان نرفته که در شرایطی برای جامه‌ی عمل پوشیدن به آن رؤیاها کمر همت بستیم که عنوان‌ها و واژگانی چون- اصولگرایی، ارزشی نگری، شهید و شهادت، رزمنده بودن و جانبازی، نه تنها غریب و نامأنوس شده بود که زیر چکمه‌ی واداده‎های غرب پرست و ساده اندیشان خوش‎باور، لگدمال هم می‎شد.
 

نورباران بازدید : 296 دوشنبه 08 دي 1393 زمان : 21:0 نظرات ()

نماینده محترم دوره ی هفتم مجلس شورای اسلامی
جناب آقای احمدی
با سلام و عرض ادب و ارادت خدمت شما و دیگر نمایندگان ادوار گذشته شهرستان، با توجه به نامه ی شما آقای دکتر شفیعی نماینده‌ی محترم دوره ی نهم مجلس شورای اسلامی که به ظاهر از سر دلسوزی  همراه با گلایه از اظهار نظر ایشان در مورد پتروشیمی شهرستان نگاشته شده بود. نکاتی هم در آن اظهار نظر و هم مرقومه‌ی حضرتعالی وجود دارد که فراتر از این که موضوعش چه و چراست می توان به آنها توجه و در آن مداقه نمود.
1- اظهار نظر دکتر شفیعی گویا تیر خلاصی به  پتروشیمی شهرستان است که شما و خیل گسترده دیگری از این مردم را نگران نموده است اما با توجه به سیاست های کلان کشور که به سوی خصوصی سازی میرود و در آینده شرکت های می توانند به بقا ادامه دهند که بتوانند روی پای خود باایستند آیا در صورت احداث پتروشیمی در ممسنی می توانید «چه خواهد شدی» نیز متصور شوید؟
 

نورباران بازدید : 375 دوشنبه 08 دي 1393 زمان : 16:57 نظرات ()

فرخ احمدی- شهروندی از دیار ممسنی


بنام خدا
جناب آقای دکتر علی احمدی: صدایِ دلسوخته‌یِ مردم این دیارِ رها شده از نمایندگان ادوار گذشته را هم بشنوید.
از اینکه باب گلایه و شکوه را با صراحت کلام گشودی، بسی جای شادمانی است که ما هم، بعنوان یک شهروند زبان بگشاییم و از چه بود، چه شد و چه می خواهد بشود، حرفی داشته باشیم.
جناب آقای دکتر احمدی: خدمات حضرتعالی، در دوره‌ی هفتم مجلس شورای اسلامی، بعنوان نماینده ممسنی و رستم ستودنی و قابل تقدیر می باشد. از چه بودِ آنچه نگاشتی و از طرح اولیه‌ی پتروشیمی که این موضوع پیگیری و به تصویب هیئت دولت، در سال(1384) رسیده است، تمامی شهروندان ممسنی و رستم مطلع هستند و در بروشورهای تبلیغاتی جنابعالی، در پایان دوره‌ی نمایندگی، کاملاً آشکار بود و بر کسی پوشیده نیست که این کارها انجام گرفته و شاید اگر جنابعالی، بازگوی این افعال شخصی خویش نبودید، به گمانم کسی آن را به فراموشی و نسیان نمی سپرد. زیرا حافظه‌ی این مردم، همه چیز را ثبت و دیده‌ها، گفته‌ها و شنیده ها را به خاطر می‌سپارند. بدان که نمک شناسی مردم این دیار، در الفاظ و گفتمان روزانه شان، برای هر نماینده‌ای که خدمتی به این شهرستان کرده اند، واضح و مبرهن است. فصل الخطاب جنابعالی و احساس همدردی با گمشدگان این مرز و بوم عشایرنشین، نه تنها افسوس خوردن شماست بلکه آحاد این مردم، به نداشتن امکانات توسعه اقتصادی، افسوسی مضاعف بر این آلام و رنج ها دارند.

نورباران بازدید : 257 دوشنبه 08 دي 1393 زمان : 13:48 نظرات ()

برای جوشکاری هم باید فوق لیسانس داشت؟


ادیب عربی
من می‌خواهم جوشکار موفقی باشم. آیا باید مدرک فوق لیسانس داشته باشم؟ آیا برای اشتغال نیاز به سواد وجود دارد؟ آیا بدون سواد نیز می‌توان شغل مناسبی را داشت؟
جامعه امروزی کشور با پدیده‌ای به نام «مدرک‌گرایی» روبه‌رو است. هجوم متولدین دهه 60 به مدارج علمی لیسانس، فوق لیسانس و دکترا، علاوه‌بر اینکه بازار شرکت‌ها و موسسات کمک آموزشی مختلفی را سکه کرده است، بازار نیروی کار کشور را با عدم تعادل شدیدی مواجه ساخته است. وجود نیروی کار بامهارت (Skilled Labor) قطعا به افزایش راندمان کاری صنایع کمک‌کننده خواهد بود، اما کمبود نیروی کار ماهر نیز ضربه‌زننده است. نظام آموزشی کشور بدون توجه به نیازهای بازار کار کشور، به تولید و آماده‌سازی نیروی کار اقدام کرده است. در برخی از رشته‌ها بدون توجه به نیازهای بازار اقدام به آموزش نیروی کار پرداخته‌ایم و در برخی دیگر از رشته‌ها، اصلا اقدام به آموزش نیروی کار نپرداخته‌ایم یا دچار کمبود هستیم.
 

نورباران بازدید : 227 دوشنبه 08 دي 1393 زمان : 11:49 نظرات ()

سیدمرتضی شجاعی- فرهنگی بازنشسته
زندگی لاله‌ی سرخی است، شعله‌ی آتشی است گرم و سوزان، یعنی عشق
زندگی گل یاسی است خوش بو یعنی محبت
زندگی خورشیدی است فروزان یعنی مهر
زندگی روییدن گلی است در صدف یعنی راز
زندگی شمه ایست سرد و سوزان نه یخ بلورین یعنی قهر
زندگی روییدن است، غنچه شدن است، شکفتن است و پژمرده شدن و خشکیدن یعنی تولد و مرگ
زندگی شادی است و طراوت یعنی جوانی
زندگی تداوم و بقاست یعنی زاد و ولد
زندگی شیشه‌ای شفاف است و شکننده یعنی قلب
زندگی آب زلالی است ، شفاف و گوارا و بیرون آمده از سنگ خارا، سپیده دمی است، طلوع خورشیدی است، هلال ماهی است یعنی امید
 

نورباران بازدید : 250 سه شنبه 11 آذر 1393 زمان : 16:6 نظرات ()

امیر اسکندری/ کارشناس ارشد حقوق عمومی

خلق خندند به هر آبله‌ی رخساری و من
بر رخ این فلک آبله‌گون می‌خندم
تردیدی نیست که سرزمین فارس و به تَبَع آن خاک زرخیز ممسنی و رستم زادگاه و مهد تمدن کهن هشت هزار ساله‌ی ایرانی است و آبا و اجداد ما ذر عصر خود از کارآمدترین و غیورترین افراد و ابنا بشری بوده‌اند چرا که موقعیت جغرافیایی و اقلیمی این سرزمین از لحاظ تنوع امکانات خدادادی و نعمت‌های مختلف اظهر من الشمس بوده و هست.
از سوی دیگر وجود این سرزمین در شاهراه‌های بزرگ جهانی و ارتباط دریایی با جهان، ایران و فارس را در زمره‌ی برخورداران از تمدن قرارداده‌است. بنابراین چنین سرزمینی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارا می‌باشد و نیازمند همت والای مسئولانی است که بتوانند از این گوهر ارزنده و ناب فرهنگی و تاریخی حراست و پاسداری نمایند.
متاسفانه طی سال‌های اخیر بر اثر بی‌توجهی‌های مفرط سازمان میراث فرهنگی کشور به ویژه فارس، ممسنی و رستم مقادیر قابل توجه و باارزشی از گرانبهاترین اشیاء و گنجینه‌های با قدمت کهن این سرزمین به غارت رفته‌است.
 

نورباران بازدید : 248 سه شنبه 11 آذر 1393 زمان : 7:3 نظرات ()

دراج عربی- فرهنگی بازنشسته
جنگل قلعه سفید سوخت! مظلومانه هم سوخت، هر سال هم می‌سوزد.
کوه قلعه سفید مانند نگینی سبز بر تارک انگشتری ممسنی همواره خودنمایی می‌کند، کوه‌هایی متین و آرام که با تمام کوه‌های دنیا فرق دارند، تا پا بر پشت آن نگذاری، سربلندی آن را درک نمی‌کنی، با سفره‌ی پرسخاوت خود پذیرای مهمانان است. دنیایی مخصوص به خود دارد، دژ تسخیر ناپذیری که اگر همسایه‌ی دنا بود سیمای دنا تصویر آن را به دنیا مخابره می‌کرد و در معرفی آن به گردشگران سنگ تمام می‌گذاشت اما به جز فردوسی که در شاهنامه یادی از آن کرده اهالی فارس هم شناختی از آن ندارند!!!
حال که مردم ممسنی و سایر لرزبانان فارس سهمی از سیمای فارس ندارند، نشریات می‌توانند این اثر فرهنگی و میراث گذشتگان را در قالب عکس و تصویر و کلمات به مردم معرفی کنند.
اگر در فصل گرما بر بالای این اثر قدم بگذاری به آسمان ناز و بر زمین فخر می‌فروشی اما چه حیف که هر ساله به جای سیاحان و گردشگران فرهنگی و دوستداران طبیعت، ناجوانمردانی قدم نحس و نجس خود را بر این خاک می‌گذارند و عوض آنکه سجده‌ی شکری به جای آرند که خداوند چنین نعمتی به ممسنی ارزانی داشته با شعله‌های جانسوز آتش از درختان سرسبز و پرپشت آن پذیرایی می‌کنند!

نورباران بازدید : 255 یکشنبه 09 آذر 1393 زمان : 6:46 نظرات ()

 نامه دکتر علی احمدی نماینده دور هفتم مجلس به دکتر نوذر شفیعی نماینده ممسنی و رستم در خصوص پتروشیمی

دکتر علی احمدی نماینده‌ی دور هفتم مجلس شورای اسلامی در ممسنی و رستم در پاسخ به اظهارات و مصاحبه‌ی دکتر نودر شفیعی نماینده‌ی فعلی مجلس شورای اسلامی مطالبی را به وسیله‌ی رایانما برای دو هفته‌ی "نورباران" ارسال نموده‌است.
نورباران با توجه به اینکه اگر جناب آقای دکتر شفیعی (مخاطب اصلی) و یا دوستان دیگری بخواهند توضیح و یا جوابیه‌ای دهند، آمادگی چاپ آن را داريم و امیدواریم در ادامه مردم فهیم ممسنی و رستم بتوانند تصویر روشنی از "چه بود و چه شد" پتروشیمی ممسنی به دست آورند و خدایی ناکرده یک طرفه به قاضی نروند.


جناب آقای دکتر شفیعی نماینده محترم مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم
 آه، کی این خفته یاران را توانم دید بیداران؟
با دم غمناک سردت،
ای نسیم صبح بیداری!
چشم مستان مرا بیدارکن،
رفتند هوشیاران
با عرض سلام و تحیت
احتراماً، گفتگوی جنابعالی با نشریه لیدوما شماره (14)و(15) در مورد پتروشیمی ممسنی را مطالعه کردم، گفته بودید که:
 "پتروشیمی‌ها در جایی مقرون به صرفه است که هم آب باشد و هم خوراک، در مورد خوراک دچار مشکل هستیم، اما اگر خوراک هم بیاید درمورد آب دچار مشکل می‌شویم، واقعاً این یک معماست".
هر چند نقش و سهم جنابعالی در ایجاد وضعیت به وجود آمده کنونی کمتر از برخی افراد دیگر است و از آنجا که علاقه ندارم شما ناخواسته سخنگوی مخالفین توسعه شهرستان و بعضاً شرکت‌هایی که نفع خود را در اعمال فشار بر مسئولین می‌دانند، شوید، علی رغم میل خود، به اصرار دوستان و در پاسخ به سوالات مکررمردم چند نکته را جهت اطلاع جنابعالی و مردم فهیم ممسنی و رستم بیان می‌کنم:


 

نورباران بازدید : 389 جمعه 07 آذر 1393 زمان : 8:35 نظرات ()

 بهنام حسنی در وبلاگ سردشت (sardasht2.blogfa.com) نوشت: مهر ماه است بوی مدرسه می‌آید والدین را تب نگرفته است، شهریه‌ای در کار نیست، به فکر سرویس مدرسه نیستند، اندک پولی را فقط برای خریید کتاب می‌خواهند ... یادش بخیر موقع مدرسه رفتن ما مثل الان نبود چند روز فبل از مهر ماه می‌رفتیم، ثبت نام می‌کردیم، پول کتاب می‌دادیم وبعد از چند روز سر کلاس می‌نشستیم .
 کفش پلاستیکی نوک تیز مشکی رنگ را برای مدرسه نگه داشته‌بودم که روزی که به مدرسه بروم بپوشم، کیف زیبایم هم دست دوخت خاله‌ام بود، گونی را با نخ زیبا دوخته بود که کتاب‌هایم را درون آن بگذارم، جیب کوچکی هم داشت که مدادهایم را درون آن قرار دهم، موی سرم را به هر بد بختی که بود با قیچی و چهره و یک ماشین سر تراشی دستی که با نفت آغشته می‌کردند که موها را از ریشه می‌کند به جای اینکه بتراشد.
شلوار گشاد و پیراهنی که برای برادر بزرگترم کوچک شده‌بود وبه من به ارث رسیده بود را پوشیدم، پیش خودم فکر می‌کردم از خودم خوش تیپ‌تر نخواهدبود. کتاب‌ها و کفش نوی پلاستیکی و پیراهن برادرم را شب به زیر سر گذاشتم و خوابیدم که صبح بشود و به مدرسه بروم.
خوابیدم ولی خواب نرفتم. صبح زود از مرغ‌ها تخمی خواستم که او را درون روغن محلی ترتیب دادم و با سری تراشیده و کفش نو و کیفی زیبا روانه مدرسه شدم. در راه که روانه مدرسه بودم -آن موقع سرویس نبود و باید پیاده می‌رفتیم- در بین را همه مرا نگاه می‌کردند وتحسین می‌کردند. به مدرسه که رسیدم صف صبحگاه بود بچه‌ها با موهای بلند و ظاهری نا مرتب آمده‌بودند. مدیر مدرسه برای بچه‌ها از نظافت و نظم صحبت می‌کرد و من را برای الگو جلوی صف صبحگاهی برد و از من تقدیر کرد. آن زمان این احساس، کمتر از گرفتن مدال طلای المپیک نبود، کله تراشیده‌ام را بالا می‌گرفتم و کلاس اول را شروع کردم. راستش از همان موقع تا اینکه دانشگاهم تمام شدم آن کله هنوز بالا بود وبه خود افتخار می‌کرد از نمراتم و به تلاش و به نظمی که داشتم.
سرم را بعد از فارغ‌التحصیلی دانشگاه واقعاً پایین انداختم، چرا که نه کاری و نه شغلی و نه ... چیزی خیلی عذابم می‌داد و آن هم ندیدن معلمان دوران دبستانم هست، همه را واقعاً دوست دارم به خصوص معلم کلاس اول دبستانم خانم "مشک‌عنبر کشاورز" که هم مادرم بود و هم معلمم. از همین جا به ایشان سلام می‌کنم واز ته دل آرزوی سلامتی برای ایشان و خانواده محترمشان را دارم.

نورباران بازدید : 292 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 20:3 نظرات ()

 قصه‌ی فرزندان این دیار که وکیل می‌شوند و به دیار خویش برنمی‌گردند

اسفندیار کشاورز- بازنشسته آموزش و پرورش
ننه‌گلی می‌گوید غم خورم یا غصه‌ی داستان و افسانه بگویم،  قصه بنویسم یا قصه‌گو باشم.
هیچ یک را نمی‌توانم بیان نکنم و برایش اشک نریزم،  قصه روزگار،  پیری،  غم و غصه‌ی جوانان،  پیرشدن روستاها، تعطیلی مدارس و بیماری علمی دانشگاه‌ها،  کوری و پیری جمعیت و ویرانی روستاها و جمع شدن سفره‌ی معروف ایرانی و آمدن بهار و نچیدن غنچه‌ای از روزگار شهر و دیارم که گویا نفرین شده‌است و یا به قول امیرکبیرکه بیان کرده است:
"هرکس پا در این دیار می‌گذارد وضع ما بدتر و بدتر می‌شود"،  
گویا ما نفرین شده‌ایم و از طرفی مگر خورشید نورآباد ممسنی از مغرب به مشرق طلوع می‌کند زیرا نه بهاری ما را شاد می‌کند و نه زمستانی و نه پائیزی برای ما سوغاتی دارد،  به جز غم و غصه و خاموشی و سکوت و خشکیدن پستان گوسفندان و فرار مرغابی‌ها،  چون رودخانه‌ها خشکیده است و کسی برای اوضاع و احوال آنها سرش درد نمی‌کند.
دیگر حتی قرص آسپرین را درمان درد مسکن نیست و درختان مصنوعی جای درختان طبیعی را گرفته‌اند،
بستر رودخانه‌ها جولان گاه الاغ‌های آواره از ظلم و ستم انسان‌هایی است که در به در و پرسه می‌زنند تا خاکی بر سر خود بریزند و از نیش خرمگس‌ها و سوز و گداز گرمای تابستانی در امان باشند.
ننه‌گلی از روزگار گله‌مند است که چرا خورشید روزگار به این سرزمین محبتی ندراد مگر ما و دیار ما فرزند این سرزمین (ایران) نیستیم که با طلوعش و یا غروبش ما را شاد نمی‌کند.
 

نورباران بازدید : 299 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 15:42 نظرات ()

 باقر گودرزی- بازنشسته آموزش و پرورش
مجلس یا قوه‌ی مقننه یکی از نهادهای سیاسی حاکم بر هر کشور است که وظیفه‌ی تصویب قوانین را بر عهده دارد و اعضای آن که نمایندگان مجلس را تشکیل می‌دهند، توسط مردم انتخاب می‌شوند.
اهمیت و ضرورت مردم‌سالاری ایجاب می‌کند که توده‌ی مردم در مسائل مربوط به تصمیم‌گیری در مورد خودشان دخالت و اظهارنظر نمایند و این مهم با ایجاد مجلس تحقق می‌یابد.
و امّا بعد ...، انگار همین دیروز بود که چه شور و حالی داشتیم، سر از پا نمی‌شناختیم و برای کاندیدای مورد علاقه‌ی خود در تحرک و تلاشی وصف‌ناپذیر بودیم. حق داشتیم چون تا آن زمان انتخاباتی را ندیده‌ و تجربه نکرده‌بودیم.
سرگرمی خوبی با مشارکت دوستان و همفکران خود داشتیم. ابراز وجود در سرنوشت خود و عشق و علاقه به میهنمان ایران، ایرانی که بعد از قرن‌ها می‌رفت تا طعم شیرین دموکراسی و مردم‌سالاری دینی را بچشد.
شاید این گفته‌ی حقیر را جوانان امروزی باورشان نشود که ما با جیب تازه آشناشده، با مبلغی ناچیز، وسیله‌ای نقلیه کرایه کرده و به روستاها رفته و برای کاندیدای مورد علاقه‌ی خود تبلیغ می‌کردیم.
عشق و علاقه چنان سرمان را گرم کرده‌بود که اصلاً احساس خستگی نمی‌کردیم امّا بنالیم از دست روزگار که با ما چه کرد!!!
معظلی به نام طایفه‌گرایی بر سرمان سایه افکند و تا توانست در شهرستان‌مان ریشه دوانید. آمادگی نداشتن برای تحمل سلیقه‌ها و نظرات مخالف، چند دسته‌گرایی را رونق بخشید و منجر به اختلافات طایفه‌ای، فامیل و حتی خانوادگی تأسف‌بار شد.
این اختلافات سبب شد که بیشترین قشر شهرستان لطمه بخورد. خیلی از افراد در حقشان اجحاف شد و جوانان که آینده‌ی کشور هستند زیر تیغ ناجوانمردانه‌ی گزینش رقیبان خود قرارگرفتندو استعدادهای خدادادی و آمال و آرزوهایشان به خاطر اعمال و کارکرد پدران بر بادرفت که این ظلم بزرگی بر این جوانان و بر آینده‌ی این کشور بوده و هست.
 

نورباران بازدید : 223 پنجشنبه 06 آذر 1393 زمان : 11:38 نظرات ()

 

در عصر حاضر را كه عصر دوم رسانه‌ها و يا عصر ارتباطات مي‌نامند. پيشرفت علوم و فناوري، چنان رشد سريعي دارد كه توان مقاومت در برابر آن به سختي امكان پذير است و راه اندازي شبكه‌هاي متعدد ماهواره اي در سرار دنيا نيز مي‌تواند موجب نوعي جنگ رواني عظيم گردد. حتي اگر بخواهيم ابعاد منفي را ناديده بگيريم و جنبه‌هاي مثبت موضوع مورد بحث را كه ممكن است مفيد وسازنده هم باشند در نظر آوريم، باز هم اين واقعيت وجود دارد كه كشورهاي دريافت كنندهْ امواج، هيچ گونه نقش و دخالتي در انتخاب برنامه نخواهد داشت و اين امر برخلاف اصل حاكميت دولت‌ها در عرصه حقوق بين الملل است.

نورباران بازدید : 386 سه شنبه 20 آبان 1393 زمان : 3:43 نظرات ()

حمید گنجایش از اعضای طرح ملی یاوران نماز در یادداشتی خطاب به مسئولان و مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم از بی‌توجهی مردم و مسئولین به اقامه نماز و فرهنگ‌سازی برای نماز به شدت انتقاد کرده است و خطاب به مسئولان، نهادهای اداری و فرهنگی شهرستان ممسنی و رستم مواردی را متذکر شده است.
 

 «الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ»(حج: 41).
خداوند متعال در قرآن کریم وظیفه اصلی و اساسی حکومت صالحان را توجه به نماز و فرهنگ‌سازی برای نماز می‌داند زیرا نماز  همچون قطب‌نما و معیار شاخصی است که به دیگر رفتارها و برنامه‌ریزی‌های انسان در ابعاد مختلف زندگی جهت می‌دهد و انسان را به قله رفیع سعادت و خوشبختی رهنمون می‌کند:«...إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ»(انعام: 162)،. در این راستا در یک جمله رسا و گویا باید یادآور شویم که:« زندگی مسئولین و مردم  شهرستان‌های ممسنی و رستم باید به سبک نماز باشد، و بنا به فرموده ارزشمند شهید مطهری(ره)«ما باید با نماز تربیت شویم»(گفتارهای معنوی،ص85).
در این جا بر خود واجب دیدم به عنوان کوچکترین عضو از جامعه بزرگ یاوران نماز نکاتی را از باب دلسوزی و دغدغه شناسی به مسئولین و مردم شهرستان ممسنی و رستم در باب کم‌توجهی و عدم فرهنگ‌سازی مناسب برای بزرگداشت والاترین فریضه الهی و مهمترین وظیفه انسانی و اداری مسئولین و مردم در شهرستان متذکر شدم:
1)مسئولین و کارکنان ادارات شهرستان ممسنی و رستم باید هم خود اهل نماز و نماز جماعت باشند و هم دیگران را به نماز دعوت نمایند:« «صِبْغَةَ اللّهِ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللّهِ صِبْغَةً وَنَحْنُ لَهُ عَابِدونَ».

نورباران بازدید : 245 دوشنبه 19 آبان 1393 زمان : 23:42 نظرات ()

 این گدازه‌ی آذر/ از گلوی پر تاول زاگرس/ پائین نمی‌رود
این بهمن داغ/ از نرگس بیمار زاگرس/ فرو نمی‌غلتد
این اختر کوچ سیه‌چادرها/ از دیرک استوار زاگرس/ سر برنمی‌زند
دریغا، دریغ!
اسب تنگه‌های گجستان/ از یال افراشته‌ی زاگرس/ بیرون نمی‌جهد
هیمه‌ی پاییزی ققنوس/ آتش در چشم خورشید خلید/ که تا بهار نروید
این مردان لر/ در کسوف/ بنه‌زاران بلوط/ بن‌های یورت/ سیه پوشاندند
اسماعیل! اینجا، هیچ کس، تو را، نشسته ندید/ نه شب و نه روز
اسماعیل! اینک خوابیده/ در سرزمین بی‌لحظه و نور/ چه می‌کنی؟
لابد با خاکستر پرهایت/ خدنگ آتش گذشته‌ی آرش را/ از جانب جیحون/ بر سینه‌ی اروند می‌نشانی!
لابد بر شانه‌های شکسته‌ات/ ان اجاق همیشه روشن را/ صخره به صخره/ از مشعل دریای پارس/ برای کومه‌های باران‌خیز خزر/ به سوغات می‌بری؟
لابد با شیار خشکیده‌ی چشمانت/ ایل راهی کشیده‌ای/ از کپنگ تا تخته‌سیاه/ از نی لبک/ تا سمفونی‌های الفبا/ از خیمه‌های باد/ تا مدرسه‌ی آفتاب
آه ای شهد ریخته پرسنگ/ کجا کندوی قلبت شکست؟/ که زنبوران مست/ از بنفشه‌زاران اسپیددژ/ دل برنمی‌کنند!
آه ای لبخند گم شده!/ شمع محفل ما کجاست که سینه‌های فراخ مردم دشت/ طغیان شیون را/ اشک آجین می‌کنند.
***
 

نورباران بازدید : 286 یکشنبه 18 آبان 1393 زمان : 23:28 نظرات ()

تعداد صفحات : 4

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 61
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 246
 • باردید دیروز : 590
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 246
 • بازدید ماه : 7,728
 • بازدید سال : 67,291
 • بازدید کلی : 749,024