close
تبلیغات در اینترنت
ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،مجلس،نماینده،سورنا،بابامنیر،دل
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهور،جاوید،بکش،دشمن زیاری،نورباران،جلیل،گجستان،مالکی،شولستان،کوپن،تنگشیو،شهید،شعر،شاعر،معارفه،فهلیان،گورک،پارسیان،کتی،شیراز،تهران،زیردو،کلگاه،عمله،بلوط،عسل،من،ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،

به قلم سردبیر
از آنجا که تمدن ها و آب‌وادی‌ها و روستاها در کنار رودخانه‌ها تولد می یافته اند حاشیه ی رودخانه کتی "kati" نیز محل زندگی کشاورزان و دامداران و بخشی از ایلیاتی های ممسنی بوده است. در این نوشتار هدف ما صرفاً معرفی روستاهایی است که در حاشیه ی این رودخانه وجود داشته اند اما به دلایل مختلف از 30 الی 40 سال گذشته ویران و خالی از سکنه شده اند و می خواهیم تا نام آنها از صفحه ی تاریخ روستایی ممسنی به فراموشی سپرده نشود.
رودخانه ی کتی از کوه های شرقی ممسنی در حدفاصل منطقه ی بوان، دشمن زیاری و شمال ارتفاعات روستای هرایرز سرچشمه می گیرد. در کنار سرچشمه ی آن پنج تا هفت خانوار روستایی ایلیاتی ممسنی با زندگی فصلی در آلونک هایی خشتی و پرچین هایی بلوطی به قول خودشان روستایی به نام "سر آب رود" را تشکیل داده اند. منظره ی بهاری این روستا در کنار سرچشمه و آبشار کوتاه این روستا از زیباترین و خوش آب و هواترین مناطق ممسنی به حساب می آیند. این آب زلال و معدنی از درّه های نیمه عمیق و جنگل های پرپشت بلوط به آرامی به راه افتاده و در مسیر خود از روستای کوچکی به نام "بِدِری bederi" و ویرانه های قدیمی روستای هرایرز و روستای فعلی آن به سمت جلگه ی نورآباد در حرکت است.

 

نورباران بازدید : 544 شنبه 04 بهمن 1393 زمان : 12:2 نظرات ()

به شهدا ادای دین کنید
ما زنده‌ها فکری به حال خودمان می‌کنیم

حسین سرکوهی
روستاهایی که در زمینه‌های مختلف در کشور نمونه باشند، به وفور مشاهده می‌شوند اما روستایی که با جمعیت چند ده خانواری تعداد 14 شهید تقدیم نظام و انقلاب کرده‌باشد، یک پدیده‌ی استثنایی محسوب می‌شود.
روستای نظرآباد در منطقه‌ی پشتکوه رستم در کنار روستاهای بکر و تیرازگان قرار دارد. بافت جغرافیایی انسانی روستا از حدود20خانوار تشکیل شده که بیشتر آنها طایفه ی ده تینی هستند.
این روستا 14 شهید داردکه 8 تن از آنها در روستا خاک شده اند که عبارتنداز: مرادقلی نظری،جان محمد نظری،علیدادنظری،نصیر نظری،حسین نظری،منصورنظری،خداکرم نظری و خداخواست نظری. شهدای گرانقدر کریم هنرپیشه در روستای اکبری، خیرالله کشاورز شهباز افشون، غضنفر و حبیب‌الله افشون، در روستای دودک مدفون هستند.
برای تهیه گزارش از این روستا به اتفاق دوستان نوربارانی و علی‌صفر انصاری راهی این روستا شدیم.
حسینقلی نظری از کهنسالان روستا که به قول خودش مردم اورا به لقب"پیرمرد کلاهی"می‌شناسد، در مورد تاریخچه و وجه تسمیه روستا گفت: در شهریور سال 1320 که حسینقلی خان از تبریز  آمد و این روستا را به ما داد، آن زمان این روستا"گره"نام داشت و به دلیل که بین دو رودخانه محصور بود به آن گره می‌گفتند تا سال1360 که علیداد نظری به شهادت رسید.
 

نورباران بازدید : 363 یکشنبه 21 دي 1393 زمان : 23:44 نظرات ()

ماهنامه ماهنامه نورباران در ستون ویژه ای به نام "روستا باران" به کمک شما دوستان و خوانندگان به معرفی روستاهای شهرستان های ممسنی و رستم می پردازد. خوانندگان گرامی برای معرفی روستای خود، مشکلات، پتانسیل ها و قابلیت هایش مطالب خود را همراه با عکس برای  بررسی و چاپ در "نورباران" برای ما بفرستند.


به مشکلات روستای جویجان جاوید رسیدگی شود
 

عرفان حیدری

برای معرفی کامل شهرک جویجان به این روستا رفتم تا با شورای محترم و بزرگان این روستا گفتگو کنم که در بین راه شاهد صحنه‌هایی از برداشت شلتوک از سوی کشاورزان زحمت کش تنگ لله بودم. بعد از طی  حدود  44 کیلومتر به این روستا رسیدم.
این روستا دارای آب وهوای سرد در زمستان و معتدل تابستانی می‌باشد و دارای مناظری بکر و طبیعی از جنگل‌های بلوط، افرا، چنار و باغ‌های انار و انگورمی‌باشد. بنا برپارس نامه ناصری اسم روستا "جوزجان" به معنای "محل گردو" بوده و به علت وجود گردوهای فراوان به این نام معروف گشته است که در طول تاریخ تغییرصورت کلمه داده و به "جویجان جاوید" معروف شد. مردم این روستا بعد ازاینکه زلزله سال 89 خانه‌هایشان را خراب کرد به این منطقه مهاجرت کردند که با تهسیلات بانکی خانه‌های خود را محل جدید روستا ساختند و این روستا مرکزمجموعه روستاهای میدان سفلی و علیا، عالیشاهی، دره پلنگی، تنگ سیا علیا و سفلی می‌باشد که این مجموعه روستاها در زمان‌های قدیم به دلیل نزدیک شدن به مراتع و زمین‌های کشاورزی از روستای جویجان جدا شده و این روستاها را بوجودآورده‌اند.
 

 

 

نورباران بازدید : 515 یکشنبه 07 دي 1393 زمان : 23:6 نظرات ()

سعید رشیدی


امیدوارم طرح‌های نیازمند اعتبارات –چه استانی و چه ملی- و مصوب شده

و دستور گرفته، به زودی اجرایی شوند


ابتدا زیردو را معرفی می کنم. زیر شامل 6 روستا است که این روستا است که جایگاه علمی، فرهنگی، مذهبی و سیاسی خوبی را در سطح کشور، استان و شهرستان دارند.
زیردو در شهرستان رستم دهلیط چپ بخش مرکزی محسوب می‌شود اما با مشکلات فراوان ...
این منطقه دارای آثار تاریخی و مناطق گردشگری فراوانی است که نیازمند رسیدگی و اجرای طرح‌های توریستی و گردشگری است از جمله نقش رستم در منطقه منگودرز، تپه میرزا میرزا محمد که به قول آقای حبیبی قدمتش به پیش از میلاد می‌رسد و منطقه تفریحی نارنجون که سال‌هاست در حسرت جاده مانده و در صورت توجه می‌تواند به یکی از مناطق بکر تفریحی و گردشگری شهرستان رستم تبدیل شود تا گوشه‌ای از بار اشتغال‌زایی جوانان این خطه را به دوش بکشد.
الحمدللـه بنده‌ی حقیر به پشتوانه‌ی مردم، معتمدین و بزرگان این دیار،-که دست همه‌ی انها را می‌بوسم و به گرمی فشار می‌دهم- پیگیری‌هایی برای رفع مشکلات این منطقه انجام داده‌ام که امیدوارم نتیجه‌ای اجرایی و مثبت داشته‌باشد.
زیر دو سه مشکل اسای دارد که تعداد زیادی از مردم به خاطر این موضوعات به شهر مهاجرت نموده‌اند و خالی از سکنه بودن یکی از روستاهای این منطقه مؤید این صحبت است. این مشکلات عبارتند از: مشکلات آب شرب، نداشتن گاز، از بین رفتن جاده و راه و نیاز به تعمیر و بازسازی آن.
 

نورباران بازدید : 467 سه شنبه 29 مهر 1393 زمان : 12:11 نظرات ()

ماهنامه ماهنامه نورباران در ستون ویژه ای به نام "روستا باران" به کمک شما دوستان و خوانندگان به معرفی روستاهای شهرستان های ممسنی و رستم می پردازد. خوانندگان گرامی برای معرفی روستای خود، مشکلات، پتانسیل ها و قابلیت هایش مطالب خود را همراه با عکس برای  بررسی و چاپ در "نورباران" برای ما بفرستند.

نورباران بازدید : 810 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 21:30 نظرات ()

ماهنامه ماهنامه نورباران در ستون ویژه ای به نام "روستا باران" به کمک شما دوستان و خوانندگان به معرفی روستاهای شهرستان های ممسنی و رستم می پردازد. خوانندگان گرامی برای معرفی روستای خود، مشکلات، پتانسیل ها و قابلیت هایش مطالب خود را همراه با عکس برای  بررسی و چاپ در "نورباران" برای ما بفرستند.

این شماره: "مهرآباد" (مهرآوا) همین نزدیکی است

 

نورباران بازدید : 387 یکشنبه 13 مهر 1393 زمان : 12:11 نظرات ()

روستای "تل ریزی عمله"

گردآورنده:یوسف جهانشاهی

د‌ر این شماره‌ی نوربارن و ستون روستا باران، به سراغ یکی از محله‌های شهر نورآباد‌ رفتیم. لازم به ذکر است، این محله‌ د‌ر سال‌های قبل به عنوان یکی از روستاهای نورآباد‌ ‌ و اکنون به عنوان یکی از محله‌های این شهر محسوب می‌شود. د‌وستان عزیز د‌ر سایر محله‌های شهر نورآباد‌ نیز می‌توانند‌ دست به قلم ببرند و محله‌های خود‌ را برای نورباران معرفی کنند‌.

نورباران بازدید : 405 شنبه 01 شهريور 1393 زمان : 14:56 نظرات ()

به قلم سردبیر نورباران

به پاد‌اش یکسال برف وسرماخوری و پیاد‌ه‌روی‌های هفت-هشت ساعته‌ی سال‌های 68 و69 به پراشکفت، چند‌ین و چند‌ بار ازما خواسته‌شد‌ تا د‌ر ستون "روستا باران" مطلبی و خاطره‌ای د‌ر معرفی این منطقه‌ی محروم نگاشته‌شود‌...
قلم جرأت و توان سایش پوزه بر صفحات سنگلاخی و برفی‌اش را به د‌رستی نمی‌تواند‌ که ناهمواری وسنگلاخ‌هایش هر پا ود‌ست پوزه‌ای... که بد‌ بنگارد‌ را د‌ر هم می‌شکند‌ و د‌ل نمی‌د‌اند‌ که چگونه آن همه خاطرات پاک و د‌ل‌بریز را از تَمچه و لابلای تپش‌هایش به جست و جو بنشیند‌ که هر کد‌امشان د‌ر د‌هلیزی و د‌ره‌ای یقه‌ی د‌ل را به سختی چسپید‌ه‌اند‌ و با خون و د‌ل رگ عجین شد‌ه‌اند‌.
منتظر ماند‌ه‌بود‌یم تا پس از چند‌ین بارد‌عوت د‌ر ستون پیامک‌های نورباران قلم به د‌ستی زحمت خطاطی د‌رد‌ پاهای ورم کرد‌ه د‌ر مسیر جوزار تا چناربرگ و گویم و سرتنگ را به رشته‌ی تحریر د‌رآورد‌... منتظر بود‌یم تا با قلم آ شنایانی مثل "حمزه شریفی(کوهپیما)، میرزالی و امرالله حسنی و وفا نیک پور"ی از مد‌رسه‌ی بد‌ون د‌ر وپنجره و حیاط فرو ریخته‌شان نوشته یا نقاشی‌ای خیالی به د‌فترمان تحویل د‌هند‌. تا "رمضان حسنی و کریم کوهپیما"ای از " تل گرو" و "امام زاد‌ه سید‌ محمد‌" و کوه" پرپیر" و خرس و پلنگ هایش و رویاهایشان صفحه‌ای از نوربارانمان را مصور کنند‌... اما نشد‌.
و من به جای همه‌ی آنها که د‌وستشان می‌د‌اشته‌ام و می د‌ارم، می‌نگارم.

نورباران بازدید : 506 دوشنبه 08 ارديبهشت 1393 زمان : 9:35 نظرات ()

علی محمدی
در جغرافیای گمشده‌ی دشمن‌زیاری روستایی کوچک و پلکانی خودنمایی می‌کند که نامش را گلگون (ده‌گردو) نامیده‌اند. این روستا که دارای 30 خانوار و بالغ بر 150 نفر می‌باشد از شمال به جاده اصلی روستای "حمزه‌بیگی"، از جنوب به "دشت آزادگان"، از مشزق به "کلاه‌سیاه" و از مغرب به روستای "هجرت (کومه‌جا)" متصل می‌باشد.
نزدیکی به رودخانه ده‌گردو که آب زلالش را از سرچشمه‌های کوه "تاسک" وام می‌گیرد آب و هوایی متعادل و ذلپذیر را برای این روستا به وجود آورده‌است.
روستای گلگون از دیرباز پسوند ده‌گردو را به خاطر وجود درختان فراوان گردو با خود به یدک می‌کشد. وجود پوشش گیاهی و درختان بلوط که درس استقامت و پایداری را به انسان‌ها می‌آموزد بر جاذبه‌های گردشگری این روستا افزده‌است.

نورباران بازدید : 656 سه شنبه 10 دي 1392 زمان : 12:10 نظرات ()

حسین سرکوهی

تشکیل روستاها از قدیم بر اساس پدیده‌های طبیعی و چیدمان‌های انسانی است که در مناطق مختلف وجوددارد.
در ادامه‌ی جاده‌ی پشتکوه رستم مجموعه‌ی سه روستا در یک خط طولی در امتداد جاده قرار دارد که به "بکر" معروف است و از روستاهای "بکر سفلی، بکر علیا و بکر وسطی" تشکیل شده‌است.
این روستا در گلوگاه ورودی منطقه پشتکوه رستم و در مسیر روستاهای "تلخاب، سالاری، جلیل و ..." قراردارد و قدمت آن به قول اهالی به 300 سال می‌رسد که چندین دهه‌ی پیش شاهد رفت و آمدهای حاشیه‌ برانگیز غائله‌ی گجستان بوده‌اند.
مبدا گزارش این شماره‌ی "روستا باران" را روستای "بکر سفلی" انتخاب کردیم. "علی‌صفر انصاری" از اعضای شورای اسلامی که خود نیز طبع هنری دارد و از خطاطان و هنرمندان شهرستان رستم می‌باشد، گفت: "بکر سفلی با بیش از 300 نفر جمعیت که بیشتر آنها کشاورز و دامدار و بیکار هستند در مسیر اصلی سد تنگ شیو قراردارد و اگر این سد ساخته‌شود، به همراه شش روستای دیگر زیر آب می‌رود."
 

نورباران بازدید : 575 دوشنبه 25 آذر 1392 زمان : 16:25 نظرات ()

نورباران ممسنیناهید احمدی

کلگاه شیراز به آسمان نزدیک تر است تا به زمین

سرسبزی و دل انگیزی بوان را که بگذری ، در بین درختان تنومند بلوط، پاسگاه انتظامی چاه چنار را ملاحظه می کنی که مدت هاست با قدرت و صلابتش اقتدار وامنیت را به دوست داران طبیعت ارزانی می دارد. سمت چپ جاده اصلی و روبروی پاسگاه ، جاده ای آسفالت باریک و خطرناک ، میزبان قدم های شماست ، این جاده شما را به دل طبیعت رهنمون می کند که زیبایی و آرامش وصف ناپذیرش بر طراوت و زیبایی بهار می افزاید.

 

نورباران بازدید : 694 سه شنبه 28 آبان 1392 زمان : 9:40 نظرات ()

سید مرتضی موسوی

جنوب غرب نورآباد ممسنی است. باماشین ده دقیقه را که طی کنی راه آسفالتش تو را مهمان مردم خونگرمش می‌کند. البته باید سر راهت برای روستاهای "کلگاه علیا و سفلی" دستی هم تکان دهی، راه روستاهای بردنگان نیز از کنار "ما‌‌‌‌ل‌محمود" رد می‌شود البته خدا خیرشان بدهد از بس با ماشین هایشان تند می روند همه ما دیگر "دهقان فداکار" شده‌ایم. خلاصه وقتی اول روستای مال‌محمود می‌رسی می‌بینی که ما آن طرف آب قرار گرفتیم  اما به خدا ما غربی نیستیم هنوز به هم سلام می‌کنیم زنان و مردان ما هنوز شرم وحیا دارند.  شرم و حیایی در حد حجم همه‌ی ذرت‌ها و گندم‌هایی که دستان پینه بسته کشاورزان‌مان برداشت می‌کنند البته چند سالی است که کود کیسه‌ای چهل هزارتومان به آنها فشار می‌آورد اما هدف چیز دیگری است؛ پیشرفت هرچند با سختی.

یادش به خیر، وقتی که رودخانه‌مان هنوز از تشنگی نمرده‌بود برنج (چمپای) ما واقعاً عطرو طعم عجیبی داشت. از جاهای دور و نزدیک برای خرید می‌آمدند. دانه‌ی برنج‌مان کوتاه اما طبع طعمش بلند و دوست داشتنی بود. حاصل دسترنج همین مردمی بود که دست‌هاشان پینه داشت نه از کشورهایی بود که با ما کینه داشت. قیمتش هم کم بود شاید به تعداد دهانه‌های پل ورودی‌ روستایمان یعنی پنج تا البته قیمتش به زور به پانصد می‌رسید نه پنج هزار.

نورباران بازدید : 773 شنبه 13 مهر 1392 زمان : 14:25 نظرات ()

سید کامبیز حسینی

22کیلو متری نورآباد و 7 کیلومتری خومه‌زار گردنه‌ی "گوش مرک" "بایم دون" را که بگذری دشتی زیبا و دل‌انگیز را مشاهده‌می‌کنی که در سایه‌سار درختان زیبای بلوط، بادام، بنه ، کلخنگ و....با طبیعت زیبا و جاودانش، روستای جونگان در آنجاواقع گردیده. در بهار، دل انگیزی دشت و دمن در جونگان بر طراوت و زیبایی آن جلوه ای خاص می‌دهد.

در دل این دشت سبز و خرم با دورنمای دماوند کوچکش"کوه پیره" در کنار چشمه‌ساران و گل‌های شقایق و بابونه و خاطرات ییلاق و قشلاق به جا مانده از پدران دیروز، هر شنونده و مخاطبی شیفته می شود.

روستای جونگان متشکل از چند پاره ده "دم قنات، تل خندق علیا، تل خندق سفلی، پودنک و شور" می‌باشد که مجموعاً 300 خانوار هستند. ساکنین روستا هم از ایل ممسنی هستند وتعدادی از بیگدلی‌های ایل قشقایی نیز در سال‌های اخیر در جونگان سکنی گزیده‌اند، چرا که جونگان در بخش مرکزی، مرز بکش با ماهور میلاتی قراردارد. شغل اصلی مردم، کشاورزی و دامداری است. با وجود تعداد 235حلقه چاهی که در اختیار کشاورزان منطقه است اما متاسفانه خشکسالی‌های چند سال اخیر بر پیکره جاودان و سرسبز جونگان خسارات جبران‌ناپذیری واردنموده که جا دارد مدیران شهرستان توجه بیشتری نسبت به کشاورزان و دامداران داشته‌باشند.

نورباران بازدید : 583 سه شنبه 09 مهر 1392 زمان : 14:51 نظرات ()
روایتی از جنس بلوط
نورباران-بلوط اسدی
ابوذر شریفی نسب

از مرکز شهرستان رستم، جاده ی گجستان را که ازسر بگیری، حتی اگر نخواهی، مسیر تو را به سوی طبیعتی دل‌انگیز می‌برد که بیشتر، درختان بلوط جلوه‌گری می‌کنند. تقریباً 15 کیلومتر بعد از پل گجستان به روستایی می‌رسی که نامش با نام همین بلوط‌ها، استوار مانده‌است.
روستایی به نام "بلوط اسدی"
نورباران بازدید : 733 یکشنبه 10 شهريور 1392 زمان : 15:54 نظرات ()

همیشه نام ها بیان واقعیت کامل یک مطلب، جا و یا یک حادثه نیست. با شنیدن نام روستای "دشت" روستا و مکانی جلگه‌ای، وسیع و هموار برای انسان تداعی می گردد اما روستای دشت شهرستان رستم در منطقه‌ای کوهستانی و تپه‌ای و روستایی کوهپایه‌ای به حساب می‌آید که خانه‌های آنها بیشتر در میان تپه‌های کوهستانی و با مصالح محلی ساخته‌شده‌است اما کم‌کم راه آجر، سیمان، فلز و بتون به روستا بازشده و خانه‌ها به سمت و سوی مقاوم‌سازی می‌روند.
این روستا از روستاهای قدیمی شهرستان رستم در بخش سورنا است و اکثریت افراد جمعیت 250 خانواری این روستا از طایفه‌دشتی می‌باشند. آنها حدود 600 سال پیش از منطقه دشتی بلوطک (برازجان بوشهر) به این منطقه مهاجرت نمودند.
نورباران بازدید : 337 شنبه 17 فروردين 1392 زمان : 17:9 نظرات ()

روستای تیرازجان به همراه چند روستای (اطراف) "لَه‌چَرا"، "تفت"، "دره‌پلنگی"، "تل‌تنبکی" و "کَل‌کنار" بالغ بر 200 خانوار و بیش از 990 نفر جمعیت دارد که روستاهای زیرمجموعه‌ی آن عشایرنشین بوده و مناطق ییلاقی آنها در استان کهگیلویه و بویراحمد است.
به گفته‌ی اهالی، این روستا به دلیل شیب تند و سرعت زیاد آب به "تیز‌آبگان" مشهور بوده و بعدها به صورت اسم "تیرازجان" آمده‎‌است و عده‌ای نیز می‌گفتند که نام قبلی روستا "تیر-از-جان" بوده که بعدها به تیرازجان معروف می‌شود.
عده‌ای از پیرمردان روستا نیز نقل می‌کنند که حدود 170 تا 200 سال پیش گروهی از منطقه‌ی "چوبال" از منطقه‌ی پشتکوه به اینجا آمدند و بعدها به طایفه‌ی "چوبالی" معروف می‌شوند و در کنار عده‌ای از سکنه‌ی سادات امامزاده محمود و بویراحمدی‌ها بافت جمعیتی روستا را تشکیل می‌دهند.
برای آگاهی از مشکلات و پتانسیل‌های منطقه به روستای تیرازجان رفته بودیم. مسجد روستا در حال نوسازی و تعمیر بود و از وضعیت مدارس روستا از اهالی جویا شدیم. یکی از دختران روستا گفت: در روستا مدرسه ابتدایی و راهنمایی مستقر است و به نظرم پایه سوم راهنمایی تشکیل نمی‌شود و به خاطر مشکلات ایاب و ذهاب و نداشتن دبیرستان، خانوداه‌ها به دختران برای تحصیل در مقطع دبیرستان در روستاهای اطراف اجازه نمی‌دهند.
برای آگاهی و اطلاعات بیشتر به دهیار و اعضای شورای اسلامی مراجعه نمودیم که متاسفانه آنها حضور نداشتند. به قول اهالی این افراد بیشترین وقت خود را در اداره‌های شهرستان برای کسب بودجه و امکانات سپری می‌کنند اما هیچ چیزی عایدشان نمی‌شود و وضع روستا همیشه بر روال سابق است.
 

نورباران بازدید : 632 شنبه 15 مهر 1391 زمان : 15:0 نظرات ()

آیا روستای محروم و بودن آب در ایران وجود دارد؟ دی پیش بعد از پالایش اطلاعات آمارگیری سال 90 در روزنامه‌ها و سایت‌ها خواندم که عادل‌آذر رئیس مرکز آمار ایران آمار جالبی را ارائه‌داده‌است. رئیس مرکز آمار ایران اظهار داشته: "100 درصد مردم ایران از برق، 97 درصد از آب شرب و بیش از 80 درصد از گاز برخوردار هستند."قطعاً بیشتر روستائیان و روستازادگان از ارائه‌ی این آمار خوشحال شده و در ثانی این آمار، اساس و پایه‌ی برنامه‌ریزی‌های کلان کشور می‌شود اما به نظر می‌رسد که حرف‌ها و حدیث‌های آمارگیری سال 90، هنوز ادامه‌دارد و یا این آمار به درستی انجام نشده و یا در پالایش آمار اشتباهی صورت گرفته‌است.
 

نورباران بازدید : 737 جمعه 31 شهريور 1391 زمان : 9:45 نظرات ()

در شهرستان های ممسنی و رستم گمنامی و منزوی بودن آثار تاریخی مسئله‌ای تازه نیست


روستای مراسخون در 45 کیلومتری شمال غرب شهرستان ممسنی و انتهای شمال غربی شهرستان رستم قراردارد و با استان کهگیلویه و بویر احمد هم مرز است. نام این روستا مرکب از دو واژه (میراث) و (خون) می‌باشد که دلیل نام‌گذاری آن‌را باید در درگیری‌ها و کشمکش‌های قدیمی و خونین، خوانین باشت باوی و رستم برای به دست آوردن این منطقه جستجو کرد که گاه این درگیری‌ها به کشتن تعدادی از افراد منجر می‌شد و همین عامل باعث شد که روستا به "میراث‌خون" معروف شود.
"مراسخون" بدلیل داشتن زمین‌های مطلوب و حاصلخیز و همچنین موقعیت جغرافیای مناسب همواره مورد توجه خان‌های آن دوران بوده‌است و بدست آوردن آن را نوعی افتخار می‌دانستند.کم‌کم با گذشت زمان و جهت تسهیل در تلفظ نام روستا، در لهجه‌ی محلی به "مراسخون" شهرت یافت.
 در گذشت زمان، با زیاد شدن اهالی روستا و بوجود آمدن گروه‌ها و طوایف مختلف مراسخون به دو بخش مراسخون "سفلی" و"علیاء" تقسیم گردید که فاصله تقریبی دو روستا یک کیلومتر است.

 

نورباران بازدید : 1008 چهارشنبه 11 مرداد 1391 زمان : 17:46 نظرات ()
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 58
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 197
 • باردید دیروز : 590
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 197
 • بازدید ماه : 7,679
 • بازدید سال : 67,242
 • بازدید کلی : 748,975