close
تبلیغات در اینترنت
ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،مجلس،نماینده،سورنا،بابامنیر،دل
loading...

نورباران ویژه ممسنی و رستم

ماهور،جاوید،بکش،دشمن زیاری،نورباران،جلیل،گجستان،مالکی،شولستان،کوپن،تنگشیو،شهید،شعر،شاعر،معارفه،فهلیان،گورک،پارسیان،کتی،شیراز،تهران،زیردو،کلگاه،عمله،بلوط،عسل،من،ممسنی،رستم،خومه زار،مصیری،کوپن،نورباران،

پروین موسوی مدیر مرکز توانبخشی المهدی نورآباد از بی تفاوتی مسولین شهرستان علی‌الخصوص نماینده مردم در مجلس نسبت به این مرکز، اظهار گلایه نمود.
پروین موسوی در گفتگو با محسن ضرغامی خبرنگار نورباران گفت: اینکه تنها مرکز خیریه در شهرستان هست و مسولان توجهی به آن نمی کنند ناراحت کننده است! مسولین فقط از این مرکز بازدید نموده اند و هیچ کمکی به ما نکرده اند. نماینده محترم شهرستان با توجه به اختیاراتی که دارند می توانستند به این مرکز کمک کنند ایشان دستشان برای کمک باز هست وقتی نماینده شهرستان نسبت به مرکز خیریه شهر بی مهری می کنند چه توقعی می توان از سایرین داشت؟ البته کم لطفی است اگر از کمک های نهادها،افراد و اداراتی که به مرکز لطف داشتند و در حد توانشان به ما کمک کردند یاد نکنیم همچون فرمانداری،شهرداری و اداره گاز که از همه ی آنها سپاسگذاریم.
مدیر مرکز توانبخشی المهدی نورآباد افزود: ما برای شخص حقیقی دکتر احترام خاصی قائل هستیم اما ایشان به عنوان نماینده شهرستان نسبت به مرکز کم لطفی می کنند.این بچه ها کسی را ندارند مرکز المهدی تنها جایی هست که از آنها نگهداری می کند ما نیازمند یاری مسولین و مردم هستیم. ایشان از مرکز بازدید کردند اما این بازدیدها بیش از آنکه برای ما حاصلی داشته باشد اغلب جنبه تبلیغات داشته است. انتظار ما کمک مردم و مسئولین شهر به خصوص جناب آقای دکتر شفیعی هست که با توجه به جایگاهی که دارند می توانند کمک یار ما باشند.
 

نورباران بازدید : 559 پنجشنبه 13 فروردين 1394 زمان : 15:19 نظرات ()

عبدالرضا مرادی
مردم در روز 22 بهمن ماه به طور یکپارچه در خیابان ها حضور می یابند


مردم خودشان سیاستمداران را درس می‌دهند و نیاز به نقشه راه ندارند


کلیات لایحه بودجه سال۹۴ با موافقت ۲۱ نفر از اعضا در کمیسیون تلفیق تصویب شد و باید شاهد طرح بودجه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی باشیم. بودجه امسال بنا به صحبت های مسئولان تفاوت‌هایی اساسی با لایحه بودجه در سال های گذشته دارد. دغدغه های تحریم و پایین آمدن قیمت نفت و تکیه بر تولید ملی از مهمترین فاکتورهای آن قلمداد می شود. برای آگاهی بیشتر از این مورد صحبتی با عبدالرضا مرادی نماینده دوره هشتم مجلس شورای اسلامی داشتیم.
وی سه سال متمادی عضو کمیسیون تلفیق بودجه بود و با توجه به اشراف خود بر قانون بودجه توانست بودجه های عمرانی خوبی برای ممسنی و رستم به ارمغان بیاورد.با هم می خوانیم.
 

نورباران بازدید : 2079 دوشنبه 11 اسفند 1393 زمان : 17:18 نظرات ()

بی‌حهت نیست که امپراطور بزرگ فرانسه "ناپلئون بناپارت" می‌گوید: مادر با دستي گهواره و با دست ديگر جهاني را تكان مي‌دهد.
مادر واژه‌ای است که در طول زمان بر حرمتش افزوده می‌شود به خصوص که مادران ایلیاتی باشند و در کنار تنهایی، فقر، ترس از غارت دزدان و ظلم خوانین ملجا و پناهگاه فرزندان و ایل خود باشند. شیرزنانی که خستگی نمی‌شناختند، سکون برایشان معنا نداشت و همیشه در رفت و آمد بودند اما امروزه بسیاری از آنها گرفتار زندگی شهرنشینی شده و با امراض امروزی از قبیل رماتیسم و ... زندگی را سپری می‌کنند و بعضی‌ها هم چون حاج افروز در شهر احساس دلتنگی می‌کنند.
نورباران در رویه‌ای جدید پای صحبت‌های مادران دیروز می‌نشیند تا یادآور خاطرات و زندگی گذشته آنها باشد. قدم اول، مهمان اندیشه‌های حاج افروز علی‌پور از شهرستان رستم بودیم. با هم می‌خوانیم.

نورباران بازدید : 886 شنبه 02 اسفند 1393 زمان : 18:3 نظرات ()

ارتباط با اصحاب رسانه یکی از حلقه های گمشده من در شهرستان بود که به آن دست یافتم

 

به گزارش خبرنگار نورباران در این دیدار ابراهیم حسینی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان داشت: این مراسم با هدف استفاده از رهنمودها و پیشنهادات امام جمعه ممسنی در بهبود حرکت رسانه ها انجام گرفته است.
وی افزود: کار خبرنگار از جمله کارهای سخت و پر مشقت است رسانه ها اموری که انجام گرفته و اموری که انجام نگرفته را اطلاع رسانی می کنند اما این گفتن و این اطلاع رسانی پیامدهایی دارد.
رسانه ها باید کارهای مثبت و مسائل انتقادی را با هدف پیشرفت و توسعه شهرستان بیان کنند موارد انتقادی نباید با نگاه طایفه ای و جناحی باشد بلکه باید همراه با راهکار باشد. برخی انتقادات نیز نباید گفته شود اگر مطلبی به نظام ضربه می زند باید از هنر بایکوت خبری استفاده کرد.

وی همچنین گفت: 19 نفر در شهرستان ممسنی در حوزه های رسانه ای فعالیت می کنند و تعامل خوبی با ادارات دارند. علاوه بر سایت ها و وبلاگ ها مطبوعاتی چون نورباران، عصر مردم، فراسو ، لیدوما، دلگشا و ... در سطح شهرستان توزیع می شود که نشان از وضعیت مطلوب مطبوعات در ممسنی است و تنها نیاز به تعامل بیشتر سیستم اداری با آنها داریم. وضعیت نشریات در شهرستان خوب است که امیدواریم تعامل خوبی بین ادارات، دولت و مردم با رسانه ها برقرار شود و اطلاع رسانی و شفاف سازی نیز در این حوزه صورت گیرد.
حاج جواد خداپرست خبرنگار صدا و سیما در شهرستان در این دیدار گفت: در بین رسانه های شهرستان تعامل خوبی وجوددارد و این عامل باعث شده که رسانه در سطح استان دارای جایگاه باشند و نمایندگی صدا و سیمای ممسنی و رستم در سطح استان در مقام دوم باشد.

 

 

نورباران بازدید : 408 یکشنبه 12 بهمن 1393 زمان : 23:3 نظرات ()

 

وقتی نیروی اراده و پشتکار با قدرت و جوانی عجین می‌شود و پشتا پشت، ثمره و نتیجه‌اش، پیشگامی و پیشرفت روزافزون است. این نیروی بالقوه در وجود هر جوان و مرد آینده‌نگری وجوددارد، باید به تلنگری و سرانگشت اشارتی بیدارش نمود.
پیام گرجی جوان پرحوصله و با بصیرتی است که در سایه‌ی اراده و توکل، هم نان‌آور خانواده است و هم پیشروی جوان‌های هم‌عرض و همتای خود. هم کارگر است و هم دانشجوی ممتاز، هم کارآفرین است و هم مدیر فنی ...
گوشه‌هایی از صحبت‌های این جوان فرهیخته‌ی نورآبادی را با هم می‌خوانیم ... خواستن توانستن است.

 

نورباران بازدید : 447 جمعه 19 دي 1393 زمان : 11:23 نظرات ()

کار شما باعث می‌شود که مسئولان بهتر حرکت کنند و رفع مشکل آنها سرعت پیدا کند و بینش مردم نسبت به نظام مثبت‌تر باشد

از دیرباز روحانیون و علمای دین ملجأ و پناهگاه مردمی و مورد خطاب آنها برای بیان درد‌دل‌ها، مشکلات و گلایه و صحبت‌های خودمانی بوده‌اند و در پناه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، ائمه‌ی جمعه در شهرستان‌ها به عنوان نمایندگی دفتر ولایت فقیه و رهبری راهگشا و گره‌گشای مشکلات مردمی و طرف مشورت عمومی بوده‌اند. با توجه به این رویه و تجدید دیدار با امام جمعه‌ی محترم شهرستان رستم و بنا بر درخواست‌های مردمی که به صورت پیامک به سامانه‌ی نورباران ارسال شده‌بود با هماهنگی حاج جواد خداپرست خبرنگار و فعال مطبوعاتی در شهرستان رستم ساعاتی را در محضر امام جمعه شهرستان رستم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خرسندی بودیم و با دیدگاه‌های ایشان آشنا شدیم.


 

نورباران بازدید : 437 شنبه 13 دي 1393 زمان : 10:47 نظرات ()

پادشاه قاجار به دلیل دشمنی با ایل لر، ممسنی را واگذار کرد

می‌شود‌ از گذشته‌ها چشم پوشید‌ اما نمی‌شود‌ فراموششان کرد‌، می‌شود‌ ند‌ید‌، اما نمی‌شود‌، نگفت، باید‌ د‌ید‌ و گفت. از آنچه پیر د‌ر آیینه و جوان د‌ر خشت خام می‌بیند‌. بزرگان و ریش‌سفید‌ان هر قوم و قبیله‌ای پایه‌ها و ستون‌های محکم و استوار اجتماعی اند‌یشه‌هایی هستند‌ که صد‌اقت و پاکی، مهر و وفا، مهمان نوازی و ایلیاتی‌گری گذشته را به توبره‌ی د‌رویشی با خود‌ حمل می‌کنند‌ و شاید‌ تنها بهره‌ی ما شنید‌ن است –که مد‌تی است فکر عملکرد‌هایمان کمرنگ‌تر شد‌ه است.-
شاید‌ برای من و شما کمی بی‌معنی باشد‌ که چگونه یک کلام و یک حرف تا سال‌های سال سند‌ محکم و تکیه‌گاه افراد‌  می‌شد‌ و یا چگونه چند‌ تکه سنگ، مرزی را برای سال‌ها ترسیم می‌کرد‌ که هد‌فش استواری مهر و محبت باشد‌ و همزیستی. کارکرد‌هایی که ما امروزه غرق د‌ر تکنولوژی و بوروکراسی و چشم و هم چشمی‌ها انجام می‌د‌هیم، شاید‌ برای ما از همه چیز عجیب‌تر باشد‌.
بزرگان قوم و قبیله را باید‌ شناخت، اند‌یشه‌هایشان را و پای روایت‌های تاریخی‌شان نشست. این شماره نورباران و شما خوانند‌گان، مهمان صحبت‌ها و اند‌یشه‌های ملالهراسب اسکند‌ری هستید‌. با هم می‌خوانیم...

 

 

نورباران بازدید : 1570 چهارشنبه 10 دي 1393 زمان : 21:6 نظرات ()

روستای کوپن مرکز بخش سورنا در مرداد ماه سال 91 از سوی هیئت دولت به عنوان شهر معرفی گردید و پس از انتخابات اخیر شورای اسلامی شهرها و روستاها، مهندس سعید امینی به عنوان دومین شهردار شهر تازه تاسیس کوپن معرفی شد.
مهندس سعید امینی در گفتگویی با حسین سرکوهی خبرنگار نورباران در شهر کوپن گفت: خدا را شاکر و سپاسگزارم که توانی عنایت فرمود تا بتوانیم با حمایت‌های نماینده محترم شهرستان‌های ممسنی و رستم، امام جمعه شهرستان رستم، فرماندار محترم شهرستان رستم، بخشدار محترم بخش سورنا، اعضای محترم شورای اسلامی شهر کوپن، پیگیری پرسنل زحمت‌کش شهرداری و همچنین همکاری مردم ولایت مدار و شهید پرور این دیار و همکاری روسای محترم ادارات خدماتی را در شش ماهه‌ی اول سال 93 را به اطلاع مردم محترم شهر کوپن برسانیم که بخشی از خدمات به شرح زیر اطلاع رسانی می شود.
 

نورباران بازدید : 454 دوشنبه 08 دي 1393 زمان : 13:33 نظرات ()

اندکی دغدغه های رسانه ای و پیگیری بعضی از مسائل شهرستان که مردم عزیز از طریق سامانه پیامکی نورباران از ما خواسته بودند عاملی شد تا گفتمانی را مهمان مهندس رهام پیکری فرماندار شهرستان ممسنی باشیم. با هم می خوانیم.


نورباران: ارتباط رسانه ها با ادارات و بالعکس و تاثیر آن را بر پیشرفت شهرستان چگونه ارزیابی می کنید؟
 پیکری: ما از روز اول گفته ایم که رسانه باید باشد و فعال تر عمل نماید تا مردم وجود و تاثیرگذاری آن را مشاهده کنند و مسئولان نیز جایی که صحبت از رسانه می‌شود خود را پشت کوله‌بار سوالات پاسخ داده‌نشده، پنهان نکنند. اما اینکه چرا بعضی از ادارت پاسخگو نیستند من این نظر را دارم که بعضی از ادارت ما سیستم مدیریتی آنها جای تامل دارد که چرا به این سبک عمل می‌کنند ... در شهر نورآباد به عنوان مرکز شهرستان ممسنی در زمینه‌ی مدیریت شهری متاسفانه ضعف عمده وجوددارد و این از الآن نیست و از سال‌های قبل به ارث رسیده‌است. در بحث ساخت و ساز درصد بالایی از آنها غیرمجاز است و ما هم بعضاً شنیده‌ایم این راهنمایی و هدایت از سوی بعضی کارمندان شهرداری صورت می‌گیرد. برای جلوگیری از این موارد تخلف چندین باز از شهرداری تقاضای برخورد داشته‌ایم و حتی خواسته‌ایم این موضوع در کمیسیون ماده 100 مطرح شود تا دستور تخریب آن را صادر کنیم اما به شکل دیگری تعاملات در جهت خلاف انجام می‌گیرد. یک جای این بحث سیاست‌های بیمه‌ای ضعیف کلان در کشور است و بخش دیگر اینکه ما عادت به تخلف کرده‌ایم. متاسفانه در سطح شهر یک مدیریت معماری و شهرسازی یک پارچه نداریم و این تغییر هم به علت نداشتن حس تعامل و همکاری بین مردم و ادارات است. اگر یک نهاد و یا یک مجموعه پاسخگو و عملگرا باشند مردم نیز به طبع همین روال را دنبال می‌کنند. ما به صورت غیرمجاز خانه می‌سازیم و بعد به صورت ارتباطی از طرق مختلف، امکانات می‌گیریم.
عمده ادارت خدماتی و شبکه‌ی بهداشت باید پاسخگویی بهتر داشته‌باشند و کمتر افرادی هستند که بگویند ما به فلان اداره مراجعه کردیم و پاسخگو بودند. مانع ایجادکردن و مچ‌گیری خیلی راحت است اما در انجام کارها باید تسهیل ایجادکنیم. در این میان بعضی از مردم هم مقصر هستند چرا که در بسیاری از موارد تخلفات ادارت را اعلام نمی‌کنند و احساس می‌کنم مردم به قانع بودن عادت کرده‌اند.
نورباران: بحثی دیگر مطرح می‌شود این است که ارباب رجوع از ترس اینکه مبادا با گزارش تخلف فلان کارمند، در ادامه ی کارش تعلل و کارشکنی ایجاد شود، از این حق قانونی خود می‌گذرد.
پیکری: این بحث هم وجوددارد اما بعضی مواقع هم مردم به دلیل آگاهی نداشتن برای انجام کارها، مستقیم به فرمانداری مراجعه می‌کنند به عنوان مثال وقتی برق خانه قطع می‌شود تلفن فرمانداری به صدا درمی‌آید در صورتی که این وظیفه اداره برق است و در صورت پاسخگو نبودن، فرمانداری باید در جریان این کوتاهی و اهمال قرارگیرد.
 

نورباران بازدید : 372 پنجشنبه 13 آذر 1393 زمان : 9:59 نظرات ()

ملامحمد زهی از اطبا و محقین گیاهان دارویی ساکن شهر "سراوان" استان سیستان و بلوچستان با حضور در دفتر نورباران گفت: ما "نورآباد" را به نام "نور محمد آباد" می‌شناسیم که به اعتقاد ما "نورمحمد" شخصی بوده که در زمان نادرشاه افشار به مشرق کوچ نموده یا کوچانده می‌شود و بعد از مدتی چون نادرشاه افشار از این قوم بیمناک می‌گردد عده‌ای از آنها را به هند تبعید می‌کند که در آنجا "براهویی" شناخته‌می‌شوند و اصالت خود را از نورآباد می‌دانند.

با سپاس از: حاج کرامت گودرزی
 

نورباران بازدید : 562 یکشنبه 04 آبان 1393 زمان : 14:38 نظرات ()

* اگر امورات روزمره مردم به ما مربوط نباشد، پس چرا مردم ما را به عنوان مسئول خود برگزیده و انتخاب کرده‌اند

 

 

در جامعه‌ی اسلامی که رهبری و ولایت فقیه عنوان زعامت جامعه را دارد ائمه جمعه و نماینده‌های رهبری در شهرستان‌ها نیز به عنوان پدر معنوي مردم با تمام وجود براي آگاهی از مشکلات مردم و رفع آن از جان، مايه
مي‌گذارند و مانند یک خانواده‌ای بزرگ به کل جامعه نگاه می‌کند که مشکل تک تک آنها و تلاش برای رفع آن را مسئولیت اصلی خود می‌دانند.
مردم وقتي دلسوزي و اقدام سنجيده همراه با حکمت امام جمعه را مي بينند، احساس آرامش و اطمينان مي کنند و مطمئن هستند که ملجأ و پناهگاهی عظیم و سترگ برای ناملایمات روزگار و بی مبالاتی بعضی‌ اشخاص دارند و به همین دلیل است که مسیر حل مشکلات جامعه برای پیگیری از دفتر امام جمعه نیز می‌گذرد چرا که این مردم اعتقاد دارند امام جمعه نقش پدري در جامعه دارد.
مردم ممسنی هنوز طنین صدای مطالبه‌گرانه‌ی خود را از زبان امام جمعه دلسوز و مهربان شان در روز کلنگ‌زنی سد پارسیان –که امروز به دغذغه‌ی نیروها و جوانان بیکار تبدیل شده‌است-به یاددارند که به شیوایی، مطالبات مردمی را به گوش مسئولان وقت رسانید. برای آگاهی و تجدید دیدار و استفاده از رهنمودهای امام جمعه‌ی محترم شهرستان ساعاتی را میهمان وی بودیم.با هم می‌خوانیم.
 

نورباران بازدید : 508 شنبه 03 آبان 1393 زمان : 8:14 نظرات ()

عوامل موثر در موفقیت هر انسانی فراوان است: پدر، مادر، جامعه و فرهنگ عمومی و ... اما شاید مهمتر از همه تراوش خواستن‌ها و اراده‌های شخصی هر انسان و توانایی‌ها و پتانسیل‌های نهفته‌ی اوست که می‌تواند سوق دهنده‌اش در رسیدن به مسیر تکامل انسانی و شخصیتی باشد. به یقین اگر فرزندان‌مان به این خودباوری و فهمش واقعی از درون مایه‌های خود آگاه باشند و برسند، می‌توانند به والاترین درجات و ارزش‌های مادی و معنوی جامعه دسترسی پیدا کنند.
در این شماره به معرفی و ارائه‌ی نظرات کوتاه دو تن از جوانان خوش قریحه و باهوش کشورمان می‌پردازیم. دکتر رضا اکبری، ترک‌زبانی از دیار آذربایجان، استاد دانشگاه در رشته‌ی معماری و شهرسازی و دیگری همسر ایشان نفر اول دکترای شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی تهران از دختران خوب و فرهیخته‌ی ممسنی، دکتر سمانه خسروانی که در یکی از روزهای پایانی شهریور ماه 93 در دفتر نشریه نورباران مهمان ما بودند.
با هم گوشه‌هایی از صحبت‌های خوب این زوج جوان را می‌شنویم.
با سپاس از سرکار خانم سکینه انصاری
 

نورباران بازدید : 544 پنجشنبه 01 آبان 1393 زمان : 10:36 نظرات ()

 

 

با خبر شدیم که دکتر کوروش عزیزی معاون فرهنگی-دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بازدیدی از بیمارستان و مجتمع آموزش عالی ممسنی دارند. مسائل مربوط به طرح تحول سلامت در ممسنی و روند اجرایی مجتمع آموزش سلامت ممسنی شاید یکی از دلایل مصاحبه با دکتر کوروش عزیزی بود اما معرفی وی به عنوان یکی از فرزندان و افتخارات شهرستان ممسنی مهمترین دلیل ما برای انجام این مصاحبه بود. با هم می‌خوانیم.

نورباران بازدید : 601 شنبه 19 مهر 1393 زمان : 23:24 نظرات ()

به جای این کارها ارتباط و مراوده اجتماعی با مردم را زیاد کنید

نورباران: جایگاه خردورزی در شاهنامه در چه حدی است؟
شاهنامه در کنار تاریخ شاهان، پند و اندرز و حکمت دارد و باید خوب مطالعه شود و حتی شیوه حکومت داری و نصیحت شاهان نیز در آن است. این کتاب هویت ملی ایرانیان است و بیشتر شعرهای خردورزی وی جالب است.  در شاهنامه درباره خردورزی و خدمت به مردم زیاد مطالب وجود دارد و که نمونه بارز آن هفت بزم انوشیروان است.
دگر گفت مردم نگردد بلند
مگر سر بپیچد ز راه گزند
چو باید که دانش بیفزایدت
سخن یافتن را خرد بایدت
انسان زمانی به ارزش و مقام می‌رسد که از راه خلاف انسانیت و اخلاق دوری کند
و گر تخت جویی هنر بایدت
چو سبزی بود شاخ و بر بایدت
چو پرسند پرسندگان از هنر
نشاید که پاسخ دهیم ازگهر
وقتی از انسان پرسیدند چه هنر و یا تخصصی داری نباید از پول یا ثروت و جایگاه خانوادگی خود حرف بزنی و خود را به نژاد و مادیات نسبت بدهی.
 در بحث خردورزی 5 اصل برای انسان در شاهنامه ذکر شده‌است:
 

نورباران بازدید : 495 پنجشنبه 17 مهر 1393 زمان : 20:40 نظرات ()

ریاست و قدرت باعث شده از جنبه های فرهنگی و اخلاقی فاصله بگیریم

 

نورباران: کمی از خودتان برایمان بگویید؟
یداله انصاری فرزند مرحوم کُردی انصاری از طایفه انصاری (ده‌تینی) ممسنی هستم و مادرم از طایفه‌ی جلیل بویراحمد است. در سال 1325 در روستای سالاری در بین طایفه جلیل به دنیا آمدم. زندگی در آن زمان سختی‌های خاص خود را داشت. کمبود غذا، دارو و امکانات بهداشتی مشکلات مشترک همه عشایر و روستائیان بود.
تنها فرزند خانواده هستم و دو فرزند پسر و چهار دختر دارم. در سال 1375 بازنشسته آموزش و پرورش شدم. در سال اول تدریس، در بنکوی علی محمدخان کشکولی بودم و سپس در روستاهای مراسخون، تیرازجان و گل بابکان ادامه خدمت دادم و آقایان شیخ‌هاشم انصاری، شکراله شفیعی، یداله انصاری و ... از دانش آموزانم بودند.
همسرم نیز فرهنگی است. اوایل با ادامه تحصیلش مخالف بودم اما بعدها با شرط اینکه وی در سال اول امتحان دانشسرا موفق شود، کوتاه آمدم و ایشان نیز همان سال موفق به ورود به دانشسرای عشایر شد.
نورباران: شما فرزند کردی انصاری از عاملان اصلی جنگ گجستان و از مخالفین دولت پهلوی محسوب می‌شدید. چگونه معلم شدید؟
در سال 42 بهمن بيگي در سفری به ایل جلیل، می‌گوید چه کسی می‌تواند پسر کردی انصاری را نزد من بیاورد؟ يكي از بستگان ما به نام «برات بابايي» مي‌گويد اين پسر خواهر زاده پدرم است و من مي‌توانم او را برايتان بياورم. بهمن‌بيگي می‌گوید: چند ساعته بر مي‌گردي؟ جواب می‌دهد: 6 ساعته. بهمن‌بيگي ادامه می‌دهد: پس من 6 ساعت صبر مي‌كنم.
 برات بابايي خود را به محل ما در تنگ پراشكفت رستم می‌رساند اما ما آنجا نبودیم و مجبور به بازگشت می‌شود و به آقای بهمن‌بیگی می‌گوید: براي او پيغام فرستاده‌ام كه بيايد و در آن سفر نتوانستم بهمن‌بیگی را ملاقات کنم.
بعد از مدتی به شیراز نزد ایشان رفتم و  بلافاصله با تيمسار «طالب‌زاده اردوبادي» فرمانده ژاندارمري فارس تماس گرفت. طالب‌زاده اردوبادي بيشتر به نام تيمسار اردوبادي شناخته مي‌شد. بهمن‌بيگي ابتدا نزد وی رفت و چند دقيقه بعد به من گفتند که داخل بروم. تيمسار اردوبادي با ديدن من بلند شد و پس از دست دادن با من پرسيد، از پدرت چه خبر؟ پاسخ دادم تيمسار، پدرم ياغي است و در كوه‌ها به سر مي برد و من هم كه در مدارس عشايري درس مي خوانم ارتباطي با ايشان ندارم. بهمن‌بيگي بلافاصله رشته سخن را در دست گرفت و از سواد و دست خط من تعريف كرد و از من خواست نامه‌اي براي تيمسار بنويسم.
شروع به گفتن كرد و من مي‌نوشتم: «تيمسار سرلشكر اردوبادي، فرماندهي محترم ناحيه ژاندارمري فارس و بنادر . . . در ظل توجهات اعلاحضرت . . .»  ناگهان برگشت و گفت مي‌تواني بنويسي ظل؟ گفتم بله آقا، ظل يعني سايه. هر دو از دستخط و نوشتن من خوششان آمد. افسران بلند پايه هم دائماً به اتاق وارد و خارج مي‌شدند و با تعجب به من نگاه مي‌كردند.
بعد از جلب نظر تیمسار با همکاری اداره ثبت احوال، ماموري به نام «صنيع دانش» به ژاندارمري آمد و به من شناسنامه دادند. من آنجا هم شیرین زبانی کردم و گفتم صنیع از واژه صنعت می‌آید و به معنی آفریده شده است. به غیر از شناسنامه، 500 تومان هم پول به من دادند كه در آن زمان خیلی زیاد بود. اردوبادي از بهمن‌بیگی خواست که من در نظام بمانم و به دولت خدمت کنم اما بهمن‌بيگي پاسخ داد، تيمسار، اين پسر بايد برود معلم شود و من هم به ایل برگشتم و معلم شدم.
البته خوب یادم هست که وقتی چند سال بعد، پس از تيمسار اردوبادي، سرلشكر دَوَلّو فرمانده ژاندارمري فارس شد، نزدش رفتم او با فریدون‌خان جاویدی نشسته بود و به من گفت: مي‌گويند پدرت خيلي زرنگ بود، اما با يك فشنگِ اينطوري خلاص شد. چيزي در مخيله‌ات نباشد. صلاح نيست كه وارد منطقه بشوي. به او گفتم: تيمسار، من معلمم، هر جا دستور بدهيد مي‌روم و خدمت مي‌كنم. شما مگر مي‌خواهيد قصاص قبل از جنايت كنيد؟ اما تيمسار، پدر من قرباني شد. همان‌هايي كه پدر مرا كشته‌اند دستشان به خون سربازان و افسران رنگين است.
نورباران: روایت شما از جنگ گجستان چیست؟
 

نورباران بازدید : 1068 چهارشنبه 16 مهر 1393 زمان : 9:12 نظرات ()

سهند خسروی و کیارش سپاهی نوجوانانی از ممسنی که به اردوی منتخب تیم بسکتبال زیر 14 سال فارس راه یافتند و در این میان بعد از برگزاری دوره‌های متفاوت، سهند خسروی به عضویت تیم نونهالان فارس انتخاب شد. قبل از انتخاب نهایی، این دو نوجوان به همراه دکتر محمود خسروی –پدر سهند- در دفتر نورباران حضور یافتند.
کیارش سپاهی گفت: ما با هم در کلاس‌های بسکتبال حضور یافتیم و ترغیب و تشویق استادمان آقای ظهراب امیری باعث ادامه روند کار ما شد. ما در مدرسه فرهنگیان درس می‌خوانیم و در کنار درس به بحث ورزش هم اهمیت می‌دهیم.
سهند خسروی نیز که اکنون به عنوان عضو تیم بسکتبال نونهالان فارس در مسابقات کشوری انتخاب شده، گفت: حدود 5 سال است که بسکتبال را به طور مرتب با مربی گری آقای ظهراب امیری ادامه می‌دهم و ورزش کردن را پله‌ای برای ترقی و شکوفایی می‌دانم. همچنین ازآقای حمید عسکری سرپرست هیئت بسکتبال شهرستان وآقای جعفری رئیس تربیت بدنی تشکرمی‌کنم.
 

نورباران بازدید : 516 سه شنبه 15 مهر 1393 زمان : 9:48 نظرات ()

د‌‌ر سال 74 مؤسسه خیریه المهد‌‌ی (مرکز نگهد‌‌اری از معلولان ذهنی-جسمی) د‌‌ر نورآباد‌‌ راه‌اند‌‌ازی گرد‌‌ید‌‌. این مرکز بعد‌‌ از مد‌‌تی به بیمارستان قد‌‌یم و منزل استیجاری د‌‌ر جهاد‌‌ عشایر منتقل شد‌‌ والان نیز د‌‌ر یک مرکز اجاره‌ای د‌‌ر اسکان عشایر جنب اد‌‌اره آگاهی مستقر است. سید‌‌ه پروین موسوی مد‌‌یر این مرکز با حضور د‌‌ر د‌‌فتر نورباران گفت: د‌‌ر این مرکز تعد‌‌اد‌‌ 32 نفر از معلولان ذهنی-جسمی نگهد‌‌اری می‌شوند‌‌  و د‌ر مجموع 180 معلول که بیشتر آنها د‌ر خانه نگهد‌اری می‌شوند‌ د‌ر این مرکز پروند‌ه د‌ارند‌ و به خاطر خد‌مات و امکاناتی که بهزیستی به آنها ارائه می‌د‌هند‌ د‌ر این مرکز تشکیل پروند‌ه د‌اد‌ه‌اند‌.
سیده پروین موسوی گفت: د‌ر این مرکز 9 "ماد‌ریار" همکاری می‌کنند‌ که روزانه 3 نفر از آنها وظیفه نظافت و مواظبت از معلولان را بر عهد‌ه د‌ارند‌ به همراه یک مد‌یر، یک مد‌د‌کار، یک پرستار، آشپز، یک رخت‌شور، یک مد‌د‌کار و یک نگهبان شب فعالیت می‌کنند‌ که از بین آنها فقط یک نفر آقا هستند‌ و د‌کتر حمید‌ سالاری پزشک عمومی و د‌کتر قطمیری متخصص مغز و اعصاب به صورت رایگان معلولان را ویزیت می‌کنند‌.
موسوی اد‌امه‌د‌اد‌: این مرکز به صورت هیئت امنایی اد‌اره می‌شود‌ که "سید‌ابوالقاسم موسوی" رئیس هیئت امنا، "حاج هوشنگ قائد‌ی" مسئول جمع‌آوری کمک‌های مرد‌می و خانم "فاطمه جمشید‌ی" خزانه‌د‌ار هستند‌ که با وجود‌ جلب کمک‌های مرد‌می  متاسفانه با مشکلات ماد‌ی عد‌ید‌ه‌ای مواجه هستیم. این مرکز با پرد‌اخت حقوق کارکنان به طور متوسط 15 تا 20 میلیون هزینه د‌ارد‌ که شامل حقوق پرسنل، خرید‌ مواد‌غذایی، د‌ارو و امکانات پزشکی، مواد‌ شویند‌ه و بهد‌اشتی و ... می‌باشد‌ تازه اگر مشکل خاصی از جمله تعمیرات، وسایل و فوریت‌های پزشکی و ... پیش نیاید‌.

 

نورباران بازدید : 431 چهارشنبه 05 شهريور 1393 زمان : 10:22 نظرات ()

د‌‌ر شماره‌های قبل نورباران چند‌‌ گزارش و خبر از وضعیت کشاورزی د‌‌ر ممسنی به همراه اظهارنظرهای مسئولان به چاپ رسید‌‌ که این موضوع باعث واکنش بعضی از کشاورزان گرد‌‌ید‌‌. شاپور محمود‌‌ی مسئول خانه کشاورزان ممسنی با حضور د‌‌ر د‌‌فتر نورباران ضمن اشاره به مطالب چاپ شد‌‌ه، گفت: د‌ر ممسنی به علت فعال نبود‌‌ن مرکز تحقیقات جهاد‌‌ کشاورزی، به صورت سنتی کاشت می‌کنیم و اکثر زمین‌ها زیر 5 تا 10 هکتار مساحت د‌‌ارند‌‌ و به خاطر شرایط اقتصاد‌‌ی مجبور به چند‌‌ین کشت د‌‌ر سال هستیم. وی افزود‌‌: به ما می‌گویند‌‌ گند‌‌م بکارید‌‌ اما زمین برای برد‌‌اشت محصول بهتر گند‌‌م باید‌‌ آیش شود‌‌ و گذ‌شته از این هزینه‌های کاشت گند‌‌م د‌ر طی چند‌ سال اخیر افزایش چند‌ برابری د‌اشته اما قیمت گند‌م به صورت د‌رصد‌ی افزایش یافته‌است. به عنوان مثال د‌ر عرض د‌و سال گذشته قیمت کود‌ اوره از 2 هزار تومان به 45 هزار تومان رسید‌ه و باالطبع سایر هزینه‌ها نیز افزایش یافته‌است.
مسئول خانه کشاورز ممسنی با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه کارخانه‌های قند‌ ممسنی و یاسوج برای توسعه‌ی کشاورزی مناطق زاگرس جنوبی اد‌امه‌د‌اد‌: زمانی بیشتر کشاورزان زاگرس جنوبی خوراک این کارخانه‌ها را تامین می‌کرد‌ند‌ اما با بی‌تد‌بیری مسئولان این کارخانه‌ها از کارکرد‌ اصلی‌شان خارج شد‌ه و فقط با مجوز و پروانه‌شان شکر وارد‌ می‌کنند‌ و مسئولان به جای تشویق برای کشت‌های جایگزین و د‌اد‌ن تسهیلات مناسب ما را به کشت بی‌رویه محکوم می‌کنند‌ د‌ر صورتی که همه‌ی کشاورزان ممسنی به اند‌ازه‌ی چند‌ کشاورز د‌زفولی یا بند‌رعباسی کشت محصول خاص را ند‌اشته‌اند‌.

کشاورز نمونه‌ی سال‌های پیش ممسنی د‌ر خصوص استفاد‌ه‌ی بی‌رویه کشاورزان از سموم و کود‌های شیمیایی اظهارد‌اشت: وقتی مشتری‌ها و صاد‌رکنند‌گان به ما می‌گویند‌ ما هند‌وانه زیر 8 کیلو نمی‌خواهیم، ما برای فروش محصولات خود‌ مجبور به این کار هستیم. ما این را قبول د‌اریم که استفاد‌ه‌ی بی‌رویه از این سموم و کود‌ها جنایت علیه سلامت بشری است اما برای تطابق نسبی هزینه‌های کاشت و فروش مجبور به این کار هستیم و این کار ما د‌رست شبیه کار مسئولان و واردکنند‌گان  محصولات کشاورزی و بی‌کیفیت و مسئله‌د‌ار به کشور است.

نورباران بازدید : 364 سه شنبه 04 شهريور 1393 زمان : 18:18 نظرات ()

د‌ر آخرین لحظات چاپ «نورباران» ایمان د‌اود‌ی فرنگی‌کار ملی پوش ممسنی د‌ر تماسی با خبرنگار نورباران گفت: متاسفانه به علت آماد‌ه نشد‌ن ویزا و رواید‌ موفق به حضور د‌ر مسابقات جهانی لهستان نشد‌م. د‌ر این مسابقات می‌توانستم جایگاه خوبی د‌ر عرصه‌ی کشتی فرنگی به د‌ست آورم. قهرمان مسابقات د‌انشجویان کشور د‌ر سال 90 اد‌امه‌د‌اد‌: با توجه به این شرایط به همراه تیم ملی کشتی‌فرنگی و سایر غائبان جام لهستان از جمله آقای «عبد‌ولی» د‌ر مسابقات جایزه بزرگ «جام حید‌رعلی‌اف» آد‌ربایجان شرکت خواهیم کرد. وی افزود: این مسابقات در شهر باکو برگزار می‌شود و جایزه نفر اول هر وزن 10 هزار دلار، نفر دوم 5 هزار دلار و نفر سوم 2 هزار دلار است ضمن اینکه کشتی گیرانی در این جام موفق عمل نمایند با توجه به نتایج لهستان، برای باقیمانده‌ی سهمیه‌های جهانی و آسیایی شانس زیادی خواهندداشت.
داودی ادامه‌داد: عدم حضورم در لهستان صرفاً یک اتفاق بوده و تمام تلاش خودم را به دست آوردن مقام و سهمیه‌ی باقی مانده در مسابقات برون مرزی و بین‌المللی خواهم نمود. این مسابقات با توجه به حضور تیم‌های قوی آسیایی و سایر قاره‌ها از سطح بالایی برخوردار است و به امید خدا و با سعی و تلاش و در سایه‌ی دعای خیر مردم با دست پر از باکو بازخواهیم گشت.«نورباران» آرزوی موفقیت و سربلندی برای این قهرمان ملی دارد.
 

نورباران بازدید : 321 سه شنبه 04 شهريور 1393 زمان : 15:15 نظرات ()

کیانوش عربی

د‌ود‌ی است د‌ر این خانه که کوریم زد‌ید‌ن
چشمی به کف آریم و به این خانه بگرییم
بیگانه کند‌ د‌ر غم ما خند‌ه، ولی ما
 با چشم خـود‌ی، د‌ر غم بیگانه بگرییم
مد‌ت‌هاست به این می‌اند‌یشم که چرا شئون جابجاست، جایگاه افراد‌ معلوم نیست و هیچ چیز مشخص نیست و چرا ممسنی د‌ر چنین وضعی قرار گرفته است وآخرین نمونه اش را که امید‌ است واقعاً آخرین هم باشد‌ و تکراری بر و د‌ر آن نباشد‌ د‌ر انتخابات اسفند‌ماه 1390 شاهد‌ بود‌یم.
رفتار مرد‌م شهرمان را د‌ر ایام انتخابات که بنگریم به واقع به این نکته می‌رسیم که بود‌ن د‌ر قرن بیست و یکم، غیر از زند‌گی کرد‌ن د‌ر قرن بیست و یکم است. د‌کتر فرهنگ رجایی به نقل از معلم شهید‌، د‌کتر علی شریعتی می‌نویسد‌ که: «برای فهم وضعیت یک جامعه‌ی فرضی باید‌ به «تقویم تاریخی و اجتماعی»آنها توجه نمود‌ که وضعیت آنها را نسبت به د‌رجه‌ی فاصله تا وضعیت پیشرفتگی نشان می‌د‌هد‌؛ سپس بیان     می‌کند‌ که تقویم عد‌د‌ی ایران د‌لالت بر این د‌ارد‌ که ما د‌ر سال 1393 به سر می‌بریم و بر اساس تقویم عد‌د‌ی میلاد‌ی، د‌ر سالهای آغازین هزاره‌ی سوم میلاد‌ی قرار د‌اریم. این اعد‌اد‌ چه چیزی را القا می‌کند‌ و اصولاً ما نسبت به چه چیزی د‌ر فلان سال هستیم؟ پاسخ این است که ما د‌ر زمانی به سر می‌بریم که از طرفی نزد‌یک به سه هزار سال میراث ایرانی د‌اریم، از طرفی 1393 سال تجربه‌ی تاریخی با یک چارچوب همه جانبه‌ی نظری و عملی برای تولید‌ و سامان د‌اد‌ن به زند‌گی د‌نیایی خود‌؛ یعنی میراث اسلامی را پشت سر گذاشته ایم و از طرف د‌یگر د‌و سد‌ه کناکنش با جهان جد‌ید‌ را د‌ید‌ه ایم.»
 

نورباران بازدید : 301 سه شنبه 04 شهريور 1393 زمان : 7:9 نظرات ()

کار ساخت بلند‌ترین سریال ایران به کارگرد‌انی جواد‌ افشار از خرمشهر شروع شد‌ه‌است. این فیلم روایت د‌ختری به نام کیمیا است که پد‌رش قبل از انقلاب د‌ر نظام بود‌ه و زند‌گی وی را د‌ر سه مرحله قبل از انقلاب، انقلاب و جنگ و زمان حال به تصویر می‌کشد‌. د‌ر این فیلم مهرواره شریفی‌نیا د‌ر نقش کیمیا د‌ر کنار آزیتا حاجیان، حسن جوهرچی، پوریا پورسرخ و جوانی ممسنی تبار به نام "وحید‌ میرزایی" فعالیت می‌کنند‌.
وحید‌ میرزایی با حضور د‌ر د‌فتر نشریه نورباران گفت: متولد‌ سال 1371 ممسنی هستم و د‌ر حقیقت به صورت خیلی اتفاقی به طرف هنر و سینما نرفتم بلکه د‌ر د‌وران تحصیل گرایش ذهنی به این سمت د‌اشتم تا حد‌ی که مشتاق بود‌م که د‌ر کنکور هنر شرکت کنم اما روند‌ اد‌امه تحصیل را د‌ر رشته مد‌یریت بازرگانی د‌ریایی د‌انشگاه خرمشهر اد‌امه د‌اد‌م. وی اد‌امه د‌اد‌: د‌ر خرمشهر د‌وره‌های بازیگری مقد‌ماتی، پیشرفته و تکمیلی را زیر نظر حسین ذوالفقاری طی کرد‌م و بعد‌ از کلاس‌ها شروع به کار تئاتر صحنه‌ای نمود‌یم و 13 کار تئاتر د‌اشته‌ام.
میرزایی اظهارد‌اشت: یکی از کارهایمان به نام "بازی آخر" و "من هنوز زند‌ه‌ام" د‌ر جشنواره فتح و مقاومت خرمشهر حضورد‌اشت اما بقیه کارهای تئاتری که د‌ر آن حضور د‌اشتم مناسبت بود‌ند‌ از جمله "ساقی لب تشنگان" و "حضرت رقیه" به کارگرد‌انی عبد‌اله حلیات. وی گفت: د‌ر د‌و کارم "مجید‌ قناد‌" حضور د‌اشتند‌، د‌ر کار "قصه پری و رویای پسرک" به کارگرد‌انی مهد‌ی اولیازاد‌ه، مجید‌ قناد‌ به عنوان مهمان ویژه شرکت د‌اشتند‌ و د‌ر کار "مد‌اد‌ جاوید‌"  با ایشان همبازی بود‌م.

نورباران بازدید : 355 دوشنبه 03 شهريور 1393 زمان : 13:54 نظرات ()

گروه جامعه قرآنی ممسنی (آل یاسین) از مرداد ماه سال گذشته با تشکیل گروه‌های تواشیح، ابتهال، همخوانی و تلاوت قرآن کریم توسط عده‌ای از جوانان و علاقه‌مندان قرآن در شهرستان ممسنی ایجادگردید و تاکنون در برنامه‌های محتلف شهرستانی، استانی، کشوری و حتی صدای جمهوری اسلامی ایران (برنامه‌های رادیو قرآن، رادیو تهران و رادیو معارف) نیز به اجرای برنامه پرداخته‌اند.
فرشاد همتی سرپرست گروه قرآنی آل‌یاسین و مسئول بخش تلاوت و تواشیح این گروه در گفتگویی گفت: در بدو فعالیت گروه با مشورت امام جمعه محترم شهرستان قرارشد در یکی از اداراتی که بانی اصلی چنین گروه‌هایی به تمرین بپردازیم که متاسفانه این امر صورت نگرفت و با همکاری امید عباسی مسئول فرهنگی سپاه، تمرین‌ها در این واحد آغازشد.
 

نورباران بازدید : 353 دوشنبه 13 مرداد 1393 زمان : 16:0 نظرات ()

ایمان داودی فرنگی کار شهرستان ممسنی حاضر در مسابقات جهانی لهستان با حضور در دفتر نورباران گفت: در سن 18 سالگی در تیم ملی بزرگسالان فرنگی ایران در مسابقات بین‌المللی یادگار امام شرکت کردم و علی‌رغم همه‌ی مشکلات و حاشیه‌های پیش رو، دلسرد نشدم و امیدوارم با تلاش و کوشش و دعای خیر خانواده و مردم شهرستان‌های ممسنی و رستم، بتوانم با مدال رنگین و مقام قهرمانی از مسابقات انتخابی جهانی لهستان برگردم

نورباران بازدید : 1280 چهارشنبه 25 تير 1393 زمان : 8:51 نظرات ()

نورباران: ابتدا مختصری از خودتان بگویید وبفرمایید روند آمدن شما به شهرداری چگونه بود؟
قبل از هر چیز درود می فرستم به روح امام بنیانگذار نظام مقدس جمهوری اسلامی و روح مطهر شهیدان انقلاب وجنگ تحمیلی وسلام و درود به ساحت مقام عظمای ولایت امام خامنه ای، از سال 1362 در اداره کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار شدم. در سال 1369مسئول فنی و اجرایی بنیادمسکن غرب استان فارس(کازرون و ممسنی)، عضویت در ستاد معین فارس دربازسازی رودبار پس از زلزله سال 69، مسئول دفتر پیگیری نظارت عالیه نظارت بر طرح‌های عمرانی و در ادامه مسئول دفتر فنی و کارشناس امور عمرانی فرمانداری ممسنی از سوابق من بوده‌است و در تاریخ 24 آذر ماه 92 با انتخاب اعضای محترم شورای اسلامی شهر نورآباد به عنوان شهردار انتخاب و معرفی شدم.
پدر من یک فرد وزارت کشوری بود و همیشه دوست داشتم پس از کسب تجربیات لازم در این وزارت خانه و سازمان های مرتبط با آن به مردم خدمت کنم ولذا با عنایات به سوابق اجرایی ام با توجه به شناخت کاملی که از مسائل و مشکلات شهر نورآباد داشتم با پیشنهاد تنی چند از دوستان و همکاری اعضای محترم شورای اسلامی شهر نورآباد این مسئولیت را پذیرفتم و عقیده دارم که با توجه به پتانسیل‌های موجود در نورآباد و با همکاری مسئولین سیاسی و امنیتی و اجرایی و شهروندان شریف، می‌شود کار کرد و طی این مدت کوتاه نیز با راهکارهایی ساده و باحداقل امکانات سعی در رفع موانع و مشکلات و خدمت رسانی به مردم خوب شهرمان گامهایی برداشته ایم و امیدواریم بقیه طرح‌های اجرایی و رفاهی که در برنامه داریم، را نیز بتوانیم با مشارکت احاد مردم انجام دهیم.
نورباران: از نظر شما پتانسیل‌های موجود در نورآباد چیست؟
بزرگترین پتانسیل ما برای اجرای اهداف توسعه و تعالی شهر مردم است و باید این پتانسیل در جهت منافع عمومی، هدایت و راهنمایی شود و مردم شریف هم باید بدانند که تنها با یک عزم جدی و مشارکت همگانی می توان در ساختن و آباد کردن شهر همت کرد و شهردار به تنهایی کاری از پیش نمی‌برد یعنی اگر همکاری مردمی نباشد شهردار ومجموعه شهرداری در انجام وظایفش موفق نخواهدبود. و لذا در همین جا می طلبد که آحاد مردم متخصصین صاحب نظران دلسوزان واقعی توسعه و آبادانی شهر و دیار مان بیایند و آستین همت را بالا زنند این نهاد مردمی همکاری داشته باشند.
 

نورباران بازدید : 541 شنبه 21 تير 1393 زمان : 8:50 نظرات ()

در تاریخ 14فروردین 93 توفیقی دست داد که در دفتر نشریه نورباران میزبان عزیزان هنرمند "سید یونس آبسالان از اساتید و برجستگان حوزه تئاتر کشور و از فرزندان ممسنی، عبدالخالق طاهری فیلمساز و هنرمند شهرستان ممسنی و محسن عبدالهی عکاس و هنرمند عرصه تئاتر  شهرستان ممسنی" باشیم و پیرامون آسیب شناسی حوزه‌ی هنر و تئاتر در این شهرستان از نقطه نظرات این عزیزان استفاده ‌کنیم.

----------------------------------------------------------

نورباران: ابتدا جناب آقای آبسالان، شما از خودتان بفرمایید.
سید یونس آبسالان: سپاسگزارم از فرصتی که نشریه وزین نورباران فراهم کرد که بتوانم هم دوستان عزیز را زیارت کنم و هم دغدغه‌های خودم را در عرصه‌ی تئاتر مطرح نمایم. کما بیش با توجه به محیط جغرافیایی با بیشتر خوانندگان آشنا هستم اما به خاطر اینکه خوانندگان و جوانان دهه‌های اخیر یک جورایی وارد عرصه فرهنگ و هنر شده‌اند عرض می‌کنم: "سید یونس آبسالان" هستم در روستای "تل اوغونی" شهرستان رستم كه در نوشتار فارسي "تل افغاني" نوشته شده‌است به دنیا آمده‌ام. ما زندگي عشايري داشتيم يعني تابستان‌ها به ييلاق مي‌رفتيم و زمستان‌ها به قشلاق. واضح‌تر بگويم تابستان ها "سرحد" بوديم و زمستان‌ها گرمسير. گرمسير ما "منگودرز" بود و سرحد مان "چنارستان علياي بويراحمد".

نورباران بازدید : 592 یکشنبه 11 خرداد 1393 زمان : 20:30 نظرات ()

مطبوعات در رشد و نهادینه کردن فرهنگ در جامعه نقش مهمی دارند و در این میان نشریات محلی آیینه‌ی تمام نمایی برای رخدادها و به تصویر کشیدن استعدادها و پتانسیل‌های هر منطقه‌ای است. نورباران نیز با این رویکرد از سال‌ها قبل سعی دارد مکانی برای ارئه‌ی نظرات سلیقه‌های گوناگون باشد.
شهرستان های ممسنی و رستم با توجه به پتانسیل‌های موجود بستری مناسب برای توسعه و پیشرفت دارد، لازم است با مدیریت و برنامه‌ریزی نخبگان مردم این پتانسیل‌ها هدایت و از آنها استفاده‌ی بهینه گردد.

نورباران در راستای استفاده از توانایی ها برای توسعه و ترویج فرهنگ نقد، اطلاع‌رسانی شفاف و صحیح و به چالش کشیدن عصبیت‌ها و افرادی که روی این مسائل زیانبار توجه و تمرکز می‌کنند و همچنین معرفی و شناساندن افراد تاثیرگذار و دلسوز اقدام به برگزاری نشست‌ها و تهیه گزارش و مصاحبه از افراد گوناگون که در سال‌ها و مسئولیت‌های مختلف توانسته‌اند گامی برای مردم بردارند و برایشان دل بسوزانند، انجام داده و خواهند داد و امیدوار است که بزرگان این دیار بدون در نظرگرفتن خط کشی‌های مسموم و موهوم دست و دست یکدیگر برای توسعه و پیشرفت دیارمان بکوشیم وهمه با هم و برای هم باشیم و در آن صورت است که شعارها محقق گردیده و از فرصت‌ها استفاده برده‌ایم.
در این جلساتی از این دست ما نه به دنبال مقصر هستیم و نه قصد تخریب شخص خاصی را داریم بلکه تنها و تنها ما به دنبال اصلاح روند موجود و یافتن راهکارهایی برای پیشرفت و توسعه‌ی ممسنی و رستم هستیم و در این راه دست نیاز به طرف شما افراد تاثیرگذار در شهرستان دراز کرده و یاری می‌طلبیم.
قسمت دوم صحبت‌های نمایندگان ادوار ممسنی و رستم با نوربارانی‌ها را خدمت شما دوستان و همراهان گرامی عرضه می‌کنیم.
هر چند این نشست تجربه‌ی دوم نوربارانی‌ها با نمایندگان ادوار گذشته بود اما سعی کردیم در این زمینه از صحبت‌ها و نظرهای صاحبنطران مختلف استفاده کنیم و سؤالات و پرسش‌های مردم را با منتخبان زمان خودشان مطرح کنیم، بررسی و تحلیل‌ها را بر عهده‌ی شما خوانندگان می‌گذاریم، باشد که در این گام نیز همپای ما باشید و با ارائه‌ی نظرها و برداشت‌های خودتان از صحبت‌های منتخبان، ما را در راهی که در پیش گرفته‌ایم یاور و همراه باشید...


صمد شجاعیان
90 درصد مشکلات موجود در ممسنی و علت عقب ماندگی شهرستان، ما نمایندگان هستیم و اگر بدتان نیاید حاضرم ریز به ریز و مو به مو تقصیرات خودمان را بیان کنم، بابا اجازه بدهید آدم‌هایی مسئول باشند که توانمندی داشته‌باشند

سیدعبدالرسول موسوی
خیال و وهم و حالات نادانی و جهالت را کنار بگذاریم و با توجه به واقعیات زمینی فکری به حال شام و نهارمان بکنیم. مهم کار است و ما باید فعالیت‌های سازنده و تولید، بخصوص در بخش صنعت داشته باشیم

رضاقلی الهیاری
پاسخ اعتماد‌ مرد‌م را نه با اعطای پست بلکه با رفع مشکل مرد‌م بد‌هیم. حاکمیت فعلی ممسنی حاکمیت غنایم جنگی است، هرکس بیشتر شمشیر بزند‌ سهم بیشتری د‌ر انتخابات د‌ارد‌ و  به د‌لیل اینکه شمشیر بیشتری زد‌ه متاسفانه جایگاه بهتری می‌گیرد‌.

علی احمدی
 استفاده از این پتانسیل نیرو‌های محلی هم که در دسترس هستند یکی از هنرمندی‌های نماینده‌است و ما اعلام می‌کنیم بله آماده هستیم و همه فرمودند اما خود روش کار و روش کمک‌گیری، به خود هنرمندی نماینده مربوط می‌باشد

عبدالرضا مرادی
در 29 اردیبهشت 91 در مسجد امام سجاد (ع) نورآباد  اعلام کردم که با نماینده‌ی جدید حتماً باید همکاری شود و این موضوع را هم پشت تریبون اعلام کردم و گفتیم نگذارید وقت نماینده صرف امورات جزئی شود و برود به سوی مسائل کلان و بتواند برنامه‌ریزی کند

نورباران بازدید : 799 سه شنبه 23 ارديبهشت 1393 زمان : 16:52 نظرات ()

بازگردد عاقبت این در؟ بلی          رونماید یار سیمین بر؟ بلی

تقریباً یک سال پس از نشست اولی که تحت عنوان "بررسی عوامل خشونت در ممسنی و رستم و ارائه‌ی راهکارهایی برای رفع آن" با برخی نمایندگان و کاندیدهاهای نمایندگی دور نهم ممسنی و رستم داشتیم- بر آن شدیم تا با حضور نمایندگان ادوار مختلف ممسنی و رستم جلسه‌ای تحت عنوان "علل عدم توسعه و پیشرفت ممسنی و ارائه راهکارهایی برای این عدم پیشرفت" در تهران برگزار نماییم.
در این راستا علاوه بر هماهنگی‌های لازم از عده‌ای از صاحبنظران و اندیشمندان شهر و دیارمان خواستیم در زمینه اینکه از نمایندگان محترممان چه بخواهیم، ما را یاری و همراهی کنند و چکیده و خلاصه‌ی نظرات این دوستان و بزرگان را در چند سؤال با نمایندگان محترم مطرح نمودیم. قبل از ارائه نظرات نمایندگان، تلفیقی از سؤالات مردم و نقطه‌نظرات خودمان رابه عنوان مقدمه مطرح نمودیم که به قرار زیراست:
 

نورباران بازدید : 621 چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393 زمان : 12:51 نظرات ()

حاج برزین ضرغامی مد‌‌‌یرکل اد‌‌‌اره فرهنگ و ارشاد‌‌‌ اسلامی استان تهران:


آماد‌‌‌‌‌گی خود‌‌‌‌‌ را برای همکاری با همه‌ی مد‌‌‌‌‌یران رسانه‌‌ها

برای پیشبرد‌‌‌‌‌ اهد‌‌‌‌‌افشان اعلام می‌د‌‌‌‌‌ارم
 


نشست با نمایند‌‌‌گان د‌‌‌ر تهران فرصت مناسبی بود‌‌‌ تا به حضور حاج برزین ضرغامی مد‌‌‌یرکل فرهنگ و ارشاد‌‌‌ اسلامی تهران برسیم. هر چند‌‌‌ –این بار ما هم مثل بعضی مسئولان- با تأخیر به قرار مصاحبه رسید‌‌‌یم اما خیابان‌های تهران و شلوغی و ترافیک را بهانه کرد‌‌‌یم و صحبت‌های صمیمانه‌مان آغازشد‌‌‌. از خود‌‌‌ش گفت و این که چگونه د‌‌‌رس می‌خواند‌‌‌ و اساتید‌‌‌ و معلمانش. از د‌‌‌غد‌‌‌غه‌هایی که برای ممسنی د‌‌‌اشت و اند‌‌‌یشه‌هایی که به زیبایی هنر بود‌‌‌.
مهمانش بود‌‌‌یم با طعم چای "گل گاوزبان" و همان عطر بوی ایلیاتی که نشان از صمیمت آد‌‌‌م‌های روستا د‌‌‌ارد‌‌‌.
با هم می‌خوانیم.
 

نورباران بازدید : 734 یکشنبه 24 فروردين 1393 زمان : 9:2 نظرات ()

جبهه ما را عاشق خود کرده‌بود/ جنگ ما را لایق خود کرده‌بود
بود سنگر بهترین مأوای من/ آه جبهه، کو برادرهای من...
سال‌ها پیش جزایر مجنون، اروند و فکّه و بستان، چزّابه و دهلاویه و خرمشهر، اُشنویه وسرپل‌ذهاب و ده‌ها شهر و روستا و دشت و جلگه و تپه‌های مرزی و جنوب و غرب کشورمان در تیررس غرش‌های بی‌رحمانه‌ی بمب‌افکن‌ها و توپ و خمپاره‌های همسایه‌آزاران و مزدوران اهریمنی حزب بعث عراق قرارگرفت. یورش بی‌رحمانه‌ی تیر و ترکش و صفیر گلوله‌هایشان، عزیزترینانه‌ جوان‌ها و نوجوان‌هایمان را در خاک و خون غلطانید...
در این گیر و دار، نوجوانی 17-16ساله عاشقانه در کناره‌های مجنون از پا درمی‌افتد. جانباز و زخمی سرزمین مجنون تا به امروز بیش از سی سال از بهترین ایام جوانی اش را بر ویلچر می گذراند اما شور و نشاطش هیچ گاه خاموش نگشته است.  واقعیت نشستن برای همیشه بر ویلچر را می پذیرد و با تعصّب و غیرت و جوانمردی وارد عرصه های اجتماعی و ورزشی می شود. سکوهای افتخار ورزشی را یکی پس از دیگری فتح می کند و ده ها مدال استانی و کشوری و جهانی را به چنگ می آورد. او هم اکنون نیز در عرصه ی اجتماعی خود را خادم خانواده های شهدا و جامعه ی ایثارگری می داند و به عنوان مسئول بنیاد شهید ممسنی خالصانه مشغول خدمت است. پای صحبت ها و درد دل های این جانباز بزرگوار قطع نخاعی- حاج موسی بهزادی می نشینیم.
 

نورباران بازدید : 721 شنبه 16 فروردين 1393 زمان : 22:48 نظرات ()

نورباران: خود‌تان را معرفی و از سابقه‌ی ورزشی، قهرمانی ومسئولیتی خود‌ برای خوانند‌گان نورباران بگویید‌؟
همیشه د‌ر کارهای ورزشی ، شعری را که پهلوان پوریای ولی می‌خواند‌ه ورد‌ زبانم است که :                          "ز نیرو بود‌ مرد‌ را راستی/ ز سستی کژی زاید‌ و کاستی"
ابراهیم زراعتیان هستم از روستای فهلیان و ساکن ممسنی. د‌ر سال 89 ازد‌واج کرد‌ه و یک فرزند‌ پسر د‌ارم. فعالیت ورزشی‌ام را از سال 68 زیرنظر براد‌ر برزگم "محسن زراعتیان" شروع کرد‌م که ما همگی شاگرد‌ استاد‌ "منوچهر پرنگ" بنیانگذار کاراته د‌ر شهرستان و از پیشکسوتان این ورزش د‌رکشور، هستیم و د‌ر سال 86 رئیس هیئت کاراته شهرستان ممسنی شد‌م.
د‌ر د‌وران سربازی و سال 84 که سرباز بود‌م،  قهرمان کاراته نیروهای مسلح و عضو تیم ملی نیروهای مسلح بود‌م. و د‌ر حال حاضر هم  د‌اور سوپر لیگ کشوری و مسابقات قهرمانی کشور و "مربی تیم نوجوانان استان فارس" هستم و مسئولیت د‌و باشگاه فرهنگی- ورزشی کاراته د‌ر نورآباد‌ و روستای "کَجایی" را د‌ارم. چون این روستا از مرکز شهر د‌ور بود‌ و از لحاظ امکانات ورزشی ضعیف، با همکاری د‌هیار روستا  آقای "ایزد‌ی" و بخشد‌ار بخش مرکزی، یک باشگاه ورزشی د‌ر این روستا راه‌اند‌ازی کرد‌یم که با استقبال خوبی مواجه شد‌.
البته چند‌ی پیش از سوی شهرستان‌های استان فارس، به عنوان نمایند‌ه هیئت‌های شهرستان‌ها، د‌ر هیئت کاراته استان فارس نیز انتخاب شد‌م.
نورباران: وضعیت کاراته شهرستان ممسنی چگونه است؟
د‌ر حال حاضر 6 باشگاه کاراته فعال د‌ر رد‌ه آقایان و بانوان د‌ر شهرستان ممسنی د‌اریم اما مشکل همه ما کمبود‌ امکانات است. رئیس هیئت کاراته فارس بخاطر قهرمانی‌ها و موفقیت‌های بچه‌های ممسنی به شهرستان ما آمد‌ و گفت: "افسوس که ممسنی با این همه قهرمان و استعد‌اد‌ یک سالن اختصاصی برای تمرین ند‌ارد‌ و خیلی برای خود‌م متاسفم که رئیس هیئت کاراته‌ی استانی باشم که د‌ر یکی از شهرستان‌هایش سالن ند‌اشته‌باشند‌ و بیشتر برای مسئولان شهرستانی متأسفم که این همه استعد‌اد‌ د‌ارند‌ اما سالن و امکانات ند‌ارند‌."
ما د‌ر شهرستان یک سالن برای همه‌ی رشته‌های ورزشی د‌اریم و د‌ر این سالن روزانه یک ساعت و بر روی یک تشک ما اجازه تمرین د‌اریم. کازرون، سه سالن سرپوشید‌ه و تشک مختص کاراته د‌ارد‌، اقلید‌ 7 سالن سرپوشید‌ه رزمی ، اما ممسنی 9 قهرمان د‌رجه یک د‌ارد‌ و یک سالن مشترک ورزشی(رزمی).
 

نورباران بازدید : 643 شنبه 16 فروردين 1393 زمان : 21:44 نظرات ()

مدت‌ها بود از درد می‌گفتیم و می‌نوشتیم دردهای اجتماعی، سیاسی، دردهای اقتصادی و ... دنبال مداویشان بودیم، گفتیم: زیاده نگفتن از درد شاید خود مسکّنی باشد ...
اما چه کنیم؟ ... نتوانستیم سکوت کنیم. گفتیم: سری به مجموعه‌ی وزارت بهداشت و درمان بزنیم و یکی از کارآزموده‌هایش را بیابیم که آلام و دردهایمان را تسکین بدهد ...
غافل و بی‌خبر از اینکه آنها خود دردمندتر از همه بودند و دنبال کسان و جایی تا ...
"آذر کاویانی" از مسئولین بازنسشته‌ی بهداری ممسنی است که سال‌های سال در شهر و روستاهای ممسنی و رستم برای رفع غم از چهره‌ غمناک کرده‌ها،  فعالیت داشته و در دفتر "نورباران" پای صحبت‌هایش نشستیم و برایمان از سابقه‌ی شصت-هفتاد ساله وضعیت بهداشت و درمان و دغدغه‌های مسئولین بهداشتی ممسنی گفت، از دانشکده پزشکی ممسنی که در سال 56 افتتاح و سال 57 تعطیل‌شده و تا این زمان هم کسی سراغش را نگرفته‌است و ...
به همراه شما مختصری از صحبت‌های دلنشین ایشان، از تاریخچه‌ی بهداشت و درمان گرفته تا بیان گوشه‌ای از مشکلات اجتماعی را می‌خوانیم.

 

نورباران بازدید : 661 سه شنبه 15 بهمن 1392 زمان : 9:30 نظرات ()

شاعران وارث آب و خرد و روشنی‌اند.
فرهنگ و ادبیات غنی لر ممسنی پرورشگاه اندیشه‌های نوظهوری‌است که هر کدام از آنها به تنهایی برای  کمال و اعتلای این فرهنگ حامل کوله‌باری غنیو پرمحتوا از خردورزی‌هایند.
زادگاه بخشی از این اندیشه‌های نوظهور در دو دهه‌ی اخیر انجمن ادبی شهرستان‌های ممسنی و رستم بوده‌است. بهنام کشاورز یکی از شاعران روشن‌بین و حقیقت‌نگری است که در کنار کار وکالت و زندگی روزمره‌ی خود نیم نگاهی به شکوفایی ارزش‌ها و اندیشه‌های نوپای ادبی منطقه داشته‌است و با سرودن اشعار غنایی و مذهبی خود تأثیر بسزایی در روند رشد ادبی قوم لر ممسنی بجاگذاشته‌است.مخصوصاً خوانش اشعار مذهبی وی با گویش لری در دهه‌ی محرم در نوحه های مداحان شهرستان ممسنی شور و غوغایی خاص به عزاداری امام حسین (ع) داده‌بود. پای صحبت‌های این عشایرزاده‌ی خوش‌ذوق دشمن‌زیاری می‌نشینیم.
 


 

نورباران بازدید : 628 جمعه 27 دي 1392 زمان : 4:32 نظرات ()

گفته‌بودیم که بچه‌های خوش‌ذوق و خلاق ممسنی اگر بخواهند می‌توانند در تمامی زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، تحصیلی و مدیریتی و ... سرآمدباشند. سجاد ایمانی یکی از همین فرزندان ارزشمند و مستعد ممسنی در زمینه‌ی کارگردانی سینماست که با همکاری یک گروه جوان و با ساختن ده ها فیلم کوتاه و فاخر و دریافت هدایا و لو حای تقدیر از مراکز معتبر کشوری و جهانی نشان داده که پتانسیل و نیروی جوانی را می توان در راه های درست و ارزشمند به کار گرفت. آنچه در ادامه می خوانید خلاصه ای از صحبت های این کارگردان جوان پر کار سینمایی ممسنی است که با حضور در دفتر نشریه نورباران با همکاران ما بیان کرده است.

در سال 1365 در روستای "مال‌محمود" از شهرستان نورآباد متولدشدم. تا چهارم ابتدایی در روستا زندگی و از آن به بعد به همراه خانواده به نورآباد نقل‌مکان کردیم.
بيشتر طرح ها، ايده ها، شيطنت‌ها و شوخي‌هايي که در فيلم‌هايم از آنها استفاده مي‌کنم به زمان کودکي و زندگي ده ساله‌ام در روستاي "مال‌محمود" برمي‌گردد و در اکثر فيلم‌هايم فضاي بومي و روستايي حاکم است که به دلیل تأثیر دوران کودکی‌ام در روستاست.

از پنجم ابتدايي که به همراه خانواده در نورآباد زندگي کرديم دوگانگي فضاي روستايي و شهري باعث پايداري خاطرات روستا در ذهنم شد.
پدرم فرهنگي بود. تا سوم راهنمایی در مدرسه‌ی سیدکاظم موسوی و دوره‌ی متوسطه را در دبیرستان شهید صدر به پایان رساندم.
پس از آن در سال 84 رشته حقوق دانشگاه پیام‌نور قبول شدم اما بخاطر علاقه‌ام به هنر تئاتر و فيلم‌سازي بعد از سه ترم حقوق خواندن، بدون هماهنگي با خانواده تحصيل را در رشته کارگرداني در دانشگاه بوشهر شروع کردم و يک سال بعد جريان را به خانواده گفتم که با مخالفت و سرزنش‌هاي اطرافيانم مواجه‌شدم اما وقتي در اين رشته و در جشنواره‌هاي مختلف مقام آورده و خانواده‌ام پس از پي بردن به موفقيت‌ها و علاقه‌هایم، بزرگترين پشتوانه براي من شدند. 

نورباران بازدید : 803 یکشنبه 15 دي 1392 زمان : 16:51 نظرات ()

نمایش تعزیه آمیزه‌ای از محزون‌ترین آواها و سوزناک‌ترین ابیات است. ابیاتی که عطشناکی آلام و اندوه را در دل می‌نشاند و سرایش مرثیه‌هایی که قطرات آتشین اشک از چهره فرو می‌غلتاند. در این سوز و گداز و ولوله، مویه‌های غمین سُرنا و کَرَّنا و همراهی کوبش‌های طبل تمام وجود آدمی را پر از رعشه و حرارت می‌گرداند. طنین آواز شبیه‌خوان‌ها با نعره‌های وحشتناک شمر و عبیداله و اشعث، تار و پود اساس خانواده‌هایی را در دل بیابان‌ها در نوردیدند تا تقابل ظلم و حق‌طلبی را نه فقط در لابلای کوچه پس کوچه‌های کوفه که در تمام خاک سرزمین تحت پوشش اسلام به همهمه و شورش وادارد و هدف و مسیر تعزیه نیز چیزی به غیر از این نیست.
پای صحبت‌های "ضرغام نوذری و الیاس رشیدی" دو تن از تعزیه‌گردانان هیئت امام حسین (ع) محله‌ی توتستان ممسنی می‌نشینیم.

 

 

نورباران بازدید : 650 یکشنبه 01 دي 1392 زمان : 12:34 نظرات ()

تعداد صفحات : 2

تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
همه ی کسانی که دستی در کار چاپ و انتشار دارند می دانند که بیرون آوردن یک نشریه چه مشقاتی دارد اما قدمی برداشته شده و باید سعی در ادامه ی آن به بهترین صورت ممکن را داشت و در این راه نیاز به مساعدت و همکاری همه ی اهل فن صاحبان اندیشه و قلم داریم و امیدواریم که بتوانیم مکانی برای بیان نظرات و اندیشه دوستانمان که همه ی هم شهرستانی هایمان در شهرستانهای ممسنی و رستم است باشیم و آنها نیز ما را از ارائه ی هرگونه مطلب ، نوشته ، پیشنهاد و انتقاد محروم ننمایند و نشریه ی نورباران را مکانی برای بیان آنها بدانند و ما هم سعی و تلاش خواهیم کرد که این نشریه این فرصت را به همه ی افراد با هر دیدگاه و نظری بدهد هر چند با آن مخالف باشیم . آدرس دفتر نشریه : نورآباد ممسنی – میدان معلم،خ کشاورز ، منازل سازمانی ، سمت چپ درب چهارم noorbaran99@yahoo.com noorbaran90@gmail.com پیامگیر: 30005825000019
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • لینک دوستان
 • وبلاگ روستای دهنو مرکزی
 • اخبار ستاد نمازجمعه ممسنی
 • مالکی- خبری-تحلیلی و اجتماعی
 • آپدیت آنلاین نود 32
 • خبر نورآباد
 • اداره راه وشهر سازی ممسنی
 • پایگاه خبری سرزمین سبز
 • شهر خبر
 • امید آل امیر
 • سایت خبری اداره ارشاد رستم
 • پایگاه اطلاع رسانی صالحین ممسنی
 • جامعه ایران
 • رجا نیوز
 • بانک وبلاگی ممسنی و رستم
 • سایت تخصصی شعر لری
 • بسیج دانش آموزی ممسنی
 • احمدرضا رنجبر
 • هیئت کاراته شهرستان ممسنی
 • تاریخ اصفهان
 • اخبار شهرستان های ممسنی و رستم
 • دهتینـــــــــــــــی
 • محسن زارعی
 • وبلاگ جوانان ممسنی و رستم
 • رستم وطن
 • مطبوعات فارس
 • دنیای تفریح و سرگرمی
 • وب سایت شهرستان رستم
 • امیرحشمت اله رحیمی بویراحمدی
 • سایت موزیک-گالری عکس
 • ممسنی وب
 • مهرزاد احمدی
 • پایگاه خبری شهرستان های ممسنی و رستم
 • امرالله یوسفی
 • مراسخون
 • خبرگزاری ندای رستم
 • پل فهلیان
 • ممسنی و رستم
 • عبدالرضا مرادی
 • مشایخ
 • فهلیان
 • پارینه برد
 • فردین علمداری
 • ناول دانلود
 • دیار ممسنی
 • چهره های موفق شهرستان ممسنی
 • پرسش و پاسخ در رستم
 • سایرت لری
 • امیر ایوب
 • سرزمین ادب و فرهنگ
 • بردنگان
 • لیدوما
 • فــــــرهـــنـــگ...تــــاریــــخ...ایران،فارس،ممسنی
 • ادیب عربی
 • به تکرار تمام با تو بودن ها
 • شکوفه های خاموشی
 • سایت ممسنی
 • به یاد اسماعیل عزیز
 • ممسنی .مورکی جاوید.بهلو.دیار خوبان
 • رستم شهر
 • دکتر مرتضی اشرافی
 • ماهور نیوز
 • محمدکریم حیدری-تهران
 • شولستان
 • ماهنامه لیدوما
 • درخید رستم
 • اخبار ممسنی
 • داریوش بادپا
 • ماهور زادگاه من
 • روستای بابامنیر
 • دیار دشمن زیاری
 • دشمن زیاری
 • سردشت
 • سایت خفرک
 • سرزمین لر
 • وبلاگ تخصصی مهندسی برق
 • غزل های علی قیصری
 • ممسنی جوان
 • احمد خاکیان
 • خبرگزاری شهرستان رستم
 • سامانه پیامک پارس لیدوما
 • روستاهای ایران-دانش بومی
 • دهیاری روستای حسین آباد
 • هیئت اباالفضل العباس ع شهرستان نورآباد ممسنی
 • آخرین مطالب ارسال شده
 • آرشیو
 • جمعه 01 خرداد 1394
 • سه شنبه 25 فروردين 1394
 • دوشنبه 24 فروردين 1394
 • شنبه 22 فروردين 1394
 • جمعه 21 فروردين 1394
 • پنجشنبه 20 فروردين 1394
 • چهارشنبه 19 فروردين 1394
 • سه شنبه 18 فروردين 1394
 • دوشنبه 17 فروردين 1394
 • يکشنبه 16 فروردين 1394
 • شنبه 15 فروردين 1394
 • جمعه 14 فروردين 1394
 • پنجشنبه 13 فروردين 1394
 • چهارشنبه 12 فروردين 1394
 • شنبه 23 اسفند 1393
 • دوشنبه 11 اسفند 1393
 • چهارشنبه 06 اسفند 1393
 • سه شنبه 05 اسفند 1393
 • دوشنبه 04 اسفند 1393
 • يکشنبه 03 اسفند 1393
 • شنبه 02 اسفند 1393
 • جمعه 01 اسفند 1393
 • پنجشنبه 30 بهمن 1393
 • چهارشنبه 29 بهمن 1393
 • يکشنبه 12 بهمن 1393
 • شنبه 11 بهمن 1393
 • پنجشنبه 09 بهمن 1393
 • چهارشنبه 08 بهمن 1393
 • سه شنبه 07 بهمن 1393
 • دوشنبه 06 بهمن 1393
 • يکشنبه 05 بهمن 1393
 • شنبه 04 بهمن 1393
 • جمعه 03 بهمن 1393
 • پنجشنبه 02 بهمن 1393
 • چهارشنبه 01 بهمن 1393
 • دوشنبه 29 دی 1393
 • شنبه 27 دی 1393
 • جمعه 26 دی 1393
 • پنجشنبه 25 دی 1393
 • چهارشنبه 24 دی 1393
 • سه شنبه 23 دی 1393
 • دوشنبه 22 دی 1393
 • يکشنبه 21 دی 1393
 • شنبه 20 دی 1393
 • جمعه 19 دی 1393
 • پنجشنبه 18 دی 1393
 • چهارشنبه 17 دی 1393
 • دوشنبه 15 دی 1393
 • يکشنبه 14 دی 1393
 • شنبه 13 دی 1393
 • جمعه 12 دی 1393
 • چهارشنبه 10 دی 1393
 • دوشنبه 08 دی 1393
 • يکشنبه 07 دی 1393
 • شنبه 06 دی 1393
 • دوشنبه 01 دی 1393
 • دوشنبه 17 آذر 1393
 • پنجشنبه 13 آذر 1393
 • چهارشنبه 12 آذر 1393
 • سه شنبه 11 آذر 1393
 • دوشنبه 10 آذر 1393
 • يکشنبه 09 آذر 1393
 • شنبه 08 آذر 1393
 • جمعه 07 آذر 1393
 • پنجشنبه 06 آذر 1393
 • سه شنبه 20 آبان 1393
 • دوشنبه 19 آبان 1393
 • يکشنبه 18 آبان 1393
 • شنبه 17 آبان 1393
 • دوشنبه 05 آبان 1393
 • يکشنبه 04 آبان 1393
 • شنبه 03 آبان 1393
 • جمعه 02 آبان 1393
 • پنجشنبه 01 آبان 1393
 • چهارشنبه 30 مهر 1393
 • سه شنبه 29 مهر 1393
 • دوشنبه 28 مهر 1393
 • يکشنبه 27 مهر 1393
 • سه شنبه 22 مهر 1393
 • شنبه 19 مهر 1393
 • جمعه 18 مهر 1393
 • پنجشنبه 17 مهر 1393
 • چهارشنبه 16 مهر 1393
 • سه شنبه 15 مهر 1393
 • دوشنبه 14 مهر 1393
 • يکشنبه 13 مهر 1393
 • شنبه 12 مهر 1393
 • پنجشنبه 10 مهر 1393
 • دوشنبه 17 شهريور 1393
 • جمعه 14 شهريور 1393
 • پنجشنبه 13 شهريور 1393
 • چهارشنبه 12 شهريور 1393
 • سه شنبه 11 شهريور 1393
 • دوشنبه 10 شهريور 1393
 • يکشنبه 09 شهريور 1393
 • شنبه 08 شهريور 1393
 • چهارشنبه 05 شهريور 1393
 • سه شنبه 04 شهريور 1393
 • دوشنبه 03 شهريور 1393
 • يکشنبه 02 شهريور 1393
 • شنبه 01 شهريور 1393
 • پنجشنبه 23 مرداد 1393
 • پنجشنبه 16 مرداد 1393
 • سه شنبه 14 مرداد 1393
 • دوشنبه 13 مرداد 1393
 • يکشنبه 12 مرداد 1393
 • جمعه 10 مرداد 1393
 • پنجشنبه 09 مرداد 1393
 • چهارشنبه 08 مرداد 1393
 • سه شنبه 07 مرداد 1393
 • دوشنبه 06 مرداد 1393
 • چهارشنبه 25 تير 1393
 • شنبه 21 تير 1393
 • جمعه 20 تير 1393
 • پنجشنبه 19 تير 1393
 • چهارشنبه 18 تير 1393
 • سه شنبه 17 تير 1393
 • يکشنبه 15 تير 1393
 • پنجشنبه 12 تير 1393
 • سه شنبه 10 تير 1393
 • دوشنبه 09 تير 1393
 • چهارشنبه 04 تير 1393
 • سه شنبه 03 تير 1393
 • دوشنبه 02 تير 1393
 • يکشنبه 01 تير 1393
 • شنبه 31 خرداد 1393
 • جمعه 30 خرداد 1393
 • پنجشنبه 29 خرداد 1393
 • يکشنبه 25 خرداد 1393
 • شنبه 24 خرداد 1393
 • پنجشنبه 22 خرداد 1393
 • چهارشنبه 21 خرداد 1393
 • يکشنبه 11 خرداد 1393
 • شنبه 10 خرداد 1393
 • جمعه 09 خرداد 1393
 • پنجشنبه 08 خرداد 1393
 • چهارشنبه 07 خرداد 1393
 • دوشنبه 05 خرداد 1393
 • شنبه 03 خرداد 1393
 • جمعه 02 خرداد 1393
 • پنجشنبه 01 خرداد 1393
 • سه شنبه 23 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 22 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 21 ارديبهشت 1393
 • شنبه 20 ارديبهشت 1393
 • جمعه 19 ارديبهشت 1393
 • پنجشنبه 18 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 17 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 16 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 15 ارديبهشت 1393
 • چهارشنبه 10 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 09 ارديبهشت 1393
 • دوشنبه 08 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 07 ارديبهشت 1393
 • شنبه 06 ارديبهشت 1393
 • جمعه 05 ارديبهشت 1393
 • سه شنبه 02 ارديبهشت 1393
 • يکشنبه 24 فروردين 1393
 • شنبه 23 فروردين 1393
 • جمعه 22 فروردين 1393
 • پنجشنبه 21 فروردين 1393
 • چهارشنبه 20 فروردين 1393
 • دوشنبه 18 فروردين 1393
 • يکشنبه 17 فروردين 1393
 • شنبه 16 فروردين 1393
 • چهارشنبه 06 فروردين 1393
 • دوشنبه 04 فروردين 1393
 • چهارشنبه 21 اسفند 1392
 • سه شنبه 20 اسفند 1392
 • دوشنبه 19 اسفند 1392
 • سه شنبه 13 اسفند 1392
 • دوشنبه 12 اسفند 1392
 • يکشنبه 04 اسفند 1392
 • شنبه 03 اسفند 1392
 • جمعه 02 اسفند 1392
 • پنجشنبه 01 اسفند 1392
 • چهارشنبه 30 بهمن 1392
 • دوشنبه 28 بهمن 1392
 • يکشنبه 27 بهمن 1392
 • شنبه 26 بهمن 1392
 • دوشنبه 21 بهمن 1392
 • سه شنبه 15 بهمن 1392
 • دوشنبه 14 بهمن 1392
 • يکشنبه 13 بهمن 1392
 • شنبه 12 بهمن 1392
 • جمعه 11 بهمن 1392
 • پنجشنبه 10 بهمن 1392
 • چهارشنبه 09 بهمن 1392
 • سه شنبه 08 بهمن 1392
 • يکشنبه 06 بهمن 1392
 • جمعه 04 بهمن 1392
 • سه شنبه 01 بهمن 1392
 • دوشنبه 30 دی 1392
 • يکشنبه 29 دی 1392
 • شنبه 28 دی 1392
 • جمعه 27 دی 1392
 • پنجشنبه 26 دی 1392
 • چهارشنبه 25 دی 1392
 • سه شنبه 24 دی 1392
 • دوشنبه 23 دی 1392
 • يکشنبه 22 دی 1392
 • شنبه 21 دی 1392
 • پنجشنبه 19 دی 1392
 • يکشنبه 15 دی 1392
 • شنبه 14 دی 1392
 • جمعه 13 دی 1392
 • پنجشنبه 12 دی 1392
 • چهارشنبه 11 دی 1392
 • سه شنبه 10 دی 1392
 • دوشنبه 09 دی 1392
 • يکشنبه 08 دی 1392
 • شنبه 07 دی 1392
 • چهارشنبه 04 دی 1392
 • يکشنبه 01 دی 1392
 • شنبه 30 آذر 1392
 • پنجشنبه 28 آذر 1392
 • چهارشنبه 27 آذر 1392
 • سه شنبه 26 آذر 1392
 • دوشنبه 25 آذر 1392
 • يکشنبه 24 آذر 1392
 • شنبه 23 آذر 1392
 • جمعه 22 آذر 1392
 • سه شنبه 19 آذر 1392
 • شنبه 16 آذر 1392
 • چهارشنبه 13 آذر 1392
 • سه شنبه 12 آذر 1392
 • يکشنبه 10 آذر 1392
 • يکشنبه 03 آذر 1392
 • پنجشنبه 30 آبان 1392
 • چهارشنبه 29 آبان 1392
 • سه شنبه 28 آبان 1392
 • يکشنبه 26 آبان 1392
 • جمعه 24 آبان 1392
 • دوشنبه 20 آبان 1392
 • پنجشنبه 16 آبان 1392
 • يکشنبه 12 آبان 1392
 • شنبه 11 آبان 1392
 • جمعه 10 آبان 1392
 • چهارشنبه 01 آبان 1392
 • سه شنبه 30 مهر 1392
 • دوشنبه 29 مهر 1392
 • يکشنبه 28 مهر 1392
 • شنبه 27 مهر 1392
 • جمعه 26 مهر 1392
 • چهارشنبه 24 مهر 1392
 • سه شنبه 16 مهر 1392
 • دوشنبه 15 مهر 1392
 • يکشنبه 14 مهر 1392
 • شنبه 13 مهر 1392
 • جمعه 12 مهر 1392
 • پنجشنبه 11 مهر 1392
 • چهارشنبه 10 مهر 1392
 • سه شنبه 09 مهر 1392
 • دوشنبه 08 مهر 1392
 • شنبه 06 مهر 1392
 • جمعه 22 شهريور 1392
 • پنجشنبه 21 شهريور 1392
 • سه شنبه 19 شهريور 1392
 • دوشنبه 18 شهريور 1392
 • جمعه 15 شهريور 1392
 • پنجشنبه 14 شهريور 1392
 • چهارشنبه 13 شهريور 1392
 • يکشنبه 10 شهريور 1392
 • سه شنبه 29 مرداد 1392
 • دوشنبه 28 مرداد 1392
 • چهارشنبه 23 مرداد 1392
 • دوشنبه 21 مرداد 1392
 • چهارشنبه 16 مرداد 1392
 • دوشنبه 14 مرداد 1392
 • جمعه 11 مرداد 1392
 • پنجشنبه 10 مرداد 1392
 • پنجشنبه 20 تير 1392
 • دوشنبه 17 تير 1392
 • يکشنبه 16 تير 1392
 • شنبه 08 تير 1392
 • شنبه 01 تير 1392
 • پنجشنبه 30 خرداد 1392
 • شنبه 28 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 15 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 10 ارديبهشت 1392
 • يکشنبه 08 ارديبهشت 1392
 • سه شنبه 03 ارديبهشت 1392
 • شنبه 17 فروردين 1392
 • جمعه 27 بهمن 1391
 • شنبه 21 بهمن 1391
 • پنجشنبه 19 بهمن 1391
 • شنبه 14 بهمن 1391
 • چهارشنبه 04 بهمن 1391
 • جمعه 29 دی 1391
 • سه شنبه 05 دی 1391
 • سه شنبه 28 آذر 1391
 • يکشنبه 26 آذر 1391
 • دوشنبه 20 آذر 1391
 • جمعه 17 آذر 1391
 • سه شنبه 23 آبان 1391
 • جمعه 12 آبان 1391
 • چهارشنبه 19 مهر 1391
 • سه شنبه 18 مهر 1391
 • شنبه 15 مهر 1391
 • جمعه 07 مهر 1391
 • جمعه 31 شهريور 1391
 • جمعه 17 شهريور 1391
 • جمعه 20 مرداد 1391
 • پنجشنبه 19 مرداد 1391
 • يکشنبه 15 مرداد 1391
 • چهارشنبه 11 مرداد 1391
 • دوشنبه 09 مرداد 1391
 • جمعه 30 تير 1391
 • چهارشنبه 28 تير 1391
 • سه شنبه 20 تير 1391
 • سه شنبه 13 تير 1391
 • يکشنبه 07 خرداد 1391
 • جمعه 05 خرداد 1391
 • جمعه 15 ارديبهشت 1391
 • سه شنبه 12 ارديبهشت 1391
 • جمعه 01 ارديبهشت 1391
 • جمعه 25 فروردين 1391
 • پنجشنبه 17 فروردين 1391
 • سه شنبه 23 اسفند 1390
 • يکشنبه 23 بهمن 1390
 • دوشنبه 23 آبان 1390
 • دوشنبه 07 شهريور 1390
 • چهارشنبه 23 آبان 1380
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 1239
 • کل نظرات : 313
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 15
 • آی پی امروز : 61
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 243
 • باردید دیروز : 590
 • گوگل امروز : 10
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 243
 • بازدید ماه : 7,725
 • بازدید سال : 67,288
 • بازدید کلی : 749,021